Bezpečnostné pásy v aute zachraňujú životy a pomáhajú eliminovať riziko vážneho poranenia pri nehode. Pri jazde autom ho musí nosiť každý. Je však vhodný len pre ľudí s výškou nad 150 cm a váhou nad 36 kg. Kým deti do nich vyrastú, tak im bezpečnosť pri jazde autom zabezpečuje autosedačka. Existuje ich niekoľko kategórií a každá z nich je vhodná pre rôznu výšku a váhu dieťaťa. Novorodenci sú v bezpečí v takzvanom vajíčku, v ktorom nemusia vzpriamene sedieť. Základnou otázkou je, dokedy používať vajíčko? Jeho výmena závisí od vývoja, potrieb a pohodlia dieťaťa, ale aj od vašich preferencií ako rodičov. Ukážeme si, ako na to.
Kedy prejsť z vajíčka na autosedačku?
Škrupinová detská autosedačka, ľudovo nazývaná vajíčko, je druh autosedačky špeciálne vytvorenej pre novorodencov. Má tvar vajíčka a zvonku ju tvorí tvrdá plastová vystužená škrupina, ktorá je vystlaná mäkkým čalúnením. Disponuje aj rúčkou na jednoduché prenášanie a pripína sa na samostatnú základňu alebo uchytenie je cez bezpečnostný pás. Dieťa je v nej vždy umiestnené v protismere jazdy.
U nás musí dieťa sedieť v protismere jazdy do veku 15 mesiacov. Poskytuje väčšiu ochranu hlavy krku. Podľa bezpečnostných noriem ECE R44 a ECE 129, ktoré musia spĺňať všetky autosedačky určené na predaj, patria škrupinové autosedačky do kategórie 0/0+, ktoré majú váhový horný limit 13 kg a výškový horný limit v rozpätí 75 až 83 cm. Len čo dieťa prekročí niektorý z týchto limitov, tak nastal čas kedy vymeniť vajíčko za autosedačku.
Ďalším rozhodujúcim kritériom je dostatok miesta pre hlavičku. Pokiaľ má dieťa hlavu menej ako 5 cm od vrchného okraja vajíčka, vymeňte ho. Dôležité je, aby popruhy vajíčka prechádzali priamo cez ramená. Navyše dieťa si často samo povie, kedy prejsť z vajíčka na autosedačku, ak v ňom začne byť náhle výrazne nespokojné. Keď dokáže udržať hlavičku a sedieť vzpriamene, môžete vyhovieť jeho potrebám a uvažovať o bežnej autosedačke.
Detská autosedačka – bezpečie a pohodlie pre vaše dieťa
Kvalitná postieľka, kočík a autosedačka sú základným detským vybavením. Na ich výbere si treba dať záležať a uprednostniť bezpečnosť a pohodlie pred výhodnou cenou. Detská autosedačka je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorého výber často mnoho rodičov nechtiac podcení. Vysoká cena však neznamená automaticky aj kvalitu.
Aké typy autosedačiek existujú, keď sa chystáte vymeniť vajíčko za autosedačku?
Spomínané bezpečnostné normy na výrobu a predaj autosedačiek ich rozdeľujú do piatich základných a troch kombinovaných kategórií podľa váhy, výšky a orientačného veku dieťaťa. Vajíčka spadajú iba do kategórie 0 a 0+. Ostatné kategórie zahŕňajú klasické detské autosedačky v tvare kresla. Okrem váhového a výškového limitu sa líšia aj nastaviteľnosťou, orientáciou s ohľadom na smer jazdy a odolnosťou v crash testoch.
Investujte vždy radšej do kúskov, ktoré v testoch priameho a bočného nárazu uspeli najlepšie. Plus nezabúdajte, že aj autosedačky majú svoju životnosť. Väčšinou sa pohybujú v rozmedzí 6 až 8 rokov. Treba si na to dať pozor hlavne pri rastúcich autosedačkách vhodných pre mladšie aj staršie deti. Avšak pri prechode z vajíčka na klasickú autosedačku treba zvážiť tieto dva typy:
Klasické detské autosedačky v tvare kresla s orientáciou v protismere jazdy
Umožňujú sedenie v protismere jazdy aj mimo vajíčka. U nás musia deti sedieť v protismere jazdy do 15 mesiaca, ale mnoho odborníkov odporúča túto orientáciu do štyroch rokov, pretože krčná chrbtica sa úplne vyvinie až v tomto veku. V prípade nárazu takýto sed zatlačí dieťa do chrbta sedadla. To pohltí väčšinu sily nárazu. Na krk a hlavu sa tak vytvorí oveľa menší tlak ako v sede v smere jazdy. Túto možnosť vo vyšších kategóriách musíte cielene hľadať.
Klasické detské autosedačky s orientáciou v smere jazdy
Kým v severských krajinách môžete v smere jazdy posadiť len deti staršie ako 4 roky, u nás je to možné od 15 mesiacov. Odporúčame však vajíčko používať dovtedy, kým to dovoľujú pokyny výrobcu a kým je zabezpečené pohodlie dieťaťa bez ohľadu na vek. Mnoho detí prekročí váhový a výškový limit na pobyt vo vajíčku v 18 až 36 mesiacoch života. Vtedy môžete bez obáv prejsť aj na sedenie v smere jazdy. Výber je pomerne široký a môžete ušetriť kúpou rastúceho modelu.
(feedo.sk)
Prajeme vám veľa šťastných kilometrov bez nehody
Autosedačka má za úlohu chrániť deti nižšie ako 150 cm a ľahšie ako 36 kg pred vážnymi poraneniami pri prípadnej nehode. Preto investujte do kvalitných modelov s dobrými výsledkami v crash testoch, ideálne s vystuženými bočnicami. Až následne uvažujte nad farbou a dizajnom autosedačky. Prajeme vám, aby ste kvalitu škrupinovej alebo klasickej autosedačky nikdy nemuseli otestovať počas vlastnej skúsenosti.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ako zvoliť správnu autosedačku pre dieťa vzhľadom na jeho vek a váhu?
Autosedačky sú rozdelené podľa váhy a výšky dieťaťa, pre ktoré sú určené. Každá autosedačka má na štítku tieto miery uvedené. Podľa najnovšej bezpečnostnej normy rozhoduje viac výška ako váha dieťaťa.
Aké sú odporúčania na správne umiestnenie autosedačky v aute?
Základom je presne dodržať pokyny výrobcu autosedačky. Každá autosedačka má špecifické požiadavky na umiestnenie. Pásy upevňujúce sedačku na sedadlo auta musia byť plne natiahnuté. Sedačka sa po upevnení nesmie posunúť viac ako o 2,5 cm.
Ako udržiavať autosedačku v čistote a v dobrom stave?
Sedačku pred čistením vyberte z auta. Na čistenie použite jemné mydlo alebo čistiaci prostriedok na čalúnenie. Povrch vyšúchajte navlhčenou handrou alebo kefou. Sedačku nechajte úplne vyschnúť. Snažte sa parkovať v tieni, aby plastové časti sedačky neboli vystavené nadmernému slnečnému žiareniu.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.