Dovolenka, kempovanie alebo výlet do prírody sú dokonalým spôsobom ako načerpať nové sily. Postačí len pobaliť všetko potrebné a môžete sa konečne vydať na dobrodružstvo. Je v tom ale jeden háčik. Problém totiž môže nastať vo chvíli, keď zistíte, že objem vašej batožiny je o čosi väčší ako objem vášho batožinového priestoru v aute. Nemusíte však vešať hlavu a začať vybaľovať – jednoduchým riešením je práve kúpa strešného boxu na auto.

To najdôležitejšie v skratke

  Strešný box je skvelým pomocníkom na cestách, ktorý poskytne dostatok priestoru pre vaše športové vybavenie a batožinu. Tie priemerné modely dnes zoženiete aj do sumy 250 €. Disponovať už môžu lepším spracovaním materiálov, aerodynamikou alebo ochranou voči vonkajším podmienkam.

  Ak hľadáte čosi lacnejšie, nie je to žiadny problém. Pri zakúpení strešného boxu do sumy 50 € je však potrebné rátať so značne obmedzenými možnosťami. Naopak, náročnejší zákazníci si musia priplatiť. Cena tých najväčších a najlepších boxov sa totiž môže veľmi ľahko vyšplhať až na vyše 600 €.

  Pri kúpe vhodného strešného boxu je taktiež potrebné zaujímať sa nielen o cenu, ale aj o niekoľko dôležitých parametrov. Medzi tie najdôležitejšie nepochybne patria: typ strešného boxu, materiál, spôsob uchytenia, rozmery a hmotnosť, zabezpečenie batožiny a náročnosť manipulácie.

  V rámci článku sa teda dozviete všetky cenné informácie potrebné pre výber toho správneho strešného boxu na auto. Samozrejme, chýbať nesmie ani tradičné zhrnutie najznámejších značiek strešných boxov či najčastejšie kladených otázok, ktoré vám samotnú voľbu môžu výrazne zjednodušiť.

(allegro.sk)

Čo je to strešný box a prečo je dobré si ho zaobstarať?

Strešný box je typ boxu, ktorý je možné bezpečne pripevniť na strechu vášho vozidla a zvýšiť si tak množstvo dostupného úložného priestoru v ňom. Box môže dokonale poslúžiť na uloženie spacích vakov, kempingového vybavenia alebo rôznych športových potrieb. Boxy sú dostupné v rôznych prevedeniach – nemusíte sa tak vôbec báť, že strešný box uberie vášmu tátošovi na kráse. Cestovanie sa razom stane jednoduchšie, pohodlnejšie a predovšetkým bezpečnejšie.

Preplnené auto je obrovským bezpečnostným rizikom pre vás, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Dôvod? Veľké množstvo batožiny vám môže prekážať vo výhľade z auta.

Aké typy strešných boxov poznáme? Nájdite ten správny kúsok určený len pre vás

Pevný strešný box

Pevné strešné boxy disponujú dostatočnou aerodynamikou, skvelou ochranou batožiny voči vonkajším podmienkam, ale taktiež aj mimoriadnou pevnosťou a odolnosťou. To všetko vďaka tomu, že sú zhotovené z tvrdého plastu alebo sklolaminátu. Na trhu je dostupné množstvo veľkostí, takže spokojne zoženiete aj modely nad 500 litrov – na rozdiel od strešných tašiek. Otváranie týchto boxov je jednoduché, pretože pri výbere batožiny z vnútra boxu nie je vyžadované jeho odopnutie zo strešných priečnikov.

Oproti strešným taškám sú však značne ťažšie a drahšie. Rovnako ich skladovanie po demontáži z vozidla je náročné, keďže ich nie je možné poskladať. Pevné strešné boxy tak odporúčame tým zákazníkom, ktorým nevadí si priplatiť za kvalitu a majú dostatok priestoru pre skladovanie samotného boxu po jeho odmontovaní z auta.

VÝHODY

   najširšia dostupnosť veľkostí

  dostatočná aerodynamika

  skvelá ochrana batožiny

  jednoduché otváranie

  pevnosť/odolnosť

NEVÝHODY

  náročné skladovanie

  vyššia hmotnosť

  vyššia cena

Strešná taška (skladací strešný box)

Strešné tašky sú skvelou alternatívou pevného strešného boxu. Ich hlavnou výhodou je nižšia cena, menšia hmotnosť a skvelá skladnosť – ak ich momentálne nevyužívate, môžete ich jednoducho poskladať. Zvyčajne sú vyrobené z kvalitných nepremokavých látok odolných voči UV žiareniu. Dodávané sú v rôznych veľkostiach, aby vyhovovali rôznym druhom vozidiel. Ich objem môže dosahovať až 500 litrov – veľkosťou sa však najväčším pevným strešným boxom nevyrovnajú.

Nevýhodou je komplikovanejšie zatváranie a otváranie. Keď niečo potrebujete z tašky vybrať, musíte ju odopnúť zo strešných priečnikov. Ich aerodynamika je na tom tiež o čosi horšie. Zmieriť sa tak budete musieť s vyššou spotrebou paliva a vyššou hlučnosťou počas jazdy. Strešné tašky tak odporúčame
iba zákazníkom, ktorým nevadí pomalšia jazda a zopár kompromisov.

VÝHODY

  skvelá alternatíva pevného strešného boxu

  dostupnosť v rôznych veľkostiach

  menšia hmotnosť

  skvelá skladnosť

  nižšia cena

NEVÝHODY

  veľkosťou sa pevným boxom nevyrovnajú

  komplikovanejšie zatváranie a otváranie

  vyššia hlučnosť počas jazdy

  nutnosť pomalšej jazdy

  vyššia spotreba paliva

  horšia aerodynamika

DOBRE VEDIEŤ:

Niektoré strešné tašky je možné umiestniť priamo na strechu vozidla aj bez využitia strešných priečnikov. Držiak na strešný box tak nie je vyžadovaný. Kúpu takýchto tašiek však neodporúčame, nakoľko môžu poškodiť strechu auta a zhoršujú bezpečnosť jazdy – v tomto prípade totiž hrozí väčšia pravdepodobnosť zošmyknutia tašky zo strechy auta.

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe strešného boxu a aké parametre sú naozaj dôležité?

Typ strešného boxu

Vyberať si môžete z dvojice strešných boxov. Prvou možnosťou sú pevné strešné boxy, ktoré lepšie ochránia vašu batožinu a sú omnoho odolnejšie voči vonkajším faktorom. Rátať však musíte so značne vyššou cenou a horšou skladnosťou. Druhou možnosťou sú skladacie strešné boxy (strešné tašky), ktorých hlavnou výhodou je nižšia cena, menšia hmotnosť a skvelá skladnosť. Môžete ich totiž jednoducho poskladať, ak ich v danej chvíli nevyužívate. Zmieriť sa však budete musieť s komplikovanejším otváraním, vyššou spotrebou paliva a vyššou hlučnosťou počas jazdy. Zabúdať taktiež nesmiete na fakt, že strešné tašky s objemom nad 500 litrov na trhu nenájdete.

Materiál a spracovanie

Materiál a jeho spracovanie má výrazný vplyv na ochranu samotnej batožiny, ale taktiež aj na vlastnosti samotného strešného boxu. Látkové prevedenia sú charakteristické pre skladací strešný box, ktorý by mal byť zhotovený iba z kvalitných nepremokavých látok odolných voči UV žiareniu. Najideálnejšími materiálmi sú práve tvrdý plast a sklolaminát, pretože poskytujú najlepšiu ochranu voči vonkajším podmienkam. Pýšiť sa taktiež môžu výrazne lepšou aerodynamikou. Na rozdiel od látkových modelov však disponujú značne vyššou hmotnosťou.

Spôsob uchytenia

Pýtate sa, ako umiestniť strešný box na vaše auto? Jedná sa o jednu z kľúčových otázok pred kúpou. Pred samotnou kúpou strešného boxu je dobré zvážiť aj jeho spôsob uchytenia, ktorý je mimoriadne dôležitým parametrom v prípade pravidelného používania samotného boxu. Najčastejšie sa jedná o uchytenie za pomoci U-profilu, kedy je potrebné box zafixovať cez dno priamo k priečnikom. Tento spôsob uchytenia patrí medzi tie najbezpečnejšie, ale samotný proces je komplikovaný a zaberie vám viacej času. Najrýchlejšou alternatívou je práve pripevnenie boxu pomocou rýchloupínacieho mechanizmu, pričom box jednoducho zacvaknete do drážok jednotlivých priečnikov. Zmieriť sa však musíte s menšou úrovňou bezpečnosti. Poslednou možnosťou je upnutie boxu za pomoci tzv. T-adaptérov, ktoré sa musia zasunúť do tzv. T-drážky.

DOBRE VEDIEŤ:

Zabudnúť nesmiete na to, že vaše auto musí byť vybavené aj strešnými priečnikmi, na ktoré daný box následne upevníte – bez nich sa jednoducho nezaobídete. Výber spôsobu uchytenia boxu by sa tak mal odvíjať predovšetkým od toho, aký držiak na strešný box máte namontovaný na vozidle.

Zabezpečenie batožiny

Aj samotná batožina umiestnená do strešného boxu by mala byť poriadne a bezpečne uchytená, aby počas jazdy nelietala kade-tade v jeho vnútri. Na tento účel dokonale poslúžia napínacie popruhy a gumové upínače, ktorými svoju batožinu pevne uchytíte. Efektívne sú aj rôzne priehradky, do ktorých s ľahkosťou jednotlivé predmety vložíte. Užitočná môže byť taktiež aj protišmyková podložka, ktorá zabráni nechcenému šmýkaniu sa predmetov v boxe. Mnohí zo zákazníkov si pochvaľujú aj viacbodové uzamykanie, vďaka ktorému postačí jedno otočenie kľúča pre uzamknutie niekoľkých bodov naraz.

Rozmery a hmotnosť

Kratšie boxy dokonale poslúžia na uloženie batožiny. Do tých dlhších boxov už spokojne vložíte aj dlhé zimné lyže. Rozmery strešného boxu/tašky by sa mali odvíjať nielen od vašich potrieb, ale aj od možností vášho vozidla. Box totiž musí byť kompatibilný so strešnými priečnikmi a nesmie presiahnuť rozmery strechy vášho auta. Dôvodom je to, že nadmerné rozmery boxu môžu značne obmedziť výhľad z vášho vozidla, ale aj znemožniť otváranie samotného kufra. Rovnako je nutné dodržať aj maximálne prípustné zaťaženie strechy vášho vozidla, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Do úvahy pritom musíte brať váhu batožiny, strešných priečnikov, ale aj samotného boxu.

Náročnosť manipulácie

Jednoduchosť manipulácie so strešnými boxami a taškami je veľmi dôležitá. Otvárací mechanizmus strešných boxov je značne jednoduchší, keďže pri výbere batožiny z vnútra boxu nie je vyžadované jeho odopnutie zo strešných priečnikov. Naopak, zatváranie a otváranie strešných tašiek je o čosi komplikovanejšie. Rátať totiž musíte s tým, že samotnú strešnú tašku bude nutné odopnúť zo strešných priečnikov, ak z nej budete chcieť niečo vybrať. Toto môže byť počas cestovania dosť otravné a samotný proces otvárania vás môže obrať o drahocenný čas.

Ak máte rovnaký pohľad na kufor vášho auta pri balení, oplatí sa zvážiť kúpu strešného boxu

Box na auto – najznámejší a najspoľahlivejší výrobcovia a predajcovia na trhu.

Thulezáruka bezpečnosti a šetrného prístupu k prírode

Švédsku značku Thule založil Thule Erik Thulin v roku 1942, ktorý bol vášnivým milovníkom prírody. Značka sa tak dodnes sústredí na návrh a vývoj tých najkvalitnejších outdoorových produktov, ktoré sú štýlové, mimoriadne bezpečné a taktiež šetrné k životnému prostrediu. V rámci sortimentu tejto značky nájdete aj množstvo prvotriednych strešných boxov na auto.

G3 – štýlové produkty za prijateľné ceny

Talianska značka G3 bola založená v roku 1973. G3 je zárukou štýlového dizajnu, bezpečnosti a spoľahlivosti, ale aj šetrného prístupu k samotnej prírode. Ponúka rôzne druhy automobilových produktov, ktoré primárne slúžia na zjednodušenie a skvalitnenie používania vášho motorového vozidla. Samozrejmosťou je aj rada kvalitných a spoľahlivých strešných nosičov a boxov.

Hakr – kvalitné strešné nosiče priamo z dielne našich susedov

Česká značka Hakr je dostupná na trhu od roku 1992. Po rozšírení svojich výrobných kapacít v roku 2000 začala ponúkať aj strešné boxy na autá. V súčasnosti tiež ponúka aj rôzne druhy snehových reťazí, strešných nosičov, nosičov lyží, ťažných zariadení či dokonca kolies. Disponuje taktiež trojicou predajní, ktoré sa nachádzajú v českých mestách Praha, Brno a Ostrava.

Northline – spoľahlivý domáci predajca strešných boxov

Slovenská značka Northline je spoľahlivým výrobcom strešných boxov na autá. Northline si zakladá na najvyššej kvalite využitých materiálov, štýlovom dizajne a skvelej aerodynamike svojich produktov. Tieto strešné boxy ako jediné na trhu disponujú vystužením citlivých častí boxu za pomoci ocele. Obhliadnuť si ich môžete aj v showroome nachádzajúcom sa v Ivanke pri Dunaji.

Cruzšpanielsky líder vo svete automobilového príslušenstva

Španielska značka Cruz vznikla v roku 1963, pričom v súčasnosti je popredným producentom strešných nosičov, boxov, tyčí a rôznych druhov automobilového príslušenstva. Značka pôsobí na piatich kontinentoch a patrí medzi svetoznámych hráčov na trhu – a to aj vďaka tomu, že sa venuje neustálemu zlepšovaniu svojich produktov.

Strešné boxy – v akých cenových reláciách sa bežne pohybujú?

Strešné boxy v cenových reláciách do 50 €

V cenových reláciách do 50 € nájdete iba menšie modely s objemom do 350 litrov, ktorých nosnosť rozhodne neprevýši hranicu 50 kilogramov. Obyčajne sa jedná o skladacie boxy, ktoré nie sú odolné voči vode. Dozaista vás neohúria ani svojou aerodynamikou a počítajte s výrazne zvýšenou hlučnosťou počas jazdy autom. Vhodné sú preto len na príležitostné využitie a prenos nákladu, ktorému voda neprekáža.

Strešné boxy v cenových reláciách od 50 € do 250 €

V cenových reláciách od 50 € do 250 € nájdete stredne veľké modely skladacích a pevných boxov s objemom do 450 litrov, ktorých nosnosť sa pohybuje okolo 60 kilogramov. Rátať už môžete s kvalitnejším spracovaním materiálov, lepšou aerodynamikou a o čosi lepšou ochranou voči vonkajším podmienkam. Vhodné sú prevažne na sezónne využitie.

Strešné boxy v cenových reláciách od 250 € do 600 €

V cenových reláciách od 250 € do 600 € nájdete modely s objemom do 500 litrov, ktorých nosnosť môže byť až 80 kilogramov. Obyčajne sa jedná o boxy z tvrdého plastu, ktoré disponujú vysokou úrovňou bezpečnosti. Niektoré nové modely môžu dokonca disponovať možnosťou viacbodového uzamykania. Tieto boxy sú vhodné na pravidelné využitie počas celého roka.

Strešné boxy v cenových reláciách nad 600 €

V cenových reláciách nad 600 € nájdete tie najšpičkovejšie a najmodernejšie druhy strešných boxov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Okrem jedinečných vlastností a prvotriednych materiálov môžu ponúknuť nosnosť až do 90 kilogramov a samotný objem výrazne za hranicou 500 litrov. Táto kategória je určená pre tých najnáročnejších zákazníkov.

So strešným boxom bude cestovanie ľahšie a komfortnejšie

Pevne veríme, že sme vám priniesli užitočný prehľad toho, čo všetko je potrebné pri výbere toho správneho a predovšetkým bezpečného strešného boxu. Vďaka nemu už môžete zabudnúť na auto preplnené batožinou a samotná cesta autom bude omnoho pohodlnejšia. Dúfame, že ste si vďaka našim cenným radám úspešne vybrali svojho favorita. Rovnako veríme, že vám bude poctivo slúžiť a budete s ním nadmieru spokojní.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Existuje obmedzenie rýchlosti pri použití strešného boxu?

Obmedzenie rýchlosti by malo byť uvedené na každom boxe. V äčšinapredávaných modelov umožňuje jazdu aj v značne vyšších rýchlostiach, ako sú povolené rýchlostné limity na Slovensku.

Aký veľký by mal byť strešný box?

Veľkosť strešného boxu by sa mala odvíjať od toho, čo v ňom plánujete prenášať. Kratšie boxy sú vhodné na uloženie batožiny alebo kufrov. Do tých dlhších boxov už spokojne vložíte aj klasické zimné lyže alebo snowboard.

Ako správne naložiť strešný box?

Uloženie predmetov by sa malo odvíjať od ich váhy. Predmety s vyššou hmotnosťou je lepšie umiestniť do stredu boxu a predmety s nižšou hmotnosťou zasa po jeho bokoch. Všetky predmety taktiež nezabudnite zafixovať pomocou popruhov.

Môžem namontovať strešný box na akékoľvek auto? Čo na to potrebujem?

Strešný box je možné namontovať na každé osobné auto, ktoré disponuje strešnými priečnikmi. Musia byť však s daným boxom kompatibilné. Všetko potrebné náradie na montáž boxu by malo zahrnuté v balení výrobku.

Aká maximálna dĺžka boxu je prípustná?

Rozmery strešného boxu nesmú presiahnuť rozmery strechy vášho auta. Nadmerné rozmery boxu môžu totiž značne obmedziť výhľad z vášho vozidla či znemožniť otváranie samotného kufra.

Aký spôsob uchytenia strešného boxu je najbezpečnejší?

Najbezpečnejšie uchytenie je uchytenie za pomoci U-profilu, kedy je potrebné box zafixovať cez dno priamo k priečnikom. Rátať je však nutné s tým, že samotný proces je komplikovaný a trvá najdlhšie spomedzi všetkých spôsobov uchytenia.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 204 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 52 362 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 9 871 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8