Kto by netúžil po vlastnom bazéne? Vie poskytnúť aktívny relax, priestor na športovanie, ale aj zábavu v súkromí domova. Ak máte voľné miesto v záhrade neváhajte. Vlastníctvo bazéna totiž už dávno nie je iba pre veľmi bohatých ľudí. Svoju variantu si nájdu aj ľudia s nižším rozpočtom na jeho kúpu. Zapustený bazén dokonca zvyšuje hodnotu pozemku, na ktorom sa nachádza. Ku kúpe záhradného bazénu však treba pristupovať zodpovedne. Je to dlhodobá investícia, treba sa oň starať a na trhu je v danej oblasti veľmi široká ponuka. Okrem ceny záhradného bazéna je potrebné pred samotným nákupom zvážiť aj mnoho ďalších vecí. Akých, to sa dozviete v nasledujúcom článku.

Tento článok však môže byť pre vás užitočný aj v prípade, ak už záhradný bazén vlastníte. Kúpa bazénu je totiž len prvý krok k jeho plnohodnotnému užívaniu. Oboznámime vás aj s jeho správnou údržbou, aby vám slúžil čo najlepšie a po dlhú dobu. Správne čistenie, či zazimovanie vám na prvý pohľad veľkú investíciu dokáže niekoľkonásobne vrátiť späť.

To najdôležitejšie v skratke

  Pri výbere bazéna je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú veľkosť, tvar a materiál. Nadzemné bazény sú cenovo dostupnejšie a ľahšie na inštaláciu, zatiaľ čo zapustené bazény ponúkajú trvanlivosť a estetický vzhľad, ale vyžadujú vyššiu investíciu a údržbu.

  Pravidelné čistenie bazéna je kľúčové pre udržanie čistej a bezpečnej vody. Použitie filtračných systémov, skimmerov a bazénových vysávačov pomáha odstrániť nečistoty. Chemické prostriedky, ako sú chlór a pH regulátory, udržiavajú správnu kvalitu vody.

  K bazénu je potrebné dokúpiť príslušenstvo, ktoré zlepší jeho funkčnosť a komfort. Medzi základné príslušenstvo patria krycie plachty, ktoré chránia vodu pred znečistením, a solárne plachty, ktoré pomáhajú udržiavať teplotu vody. Dôležité sú aj rebríky, osvetlenie a bazénové tepelné čerpadlá.

  Na konci sezóny je nevyhnutné bazén správne zazimovať, aby sa predišlo poškodeniu mrazom. Proces zahŕňa vypustenie vody do určitej úrovne, aplikáciu zazimovacích chemikálií a zakrytie bazéna špeciálnou plachtou. Správne zazimovanie predĺži životnosť bazéna a uľahčí jeho opätovné uvedenie do prevádzky na jar.

(alza.sk)

Aké typy záhradných bazénov sú na trhu?

Existujú tri základné typy bazénov: nadzemné, polozapustené a zapustené. Každý z týchto typov sa ďalej delí podľa konštrukcie a materiálu na ďalšie podtypy. Nadzemné bazény sú zvyčajne cenovo dostupnejšie a ľahko sa inštalujú, polozapustené kombinujú výhody oboch predchádzajúcich typov, a zapustené bazény ponúkajú najvyššiu trvanlivosť a estetický vzhľad, vyžadujú však vyššiu investíciu a zložitejšiu údržbu. Každý typ bazéna má svoje špecifické vlastnosti a výhody, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere.

1, Nadzemné bazény

Ich konštrukcia sa nachádza celá nad zemou. Ich cena sa pohybuje v pomerne nízkych hladinách a je jednoduché ich umiestniť. Nie je nutné vykopať jamu, postaviť ich môžete kdekoľvek a aj kedykoľvek premiestniť na iné miesto.

Nadzemný bazén je väčšinou vhodný len na sezónne kúpanie a na zimu je nutné ho odložiť. Na výber tu máte z niekoľkých konštrukcií:

Samonosných – nafukovacích

V tomto prípade ide o malé nafukovacie detské bazény, alebo väčšie bazény s nafukovacím prstencom. Sú to lacné bazény s jednoduchou údržbou. Prstenec nafúknete pomocou pumpy a začnete napúšťať vodu, ktorej stúpajúca hladina bazén sama postaví. Tento typ treba postaviť na rovné miesto.

VÝHODY

  nízka cena

  postavíte ho aj sami

  jednoduchá údržba

NEVÝHODY

  krátka životnosť

  ľahko sa poškodí

  vhodný len na sezónne použitie

Rámových

Konštrukcia týchto bazénov je tvorená kovovým rámom potiahnutým fóliou. Vyznačujú sa nižšou hmotnosťou (rovnako ako tie gumové), ale výraznejšou stabilitou. Jediné na čo musíte hneď na začiatku myslieť je dostatočne rovný povrch kam bazén umiestnite. Rámový bazén však na zimu musíte bezpodmienečne rozložiť a uložiť do garáže, aby nepodľahol korózii a iným druhom opotrebovania materiálu.

VÝHODY

  pomery cena / kvalita

  ľahko prenosné

  jednoduché na postavenie

NEVÝHODY

  ľahko sa poškodí

  nutnosť uskladnenia v zime

Plechových s konštrukciou z ocele

Práve tieto sú vhodné aj na celoročné používanie, pretože je väčšinou vyrobený z galvanizovanej ocele a potiahnutý antikorovou fóliou odolnou voči mrazom. Dokonca sa dá využiť aj ako bazény do zeme na čiastočné zapustenie.

VÝHODY

  pomery cena / kvalita

  dobrá odolnosť

  patria medzi celoročné nadzemné bazény

NEVÝHODY

  ich postavenie si vyžaduje viac ľudí

DOBRE VEDIEŤ:

Pred samotným postavením týchto typov bazéna je vhodné miesto uloženia bazéna vysypať jemným pieskom a uhladiť terén. Až na ten následne uložiť geotermálnu podložku. Tá je nevyhnutná na ochranu bazénového dna pred poškodením.

2, Zapustené bazény

Takzvané bazény do zeme, ktorých konštrukcia sa celá zakope do zeme, takže ich umiestnenie je zložitejšie ako pri nadzemných, hlavne je trvalé, ale perfektne zapadnú do vzhľadu vašej záhrady. Patria medzi najdrahšie typy záhradných bazénov a na ich inštaláciu je lepšie najať si odborníkov. Takmer všade je totiž potrebné betónovanie, alebo minimálne osyp suchým betónom.

Výnimkou sú len keramické bazény, pri ktorých sa namiesto osadenia obsýpa štrkom, ale je ich potrebné doniesť na miesto určenia vcelku, načo treba patričnú techniku.

Tu máte prehľad najčastejších typov domácich nadzemných bazénov:

Fóliové s plechovou konštrukciou

Tieto sú bežne dostupné vo väčších obchodných domoch. Radia sa medzi takzvané lacné bazény do zeme. Ich výhodou je práve nízka cena. Majú však pomerne krátku životnosť, 5 – 7 rokov a vidno zvary fólie.

Fóliové s ťažkou bazénovou fóliou

Jedná sa v podstate o betónové bazény, ktoré sa potiahnu geotermálnou textíliou a hrubšou odolnou fóliou. Tá sa dá ľahko vymeniť po každom opotrebení a jej priemerná životnosť je 10 – 15 rokov. Tento typ bazénu je dobrým kompromisom medzi cenou a kvalitou.

Polypropylénové

Vyrábajú sa z polypropylénových dosiek, ktoré sa pozvárajú dokopy. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a dobrou odolnosťou voči slnečnému žiareniu, teplej vode aj bazénovým chemikáliám. Ich inštalácia je však náročnejšia, pretože vyžadujú nielen betónovú platňu, ale aj betónovanie stien.

Sklolaminátové

Vyznačujú sa pomerne dobrou životnosťou a skvele udržujú teplo takže voda sa pomerne rýchlo zohreje a udrží si dlho stálu teplotu. Nie je na nich vidno zvary. Po dlhšom čase však vplyvom slnečného žiarenia a osmózy strácajú svoj tvar a môžu sa na nich vytvoriť vydutiny, poprípade stratiť farbu.

Keramické

Patria medzi to najdrahšie, ale zároveň najkvalitnejšie na trhu. (pokiaľ nerátame nerezové, ktoré sa však využívajú skôr na kúpaliskách ako domácnostiach). Vyznačujú sa vysokou kvalitou a odolnosťou. Ponúkajú široké možnosti nadštandardného vybavenia. Vydržia aj 4 desaťročia. Navyše, čo sa týka estetickosti nemajú konkurenciu. Sú však veľmi drahé a v ponuke sú len dopredu určené modely.

VÝHODY

  možnosť používať mimo sezóny

  vyššia variabilnosť príslušenstva

  vzhľad

NEVÝHODY

  vyššia cena

  náročnejšia výstavba

3, Polozapustené bazény

Využívajú sa pomerne málo, keď potrebujete postaviť bazén v hornatejšom teréne, alebo v inak ťažko dostupnom teréne. Sú vhodné aj, ak túžite po zastrešení bazéna, ale potrebujete ušetriť. Sú kompromisom medzi nadzemnými a zapustenými bazénmi.

Časť jeho konštrukcie sa zakope do zeme, časť zostane nad zemou. Miesto ich umiestnenia je trvalé ako pri zapustených bazénoch. Tiež vyžadujú náročnejšie výkopové práce a betonáž, sú z podobných materiálov.

VÝHODY

  vybudovateľné aj v náročnom teréne

  pomer cena / kvalita

NEVÝHODY

  náročnejšia výstavba

(merkurymarket.sk)

Čo treba zvážiť pred samotnou kúpou?

Pred kúpou bazéna je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Najprv sa rozhodnite, ktorý typ bazéna je pre vás najvhodnejší: nadzemný, polozapustený alebo zapustený. Zohľadnite dostupný priestor, rozpočet a dlhodobé náklady na údržbu. Dôležité je tiež premyslieť si, aký materiál a konštrukciu preferujete, ako aj potrebné príslušenstvo, ktoré zlepší funkčnosť a komfort bazéna.

Koľko ste ochotní do bazénu investovať?

Rozpätie cien bazénov je veľmi široké. Najlacnejšie sú nafukovacie samonosné bazény, ktoré kúpite už aj za 40 eur, ale odporúčame neísť pod hranicu sto eur, teda pokiaľ sa nejedná vyslovene o malé detské  bazény. Nadzemné bazény s konštrukciou zakúpite v rozmedzí od 400 do 1000 eur. V sume nad 600 eur už ide o väčšie nadzemné bazény s pevnou odolnou konštrukciou pre naozaj pohodlné rodinné kúpanie sa.

Zapustené bazény už predstavujú väčšiu investíciu, aj kvôli nutnosti výkopových prác v priemere počítajte so sumou 2000 až 5000 eur. Vrchná hranica v sebe zahŕňa už naozaj kvalitné materiály a príslušenstvo. Za najdrahšie keramické bazény zaplatíte však aj okolo 10 000 eur. Tam už však ide o investíciu na niekoľko dekád bez nutnosti pravidelnej obnovy povrchu bazéna. Pri zapustení bazéna do zeme však počítajte s nutnosťou návštevy miestneho úradu. Ak má bazén výmeru do 25 m³ postačí vám stavebné ohlásenie menšej stavby. Pri bazéne s väčšou plochou je už treba stavebné povolenie. Treba rátať s tým, že jeho vydanie môže nejakú dobu trvať a taktiež niečo stáť .

Veľa ľudí sa obáva, že finančne náročná bude aj nasledujúca údržba bazéna a potrebné príslušenstvo na jej vykonávanie. Najväčšia je však prvotná investícia do jeho samotnej konštrukcie a umiestnenia. O údržbe a potrebnom bazénovom príslušenstve si viac povieme v ďalšej časti článku, ale finančne vás vyjde len niekoľko desiatok eur mesačne (v priemere niečo málo cez 40 eur). Len pri bazénoch s náročnými ohrevmi prekročí hranicu sto eur mesačne.

Ako často a na čo budete bazén využívať?

Ujasnite si pre koho bazén kupujete. Pre deti, či dospelých? Plánujete v bazéne tráviť len horúce letné dni, alebo ho chcete využívať celoročne? Bude slúžiť prevažne na zábavu alebo si v ňom chcete aj zaplávať? Pokiaľ ste si väčšinou vybrali prvú možnosť, tak vám postačí lacnejší nadzemný bazén do hĺbky 1,2 m.

Pokiaľ vaša voľba padla na časté, a aj športové využitie dospelými vyberte si drahší zapustený bazén s hĺbkou 1,2 -1,5 m, pre seriózne plávanie sa hodí aj hlbší bazén. Na rodinnú zábavu je najvhodnejší bazén s rozmermi 6 × 3 m, pri kruhovom pôdoryse zvoľte priemer aspoň 3,6 m. Pokiaľ potrebujete šetriť priestorom postačí vám aj menší, napríklad 2,5 × 4,5 m. V ňom si však komfortne zaplávate iba so zabudovaným protiprúdom.

Solárna sprcha – doprajte si ekologicky a bezplatne zohriatu vodu

Kempovanie v prírode, práca v záhrade a užívanie si letnej pohody v bazéne bez poriadnej sprchy rozhodne nie je to pravé orechové. Tento neduh môžete razom vyriešiť a to prostredníctvom geniálnej investície do kvalitnej solárnej sprchy. Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať.

Aký tvar bazénu zvoliť a kam ho umiestniť?

Naozaj kľúčové je umiestnenie, hlavne pri zapustených a polozapustených bazénoch. Postavte ich na rovinatom mieste, kde väčšinu dňa svieti slnko a dostatočne ďaleko od stromov a kríkov. Ušetríte tak za ohrev vody a zároveň zabránite nadmernému znečisťovaniu vody listami a inými nečistotami. Nezabudnite ani na fakt, že by mal byť dostatočne blízko prívod elektrickej energie kvôli filtrácii, či prípadnému ohrevu vody.

Takisto musíte zvážiť akú plochu zo svojej záhrady chcete bazénu venovať. V prípade nadzemného bazénu je ideálny objem 9 – 15 m³. Priemer okrúhleho bazéna by mal byť teda v rozpätí 2,5 – 4,5 m, alebo základňa obdĺžnikového bazénu by sa mala pohybovať v rozmeroch 2 x 4,5 m – 4 x 5 m. Pri zapustenom je to 18 – 50 m³, čiže ide takmer dvojnásobné rozmery oproti nadzemným bazénom. V popise produktov by mal byť vždy uvedený aj objem bazéna.

V okolí by malo byť ešte dostatok priestoru na prípadné príslušenstvo (prístrešok na filtračné čerpadlo, schodíky, zastrešenie a podobne). Najpreferovanejšie tvary bazénov sú obdĺžnik, kruh, prípadne ovál, alebo osemuholník. Akýkoľvek netypický tvar bazén predražuje, sťažuje plávanie v ňom, ale aj jeho prekrytie. To je vždy nevyhnutné, či už solárnou plachtou, alebo aj strechou.

Správny výber bazéna oceníte najmä počas horúcich dní

Ktorého výrobcu zvoliť

Kúpa a inštalácia bazéna je pomerne veľká a hlavne dlhodobá investícia. Z tohto dôvodu by jeho kvalita mala byť vašou prioritou. Preto rozhodne odporúčame vybrať si výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami. Riaďte sa recenziami a ohlasmi okolia. Rozhodne sa oplatí siahnuť po overenej značke, hlavne v prípade celoročných nadzemných bazénov, ale aj tých sezónnych. Častokrát viete ich bazény kúpiť v akcii. Tu vám ponúkame stručný zoznam tých najväčších a obľúbených medzi zákazníkmi.

Najvyhľadávanejšími značkami pre nadzemné bazény a príslušenstvo sú talianska firma Bestway , a ázijská firma Intex . Ich výrobky sú veľmi dobre cenovo dostupné a špecializujú sa na bazény, vírivky, nafukovacie hračky celé desaťročia. Podobný gigant s rovnakým sortimentom a porovnateľnými skúsenosťami je slovenská firma Marimex . Vo svete sa presadila aj ďalšia slovenská firma Compass . Od roku 2005 sa špecializuje na výrobu keramických bazénov do zeme prvotriednej kvality s mnohými oceneniami. Albixon – česká firma s dlhou tradíciou vo vlastnej výrobe bazénov všetkých typov. Poskytujú aj montáž, zastrešenia a pravidelný servis. Je lídrom v Československu v danej oblasti. Diamant unipool  je taktiež popredný výrobca zapustených bazénov v Európe. Ide tiež o českú firmu, funguje od roku 1994 a jej špecialitou sú kvalitné polypropylénové bazény za prijateľnú cenu.

(marimex.sk)

Starostlivosť o bazén – čistenie bazéna a vody, ohrev vody a zazimovanie bazéna

Základom starostlivosti o záhradný bazén je jeho čistenie a udržiavanie čistej vody, počas sezóny. Ak to urobíte správne za celú sezónu ho napustíte iba raz. Následne, ak si chcete sezónu predĺžiť, treba zvoliť ohrev vody. Posledným krokom je zazimovanie bazéna. V tejto časti článku sa dozviete  ako na to.

Aké príslušenstvo a doplnky k bazénu je dobré dokúpiť ?

    • kryciu plachtu/ zastrešenie – bazén sa nachádza na otvorenom priestranstve a keby sme ho nezakryli po každom použití, voda by sa príliš rýchlo znečistila. Väčšina krycích plachiet má aj zahrievaciu funkciu. Bývajú totiž solárne a priťahujú slnečné lúče, cez ktoré sa voda zohreje. V prípade zapustených bazénov sa rozhodne oplatí investovať do zastrešenia. Okrem vyššie spomenutej funkcii zabezpečuje bezpečnosť bazéna a zabraňuje nečakanému pádu ľudí (hlavne detí) do vody. Navyše počas celoročného kúpania sa znižujú náklady na ohrev vody a bazénu dodáva krajší vzhľad. Pre plnú funkčnosť si na jeho výrobu a inštaláciu najmite odborníka.
    • kefu a sieťku na čistenie bazéna – sieťka na čistenie bazénov slúži na zachytenie veľkých nečistôt v bazéne, ktoré tam popadali počas jeho používania, prípadne ak ho zabudnete zakryť. So základnou údržbou samotnej konštrukcie bazéna zas pomôže kefa na čistenie bazénov. Na dôkladné zbavenie sa hrubých nečistôt oceníte aj bazénové vysávače.
    • filtrácia – na výber máte medzi kartušovou a pieskovou. Jej hlavným účelom je zachytenie aj menších nečistôt z vody. Filtrácii pomáha aj skimmer, čo je plastová alebo nerezová nádoba na odvod nečistej bazénovej vody k filtrácii.
    • teplomer a testery na hladinu pH a chlóru vo vode a samotnú bazénovú chémiu (pohodlná možnosť je jej automatický dávkovač) – sú veľkí pomocníci pri udržiavaní optimálnej kvality a teploty vody.

K nadzemným bazénom rozhodne zakúpte schodíky, najlepšie s protišmykovou úpravou na pohodlný vstup do bazéna a už vyššie spomínanú geotermálnu podložku na ochranu dna bazéna pred poškodením.

Nie je to podmienkou, ale veľmi odporúčame dokúpiť si aj ohrev vody – existuje hneď niekoľko druhov, a ešte solárnu sprchu –  ak ju postavíte blízko bazéna umožní vám to časté krátke návštevy bazéna bez nutnosti odbiehať do kúpeľne. Pred každým vstupom do bazéna je totiž potrebné osprchovať sa. Zabránite tak zbytočnému zanášaniu nečistôt do vody.

DOBRE VEDIEŤ:

Okrem skimmerových bazénov máte na výber aj bazény prielivové. Ich hladina siaha až po okraj bazéna a nečistá voda sa zachytáva v obvodových žľaboch.

Čistenie bazéna a vody v bazéne 

Existujú tri spôsoby ako vyčistiť bazén a vodu v ňom. Pre dokonalý výsledok je treba ich vzájomne kombinovať. Základom čistej vody je však jej filtrácia: kartušová alebo piesková. Obe pozostávajú z čerpadla, ktoré vháňa vodu do filtra. Kartušová filtrácia má filtre v podobe vrubkovaného papierového valca, na ktorom sa zachytávajú nečistoty a treba ho často premývať a vymieňať. Preto je oveľa obľúbenejšia piesková filtrácia, v ktorej sa nečistoty zachytávajú v pieskovej filtračnej náplni. Tú stačí prepláchnuť raz za dva týždne a piesok meniť raz za niekoľko mesiacov podľa potreby. Následne z oboch druhov filtrácii sa očistená voda vracia cez čerpadlo späť. Filtrácia by mala bežať 4 – 8 hodín počas dňa, keď v ňom nikto nie je.

Mechanické

Pomocou kefy, sieťky a vysávača – slúžia na poriadne sa zbavenie nečistôt zachytených na stenách a dne bazéna. Sieťka pozbiera hrubé nečistoty na hladine. Obzvlášť dôležité je to pred prvým kúpaním a napustením bazéna, ale dôležité je vykonávať to priebežne počas celej sezóny. Veľkým pomocníkom v tomto smere sú poloautomatické a automatické podvodné vysávače, ktoré sa o čistotu dna postarajú v podstate samé.

Chemické

Na údržbu bazéna existuje veľké množstvo bazénovej chémie. Počnúc čističmi stien, cez chlórové a bezchlórové prípravky na dezinfekciu vody, či plus a mínus stabilizátory hodnôt pH, algicídy proti riasam, až po vločkovače, ktoré rozpustia väčšie nečistoty vo vode nezachytiteľné sieťkou, tak aby prešli filtráciou.

VÝHODY

  pomerne nízka cena

  vysoká účinnosť

NEVÝHODY

  niekoho môže dráždiť a spôsobovať kožné problémy

  nutnosť pravidelnej kontroly správnych hodnôt vody

Čistenie prístrojmi

UV lampy, ozonovače – obe ničia baktérie a vírusy bez použitia chémie. Jeden pomocou UV žiarenia, druhý vháňaním ozónu, vyrobeného z kyslíka do vody (solinátory, dezinfekcia soľou, ak sa rozhodnete pre slanú vodu v bazéne).

VÝHODY

  pri správnom nastavení odvedú všetku prácu za vás

  ekologickejšie

  šetrné k pokožke

NEVÝHODY

  finančne náročnejšie

  zložitejšia inštalácia

Pre dokonale čistý bazén musíte vždy kombinovať, buď mechanické čistenie s chemickým, alebo mechanické a prístrojové čistenie. Mechanické totiž odstráni len nečistoty z povrchu bazéna, pričom zvyšné dve sa postarajú o dezinfekciu vody a jej zdravotnú nezávadnosť.

Čistenie bazéna je dôležitou činnosťou pre bezchybnú vodu

(allegro.sk)

Ako udržiavať vodu v bazéne

Najväčšiu starostlivosť vyžaduje voda hneď po jej napustení do bazéna. Ak ho plníte studňovou vodou je nutné použiť prípravok na úpravu minerálov v nej, čo voda z vodovodu nepotrebuje. Následne zmerajte jej pH pomocou, buď papierového, kvapalného alebo digitálneho testera. Na koniec stačí pridať chlórové alebo kombinované tablety na dezinfekciu vody. Treba pravidelne kontrolovať a udržiavať správne pH vody a množstvo obsahu chlóru v nej. Kontrolujte to minimálne raz až dvakrát za týždeň, a v prípade potreby ich znižujte alebo zvyšujte pomocou na to určenej bazénovej chémie.

Aké sú správne hodnoty pH vody a chlóru? Správna hodnota pH je základom čistej vody bazéne. Ako najideálnejšia hodnota pH pre domáce bazény sa uvádza 7,2. Mala by sa pohybovať v rozmedzí 6,8 až 7,4. Kyslejšia voda dráždi sliznice a pokožku, spôsobuje zápach vody a môže viesť k hrdzaveniu kovových častí konštrukcie bazéna. Pri príliš zásaditej vode trpia naše oči a pokožka, znižuje sa účinnosť dezinfekčných prostriedkov. Navyše po stenách bazéna môžu vznikať rýchlejšie usadeniny vodného kameňa a znižovať jeho životnosť. Ideálne množstvo chlóru vo vode, ktoré by vám mal ukázať tester je 0,3 – 0,8 mg/l. 

DOBRE VEDIEŤ:

Na dezinfekciu môžete využiť aj vyššie spomenuté ozonovače či UV lampy. Sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorých pokožka je citlivá na chlór. Poprípade existujú aj čistiace tablety bez chlóru na báze kyslíka a sú lacnejšie ako tieto prístroje.

Ohrev vody v bazéne. Aké sú možnosti? 

Ohrev vody využijete hlavne pri celoročných typoch bazénov. Predĺži sezónu zo 4 až na 7 mesiacov. Na výber máte z troch druhov.

1. solárneho – ohrev vody pomocou slnečného žiarenia, je ekologický aj ekonomický, ale kúpaciu sezónu príliš nepredĺži, keďže je závislý od počasia. Takisto regulácia teploty vody je tu nemožná.

2. tepelného čerpadla – 80%  tepla vyrobí zadarmo zo vzduchu, pretože práve okolitý vzduch je zdrojom jeho energie, aj keď je napojený na elektrinu. Optimálne však pracuje až od 15 stupňov, inak jeho efektivita výrazne klesá.

3. elektrického – najefektívnejší, ale aj najnákladnejší spôsob ohrevu vody. Jeho výhodou je, že nezávisí od okolitého prostredia.

Tester tvrdosti vody – merajte kvalitu vody efektívne

Hoci sa tvrdá voda nemusí spočiatku javiť ako veľký problém, no jej výsledný “produkt” v podobe vodného kameňa vám časom spôsobí nejednu vrásku na čele. Usadzovanie vodného kameňa neprináša len biely povlak na kohútiku, ale je taktiež dôvodom nemalých výdavkov spojených s jeho nechceným usadzovaním.

Zazimovanie bazéna. Kedy a ako bazén zazimovať?

Bazén je ideálne zazimovať ešte v čase, keď teplota v noci neklesá pod bod mrazu a teplota vody sa sama drží medzi 10 -15 stupňami. Tu je stručný návod ako krok za krokom zazimovať bazén.

1, Dôkladne vyčistite steny a dno bazénu a ošetrite vodu. Zoptimalizujte hladinu pH a množstvo chlóru v nej.

2, Odpustite 10 – 15 cm vody, tak aby skimmer a všetky prídavné zariadenia, vrátane trysiek boli minimálne 15 cm nad hladinou. Uistíte sa, že došlo k vysatiu vody z rozvodového potrubia. Zvyšok vody nechajte v bazéne, pokiaľ sa nejedná o bazén keramický.

3, Do zostávajúcej vody pridajte zazimovací roztok. Návod ako na to nájdete na obale každého výrobku.

4, Z filtrácie vyberte piesok a vodu, odpojte motor a čerpadlo a všetko uložte niekam, kde teploty neklesajú pod bod mrazu.

5, Vypnite elektrický systém bazéna hlavným vypínačom.

6, Na hladinu položte dilatačné plaváky alebo PET fľaše. Zabráni to rozpínaniu ľadu.

7, Ak nemáte bazén zastrešený, zakryte ho zimnou plachtou. Nezabudnite ju zaistiť proti vetru.

Užite si letné dni s vlastným bazénom

Plávanie a pohyb vo vode pomáha namáhaným kĺbom a aj našej psychike. Investícia do bazéna prináša nielen radosť a relax, ale aj zvýšenie hodnoty vašej nehnuteľnosti. Výber správneho typu bazéna, jeho konštrukcie a materiálu, ako aj kvalitného príslušenstva a pravidelnej údržby, sú kľúčové pre jeho dlhodobú životnosť a funkčnosť. Nezabudnite na zazimovanie, ktoré ochráni váš bazén počas chladných mesiacov. Starostlivo zvážte všetky faktory a užívajte si letné dni vo svojom novom bazéne.

Publikované dňa: 23.08.2021

Posledná aktualizácia: 24.05.2024

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

 

(zdroj: heureka.sk; 88 016 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 2 843 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 22 213 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 2 644 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.

8
9