Kvalitná postieľka, kočík a autosedačka sú základným detským vybavením. Na ich výbere si treba dať záležať a uprednostniť bezpečnosť a pohodlie pred výhodnou cenou. Detská autosedačka je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorého výber často mnoho rodičov nechtiac podcení. Vysoká cena však neznamená automaticky aj kvalitu.

Pomôžeme vám zorientovať sa v širokom výbere detských autosedačiek na našom trhu. Zistite ako vybrať autosedačku pre vaše dieťa. Získajte všetky dôležité informácie, nielen pre nákup, ale aj používanie autosedačky.

To najdôležitejšie v skratke

 Autosedačka, deti, zákon je trojčlenka, v ktorej sa ťažko orientuje, ale je potrebné jej rozumieť kvôli bezpečiu detí v aute. Podľa zákona deti musia používať autosedačku, alebo neskôr aspoň podsedák kým nedosiahnu výšku 150 cm. Nie je to len rozmar, ale aj bezpečnostná nevyhnutnosť.

Všetky autosedačky na našom trhu musia splniť normu ECE R44, ktorá delí autosedačky do piatich kategórii podľa hmotnosti dieťaťa. Výrobcovia tieto kategórie kombinujú tak, aby vám stačilo kúpiť 2 -3 autosedačky za dobu, kým dieťa dorastie do bežných bezpečnostných pásov. Do popredia sa však dostáva norma ECE R129, čo uprednostňuje ako kritérium výšku, nie váhu. Priniesla aj rozšírenie špeciálneho kotviaceho systému autosedačiek, isofix. Ten na rozdiel od pripojenia autosedačky pásmi v aute prepojí autosedačku priamo s karosériou auta, čím zabezpečí vyššiu bezpečnosť hlavne pri bočnom náraze.

 Pri kúpe autosedačky musíte okrem výšky/váhy dieťaťa a spôsobu upevnenia v aute zvážiť aj iné bezpečnostné prvky. Orientácia autosedačky v protismere jazdy je nevyhnutná pri deťoch mladších ako 15 mesiacov a u detí do 4 rokov vítaná. Staršie deti sedia v smere jazdy. Pre väčšie pohodlie detí by mala byť sklápateľná s polohovateľnou opierkou hlavy. Navyše by mala mať ľahko umývateľný poťah, ktorý je príjemný na dotyk. Kupujte len certifikované autosedačky od overených výrobcov, ako sú, Britax-Romer, Maxi-Cosi, Cybex, Nania, Caretero, Petite&Mars.

Prečo je detská autosedačka dôležitá a ako funguje?

Každý človek by mal dbať na svoju bezpečnosť počas jazdy autom. Autonehody sa stali menej smrteľnými vďaka používaniu bezpečnostných pásov. Tie sú však vhodné iba pre ľudí vysokých aspoň 150 cm a vážiacich minimálne 36 kg. Pre deti s menšou výškou a váhou sa ako bezpečnostný prvok používa autosedačka. Ide o špeciálne zadržovacie zariadenie v podobe malého sedadla, ktoré do auta upevníte, buď pomocou bezpečnostných pásov, alebo špeciálneho kotviaceho systému isofix. Po upevnení autosedačky na sedadlo auta do nej dieťa posadíte a pripútate menšími, trojbodovými popruhmi. Okrem nich autosedačka disponuje aj oporou hlavy a rúk. Konštrukcia autosedačky prechádza takzvanými Crash testami a musí byť schopná absorbovať a stlmiť priamy aj bočný náraz pri prípadnej autonehode a udržať dieťa bezpečne na mieste.

Deti v aute a zákon

Detská autosedačka a jej používanie na prepravu detí v aute je nielen prospešná, ale vo väčšine sveta a aj u nás povinná. Slovenský zákon ukladá povinnosť používania zádržného zariadenia – autosedačky alebo podsedáku, kým dieťa nedorastie do výšky 150 cm. Zároveň by nemalo vážiť menej ako 36 kg, ale rozhodujúca je práve výška. Po dosiahnutí výšky 150 cm môže dieťa z autosedačky či podsedáku prejsť na bežný bezpečnostný pás. Z tohto zákona existuje jediná výnimka. Ak veziete v aute tri deti a auto neposkytuje možnosť inštalovať tri autosedačky na sedadlo, tak dieťa staršie ako 4 roky môže byť na zadnom sedadle pripútané iba bezpečnostným pásom. Akonáhle to však počet detí, alebo vybavenie vozidla dovoľujú, tak musíte vždy použiť autosedačku, alebo pri deťoch od 125 cm  podsedák s podporou chrbta. V opačnom prípade vám hrozí pokuta až do výšky 100 €.

Použitie autosedačky by mal každý rodič brať za samozrejmosť, bez ohľadu na znenie zákona

Aké normy sa vzťahujú na detské autosedačky?

V súčasnosti sú v Európskej únii platné dve bezpečnostné normy staršia ECE R44 a mladšia ECE R129, ktorá zvyšuje bezpečnostný štandard autosedačiek pre deti do 15 mesiacov. Všetky autosedačky však musia byť homologizované, teda jednotne spĺňať normu ECE R44. Informácie o homologizácii nájdete na autosedačke na oranžovom štítku, bez toho ju nekupujte.

Norma ECE R44 rozdeľuje autosedačky do piatich kategórii podľa hmotnosti dieťaťa na:kategóriu 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg.

  1. kategóriu 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg.
  2. kategóriu I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg.
  3. kategória II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg.
  4. kategóriu III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.

V smere jazdy môže byť sedačka umiestnená už od doby, kedy dieťa dosiahne hmotnosť 9 kg, čo zväčša zodpovedá 9-10 mesiacom. Zároveň pri Crash testoch sa testuje iba priamy predný a zadný náraz s menším počtom senzorov, ako pri norme ECE R129. Autosedačka môže disponovať systémom upevnenia isofix. Často však využíva iba bezpečnostné pásy. Hlavne pri kategóriách pre väčšie deti.

Norma ECE R129, ktorá platí súbežne s normou ECE R44 od roku 2013 sa nazýva aj i- Size norma. Je to preto, lebo ruší kategorizáciu podľa hmotnosti a autosedačku by ste mali vyberať podľa výšky dieťaťa. Navyše nariaďuje povinnosť jazdy v protismere pre deti až do 15 mesiacov a deti nižšie ako 125 cm nesmú používať podsedák bez opory chrbta. Pri Crash testoch sa v prípade tejto novšej verzie k testovaniam priameho predného a zadného nárazu pridalo testovanie bočného nárazu. Zároveň autosedačka sa upevňuje systémom isofix priamo ku karosérii auta.

DOBRE VEDIEŤ:

Sedenie v autosedačke v protismere jazdy sa vyžaduje hlavne kvôli slabšej krčnej chrbtici malých detí. Tá má problém udržať proporcionálne veľkú hlavičku a pri náraze je náchylná k ťažký poraneniam. Takéto umiestnenie autosedačky eliminuje, pretože oporu hlave poskytne operadlo sedadla, do ktorého bude dieťa v prípade nárazu zatlačené. Hoci sa proporcie krku a hlavy po roku života vyrovnávajú, tak krčná chrbtica sa do plnej opory hlavy vyvíja až do 4 rokov života. Preto sa sedenie v protismere jazdy odporúča ešte predĺžiť.

Autosedačka s Isofixom alebo bez?

Isofix je alternatívou pripojenia autosedačky do auta. Na rozdiel od sedačiek pripevňovaných na sedadlo auta bezpečnostnými pásmi isofix prepojuje pomocou strmeňov autosedačku priamo s karosériou auta. Ramená na autosedačke pripojíte zacvaknutim k strmeňom vystupujúcim zo spodnej časti operadla sedadla. Oproti uchyteniu pásmi je to výrazne jednoduchšie a pevnejšie uchytenie. Pravdepodobnosť nesprávnej inštalácie je v prípade isofixu výrazne nižšia. Isofix by ste mali nájsť v každom vozidle vyrobenom po roku 2006 a stáva sa štandardom v detských autosedačkách kategórie 0, 0+ a I.  Už ho však čoraz častejšie nájdete aj v autosedačkách pre väčšie deti. Jednoznačne sa jedná o najbezpečnejšiu a najstabilnejšiu formu ukotvenia detskej autosedačky. Odporúčame ho používať.

VÝHODY

  menšia pravdepodobnosť nesprávneho upevnenia autosedačky

  poskytuje väčšiu stabilitu pri náraze

NEVÝHODY

  nutnosť zvyknúť si na pracnejšie odopínanie pri prenášaní autosedačky

  nemusí byť kompatibiliné s každým autom

 

Isofix – najbezpečnejšia a najstabilnejšia forma ukotvenia

Autosedačky a ich delenie

Okrem váhových kategórii z normy ECE R44 sa autosedačky delia aj inak. Väčšina výrobcov totiž vyrába produkty, ktoré pokryjú viac váhových a výškových/vekových kategórií a v podstate rastú spolu s dieťaťom. Je to výhoda aj z finančného hľadiska. Nebudete musieť deťom postupne kupovať päť autosedačiek, ale postačia vám dve až tri. Dá sa povedať, že existujú tri základné typy autosedačiek v rôznych variantoch.

Detská škrupinová autosedačka

Známa aj ako vajíčko. Je autosedačka pre najmenšie deti, najčastejšie do 15 mesiacov. Zahŕňajú kategórie 0, 0+ a občas aj I. Kategória jedna je vhodná pre deti zhruba do 4 rokov. Umiestňujú sa v protismere jazdy ideálne na sedadlo spolujazdca s vypnutým airbagom, alebo na pravé zadné sedadlo. Predávajú sa buď so základňou, ktorá ostáva nastálo v aute, alebo bez nej, kedy sa zakaždým pripútava v aute samotné vajíčko. Vajíčko sa väčšinou prenáša hore dole, spolu s dieťaťom, preto je k nemu primontovaná rúčka a stála základňa je veľmi vítaný prvok.

Obchodníci ich uvádzajú v kategóriách:

  • 0 – 13 kg typické vajíčko pre novorodencov, umiestňované v protismere jazdy, v ktorom sa dá ľahko bábätko prenášať priamo. Častokrát pripnúť aj na kočík. Využijete ho však maximálne 12-15 mesiacov.
  • 0-18 kg má veľmi podobné parametre ako predošlá kategória, ale už nedisponuje rukoväťou na prenášanie. Avšak môžete ju používať zhruba do 4 rokov dieťaťa.

Detská škrupinová autosedačka / 0-13 kg

VÝHODY

  vysoká bezpečnosť

  chráni aj krčnú chrbticu

  ľahká manipulácia s dieťaťom

NEVÝHODY

  krátka doba využiteľnosti

Detská škrupinová autosedačka / 0-18 kg

VÝHODY

  vysoká bezpečnosť

  chráni aj krčnú chrbticu

  dlhodobejšie a teda ekonomickejšie využitie

NEVÝHODY

  horšia prenosnosť dieťaťa priamo v sedačke

  nemusí sedieť novorodencom podpriemerného vzrastu

Klasická detská autosedačka v tvare sedadla

Už sa v nich dieťa nezvykne prenášať a ostáva upevnená v aute. Slúžia na to bezpečnostné pásy, ale čím ďalej, tým častejšie aj systém Isofix. Táto ponuka v sebe zahŕňa kategórie I – III.

Výrobcovia ich najčastejšie kombinujú nasledovne:

  • Autosedačky 9-18 kg jedna z mála predajných kategórii, ktorá presne kopíruje kategóriu z bezpečnostnej normy, a to kategóriu I. Sú určené pre deti, ktoré už samostatne sedia od 1 do 4 rokov. Nájdete tu modely umiestňované v smere jazdy, ale aj bezpečnejšie modely umiestňované v protismere jazdy. Pre ešte väčšiu bezpečnosť si zvoľte model s vyvýšenými a zosilnenými bočnicami v oblasti hlavy.
  • Autosedačka 9-36 kg je univerzálna, takzvaná rastúca autosedačka kombinujúca kategórie I-III. Využijú ju deti od 4-12 rokov, avšak menším deťom nemusí poskytnúť dostatočné bezpečie.
  • Autosedačky 15-36 kg kombinujú v sebe II. a III. kategóriu. Sú ideálne pre deti od 5- 12 rokov. Už nemajú v sebe zabudované vlastné bezpečnostné pásy. Deti sa v nich pripútavajú klasickými autopásmi.

Detská autosedačka / 9-18 kg

VÝHODY

  poskytuje veľkú bezpečnosť a pohodlie

  kopíruje kategóriu bezpečnostnej normy

NEVÝHODY

  menší výber modelov

  deti z nej rýchlo vyrastú

Detská autosedačka / 9-36 kg

VÝHODY

  poskytuje veľkú bezpečnosť a pohodlie

  vydrží vám dlhú dobu

  ekonomické riešenie

NEVÝHODY

  menšia bezpečnosť pre mladšie deti

Detská autosedačka / 15-36 kg

VÝHODY

  poskytuje veľkú bezpečnosť a pohodlie

  vydrží vám dlhú dobu

NEVÝHODY

  menší výber modelov s Isofixom

Podsedáky

Sú lacnejšou alternatívou pre deti, ktoré už dorástli do výšky aspoň 125-135 cm. Slúžia na vyzdvihnutie dieťaťa do výšky 150 cm, aby mohli bezpečne používať normálne bezpečnostné pásy v aute. Neposkytujú však žiadne dodatočné bezpečnostné prvky, aj keď podsedák s isofixom poskytuje väčšiu stabilitu. Väčšina ponúka oporu pre ruky a nájdete aj modely s oporou chrbta. Pokiaľ to však priestory vášho auta dovoľujú investujte radšej do autosedačky III. kategórie.

VÝHODY

  prijateľná cena

NEVÝHODY

  menšia bezpečnosť

Podľa čoho sa správne vyberá detská autosedačka?

Bezpečnosť a pohodlie by mali byť hlavnými kritériami výberu autosedačky. Cena by mala byť druhoradým faktorom. Pohodlná by mal byť nielen pre dieťa, ale aj pre vás.

Správna výšková a hmotnostná kategória autosedačky

Viac záleží na výške ako na hmotnosti. Hlava nikdy nesmie prečnievať cez hlavovú opierku. Sedačku treba meniť podľa toho ako dieťa rastie. Zároveň, však nesmie byť príliš veľká. Pásy musia presne sedieť na hrudi aj medzi nohami. Musia zostať úplne natiahnuté a nepokrčené. Hrudná spona má byť na úrovni podpazušia. Nesmú byť pritesné. Nechajte tam medzeru maximálne na dva prsty. Akonáhle neviete pásy pohodlne dotiahnuť, sedačku vymeňte.

Upevňovací systém autosedačky

Upevňovanie bezpečnostným pásom je univerzálne pre každé auto a ľahšie sa pri ňom prenáša sedačka z auta do auta. Isofix robí autosedačku v aute stabilnejšou, ale musíte sa uistiť či ním vaše auto disponuje. Plus dávajte pozor, aby na sedačke s Isofisom bolo napísané Universal a hodil sa všade. Poprípade sa uistite o kompatibilite Isofix autosedačky s vaším autom.

Orientácia autosedačky a ochrana proti bočnému nárazu

Existujú dva spôsoby orientácie autosedačky:

  • v proti smere jazdy – vhodné pre deti od 0 po 4 roky
  • v smere jazdy – určený pre staršie deti

Sú dôležité z hľadiska ochrany krku pri náraze. Mnoho modelov disponuje možnosťou umiestnenia v oboch smeroch. Bežným doplnkom sú aj špeciálne vystužené bočné opierky na ochranu pred bočným nárazom. Oplatí sa ich mať.

DOBRE VEDIEŤ:

Autosedačka má svoj  “dátum spotreby”. Väčšinou je nutné autosedačku meniť každých 6 rokov od dátumu výroby, ktorý nájdete vyobrazený na sedačke. Plasty totiž podliehajú opotrebeniu aj vplyvom  slnečného žiarenia.

Polohovateľnosť autosedačky

Možnosť mierne sklopiť posed je samozrejmosťou pri autosedačkách pre najmenších. Vítané to je však aj pri starších deťoch, najmä počas dlhých ciest. Nemalo by pri nich chýbať ani polohovanie opierky hlavy. Zvýši to bezpečnosť, používateľnosť autosedačky. Bez polohovania lakťovej opierky sa zaobídete, ale môže zvýšiť komfort. Pokiaľ sa sedačka bude dať otáčať do strán, uľahčí vám to nasadanie a vysadanie do a z autosedačky.

Materiál a údržba autosedačky

Vnútorná konštrukcia je vyrobená zo špeciálnych plastov. Kľúčovým pre pohodlie a údržbu je materiál poťahu. Máte na výber zo syntetických materiálov, ktoré sa ľahko čistia, ale nesajú pot. Semiš a bavlna, majú opačné vlastnosti.

Cena autosedačky

Rozpätie cien autosedačiek sa pohybuje od 50 do 750 €. Na bezpečnosti nešetrite, ale ani nepreplácajte za zbytočnú multifunkčnosť. Kvalitné a dobre vybavené autosedačky zoženiete v cenovej hladine od +- 100 až 300 €.

Strešný box na auto – užitočný pomocník na cestách

Dovolenka, kempovanie alebo výlet do prírody sú dokonalým spôsobom ako načerpať nové sily. Postačí len pobaliť všetko potrebné a môžete sa konečne vydať na dobrodružstvo. Je v tom ale jeden háčik. Problém totiž môže nastať vo chvíli, keď zistíte, že objem vašej batožiny je o čosi väčší ako objem vášho batožinového priestoru v aute. Jednoduchým riešením je práve kúpa strešného boxu na auto.

Populárne a známe značky autosedačiek

Britax-Römer

Patrí k naozajstnej špičke na trhu v oblasti detských autosedačiek a kočíkov. Vznikla spojením anglickej firmy Britax a nemeckej firmy Römer a obe pôsobia na trhu s detským tovarom už od 30.rokov 20.storočia. Práve autosedačky Römer obsahovali ako prvé bezpečnostný systém Isofix, ktorý táto firma sama vyvinula. Dokonca vykonáva vlastné Crash testy.

Maxi-Cosi

Značka Maxi-Cosi spadá pod kanadský gigant Dorel Industries Inc. fungujúci na trhu už niekoľko desaťročí. Jej oddelenie Dorel Juvenile pod sebou združuje množstvo značiek špičkových výrobkov pre deti. Patrí sem aj značka Maxi-Cosi, ktorá sa teší celosvetovej obľube. Vďaka precíznemu kvalitnému a pohodlnému spracovaniu sa ich autosedačky pravidelne umiestňujú v nezávislých testoch na popredných miestach a ponúkajú naozaj široký výber pre každého.

Caretero

Je pomerne mladá poľská firma, ktorá sa ale od začiatku špecializuje hlavne na autosedačky. Na trhu pôsobí od roku 2009 a jej účelom vzniku bolo vyvinúť kvalitné a cenovo dostupné autosedačky. Až časom sa k autosedačkám pridal iný detský tovar, ako sú kočíky, vysoké detské stoličky a podobne.

Cybex

Autosedačky Cybex sa objavili na trhu v roku 2000 a rýchlo sa presadili medzi konkurenciou. Autosedačky sú pilotným produktom tejto anglickej firmy, ku ktorým sa pridáva iný detský tovar. Vyznačujú sa dobrými výsledkami v testoch a štýlovým dizajnom.

Nania

Čoraz viac sa u nás v testoch a recenziách presadzujú aj francúzske autosedačky Nania so svojimi produktovými radmi First, Plus, Luxe, Limited, Subli a Premium.

Petite&Mars

Pokiaľ túžite po československej kvalite, siahnite po výrobkoch Petite&Mars. Z distribúcie kvalitných detských vecí sa postupne prepracovali k výrobe a vlastnému testovaniu.

Prajeme vám šťastnú jazdu

Ak ste sa rozhodli prečítať si tento článok, uvedomujete si, že bezpečnosť na cestách je prvoradá. Dúfame, že vám pomohol zorientovať sa v nakupovaní detských autosedačiek. Želáme vám veľa pohodových kilometrov.

Najčastejšie kladené otázky

Čomu venovať pozornosť pri kúpe autosedačky z druhej ruky?

Kúpa autosedačky z druhej ruky v sebe skrýva mnoho úskalí. Jej bezpečnosťou si môžete byť istí len ak spoľahlivo poznáte jej históriu. Autosedačka sa musí bezpodmienečne vymeniť po každej autonehode, aj keď na nej nevidno žiadne poškodenie. Navyše hoci autosedačky majú životnosť až 10 rokov, tak ich plastová konštrukcia stráca pôvodné vlastnosti hlavne vplyvom slnečného žiarenia zhruba po 5 – 6 rokoch. Opotrebovanie materiálu môže zvýrazniť aj nesprávne používanie predchádzajúceho majiteľa. Pri kúpe autosedačky z druhej ruky buďte mimoriadne obozretní a pátrajte po jej minulosti, poprípade ju dajte prezrieť odborníkom.

Ako správne nastaviť detskú autosedačku?

Hlavné je, aby hlava neprečnievala cez opierku a pásy sa dali bez škrtenia pevne dotiahnuť. Treba pozorne čítať a nasledovať návod na použitie.

Je bezpečnejšie použitie autosedačky v smere alebo protismere jazdy?

Pre deti do 4 rokov je rozhodne vhodnejšie v protismere jazdy. Pri prípadnom náraze je totiž zatlačené do operadla sedačky, ktoré časť sily nárazu absorbuje a tým dieťa ochráni. Túto možnosť ponúkajú aj niektoré modely pre staršie deti, je to však neobvyklé a pre deti aj rodičov často nekomfortné. Do veku 15 mesiacov je použitie autosedačky v protismere jazdy, ale nevyhnutné. Ich slabá krčná chrbtica by inak mohla utrpieť zranenie aj pri malom náraze.

Aké veľké musí byť dieťa, aby sedelo bez autosedačky?

Bez autosedačky alebo podsedáku smie sedieť dieťa vysoké minimálne 150 cm. Vtedy ho už bežný pás neuškrtí, ani pri náraze nepoškodí krčnú chrbticu, pretože sila nárazu sa rozmiestni do hrude, tak ako u dospelých.

Kedy môže sedieť dieťa vpredu?

Najnovšia úprava zákona už vypustila podmienku veku. Dieťa môže sedieť vpredu akonáhle dosiahne výšku 150 cm.

Koľko autosedačiek budete potrebovať pre vaše dieťa?

Výrobcovia dbajú na to, aby ich sedačky obsiahli čo najviac váhových kategórii a dokonca aj univerzálne kusy, ktoré rastú s deťmi už dosahujú dobré výsledky v Crash testoch. V takom prípade vám postačia dve autosedačky až do doby kedy dieťa dorastie do bežných bezpečnostných pásov. Avšak, čím menej kategórii v sebe autosedačka kombinuje, tým viac výške dieťaťa pasuje. Vystriedať teda tri sedačky je ideálne z bezpečnostného aj ekonomického hľadiska.

Čo je lepšie: Isofix alebo bezpečnostný pás?

Oba sú pri správnej inštalácii bezpečné, ale pri Isofixe je možnosť zlého upevnenia omnoho menšia. Navyše prechádza prísnejšími testami na bezpečnosť pri bočnom náraze. Časom má Isofix úplne nahradiť upevňovanie bezpečnostnými pásmi.

Ktorá detská sedačka sa hodí do vášho auta?

Ak vaše auto disponuje systémom ukotvenia Isofix, tak sa vám do auta hodí takmer každá autosedačka. Problémom môže byť iba, ak Isofix na autosedačke nie je univerzálny.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 9 309 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 6 866 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 166 702 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 816 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (3 votes)