Aj napriek tomu, že výber matraca môže vyzerať jednoducho, nie vždy to tak je. Aby ste si vybrali čo najlepší matrac pre vás, mali by ste prihliadať na niekoľko faktorov. Tie sa týkajú typu výplne, tvrdosti a tiež účelu použitia. Zisťovali sme za vás, ako si vybrať matrac tak, aby ste boli čo najviac spokojní.

Trápia vás bolesti chrbta a nespavosť? Dôvodom môže byť, okrem iného, aj nesprávne zvolený matrac. To je v dnešnej dobe veľmi častým problémom. Najlepšie matrace sú tie, na ktorých spíte ako v bavlnke. Je to mimoriadne dôležité aj zo zdravotného hľadiska. Vďaka správne zvolenému matracu totiž viete predísť rôznym zdravotným komplikáciám.

Aby sme vám výber matracu čo najviac uľahčili, prinášame vám prehľad najdôležitejších kritérií, ktoré pri kúpe zohľadniť. 

To najdôležitejšie v skratke

 Existujú rôzne typy matracov na trhu. Latexové matrace sú veľmi odolné a pohodlné, napriek tomu majú matrace zo studenej peny a pružinové matrace stále veľkú obľubu u zákazníkov. 

 Ak pri kúpe siahnete po lacnejšom matraci, mali by ste zohľadniť stupeň tvrdosti. Čím je užívateľ tažší, tým vyšší by mal mať stupeň tvrdosti, aby sa do matraca nezaboril až príliš a nevytváral tak neželané priehlbiny. Pri výbere tvrdosti odporúčame zohladniť vaše predchádzajúce preferencie. 

 O najvyšší komfort a pohodlie počas spánku sa postarajú aj zóny matracov. 7 zón, kde každá má svoj význam a podopiera inú oblasť tela. Niektoré matrace obsahujú ešte viac zón, čo zaručuje vyšší komfort.

 Výber správneho roštu zohráva rovnako dôležitú funkciu. Zabezpečuje dokonalú hygienu a vetranie matraca, vďaka čomu predĺžite jeho životnosť. Medzi základné rošty patria latkový a lamelový. 

Typy matracov podľa výplne

Medzi základné parametre patria typy matracov, ktoré sa rozdeľujú na základe výplne. Aké majú výhody a nevýhody tieto matrace a ktoré sú vhodné práve pre vás?

Latexové matrace

Medzi najpredávanejšie matrace patria tie latexové. Sú vyrobené zo syntetického, a tiež prírodne získaného latexu. Tento typ nepatrí medzi tie lacné matrace. Jeho cena je o čosi vyššia, na rozdiel od penových alebo pružinových matracov. Pri kúpe latexového matracu sa však vždy uistite, koľko percent latexu obsahuje a aká je jeho celková hustota. Iba tak sa ubezpečíte, že latexový matrac je skutočne kvalitný.

VÝHODY

  nízka náchylnosť na preležanie

  dlhá životnosť

  vhodný pre alergikov

  vysoká stabilita

NEVÝHODY

  náročná manipulácia

  vyššia cena

Penové matrace

Skvelou voľbou je taktiež penový matrac. Ten si môžete zakúpiť hneď v dvoch podobách. Prvým typom je matrac so studenou penou. Ide o matrace, pri ktorých je pena vyrábaná za studena s pridaním vody. Ďalším typom je matrac s bio penou, avšak v tomto prípade si dávajte pozor na to, či je matrac vyrobený zo skutočne prírodných látok.

Skvelou alternatívou je tiež viskoelastická pena, ktorá sa pomaly prispôsobuje tlaku. To znamená, že keď rýchlo vstanete z postele, matrac sa postupne dáva do pôvodného tvaru, pričom tam na určitú dobu ostane otlačok. Existujú aj ďalšie typy penových matracov, ako napríklad pamäťová pena alebo PUR pena, známa ako molitán.

VÝHODY

  ľahká manipulácia

  prispôsobenie sa telu

  vhodné na použitie pri bolestiach chrbta

  výhodná cena

NEVÝHODY

  rýchle preležanie

  nevhodné pre ľudí s obezitou

Pružinové matrace

Pružinový matrac je už takpovediac klasikou. Aj po tak dlhej dobe patrí stále medzi obľúbené matrace. Dokonale sa vie prispôsobiť telu, čo je skutočne veľkou výhodou. Pružinové matrace si už prešli obrovským vývojom. Dnes sú veľmi pohodlné a zaručia vám vysoký komfort. Rozdeľujú sa do troch základných kategórií, a to klasické, taštičkové a mikrotaštičkové pružinové matrace.

VÝHODY

  dlhá životnosť

  vysoká nosnosť

  dobrá vzdušnosť

  výhodná cena

NEVÝHODY

  nevhodné na polohovateľné rošty

Aké sú ďalšie alternatívy?

Dnešná moderná doba je plná inovácií a výnimkou nie sú ani matrace. Okrem spomínaných typov poznáme aj ďalšie, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

Futónové matrace

Tento jedinečný matrac je vyrobený z bavlny a latexovej peny. Zaručí vám kvalitný a pohodlný spánok za každých okolností. Futónový matrac sa dokonale prispôsobí tvaru vášho tela.

VÝHODY

  tenká štruktúra

  prispôsobenie sa telu

NEVÝHODY

  vyššia cena

Gélové matrace

Gélový matrac je vyrobený z gumového poťahu, ktorý je naplnený tekutinou. Tento jedinečný matrac je vhodný pre ľudí, ktorí si potrpia na ticho. To znamená, že vďaka gélovému matracu nebudete počuť ani pociťovať žiaden hluk či pohyby. Zaručí vám to tak pohodlný spánok, bez akéhokoľvek narušenia.

VÝHODY

  vysoký komfort

  vhodné pre alergikov

  dlhá životnosť

NEVÝHODY

  vysoká hmotnosť

  náročná manipulácia

  vyššia cena

DOBRE VEDIEŤ:

Gélový matrac je investícia, ktorá sa jednoznačne oplatí. Ide totiž o produkt, ktorý vám zabezpečí doživotnú záruku. Gélové matrace totiž nemáte šancu preležať ani mechanickým spôsobom poškodiť.

Ortopedické matrace

Skvelou voľbou pri problémoch s chrbtom je ortopedický matrac. Ten je vyrobený tak, aby sa dokonale prispôsobil telu. Zmierňuje rannú stuhnutosť, uvoľňuje svaly a vám zaručí počas spánku vysoký komfort.

VÝHODY

  kvalitný materiál

  prevencia bolestí

  vhodné pre alergikov

NEVÝHODY

  vyššia cena

Matrace pre deti

V prípade, že potrebujete zohnať ideálny matrac do detskej postieľky, mali by ste dbať ohľad na niekoľko faktorov. V prvom rade je potrebné dôkladne zmerať detskú postieľku. Na základe toho budete vedieť kúpiť matrac v požadovaných rozmeroch.

Okrem iného, v dnešnej dobe si máte možnosť detský matrac dať vyrobiť aj na mieru. Základom sú však rozmery. Ak by ste zakúpili menší, poprípade väčší matrac do postieľky, vystavujete tak vaše dieťa riziku. Pre dieťa je ideálna stredná až vyššia tvrdosť matracu.

Pred kúpou detského matraca dôkladne zmerajte rozmery

Aký význam má poťah matraca?

Poťahy na matrace majú hneď niekoľko dôležitých úloh. Zaisťujú priedušnosť, udržujú čistotu a absorbujú vlhkosť. Vďaka nim si môžete dopriať pokojný spánok, bez akéhokoľvek narušenia. Pri výbere poťahu sa vždy zamerajte na jeho gramáž. To určuje kvalitu produktu. Vo všeobecnosti sa poťahy na matrac rozdeľujú na niekoľko typov, a to na základe ich účelu použitia. Poznáme napríklad poťahy Aloe vera, ktoré sú známe pre svoje priaznivé účinky na organizmus. Taktiež existuje poťah wellness či bavlna. Tieto typy poťahov sú vyrobené z jemného a kvalitného materiálu, ktorý spĺňa svoje funkcie pre čo najpohodlnejší spánok.

Ako správne vybrať poťah na matrac a prečo je dôležitý?

Hoci sa matrace už predávajú v ochrannom nesnímateľnom poťahu, je dôležité dokúpiť aj prateľný náhradný poťah na matrac. Vyrába sa väčšinou z antibakteriálnych materiálov, čím zabraňuje tvorbe plesní, kolónií baktérií a roztočov. Predĺži jeho životnosť a pomôže jednoduchšie udržovať posteľnú hygienu. 

DOBRE VEDIEŤ:

Poťahy na matrace taktiež zabraňujú prieniku roztočov či iných mikroorganizmov a baktérií. Vďaka tomu sú ideálne na použitie pre alergikov. Rýchlo vysychajú a sú mimoriadne príjemné na dotyk, pričom na maximum spĺňajú aj tú estetickú funkciu.

Výber matraca podľa spánkovej polohy

V prípade, že máte svoju obľúbenú polohu v spánku, máme pre vás riešenie. Na základe toho si dokážete vybrať ideálny matrac pre vás.

Poloha na chrbte

Ak spíte už dlhé roky na chrbte, iste viete, že takýmto spôsobom vytvárate určitý tlak na matrac. S výberom matraca však rozhodne nebudete mať problém. Ide o to, že pri polohe na chrbte je ideálny nielen tvrdý, ale aj mäkký matrac. Ak však trpíte nadváhou, rozhodne si nevyberajte tvrdý matrac. V takomto prípade je síce potrebné pevné jadro, no zároveň aj mäkší povrch.

Odporúčanie na typ matraca

  tvrdý matrac

  mäkký matrac

Poloha na boku

Pri spaní na boku vytvárate viac tlakových bodov. Práve preto sú vhodné najmä mäkké matrace, ktoré vám zabezpečia vysoký komfort. V prípade, že trpíte zdravotným problémom, ktorý sa týka chrbta, aj v takom prípade je pre vás vhodný mäkší matrac, napríklad z pružinovej peny. Príjemne sa tak do matracu zaboríte a zároveň aj vyrovnáva prípadné zakrivenie chrbtice.

Odporúčanie na typ matraca

  tvrdý matrac

  mäkký matrac

Poloha na bruchu

Množstvo ľudí obľubuje polohu na bruchu. Aj napriek tomu, že v stredovej časti môže byť príjemná, poškodzuje sa tým krčná chrbtica. V tomto prípade sú ideálnou voľbou stredne tvrdé matrace. Čo sa týka nadváhy, aj v takejto situácii je skvelou voľbou tvrdší matrac, ktorý má pevné jadro.

Odporúčanie na typ matraca

  tvrdý matrac

  mäkký matrac

Rozdelenie matracov podľa tvrdosti

Tvrdosť matraca je skutočne zásadný parameter. Na základe tvrdosti si dokážete vybrať matrac, ktorý vám bude vyhovovať po každej stránke.

T1 (mäkký matrac): Tento typ matraca je vhodný pre ľudí s váhou do 60 kg. Do tejto skupiny patria matrace vyrobené zo studenej peny. Tie sa vedia dokonale prispôsobiť tvaru tela. Mäkké matrace sú odolné voči preležaniu a vyznačujú sa vysokou elasticitou. Tento typ preferujú najmä ženy či starší ľudia.

T2 (stredne mäkký matrac): Stredná tuhosť matraca je vhodná pre ľudí s váhou od 50 do 80 kg. Zaraďujeme tu polyuretánové, sendvičové matrace, a tiež matrace zo studenej peny. Tieto matrace sú skutočne výhodné. Nevytvárajú protiklad a chrbticu udržujú v jednej rovine. Prispôsobujú sa kontúram tela a sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí majú radšej spánok na niečom pohodlne mäkkom.

T3 (stredne tvrdý matrac): Stredne tuhé matrace sú vhodné pre ľudí s váhou od 70 do 110 kg. Do tejto kategórie patria najmä sendvičové, pružinové a profilované matrace. V ich strede sa nachádza vrstva polyuretánu vyššej tuhosti, ktorá zabezpečuje vystuženie matraca a jeho stabilitu. Stredne tvrdé matrace sú vhodné najmä pre mužov. Väčšinou oni obľubujú spánok na niečom tvrdšom.

T4 (tvrdý matrac): Do tohto stupňa patria najtvrdšie matrace, ktoré sú vhodné pre osoby s váhou nad 100 kg. Zaraďujeme tu najmä matrace vyrobené z polyuretánovej peny, ktorá je vysoko odolná. Tento typ matracov preferujú najmä muži a ľudia s nadváhou.

Aké zóny matracov poznáme?

Zóny matracov sú navrhnuté tak, aby vám poskytli čo najvyšší komfort a pohodlie počas spánku. Vo všeobecnosti platí, že existuje 7 zón. Niektoré matrace obsahujú viacero zón, čo zaručuje ešte vyšší komfort.

Zóna 1: Táto zóna zabezpečuje pohodlie pre oblasť hlavy a krku tak, aby sa predišlo akýmkoľvek bolestiam spojenými s krčnou chrbticou.

Zóna 2: Zóna, ktorá je o čosi mäkšia poskytuje komfort pre oblasť ramien. Tie sa do tejto zóny pohodlne zaboria počas spánku na boku.

Zóna 3: Táto zóna sa označuje aj ako bedrová. Ide o najpevnejšiu časť matraca, ktorá poskytuje oporu chrbta a zároveň zabraňuje neprirodzenému prehnutiu chrbtice počas spánku. Bedrová zóna je skutočne dôležitá. Dôvodom je, že dokáže zmierniť akékoľvek napätie v chrbtici.

Zóna 4: Zóna s číslom 4 poskytuje pohodlie pre oblasť panvy. Tej umožňuje príjemné ponorenie sa, vďaka čomu dochádza k uvoľneniu chrbtice.

Zóna 5: Zabezpečuje oporu pre oblasť kolien. Je dôležitá z hľadiska pevnosti. Vďaka tomu budete môcť predchádzať bolestiam kĺbov.

Zóna 6: je dôležitá pre oblasť spodných nôh. Zabezpečí im dokonalú úľavu, čo sa po náročnom dni rozhodne zíde.

Zóna 7: Nakoniec sa dostávame k zóne s číslom 7. Táto časť matraca poskytuje úľavu pre chodidlá a členky. Vďaka tejto zóne sa máte možnosť vyhnúť bolestiam a tlaku spôsobených v týchto oblastiach.

7 zón matraca pre čo najvyšší komfort počas spánku

Ako si vybrať správny rošt?

Možno by ste neverili, no rošt zohráva skutočne dôležité funkcie. Rošty na posteľ zabezpečujú dokonalú hygienu a vetranie matraca. To je naozaj potrebné, aj napriek tomu, že v dnešnej dobe sú matrace vyrábané tak, aby odvádzali akúkoľvek vlhkosť.

Ak si chcete vybrať správny rošt, základom je zistiť výšku vášho matraca a taktiež zloženie vrstiev v jeho jadre. Na základe toho si budete vedieť vybrať ten správny rošt. V prípade, že vlastníte manželskú posteľ, odporúčame vám zakúpiť dva kusy roštu. Zabezpečíte si tak dokonalú nosnosť a pevnosť materiálu.

Rošt udržiava matrac vo vyvýšenej polohe, vďaka čomu môže dýchať. Neusadzuje sa vlhkosť, kvôli ktorej by vznikala pleseň. Rošt do postele zabezpečuje dlhú životnosť matraca a dokáže rozložiť váhu tela na matraci. Okrem iného, rošt upravuje pocitovú mäkkosť alebo tvrdosť matraca

Lamelový rošt

Tento typ je vhodný pre príliš tvrdé či nízke penové matrace. Rošt do postele tohto typu zabezpečuje zvýšenú pružnosť a rozloženie váhy tela po celej dĺžke.

Okrem iného, lamelové rošty vám ponúknu pocit mäkkosti, ktorý vám môže pri tvrdom matraci chýbať.

Latkový rošt

Pevné latkové rošty sú vhodné pod pružinové a vysoké matrace. Tento typ roštu síce nemá pružiace vlastnosti, no zato zabezpečuje matracu vysokú pevnosť a odolnosť.

Vďaka svojej stavbe dokáže latkový rošt matrac dokonale odvetrávať.

Najznámejší výrobcovia matracov

V dnešnej dobe existuje skutočne široká škála výrobcov matracov. Ich značka značí o kvalite produktov. Prinášame vám krátky prehľad tých najznámejších výrobcov tak, aby sme vám o čosi uľahčili výber.

Dormeo

Dormeo matrace patria medzi najkvalitnejšie produkty tohto druhu. V prípade, že túžite po dokonalom spánku, Dormeo je tá správna voľba. Viac ako 15 rokov skúseností s výrobou tohto produktu značí o skutočnej kvalite. Na výber máte širokú škálu matracov medzi ktoré patrí aj Dormeo vrchný matrac. Tento produkt dodá vašej tvrdej posteli potrebnú mäkkosť.

Enzio

Matrace Enzio vám zabezpečia pohodlný spánok. Táto spoločnosť vyrába aj špeciálne matrace, ktoré sú vhodné aj pre alergikov, čo je skutočne výhodou. Okrem iného, matrace od spoločnosti Enzio majú kvalitné ortopedické vlastnosti a taktiež spĺňajú funkcie, ako dlhá životnosť či odolnosť materiálu.

Tempur

Spoločnosť Tempur vám ponúka anatomicky spracované matrace, ktoré sú vyrobené tak, aby vám poskytli čo najvyšší komfort počas spánku. Vyberte si zo širokej ponuky matracov, ktoré si môžete zakúpiť vo výhodnej cene.

Tropico

Zdravotné, latexové, pružinové či z bio peny. Také sú Tropico matrace, ktoré sú vyrábané na vysokej úrovni. Ide o českého výrobcu, ktorý si na výrobe matracov dáva skutočne záležať. 20 ročná prax je dôkazom vysokej kvality produktov.

PerDormire

Túžite po sladkom spánku na talianskych matracoch? V tom prípade sú matrace Perdormire skvelou voľbou. Vyberte si z bohatej ponuky týchto produktov. Sú vyrábané z kvalitných produktov, ktoré sú vysoko odolné a zaručia vám dlhú životnosť matracu.

Čo zvyšuje kvalitu spánku?

Aby bol váš spánok čo najviac pohodlný, prinášame vám prehľad faktorov, čo robiť a nerobiť pred spaním. Jednoznačne nepozerajte tesne pred spaním do telefónu alebo televízie. Môže to narušiť kvalitu spánku až do takej miery, že nebudete vedieť zaspať. Namiesto toho si radšej prečítajte obľúbenú knihu alebo si dajte horúci kúpeľ.

Neodporúčame vám večer sa nadmerne prejedať, poprípade piť kávu, ktorá obsahuje kofeín. To platí aj pri cigaretách. Kofeín vám dodá množstvo energie, a tak budete mať problém so spánkom. Namiesto toho si doprajte bylinkový čaj a ľahkú večeru. Základom je tiež obmedziť spánok počas dňa.

V prípade, že ste zvyknutí na poobedného šlofíka, skúste ho vylúčiť zo svojej rutiny. Uvidíte, že vďaka tomu sa vám bude večer zaspávať jednoduchšie. Okrem iného, je dobré mať v spánkovom režime určitý systém. To znamená, že by ste mali chodiť spať a vstávať vždy v rovnakom čase, aj keď je pochopiteľné, že nie vždy to je možné.

Ak máte problém so spánkom, rozhodne vyskúšajte cvičenie. Fyzická aktivita počas dňa vám dokáže zlepšiť kvalitu spánku, čo je skutočne výhodné. Avšak, ak chcete cvičiť, urobte tak minimálne tri hodiny pred spánkom. Cvičenie totiž zvyšuje kortizol, a tak by ste mohli mať problém ihneď zaspať.

Kvalitným spánkom sa telu odvďačíte za celodennú aktivitu

Príjemný a ničím nerušený spánok želáme

Veríme, že sme vás našim článkom inšpirovali. Taktiež dúfame, že sme vám zodpovedali všetky potrebné odpovede na otázku, ako si vybrať matrac. Vieme, že to nie je jednoduché a práve to je dôvod, prečo sme vám to chceli týmto spôsobom uľahčiť. Pri výbere matraca si vždy vyhraďte dostatok času, aby ste sa nikde neponáhľali.

Zvážte všetky možnosti a faktory, ktoré sú pre kúpu matraca potrebné. Nezabúdajte, že ide o investíciu, do ktorej sa rozhodne oplatí investovať. Pri správnej starostlivosti vám matrac vydrží aj niekoľko rokov bez toho, aby ste ho museli meniť. Pri výbere však vždy zhodnoťte aj podiel použitých materiálov.

Aj keď je pri niektorých matracoch cena vyššia, nie vždy to znamená aj väčšiu kvalitu a môže ísť o marketingový ťah. Preto sa vždy zamerajte na zloženie, účel a rozmery, ktoré sú mimoriadne dôležité. Taktiež sa neváhajte zaujímať o jednotlivé zóny matracu, ktoré dokážu zvýšiť kvalitu vášho spánku. Veríme, že si vyberiete ten správny matrac pre vás.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky 

Ako sa starať o matrac?

Starostlivosť o matrac je mimoriadne dôležitá. Čo je potrebné robiť preto, aby vám matrac vydržal čo najdlhšie? Základom je kúpa roštu a poťahu na matrac. Zaručíte si tak čo najmenšie opotrebovanie a dôkladné odvetrávanie. Matrac v pravidelných intervaloch otáčajte, čo umožní optimálnu stabilizáciu. Ak ho chcete vyčistiť, postačí vám vysávač.

Aký matrac si mám kúpiť, ak mám zdravotné problémy s chrbtom?

V tomto prípade vám odporúčame zakúpiť špeciálny ortopedický matrac. Ten zabraňuje vzniku bolestí chrbtice, čo je skutočne veľkou výhodou. Zdravotné matrace nie sú ani príliš tvrdé ani mäkké. Okrem iného, zabezpečujú dokonalú oporu pre chrbticu.

Akú má matrac životnosť a ako zistím, že už potrebujem nový?

Kvalitný matrac vydrží aj niekoľko rokov. Kedy je však správny čas na výmenu? V prípade, že váš matrac prestáva byť rovný, vznikajú tvrdšie miesta či stráca svoje vlastnosti, to je znak toho, že by ste ho už mali vymeniť za nový.

Ako zabrániť nadmernému poteniu na matraci?

V prípade, že trpíte počas spánku nadmerným potením, vyberte si matrac, ktorý je vyrobený zo vzdušnejších materiálov. Skvelou alternatívou je tiež matrac, ktorý môžete v pravidelných intervaloch oprať.

Dobre vedieť: Ak trpíte nadmerným potením počas spánku, ideálnym riešením je zakúpiť si ochranný poťah na matrac. Ten máte možnosť prať kedykoľvek chcete a okrem iného, s poťahom na matrac sa manipuluje skutočne jednoducho.

Aký je najlepší spôsob čistenia matraca?

Čo sa týka čistenia, skvelou voľbou je vysávač. Nepoužívajte žiadne chemické prípravky, ktoré by mohli tento produkt ešte viac poškodiť. Postačí vám vysávač, ktorý budete môcť použiť aj na mokré čistenie.

Sú lacné matrace automaticky aj horšie?

Cena matraca, v tomto prípade nie je až tak rozhodujúca. V dnešnej dobe máte možnosť zohnať dobrý matrac aj za nižšiu cenu. Vyššia cena však značí o celkovej kvalite produktu. V tomto prípade sa rozhodne oplatí investovať.

Čo je to matracový klin a k čomu slúži?

Matracový klin môže byť v podobe polyuretánovej peny. Význam jeho použitia spočíva vo vyplnení voľného priestoru medzi matracmi. To sa týka najmä manželských postelí.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 244 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 40 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 1 944 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 18 724 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8