Bicyklovanie patrí medzi tie najpopulárnejšie letné športy, ktorými si môžete spríjemniť voľné chvíle. Jedná sa o skvelý spôsob, ako si udržať kondičku a súčasne si vyvetrať hlavu na čerstvom vzduchu. Častým problémom je však dopravenie bicykla na požadované miesto, kde plánujete započať svoju cyklistickú túru. Ak máte k dispozícii auto, tak najlepším riešením je kúpa nosiču bicykla na strechu, zadné dvere či ťažné zariadenie.
To najdôležitejšie v skratke
Kvalitná cyklistická turistika spojená s jazdou autom sa bez nosiča na bicykle len ťažko dá nazvať bezpečnou. Svojho dvojkolesového tátoša musíte na cieľové miesto premiestňovať vždy adekvátnym spôsobom a brať ohľad na bezpečnosť posádky vozidla, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Pri výbere toho správneho nosiča bicyklov je potrebné mať aspoň približnú predstavu o tom, čo vlastne hľadáte. Orientovať sa je dobré predovšetkým podľa vašich potrieb. Podstatné je vedieť odpovedať na tri základné otázky týkajúce sa prevozu bicyklov: Ako často? Aký typ bicyklov? Aký typ auta?
Stratiť sa však v množstve parametrov týchto nosičov môže byť niekedy naozaj veľmi jednoduché. Radi vám s tým pomôžeme. Tieto parametre majú totiž priamy vplyv na pohodlie, kvalitu, ale aj bezpečnosť samotnej jazdy autom. A ani jednu z týchto vecí nie je dobré brať na ľahkú váhu.
Občas samozrejme pomáha aj spoľahnutie sa na overené značky, ktoré nikdy nesklamú. Nezáleží na tom, či si zvolíte tradičnú taliansku kvalitu značky Menabo alebo stavíte na precíznosť zlatých českých ručičiek zo spoločnosti Hakr. Žiadnou z nami vybraných značiek krok vedľa nespravíte.
(insportline.sk)
Čo je to nosič na bicykel a pre koho je určený?
Nosič na bicykel je užitočným doplnkom pre každé motorové vozidlo, vďaka ktorému môžu motoristi jednoducho, komfortne a bezpečne prepravovať bicykle za pomoci svojho automobilu. Rozmýšľať o kúpe nosiča na bicykel sa oplatí hlavne ľudom, ktorí sa bicyklovaniu venujú pravidelne a častokrát cestujú za kvalitnou cyklistikou. Nosič totiž dokáže bez problémov prepraviť bicykel tam, kde plánujete začať svoju cyklistickú túru.
Vďaka nemu sa môžete nadobro rozlúčiť so sklápaním zadných sedadiel a skladaním bicykla. Navyše, ostane aj viacej voľného priestoru v kabíne vášho auta. Jazda autom tak bude o čosi komfortnejšia a bezpečnejšia. A to sa rozhodne oplatí. Nosiče na bicykle sa najčastejšie rozdeľujú podľa miesta na aute, na ktoré ich je možné uchytiť. Vybrať si tak môžete nosič bicyklov na strechu, nosič bicyklov na ťažné zariadenie alebo nosič bicyklov na zadné dvere (kufor).
Ak ste fanúšikom bicyklovania a radi cestujete za dobrou cyklistikou, kúpa vhodného nosiča je pre vás tým správnym rozhodnutím. Nebudete už musieť bicykel skladať a dávať do kufra auta.
Aké typy nosičov na bicykle poznáme? Vyberte si ten správny typ.
Nosiče bicyklov sú užitočnými doplnkami pre každého motoristu, ktorý sa venuje cyklistike. Aby ste však boli s nosičom naozaj spokojný, musíte si vybrať ten správny. Na výber máte z troch typov nosičov bicyklov – každý z nich je možné umiestniť na inú časť vášho vozidla. Môžete sa tak rozhodnúť, či vám viac vyhovuje nosič bicyklov na strechu, ťažné zariadenie alebo kufor. Viete, aký by vyhovoval najviac vašim potrebám? Poďme to zistiť.
Nosič bicyklov na ťažné zariadenie
Nosič bicyklov na ťažné zariadenie je tou najideálnejšou a najbezpečnejšou alternatívou – jedinou podmienkou na jeho použitie je prítomnosť ťažného zariadenia na vašom vozidle. Samotná montáž nosiča je jednoduchá – postačuje ho iba prichytiť na guľu. Jeho hlavnou výhodou je však jednoduchá manipulácia. Samotné bicykle sú totiž ľahko prístupné a nie je nutné ich dvíhať do veľkej výšky.
U väčšiny modelov je tiež možné uzamknúť bicykle ku ťažnému zariadeniu či sklopiť konštrukciu nosiča spoločne s bicyklami pre bezproblémové otvorenie kufra. Ďalšou výhodou je, že zvyčajne umožňuje prepravu až štyroch bicyklov naraz. Za zmienku tiež stojí, že je vybavený brzdovými svetlami a miestom na poznávaciu značku vozidla. Nevýhodou je horší výhľad cez zadné okno a vyššia cena nosiča.
VÝHODY
jednoduchá montáž
jednoduchá manipulácia
najbezpečnejšia alternatíva
preprava až 4 bicyklov súčasne
väčšinou je možné uzamknúť bicykle
pri väčšie modelov je možné ho sklopiť a mať prístup ku kufru
NEVÝHODY
vyššia cena
horší výhľad cez zadné okno
potreba ťažného zariadenia na vozidle
Nosič bicyklov na zadné dvere
Nosič bicyklov na zadné dvere je najlacnejšou alternatívou a jeho inštalácia je pomerne jednoduchá. Tu však s jeho výhodami rovno skončíme – pokračovať budeme skôr nevýhodami. Prvým obmedzením je, že nie je zrovna vhodný pre osobné vozidlá typu sedan.
Dôvodom je hlavne časté prekrytie poznávacej značky a zadných svetiel vozidla – v tomto prípade radšej zvoľte iný typ nosiča. Zmieriť sa budete musieť aj s horšou stabilitou, menšou bezpečnosťou, nízkou nosnosťou a horším výhľadom cez zadné okno. Prepravovať budete môcť maximálne 2, 3 prípadne 4 bicykle súčasne a to v závislosti od konkrétneho modelu.
VÝHODY
nižšia obstarávacia cena
jednoduchá inštalácia
NEVÝHODY
nízka nosnosť
nie je zrovna vhodný pre sedany
horší výhľad cez zadné okno
horšia stabilita a menšia bezpečnosť
Nosič bicyklov na strechu
Strešný nosič na bicykel je najviac využívanou alternatívou. Ako prvé je vhodné podotknúť náročnejšiu montáž – pri použití je potrebné upevniť ho na priečne nosiče auta, ktoré musíte osobitne zakúpiť. Výhodou je nižšia cena a možnosť upevnenia až piatich bicyklov súčasne. Samotné bicykle je ale samozrejme potrebné dvihnúť do väčšej výšky, čoho výsledkom je nižší komfort pri používaní nosiča.
Strešný nosič na bicykel s upevnenými bicyklami je navyše zdrojom vyššieho aerodynamického odporu, ktorý je dôvodom horších jazdných vlastností a vyššej spotreby vášho auta. Zmieriť sa musíte aj s vyšším hlukom počas samotnej jazdy autom, ale aj so zákazom vjazdu do parkovacích domov či podzemných parkovísk.
VÝHODY
nižšia obstarávacia cena
preprava až 5 bicyklov súčasne
NEVÝHODY
náročnejšia montáž
vyššia spotreba paliva
zhoršené jazdné vlastnosti
vyšší aerodynamický odpor a hluk
nutné dvíhať bicykle do väčšej výšky
zákaz vjazdu do parkovacích domov či podzemných parkovísk
(allegro.sk)
Čo všetko je potrebné zvážiť pri kúpe nosiča bicyklov a aké parametre sú dôležité?
Pri kúpe nosiča bicyklov je nutné zobrať do úvahy zopár parametrov, ktoré priamo ovplyvňujú komfort pri používaní nosiča, kvalitu samotnej jazdy autom, ale aj celkovú spokojnosť s týmto zariadením. Najdôležitejšie parametre, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti sú: účel a periodicita použitia, nosnosť a zaťaženie, kompatibilita, zložitosť montáže, bezpečnosť či rôznorodé funkcie, ktoré môžu poslúžiť na zvýšenie komfortu pri upevňovaní bicyklov na nosič.
Účel a pravidelnosť používania
Pri výbere správneho nosiča bicyklov je potrebné sa zamyslieť nad tým, ako často ho máte v pláne využívať. Pre pravidelné nosenie bicyklov na dlhé vzdialenosti je najvhodnejší práve nosič bicyklov na ťažné zariadenie, pretože ponúka najvyššiu bezpečnosť a minimálne zvýšenie spotreby paliva v porovnaní so strešným nosičom. Strešný nosič bicyklov je rovnako vhodný na pravidelné využitie, ale je vhodnejší na kratšie vzdialenosti. Ak však hľadáte najlacnejšiu možnosť na občasné použitie a krátke vzdialenosti, môže byť nosič bicyklov na zadné dvere tou lepšou voľbou.
Nosnosť a zaťaženie
Nosnosť je mimoriadne dôležitým parametrom nosičov bicyklov, pretože má priamy dosah na ich bezpečnosť a praktickosť. Nosiče bicyklov na zadné dvere môžu poslúžiť na prepravu 2, 3 alebo 4 bicyklov – a to v závislosti od konkrétneho modelu. Na prevážanie viacerých bicyklov súčasne sú vhodnejšie strešné nosiče bicyklov alebo nosiče bicyklov na ťažné zariadenie. Pri kúpe strešného nosiča však nezabudnite dodržať aj maximálne prípustné zaťaženie strechy vášho auta – do úvahy pritom musíte brať váhu bicyklov, strešných priečnikov, ale aj strešného nosiča. V opačnom prípade hrozí poškodenie strechy vášho auta.
DOBRE VEDIEŤ:
Najväčším problémov je otázka elektrických bicyklov, ktoré majú dvojnásobne vyššiu hmotnosť a masívnejšie telo v porovnaní s klasickými bicyklami. Práve z tohto dôvodu je na prepravu elektrických bicyklov dobré zakúpiť nosič, ktorý je na to špeciálne prispôsobený.
Kompatibilita nosiča s karosériou auta a prepravovanými bicyklami
Výber vhodného nosiča by sa mal odvíjať aj od typu vášho vozidla. Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie sú kompatibilné s drvivou väčšinou vozidiel – využijú ich napr. autá s karosériou hatchback, sedan, pickup alebo SUV. Na prepravu tandemových bicyklov však vhodné nie sú. Nevýhodou strešných nosičov bicyklov je, že nie sú vhodné pre karosérie SUV/pickup ani na prepravu elektrických bicyklov z dôvodu ich vysokej hmotnosti. Nosiče bicyklov na zadné dvere zasa logicky nenamontujete na žiaden pickup – rovnako na nich neupevníte cestné bicykle, tandemy či bicykle typu fatbike.
Montáž
Jednoduchý spôsob uchytenia bicykla vám zaručí komfortnú manipuláciu s nosičom a bicyklami. Najľahší mechanizmus má nosič bicyklov na ťažné zariadenie, ktorý postačí jednoducho pripnúť na guľu ťažného zariadenia vozidla. Montáž nosiča na zadné dvere potrvá o trošku dlhšie, ale pripevnenie za pomoci systému objímok nie je žiadna veda. Strešné nosiče na bicykle sú na tom s dĺžkou montáže podstatne horšie – upevňujú sa totiž na priečne nosiče auta, ktoré musíte osobitne zakúpiť a namontovať na vozidlo. Dobre je tiež spomenúť, že na uchytenie bicyklov na strešný nosič sú potrebné minimálne dve osoby. Rovnako sa pri tomto type nosiča lepšie pracuje vtedy, ak máte k dispozícii prenosné schodíky.
Strešný box na auto – užitočný pomocník na cestách
Dovolenka, kempovanie alebo výlet do prírody sú dokonalým spôsobom ako načerpať nové sily. Postačí len pobaliť všetko potrebné a môžete sa konečne vydať na dobrodružstvo. Je v tom ale jeden háčik. Problém totiž môže nastať vo chvíli, keď zistíte, že objem vašej batožiny je o čosi väčší ako objem vášho batožinového priestoru v aute. Jednoduchým riešením je kúpa strešného boxu na auto.
Bezpečnosť
Z hľadiska bezpečnosti je na tom najlepšie nosič bicyklov na ťažné zariadenie – je víťazom vo všetkých testovaných bezpečnostných kategóriách (zdroj: adac.de). V porovnaní s ostatnými nosičmi bicyklov ponúka najlepšiu úroveň bezpečnosti pri náraze, najviac pohodlné ovládanie vozidla a najmenšie zvýšenie spotreby paliva – tá je výsledkom zvýšenej prepravovanej hmotnosti a väčšieho aerodynamického odporu. Najmenej bezpečným variantom je nosič bicyklov na zadné dvere, ktorý je spájaný s vyšším rizikom poškodenia karosérie a laku vozidla.
Doplnkové/dodatočné funkcie
Doplnkové funkcie nosičov môžu poskytnúť používateľovi niekoľko skvelých výhod v podobe zvýšeného komfortu, ale aj lepšieho zabezpečenia bicyklov. Priam ideálnym príkladom je ochrana proti krádeži, ktorá umožní uzamknúť jednotlivé bicykle a pomôže odradiť zlodejov od krádeže. Zaujímavou funkciou je možnosť sklopenia konštrukcie nosiča upevneného na ťažné zariadenie, ktoré zabezpečí bezproblémové otvorenie vášho kufra. Potešiť tiež môžu nosiče s rôznymi skladacími a výškovo nastaviteľnými mechanizmami, ktoré môžu do veľkej miery zvýšiť praktickosť nosiča.
(exisport.com)
Nosič bicyklov – najpopulárnejší a najkvalitnejší výrobcovia a predajcovia na trhu.
Nezáleží na tom, či máte záujem o nosič bicyklov na ťažné zariadenie, nosič bicyklov na zadné dvere alebo chcete klasický strešný nosič na bicykle. Kúpou produktov týchto značiek rozhodne krok vedľa nespravíte. Zaručené máte kvalitné opracovanie materiálov, spoľahlivosť jednotlivých produktov, ale aj kvalitný a profesionálny servis. Vybrať si renomovanú a zákazníkmi overenú značku sa skrátka vždy vyplatí.
Thule – šetrnosť k prírode je prvoradá
Thule je známa švédska spoločnosť, ktorá bola založená vášnivým milovníkom prírody v roku 1942. Šetrnosť k prírode je tak jednou z hlavnou priorít tejto značky. V súčasnosti sa zameriava na návrh a vývoj kvalitných outdoorových produktov, ktorým nechýba štýl ani moderné bezpečnostné prvky. Medzi jej produktami nájdete aj množstvo nosičov na bicykle.
Hakr – to najlepšie z dielne našich susedov
Hakr je kvalitná česká značka, ktorá na našom trhu pôsobí už od roku 1992. Venuje sa predaju praktického športového príslušenstva, bez ktorého sa skrátka žiaden dobrodruh nezaobíde. V rámci sortimentu tejto značky nájdete množstvo nosičov bicyklov, lyží, snowboardov, ťažných zariadení či kolies. Hakr svoje produkty predáva prostredníctvom svojich predajní v Prahe, Brne a Ostrave.
Peruzzo – populárny taliansky hráč
Peruzzo je renomovaná talianska značka, ktorá svoje pôsobenie na trhu započala v roku 1972. Spočiatku sa venovala výrobe krytov na reťaze, pričom po istom čase do svojho výrobného plánu zaradila aj stále populárnejšie nosiče na bicykle. V priebehu niekoľkých rokov sa dokázala vypracovať na európskeho lídra vo výrobe tohto cyklistického príslušenstva.
Amos – kvalitné nosiče za nízku cenu
Amos je pomerne známou a zákazníkmi preferovanou značkou nosičov bicyklov, ktorá má svoj pôvod v susednom Poľsku. Táto poľská spoločnosť je spojená predovšetkým s výrobou veľkého množstva lacných prevedení nosičov bicyklov na ťažné zariadenia, zadné dvere či na strechu. V súčasnosti jej produkty nájdete bez problémov aj na našom trhu.
Menabo – tradičné talianske hodnoty
Menabo je tradičná talianska značka, ktorá sa primárne zameriava na výrobu rôznych druhov nosičov bicyklov, elektrických bicyklov, lyží, snowboardov či dokonca kajakov. V rámci sortimentu tejto značky tak dozaista nájdete aj svojho favorita na upevnenie bicyklov na auto. Menabo je známe jednoduchou montážou svojich produktov, dostupnosťou rôznorodých prevedení a špičkovou kvalitou.
Nosiče na bicykle – v akých cenových reláciách sa obyčajne pohybujú?
Nezáleží na tom, čo kupujete. Vždy sa je dobré riadiť aj podľa ceny jednotlivých produktov. A výnimkou nie sú ani nosiče na bicykle. V závislosti od toho, o aký typ nosiča sa jedná, sme pre vás rozdelili nosiče bicyklov do troch cenových kategórií. Tie najlacnejšie a najjednoduchšie modely zakúpite do sumy 75 €, ale za tie kvalitnejšie, bezpečnejšie a odolnejšie nosiče si budete musieť priplatiť o niečo navyše.
Nosiče na bicykle v cenových reláciách do 75 €
V cenových reláciách do 75 € poväčšine budete nachádzať len strešný nosič na bicykle. Niekedy je však možné natrafiť na tie najjednoduchšie a najlacnejšie modely nosičov bicyklov na zadné dvere vozidla. Na pokročilé funkcie však v tejto cenovej kategórii môžete zabudnúť – na to si budete musieť jednoducho priplatiť.
Nosiče na bicykle v cenových reláciách od 75 € do 300 €
V cenových reláciách od 75 € do 300 € nájdete všetky druhy nosičov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Tie lacnejšie verzie majú obyčajne kapacitu pre dva bicykle, pričom tie drahšie modely umožňujú upevniť až štyri bicykle naraz. V rámci tejto kategórie tak máte k dispozícii nosiče s vyššou nosnosťou a rôznymi pokročilými funkciami – napr. uzamknutie nosiča ku ťažnému zariadeniu.
Nosiče na bicykle v cenových reláciách nad 300 €
V cenových reláciách nad 300 € nájdete tie najkvalitnejšie a najviac prepracované modely nosičov bicyklov a to nielen pre osobné automobily. Štandardom je možnosť upevnenia až štyroch bicyklov súčasne, jednoduchá montáž a vysoká úroveň bezpečnosti počas jazdy autom. Rovnako poteší aj výrazne dlhšia životnosť, vďaka skvelej kvalite použitých materiálov.
Uchytenie nosiča na bicykel na kufor auta. Ideálny na občasné použitie a krátke vzdialenosti.
Čo je potrebné zvážiť, aby bola preprava so strešným nosičom bicyklov bezpečná?
Základom bezpečnej prepravy bicyklov za pomoci strešného nosiča je jeho správna inštalácia. Postupovať je potrebné podľa priloženého manuálu a dbať o presné vykonanie všetkých potrebných krokov, ktoré v ňom výrobca uvádza. Pred jazdou nikdy nezabudnite skontrolovať správnosť uchytenia každého bicykla.
Nemenej dôležitá je aj kontrola počas samotnej jazdy. Odporúčame vám dodržovať rýchlostný limit 130 km/h a ideálne po každých 50 kilometroch zastaviť a skontrolovať všetky skrutky, remene, uchytenie či svorky. Pri jazde so strešným nosičom taktiež nezabudnite venovať pozornosť zvýšenej svetlej výške vozidla – na vjazd do podzemných parkovísk alebo parkovacích domov môžete zabudnúť.
Prevážajte svoje bicykle bezpečne a komfortne
Nezáleží na tom, či preferujete bicyklovanie o samote alebo spoločne so svojimi známymi, priateľmi či rodinou – nosiče bicyklov na vašom aute sa zídu v každom prípade. Nielenže pomocou nich chránite posádku v prípade dopravnej nehody, ale ostane vám aj viacej úložného priestoru pre vašu batožinu. Ostáva nám už len dúfať, že ste si vďaka našim radám úspešne vybrali. Šťastnú cestu za cyklistikou želáme.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ktorý nosič na bicykel je vhodný pre e-bike?
E-bike je masívnejší a má dvojnásobne vyššiu hmotnosť v porovnaní s klasickými bicyklami. Ak plánujete na nosič upevňovať aj elektrický bicykel, odporúčame zakúpiť ten, ktorý je na to špeciálne určený. Rozhodne však nerátajte so strešným nosičom.
Aká dlhá by mala byť koľajnica na strešnom nosiči bicyklov?
Koľajnica na strešnom nosiči by mala byť aspoň taká dlhá, ako je dlhý rázvor kolies prepravovaného bicykla. Ak by bola táto koľajnica kratšia, bicykel nebude môcť byť pripevnený na nosič.
Je potrebné pri kúpe brať do úvahy aj priemer rámu bicykla?
Áno, pri výbere vhodného nosiča je potrebné zobrať do úvahy aj priemer samotného rámu bicykla, aby ste mali zaručené pevné a bezpečné uchytenie jednotlivých bicyklov počas jazdy.
Potrebujem okrem strešného nosiča bicyklov aj ďalšie príslušenstvo?
Pri zakúpení strešného nosiča je potrebné jeho upevnenie na priečne nosiče auta, ktoré musíte osobitne zakúpiť a vopred na auto namontovať. Bez nich strešný nosič jednoducho na strechu neupevníte.
Ako rýchlo je možné jazdiť s nosičom bicyklov?
Ak auto disponuje nosičom bicyklov, je odporúčané jazdiť maximálne rýchlosťou 130km/h. Nezabúdajte však ani na pravidelnú kontrolu uchytenia jednotlivých bicyklov a to ideálne každých 50 kilometrov.
O koľko sa zvýši spotreba pri jazde s nosičom bicykla?
Pri jazde s nosičom bicykla môžete takmer s istotou rátať so zvýšením spotreby o niekoľko litrov. Závisí to hlavne od typu vozidla a nosiča – najhoršie sú na tom strešné nosiče, ktoré spotrebu môžu zdvihnúť až o 25%.
Ktorý z nosičov bicyklov je najlepší a prečo?
Najlepším nosičom bicyklov je práve nosič bicyklov na ťažné zariadenie. Ponúka jednoduchý systém uchytenia bicyklov, najlepšiu úroveň bezpečnosti pri náraze, najviac pohodlné ovládanie vozidla a najmenšie zvýšenie spotreby (zdroj: adac.de).
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.