Univerzálne použitie, dostatočný výkon na prerezanie hrubých konárov, drevených trámov, ale aj kovových a plastových rúr s dostatočnou presnosťou. Nezameniteľný pomocník na stavbe a v záhrade. Reč je o chvostovej (šabľovej) píle, ktorú ocení nejeden skutočný domáci kutil, majster na stavbe, ale svoje miesto si nájde aj u záhradkárov. Chvostovú pílu má vo svojom portfóliu aj známy obchodný reťazec Lidl. Aj z dôvodu rastúceho záujmu o tento typ píly sme sa rozhodli priniesť vám recenziu elektrickej chvostovej píly z radu Parkside pod označením PFS 710 D3. Aké sú jej výhody, prečo sa oplatí nad ňou uvažovať a čo sme zistili počas testovania? Získajte kompletné a užitočné informácie pre správne rozhodnutie.

Prvý dojem

Chvostová píla je uložená v pomerne kvalitnom plastovom kufríku s jednoduchým otváraním. Disponuje sklápateľnou rukoväťou pre komfortnejšie premiestňovanie, ako aj uloženie do police. Na prednej a zadnej strane kufríka sú umiestnené nálepky s vyobrazením chvostovej píly. Príjemná maličkosť, ktorá poteší pre lepšiu orientáciu v prípade väčšieho počtu náradia. Kufrík je dobre priestorovo riešený, všetko má svoje miesto a súčasne je tu aj miesto na náhradné pílové listy.

Chvostová píla PFS 710 D3 na nás pôsobí solídnym dojmom. Čiastočne pogumovaná rukoväť a celá pogumovaná predná časť. Lepšie uchytenie proti vyšmyknutiu pri pílení je vítaným konštrukčným riešením. Píla dobre padne do ruky a pri svojej váhe 2,7 kilogramu zvládnete aj krátkodobejšie pílenie jednou rukou. Príjemným prekvapením je zabudované LED pracovné svetlo pre prácu pri zhoršenej viditeľnosti.

Súčasťou balenia, okrem chvostovej píly, je vítaný praktický kufor, návod na použitie a dva kusy pílových listov. Jeden na drevo a druhý na kov, vďaka čomu je možná počiatočná práca bez ďalších nákladov. Po obsahovej stránke nie je návodu čo vytknúť. Jedna strana je venovaná zmysluplnej grafike s očíslovaním jednotlivých častí. Mínusom je návod v nemeckom jazyku. V slovenskom si ho ale viete nájsť priamo na stránkach lidl.sk.

Technické a ostatné parametre

NÁZOV

HODNOTA

Výkon/menovitý príkon:

 710 W

Voľnobežný počet zdvihov:

0 – 2 800/min.

Dĺžka zdvihu:

20 mm

Max. rezný výkon:

160 mm/drevo; 8 mm/kov; 18 mm/hliník

Upnutie pílového listu:

12,7 mm

Dĺžka kábla:

4,05 m

Váha kufríka (vrátane píly a dvoch pílových listov):

3,7 kg

Váha chvostovej píly:

2,7 kg

Rozmery kufríka (výška x šírka x dĺžka):

104 x 220 x 485 mm

Rozmery chvostovej píly:

145 x 465 mm

Predstavenie značky

Značku Parkside nájdete výhradne v obchodnom reťazci Lidl alebo priamo na jeho eshope lidl.sk. Ide o náradie, ktoré je určené skôr ako hobby náradie, než profesionálne na denno-denné používanie. Vzhľadom na dostupnosť ceny k primeranej kvalite býva prvotnou voľbou u väčšiny domácich kutilov. Na trhu si našla svojich zástancov, o čom svedčia aj početné kladné recenzie zo strany zákazníkov.

Načo sme sa pri recenzii zamerali?

Chvostovú pílu si nebudete kupovať každý deň, preto je obzvlášť dôležité urobiť správne rozhodnutie. Nižšie sme sa pozreli na najdôležitejšie parametre, vysvetlili ich význam a dôležitosť v praxi. Súčasne sme porovnali, ako obstála chvostová píla PFS 710 D3 medzi konkurenciou v približne rovnakej cenovej kategórii.

1, Výkon/menovitý príkon

Menovitý príkon je rozhodujúcim parametrom pri výbere chvostovej píly. Udáva sa vo wattoch, pri akumulátorových pílach sa zvykne udávať vo watthodinách. V praxi platí, že čím je vyšší, tým je píla výkonnejšia a zvládne aj náročnejšie práce. Odporúčame sa pred kúpou zamyslieť, aké bude využitie chvostovej píly a či má zmysel siahať po drahých a veľmi výkonných pílach.

Píla značky Parkside má príkon 710 W a v našom testovaní obstála bez problémov. Zvládla prepíliť drevený hranol (90 x 100 mm – mäkké drevo; 40 x 90 mm – tvrdé drevo), nerobilo jej problém poradiť si aj s hliníkovými (napr. 10 x 100 mm) a kovovými profilmi (napr. kovová rúra priemeru 40 mm; hrúbka stien 4 mm). Splnila naše očakávania. Na tomto mieste je dôležité podotknúť, že aj najlepšia chvostová píla je zbytočná, ak nedisponuje kvalitným a správnym pílovým listom. S dodanými pílovými listami, ktoré boli súčasťou balenia, nám išla práca „od ruky“, o čom svedčí kvalita SWISS MADE.

2, Voľnobežný počet zdvihov

Tento údaj udáva, koľkokrát sa pílový list chvostovej píly pohybuje tam a späť, podobne ako pri priamočiarej píle. Udáva počet zdvihov za minútu. V praxi platí, že čím väčší je počet zdvihov, tým rýchlejšie môžete s chvostovou pílou pracovať. Samotný voľnobežný počet zdvihov ale nie je pri kúpe až takým rozhodujúcim parametrom. Je dôležité, aby sa počet zdvihov udržal aj počas pílenia. Akonáhle sa list píly „zaryje“ do materiálu, zníži sa aj počet zdvihov. Aby tento vplyv bol čo najmenší, je potrebný optimálny výkon/príkon motora. Nami recenzovaná píla od Parkside má možnosť regulácie počtu zdvihov od 0 – 2 800/min., čo predstavuje cca 47 zdvihov za sekundu. Porovnateľná hodnota aj s konkurenciou. Pred kúpou preto odporúčame premyslieť si, aký typ materiálu plánujete primárne píliť.

3, Dĺžka/výška zdvihu

Dĺžka alebo výška zdvihu (v praxi sa môžete stretnúť s obidvomi výrazmi) označuje, o koľko sa pílový list pohybuje. Čím je táto hodnota vyššia, tým výrazne rýchlejšie je rezanie. Dĺžka/výška zdvihu nehovorí nič o tom, akú hrúbku má mať materiál, ktorý pílite. Píla Parkside disponuje hodnotou 20 mm, čo nie je síce maximálna hodnota, ktorú dosahujú drahé píly, ale plne postačuje pre domácich majstrov.

Každý správny kutil potrebuje kvalitné náradie do stolárskej dielne

Vytvoriť si stolársku dielňu rozhodne nie je na škodu. Nikdy totiž neviete, čo budete musieť svojpomocne opraviť. A bez vhodného náradia a príslušenstva toho veľa nezmôžete. Pýtate sa, čo všetko taká dielnička vyžaduje? Postačí vám vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru a zakúpiť najzákladnejšie náradie, ktoré by mal mať k dispozícii každý domáci majster.

4, Hĺbka rezu

Hĺbka rezu udáva, aký hrubý by mal byť materiál (drevený hranol, hliníkový profil, kovová konštrukcia, …) pre optimálne rezné vlastnosti. Pri chvostovej píle Parkside PFS 710 D3 je uvedené 160 mm pri pílení do dreva, 18 mm pri hliníku a 8 mm do kovu. Tieto hodnoty sú skôr orientačné, ako maximálne možné v bežnej praxi. Pri mäkkom dreve môžete túto hodnotu pokojne prekročiť, o niečo menej pri tvrdých materiáloch. V neposlednom rade tu veľkú úlohu zohráva aj dostatočne dlhý pílový list.  

5, Hmotnosť a príslušenstvo/vybavenie

Hmotnosť chvostovej píly nepatrí v porovnaní s konkurenciou medzi tie najľahšie, ale s 2,7 kilogramami ju nájdete niekde v strede. Dôležité je spomenúť, že hmotnosť píly závisí do veľkej miery od jej výkonu. Čím vyšší výkon, tým väčšia hmotnosť (až na pár výnimiek). Dôležitú úlohu pri kúpe zohráva aj príslušenstvo.

Príjemným prekvapením pri kúpe chvostovej píly Parkside je dodávané príslušenstvo 2 ks pílových listov (1ks na drevo a 1ks na kov) spolu s plastovým kufríkom (104 x 220 x 485 mm). V tomto smere má Parkside navrch aj oproti drahším a profesionálnejším značkám. Na recenzovanej píle oceňujeme aj LED pracovné osvetlenie, možnosť plynulej regulácie zdvihu a presvedčí aj výmenou pílového listu bez použitia náradia. Otočná rukoväť, ktorú možno zaaretovať v 3 polohách, sa vám rovnako pri práci zíde.     

6, Cena a záručná doba

Vzhľadom na to, čo všetko chvostová píla Parkside PFS 710 D3 ponúka, vrátane príslušenstva, je cena 39,99 € (k 06.05.2022) viac než priaznivá. Plusom je tiež predĺžená záručná doba, zo zákonnej dvojročnej na trojročnú. Vnímame to nielen ako krok voči zákazníkovi, ale aj ako dôveru v kvalitu dodávaného náradia.

Skúsenosti a finálne zhodnotenie

Ako domácemu kutilovi a príležitostnému záhradkárovi vám chvostová píla bude plne vyhovovať. Do recenzie sme išli bez očakávaní, ale počas testovania nás píla milo prekvapila. Oceňujeme pomerne dobrý výkon 710 W, ktorý si poradil s prácami, ktorým sme ho vystavili (pílenie drevených hranolov, skracovanie hliníkových a kovových profilov). Otočnú rukoväť, ktorú možno zaaretovať v 3 polohách, oceníte pri potrebe komplikovanejšieho prístupu. Sedí optimálne v rukách v každom smere rezu, aj vďaka pogumovanému povrchu.

Rýchloupínacie skľučovadlo s upnutím pílového listu bez potreby použitia dodatočného náradia pridávalo na jednoduchosti použitia. Postačujúca dĺžka prívodného kábla 4,05 metra nám prišla vhod aj pri práci v záhrade. Ak by ste ale plánovali častú prácu v záhrade alebo na hrubej stavbe, skôr siahnite po akumulátorovej Parkside chvostovej píle. Predídete tak rozťahovaniu predlžovacích káblov.  Zabudované LED pracovné svetlo prišlo zas vhod v tmavých miestach.

Vyťahovateľný sklopný doraz na regulovanie hĺbky rezu bolo možné nastaviť cez aretačnú páčku na bočnej prednej strane píly. Škoda, že nebola označená červenou farbou, podobne ako ostatné funkčné tlačidlá. Aretačná páčka je viac utiahnutá (aspoň u nás to tak bolo), preto odporúčame ju najskôr povoliť inbusovým kľúčom (5 mm, nebol v balení) a až následne ju uvoľniť. Sklopný doraz plnil svoju funkciu dokonale a nespozorovali sme väčšie problémy. Je možné ho vysunúť od 30 mm (základná poloha) až po 70 mm (poloha, keď aretačná páčka ešte zachytí hrebeň sklopného dorazu).

Použitie chvostovej píly vo všeobecnosti nie je určené na presné rezanie, ale pri dôslednejšom pílení je možné jeho dosiahnutie. Celkovo hodnotíme chvostovú pílu Parkside ako vydarený kúsok, ktorý za pomerne nízku cenu splní všetko to, na čo bol predurčený. Na píle nám chýbala možnosť zaistenia proti náhodnému zapnutiu, čo z pohľadu bezpečnosti má svoje opodstatnenie. Celkovo je píla ideálnou voľbou pre domáceho kutila, ktorý má potrebu počas roka stále niečo majstrovať.

VÝHODY

  priaznivý pomer cena/kvalita

  postačujúci výkon 710 W pre domáceho kutila a záhradkára

  rýchloupínacie skľučovadlo bez potreby dodatočného náradia

  otočná rukoväť (možnosť zaaretovať v troch polohách)

  dĺžka prívodného kábla 4,05 m

  dodávané príslušenstvo (2 ks pílových listov, plastový kufor)

  LED pracovné osvetlenie a možnosť regulácie počtu zdvihov

NEVÝHODY

  absencia zaistenia proti náhodnému zapnutiu

  ťažšia oproti konkurencii s podobným výkonom

 

Čo hovoria zákazníci na stránke Lidl

Nielen nás, ale aj zákazníkov, ktorí si kúpili túto pílu, milo prekvapila. Funguje tak, ako má, uvádzajú viacerí zákazníci. Oceňujú aj priaznivú cenu v pomere ku kvalite a dodanému príslušenstvu, pohodlné držanie v ruke, jednoduchosť výmeny listov a ďalšie pozitívne vlastnosti. Celkovo 386 hodnotení s priemerom 4,7/5 (k 06.05.2022). Nájdu sa ale aj negatívne hodnotenia. K niektorým z nich sme sa vyjadrili.

16.07.2021; zákazník z Čiech

„Cena odpovídá kvalitě, ale to jsem věděl už na začátku. Taky ji mám jen na domácí řezání. Není na dlouhodobou práci, rychle se zahřívá a pak se nedá bezpečně držet. Otáčení rukojeti mi přišlo často vhod…“

NAŠA SKÚSENOSŤ:

  • Pri testovaní a pílení rôznych materiálov (kovová rúra, hliníkový profil, drevený hranol – mäkké a tvrdé drevo) sme rovnako zistili zvýšenie teploty v prednej pogumovanej časti. Nenadobudli sme ale pocit, žeby sme museli ukončiť testovanie (trvanie pílenia cca. 30-40 min.) z dôvodu prílišnej teploty.

 07.02.2022; zákazník z Čiech

„Cena odpovídá kvalitě. Problém je v tom, že posuvný doraz moc nedrží, uvolňuje se při řezání a sjede do zadní polohy.“

NAŠA SKÚSENOSŤ:

  • Počas testovania sme tento problém nespozorovali. Predpokladáme, že to mohlo byť spôsobené slabším utiahnutím aretačnej páčky, ktorá má na druhej strane aj inbusovú skrutku pre pevnejšie dotiahnutie.

Nezabudnite ani na starostlivosť

Aby ste zaistili dlhú životnosť vašej chvostovej píly, je nutná pravidelná starostlivosť po každom pracovnom úkone. Dôvodom je usadzovanie prachu a jemných drevených alebo kovových častí. Pred začatím čistenia je potrebné vytiahnuť kábel zo zásuvky, prípadne vybrať batériu. Povrchové mierne nečistoty očistíte suchou handričkou, odolnejšie zas mierne navlhčenou. Neprístupné miesta pod krytom sa dajú ľahko očistiť sprejom so stlačeným vzduchom. Pravidelnou starostlivosťou predĺžite životnosť píly a ušetríte sa od kúpi novej.

Ako obstála chvostová píla Parkside v konkurencii?

Názov

Menovitý príkon (W)

710

400

710

710

710

750

Voľnobežný počet zdvihov (min.)

0 - 2 800

0 - 4 600

0 - 2 800

0 - 2 800

0 - 2 800

0 - 2 800

Dĺžka zdvihu (mm)

20

10

20

20

20

20

Hĺbka rezu (mm)

160 mm/drevo; 18 mm/hliník; 8 mm/kov

200 mm/drevo; ? mm/hliník, kov

115 mm/drevo; 5 mm/kov; 25 mm/plast

115 mm/drevo; 5 mm/kov

105 mm/drevo; 18 mm/kov; 60 mm/dutá kovová rúra

150 mm/drevo; 10 mm/kov, hliník

Hmotnosť (kg)

2,7

1,9

2,2

2,48

2,13

2,7

Pílové listy

2 ks (drevo, kov)

1 ks (drevo)

2 ks (drevo, kov)

2 ks (drevo, kov)

1 ks (drevo)

Kufrík

LED osvetlenie

Regulácia zdvihu

Otočná rukoväť

Beznástrojová výmena listov

Spínač proti náhodnému zapnutiu

Dĺžka prívodného kábla (m)

4,05

3,00

2,00

?

?

?

Cena (k 06.05.2022)

39,99

56,90

47,90

49,90

47,09

63,90

Za málo peňazí veľa muziky

Pred recenziou skeptickejší, po nej príjemne prekvapení. Chvostová píla Parkside nás úprimne prekvapila. Výkonu pre domáceho kutila má viac než dosť. Svoju úlohu si plní na 100 %, prebojuje sa aj hrubším materiálom, aký je uvedený v technických parametroch. V tomto smere by od nás dostala päť hviezdičiek. V konečnom zúčtovaní jej udeľujeme 4,5 z 5 možných hviezdičiek. Chýbala nám možnosť zaistenia voči náhodnému zapnutiu a bola o čosi ťažšia oproti konkurencii.

– KDE VIETE NÁKUP ZREALIZOVAŤ –

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
4.7/5 - (7 votes)