Kvalitný spánok je základný pilier zdravia a základný pilier kvalitného spánku je dobrý matrac. Ako na jeho výber? Dočítate sa v našom článku “Ako vybrať správny matrac? Prinášame prehľad najdôležitejších parametrov. Dôležité je však aj zachovať stav matraca v pôvodnom stave čo najdlhšie. Z tohto hľadiska patrí  ochranný poťah na matrac medzi najdôležitejšie doplnky k posteli. Jeho výberu by ste mali venovať náležitú pozornosť.

To najdôležitejšie v skratke

  Hoci sa matrace už predávajú v ochrannom nesnímateľnom poťahu, je dôležité dokúpiť aj prateľný náhradný poťah na matrac. Predĺži jeho životnosť a pomôže jednoduchšie udržovať posteľnú hygienu. Chrániče matracov predchádzajú ich navlhnutiu, čím si dlhšie udržia svoj tvar a tiež ide o pomerne malú investíciu medzi 30 – 150 eurami.

  Poťahy na matrace môžu byť len veľmi jednoduché „kusy látky“, ktoré zadržia pot a zabránia mechanickému zašpineniu, alebo aj nepremokavé obaly na matrac, ktoré zachytia nielen pot, ale aj rozliatu vodu alebo moč. Výrobcovia poťahov mysleli aj na alergikov a antibakteriálne účinky. Za tie si však priplatíte. Výber je bohatý aj na materiály. Dnes prevažujú prírodné nad syntetickými.

  Poťahy na matrace sa dajú uchytiť tromi spôsobmi. Po prvé, poťah navlečiete na matrac pomocou gumičiek, do ktorých vsuniete rohy matraca. Po druhé, matrac do poťahu navlečiete a zazipsujete. Treťou možnosťou je takzvaný topper na matrac, ktorý naň len položíte, pritlačíte naň a on tak k nemu môže priľnúť. Drahšie toppery plnia funkciu náhradného matraca a sú vhodné na vyležané matrace.

  Náhradný poťah na matrac má jednu výraznú výhodu. Čistí sa oveľa jednoduchšie ako samotný matrac. Väčšinou stačí vyprať bez aviváže, nechať vysušiť a hotovo. Tie, ktoré nemožno prať pri teplote nad 60 stupňov Celzia, je vhodné ešte prežehliť cez inú látku, aby sa nepoškodili a boli hygienické.

Čo je to poťah na matrac?

Poťah na matrac je vlastne chránič matraca. Nazýva sa aj obal na matrac. Tvorí vrstvu medzi samotným matracom, plachtou a naším telom. Ľudský organizmus dokáže počas nočného spánku vyprodukovať aj sedem decilitrov potu. Poťah ho absorbuje a zároveň sa z neho jednoduchšie odparí naspať do ovzdušia. Vyrába sa väčšinou z antibakteriálnych materiálov, čím zabraňuje tvorbe plesní, kolónií baktérií a roztočov. Navyše poťah chráni matrac aj pred iným znečistením od moču, rozliatych nápojov, jedla a podobne.

Väčšina matracov je síce vložená do poťahu už pri predaji, ale náhradný prateľný poťah na matrac uľahčuje starostlivosť o jeho hygienickosť a zvyšuje životnosť matraca. Vhodný je úplne pre každého, ale priam nevyhnutný je pre deti a menej mobilných starších ľudí.

Aké poťahy na matrac sú dostupné na trhu?

V súčasnosti dostať poťahy na matrac z rôznych, zväčša prírodných materiálov s rôznorodým spôsobom uchytenia na matrac. Najdôležitejšia je však schopnosť poťahu robiť zábranu pred znečistením a jeho hygienickosť. Z tohto hľadiska zoženiete nasledovné poťahy.

Nepriepustný poťah matraca

Je najčastejšie predávaným typom poťahu matraca. Spoľahlivo v sebe zadrží aj vyššiu vlhkosť, v prípade nepremokavosti dokonca aj rozliatu tekutinu a ochráni vrstvy matraca pred tekutinami, ktoré zmenšujú jeho pružnosť, a tým aj životnosť. Vhodný je predovšetkým pre deti  a ľudí trpiacich nadmerným potením alebo inkontinenciou. Ich vysoká nasiakavosť však môže spôsobiť problém pri praní v práčke.

Uistite sa, či nepriepustné poťahy neperiete v príliš plnej práčke, alebo ich miesto prania vytepujte. Vyslovene nepremokavý poťah na matrac môže byť trochu nepríjemný na dotyk, to však vyrieši prekrytie plachtou.

VÝHODY

  vysoká ochrana nielen pred špinou

  nie je nutné časté prianie

  vysoká životnosť

  rôzne materiálové prevedenie

  veľký výber rôznych veľkostí

NEVÝHODY

  horšia priedušnosť

  môžu preťažiť bubon práčky

Klasický (priepustný) poťah na matrac

Dokáže do seba absorbovať pot vylúčený z tela počas noci a ľahšie sa z neho vyparí, vďaka čomu pokožka lepšie dýcha, ale pred inými tekutinami matrac príliš neochráni. Ochráni len pred škvrnami a prachom. Na druhej strane oveľa lepšie plní inú dôležitú funkciu poťahu na matrac, a to je termoregulácia počas spánku. Oveľa jednoduchšie totiž odvádzajú teplo.

Na trhu tento typ poťahu matracu nájdete v menšej miere, pretože prvoradou úlohou poťahu je chrániť matrac pred poškodením. Voda je pre matrac najväčším nepriateľom v rámci jeho životnosti. Pokiaľ však netrpíte nadmerným potením a v posteli nehrozí rozliatie akejkoľvek tekutiny, je pre vás ideálny.

VÝHODY

  dobrá termoregulácia

  jednoduchšia údržba

  nižšia cena

  väčší komfort

  lepšia manipulácia pri načahovaní

  rýchlejšie schne

NEVÝHODY

  menšia nepremokavosť

  menší výber

  nutnosť častejšieho prania

Poťah na matrac pre alergikov

Je špeciálnym typom poťahu, ktorý môže byť aj nepriepustný aj klasický. Výber je na vás, ale má niečo navyše. Má v sebe buď takzvanú hypoalergénnu vrstvu zo špeciálnych vlákien, alebo je celý vyrobený z materiálov s hypoalergénnymi účinkami. Takéto sú bavlna, tencel lyocell alebo bambus. Tieto poťahy v sebe menej hromadia prach a roztoče v nich neprežijú.

Sú vhodné nielen pre alergikov, ale aj pre bábätká alebo ľudí s citlivou pokožkou. Použitím striebra sú často aj antibakteriálne. Väčšinou si však za takéto vlastnosti šetriace vaše zdravie aj priplatíte.

VÝHODY

  vhodný pre každého

  pomerne veľký výber na trhu

  zväčša prírodné materiály

  lepšie chráni pred prachom

  možnosť kombinovať buď s klasikou, alebo nepremokavosťou

NEVÝHODY

  vyššia cena

  nutná špecifickejšia starostlivosť

Čo treba zvážiť, keď kupujete poťah na matrac?

Účel použitia

Účel použitia poťahu znamená, komu má poťah slúžiť. V prvom rade sa teda zamyslite, pre koho ten poťah kupujete. Malé deti a seniori, ktorí trávia v posteli mnoho času, prípadne ľudia s nadmerným potením potrebujú čo najviac vodovzdorný až nepremokavý poťah na matrac. Alergici si musia kupovať poťahy špeciálne určené pre nich. Bežným zdravým dospelým zas poslúži klasický priedušný poťah na matrac. Účel použitia teda určuje ten správny typ poťahu pre vás a mal by byť prvou vecou, na ktorou sa pri kúpe zamyslíte.

Materiálové prevedenie

Na výber je na trhu z veľkého množstva syntetických materiálov. Nimi sú napríklad vinyl, ktorý je síce odolný, vodovzdorný, ale pokožka cezeň ťažko dýcha a je nepríjemný na dotyk. Preto ho vytláča polyuretán, ktorý je odolný, príjemný a chladivý. Syntetické materiály však všeobecne idú do úzadia. Častou voľbou na poťahy na matrac je bavlna či plyšový velúr, aloa vera. Najväčší hit je tencel lyocell z čisto obnoviteľných a rastlinných zdrojov. Je vysoko hypoalergénny ako bambus. Vlna je vhodná hlavne na zimné obdobie. Luxusnejšiu verziu poťahov na matrac poskytujú zamat a hodváb. Najčastejšie sa kombinujú prírodné materiály s mikrovláknami či polyuretánom s pomerom 80 : 20. Striebro dodá poťahu antibakteriálne vlastnosti. Základom je vybrať si materiál adekvátny svojej pokožke a ročnému obdobiu. Výber je široký.

Pri výbere poťahu pre najmenších si dajte obzvlášť záležať

Rozmery matraca a spôsob uchytenia poťahu

Vždy sa uistite, že kupujete poťah so správnym rozmerom. Veľký výber máte hlavne v klasických rozmeroch 80/90/120/140/ 160/180 x 200, prípadne mnoho ich je na detské matrace. Avšak dostať aj atypické rozmery. Mnoho obchodov vám vyrobí poťahy na matrac na mieru. Zamerať by ste sa mali na spôsob jeho uchytenia. Poťah na matrac na gumičku ochráni len vrchnú časť matraca, kým poťah na zips poskytne ochranu celému matracu, lebo ho doň v podstate zabalíte. Pokiaľ ide o jednoduchosť nasadenia poťahu, tu odporúčame poťah na gumičky, ktoré len jednoducho natiahnete na rohy matraca. Náhradný poťah so zipsom sa časom môže zbehnúť a vtesnať doň matrac môže byť zložitejšie.

Alternatívou týchto dvoch spôsobov uchytenia poťahu môže byť takzvaný topper na matrac, keď ide buď o klasický chránič, ktorý sa prehodí cez matrac a konce sa zastrčia pod neho tak, aby k nemu priľnul, alebo môže ísť aj o prídavný tenký matrac, používaný aj na kompenzáciu starých vyležaných matracov.

DOBRE VEDIEŤ:

Problém s opätovným nasadzovaním poťahu so zipsom môže vyriešiť model so zipsom po celom obvode. Častejšie však dostať modely so zipsom na troch stranách poťahu. Často sa stáva, že poťahy s rozmermi 180 x 200 a väčšie práčka nedokáže dôkladne vyprať, keď sú mokré, sú pre ňu príliš ťažké. Takéto poťahy radšej tepujte.

Čistenie a starostlivosť

Keď kupujete náhradný poťah na matrac, tak sa na záver musíte zamyslieť nad tým, či sa bude dať  jednoducho čistiť. Ideálne by bolo, mať oprateľný v 60 stupňoch Celzia, inak sa nemusíte zbaviť všetkých nečistôt dostatočne dôkladne. V prípade  potreby si nezabudnite zistiť, či je vhodný do sušičky na bielizeň. To však nie je nevyhnutné. Väčšinu poťahov netreba žehliť a rýchlo schnú aj na vzduchu. Žehlenie sa odporúča iba pri poťahoch, ktoré neznesú pranie vo vysokej teplote.

Ako vybrať správny matrac? Prinášame prehľad najdôležitejších parametrov

Trápia vás bolesti chrbta a nespavosť? Dôvodom môže byť, okrem iného, aj nesprávne zvolený matrac. Výber matraca môže vyzerať jednoducho, nie vždy to tak je. Aby ste si vybrali čo najlepší matrac pre vás, mali by ste prihliadať na niekoľko faktorov. Tie sa týkajú typu výplne, tvrdosti a tiež účelu použitia.

Aká je cena poťahu na matrac?

Kúpiť poťah na matrac je veľmi múdre rozhodnutie. Ide o pomerne malú investíciu na dlhé roky, ktorá výrazne predĺži životnosť matraca, a tým touto kúpou vlastne výrazne ušetríte.

Poťahy na matrace do 30 €

V tejto cenovej hladine nájdete skôr klasické, menej kvalitné poťahy na matrace, ktoré ochránia pred škvrnami a potom, ale nie vodou a alergénmi. Navyše často tu narazíte na kúsky prateľné len v nízkych teplotách, ktoré potom treba pre istotu žehliť. Kúsky lacnejšie ako 20 eur bývajú aj menej šetrné k pokožke. Pod túto sumu neodporúčame ísť.

Poťahy na matrace od 30 € do 100 €

Zlatá stredná cesta na kúpu poťahu na matrac. Nájdete tu už všetky typy vrátane poťahov pre alergikov a v rôznom materiálovom prevedení. Takmer vždy sú prateľné vo vysokých teplotách (60 – 90 stupňov Celzia). Tým sa zbavia všetkých škodlivín bez žehlenia.  Hlavne v hornej hranici tejto cenovej hladiny nájdete aj špeciálne antibakteriálne úpravy a tiež úpravy, ktoré zabezpečia vysokú nepremokavosť aj dobrú termoreguláciu.

Poťahy na matrace nad 100 €

V tejto kategórii už kúpite naozaj odolné, ale zároveň vzdušné poťahy a chrániče na matrace so špeciálnych materiálov. Skôr tu už nájdete topper na matrac a podložky, ktoré obnovia funkčnosť už vyležaných matracov. Antibakteriálna a hypoalergénna ochrana býva v tejto cenovej kategórii samozrejmosťou.

Nepriepustný poťah určite oceníte pri tých najmenších 😉

(moebelix.sk)

Ako sa správne starať o poťah na matrac?

Náhradný poťah na matrac si kupujete hlavne preto, že je oň jednoduchšie sa starať. Jednoducho ho z matraca stiahnete a vyperiete. Mali by ste ho prať minimálne dvakrát do roka. Pokiaľ sa potíte viac, potom aspoň štyri až šesťkrát do roka. Ideálne by bolo mať prateľný na 60 stupňoch, aby sa zničili všetky baktérie a prachové roztoče. Problémom pri údržbe hlavne nepriepustných poťahov je fakt, že rýchlo do seba nasajú vodu a stávajú sa príliš ťažkými vzhľadom na bubon práčky. V takom prípade zvoľte namiesto prania tepovanie.

Väčšina poťahov schne veľmi rýchlo aj na vzduchu, ale mnoho z nich je vhodných aj do sušičky. Treba sledovať štítky. Pri praní poťahov na matrace nepoužívajte aviváž. Mohla by narušiť ich absorpčnú schopnosť. Žehliť treba iba poťahy, ktoré neznesú vysoké teploty pri praní. Tie prežehlite aspoň cez inú látku, aby sa nepoškodili a boli plne hygienické.

Prajeme príjemný a zdravý spánok

Čím dlhšie si matrac udrží svoju pôvodnú kvalitu, tým dlhšie vám bude poskytovať kvalitný spánok. Kúpa poťahu na matrac vôbec nie je obyčajný rozmar. Ochráni váš matrac, a tým aj vaše financie pred predčasnou kúpou nového. Jeho kúpe je vhodné venovať ešte väčšiu pozornosť ako kúpe perín či obliečok. Veríme, že týmto článkom sme vám s tým pomohli, zároveň vám prajeme dobrú noc a ničím nerušený spánok.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako často prať poťah na matrac?

Akýkoľvek poťah na matrac je potrebné oprať minimálne dva razy do roka. Pri vyššom potení aj 4-krát až 6-krát, prípadne aj častejšie podľa potreby.

Aký poťah matraca je vhodný pre bábätko?

Bábätko má citlivú pokožku, preto je preň vhodný bavlnený nepriepustný poťah na matrac. Ideálne so 100% bavlny. Neuškodí ani antialergická vrstva.

Aký typ poťahu je vhodný pre ľudí, ktorí sa viac potia?

Keď sa nadmerne potíte, môžete zvážiť nepremokavý poťah na matrac. Dajte ale pozor, aby bol zároveň aj dostatočne priedušný. Vhodný tu je materiál aloa vera či bavlna. Inak by sa vaše potenie mohlo zhoršiť.

Sú lepšie poťahy matracov s výplňou zo syntetických alebo z prírodných materiálov?

V súčasnosti nájdete skôr poťahy z rôznorodých prírodných materiálov s jemnou prímesou syntetických prvkov kvôli elasticite. Sú výhodnejšie kvôli tomu, že napriek dobrej odolnosti voči tekutinám ostávajú priedušné a lepšie regulujú teplotu.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 204 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 40 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 27 643 recenzií)

(zdroj: google.com; 239 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8