Tlačiarne už dávno nepatria len do firiem a podnikov. Nech sa jedná o tlač dokladov na úrad, dokumentov do práce alebo materiálov do školy – bez tlačiarne to skrátka ide ťažko. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, v súčasnosti je vlastníctvo tlačiarne viac než potrebné. Veď služby miestnej tlačiarenskej firmy by vás mohli vyjsť pekne draho. A obrovskou výhodou je, že nemusíte ani nikam chodiť. Všetko si vytlačíte v pohodlí domova.
To najdôležitejšie v skratke
V úvode tohto článku sa dozviete, čo to tlačiareň vlastne je a v čom spočíva jej význam. Oboznámite sa so základným delením tlačiarní na klasické dvojrozmerné (2D) tlačiarne a trojrozmerné (3D) tlačiarne. Rovnako zistíte, aký signifikantný rozdiel je medzi ich jednotlivými výstupmi.
Pri výbere toho správneho druhu tlačiarne musíte byť mimoriadne obozretný, aby ste neskôr samotnú kúpu neobanovali. Na výber máte medzi ihličkovými tlačiarňami, atramentovými tlačiarňami, laserovými tlačiarňami, multifunkčnými tlačiarňami, 3D tlačiarňami či LED tlačiarňami. Každá z nich disponuje rozličnými výhodami a nevýhodami, ktoré sme pre vás v článku prehľadne zhrnuli.
Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi tie najdôležitejšie z nich patrí hlavne rozlíšenie DPI, náklady na tlač, rýchlosť tlače, možnosti pripojenia, možnosť farebnej tlače alebo aj dodatočné funkcie prispievajúce ku kvalite a pohodliu používania modelu. Ak chcete to najlepšie, rozhodne nezabudnite ani na jeden z nich.
Samotný výber tlačiarne vám uľahčí aj zhrnutie tých najznámejších a najobľúbenejších značiek, ktoré sa venujú predaju tlačiarní. Ide o značky ako HP (Hewlett-Packard), Canon, Epson, Brother či nebodaj Xerox. Nechýba však ani zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť a pomôcť vám vybrať si ten správny kúsok.
(planeo.sk)
V dnešnej dobe sa domácnosť bez kvalitnej tlačiarne jednoducho nezaobíde
Tlačiareň je hardvérové externé výstupné zariadenie, ktoré je schopné prebrať elektronické údaje a vytvoriť ich tlačenú kópiu. Môže sa jednať o údaje akéhokoľvek typu, pričom najčastejšie ide o textový súbor, obrázok alebo ich kombináciu. Všetky tlačiarne je možné rozdeliť do dvoch hlavných kategórií – klasické dvojrozmerné (2D) tlačiarne a trojrozmerné (3D) tlačiarne. Klasické 2D tlačiarne sú využívané na papierovú tlač, pričom 3D tlačiarne slúžia na tvorbu trojrozmerných fyzických objektov. Samozrejme, toto je iba základné delenie. Na trhu sú dostupné rôzne druhy tlačiarní, ktoré si podrobne rozoberieme – konkrétne ide o ihličkové, atramentové, laserové, multifunkčné, 3D a LED tlačiarne.
Ako vybrať tlačiareň? Najprv si zhrnieme jednotlivé typy tlačiarní na trhu.
Ihličkové tlačiarne
Kedysi mimoriadne populárne ihličkové tlačiarne sú v súčasnosti už viac-menej v úzadí. Princíp týchto tlačiarní je veľmi podobný klasickému písaciemu stroju – využívajú totiž ihličky narážajúce do papiera skrz farbiacu pásku. Kvalitám atramentových alebo laserových tlačiarní sa nevyrovnajú, ale stále sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú náklady na tlač znížiť na absolútne minimum.
Výhodou je aj nízka obstarávacia cena, veľmi nízka poruchovosť a možnosť potlače viacerých listov zároveň. Rátať však musíte so zvýšenou hlučnosťou zariadenia či nižšou kvalitou a rýchlosťou samotnej tlače. Ihličkové tlačiarne sú preto vhodné iba na tlač textu, najmä formulárov či zoznamov v účtovníctve.
VÝHODY
jednoduchý princíp (nízka poruchovosť)
minimálne náklady
nízka obstarávacia cena
hospodárnosť
NEVÝHODY
nízka kvalita tlače
zvýšená hlučnosť
pomalá tlač
vhodné iba na tlač textu
Atramentové tlačiarne
Atramentové tlačiarne nájdete vo väčšine domácností. Dôvodom je predovšetkým skvelý pomer medzi kvalitou, rýchlosťou a cenou. Tieto tlačiarne využívajú atrament v tekutej forme, ktorý nanášajú pomocou tlačovej hlavy na papier. Ich hlavnou výhodou je nižšia obstarávacia cena, kompaktnosť, jednoduchá obsluha a všestranné využitie. Disponujú totiž najširšou škálou tlačových možností, pričom samozrejmosťou je farebná tlač fotografií na fotografický papier vo vysokej kvalite, tlač dokumentov na tradičný papier alebo tlač grafík na špeciálne druhy papiera. Zvýšenú pozornosť však musíte venovať cene atramentových náplní (tonerov), ktorých pravidelná výmena môže výrazne zvýšiť prevádzkové náklady. Pri ich používaní je taktiež potrebné rátať s nižšou rýchlosťou tlače a vyššou spotrebou atramentu. Atramentové tlačiarne sú preto vhodné na tlač v menšom objeme.
U atramentových tlačiarní sa môžete stretnúť aj s upchatím trysiek. Tento jav nastáva vtedy, keď tlačiareň dlhší čas nepoužívate a atrament jednoducho zaschne – niekoľkotýždňová nečinnosť sa teda nevypláca. Odporúčame preto raz týždenne vytlačiť pár strán textu, aby sa trysky spriechodnili
VÝHODY
skvelý pomer kvality, rýchlosti a ceny
nízka obstarávacia cena
široká škála tlačových možností
všestrannosť tlačiarne
jednoduchá obsluha
kompaktnosť
NEVÝHODY
cena atramentových náplní
pomalšia tlač ako laserové tlačiarne
vyššia spotreba atramentu
vhodné na tlač v menšom objeme
riziko upchatia trysiek
Laserové tlačiarne
Laserové tlačiarne nájdete v mnohých firmách, kanceláriách či školách. Tieto tlačiarne využívajú práškovú farbu, ktorá je nanášaná iba na laserom zasiahnuté miesta fotovalca – pohybom samotného valca sa potom farba prenesie na papier. Ich hlavnou výhodou je mimoriadna rýchlosť tlače a nízke prevádzkové náklady. Nezľaknite sa však vyššej ceny zariadení a tonerov – tie sú síce drahšie, ale ich spotreba je výrazne nižšia. Väčšina predávaných modelov je iba čiernobiela tlačiareň, ale občas na vás vybehne aj nejaká tá farebná tlačiareň.
Samotná kvalita tlače textových dokumentov je u laserových tlačiarní na veľmi vysokej úrovni, ale pri tlači obrázkov a grafických prvkov výrazne zaostávajú za tými atramentovými. Laserové tlačiarne sú preto vhodné na tlač textových dokumentov vo veľkom množstve. Farebná laserová tlačiareň skrátka kvalitou tlače neohúri.
VÝHODY
mimoriadna rýchlosť tlače
nižšia spotreba farby
nízke prevádzkové náklady
vysoká kvalita tlače dokumentov
hospodárnosť
NEVÝHODY
vyššia cena zariadenia
horšia kvalita tlače obrázkov
väčšina modelov umožňuje iba čiernobielu tlač
Multifunkčné tlačiarne
Multifunkčné tlačiarne sú akýmsi špeciálnym poddruhom tlačiarní, ktoré kombinujú funkčnosť tlačiarne, skenera či dokonca aj faxu. Tieto tlačiarne sú často označované ako All-in-One, čo v preklade znamená “všetko v jednom“. Zvyčajne sa jedná o klasické atramentové alebo laserové tlačiarne, ktoré umožňujú dokumenty nielen tlačiť, ale ich aj kopírovať, skenovať, ukladať, prijímať či odosielať. Kúpou multifunkčnej tlačiarne sa teda jednoducho vyhnete kúpe viacerých samostatných zariadení, vďaka čomu ušetríte značné množstvo peňazí, priestoru a problémov s množstvom napájacích káblov. Jediný kábel na tlačiareň, skener a fax skrátka vždy poteší.
Menšou nevýhodou môže byť o niečo nižšia kvalita pridaných funkcií ako v prípade kúpy zariadení osobitne – bežný používateľ však tento rozdiel ani nepostrehne. Multifunkčné tlačiarne sú vhodné pre každého.
VÝHODY
kombinácia tlačiarne, skenera či faxu
množstvo funkcií v jednom zariadení
lacnejšie než kúpa zariadení osobitne
potreba menšieho priestoru
menej napájacích káblov
NEVÝHODY
o niečo nižšia kvalita pridaných funkcií
drahšia ako obyčajná tlačiareň
3D tlačiarne
Špeciálnym typom tlačiarne je 3D tlačiareň, ktorá patrí medzi jeden z najlepších vynálezov v histórie technológie tlače. Hlavným rozdielom je výsledok tlače. V tomto prípade sa už netlačí na papier, ale dochádza k tvorbe trojrozmerného pevného objektu. Tieto tlačiarne teda neumožňujú tlač na papier, ale využívajú tlačovú hlavicu, ktorá pokladaním súvislých vrstiev vytvára trojrozmerný objekt. Hlavnou výhodou je teda tlač 3D objektov podľa vlastného uváženia a ľahká dostupnosť zariadenia.
Kedysi sa jednalo iba o zariadenia využívané v odvetviach ako archeológia, letecké inžinierstvo či biotechnológie. V súčasnosti sa tieto zariadenia pomaly dostávajú aj do domáceho využitia, aj keď vyššia cena zariadenia, prevádzkové náklady a spotreba elektrickej energie mnohých zákazníkov stále odrádzajú.
VÝHODY
jeden z najlepších vynálezov
tvorba trojrozmerného pevného objektu
ľahká dostupnosť zariadenia
NEVÝHODY
neumožňuje tlač na papier
vyššia cena zariadenia
vyššie prevádzkové náklady
väčšia spotreba elektrickej energie
LED tlačiarne
LED tlačiarne sú dosť podobné tým laserovým, pričom hlavný rozdiel spočíva v spôsobe tvorenia obrazu. Namiesto laseru využívajú vyžarovanie svetla z mikrodiód. Tieto mikrodiódy disponujú dobrou odolnosťou voči poruchám a to vďaka malému počtu pohyblivých častí. Spoľahlivosť týchto zariadení je teda veľmi vysoká. Kvalita tlače textu je zhodná s kvalitou laserovej tlačiarne, pričom prevádzkové náklady sú nízke. Samotná rýchlosť tlače je bezkonkurenčná.
Podobne ako u laserových tlačiarní je tlač obrázkov a grafických prvkov možná len vo výrazne horšej kvalite v porovnaní s klasickými atramentovými tlačiarňami. LED tlačiarne sú preto vhodné predovšetkým na tlač textových dokumentov a to vo veľkom množstve. Nakoľko ich však vyrába iba málo spoločností, musíte taktiež rátať s vyššou obstarávacou cenou.
VÝHODY
dobrá odolnosť voči poruchám
rýchlosť tlače je bezkonkurenčná
skvelá kvalita tlače textu
spoľahlivosť
nízke prevádzkové náklady
NEVÝHODY
tlač obrázkov v horšej kvalite
vhodné iba na tlač textových dokumentov
vyššia obstarávacia cena
menej modelov na trhu
DOBRE VEDIEŤ:
Na trhu máte možnosť nájsť aj špecifickejšie typy tlačiarní, ktoré naplnia potreby náročnejších používateľov. Jednať sa môže napríklad o prenosnú tlačiareň, vreckovú tlačiareň, veľkoformátovú tlačiareň či tlačiareň na fotky, tlačiareň na etikety, tlačiareň na textil alebo tlačiareň na štítky.
(okay.sk)
Laserová alebo atramentová tlačiareň – najčastejšie predávané druhy
Laserové a atramentové tlačiarne patria medzi tie najpredávanejšie druhy tlačiarní v súčasnosti. Najlacnejším druhom z tejto dvojice je atramentová tlačiareň, ktorej hlavnou výhodou je nízka obstarávacia cena – zoženiete ju už od tridsiatich eur. Rovnako vám poskytne široké možnosti nielen tlače dokumentov, ale aj vysoko kvalitných obrázkov – laserová tlačiareň vám to poskytnúť nedokáže.
Kvalita tlače textových dokumentov je u laserových tlačiarní síce veľmi vysoká, ale problém s kvalitou nastáva pri tlači obrázkov. Ak však potrebujete tlačiareň výlučne na tlač textových dokumentov, tak laserová tlačiareň je jasnou voľbou. Hoci si za ňu priplatíte o čosi navyše, ale na oplátku vám ponúkne väčšiu rýchlosť tlače, nižšiu spotrebu energie a nižšie náklady spojené s kúpou náplní. Rovnako sa nemusíte báť zaschnutia náplne na rozdiel od atramentovej tlačiarne.
Vo výsledku sú teda laserové tlačiarne vhodné pre tých, ktorí hľadajú zariadenie výlučne na tlač textových dokumentov vo veľkom množstve. Naopak, atramentové tlačiarne sú vhodné na tlač v menšom objeme.
Ako vybrať kvalitný WiFi router?
Základom kvalitného a stabilného WiFi signálu je spoľahlivý WiFi router. pomôžeme zorientovať sa vo svete routerov, keďže výber zo širokej ponuky produktov vie byť občas poriadne tvrdým orieškom. Pri kúpe vhodného WiFi routera sa nikdy neriaďte iba podľa jeho ceny. Podstatné sú aj iné dôležité parametre.
Ako vybrať tlačiareň a na čo sa zamerať pri výbere toho správneho modelu?
Kvalita tlače – Tlačové rozlíšenie DPI
Kvalita tlače je tým najdôležitejším parametrom, od ktorého by sa mal odvíjať výber tlačiarne. Najlepším ukazovateľov kvality tlače je tlačové rozlíšenie DPI (Dots Per Inch), resp. počet vytlačených bodov na jeden palec štvorcový. Na tlač bežných textových dokumentov si spokojne vystačíte
aj s rozlíšením okolo 600 x 600 DPI. V súčasnosti však aj lacné tlačiarne dokážu produkovať vysokokvalitné fotografie, ktoré vedia konkurovať tým profesionálne vyvolaným. Platí tu však pravidlo, že každá tlačiareň určená na tlač fotografií, by mala disponovať tlačovým rozlíšením minimálne 4800 x 1200 DPI. Vo všeobecnosti atramentové tlačiarne ponúkajú najlepšie rozlíšenie tlače,
takže sú na tlač fotiek najvhodnejšie.
Rýchlosť tlače
Slimačie tempo tlačiarne poteší len málokoho, takže je dobré si rýchlosť tlače skontrolovať ešte pred samotnou kúpou zariadenia. Tento parameter totiž vyjadruje, ako rýchlo dokáže tlačiareň tlačiť. Väčšina tlačiarní udáva rýchlosť práve v jednotkách PPM (Pages Per Minute), resp. počet vytlačených strán za jednu minútu. Obvykle sa jednotlivé hodnoty pohybujú od 5 PPM do 25 PPM. Musíte teda zvážiť, či daná rýchlosť bude vyhovovať vašim individuálnym potrebám. Ak máte ale v pláne tlačiť vo veľkom, rýchla tlačiareň je jasnou voľbou.
Pri kúpe tlačiarne berte zreteľ aj na cenu tonerov. Prvotná lacná tlačiareň sa vám rázom predraží dahými tonermi
Prevádzkové náklady / náklady na tlač
Kúpiť lacnú tlačiareň je jedna vec, ale samotné náklady na tlač je už vec druhá. Tu platí pravidlo, že čím je nižšia obstarávacia cena, tým vyššie budú prevádzkové náklady. Atramentové tlačiarne sú síce mimoriadne lacné, ale spotreba atramentových náplní (tonerov) je značne vyššia a ich cena nie je rozhodne zanedbateľná. Laserové tlačiarne a tonery sú zasa drahšie, ale ich spotreba je výrazne nižšia v porovnaní s atramentovými tlačiarňami – prevádzkové náklady sú tak omnoho nižšie. Najlepšie sú na tom ihličkové tlačiarne, ktorých náklady na tlač sú minimálne.
DOBRE VEDIEŤ:
Ľudia častokrát uvažujú aj o kúpe neoriginálnych tonerov do tlačiarní. Hoci sa ich výhodnejšia cena môže zdať mimoriadne lákavá, ich kvalita je väčšinou značne nižšia než u originálnych náplní. Odporúčame preto použitie výlučne originálnych tonerov – predídete tak poškodeniu tlačiarne, nekvalitnej tlači či strate záruky.
Dodatočné funkcie
Dodatočné alebo doplnkové funkcie slúžia vylepšenie schopností tlačiarne a uľahčenie práce s ňou. Príkladom je funkcia skenera, ktorá vám jednak umožní kopírovanie dokumentov alebo obrázkov, ale taktiež aj ich nahratie do digitálnej podoby. Skvelou funkciou je aj automatická duplexná tlač, ktorá vám pomocou automatického podávača umožní obojstrannú tlač a to bez potreby manuálneho otáčania papiera. Ku komfortu používania tlačiarne prispeje aj dotykový displej, vďaka ktorému je obsluha zariadenia o čosi jednoduchšia. Skvelou funkciou je aj možnosť faxu, ale tú už v súčasnosti využije len málokto.
Možnosti pripojenia
Dôležitou vecou pri výbere tlačiarne sú aj možnosti pripojenia, ktoré umožnia tlač obrázkov alebo dokumentov z rôznych zdrojov. Medzi tie najštandardnejšie patrí pripojenie pomocou USB rozhrania alebo pomocou sieťového WLAN pripojenia. V súčasnosti je veľmi žiadané aj pripojenie tlačiarne cez WiFi, AirPrint/Google Cloud Print, technológiu NFC alebo klasický Bluetooth. Niektoré tlačiarne môžu disponovať aj slotmi pre SD karty, ktoré umožňujú pohodlnú tlač priamo z SD karty.
DOBRE VEDIEŤ:
Pri výbere tej správnej tlačiarne hrá dôležitú rolu aj farba tlače. Ak budete vašu tlačiareň využívať výlučne na tlač textu, spokojne si vystačíte aj s obyčajnou čiernobielou tlačiarňou. Tie sú zvyčajne aj výrazne lacnejšie. V prípade, ak chcete pomocou tlačiarne vytláčať aj obrázky alebo kombináciu obrázkov a textu, musíte siahnuť po farebnej tlačiarni.
(alza.sk)
Známi výrobcovia a predajcovia tlačiarní na našom trhu
Americká spoločnosť HP bola založená Billom Hewlettom a Davidom Packardom v roku 1939. Vďaka svojmu dlhoročnému pôsobeniu a prelomovým technológiám sa stala najväčšou spoločnosťou zameranou na informačné technológie, ktoré sú určené pre domácich, ale aj firemných zákazníkov. Značka HP stala známym výrobcom stolových počítačov, monitorov, notebookov, serverov či tlačiarní a s nimi súvisiacim spotrebným materiálom.
Japonská spoločnosť Canon bola založená v roku 1937 v japonskom meste Tokio, pričom už od svojho počiatku bola zameraná výrobu fotoaparátov. Neskôr bolo nutné pôsobenie spoločnosti rozšíriť a začala sa venovať aj výrobe kancelárskych tlačiarní. Okrem výroby fotoaparátov a tlačiarní, je v súčasnosti známa aj produkciou medicínskeho vybavenia. Canon sa môže pýšiť aj výskumnými závodmi v Európe, Afrike alebo na Blízkom východe.
Japonská spoločnosť Epson bola založená v roku 1942, pričom sa zo začiatku venovala výrobe hodiniek. Výroba tlačiarní tejto značky sa započala až uvedením prvej minitlačiarne na svete v roku 1968. V súčasnosti je Epson jedným z najväčších výrobcov počítačových tlačiarní a informačných zariadení. Okrem výroby tlačiarní a hodiniek sa venuje aj produkcii stolových počítačov, notebookov, multimediálnych projektorov, priemyselných robotov či skenerov.
Japonská spoločnosť Brother bola založená v roku 1908, pričom sa zaoberala prevažne šijacími strojmi. V súčasnosti je významným hráčom na trhu v oblasti elektroniky a elektronických zariadení. Najznámejšími produktmi tejto spoločnosti sú tlačiarne, stolové počítače, priemyselné šijacie stroje, obrábacie stroje, faxy alebo skenery. Značka sa môže pýšiť širokou sieťou predajných miest a to v štyridsiatich štyroch krajinách sveta.
Americká spoločnosť Xerox bola založená v americkom štáte New York v roku 1906. Pôvodne bola zameraná na výrobu fotografického papieru, ale v súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších hráčov vo svete tlačiarní a faxov. Na svojom konte má vyše 68 000 patentov – príkladom môže byť xerografia, prvá laserová tlačiareň alebo prepájanie lokálnych zariadení. V súčasnosti sa spoločnosť prevažne zameriava na komplexné tlačové služby.
Ako vybrať tlačiareň podľa ceny? Pomôže vám naše zhrnutie cenových relácií
- Tlačiarne v cenových reláciách do 100 €
V rámci cenových relácií do 100 € nájdete na trhu iba tie najlacnejšie atramentové, ale aj laserové tlačiarne. Samozrejme, musíte rátať s tým, že disponujú iba základnými funkciami a ich prevádzka je dosť nákladná – dôvodom je prítomnosť iba dvojice tlačových náplní a to čierna plus farebná. Za túto sumu máte možnosť si zaobstarať aj lacnú multifunkčnú tlačiareň, ktorá obsahuje aj skener.
- V rámci cenových relácií od 100 € do 200 €
V rámci cenových relácií od 100 € do 200 € môžete nájsť už kvalitnejšie tlačiarne disponujúce množstvom funkcií a to napríklad s možnosťou obojstrannej tlače a či modely s väčšími zásobníkmi. Nájdete tu kvalitné atramentové, ale aj laserové tlačiarne vhodné na pravidelnú tlač veľkého množstva dokumentov. Za túto sumu máte možnosť si zaobstarať aj pomerne kvalitné multifunkčné zariadenie.
- V rámci cenových relácií nad 200 €
V rámci cenových relácií nad 200 € môžete nájsť mimoriadne kvalitnú a výkonnú tlačiareň do firmy, ktorá disponuje rôznorodými funkciami. Mimoriadne populárna je v súčasnosti multifunkčná laserová tlačiareň. Objavovať sa však v tejto cenovej hladine začínajú aj najjednoduchšie trojrozmerné 3D tlačiarne – ich cena sa však môže vyšplhať do obrovských výšin.
(tpd.sk)
Atramentová, laserová, farebná tlačiareň so skenerom či tlačiareň s WiFi? Snáď už v tom máte jasno. Pevne veríme, že sme vám s výberom toho správneho modelu pomohli. Neostáva nám teda nič iné, len vám popriať množstvo kvalitne vytlačených strán.
Najčastejšie kladené otázky
Kedy sa oplatí laserová a kedy atramentová tlačiareň?
Laserová tlačiareň sa oplatí na čiernobielu tlač vo veľkom množstve, keďže farebná tlač je u laserových modeloch menej kvalitná. Atramentová tlačiareň je vhodná na farebnú tlač alebo čiernobielu tlač v menšom množstve.
Kedy vyschnú náplne do tlačiarne? (atramentová vs. laserová tlačiareň)
S vyschnutím náplne do tlačiarne sa môžete stretnúť u atramentových tlačiarní pri ich dlhšom nevyužívaní. Výsledkom niekoľkotýždňovej nečinnosti sú teda upchaté trysky. U laserových tlačiarní vyschnutie náplne nehrozí.
Aký papier možno použiť do tlačiarne? (v zmysle gramáže)
Vo všeobecnosti je do tlačiarne najvhodnejší papier s gramážou približne od 80 do 90 g/m². Ľahší papier používať neodporúčame, nakoľko sa môže jednoducho v tlačiarni zaseknúť a mechanicky ju poškodiť.
Čo spraviť s prázdnymi náplňami?
Prázdne náplne nepatria do bežného odpadu. Ich likvidáciu môže zabezpečiť zberný dvor alebo váš dodávateľ, ktorý by mal zabezpečiť ich bezplatnú ekologickú likvidáciu.
Má každá tlačiareň automatický podávač papiera?
Nie, každá tlačiareň nedisponuje automatickým podávačom papiera umožňujúcim obojstrannú tlač bez potreby manuálneho otáčania papiera. Preto si overte, či vami vybraný model disponuje takouto funkciou. Obvykle ide o drahšie modely.
Je možné tlačiť priamo z mobilu alebo tabletu?
Áno, niektoré tlačiarne umožnujú tlač aj priamo z mobilu alebo tabletu. Podmienkou však je, aby tlačiareň disponovala danou možnosťou pripojenia. Môže ísť o pripojenie napr. pomocou WiFi, AirPrint/Google Cloud Print, NFC či Bluetooth.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.