Medzi tie najpopulárnejšie outdoorové dobrodružstvá jednoznačne patrí aj trávenie času niekde na vode. Vlastniť klasickú loď je však dosť finančne náročné. Naopak, nafukovacie člny sú ľahko dostupné pre všetkých outdoorových nadšencov. Zakúpenie nafukovacieho člna je tak skvelou voľbou, ako si oddýchnuť na vode bez záväzkov spojených s vlastníctvom klasickej lode. Ide o ekonomickejší variant, ktorý vyžaduje minimálnu údržbu.

To najdôležitejšie v skratke

  Nafukovacie člny poskytujú jeden z najlepších a najzáživnejších spôsobov, ako si vychutnávať množstvo vodných outdoorových dobrodružstiev v letnom období a stráviť tak príjemné chvíle niekde na vode. Vychutnávať si ich môžete buď osamote, ale aj v spoločnosti vašich priateľov.

  Samotný výber nafukovacieho člna by sa mal odvíjať od niekoľkých parametrov, ktoré majú priamy dosah na vašu spokojnosť s produktom. Zvážiť je tiež dobré to, čo vlastne od člna požadujete. Nesmiete tiež zabudnúť zohľadniť svoju momentálnu finančnú situáciu. Nutné je teda nájsť nejaký dobrý kompromis.

  Ak si chcete byť istý, že naozaj kupujete kvalitný kúsok, odporúčame vám sa popozerať po zákazníkmi overených značkách. Pri nich sa totiž môžete spoľahnúť na určitú úroveň kvality materiálov a ich spracovania, spoľahlivý servis, ale aj ústretový prístup personálu. Skrátka, investovať do dobrej značky nikdy nie je zlý nápad.

  Dobré skúsenosti a silné zážitky vám však nemusí poskytnúť iba nafukovací čln. Zvážiť taktiež môžete niekoľko zaujímavých alternatív, ktoré možno lepšie naplnia vaše potreby. Reč je hlavne o kajaku, rafte alebo kanoe, ktoré sú pomerne dosť obľúbené medzi fanúšikmi vodných športov.

(mastersport.sk)

Čo je to nafukovací čln? Aké sú jeho hlavné výhody?

Nafukovací čln je ľahké vodné plavidlo skladajúce sa z pružnej nafukovacej trubice a podlahy. Nafukovacia trubica je obyčajne vyrobená z pevných syntetických látok (napr. PVC). Jedná sa o najuniverzálnejší typ vodného plavidla, ktoré má charakteristické oblé tvary a poskytuje veľmi široké možnosti využitia – uplatní sa počas oddychových rybačiek, rekreačných plavieb, ale aj ako dodatočné plavidlo k lodiam. Poháňaný môže byť ručne za pomoci vesiel, pričom niektoré modely poskytujú dostatok miesta aj na montáž závesného motora. Najväčšou výhodou v porovnaní s nenafukovacími modelmi je jeho nižšia hmotnosť, lepšia skladnosť a kompaktnosť. Jednoduchosť prepravy, montáže a skladovania člna máte tak zaručenú. Menšou nevýhodou môže byť nižšia rýchlosť a odolnosť plavidla.

VÝHODY

  ľahká montáž

  lepšia skladnosť

  jednoduchá preprava

  kompaktnosť a nízka hmotnosť

NEVÝHODY

  menšia rýchlosť ako nenafukovacie plavidlá

  menšia odolnosť ako nenafukovacie plavidlá

Nafukovacie člny – aké typy môžete nájsť na trhu?

Nafukovací čln je to najuniverzálnejšie ľahké plavidlo, ktoré je možné zakúpiť v rôznorodých farebných prevedeniach, ale aj špecificky odlišných variantoch. Pri výbere nafukovacieho člna tak máte na výber z trojice hlavných variantov, pričom každý z nich vám dokáže ponúknuť odlišné kvality. Pre vašu celkovú spokojnosť s produktom je tak potrebné dobre zvážiť, ktorý z nich bude pre vás tou najvhodnejšou voľbou.

Plne nafukovací čln – najlepší nafukovací čln na rekreáciu

Plne nafukovací čln je charakteristický svojou mäkkou nafukovacou podlahou. Jedná sa o najľahší, najskladnejší a najkompaktnejší typ nafukovacieho člna, ktorý často disponuje aj rukoväťami slúžiacimi na uľahčenie jeho prenášania. Vďaka jednoduchosti montáže a prenosu ho dokáže na plavbu pripraviť aj jedna osoba.

Mäkká podlaha však neponúka len výhody, ale je bohužiaľ príčinou nízkeho ponoru člna a jeho zhoršenej stability – najmä pri väčších rýchlostiach. Na pripojenie závesného motora tak môžete zabudnúť. Taktiež počas samotnej plavby nedokážete v člne pevne stáť, čo je veľkou nevýhodou pre všetkých rybárov. Plne nafukovacie člny sú vhodné predovšetkým na rekreačné plavby v pokojných stojatých vodách (napr. jazero).

VÝHODY

  najnižšia hmotnosť

  najjednoduchší prenos

  najskladnejší a najkompaktnejší

  rukoväte na uľahčenie manipulácie

  ľahká montáž uskutočniteľná 1 osobou

NEVÝHODY

  vhodné hlavne pre stojaté vody

  nízky ponor a horšia stabilita

  vhodný len na rekreačné plavby

  nie je možné v člne stáť počas plavby

  nie je možné pripojenie závesného motora

Nafukovací čln s pevnou podlahou – najlepší nafukovací čln pre rybárov

Nafukovací čln s pevnou podlahou je charakteristický predovšetkým pevnosťou svojej podlahy, ale aj prítomnosťou lavice na sedenie, držiaka na pádlo a zariadenia na pripojenie návesného motora. Jeho stabilita a bezpečnosť je na tom vďaka pevnej podlahe podstatne lepšia – umožňuje aj pevné státie v člne počas plavby, čo je výhodou pre každého rybára.

V porovnaní s plne nafukovacím člnom je o čosi ťažší a menej skladný. Jeho montáž a prenos je tak zložitejšia a vyžaduje prítomnosť aspoň dvoch osôb. Nafukovacie člny s pevnou podlahou sú najvhodnejšie pre rybárov v pokojných stojatých vodách (napr. rybník). Patria sem aj nafukovacie člny s hliníkovou podlahou či drevenou podlahou.

VÝHODY

  pevnosť podlahy

  prítomnosť držiaka na pádlo

  prítomnosť lavice na sedenie

  je možné v člne stáť počas plavby

  možnosť pripojenia návesného motora

NEVÝHODY

  vyššia hmotnosť

  menšia skladnosť

  zložitejšia montáž

Nafukovací čln s pevným trupom – najlepší nafukovací čln na more

Nafukovací čln s pevným trupom (RIB – Rigid Inflatable Boat) sa vyznačuje nielen pevnou podlahou, ale aj pevným trupom. Výsledkom je tak ľahšie predieranie sa vodou a obrovská odolnosť člna aj za extrémneho počasia a podmienok. Môže byť vybavený výkonným motorom, pretože bravúrne zvláda aj vyššie rýchlosti a jednoducho sa ovláda.

Je pomerne ťažké ho prevrátiť, má skvelú stabilitu a na hladine sa udrží aj po zaplavení trupu. Obyčajne zvykne disponovať aj oddelenými komorami na zmiernenie nárazov, ale aj pretlakovým ventilom brániacim zvýšeniu tlaku v komorách. Spomedzi trojice typov nafukovacích člnov je najdrahší a má najvyššiu hmotnosť – na jeho prenos je potrebná prítomnosť viacerých osôb. Je vhodný na komerčné účely, rekreáciu či záchranné akcie na riekach, jazerách alebo v mori.

VÝHODY

  pevnosť a stabilita

  ľahšie predieranie sa vodou

  vhodné aj do extrémneho počasia

  na hladine sa udrží aj po zaplavení trupu

  možnosť pripojenia výkonného návesného motora

NEVÝHODY

  horšia skladnosť

  najvyššia hmotnosť

Aké parametre je potrebné dôkladne zvážiť pri kúpe nafukovacieho člna?

Pri výbere toho najvhodnejšieho nafukovacieho člna je dôležité si dopredu rozmyslieť, čo všetko od neho požadujete. Nezabúdajte taktiež zohľadniť všetky parametre, ktoré priamo vplývajú na úroveň vašej bezpečnosti počas jazdy. Len správna kombinácia jednotlivých parametrov vám totiž vie zaručiť spokojnosť s novým plavidlom. Sústrediť by ste sa mali predovšetkým na oblasť použitia, nosnosť, počet vzduchových komôr a ventilov, materiál, veľkosť, hmotnosť, cenu, ale aj výbavu samotného člna.

Typ člna určuje možnú oblasť jeho použitia

Najčastejšie ľudia chcú čln využívať na rekreačné účely, kde dokonale postačuje aj obyčajný plne nafukovací čln s mäkkou nafukovacou podlahou. Je možné ho využiť v pokojných stojatých vodách (napr. jazero alebo rybník). Pre rybárov je vhodnejší nafukovací čln s pevnou podlahou, ktorý je odolnejší, umožňuje pevne státie v člne a je možné naň pripevniť závesný motor. Nafukovací čln s motorom vám uľahčí pohyb člna na vode. Do extrémnych podmienok je najvhodnejší nafukovací čln s pevným trupom, ktorý je charakteristický skvelou odolnosťou a stabilitou. Tento typ člna je vhodný na komerčné účely, rekreáciu, ale aj záchranné akcie v tečúcich riekach, jazerách či v mori.

Nosnosť člna ovplyvní maximálny počet osôb počas plavby

Pri výbere toho správneho člna je potrebné vziať do úvahy aj počet osôb, ktoré plánujete člnom prepravovať. Na základe počtu prepravovaných osôb tak musíte vybrať plavidlo s dostatočnou nosnosťou. Presiahnutie tejto nosnosti by viedlo k nestabilite člna a jeho nenávratnému poškodeniu. Taktiež nezabúdajte na to, že do hmotnostnej záťaže člna musíte zarátať aj hmotnosť batožiny či iného nákladu. Najlepším riešením tak je, ak počítate až s 150 kg na jednu osobu. Nosnosť člna nikdy nepodceňujte.

DOBRE VEDIEŤ:

Počet osôb orientačne súvisí aj s veľkosťou člna. Nafukovací čln pre 2 osoby by mal mať veľkosť približne 150-200 cm, nafukovací čln pre 4 osoby zasa približne 200-300 cm.

Počet vzduchových komôr a ventilov je dôležitý pre vašu bezpečnosť

Počet vzduchových komôr a ventilov vám dokáže povedať veľmi veľa o bezpečnosti daného modelu. Komory člna sú uzatvorené časti, ktoré je potrebné nafúkať osobitne – sú od seba nezávislé. Samozrejme, každá z komôr má aj svoj vlastný ventil. Čím viac takýchto komôr a ventilov daný model obsahuje, tým bezpečnejšia bude samotná plavba. Ak teda dôjde k vyfučaniu jednej komory v dôsledku jej poškodenia, tie zvyšné vám počas plavby nevyfučia. A vy sa tak viete úplne bezpečne dopraviť na najbližší breh.

Materiál člna a jeho hmotnosť ovplyvní náročnosť prepravy

Nafukovacie člny sú najčastejšie vyrobené práve z PVC a polyetylénu. U podstatne drahších modeloch sa môžete stretnúť aj s látkou hypalon, ktorá je ideálnym materiálom pre všetky nafukovacie člny. Dôvodom je veľmi veľká odolnosť voči UV svetlu a skvelé znášanie aj extrémne teplého počasia. Z hľadiska hmotnosti a veľkosti sú na tom najlepšie plne nafukovacie člny, ktoré sú najľahšie a najskladnejšie – ich preprava je tak najjednoduchšia. Nafukovací čln s pevnou podlahou a RIB čln s pevným trupom majú vyššiu hmotnosť, horšiu skladnosť a väčšie rozmery, takže ich preprava je o čosi komplikovanejšia.

Obuv do vody – dôležitá súčasť príjemných a bezpečných letných dní

Ak sa chystáte na dovolenku pri vode, plávanie, vodné športy alebo prechádzky po pláži, vybrať si správne topánky do vody je dôležité pre pohodlie a ochranu vašich nôh. V tomto nákupnom sprievodcovi vám poskytneme informácie a tipy, ktoré vám pomôžu pri výbere ideálnych topánok do vody.

Dobrá výbava a príslušenstvo vám uľahčí prevádzku a starostlivosť o čln

Niektoré modely nafukovacích člnov sa môžu líšiť aj samotnou výbavou. Tie lacnejšie modely spravidla disponujú o čosi chudobnejšou výbavou. Naopak, tie drahšie prevedenia majú zvyčajne v cene zahrnutú aj prémiovú výbavu, spoľahlivý servis či rôzne bezpečnostné prvky. Náhradné diely na nafukovacie člny tak vďaka skvelému servisu zoženiete bez problémov. Samozrejmosťou by však mala byť výrobcom pribalená sada na opravu, ktorú využijete v rámci údržby o samotný čln. Je dobré, ak zakúpené balenie obsahuje aj pádla – nemusíte ich tak  dodatočne dokupovať. Pre uľahčenie prenosu člna môže byť pribalená aj taška na prenášanie, ktorá vám prenos dokáže niekedy poriadne uľahčiť. Medzi prémiové prvky výbavy patrí napríklad pumpa na nafúknutie člna či záchranné vesty, ktoré zvýšia bezpečnosť celej posádky.

Obstarávacia cena musí zohľadniť vaše finančné možnosti

Obstarávacia cena je pre zákazníkov veľmi podstatným parametrom. Ceny nafukovacích člnov sa zvyčajne držia na úrovni niekoľkých stoviek eur. Tie najjednoduchšie modely s nízkou nosnosťou a odolnosťou bez problémov zoženiete aj do sumy 300 €. Zmieriť sa však budete musieť výhradne s rekreačným využitím člna a to v stojatých vodách. Ak však hľadáte modely vhodné do extrémnejších podmienok, rátať musíte so sumou vyššou ako 800 €. Skvelým kompromisom sú člny v rozmedzí od 300 € do 800 €, pretože ponúkajú skvelý pomer cena/výkon, slušnú nosnosť a pomerne dobrú úroveň bezpečnosti.

(sportisimo.sk)

Nafukovacie člny sme rozdelili do 3 cenových relácií. Ktorá z nich vám najviac vyhovuje?

Výber nafukovacieho člna je samozrejme vhodné prispôsobiť nielen samotným potrebám, ale aj momentálnym finančným možnostiam. Samozrejme, z pohľadu bezpečnosti vám odporúčame na člne nikdy nešetriť. V závislosti od typu a využitia nafukovacích člnov, je možné ich zadeliť do troch odlišných cenových kategórií. Tie najlacnejšie modely nájdete za niekoľko stovák eur, pričom obstarávacia cena tých najlepších sa môže vyšplhať až na niekoľko tisícok.

Nafukovacie člny v cenových reláciách do 300 €

Najlacnejšia cenová relácia do 300 € je ekonomicky výhodná, ale rozhodne vás ničím neohúri. Samozrejme, aj tu nájdete kvalitné nafukovacie člny, ktoré sú určené hlavne na stojaté vody. Obyčajne majú chudobnejšiu výbavu, disponujú nižšou nosnosťou a sú zhotovené z materiálov s horšou životnosťou. Táto cenová kategória je vhodná pre každého zákazníka, ktorý preferuje sporadickú rekreačnú plavbu.

Nafukovacie člny v cenových reláciách od 300 € do 800 €

V rámci cenovej kategórie od 300 € do 800 € nájdete už pomerne slušné modely so skvelým pomerom cena/výkon. Rátať môžete napríklad s výrazne lepšou výbavou, vyššou nosnosťou a kvalitnejšími materiálmi. Táto cenová kategória je zlatou strednou cestou, ktorá vám poskytne pomerne solídny čln určený na plavbu v pokojných stojatých vodách za účelom rekreácie či rybárčenia.

Nafukovacie člny v cenových reláciách nad 800 €

V rámci cenovej kategórie nad 800 € nájdete tie najvýkonnejšie a najodolnejšie modely nafukovacích člnov, ktoré svoje využitie nájdu v stojatých, ale aj divokejších a tečúcich vodách. Obyčajne v rámci obstarávacej ceny člna máte zahrnutú aj prémiovú výbavu, spoľahlivý servis a najvyššiu úroveň bezpečnosti. Táto cenová trieda je vhodná pre náročnejších zákazníkov.

...

Vo väčšine prípadov sa najviac oplatí staviť na tie najspoľahlivejšie značky na trhu.

Obávate sa, že zbytočne kúpite mačku vo vreci a kúpu nafukovacieho člna tak obanujete? Máme pre vás jednoduché riešenie. Stavte na tie najpopulárnejšie, najlepšie a ostatnými zákazníkmi overené značky. Zakúpením modelu od značky s dobrým renomé si môžete byť istý odolnými materiálmi, kvalitným spracovaní a širokým sortimentom. Medzi tie najlepšie značky zo sveta nafukovacích člnov patria Intex, Gladiator, Bestway, Aqua Marina či Sevylor.

Intex – najväčší výrobca outdoorových produktov ku vode

Ázijský výrobca Intex je jedným z najväčších výrobcov vodných outdoorových produktov už viac ako štyridsať rokov. Ponúka produkty za priateľskú cenu, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov a sú dostupné v rôznych variantoch a dizajnových prevedeniach. V rámci jeho sortimentu nájdete množstvo nafukovacích člnov, bazénov, matracov či ležadiel.

Gladiator – to najlepšie zo sveta paddleboardov

Značka Gladiator je jednou z najznámejších značiek paddleboardov na svete. Známa je hlavne inovatívnymi riešeniami, odolnosťou a kvalitou svojich produktov, ktoré uspokoja každého začiatočníka i skúseného paddleboardistu. Zaručený máte aj skvelý pomer ceny a kvality. V rámci sortimentu tejto značky nájdete aj množstvo modelov nafukovacích člnov.

Bestway – outdoorové vodné produkty priamo zo slnečného Talianska

Bestway je spoľahlivá talianska značka, ktorá sa venuje predovšetkým produkcii spoľahlivých bazénov, odolných nafukovacích člnov, ale aj rôznorodého vodného príslušenstva. Svoju obľúbenosť nadobudla vďaka cenovej dostupnosti, spoľahlivosti a jednoduchej montáži svojich produktov. V rámci jej sortimentu nájdete aj rôzne filtračné systémy, teplomery či moderné plážové stany.

Aqua Marina – široký sortiment produktov pre rôzne športy

Čínska Aqua Marina je pomerne známa celosvetová značka, ktorá vznikla v roku 2002. Venuje sa predovšetkým výrobe a predaju produktov zo sveta prírodných vodných športov. V rámci jej sortimentu tak nájdete rôzne kajaky, surfy, paddleboardy, nafukovacie člny, ale aj kvalitné oblečenie a obuv určené pre vodné športy.

Sevylor – vodná rekreácia už od roku 1948

Pôvodom francúzska značka Sevylor svoje pôsobenie započala v roku 1948. Zameriava sa predovšetkým na výrobu nafukovacích produktov, ktoré sú určené na vodnú rekreáciu. Produkty tejto značky sú známe vďaka svojej kvalite spracovania a skvelej cenovej dostupnosti. V rámci sortimentu tejto značky nájdete aj spoľahlivé nafukovacie člny.

Nafukovací čln udržujte čistý a skladujte ho vo vhodných podmienkach.

Starostlivosť o nafukovací čln je dôležitá z toho dôvodu, aby sa zamedzilo jeho opotrebovaniu. Najdôležitejšie je pravidelné očistenie hrubých nečistôt z vnútra člna a oplachovanie (nie slanou vodou) po každej plavbe za pomoci mäkkej kefy, handry a špongie. Takto umytý čln nezabudnite poriadne vysušiť suchou handrou. Rovnako musí byť čln dôkladne preskúmaný pred a po každej plavbe, aby bolo možné nájsť rôzne poškodenia, škrabance či prepichnutia. Čistý, vysušený a preskúmaný čln je potrebné skladovať na tmavom mieste bez prístupu slnečného žiarenia a to pri teplote od 10 do 25°C – najlepšie nafúknutý.

Existujú aj iné alternatívy k nafukovaciemu člnu. Čo vám vedia ponúknuť?

Nafukovací čln rozhodne nie je jediným druhom plavidla, ktoré môžete využiť počas pobytu na vode. K dispozícii je hneď niekoľko alternatív, ktoré vám jednoznačne odporúčame zvážiť ešte pred kúpou nafukovacieho člna – možno vašim potrebám dokážu lepšie zapasovať. Medzi najpopulárnejšie alternatívy nafukovacích člnov patria: kajak, kanoe a raft. Každý z nich je určený na odlišné vodné športy a poskytuje rozdielny zážitok z plavby.

Kajak

Kajak je veľmi štíhle a malé vodné plavidlo, ktoré je spravidla poháňané za pomoci obojstranného pádla. Paluba kajaku je uzavretá, takže udržuje posádku plavidla v suchu a zamedzuje zatečeniu vodou pri prevrhnutí kajaku. V porovnaní s kanoe je kajak výrazne nižší a menej stabilný.

Kajaky sú určené na rýchlu, závodnú a svižnú plavbu, ktorú je možné realizovať aj v nestojatých rozbúrených vodách. Štandardne umožňujú prepravu jedného človeka alebo dvoch ľudí súčasne. Keďže sa jedná o športové a uzavreté plavidlo, neumožňuje tak nosenie väčšieho množstva nákladu.

VÝHODY

  vhodné na rýchle a závodné plavby

  rýchla plavba a kompaktné rozmery

  uzavretá paluba zabráni voči zatečeniu

  plavba aj v nestojatých a rozbúrených vodách

NEVÝHODY

  menej stabilné ako kanoe

  preprava maximálne 2 ľudí súčasne

  nosenie minimálneho množstva nákladu

Kanoe

Kanoe je veľmi dlhé a úzke vodné plavidlo, ktoré je poháňané za pomoci jednostranného pádla. Paluba kanoe je otvorená, takže posádka musí zabrániť špliechaniu/preliatiu vody smerom do vnútra plavidla. V porovnaní s kajakom je kanoe výrazne vyššie a omnoho stabilnejšie.

Určené je predovšetkým na pomalšiu a rekreačnú plavbu v pokojných a plytkých vodách – je tak častou voľbou na splav riečnych tokov. Štandardne umožňuje prepravu aj viacerých ľudí súčasne. Keďže sa jedná o plavidlo s otvorenou palubou, umožňuje tak nosenie aj väčšieho množstva nákladu.

VÝHODY

  stabilnejšie ako kajak

  vhodné na splav riečnych tokov

  nosenie väčšieho množstva nákladu

NEVÝHODY

  pomalšia plavba

  podstatne dlhšie ako kajak

  preprava maximálne 3 ľudí súčasne

  otvorená paluba nechráni voči zatečeniu

Raft

Raft je široké, veľké a mimoriadne stabilné vodné plavidlo, ktoré je poháňané prostredníctvom klasického jednostranného pádla. Je využívaný jednak pre pokojné rekreačné plavby po vode, ale aj na rôzne skupinové adrenalínové jazdy po divokých a rozbúrených vodách.

Pýšiť sa môže vysokou úrovňou bezpečnosti a to najmä z dôvodu väčších rozmerov či prítomnosti špeciálnych otvorov na odvod/vylievanie vody z raftu. Tieto plavidlá sú vhodné prevažne na prepravu štyroch až dvanástich ľudí súčasne. Nevýhodou môže byť vyššia cena.

VÝHODY

  mimoriadna stabilita

  preprava 4-12 ľudí súčasne

  vhodné na rekreáciu a šport

  vhodné na divoké a rozbúrené vody

NEVÝHODY

  vyššia cena

...

Nafukovací čln je skvelý prostriedok na vychutnanie si pobytu na vode.

Tak a pomaly sme doplávali do zdarného konca nášho článku. Pevne veríme, že sme vám poskytli všetky užitočné informácie o tom, ako si správne vybrať vhodný nafukovací čln. Vďaka tomuto skvelému plavidlu si užijete leto naozaj naplno a odnesiete si so sebou množstvo príjemných zážitkov z rekreačnej plavby, rybačky či nebodaj adrenalínových športov. Dúfame, že ste si aj vďaka nám vybrali ten správny kus, s ktorým si užijete kopu zábavy.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako opraviť prepichnutý nafukovací čln?

Prepichnutý nafukovací čln je možné opraviť pomocou opravárenskej sady, ktorá by mala byť výrobcom pribalená ku zakúpenému nafukovaciemu člnu. Ak sa teda nejedná o nezvratné poškodenie člna, môžete ho po oprave naďalej využívať.

Ako dlho vydrží nafukovací čln nafúknutý?

Ak necháte čln uložený mimo dopadu slnečného žiarenia, tak vám plne nafúknutý vydrží približne jeden mesiac. Ak ho však necháte položený niekde na slnku, tento čas sa môže výrazným spôsobom znížiť.

Aký je najlepší nafukovací čln na more?

Nafukovací čln s pevným trupom (RIB – Rigid Inflatable Boat) je najlepším nafukovacím člnom na more. Dôvodom je jeho pevnosť, skvelá stabilita, dobrá životnosť a hlavne obrovská odolnosť aj za extrémneho počasia.

Aký veľký by mal byť nafukovací čln?

Čím viac je prepravovaných osôb, tým väčší by mal byť čln. Nafukovací čln pre 2 osoby by mal mať veľkosť približne 150 cm až 200 cm. Nafukovací čln pre 4 osoby by mal disponovať veľkosťou približne 200 cm až 300 cm.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 7 075 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 34 091 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 7 355 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 18 759 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9