
Zámková dlažba sa stala bežnou súčasťou našich domovov. Častokrát však môže pôsobiť zanedbane z dôvodu usádzania machu, buriny, prachu, ale aj kvôli zaschnutým škvrnám od oleja. Jediným riešením problému je pravidelné čistenie zámkovej dlažby, aby ste sa vyhli jej znehodnoteniu. Aký je najlepší čas na čistenie? Čo najskôr. Čím menej zažraté sú nečistoty do dlažby, tým ľahšie sa ich zbavíte.
To najdôležitejšie v skratke
Zámková dlažba je častou voľbou zákazníkov, ktorí si chcú vychutnať pohľad na úhľadnú a esteticky vyzerajúcu príjazdovú cestu či oči nerušiaci chodník vo svojej záhrade. Aj na takejto pastve pre oči si však dokáže zgustnúť zub času. Olej, lepidlo, burina, mach či hrdza – to všetko vám ju dokáže ničiť.
Každý z týchto typov nečistôt si vyžaduje trošku odlišný spôsob čistenia a odlišné pomôcky na jeho vykonávanie – od toho mechanického až po využitie chemických čistiacich prostriedkov. Nemusíte však hneď chodiť do drogérie či supermarketu. Častokrát si vystačíte s bežnými domácimi prostriedkami.
Nie je to však len o zabezpečení vhodného spôsobu čistenia, ale aj o jeho pravidelnosti a precíznosti. Dôležitá je taktiež aj samotná prevencia, ktorá vám ako jediná zabezpečí udržanie si špičkového stavu zámkovej dlažby. Samozrejmosťou by mala byť napr. impregnácia, ktorá vám ponúka množstvo pozitív.
(efarby.sk)
Čistenie zámkovej dlažby – ako sa naň pripraviť?
Aj čistenie obyčajnej zámkovej dlažby vyžaduje dôkladnejšiu prípravu – základom je odstránenie väčších prekážok a nedostatkov. Popasovať sa tak musíte najmä s väčšími nečistotami ako je popadané lístie, odlomené konáre či zatúlané kamene. Tu vám môže prácu mimoriadne uľahčiť metla, fukár alebo záhradné rukavice. Odporúčame si tiež všímať uvoľnené a poškodené dlažobné kocky a to ešte pred začatím čistenia. Takéto dlažobné kocky je následne nutné buď znova upevniť na správne miesto alebo v horšom prípade vymeniť za nové.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu – na výber máte z niekoľkých metód
Čistenie zámkovej dlažby je možné vykonať rozličnými spôsobmi. Medzi tie finančne menej náročné patrí ručné čistenie, ale aj rôzne domáce metódy – využiť tak viete všetko, čo má vaša domácnosť k dispozícii. Medzi tie profesionálnejšie metódy patrí použitie tlakového čističa či použitie chemických čistiacich prostriedkov.
Ručné čistenie vám pomôže zbaviť sa nechcenej buriny na menšej ploche
Cenovo najdostupnejšie je práve ručné čistenie zámkovej dlažby od buriny. Vyžaduje totiž použitie klasického ručného náradia, ktoré vás finančne nijak nezruinuje. Takéto náradie je nadizajnované tak, aby ste ním dokázali vyčistiť aj ťažko dostupné miesta – príkladom je napríklad škrabka, nôž určený na pletie buriny alebo špeciálna kefa s tvrdými štetinami.
Tlakový čistič vám efektívne pomôže vyčistiť aj väčšie plochy
Nenahraditeľným pomocníkom je práve tlakový čistič, ktorý si ľahko poradí aj s veľmi zaschnutým a zájdeným typom nečistôt a škvŕn. Rátať samozrejme musíte s trochu väčšou investíciou. Pri použití tlakového čističa postačí najprv jemným prúdom opláchnuť dlažbu vodou pre odstránenie hrubších nečistôt a následne zaschnuté nečistoty odstrániť čističom – pozor na správny tlak a vzdialenosť.

Vysávač a fukár na lístie – nenahraditeľní záhradní pomocníci
Cieľom každého poctivého záhradkára je zefektívniť si samotnú prácu v záhrade a tým skrátiť čas potrebný na vykonanie jednotlivých činností. Skvelými pomocníkmi môžu byť aj rôzne fukáre či vysávače lístia.
Chemické čistenie je vhodné pre veľmi odolné nečistoty
Pomôcť si pri čistení viete aj vďaka chemickým čistiacim prostriedkom, ktoré výrazne zjednodušujú odstránenie machu alebo škvŕn z povrchu dlažby. Nájsť ich môžete bežne v obchodoch v kvapalnej alebo práškovej forme. Skombinovať môžete tiež chemické čistenie aj s využitím tlakového čističa – len si nezabudnite overiť vhodnosť takýchto čistiacich prostriedkov v kombinácii s tlakovým čističom.
Domáce metódy – využite to, čo máte poruke
Zvoliť môžete aj menej invazívne domáce metódy, pri ktorých využijete bežne dostupné čistiace prostriedky v domácnosti. Siahnuť môžete po sóde bikarbóne v kombinácii s vodou, ktorá si okrem odstraňovania nečistôt dokáže zmerať sily aj s burinou. Využiť tiež môžete napríklad kombináciu vody a octu, ktorý ma navyše aj herbicídne účinky. Problémy s mastnotami môže zas vyriešiť citrónová šťava.
Ako môžete vidieť, spôsobov ako bojovať s nečistotami a škvrnami na vašej zámkovej dlažbe je naozaj mnoho. Vybrať si tak môžete ten, ktorý vám najviac vyhovuje alebo je pre vás najdostupnejší. Ručným čistením ničomu neublížite, no pri použití čistiacich prostriedkov berte ohľad aj na okolitú vegetáciu. Opatrne pracujte aj s tlakovým čističom – nesprávna voľba tlaku a vzdialenosti môže dlažbu poškodiť.
(alza.sk)
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od lepidla, hrdze, oleja či buriny?
Burina, hrdza, olej či lepidlo dokáže poriadne znehodnotiť vašu skvelo vyzerajúcu zámkovú dlažbu. Ak sa vám však zdá, že prerastajúcu burinu a množstvo škvŕn na zámkovej dlažbe vyrieši jedine jej výmena, nepanikárte. Čistenie zámkovej dlažby vhodným spôsobom dokáže priam zázraky – postačí vám len poznať tajomstvo ako bojovať s rozličným typom nečistôt.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od buriny a machu?
Boj s burinou a machom môže byť niekedy tvrdým orieškom a je potrebné tvrdo zakročiť – inak vám burina nielen esteticky naruší vzhľad zámkovej dlažby, ale tiež spôsobí jej rozchádzanie. Čistenie zámkovej dlažby od buriny možno vykonávať mechanicky pomocou ručného náradia ako škrabka, nôž na pletie buriny či kefa s tvrdými štetinami. Alebo zvoliť môžete efektívnejšie čistenie za pomoci tlakového čističa. Užitočné môže byť aj použitie sódy bikarbóny, roztoku octu a vody či kuchynskej soli.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja?
Čistenie zámkovej dlažby od oleja nemusí byť ničím náročným. V prípade čerstvej škvrny vám postačí na dané miesto vysypať íl na zhruba dve hodiny. Ak sa jedná o staršie škvrny, tak rozhodne pomôžu rôzne druhy odmastňovačov – napríklad aj prípravky na čistenie kuchynských sporákov. Siahnuť tiež môžete po prípravkoch s obsahom pekarbonátu sodného.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od lepidla?
Čistenie zámkovej dlažby od cementu a lepidla možno vykonávať podomácky za použitia bežne predávaného octu – kyselina octová totiž dokáže efektívne zmäkčiť tento materiál, čo uľahčí jeho odstránenie. V prípade čerstvých nečistôt niekedy postačí zoškrabanie škrabkou či handrou. Pomôcť si tiež môžete špeciálnym odstraňovačom lepidla/cementu.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od hrdze?
Niekedy sa môže stať, že z hrdzavých predmetov vám zostanú stopy na vašej zámkovej dlažbe. V tomto prípade je veľmi nápomocná kombinácia poliatia škvrny citrónovou šťavou a následné posypanie klasickou kuchynskou soľou. Siahnuť môžete aj po špeciálnom odhrdzovači, ktorý vám dozaista pomôže vysporiadať sa s hrdzavými škvrnami.
Ako ste sa určite presvedčili, čistenie zámkovej dlažby nie je žiadne veda. Častokrát si vystačíte aj s vecami, ktoré nájdete bežne vo svojej domácnosti a nemusíte tak investovať do drahých prístrojov a čističov. O to jednoduchšie je následné pravidelné čistenie, ktoré je veľmi dôležité pre zachovanie perfektného stavu vašej zámkovej dlažby.
(obi.sk)
Čistenie zámkovej dlažby nestačí – zámkovú dlažbu je nutné aj ošetriť
Dôsledné vyčistenie zámkovej dlažby nie je tým jediným, čo je nutné pre vašu zámkovú dlažbu spraviť. Po čistení je viac než nutné dosypať piesok do špár, aby sa zabránilo ich samovoľnému posunu. Prečo? Takýto piesok pri kontakte s vodou tvrdne, čím dôjde k tvorbe pevnej štruktúry v jednotlivých škárach. Zabudnúť by ste tiež nemali ani na impregnáciu zámkovej dlažby, čím sa zabráni prieniku vody a nečistôt na povrch dlažby a tvorbe nežiaducich machov a buriny – vytvorí sa hydrofobizačná vrstva.
Nenechajte svoju zámkovú dlažbu zanedbanú – využite niektorý z našich trikov
Zanedbávať starostlivosť o zámkovú dlažbu sa nevypláca, pretože sa vám tak môže nenávratne poškodiť a nutné bude vykonať jej opravu – a to sa môže poriadne predražiť. Veríme, že vám niektorý z našich šikovných trikov na čistenie zámkovej dlažby reálne pomohol a dokázali ste vďaka nemu obnoviť pôvodný vzhľad vašej zámkovej dlažby bez zbytočných komplikácii. Nezabúdajte na prevenciu a ošetrenie dlažby po jej vyčistení.
Témy
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ako odstrániť burinu zo škár zámkovej dlažby?
Burinu zo škár zámkovej dlažby je možné jednoducho odstrániť za pomoci noža na pletie buriny, ktorým naozaj s ľahkosťou dosiahnete aj na tie menej dostupné miesta ako sú škáry.
Ako predísť vzniku machu a buriny na zámkovej dlažbe?
Aby ste predišli tvorbe machu a buriny, je dobré v pravidelných intervaloch čistiť zámkovú dlažbu a dbať o jej impregnáciu, čím sa zabráni prieniku vody a nečistôt na povrch dlažby a tvorbe nežiaducich machov a buriny.
Je vhodné používať tlakový čistič na zámkovú dlažbu?
Áno, použitie tlakového čističa na čistenie zámkovej dlažby je bezpečné. Avšak, je potrebné najprv plochu očistiť od väčších nečistôt a správne zvoliť tlak a vzdialenosť, z ktorej budete na zámkovú dlažbu vodu striekať.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
(zdroj: nakupnykompas.sk / OBI – recenzie a skúsenosti; 2 recenzie)

NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.