Každé hlbšie poranenie kože, či už porezaním, operáciou, alebo iným spôsobom skončí vytvorením jazvy. Tie mávajú rôzny vzhľad a každý z nás ich chce mať čo najmenej výrazné. Vzhľad jazvy vieme ovplyvniť už správnou starostlivosťou o samotné poranenie. Následne je dôležitá dlhodobá a správna starostlivosť o samotnú jazvu. Niektorí z nás majú väčšie predpoklady k vytváraniu nepekných jaziev, ale aj vtedy sa dá ovplyvniť vzhľad a jednoduchšie hojenie jazvy správnymi praktikami a prípravkami. Ukážeme si ako na to.

Ako prebieha hojenie rán a prečo vzniká jazva?

Hojenie rán, predovšetkým tých hlbokých prirodzene sprevádza vznik jazvy. Keď sa koža poraní, telo začne okamžite pracovať na “oprave” poškodeného tkaniva. Prvou fázou hojenia rany je zastavenie krvácania a uzavretie rany. Potom telo začne tvoriť nové tkanivo, ktoré pomáha obnoviť poškodené časti pôvodného tkaniva. Hojenie rán po operácii, alebo úraze vždy zahŕňa produkciu kolagénu, ktorý je základnou zložkou kožného tkaniva. V ideálnom prípade je nové tkanivo takmer rovnaké ako pôvodné. Avšak v niektorých prípadoch, napríklad pri veľkých, hlbokých, alebo opakujúcich sa poraneniach, môže dôjsť k nadmernej tvorbe kolagénu a vtedy vznikajú viditeľné jazvy.

(mojalekaren.sk)

Ako delíme jazvy podľa vzhľadu?

Jazva je v podstate hustý zhluk spojených tkanív a väčšinou sa zahojí tak, že má vzhľad jemnej vyblednutej ryhy, ktorú takmer nerozoznať od zdravého okolia. Za istých okolností však hojenie jazvy môže byť komplikovanejšie a ostane viditeľná akoby vyvýšená, alebo zvrásnená oblasť na koži. Farba a textúra jazvy závisia od rôznych faktorov, ako sú veľkosť, umiestnenie, hĺbka poranenia a typ pokožky. Viditeľné jazvy podľa vzhľadu delíme na atrofické, hypertrofické a keloidné.

Atrofické jazvy

Sú jazvy spôsobené stratou tkaniva. Tkanivo ubúda z rôznych dôvodov, ako sú akné, ovčie kiahne, popáleniny, chirurgické zákroky, alebo iné typy poranení kože. Najčastejšie sa nachádzajú na lícach. Charakterizujú ich hlbšie diery v koži, ktoré môžu byť rôznych veľkostí a tvarov. Po akné často v podobe veľkých otvorených pórov.

Atrofické jazvy, mávajú podobu zárezov, alebo jamiek a zväčša sú hladké na dotyk. Farba atrofických jaziev môže byť rôzna od bielej až po tmavú fialovú farbu. Niektoré z možností na ich zlepšenie sú krémy na jazvy s obsahom vitamínu C alebo retinolu. Pomáhajú aj procedúry ako  laserové ošetrenie, dermabrázia alebo chemický peeling.

Hypertrofické jazvy

Vznikajú v dôsledku nadmernej tvorby spojivového tkaniva kolagénu po zranení kože. Toto nadmerné množstvo sa zoskupí v oblasti zranenia a spôsobuje výrazné zhrubnutie a zvýšenie jazvy, ktorá presahuje nad okolitú pokožku, ale nepresahuje oblasť poranenia.

Hypertrofické jazvy majú zvyčajne červenú, alebo fialovú farbu a môžu sa vyskytovať na akomkoľvek mieste na tele. Najčastejšie však na miestach, kde je koža viac napnutá, ako napríklad hrudník, ramená a uši. Tieto jazvy môžu byť na dotyk bolestivé, najmä keď sa nachádzajú na miestach, kde dochádza k neustálemu treniu alebo tlaku. Ich hojenie trvá dlho, ale postupom času majú tendenciu sa zlepšiť.

Keloidné jazvy

Sú prejavom nadmerného rastu tkaniva, ku ktorému dochádza, keď sa v mieste rany začne tvoriť nadmerné množstvo kolagénu, čo môže byť podmienené geneticky. Avšak oproti hypertrofickým jazvám, keloidné jazvy sú oveľa viac zvrásnené a presahujú oblasť poranenia. Sú tvrdé, zväčšené a hrubé, najčastejšie sú červené alebo tmavšie ako okolitá koža.

Môžu byť na akomkoľvek mieste na tele, ale najčastejšie sa vytvoria na ramenách, hrudníku, ušiach a tvári. Tieto jazvy môžu byť citlivé a obmedzovať  pohyb, ak sa nachádzajú v blízkosti kĺbov. Keloidné jazvy sa hoja najhoršie a často nestačí ani silikónový gél na jazvy. Môžu pomôcť steroidy, laserová terapia, kryoterapia, alebo chirurgické odstránenie jazvy.

Aké sú základné tipy na hojenie jazvy?

Hneď na začiatku treba zdôrazniť, že vzhľad jazvy výrazne ovplyvňuje fakt ako prebieha hojenie rany. Na dobré hojenie rán vplýva správna starostlivosť od počiatku ich vzniku. Udržujte poranenie v čistote a v suchu. Väčšie poranenia preväzujte pravidelne a zbytočne nenamáčajte, vyhýbajte sa jeho poškrabaniu a druhotnému poškodeniu.

Pomôcť môže masť na hojenie rán. Existuje aj masť na hojenie rán po operácii. Hojenie rán po operácii vyžaduje dôsledné počúvanie pokynov lekára. Až sa rana úplne zacelí treba začať s pravidelnou starostlivosťou o jazvu, čo výrazne ovplyvní jej budúci vzhľad. Odporúčame dodržiavať nasledovné:

Chrániť postihnuté miesto

Hlavne čerstvá jazva sa síce musí udržiavať v čistote, ale nemala by sa nadmerne namáčať. Uprednostnite rýchlu sprchu pred vaňou a mali by ste používať mydlo pre citlivú pokožku. Aj sušiť by ste toto miesto mali len veľmi zľahka, buď prikladaním uteráku (nie trením), alebo sušiť ho na vzduchu. Pred trením chráňte jazvu aj nosením voľnejšieho bavlneného oblečenia. Jazvu treba chrániť aj pred UV žiarením prípravkami s vysokým ochranným faktorom v akomkoľvek počasí. UV žiarenie môže byť škodlivé aj pre staršie jazvy a meniť ich farbu.

Používanie prípravkov na jazvu

Prípravkov, ktoré pomáhajú k lepšiemu hojeniu jaziev je mnoho. Líšia sa hlavne svojou konzistenciou, aby si mohol vybrať každý bez ohľadu na typ pokožky. Masti na jazvy sú určené hlavne pre výrazne suchú pokožku. Krémy na jazvy pre suchú a normálnu pokožku. Gély na jazvy si zas vyberte pre mastnú problematickú pokožku. Základom je hydratácia. Jazva nesmie byť suchá a napätá, aby sa optimálne zahojila. Prípravky na jazvy majú v sebe mnoho liečivých zložiek. Veľmi účinný je napríklad silikón. Nanášať ich väčšinou treba aspoň dvakrát za deň.

Ako sa zbaviť herpesu/oparu na perách?

Herpes alebo opar na pere sa objaví vždy v najnevhodnejšej chvíli. Nielenže vyzerá zle, ale je aj nepríjemný. Vodnaté pľuzgieriky svrbia a bolia. Navyše často sťažujú jedenie a pitie. Čo je dobré na herpes, aby zmizol rýchlejšie, a čo robiť, aby sa opäť nevrátil?

Masírovanie jazvy

Masírovanie tlakovou masážou zlepšuje predovšetkým vzhľad hypertrofických a keloidných jaziev. Masáž je však vhodná až po úplnom zahojení rán. Po operácii ju aplikujte zhruba dva až tri týždne po vybraní stehov. Jazvu masírujte tak, že na jazvu zatlačíte bruškami prstov. Masírovanie jazvy môže pomôcť prekrviť jazvu a tým časom zjemniť jej výraznosť a zmäkčiť ju. Preto sa hodí predovšetkým pre hrubé vypuklé jazvy. Použite krém na zmiernenie trenia a masírujte minimálne desať minút aspoň dva razy denne.

Správne stravovanie

Vyvážená strava pomáha s liečbou mnohých problémov, ako je brokolica, alebo jahody. Dbajte na stravu bohatú na vitamíny a minerály, predovšetkým vitamínu E, C a zinku, napríklad listová zelenina, brokolica a jahody. Dôležitá je strava bohatá na obilniny a bielkoviny, ako je hovädzie a kuracie mäso, morské plody alebo fazuľa. Takisto nepodceňujte pitný režim, ideálne pite čistú vodu, alebo zelený čaj bohatý na antioxidanty. Jazvu treba hydratovať aj zvnútra.

Trpezlivosť a pravidelnosť

Jazva môže meniť svoj vzhľad aj rok po vzniku. Kľúčová je pravidelná starostlivosť prvých 4 – 6 mesiacov po zacelení poranenia. Počas nich by ste mali svedomito dodržovať predošlé štyri tipy, alebo rady vášho lekára. Mali by ste si vytvoriť každodennú rutinu v starostlivosti o jazvu. Tú si starostlivo pozorujte a podľa toho starostlivosť upravujte. Pravdepodobne sa nedočkáte viditeľných výsledkov hneď. Jazva totiž nevybledne zo dňa na deň. Trpezlivosť a poctivá pravidelná starostlivosť však prinesie naozaj viditeľné výsledky vo väčšine prípadov nepekne vyzerajúcich jaziev.

(benulekaren.sk)

Krém, masť alebo silikónový gél na jazvy?

Krém, masť a gél na jazvy sú všetko liečivá určené na to, aby hojenie jazvy prebehlo rýchlejšie a jazva čo najviac splynula s okolitou zdravou pokožkou. Základný rozdiel medzi nimi je v ich konzistencii a  každá táto forma je vhodná pre iný typ pokožky. Tieto liečivá majú aj rôzne zloženie, pretože každá zložka koriguje inú nežiadúcu vlastnosť jazvy. Základné vlastnosti jednotlivých druhov liečiv na jazvy sú nasledovné:

Krém na jazvy

Majú vodovo-olejový základ a hladkú menej mastnú konzistenciu ako masti. Krémy sú určené na hojenie skôr suchých jaziev. Udržujú pokožku hydratovanú a zabraňujú jej nadmernej suchosti, ktorá vytvára v tkanive napätie, čo zhoršuje vzhľad jazvy. Vstrebávajú sa rýchlo do kože bez zanechania pocitu mastného filmu. Krémy na jazvy po operácii by mali obsahovať silikón. Tento pomáha aj na liečbu starších ako jeden rok. Tvrdé a hrubé jazvy zjemnia zase krémy s alantoinom. Farbu jazvy zlepšia krémy na báze kyselín – predovšetkým kojicovou.

Masti na jazvy

Majú hustú konzistenciu a sú oveľa mastnejšie ako krémy. Sú určené na suché, hrubé a tvrdé jazvy. Vytvoria totiž na pokožke ochranný film, ktorý pomáha zabrániť úniku vlhkosti a podporí prirodzenú obnovu pokožky. Masti sa ťažšie vsiaknu do pokožky a preto by sa mali používať iba na menšie časti tela. Ideálne je kúpiť si špeciálnu masť na hojenie rán. Liečebné zložky mávajú podobné ako krémy na jazvy. Ich výhodou je že pôsobia na jazvu dlhšie než krémy.

Gély na jazvy

Sú väčšinou vodné, ale aj alkoholové roztoky, ktoré sa vstrebávajú do pokožky rýchlejšie ako krémy a masti. Gély sú vhodné na mastnú pokožku s tendenciou k tvorbe akné. Gély sú ľahké a nezanechávajú mastný film na povrchu pokožky. Sú vhodné aj na čerstvé jazvy po operácii. Predovšetkým silikónový gél na jazvy urýchľuje hojenie rán po operácii, pretože pokožku nedráždi, keďže sa rýchlo vpije dovnútra pokožky. Dostať kúpiť aj náplasti napustené silikónovým gélom. Je možné skombinovať silikónový gél na jazvy, krém na hojenie rán, prípadne masť na hojenie rán, keď máte suchú  pokožku.

...

Hojenie jazvy vyžaduje  dlhodobú pravidelnú starostlivosť

Jazva je prirodzený následok väčšieho poranenia a nejakú má každý z nás. Príliš výrazná jazva však môže mať aj výrazné následky na psychiku. Určitú mieru frustrácie môže priniesť aj jej liečenie, pretože je zdĺhavé. Preto vám prajeme veľa trpezlivosti a veríme, že aj s našou pomocou sa dočkáte vami vysnených výsledkov alebo sa k nim čo najviac priblížite. Základom je počúvanie rád svojho lekára, prípadne lekárnika.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Kedy začať so starostlivosťou o jazvu?

Prakticky ihneď ako sa rana zacelí. Hojenie rán po operácii si však vyžaduje čas. Starostlivosť o jazvu by mala začať až pár dní po vybraní stehov. Masáž je na pooperačnej jazve vhodná až po 3 týždňoch.

Ako dlho a ako často sa musím o jazvu starať?

Jazva môže meniť vzhľad aj rok po svojom vzniku. Starostlivosť musí byť dlhodobá a treba pri tom mať dennú rutinu. Potierať ju krémom alebo gélom na jazvy, prípadne pri výrazne suchej jazve použiť masť na jazvy aspoň dva krát denne a prípravok do nej masírovať aspoň 10 minút.

Aký je najlepší krém na jazvy po operácii?

Starostlivosť o jazvu po operácii musíte vždy prekonzultovať so svojim lekárom. Existuje množstvo mastí, gélov a krémov na hojenie rán po operácii a on vám odporučí ten najlepší pre vás. Vo všeobecnosti však platí, že najlepšie v týchto prípadoch fungujú silikónové gély.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 32 473 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 25 031 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 8 261 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 6 064 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9