Herpes alebo opar na pere sa objaví vždy v najnevhodnejšej chvíli. Nielenže vyzerá zle, ale je aj nepríjemný. Vodnaté pľuzgieriky svrbia a bolia. Navyše často sťažujú jedenie a pitie. Čo je dobré na herpes, aby zmizol rýchlejšie, a čo robiť, aby sa opäť nevrátil?

Čo je to herpes/opar na pere?

Herpes labialis, teda herpes/opar na pere je vírusové ochorenie spôsobené vírusom HSV-1. Ide o veľmi bežný patogén, ktorého má v tele približne 90 % populácie. Ak ho raz dostanete, budete ho mať v tele navždy, ale prejaví sa iba v období oslabenej imunity. Prejavuje sa mokvajúcimi, svrbiacimi až bolestivými pľuzgiermi, ktoré sa zhlukujú do väčších ložísk. Tento typ herpesu sa prenáša bozkávaním a blízkym kontaktom s nakazeným alebo jeho riadom, kozmetikou, či uterákom. Nákazlivý je počas celého priebehu choroby, dokonca aj v inkubačnej dobe, keď ho ešte necítite ani nevidíte. Väčšinou sa vyskytuje na perách a v ich okolí. Môže sa však objaviť aj v nose či dokonca vnútri úst a v oku. V takom prípade by ste mali vyhľadať lekára. Inak by mal za 5 – 14 dní zmiznúť sám.

Prečo herpes na pere vzniká?

Vírus spôsobujúci herpes sa neprejaví u každého, komu prenikne do tela. Rizikovým faktorom je znížená imunita. Tá sa môže oslabiť v dôsledku:

  • iných prebiehajúcich ochorení v organizme,
  • atopického ekzému,
  • stresu,
  • alergénov v jedle.

Ak sa už u vás herpes na pere objaví prvý raz, je vysoká pravdepodobnosť, že táto infekcia sa u vás bude opakovať. Samotný vírusu HSV-1 sa totiž nedá liečiť a drieme v bunkách, aby v čase oslabenia organizmu udrel znovu. Môžete len liečiť symptómy, ktoré sa prejavia po uplynutí inkubačnej doby. Tá trvá dva až päť dní. Herpes sa najčastejšie prejavuje len počiatočným svrbením a následným vyhodením pľuzgierov naplnených tekutinou. Tieto pľuzgiere začínajú po pár hodinách alebo dňoch samy vysychať. Zvykne to byť sprevádzané pomerne nepríjemnými pocitmi až bolesťou. Popri vysychaní môžu pľuzgiere dokonca znova praskať až krvácať. Ak sa opar nezahojí do dvoch týždňov, mali by ste navštíviť lekára. Popri svrbeniu a bolesti sa môžu objaviť aj nasledujúce symptómy:

  • celková únava,
  • bolesť zvyšku tela a teplota,
  • rozšírenie pľuzgierov do úst, hrdla, očí alebo na väčšiu časť kože.

Tieto tri symptómy sa väčšinou dostavia pri prvej infekcii a sú zriedkavé. Pri objavení sa niektorého z nich navštívte lekára.

Herpes vzniká ako dôsledok vírusu HSV-1. Prejavuje sa svrbením a vyhodením pľuzgierikov

Pľuzgiere rozhodne neškrabte, vzniknutú chrastu nestrhávajte a vyhýbajte sa dotýkaniu očí. Herpes na pere je nákazlivý po celý čas prítomnosti pľuzgierov bez ohľadu na to, či mokvajú, alebo zasychajú. Dokonca nákazu prenášate aj pár dní pred ich objavením. Preto je tento vírus medzi ľuďmi taký rozšírený. Riziko prenosu znížite vyhýbaním sa kontaktu s inými osobami a zvýšenou hygienou rúk a vecí, ktoré počas priebehu infekcie používate. Nepožičiavajte nikomu svoj uterák, zubnú kefku, kozmetiku, pohár a podobne. Všetky riady po sebe hneď umyte. Svoje hygienické veci neukladajte v blízkosti vecí ďalších členov rodiny.

Ako sa čo najrýchlejšie zbaviť herpesu

Bežný opar na pere by sa mal zahojiť nanajvýš do 14 dní aj sám. Existuje však niečo, čo na herpes môžete aplikovať, aby sa zahojil rýchlejšie. Väčšinou sú to antivírové masti a krémy. Funguje však aj pár tzv. babských rád. Dostať dokonca kúpiť špeciálne náplasti, ktoré vysušujú pľuzgiere a zmierňujú bolesť niekoľko hodín nepretržite, kým sú na nich  aplikované. Takéto náplasti môžu byť ideálnym spôsobom, ako sa zbaviť herpesu cez noc. Základom je použiť ich už v čase  počiatočného svrbenia pred výsypom samotných pľuzgierov.

Skoré rozpoznanie tohto ochorenia je kľúčové pri celkovom skrátení jeho trvania. Liečba sa odvíja hlavne od fázy, v ktorej sa opar na pere nachádza.

  1. V počiatočnej fáze siahnite po voľnopredajných krémoch s obsahom virostatika a svrbiace miesto natierajte každé štyri hodiny. Aplikujte len také množstvo krému, ktoré sa okamžite vstrebe.
  2. Po objavení sa pľuzgierov použite prípravky, ktoré okrem virostatika obsahujú aj hydrokortizón alebo zinok. Aplikujte pravidelne, kým vzniknutá chrasta neodpadne sama od seba.

Čo je dobré na herpes okrem mastí a náplastí z lekárne?

Pred kúpou antivírusových krémov a mastí môžete skúsiť tieto babské recepty:

  • pravidelné prikladanie kocky ľadu na postihnuté miesto,
  • potieranie tea tree olejom,
  • potieranie konopnou masťou/cbd olejom,
  • aplikovanie miernej vrstvy zubnej pasty na noc.

(benulekaren.sk)

Čo robiť, aby sa herpes na pere znova neobjavil?

Keď sa u vás objaví herpes na pere raz, je veľká pravdepodobnosť, že sa vráti opäť.

Znížiť toto riziko môžete nasledovne:

  1. Posilnite si imunitu. Zvýšte hlavne príjem vitamínov C, D, komplex vitamínov B a zinku.
  2. Po odznení infekcie si vymeňte zubnú kefku, balzamy a rúže na pery za nové. Ženy by si mali vydezinfikovať špeciálnym sprejom mejkap. Uteráky a posteľnú bielizeň operte na vyššej teplote. S nikým svoju kozmetiku, hygienické veci a riady naďalej nepoužívajte spoločne.
  3. Naďalej venujte zvýšenú pozornosť  pravidelnému a dôkladnému umývaniu rúk.
  4. Vyhýbajte sa potravinám s výraznými alergénmi.
  5. Vyhýbajte sa stresu, poprípade po porade s lekárom a pri častom výskyte herpesu môžete začať preventívne užívať antivirotiká na predpis.

Prajeme veľa úspechov pri boji s herpesom

Boj s herpesom na perách býva zložitý. Často sa vracia, aby znepríjemnil život. Dúfame, že naše tipy vám pomôžu zbaviť sa herpesu čo najrýchlejšie a obmedziť jeho opätovný výskyt na minimum.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 6 856 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 22 223 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 3 485 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 29 555 recenzií) 

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
5/5 - (2 votes)