Ste majiteľom bazéna a nebaví vás jeho zdĺhavé a neefektívne pravidelné čistenie? V tom prípade je tento článok určený práve pre vás. Ako dobre viete, starostlivosť o bazén je časovo náročná a zabezpečenie optimálnej čistoty bazéna môže dať občas poriadne zabrať. Aj preto sa čoraz viac populárnejšími stávajú bazénové vysávače, ktoré umožnia rýchle a efektívne vysávanie bazéna od rôznych druhov nečistôt na jeho dne, ale aj samotných stenách.

To najdôležitejšie v skratke

  Spoľahlivé odstránenie nečistôt z vášho bázena a dostatočnú prevenciu voči vzniku rias v bazéne dosiahnete jedine za pomoci výkonného a kvalitného bazénového vysávača. Takýto užitočný vodný pomocník vám dokáže maximálne uľahčiť starostlivosť o čistotu vody v bazéne a pomôže vám ho neustále udržiavať  v čo najlepšom stave.

  Pri voľbe konkrétneho modelu je dobré si najprv ujasniť nároky na bazénový vysávač a súčasne dobre odhadnúť svoje finančné možnosti. Výber by sa mal odvíjať hlavne od veľkosti vášho bazéna, ale taktiež aj jeho samotného tvaru. Niektoré typy vysávačov totiž nie sú vhodné na atypické a nepravidelné tvary bazénov.  

  Ak chcete mať spokojnosť so zakúpeným vysávačom do bazéna zaručenú, je viac než vhodné staviť na už zákazníkmi overené značky. Zvoliť si viete napríklad tradičnú českú značku Marimex, celosvetovo uznávaného výrobcu Intex či kvalitnú rakúsku značku Steinbach – kúpu produktov týchto značiek rozhodne neoľutujete.

  Ani pri kúpe produktov overených značiek sa však nevyhnete výberu vhodných parametrov vysávača, ktoré priamo ovplyvňujú efektivitu jeho vysávania, ale aj komfort pri jeho používaní. Ak teda netušíte podľa čoho vlastne taký vysávač vyberať, tak vám s výberom toho správneho modelu radi pomôžeme.

(roboticky-vysavac.sk)

Čo je to vlastne vysávač do bazéna?

Bazénový vysávač je užitočným pomocníkom pre každého majiteľa bazénu, ktorý má záujem udržať ho v čistom a nezávadnom stave. Takýto vysávač do bazéna slúži na čistenie dna a povrchu stien samotného bazéna od nežiaducich nečistôt, ktorých usádzanie môže zhoršovať kvalitu vašej vody a spôsobiť vytváranie rias. Väčšine dnes predávaných vysávačov nerobia problém ani drobné častice či piesok – zlej kvality čistenia sa tak obávať nemusíte. Princíp a efektivita čistenia závisí hlavne od typu samotného vysávača, pričom na výber máte od ručných vysávačov až po tie plne automatické.

...

Aké typy bazénových vysávačov poznáme?

Na našom trhu nájdete predovšetkým tri základné prevedenia vysávačov do bazéna – ručný, poloautomatický a automatický. Každý z nich disponuje rôznorodými vlastnosťami, ktoré sa odzrkadlia nielen na kvalite čistenia, obstarávacej cene a nákladoch na údržbu, ale aj samotnom komforte pri ich používaní. Výhody a nevýhody jednotlivých typov bazénových vysávačov spoločne s princípom ich fungovania si podrobne rozoberieme.

Ručný bazénový vysávač

Ručný bazénový vysávač je charakteristický fyzicky namáhavejším a časovo náročnejším čistením, pretože samotné čistenie bazéna je zabezpečované vašim manuálnym pohybom. Koncovú časť ručného vysávača je nutné pripevniť na filtračný systém bazéna a samotnú hlavicu vysávača je možné nasadiť na teleskopickú tyč. Využívaná je tak sacia sila filtračného systému bazéna.

Samotný pohyb by mal byť dostatočne pomalý na to, aby ste nečistoty nezvírili. Výhodou je nízka obstarávacia cena, dlhšia životnosť, ale aj veľmi nízke náklady na údržbu – vysávač totiž nevyžaduje pripojenie k elektrickej sieti. Ručné bazénové vysávače sú vhodné pre menšie bazény s priemerom do 6 metrov.

VÝHODY

  nízka cena

  dlhšia životnosť

  nízke náklady na údržbu

  nevyžaduje elektrické napájanie

  skvelé riešenie pre menšie bazény

NEVÝHODY

  potreba vynaloženia fyzickej sily

  časovo náročné a pomalé čistenie

  len pre bazény s priemerom do 6 metrov

  potreba napojenia na filtračný systém bazéna

Poloautomatický bazénový vysávač

Poloautomatický bazénový vysávač je principiálne veľmi podobný ručnému prevedeniu. Jediným rozdielom je, že tento vysávač sa dokáže pohybovať samostatne využívajúc saciu silu filtračného systému bazéna. Samotný pohyb vysávača je náhodný a vzhľadom na cenu je jeho výkon dostatočný. Hlavnou výhodou je teda menšia námaha pri čistení bazéna a cenová dostupnosť. V porovnaní s automatickým vysávačom je však účinnosť tohto zariadenia o trochu nižšia.

Odradiť vás môže fakt, že vysávač vynecháva niektoré miesta – dočisťovať tak ručne musíte napr. záhyby, rohy či otvory. Poloautomatické bazénové vysávače sú vhodné pre bazény s pravidelným tvarom, napr. pre pravouhlý, okrúhly či oválny typ bazéna.

VÝHODY

  šetrí vám čas

  menšia námaha

  samostatný pohyb

  cenová dostupnosť

  skvelý pomer cena/výkon

NEVÝHODY

  nedokáže vyčistiť určité miesta

  len pre bazény s pravidelným tvarom

  potreba napojenia na filtračný systém bazéna

  menšia efektivita v porovnaní s automatickým modelom

Automatický bazénový vysávač

Automatický bazénový vysávač je technologickou špičkou na trhu, ktorá poskytuje plne autonómny spôsob čistenia bazénov bez akejkoľvek ľudskej asistencie – vysávač vám tak postačí jednoducho vložiť do vody. Tento typ vysávačov disponuje vlastným pohonom a filtračným systémom, ktorého čistenie je veľmi jednoduché. Pripojenie na filtračný systém bazéna teda nie je potrebné. S prehľadom sa postará o väčšie a menšie nečistoty, ale taktiež si poradí aj s ťažšie dostupnými miestami.

Ak sa teda zmierite s vyššou cenou a potrebou pripojenia k zdroju energie, tak získate: vysoký výkon, skvelú efektivitu čistenia, skvelý komfort a množstvo ušetreného času. Automatické bazénové vysávače sú vhodné pre všetky veľkosti a tvary zapustených bazénov.

VÝHODY

  komfort

  najlepšia efektivita

  množstvo ušetreného času

  čistenie bez akejkoľvek námahy

  vyčistí aj ťažko dostupné miesta

  autonómne čistenie bez asistencie

NEVÝHODY

  vyššia cena

  potreba pripojenia k zdroju energie

  pravidelné čistenie filtračného systému vysávača

Chcete nájsť ten správny bazénový vysávač? Tieto parametre sú najdôležitejšie.

Voľba bazénového vysávača by sa mala odvíjať nielen od parametrov vysávača, ale aj od parametrov samotného bazéna. Aby bolo vysávanie bazéna efektívne, v prvom rade je nutné zohľadniť rozmery vášho bazéna vzhľadom na možnosti konkrétneho typu vysávača. Následne je dobré porozmýšľať o type pohonu, filtra či veľkosti sacej sily daného modelu. Pre úplnú spokojnosť so zakúpeným vysávačom odporúčame zobrať do úvahy aj užívateľskú prívetivosť a možnosti jeho nastavenia.

Veľkosť a typ bazéna – potrebný je kompromis medzi cenou, komfortom a efektivitou

Jedným z najdôležitejších parametrov je veľkosť a typ samotného bazéna, ktorý máte v pláne čistiť. Pre menšie bazény s priemerom do 6 metrov dokáže vystačiť klasický ručný vysávač do bazéna, ktorého použitie vyžaduje vynaloženie väčšej fyzickej námahy. Poloautomatický vysávač do bazéna vám zas ušetrí námahu a zároveň ho využijete aj pri bazénoch väčších rozmerov. Nezabúdajte však, že tento typ vysávača je vhodný len pre bazény pravidelného tvaru. Najuniverzálnejšou voľbou je práve automatický vysávač do bazéna, ktorý využijete pri čistení každého typu bazéna bez ohľadu na jeho veľkosť alebo tvar. Rovnako pre pravidelné a efektívne čistenie bazéna je lepšou voľbou už spomínaný automatický robotický vysávač do bazéna.

Typ pohonu – ten si môžete zvoliť jedine v prípade automatického vysávača bazénov

Z hľadiska pohonu nemáte u lacnejších modelov (ručný a poloautomatický vysávač do bazéna) veľmi čo vyberať – tieto modely sa zaobídu bez potreby napájania. Na svoj chod využijú saciu silu filtračného systému vášho bazéna – konkrétne sa jedná o pohon prostredníctvom podtlaku. Naopak, automatický vysávač do bazéna už disponuje vlastným pohonom a filtračným systémom. Napájanie automatického prevedenia je tak riešené buď pripojením vysávača do elektrickej siete alebo pohonom za pomoci akumulátora, ktorý budete musieť pravidelne dobíjať. Pri kúpe tak odporúčame si u predajcu overiť, či je vnútro vysávača dostatočne chránené pred vniknutím vody, resp. či vysávač spĺňa všetky normy.

Filter – spôsob filtrácie sa líši v závislosti od typu vysávača

Pomerne dosť podstatným parametrom je aj samotný filter, resp. spôsob filtrácie pri vysávaní. Ručné a poloautomatické vysávače umožňujú len vysávanie cez filtráciu samotného bazéna. Takýto vysávač bude nutné pripevniť na filtračný systém bazéna a následné bude poháňaný vzniknutým podtlakom. Automatické vysávače sú už spravidla vybavené vlastným filtračným systémom a čerpadlom, ktoré je poháňané buď prostredníctvom elektrickej siete či akumulátorom. Zvýšenú pozornosť venujte aj dostatočnej kapacite filtra, ktorý je potrebné po naplnení vždy vyprázdniť a vyčistiť – pri väčších bazénoch odporúčame tak filtre s väčšou kapacitou.

Aký bazén vybrať? Ako vyčistiť bazén? Aké príslušenstvo do bazéna?

Vie poskytnúť aktívny relax, priestor na športovanie, ale aj zábavu v súkromí domova. Ak máte voľné miesto v záhrade neváhajte. Vlastníctvo bazéna totiž už dávno nie je iba pre veľmi bohatých ľudí. Svoju variantu si nájdu aj ľudia s nižším rozpočtom na jeho kúpu. Zapustený bazén dokonca zvyšuje hodnotu pozemku, na ktorom sa nachádza.

Dostatočná užívateľská prívetivosť vysávača vám zaistí komfort pri jeho používaní

Pri používaní bazénového vysávača hrá podstatnú rolu aj užívateľská prívetivosť. Manipulácia s vysávačom by mala byť pre každého čo najjednoduchšia. Medzi vybavenie uľahčujúce používanie vysávača obvykle patrí nastaviteľná rukoväť v prípade ručného vysávača, diaľkové ovládanie pri robotickom vysávači alebo indikátor naplnenia filtračného systému u poloautomatických a automatických modeloch. Pri čistení bazéna tiež nezabudnite zvoliť model s dostačujúcou dĺžkou kábla a pozornosť venujte aj kefám. Kefy vyrobené z PVA sú mäkšie a vhodnejšie pre hladké materiály. Naopak, kefy zhotovené z PVC sú vo všeobecnosti lepšou voľbou pre nešmykľavé povrchy.

Sací výkon

Pri automatických robotických bazénových vysávačoch je sací výkon smerodajným údajom najmä z toho dôvodu, že od neho výrazne závisí efektivita vysávania. Čím vyšší sací výkon má daný vysávač, tým lepšie a efektívnejšie dokáže vyčistiť nečistoty v bazéne. Tento údaj je obyčajne udávaný práve v jednotkách GPM alebo m³/h, ktorý ukazuje koľko litrov vody pretečie vysávačom za 1 hodinu. Za slušný výkon je možné už považovať hodnoty okolo 70 GPM, resp. 15,9 m³/h. Príliš nízka hodnota sacieho výkonu môže spôsobiť, že vysávač nebude schopný vyčistiť nečistoty v bazéne. Naopak, za príliš vysoké hodnoty sacieho výkonu si budete musieť poriadne priplatiť.

Bazénový vysávač – v akých cenových reláciách ho môžete nájsť?

Samozrejme je nad slnko jasné, že pre väčšinu zákazníkov je dôležitým faktorom aj obstarávacia cena bazénového vysávača. Nájsť šikovný a účinný vysávač do bazéna je možné aj v prípade obmedzeného rozpočtu – tie najjednoduchšie modely si totiž viete zaobstarať už za pár desiatok eur. Za efektívnejšie prevedenia a komfortnejšie vysávanie bazéna si však priplatíte o čosi viac. Pre lepšiu orientáciu vo svete bazénových vysávačov sme vám ich zhrnuli do 3 rôznych cenových kategórií.

Vysávače v cenových reláciách do 60 eur

V rámci cenovej kategórie do 60 € nájdete vo väčšine prípadov len tie najjednoduchšie ručné bazénové vysávače, ktoré však vyžadujú na čistenie použitie väčšej fyzickej námahy a čistenie s nimi vám zaberie pomerne dosť veľa času. Najvhodnejšie sú pre bazény menších rozmerov, resp. bazény s priemerom do 6 metrov.

Vysávače v cenových reláciách od 60 do 150 eur

V rámci cenovej kategórie od 60 € do 150 € nájdete tie najdrahšie ručné modely vysávačov. Dominujú tu ale predovšetkým poloautomatické vysávače. Jedná sa o zlatú strednú cestu medzi cenou, komfortom a efektivitou. Nezabúdajte však, že tieto vysávače sú použiteľné len na čistenie bazénov s pravidelným tvarom.

Vysávače v cenových reláciách nad 150 eur

V rámci cenovej kategórie nad 150 € nájdete už prevažne len automatické modely bazénových vysávačov, ktoré sú na tom s efektivitou najlepšie. Značné cenové rozdiely medzi modelmi v tejto kategórii sú spôsobené rozličnými schopnosťami a vybavením týchto vysávačov. Ak chcete mať s čistením čo najmenšie starosti, tak robotický vysávač do bazéna je tou správnou voľbou.

...

Najpredávanejšie značky vysávačov na vysávanie bazéna

Pre zaručenie spokojnosti so zakúpeným bazénovým vysávačom vám odporúčame siahnuť po bežne známych a zákazníkmi overených značkách – podobne ako v prípade každého iného elektrospotrebiča. Takto budete mať zaručenú vysokú kvalitu vysávača, jeho spoľahlivý servis a skvelé poradenské služby v prípade vzniknutých problémov. Ide napríklad o produkty značiek Intex, Dolphin, Zodiac, Steinbach či Marimex.

Intex

Americká značka Intex je považovaná za najväčšieho výrobcu bazénov na svete, pričom výrobe produktov pre vodný svet sa venuje už vyše 40 rokov. Známa je predovšetkým výhodnými cenami a spoľahlivosťou produktov, čo je dôvodom tak vysokej spokojnosti zo strany zákazníkov. V rámci jej sortimentu nájdete aj bazénový vysávač Intex disponujúci vysokou kvalitou.

Dolphin

Zahraničná značka Dolphin patrí medzi svetovú špičku vo svete robotických automatických bazénových vysávačov. Produkty tejto značky oplývajú vysokou kvalitou, skvelou efektivitou čistenia a taktiež sú mimoriadne spoľahlivé. Samozrejmosťou je široký sortiment, z ktorého si zaručene vyberiete svojho favorita s bohatým príslušenstvom a vybavením.

Steinbach

Rakúska značka Steinbach sa zaoberá výrobou bazénov a bazénového príslušenstva už vyše 75 rokov. V jej ponuke nájdete množstvo nových a moderných produktov, ktoré oplývajú vysokou kvalitou, dobrou životnosťou a hlavne tými najmodernejšími vychytávkami. V rámci jej sortimentu nájdete aj veľa spoľahlivých bazénových vysávačov.

Zodiac

Značka Zodiac je známa predovšetkým svojimi vynálezmi, napr. šikovnými nafukovacími člnmi. V rámci svojho pôsobenia na trhu sa stala rešpektovaným hráčom na trhu, ktorý ponúka inovatívne systémy pre bazény všetkých typov. V rámci sortimentu ponúka aj radu filtračných systémov a bazénových vysávačov za skvelé ceny.

Marimex

Česká spoločnosť Marinex vznikla v roku 1993. Známa je výrobou kvalitných trampolín, infrasaun, bazénového príslušenstva a samozrejme bazénov. Na svojom konte má množstvo ocenení a pozitívnych skúsenosti od zákazníkov – či už s produktami alebo samotným poradenstvom. Aj preto je jednou z najlepších spoločností v oblasti bazénov a ich čistenia.

S kvalitným bazénovým vysávačom udržíte svoj bazén čistý a nezávadný

Čistota a nezávadnosť bazéna je dôležitá pre každého majiteľa bazéna. Chránite tým nielen životnosť samotného bazéna, ale predovšetkým svoje zdravie. Ako ste sa mohli presvedčiť, máte z čoho vyberať. Kúpu vhodného vysávača do bazénu môžete uskutočniť na základe vašich potrieb, ale aj finančných možností. Široký sortiment a dobrá cenová dostupnosť týchto elektrospotrebičov vám totiž zaručí, že si z danej ponuky vysávačov rozhodne vyberiete ten, ktorý vašim potrebám vyhovuje najviac.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ktorý bazénový vysávač je vhodný na čistenie kruhového bazéna?

Na čistenie kruhového bazéna sú vhodné všetky typy vysávačov do bazéna. Najefektívnejšie čistenie dosiahnete práve automatickým robotickým vysávačom na bazény.

V ktorých prípadoch sa oplatí nechať profesionálne vyčistiť bazén?

Pri rozsiahlejšom znečistení bazéna (napr. riasy, sinice…) je lepšie nechať samotné čistenie na odborníkov, ktorý majú k dispozícii nielen vhodný nástroj, ale aj vhodné chemikálie.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 854 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 2 270 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 494 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 89 317 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

8
9