Kúpeľňa je miestnosť, kde každý z nás štartuje, ale aj ukončuje svoj deň. Väčšina z nás v nej naplno relaxuje. Z toho dôvodu by mala byť zariadená účelne a prakticky, ale zároveň aj útulne. Dá sa to dosiahnuť vo väčšej aj menšej kúpeľni. Treba si len dopredu dôkladne premyslieť jej rozmiestnenie, vybavenie, štýl a farebnosť. Ukážeme si ako na naplánovanie novej a rekonštrukciu starej kúpeľne. Dáme vám pár tipov, ako vybrať vhodné zariadenie kúpeľne akejkoľvek veľkosti.

To najdôležitejšie v skratke

  Kúpeľňa je jedným z najdôležitejších miest v každom dome či byte. Preto je dôležité ju správne zariadiť, aby bola praktická, funkčná a zároveň pekná. Pred samotnou rekonštrukciou by ste si mali vypracovať dôkladný návrh kúpeľne a zamyslieť sa pri tom, kto ju bude v budúcnosti využívať. Rodina s malými deťmi má úplne iné potreby ako starší ľudia. V prvom rade by ste si mali zvoliť štýl, v ktorom chcete kúpeľňu zariadiť.

  Ako prvú si vyberajte dlažbu a obklady do kúpeľne. Pri tom dbajte aj na estetický dojem a farby, ktoré budú dobre ladiť so zvoleným štýlom. Následne sa  zamerajte na umiestnenie sanity. Je dôležité zvoliť vhodné miesto pre umývadlo, sprchovací kút, vaňu a WC, aby sa dali využívať efektívne a v kúpeľni ostalo dosť priestoru. Je dobré zohľadniť aj prístup k vodovodnému a kanalizačnému systému.

  Ďalším aspektom je usporiadanie kúpeľne. Pri zariadení kúpeľne je dôležité dbať na to, aby v nej bol dostatočný priestor na pohyb, aj pri kúpeľni menších rozmerov. Rozmýšľajte nad umiestnením skriniek, políc a zrkadiel. Je dôležité zvoliť také, ktoré sú odolné voči vlhkosti a vode. Môžete zvážiť použitie keramickej dlažby, ktorá je odolná a ľahko sa čistí.

  Nakoniec sa zamerajte na osvetlenie a finálne doplnky. Kúpeľňa by mala mať dostatok prirodzeného svetla, ak je to možné. V prípade, že to nie je možné, mali by ste zvoliť umelé svetlo, ktoré bude kúpeľni vyhovovať. Je dobré zohľadniť typ svetla, ktorý sa bude používať pri rôznych aktivitách, napríklad pri holení, kúpaní alebo čistení zubov. Vybrané doplnky by mali napomáhať dobrej organizácii a správnej kúpeľňovej atmosfére.

Ako zariadiť kúpeľňu jednoducho a účelne?

Keď sa chystáte na prerábanie kúpeľne, musíte si to dôkladne naplánovať. Hlavne si zodpovedajte otázku, čo vám vo vašej súčasnej kúpeľni chýba? Vizualizovať predstavu vám pomôžu napríklad 3D návrhy kúpeľní dostupné na internete. Poriadne si premerajte rozmery kúpeľne a zvážte jej dispozíciu, umiestnenie vodovodných prípojok a napojenia odpadu. Zvážte taktiež vaše terajšie, ale aj budúce potreby. Premýšľajte o tom, ako kúpeľňu najčastejšie používate a kto ju používa a ešte len bude používať.

Napríklad, ak máte veľa kozmetiky, budete potrebovať viac úložného priestoru, ako keby ste jej mali len málo. Taktiež rodina s malými deťmi potrebuje iné usporiadanie a kúpeľňové vybavenie ako domácnosť bez detí. Celkovo si musíte starostlivo zvážiť typ podlahy, obkladu a kúpeľňovej sanity. Zvážiť výhody a nevýhody vane, alebo sprchového kútu. Kvalitné WC v správnej výške je tiež dôležité, takisto ako premyslený výber práčky, prípadne sušičky, umiestnenie radiátora, výber osvetlenia a tak ďalej. Choďte na to krok za krokom.

Dobrý 3D návrh kúpeľne vám ušetrí, nielen čas, ale aj peniaze.

Aké zariadenie do kúpeľne vyžadujú jednotlivé štýly?

V prvom rade si budete musieť zodpovedať otázku v akom štýle chcete mať kúpeľňu zariadenú. Mala by aspoň čiastočne ladiť zo zvyškom domu, ale pokojne si v nej môžete vytvoriť aj úplne iný svet na odreagovanie sa od každodenných starostí. Štýlov je naozaj mnoho a pokojne si môžete vytvoriť vlastný ich kombináciou. Tu sú charakteristické črty piatich najčastejšie používaných štýlov, ktoré by vás mohli inšpirovať.

Moderná kúpeľňa

Moderná kúpeľňa sa navrhuje tak, aby bola maximálne funkčná a uspokojila potreby jej používateľov. Zvyčajne berie ohľad na jednoduchú a pohodlnú manipuláciu s vodou, skladovanie a čistenie. Vyznačuje sa štýlovým dizajnom a použitím moderných materiálov a technológií, ktoré sa vyznačujú multifunkčnosťou, trvanlivosťou, ekologickými riešeniami a majú vytvárať príjemnú atmosféru a pekné prostredie.

Typické sú pre ňu keramika, sklo, nerezová oceľ alebo kameň. Jej základným znakom je jednoduchý, minimalistický dizajn, ktorý je často vytvorený jednoduchým zdobením hladkými, čistými povrchmi a neutrálnymi farbami, ako je biela, čierna, svetlohnedá alebo sivá. Moderná kúpeľňa by mala byť navrhnutá tak, aby bola čo najfunkčnejšia. Pri jej navrhovaní sa berie ohľad na to, aby poskytovala pohodlný a jednoduchý prístup ku všetkým potrebným prvkom, ako sú sprchový kút, vaňa, umývadlo a toaleta často s rôznymi technickými vychytávkami.

Rovnako sa kladie dôraz na to, aby sa šetrilo zdrojmi pomocou dávkovačov, regulátorov prietoku a teploty vody, alebo dokonca pohybových senzorov. Využiť môžete akýkoľvek druh osvetlenia, ale uprednostniť by ste mali prirodzené slnečné žiarenie, podporené zrkadlami.

Charakteristickým znakom modernej kúpeľne je minimalistický a funkčný dizajn

Luxusná kúpeľňa

V luxusnej kúpeľni sa využívajú kvalitné materiály, ako sú mramor, granit, sklo a kov. Mala by byť pohodlná a príjemná na užívanie. To znamená, že by mala byť dobre osvetlená, s dostatočným množstvom úložného priestoru a mala by mať dostatok miesta na pohyb. Vybavenie by malo pozostávať z najnovších technológií a zariadení, ako sú moderné sprchy so špeciálnymi hlavicami, vane s hydromasážnymi tryskami, ohrievače uterákov, zrkadlá s integrovaným osvetlením, osvetlenie, ktorého intenzitu viete ovládať a podobne.

Veľkú pozornosť je potrebné venovať detailom. Môže ísť o maličkosti, ako sú zlaté alebo strieborné kohútiky, alebo o väčšie prvky, ako sú luxusné dlaždice, tapety a kachličky. Mnohé luxusné kúpeľne využívajú prírodné prvky, ako sú rastliny, drevo a kameň. Tieto prírodné materiály pridávajú do kúpeľne príjemnú atmosféru a pôsobia upokojujúco.

Luxusná kúpeľňa sa vyznačuje kvalitnými materiálmi, akými sú mramor, granit, sklo a kov

Rustikálna kúpeľňa

Rustikálna kúpeľňa je pre všetkých, ktorí sú byť radi spojení s prírodou. Charakteristické je pre ňu použitie dreva a kameňa, prípadne tehly, a to aj na podlahu a steny. Kameň zvykne nahradiť obklady do kúpeľne a drevo dlažbu. Kameň tu býva použitý aj na umývadlo. Typické sú tu teda drsné povrchy. Prírodné materiály sa používajú aj na doplnky do kúpeľne.

Môžete si ju ozdobiť napríklad sušenými kvetmi a vybrať si aj uteráky s prírodnými alebo ľudovými motívmi. V rustikálnej kúpeľni totiž okrem prírodnej relaxačnej atmosféry treba navodiť pocit starobylosti. Môžete sa teda zamerať na náš folklór alebo aj svetovú antiku v podobe vodovodných kohútikov, zrkadiel alebo svietnikov. S umelým osvetlením buďte v rustikálnej kúpeľni opatrní. Spoliehajte sa skôr na prirodzené svetlo.

V rustikálnej kúpeľni prevládajú hlavne prírodné materiály – drevo, kameň, prípadne tehly

Provence kúpeľňa

Tento štýl je v podstate druh rustikálneho štýlu inšpirovaný francúzskym vidiekom. Nesmú v nej chýbať prírodné prvky a jemné pastelové farby. Typické sú tu svetlo fialová, svetlo modrá, svetlo zelená, svetlo sivá a biela farba.

Investujte do kvalitného nábytku a dekorácií, ktoré dodajú vášmu interiéru šarm a eleganciu. Okrem pastelových farieb sú pre provence kúpeľňu typické prírodné materiály a starodávne doplnky, podobne ako v rustikálnej kúpeľni. Kľúčové sú pre ňu kvetinové koše, kde hlavnú rolu hrá levanduľa. Provence kúpeľňa je miestom, kde sa môžete uvoľniť a relaxovať. Keďže ide o prírodný a jemný dizajn, kúpeľňa by mala byť osvetlená jemným a príjemným svetlom, ktoré zlepšuje náladu a dodáva pocit pohodlia.

V provence kúpeľni hrá hlavnú úlohu levanduľa. Dominujú v nej prírodné prvky a pastelové farby

Retro kúpeľňa

Retro štýl nás v kúpeľni vráti najčastejšie do 20. -30. alebo 50.-60. rokov 20. storočia. Takáto kúpeľňa je charakteristická tradičnými a klasickými prvkami, ako napríklad vaňa na kovových nožičkách. Nesmú v nej chýbať dlaždice výrazných farieb, typické sú ružová alebo žltá, často doplnené výraznými vzormi, závesmi, rôznymi  kovovými doplnkami a tak ďalej.

Retro kúpeľňa môže byť elegantná a štýlová, avšak jej zariadenie a vybavenie by malo byť oproti moderným kúpeľniam striedmejšie a jednoduchšie. Je to populárna voľba pre tých, ktorí si chcú vytvoriť kúpeľňu, ktorá ich prenesie do čias detstva alebo doby ich starých rodičov.

Vaňa na kovových nožičkách, výrazné farby a vzory, taká je retro kúpeľňa

Ako zariadiť kúpeľňu krok za krokom?

1, Rozmery miestnosti

Základ je začať jasnou predstavou ako má vaša vysnívaná kúpeľňa vyzerať. Túto predstavu však treba prispôsobiť vašim reálnym možnostiam. Stanovte si dopredu rozpočet a vytvorte si kvalitný návrh a skicu priestoru ešte pred samotnou realizáciou. Starostlivo si kúpeľňu rozmerajte a zakreslite v stanovenej mierke, aby nedošlo ku skresleniu a nepredvídateľným zmenám pri samotnej rekonštrukcií.

Berte do úvahy veci, ktoré sa buď nedajú meniť, alebo je táto zmena náročná a neplánujete ju, ako je napríklad umiestnenie dverí a okien, prípojky elektriny, vody, odpadu a podobne. Veľkosť miestnosti ovplyvňuje aj výber typu umývadla, vane alebo sprchového kúta aj celkového vybavenia. Menšie kúpeľne potrebujú využiť aj vychytávky v podobe vstavaného nábytku a prípadne rohové varianty kúpeľňovej sanity. Väčšie kúpeľne poskytujú vo výbere vybavenia väčšiu voľnosť.

2, Farebný koncept a použité materiály na strop a steny

Keď si dopredu určíte štýl kúpeľne a rozpočet, tak od toho sa bude vyvíjať aj výber farieb a materiálov použitých na podlahu, steny, nábytok a strop kúpeľne. Farebná koncepcia je v podstate čisto na vašom vkuse, avšak platí, že menšie kúpeľne by ste mali opticky zväčšiť svetlými farbami. Farebná schéma však ovplyvňuje aj náladu, teplé výraznejšie farby, ako je žltá, oranžová a zelená, vám môžu pomôcť zlepšiť náladu, zatiaľ čo svetlejšie farby, ako je biela a béžová vám pomôžu zrelaxovať.

S materiálmi na steny je to o niečo zložitejšie. V prvom rade myslite na vodeoodolnosť a trvácnosť. Ideálne sú keramické dlaždice a obkladačky. Odolné voči vode a vlhkosti musia byť aj nátery a tapety, ak nechcete použiť obkladačky. Ideálne sú akrylové, epoxidové, porcelánové alebo olejové nátery, prípadne vinylové tapety. Vinyl je vhodný aj na podlahu. Dá sa použiť aj drevo, ale musíte myslieť na pravidelnú údržbu a dôkladné odvetrávanie kúpeľne.

Ako na nás vplývajú farby a ako to využiť v bežnom živote

Farby sú všade okolo nás a častokrát ovplyvňujú našu náladu. Ich významom a ich jednotlivými vplyvmi na psychiku sa zaoberá hlavne psychológia farieb a čínske umenie feng-šuej. Popíšeme si základné významy farieb a ich pôsobenia na človeka. Zistíte ako využiť ich vplyv na emócie v bežnom živote, napríklad pri zariaďovaní bývania a obliekaní.

3, Vaňa alebo sprchovací kút

Ideálne je mať v kúpeľni oboje, pretože každý z nich má špecifické výhody. Väčšinou si však kvôli priestoru musíte vybrať. Vaňa je náročnejšia na priestor, ale ten môžete ušetriť výberom rohovej vane alebo slim modelu. Voľne stojaca vaňa je vhodná iba do veľkej kúpeľne. Má takisto výrazne vyšší relaxačný účinok ako sprchový kút a v rodine s malými deťmi je priam nevyhnutná. Pre dospelých, hlavne starších ľudí a ľudí s pohybovými obmedzeniami je zas vhodnejší sprchový kút. Tento šetrí nielen priestor, ale aj spotrebu vody. Relaxačné kúpele v ňom však nie sú možné. Aj pri sprchových kútoch je na výber z rôznych typov a tvarov, rovnako ako pri vani.

Sprchový panel je moderný typ sprchového kútu ktorý zahŕňa sprchovú hlavicu, trysky a ovládače. Tento typ sa obvykle namontuje na stenu a umožňuje používateľom regulovať rôzne funkcie sprchy. Stále častejšie je aj ovládanie pomocou rôznych tlačidiel. Na výber máte z mnoho tvarov sprchových hlavíc s rôznymi funkciami. Napríklad masážne sprchy  poskytujú masáže pomocou sprchových trysiek. Tento typ sprchového kúta môže pomôcť zmierňovať napätie a bolesti svalov.

Parné sprchy sú zas vybavené generátorom pary, ktorý produkuje horúcu a vlhkú paru, ktorá môže pomôcť zmäkčiť a vyčistiť pokožku. Môže tiež pomôcť pri relaxácii a zlepšení dýchania. Na výber máte teda veľký počet typov vaní a sprchových kútov, ktoré môžete doplniť rovnako rôznorodými dizajnovými vodovodnými batériami a sprchovými hlavicami s rôznymi tvarmi a funkciami. Všetko sa dá nakombinovať podľa vašich potrieb a možností.

...

4, Umývadlo

Umývadlo do kúpeľne sa najčastejšie vyrába z keramiky. Potom ešte z kovu, kameňa, plastu alebo skla. Existuje aj veľké množstvo typov umývadiel podľa prevedenia a každé z nich sa hodí na niečo iné. Najčastejšie nájdete nástenné umývadlá pripevnené k stene. Majú väčšinou malé rozmery a hodia sa pre menšie aj väčšie kúpeľne pretože majú rôzne veľkosti a tvary. Super nápad pre kúpeľňu menších rozmerov je rohové nástenné umývadlo. Voľne stojace umývadlá zaberajú veľa miesta pretože ich nemožno postaviť priamo k stene. Stoja samostatne na stĺpe alebo nožičkách a je k nim veľmi dobrý prístup. Umožňujú väčšiu flexibilitu a mobilitu.

Zápustné umývadlo zabudujete do pracovnej dosky, čo vám uľahčí jeho čistenie, lebo sa v doske stratia záhyby. Získate aj viac úložného priestoru v okolí umývadla a môžete do dlhej dosky zapustiť viac umývadiel vedľa seba. Hodí sa skôr do väčších kúpeľní, rovnako ako dvojité umývadlo. Oproti jednoduchému zaberie viac miesta, ale je ideálne pre veľké rodiny, kde sa musí chystať viacero ľudí do školy a práce naraz.

Veľmi praktickým typom umývadla je umývadlo so skrinkou. Môže byť závesné, ale nemusí a poskytuje veľké množstvo úložného priestoru. Vodovodné batérie môžu byť namontované priamo v umývadle alebo v stene nad ním. Na výber máte z pákových, jednokohútikových a dvojkohútikových. Rovnako ako pri sprche a vani sa vyrábajú jednotné sady batérií pre všetky tieto zariadenia v jednotnom štýle.

DOBRE VEDIEŤ:

Existuje aj mnoho modelov vaní a umývadiel pre zdravotne nezvýhodnených. Napríklad aj vozičkári si môžu dopriať kúpeľ vďaka vani s dvierkami, ktorú netreba prestupovať. Vďaka umývadlu pod ktorým je priestor na vozík sa k nemu môžu prisunúť a vykonať hygienické úkony aj sami.

5, Spotrebiče

Spotrebiče, ktoré je dobré umiestniť do kúpeľne sú práčka a sušička na bielizeň. Alternatívou na ich umiestnenie môže byť kuchyňa alebo komora na skladovanie vecí z domácnosti, alebo technická miestnosť, ak tam je vodovodná prípojka.

Pokiaľ ich chcete mať v kúpeľni zvoľte radšej model plnený spredu. V takom prípade môže byť na práčku, prípadne sušičku umiestnená ešte kúpeľňová skrinka. Alebo môžu byť umiestnené obe nad sebou. Pri práčke plnenej zhora vznikne v kúpeľni nevyužité miesto. Miesto môžete ušetriť aj kúpou práčky kombinovanej so sušičkou. V takom prípade, ale treba rátať s tým, že kapacita bubna na sušenie bude menšia ako pri praní.

(allegro.sk)

6, Osvetlenie

V prvom rade by ste sa mali spoliehať na prirodzené svetlo. Zistite koľko ho preniká do vašej kúpeľne a podľa potrieb pridávajte ďalšie svietidlá. Odporúča sa jedno ústredné stropné svietidlo, ktoré osvieti celú kúpeľňu a následne dve menšie po bokoch zrkadla do kúpeľne. Jedná sa o takzvané pracovné svetlá, ktoré vám majú pomôcť pri konkrétnych úkonoch, ako je líčenie alebo holenie. Dve svetlá po bokoch osvetlia tvár prirodzenejšie ako jedno svetlo v strede zrkadla.

Vyberajte skôr neutrálne a studené biele osvetlenie v rozmedzí 4000 – 6000 K, ktoré najviac napodobňuje prirodzené svetlo. Následne môžete doplniť osvetlenie vybraných oblastí kúpeľne zdola, aby ste ich zvýraznili. Môžete zvoliť aj svetlá, ktoré sa dajú stlmiť, aby ste vedeli navodiť oddychovú atmosféru. Všetky svietidlá do kúpeľne by mali byť odolné voči vode a vlhkosti. Sledujte druhé číslo za označením IP, čím vyššie, tým lepšie. Pri výbere sa však odporúčame poradiť s elektrikárom, keďže do niektorých častí kúpeľne sa nesmú umiestňovať svietidlá vôbec, respektíve za podmienok stanovených technickými normami.

Pri navrhovaní kúpeľne nezabudnite na osvetlenie. Vhodne zvolené osvetlenie vám dotvorí príjemnú oddychovú atmosféru

7, Zrkadlo

Zrkadlo do kúpeľne treba vyberať starostlivo. Je to veľmi dôležitý prvok zariadenia kúpeľne. Slúži prakticky pri všetkých hygienických a kozmetických úkonoch. Treba ho len dobre nasvietiť. Dve svetlá na boku zrkadla vám nasvietia tvár priamo a prirodzenejšie ako jedno svetlo na vrchu zrkadla. Na výber máte z klasického zrkadla rôznych veľkostí alebo zrkadlových skriniek, kde sú dvierka skrinky pokryté zrkadlom.

Investícia do veľkého zrkadla alebo kombinácie viacerých zrkadiel je veľmi dobrý nápad do kúpeľne menších rozmerov. Veľké zrkadlo ju opticky zväčší. Vo veľkej kúpeľni sa zas pomocou zrkadlových plôch môžete pohrať so svetelnými efektami. Orámovanie zrkadla tiež výrazne ovplyvní celkový ráz kúpeľne. Do modernej kúpeľne zvoľte jednoduchý rám, do luxusnej viac zdobený.

(moebelix.sk)

8, Radiátor

Existuje niekoľko možností vykurovania kúpeľne. Sú nimi rôzne elektrické ohrievače, podlahové kúrenie, ale aj klasický radiátor do kúpeľne, ktorý je najefektívnejší a najekonomickejší. Ide o radiátor vo forme rebríku zložený zo sústavy rúrok. Možno teda naň zavesiť uterák a vysušiť ho. Rebríkový radiátor do kúpeľne možno napojiť na domáci teplovodný vykurovací systém, alebo na elektrické vykurovacie teleso. Pokiaľ ho napojíte na domáci vykurovací systém, tak mimo vykurovacej sezóny ostane aj kúpeľňa bez tepla. Ideálne je tieto dva spôsoby kombinovať, pretože vykurovanie elektrinou celý rok môže byť drahé. Pri prechode na elektrické vykurovacie teleso nezabudnite radiátor uzavrieť, aby neohrievalo vodu v celom systéme. Kúpeľňové rebríky vyrábajú v rôznych farbách a možno si vybrať závesný rebrík alebo stojaci rebrík. Stojaci rebrík potom môže slúžiť aj ako paraván, za ktorý sa schováte.

Rebríkový radiátor môže slúžiť aj na odkladanie uterákov a iných predmetov

9, Nábytok

Nábytok v kúpeľni pozostáva v podstate výlučne z úložného priestoru. Poličky si môžete dať zabudovať priamo v sprchovom kúte, alebo pri vani, ale aj mimo nich. Ideálnejšia je však uzavretá skrinka do kúpeľne ako otvorená polička. Bude sa tak dať lepšie udržiavať poriadok v kúpeľni a schováte svoju kozmetiku a nebezpečné čistiace prostriedky pred zvedavými očami detí a neuvediete ich do pokušenia skúšať ich.

Nástenný alebo vstavaný nábytok pomáha ušetriť trochu miesta v menších kúpeľniach. Ak ste si vybrali umývadlo zabudované do skrinky pod umývadlo, vyberte si model s veľkým úložným priestorom. Okrem rozmerov skriniek a poličiek si dajte pozor aj na materiál, z ktorého sú vyrobené. Skrinky a poličky potom už len doplnia háčiky alebo stojany na zavesenie uterákov a vybavenie kúpeľne je takmer kompletné.

Kúpeľňová skrinka musí byť vyrobená z  materiálov odolných voči vlhkosti. Najčastejšie je to laminovaná alebo dyhová drevotrieska. Jednoducho sa totiž opracováva a je ekonomická. Na predné dvierka sa zvykne využiť  MDF doska, biodoska alebo masívne drevo s ochranným náterom.

...

10, Doplnky

Doplnky do kúpeľne musia byť funkčné, zapadať do celkového štýlu kúpeľne a z materiálov odolných voči vlhkosti. Delíme ich do dvoch kategórií. Praktické doplnky do kúpeľne sú napríklad: dávkovač mydla, pohár na kefky, rôzne háčiky a úložné boxy, ktoré pomáhajú udržiavať v kúpeľni poriadok alebo podložky pod nohy, ktoré bránia pošmyknutiu pri východe z vane alebo sprchy.

Druhou kategóriou sú dekoratívne doplnky do kúpeľne, ako sú rastliny alebo vonné sviečky, ktoré v kúpeľni navodzujú tú správnu atmosféru. Ich výber závisí len na vašom vkuse, ale nemali by ste nimi kúpeľňu zahltiť vo veľkom množstve. Farby a vzory doplnkov by mali byť zladené s farbami a vzormi kúpeľne. Ak máte kúpeľňu s pastelovými farbami, zvážte doplnky s jemnými farbami a vzormi. Ak máte kúpeľňu s jasnými farbami, zvážte doplnky v neutrálnych farbách, ktoré nebudú kontrastovať s farbami stien alebo dlažby.

(bonami.sk)

5 tipov ako zariadiť malú kúpeľňu

Ak bývate v byte, pravdepodobne máte malú kúpeľňu. V takom prípade musíte zúžitkovať každý centimeter naplno a použiť každý trik, aby pôsobila priestrannejšie. Väčšina ľudí to považuje za nevýhodu, ale nemusí to tak byť. Stačí dodržať pár zásad a aj malá kúpeľňa bude pôsobiť vzdušne a bude v nej všetko čo rodina potrebuje. Navyše upratovanie malej kúpeľne vám zaberie menej času. Pomôže hlavne pár optických klamov a využitie inak prázdneho priestoru.

1, Využite svetlé farby a geometrické vzory na steny a podlahu

Svetlé neutrálne farby ako rôzne odtiene bielej, bledožltá alebo béžová opticky zväčšujú miestnosti. Tomuto efektu dopomôže aj celostenná tapeta na jednu stenu s výrazným obrázkom alebo obklady do kúpeľne s geometrickou mozaikou.

2, Nešetrite na zrkadle

Kľúčovým faktorom ako správne zariadiť malú kúpeľňu je investícia do veľkého zrkadla, ktoré zaberie väčšiu časť steny. Prípadne v nej umiestnite viacero menších zrkadlových plôch a hneď bude pôsobiť priestrannejšie.

3, Minimalizujte počet predmetov a zariadení v kúpeľni a tie nevyhnutné zmenšite

Do malej kúpeľne patrí naozaj len to nevyhnutné. Nadbytočné predmety skladujte inde a voľte menšie verzie vane, sprchového kútu a umývadla. Rohové varianty kúpeľňovej sanity tiež pomôžu. Práčku a sušičku možno presunúť do kuchyne.

4, Úložné priestory umiestnite na steny a dvere

Kúpeľňové skrinky umiestnite na stenu a ušetríte miesto na podlahe. Dobrým pomocníkom sú háčiky v priestore za dverami a na dverách, kde môžete umiestniť závesné koše.

5, Udržujte kúpeľňu čistú a upratanú

Neporiadok je pre malú kúpeľňu ozajstný nepriateľ. Rozhádzané veci, prach a šmuhy ju opticky ešte viac zmenšia. Venujte jej dôkladnému upratovaniu aspoň jeden deň v týždni.

Aj z malej kúpeľne sa dá správnym návrhom vyťažiť maximum

5 tipov ako zariadiť veľkú kúpeľňu

Mať veľkú kúpeľňu je snom každého z nás. Možnosť mať v kúpeľni priestor pre vaňu aj sprchový kút je veľkou výhodou, pretože bude vhodná pre každého bez ohľadu na vek. Navyše veľký priestor v kúpeľni vám pomôže dodať pocit luxusnej dovolenky v kúpeľoch každý deň z pohodlia domova. Šikovné nápady do kúpeľne sa však hodia aj vo väčšom  priestranstve. To totiž zase potrebuje zjednotiť a zútulniť.

1, Použite kombináciu tmavých a svetlých neutrálnych farieb

Väčšia kúpeľňa znesie aj tmavšie farby, ale použiť ich na všetky steny neodporúčame. Kúpeľňa by aj popri svojej veľkosti pôsobila skľučujúco. Tmavé farby použite v častiach kúpeľne, od ktorých chcete odpútať pozornosť a svetlé (napr. béžovú) na časti, ktoré chcete vyzdvihnúť.

2, Umiestnite na podlahu viacero kúpeľňových podložiek

Kúpeľňové podložky pomôžu rozbiť jednoliatosť veľkej plochy kúpeľňovej podlahy. Dodá jej to útulnosť a aj väčšiu bezpečnosť. Menšie protišmykové podložky umiestnite priamo pred sprchový kút a vaňu a väčšie do stredu kúpeľne.

3, Využite rôzne police, organizéry a úložné boxy

Pridajte do kúpeľne rôznorodé typy úložných priestorov. Pomôžu vo veľkom priestore mať všetko po ruke, upratané a navyše vyplnia hluché miesta. Avšak aj tu platí všetko s mierou, pretože aj veľká kúpeľňa môže vyzerať preplnene.

4, Využite rôznorodé kúpeľňové osvetlenie

Vytvorte v kúpeľni viacero výraznejšie osvetlených miest. Umiestnite svetlá napríklad v blízkosti políc, vane, pri sprche, nad toaletou a podobne. Jedno väčšie ústredné svetlo by malo niečím zaujať. Buď zvoľte kúpeľňový luster alebo mu dajte farebné tienidlo.

5, Umiestnite v nej rôzne dekoračné prvky a doplnky do kúpeľne

Medzi obyčajné dlaždice zakomponujte pár dekoratívnych, buď so vzorom alebo sklených na odrážanie svetla. Umiestnite ich nad umývadlo, vaňu a do stredu jednej hlavnej steny. Kúpeľňu doplňte rastlinami alebo inými dekoráciami na policiach. Vyplníte tak priestor a dodáte kúpeľni domáckosť,

Zariaďovanie veľkej kúpeľne má tiež svoje pravidlá, aby bola účelná a nepôsobila preplnene

Prajeme vám veľa príjemných chvíľ vo vašej vysnívanej kúpeľni

V kúpeľni trávime veľmi veľa času a zásadných chvíľ. Začiatok a koniec dňa je dôležitý aj z pohľadu našej nálady. Väčšinou sa odohrávajú práve v kúpeľni a preto by mala byť pre vás oázou pokoja. Stačí si starostlivo naplánovať jej rekonštrukciu a zvážiť všetky vaše potreby. Veríme, že sme vám pomohli na začiatku cesty k vašej dokonalej kúpeľni. Prajeme vám v nej rána bez stresov a častý ničím nerušený oddych.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (3 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 5 217 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 947 recenzií)

(zdroj: google.com; 1 058 recenzií)

(zdroj: heureka.cz; 257 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9