Dôkladné pobalenie je základom úspechu akejkoľvek cesty. Je dôležité si premyslieť nielen to, aké veci si na cestu zoberiete, ale aj do čoho ich uložíte. Cestovný kufor je v tomto prípade prvou voľbou. Veci doň uložíte prehľadne a v bezpeči pred poškodením a krádežou. Kufre sú totiž vyrobené z odolných materiálov a väčšina z nich disponuje zámkom. Pred samotnou kúpou cestovného kufra treba zvážiť mnoho faktorov, aby naplno vyhovel vašim požiadavkám. Výber na trhu je naozaj rôznorodý.

To najdôležitejšie v skratke

Dozviete sa, aké typy kufrov nájdete na trhu. Nielen z hľadiska veľkosti a dizajnu, ale aj z hľadiska prevedenia jeho puzdra. Aké parametre si všímať pri kúpe toho správneho modelu pre vás.

Mali by ste si dávať obzvlášť pozor na kvalitu materiálu kufra a či sa vám s ním príjemne manipuluje. Až následne začnite uvažovať, akú veľkosť kufra potrebujete. Neopomeňte ani dizajn a doplnky.

Výber závisí aj od spôsobu, akým plánujete cestovať. Pri jeho kúpe sa pripravte na väčšiu investíciu do overenej značky. Mal by vám slúžiť veľa rokov bez výrazných zmien kvality.

Čo je to cestovný kufor?

Všetko, čo si akýmkoľvek spôsobom zbalíme a vezmeme na cesty, sa nazýva batožina. Cestovný kufor je druh batožiny. Vyrába sa buď z pevných materiálov, ako je plast a kov, alebo z rôznych iných látok. Skladá sa z dvoch častí, zo spodného hlbokého puzdra a tenšieho veka, ktoré spodné puzdro zakryje. Do spodného puzdra sa ukladajú ťažšie veci zaistené popruhmi, potom do veka vďaka špeciálnym priečinkom na zips uložíte doklady a ľahšie veci.

Tieto dve časti sú spoločne spojené zipsom. Kufor máva v sebe takisto integrované rukoväte a vybavený býva kolieskami na jednoduchšie prenášanie. Ak premýšľate, ako sa zbaliť do lietadla, cestovný kufor je ideálnou voľbou. 

Veľkosť cestovného kufra vyberajte podľa dĺžky cesty

Aké typy cestovných kufrov nájdete na trhu?

Cestovné kufre možno rozdeliť na rôzne typy podľa troch základných kritérií:

1, podľa toho, pre koho je kufor určený – rozlišujeme pánsky, dámsky a detský cestovný kufor. Dámske kufre bývajú o niečo viac ozdobené, lesklejšie a farebnejšie ako pánske. Tie si skôr udržiavajú konzervatívny vzhľad v neutrálnych farbách. Detské kufre sú v podstate zmenšeninou dospeláckych. Mávajú rozprávkové motívy a občas sa môžu využiť aj ako odrážadlá. Dieťa nemusí celý čas kráčať a kufor niesť.

2, podľa jeho veľkosti – nájdete cestovný kufor malý, takzvaný kabínový s označením S. Býva vyhľadávaný ako cestovný kufor do lietadla. Okrem neho máte na výber aj kúsky s označením M, L a XL, teda cestovný kufor stredný, veľký a extra veľký. Cestovný kufor veľký však na sólo cesty kupujte len v prípade, ak ho aj sami unesiete. Do extra veľkého kufra pobalíte veci aj viacerých osôb. Pri cestovaní lietadlom môžete ľahko prekročiť váhový limit.

3, podľa materiálu puzdra –  toto by mal byť kľúčový parameter výberu kufra. Z tohto pohľadu máte na výber z troch typov:

Cestovný kufor s pevným puzdrom

Nazýva sa aj škrupinový kufor. Celá jeho konštrukcia je vyrobená z pevných odolných materiálov, ako je plast, najčastejšie polykarbonát a kov, (hliník či titán). Tieto materiály nepodliehajú rýchlemu opotrebeniu a bývajú odľahčené, takže príliš neovplyvňujú ani hmotnosť kufra.

Pevné puzdro je stabilné a odolné voči poškodeniu nárazom a aj voči vode. Dokonca takmer všetky modely disponujú zámkom. Tieto vlastnosti robia z tohto kufra ideálneho kandidáta na cestovanie lietadlom. Objem kufra však zostáva nemenný.

VÝHODY

 odolnosť

  “vodotesnosť”

  stabilná konštrukcia

  ľahké čistenie

NEVÝHODY

  o niečo vyššia hmotnosť

  vyššia cena

  objem kufra sa nedá meniť

Látkový cestovný kufor

Tento typ je vyrobený z látky, najčastejšie z nylonu, polyesteru alebo kože. Vystužený je len na spodnej strane a na bokoch. Je menej robustný a ľahší ako škrupinový kufor. Ľudia oceňujú najmä jeho nižšiu cenu. Na druhej strane horšie ochráni veci v ňom pred nárazom a minimálne pred vodou. Látka sa rýchlejšie opotrebuje a prípadné poškodenie je výraznejšie a viditeľnejšie.

Samotná údržba a čistenie je pomerne zdĺhavé. Oplatí sa však hlavne kvôli pružnosti puzdra. Táto flexibilita umožňuje meniť objem kufra podľa potrieb. To oceníte hlavne pri spiatočnej ceste a balení suvenírov.

VÝHODY

  nižšia cena

  nízka hmotnosť

 objem kufra možno do istej miery meniť

 ideálny na cestu vlakom/autom pre jeho kompaktnosť

NEVÝHODY

  chráni menej pred nárazom a vodou

 rýchlejšie sa opotrebuje

 zložitejšia starostlivosť a čistenie

Cestovný kufor s polotvrdým puzdrom

Je kombináciou látkového kufra a kufra s pevným puzdrom. Z tohto dôvodu sa nazýva aj hybridným kufrom. Má zosilnené rohy a hrany z plastu alebo kovu. Po obvode je potiahnutý látkou. Tento typ však v obchodoch nájdete len zriedka. Na rozdiel od kufra s pevným puzdrom je tento typ ľahký a zároveň ponúka možnosť optimálneho využitia úložného priestoru, keďže materiál obvodu puzdra je pružnejší a mäkší.

Zvykne byť odolnejší proti nárazu ako látkový kufor, avšak oveľa menej ako škrupinový.

VÝHODY

  zosilnené okraje a rohy

  jednoduchá preprava

  ľahší v porovnaní so škrupinovým (pevné puzdro)

  meniteľný objem

  čiastočná odolnosť voči nárazom

NEVÝHODY

  menší výber v obchodoch

  puzdro je mäkšie a zraniteľnejšie oproti škrupinovému

  flexibilita je oproti látkovému kufru nižšia

Na čo by ste sa mali zamerať, keď si vyberáte cestovný kufor?

Výber typu kufra je len prvým krokom, ktorý musíte urobiť pred jeho kúpou. Aby ste sa zodpovedne rozhodli, ktorý typ puzdra vám bude najviac vyhovovať, musíte zvážiť aj nasledujúce parametre.

Na aké účely budete kufor používať?

Kufor musíte vyberať podľa toho, ako často a na ako dlho plánujete cestovať. Pokiaľ cestujete často, či už na dovolenky, alebo dlhšie pracovné cesty, oplatí sa investovať do kvalitného kufra väčších rozmerov. Naopak, na občasné víkendové pobyty postačí lacnejší a menší cestovný kufor. Výber typu kufra závisí aj od spôsobu, akým plánujete cestovať.

Do auta a vlaku sa viac hodí látkový kufor. Látkový kufor veľkosti S je vhodný aj ako príručná batožina. Zato do podpalubia lietadla je ideálny cestovný kufor s pevným alebo polotvrdým puzdrom. Ak kufor poputuje do batožinového priestoru lietadla, čaká ho cesta nielen po prepravných pásoch, ale často aj vo vozíkoch, kde môže stráviť nejaký čas v exteriéri. Škrupinové kufre sú nepremokavé, teda odolné voči dažďu. Ak sa účely a dĺžka vašich ciest rôznia, investujte do súpravy kufrov. Budete mať k dispozícii kufre rôznych veľkostí a zaplatíte za ne menej, ako keby ste mali kupovať každý kufor osobitne.

Vhodne zvolený kufor oceníte na kratších aj dlhších cestách 🙂

Materiál

Kvalita kufra sa odvíja predovšetkým od materiálu, z ktorého je zhotovený. Musí spĺňať dve veci. Musí byť dostatočne odľahčený, aby kufor príliš veľa nevážil, a zároveň dostatočne odolný voči nárazom či výkyvom tepla. Na výrobu kufrov s pevným puzdrom sa najčastejšie používa:

  • polykarbonát – je veľmi pružný, takže pri nárazoch sa ohne a hneď sa vráti naspäť do pôvodného tvaru. Váži veľmi málo a je lacný, čo ho robí jednotkou na výrobu cestovných kufrov;
  • ABS (akrylonitril-butadien-styren) – je kopolymér, z ktorého sa často vyrábajú kufre s pevným a polotvrdým puzdrom. ABS vyniká odolnosťou voči poškodeniu i pri nízkych teplotách a schopnosťou tlmiť silu nárazu. Navyše kufre ABS majú prijateľnú cenu;
  • CURV – vyrába sa z tepelne zhutnených tkaných vlákien polypropylénu. Je teda odľahčený, ale aj pevný a odolný voči nárazu;
  • polypropylén – je ľahký, pevný a ohňovzdorný materiál. Práve z neho bývajú vyrobené farebné kufre;
  • hliník – je jeden z najstarších materiálov používaných na výrobu batožiny. Väčšinou sa využíva v zliatine s horčíkom. Je veľmi pevný a odolný.

Textílie vhodné na výrobu látkových kufrov sú:

  • nylon – vyznačuje sa vysokou pevnosťou a variabilitou farebného prevedenia kufrov;
  • balistický nylon – má pridanú hodnotu v pevnosti. Vojakov v odevoch chráni pred postrelením, ale farbí sa oveľa ťažšie ako bežný nylon;
  • polyester – je syntetická tkanina. Kvalita polyesterového kufra závisí od hrúbky použitých vlákien a hustoty ich tkania;
  • koža – aj tá sa od nepamäti využíva vo výrobe batožiny. Kufre z pravej kože sú veľmi trváce.

DOBRE VEDIEŤ:

Nevýhodou škrupinových kufrov je ich vyššia hmotnosť oproti látkovým kufrom – pretože každá letecká spoločnosť má svoje váhové limity. Ak nechcete za prepravu batožiny priplácať, musíte zvážiť, že do škrupinového kufra zbalíte menej vecí ako do rovnako veľkého látkového kufra. Dá sa to obísť tak, že puzdro látkového kufra obalíte potravinovou fóliou a až potom zazipsujete jeho veko. Tak ochránite svoje veci pred počasím aj v ľahšom látkovom kufri.

Objem a hmotnosť

Pri hmotnosti kufrov platí zásada: čím menšia, tým lepšie. Prázdne kufre veľkosti S až M by mali vážiť pod jeden a pol kilogramu, ideálne okolo 700 až 1 000 gramov. Kufre veľkosti L až XL by mali vážiť maximálne 4 kilogramy. Objem kufra si vyberajte podľa toho, koľko vecí si potrebujete zbaliť. Tu platí priama úmera: čím dlhšia cesta, tým väčší kufor potrebujete.

TYP KUFRA

DĹŽKA CESTY

OBJEM

VHODNÉ AKO PRÍRUČNÁ BATOŽINA

S - malý cestovný kufor

do 3 dní

20 až 49 litrov (výška cca. 55 cm)

áno

M - stredný cestovný kufor

3 až 10 dní

50 až 69 litrov (výška cca. 68 cm)

nie

L - veľký cestovný kufor

10 až 21 dní

70 až 89 litrov (výška cca. 74 cm)

nie

XL - extra veľký cestovný kufor

21 dní a viac

90 až 120 litrov (výška cca. 79 cm)

nie

Kufor väčších rozmerov kupovať neodporúčame. Jednak za jeho prepravu by ste si vo väčšine leteckých spoločností poriadne priplatili a jeho prenášanie by bolo náročné. Vždy si baľte kufor tak, aby ste ho aj sami bez väčších ťažkostí dokázali preniesť. Môže nastať situácia, že vám s tým nebude mať kto pomôcť. Ak cestujete niekam na dlhší čas, používajte radšej službu tamojšej práčovne, ako by ste mali so sebou vláčiť hordu vecí. V takomto prípade by si každá dospelá osoba mala zbaliť veci do vlastného kufra.

Kolieska

Vždy si kupujte cestovný kufor na kolieskach. Uľahčí vám to jeho prenášanie a zvládnete to aj v prípade, ak si zabalíte viac vecí. Máte na výber modely s 2 alebo 4 kolieskami. Tie môžu byť otočné a neustále vytŕčať z kufra alebo stabilné, ale budú sa dať zasunúť do tela kufra. So stabilnými sa horšie manévruje, ale zas nezaberajú miesto v priehradke na batožinu. Môžu byť vyrobené z plastu alebo kovu, no plastové sa môžu zlomiť. Odporúčame si pred kúpou kufor reálne vyskúšať, či sa vám dobre s kolesami manipuluje.

Rukoväť, zámok a zips

Rukoväte kufrov bývajú teleskopické a výškovo nastaviteľné aj s poistkou proti spätnému zasunutiu. Tvorené sú buď jednou, alebo dvomi tyčami. Ak sa jedna zlomí, druhá ju môže plnohodnotne nahradiť. Na druhej strane však pri modeloch s jednou tyčou ušetríte na hmotnosti. Pri žiadnom type kufra by nemal chýbať nejaký druh zámku na zvýšenie bezpečnosti. Väčšinou je to zámok TSA, ktorý je štandardizovaný na leteckú prepravu a nedôjde k jeho poškodeniu pri kontrole. Rukoväť a zámok by ste mali zasúvať, vysúvať a odomykať s ľahkosťou. Zipsy by sa taktiež nemali zasekávať a mali by mať dva bežce – pre prípad, že sa jeden odtrhne. 

Štandardizovaný zámok TSA, ktorý je možné otvoriť na letisku zo strany kontroly bez zadania kódu

Dizajn a vnútorné vybavenie

Väčšina kufrov je čiernej farby, pretože je veľmi obľúbená u zákazníkov. Menej na nej vidieť nečistoty a je elegantná. Podobnosť kufrov sa vám však môže pri vyzdvihovaní batožiny po prílete vypomstiť. Ľahko si kufor zameníte s cudzím. Voľte výraznejšiu farbu alebo kúsok s nejakým výrazným prvkom. Skontrolujte aj kvalitu materiálu vnútri kufra. Nie je látka vnútri príliš priesvitná a jemná? Ak áno, čoskoro sa potrhá. Sú popruhy na držanie oblečenia pevné, ale zároveň pružné? Má kufor vo svojom vnútri dostatok malých priečinkov, aby ste sa mohli zbaliť systematicky? Na toto všetko si dajte pozor a vyberte kufor, ktorý vyhovuje vašim preferenciám.

Doplnky

V súčasnosti kufre môžu disponovať mnohými vylepšeniami, akými sú napríklad integrovaná váha na kontrolu hmotnosti batožiny, GPS na lokalizáciu pri strate, USB port alebo digitálny zámok na dosiahnutie ešte väčšej bezpečnosti. Toto je nadštandard, v prípade ktorého sa sami musíte rozhodnúť, či ho využijete. Na kufri by však rozhodne nemala chýbať menovka, kam si napíšete domácu adresu, prípadne adresu ubytovania či telefónne číslo. Zvýši to ochranu pred stratou. V cene kufra by rozhodne mal byť či už zámok TSA, alebo zámok na kľúčik na zamykanie bežcov zipsov. Obal na kufor je tiež vítaným doplnkom. Ochráni ho pred dažďom a škrabancami.

Vnútorné vybavenie vám uľahčí balenie

Firmy zameriavajúce sa na výrobu cestovných kufrov

Samsonite

Americký priekopník v oblasti batožiny. Na trhu pôsobí od roku 1910 a za ten čas prišiel s množstvom vylepšení. Napríklad vynašiel extra ľahký materiál na výrobu kufrov – CURV. Dnes sa zameriava na ekologickosť a udržateľnosť pri výrobe batožín a cestovaní. Za jeho modely si priplatíte, ale získate 5 alebo 10-ročnú záruku kvality.

American Tourister

Je tiež americká firma vyrábajúca značkové kufre, tašky, batohy a peňaženky s dlhou tradíciou. Založili ju v roku 1933 bratia Sol and Irving Kofflerovci. Spočiatku bola veľkým konkurentom Samsonite, ale v roku 2009 ju odkúpila jeho dcérska spoločnosť a od toho obdobia pod týmto názvom patrí American Tourister pod korporáciu Samsonite.

Roncato

Talianska firma Roncato pôsobí v danej oblasti podobne dlho ako jej americkí konkurenti. Založená bola v roku 1940. Je priekopníkom v materiálových inováciách. Špecializuje sa na polypropylén kombinovaný s polykarbonátom. Jej značkové výrobky sú vyhľadávané aj pre ich pestrofarebný a špecifický taliansky dizajn.

Epic

Je pomerne mladá švédska firma založená v roku 2004. Na výrobu svojich produktov využíva inovatívne ekologické postupy. Dôraz kladie na konečnú kvalitu, dlhú životnosť a na následné jednoduché recyklovanie vyrobenej batožiny.

Wings

Poľská firma Wings prináša na trh kompromis medzi kvalitou a cenou. Svoje kufre vyrába hlavne z ABS plus, ktorý sa vyznačuje odolnosťou, ale zároveň nízkymi nákladmi na výrobu. Zároveň jej kufre disponujú pohodlnými ergonomickými rukoväťami a plne otočnými kolieskami. Ak túžite po určitej kvalite za menej peňazí, siahnite po značke Wings.

Koľko zaplatíte za cestovný kufor?

Kvalitný cestovný kufor vás bude niečo stáť. Priplaťte si za značku, ktorá už dlho pôsobí v danej oblasti. Odporúčame investovať do kufrov, ktoré budete mať sami po celý čas pod kontrolou. Kufre, ktoré končia v batožinovom priestore lietadla, sa často manipuláciou poškodia. Treba ich často obmieňať, a preto sa neoplatí do nich investovať výraznú sumu. Cena kufra sa odvíja predovšetkým od jeho veľkosti:

do 65 eur – dostanete väčšinou kabínové kufre veľkosti S nižšej kvality, ale aj kvalitné detské kufre;

od 65 do 135 eur – stoja kvalitné škrupinové kufre veľkosti S až M. Väčšinou nájdete aj látkové kufre veľkostí S až L;

od 135 do 200 eur – v tomto rozmedzí sa pohybuje optimálna cena kvalitných kufrov všetkých typov a veľkostí. Nájdete tu aj súpravy kufrov;

od 200 eur – za túto cenu už kúpite akýkoľvek typ kufra obsahujúci všetky potrebné parametre. Mal by vydržať a slúžiť dlhé roky. Výrobcovia na ne často dávajú záruku 5 – 10 rokov.

Ako vybrať slnečné okuliare – dámske, pánske a detské

Oči vám spoľahlivo ochránia len dobre vybrané slnečné okuliare. Tieto je vhodné meniť približne každé dva až tri roky. Neustále pôsobenie UV žiarenia a škrabance znižujú ochranné vlastnosti. Na trhu nájdete doslova desiatky rôznych tvarov, ktoré pasujú na rôzne typy tvárí.

Čím môžete cestovný kufor nahradiť ?

Kufor je ideálny na zbalenie sa na dlhšie cesty. Hlavne keď cestujete lietadlom, prípadne aj autom a vlakom, ak svoje veci budete prenášať niekoľko metrov do auta, hotela a späť. Avšak ak budete počas cesty často meniť miesta pobytu, podnikať túry so stanovaním a podobne, bude lepšie, ak sa zbalíte do batohu. Ten odnesiete na chrbte a môžete sa presúvať aj niekoľko kilometrov bez ohľadu na terén. Mnohokrát je lacnejšou alternatívou kufra cestovná taška. Zvlášť vtedy, ak si porovnáte cenu a objem daného kufra a tašky. Taška máva často väčší objem ako kufor za rovnakú cenu. Treba však myslieť na fakt, že kým tašku a batoh si nesiete na pleci, kufor môžete ťahať za sebou na kolieskach. V kufri teda mnohokrát unesiete väčšiu hmotnosť s menšou námahou. Navyše v ňom si môžete uložiť veci oveľa prehľadnejšie.

Alternatívou ku kufru môže byť cestovná taška. Má to však svoje úskalia

Z top 10 svetových destinácií je 8 v Európe

Euromonitor International uverejňuje každoročne TOP 100 cities destination index. Ide o zoznam 100 najlepších miest pre turistov na svete. Mestá sa hodnotia z piatich hľadísk:

  • podľa toho, ako sa im darí ekonomicky a v medzinárodnom obchode,
  • podľa turistickej atraktívnosti,
  • podľa úrovne turistických služieb a atrakcií,
  • podľa zdravotných a bezpečnostných rizík,
  • udržateľnosti týchto faktorov.

Podľa najnovších prieskumov publikovaných v decembri 2021 sa po spriemerovaní bodovania zo všetkých týchto hľadísk v prvej desiatke umiestnilo až osem európskych miest.

 

  1. Paríž – 22,8 mil. návštevníkov – na popredných priečkach tohto rebríčka sa umiestňuje dlhodobo;
  2. Amsterdam – 8,4 mil. návštevníkov – má vyrovnané umiestnenia vo všetkých ukazovateľoch;
  3. Madrid – 2,2 mil. návštevníkov – výrazne dobre si vedie v stabilite hodnotených faktorov a v ponuke turistických atrakcií a služieb;
  4. Rím – 6,3 mil. návštevníkov – zabodoval najmä v ponuke turistických atrakcií a svojou infraštruktúrou;
  5. Berlín – 5,1 mil. návštevníkov – v rebríčku poskočil o dve priečky oproti roku 2020;
  6. Londýn – 1,8 mil. návštevníkov – rovnako ako Paríž sa udržiava v top 10 dlhodobo, ale oproti roku 2019 klesla jeho návštevnosť o 93 %;
  7. Mníchov – 3 mil. návštevníkov – v danom rebríčku si polepšil až o 9 priečok oproti roku 2020. Nemecko do rozvoja cestovného ruchu výrazne zaivestovalo a odrazilo sa to aj v návštevnosti krajiny;
  8. Barcelona – 4,8 mil. návštevníkov – oproti roku 2020 poskočila vo svete zo 16. na 10. miesto.

Paríž – najlepšie miesto pre turistov na svete podľa Euromonitor International (prieskum z 12/2021)

Prajeme šťastnú cestu

Kvalitný cestovný kufor je nevyhnutný doplnok na každú úspešnú cestu. Každá batožina, ktorá sa vám ľahko prenáša, je dostatočne priestranná a chráni vaše veci pred poškodením, je tá správna. Veríme, že ju s našou pomocou nájdete.

Najčastejšie kladené otázky

Ako sa úsporne zbaliť do kufra?

Oblečenie, ktoré sa nekrčí a uteráky zrolujte do rovnako veľkých valcov. Ponožky vložte do topánok. Opasok sa vojde do goliera zloženej košele. Kozmetické výrobky a lieky si nadávkujte podľa potreby do menších obalov.

Čo treba zvážiť pri starostlivosti o kufor a pri čistení?

Škrupinové kufre sú prakticky bez údržby. Špinu z nich zotriete vlhkou handrou. Látkové kufre treba občas ručne preprať pomocou mydlovej vody a handry z mikrovlákna. Odolné škvrny odstránite pomocou mäkkej kefy. Kufor skladujte vždy dokonale suchý.

Kedy sa kufor považuje za príručnú batožinu?

Každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá pri preprave batožiny. Preto si povolené rozmery a hmotnosť príručnej batožiny musíte vždy overiť u konkrétneho prepravcu. Väčšina z nich uvádza rozmery 55 × 40 × 20 cm a hmotnosť 5 – 12 kg.

Je lepší kufor s 2 alebo 4 kolieskami?

Kufor so 4 kolieskami je stabilnejší a lepšie sa napasuje do uličky medzi sedadlami. S kufrom, čo má 2 kolieska, sa zas lepšie manipuluje v teréne.

Čo znamená skratka TSA a aký má význam?

Transportation Security Administration – prepravná bezpečnostná správa. Ide o reakciu na 11. septembra 2001, aby sa zvýšila bezpečnosť lietania – všetky kufre prechádzajú skenerom a niektoré z nich kontroluje zvláštny agent aj ručne. Pri tejto kontrole môže poškodiť zámok kufra, no TSA zámok môže odomknúť univerzálnym kľúčom. Zostane tak funkčný aj po kontrole.

Ktoré kufre najlepšie odolávajú vode?

“Vodotesné” sú iba kufre s pevným puzdrom – vyrobené z plastu alebo kovu. Látkové kufre ochránia veci pred vodou, iba ak puzdro obalíte potravinovou fóliou. Látka síce vodu nasiakne, ale fólia pod vekom nepustí vodu ďalej.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 291 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 28 200 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 170 179 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 34 950 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

8
9
5/5 - (2 votes)