Žiaden automobil so spaľovacím motorom sa bez vhodnej autobatérie jednoducho nezaobíde. Bez jej pomoci svojho tátoša jednoducho nenaštartujete. Ani si len nezapnete rádio. A s vypnutým motorom to tiež veľmi ďaleko nedotiahnete. A práve preto sa investícia do kvalitnej a hlavne spoľahlivej autobatérie vždy vyplatí. Na trhu je samozrejme množstvo rôznych druhov autobatérií, z ktorých každá môže disponovať rozličnými charakteristikami. Ostáva už len vybrať tú správnu.

To najdôležitejšie v skratke

  Autobatéria je nenahraditeľnou súčasťou každého automobilu so spaľovacím motorom. V našom článku vám pomôžeme zorientovať sa vo svete autobatérií, keďže výber zo širokej ponuky produktov vie byť občas poriadne tvrdým orieškom. Poskytneme vám skvelý návod na to, ako vybrať tú správnu autobatériu pre vaše vozidlo a vyvarovať sa kúpe mačky vo vreci.

  Najlacnejšie modely zoženiete aj pod sumu 70 €, ale rátať musíte iba s údržbovými autobatériami alebo základnými bezúdržbovými s nízkym výkonom. Zlatou strednou cestou sú práve pomerne kvalitné kúsky s cenovkou okolo 100 € až 200 €. Majitelia úžitkových vozidiel si však musia priplatiť o čosi naviac, keďže potrebujú veľmi výkonné autobatérie s vysokou kapacitou.

  Pri kúpe vhodnej autobatérie sa nikdy neriaďte iba podľa jej ceny. Podstatné sú aj niektoré dôležité parametre, od ktorých závisí vaša celková spokojnosť, hladké štartovanie vášho vozidla, ale aj jeho prevádzka. Medzi tie najdôležitejšie kritériá patria: typ batérie, kapacita, napätie autobatérie, štartovací prúd, rozmery a rezervná kapacita autobatérie.

  Rovnako vám predstavíme trojicu rád týkajúcich sa nabíjania autobatérie a rizík spojených s jej výmenou na vlastnú päsť. Samozrejme, chýbať nesmie ani tradičné zhrnutie tých najznámejších značiek či najčastejšie kladených otázok, ktoré vám samotný výber autobatérie môžu výrazne zjednodušiť a pomôžu vám vybrať ten správny kúsok.

Čo to je autobatéria? Akú rolu zohráva vo vašom vozidle?

Autobatéria je špeciálnym dobíjacím druhom batérie, ktorá je využívaná práve v automobiloch so spaľovacím motorom. Jej hlavným poslaním je predovšetkým naštartovanie vášho motora v automobile. Pre naštartovanie vášho auta je potrebné dodať naraz veľmi veľký prúd, takže samotné štartovanie možno považovať za najväčšieho odberateľa elektrickej energie v aute. Ak už samotný motor beží, zdrojom elektrickej energie je samotný alternátor a vaša autobatéria sa iba nabíja. Horšie je to však v zimnom období, keďže samotná chemická reakcia v autobatérii sa v mraze spomalí a jej kapacita sa tak znižuje o vyše než 20%. Dôležité tak je pravidelne kontrolovať funkčnosť autobatérie, aby dokázala automobil bez problémov naštartovať.

Autobatérie a ich základné delenie – vyberte si len to, čo naozaj vyhovuje vašim potrebám

Údržbové autobatérie

Staršie modely áut sú obvykle vybavené údržbovými autobatériami, ktoré si vyžadujú nejakú starostlivosť navyše. Jedná sa predovšetkým o dopĺňanie elektrolytu a pravidelné kontrolovanie napätia, ktoré zabezpečí jej správny chod. Nie je to samozrejme nič ťažké, ale o čosi menej komfortné. Samotné veko autobatérie stačí jednoducho odskrutkovať a doliať chýbajúci elektrolyt. V súčasnosti tieto autobatérie už nie sú veľmi rozšírené.

Bezúdržbové autobatérie

Väčšina moderných vozidiel už disponuje práve bezúdržbovými autobatériami, ktoré sú vhodné na jednorazový veľký výdaj energie pri štarte vozidla a nevyžadujú pravidelné dolievanie elektrolytu. Stále však platí, že pravidelné kontrolovanie napätia by malo byť samozrejmosťou aj pri dnešných moderných autobatériách a to najmä v zimnom období. Životnosť samotnej autobatérie totiž výrazne znižuje jej úplné vybitie.

Trakčné autobatérie

Trakčné autobatérie sú vhodné predovšetkým na priebežný výdaj energie v značne menšej miere než je tomu u štartovaní auta. Obyčajne sú tak montované do rôznych druhov karavanov či prívesov, ktoré je potrebné priebežne zásobovať energiou. Rovnako sú omnoho viac odolné voči úplnému vybitiu, čo výrazne zlepšuje ich životnosť.

Vhodne zvolený typ batérie je základom pre správne fungovanie motorového vozidla

Autobatérie a ich rozdelenie podľa technológie výroby. Tu sa majte na pozore

Olovené autobatérie

Olovené autobatérie sú najlacnejším druhom autobatérií, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ide o dosť zastaralú technológiu, ktorá už bola neraz nahradená tými efektívnejšími a modernejšími. Tieto autobatérie disponujú klasickými olovenými elektródami a kyselinou sírovou ako elektrolytom. Aj keď sa v súčasnosti predávajú už pomenej, stále si ich môžete jednoducho zakúpiť pre svojho starého tátoša či veterána.

Ich hlavnou výhodou je odolnosť pri úplnom vybití a nízka cena. Tu to však s výhodami končí. Ľahko vás od olovených autobatérií odradí ich nízky výkon a krátka životnosť. Za zmienku však stojí to, že vyžadujú najnáročnejšiu údržbu spomedzi všetkých dostupných druhov batérií. Ich kúpu veľmi neodporúčame a radšej si priplaťte za tie modernejšie kúsky.

VÝHODY

  odolnosť pri úplnom vybití

  najlacnejší druh autobatérií

  vhodné len pre staršie autá/veterány

NEVÝHODY

  nízky výkon

  krátka životnosť

  zastaralá technológia

  najnáročnejšie na údržbu

EFB autobatérie

Autobatérie disponujúce technológiou EFB patria medzi najpredávanejšie druhy autobatérií na trhu. Ide o modely disponujúce technológiou EFB, ktoré využívajú tekutý špeciálne vylepšený elektrolyt umožňujúci využívanie samotnej autobatérie aj pri častom štartovaní a využívaní funkcie Štart–Stop. V tomto modernejšom prevedení už nedochádza k úniku elektrolytu ako tomu bolo u klasických olovených autobatériách.

Jedná sa o akúsi zlatú strednú cestu medzi kvalitou a cenou. EFB autobatérie ponúkajú celkom slušnú výdrž, pomerne dobrý výkon a uspokojivú životnosť. Sú pravdepodobne asi najčastejšou voľbou väčšiny bežných motoristov. Zmieriť sa je ale nutné s tým, že nedisponujú kvalitami gélových a AGM autobatérií.

VÝHODY

  slušná výdrž

  vhodné pri využívaní funkcie Štart–Stop

  dobrá životnosť

  odolnejšia voči vytečeniu elektrolytu

  pomerne dobrý výkon

  vhodné pri častom štartovaní

  skvelý pomer cena/výkon

NEVÝHODY

  nedisponuje kvalitami gélových a AGM batérií

AGM autobatérie

AGM autobatérie disponujú modernou technológiou AGM (Absorbed Glass Mat). Jej princíp je založený na tom, že obsahuje elektrolyt nasiaknutý v tkanine zhotovenej zo sklených vlákien. Je tak dokonale odolná voči vytečeniu, poskytuje vysoký výkon a nevadí jej ani úplné vybitie. Jej životnosť je na skvelej úrovni, pričom sa rovnako môžete spoľahnúť aj na kvalitnú izoláciu. Tieto batérie je tak možné mať umiestnené aj vnútri kabíny vozidla, pretože nedochádza k unikaniu výparov.

Obyčajne je montovaná do vozidiel, ktoré disponujú brzdnou rekuperáciou a nadštandardnou výbavou, keďže tam musí byť výkon a odolnosť batérie značne vyššia. Jedinou nevýhodou môže byť, že na jej prevádzku budete potrebovať špeciálny typ nabíjačky. Rovnako je nutné rátať aj s vyššou cenou samotnej batérie.

VÝHODY

  vysoký výkon

  kvalitná izolácia

  skvelá životnosť

  nevadí jej úplné vybitie batérie

  odolná voči vytečeniu elektrolytu

NEVÝHODY

  vyššia cena

  vyžaduje špeciálny typ nabíjačky

  menší výkon v porovnaní s gélovými

Gélové autobatérie

Gélové autobatérie sú najvýkonnejšie a najlepšie autobatérie, ktoré sú dostupné na našom trhu. Od ostatných typov sa líšia tým, že samotný elektrolyt sa v nich nachádza vo forme gélu. Výkonovo patria medzi tie najlepšie, takže sú vhodné do automobilov, ktorým je nutné dodávať veľké množstvo elektrickej energie. Sú veľmi odolné voči vytečeniu, takže je možné ich umiestniť do vozidla aj v miernom náklone.

Autobatérie tohto typu majú menšie rozmery a ich samovybíjanie je takmer minimálne. Ich životnosť je tak na skvelej úrovni. Jednou z nevýhod môže byť, že na ich prevádzku budete potrebovať špeciálny typ nabíjačky. Rovnako je nutné tiež počítať s vyššou cenou samotnej batérie.

VÝHODY

  najvýkonnejšie spomedzi autobatérií

  skvelá životnosť

  menšie rozmery

  odolné voči vytečeniu

  samovybíjanie je minimálne

NEVÝHODY

  vyššia cena

  vyžaduje špeciálny typ nabíjačky

(allegro.sk)

Autobatéria  – čo je potrebné zvážiť pri jej kúpe?

Typ batérie

Mimoriadne podstatným parametrom pri výbere autobatérie je typ autobatérie. Dôležitú rolu ale hrá aj model vášho vozidla, prítomnosť Štart–Stop systému či druh motora (naftový alebo benzínový). Samozrejme, vo všeobecnosti nie je možné povedať, ktorá z nich je tá najlepšia práve pre vás. Pýtate sa, ako si teda máte pomôcť? Odpoveď nájdete práve v príručke ku vášmu vozidlu, v ktorej výrobcovia štandardne uvádzajú odporúčané značky autobatérie, ale aj jej vyžadované parametre. Odporúčame vám sa tak riadiť práve podľa nej. Nielen pri výbere typu autobatérie, ale aj pri ostatných parametroch sa primárne riaďte hlavne príručkou dodávanou k vášmu vozidlu. Jedine správne zvolené parametre vám zabezpečia spoľahlivý chod a štartovanie vozidla. 

Rozmery

Rozmery autobatérie sú parametrom, na ktorý častokrát zabúdajú mnohí z kupujúcich. A to aj tí ostrieľaní automechanici. Aby ste si boli stopercentne aj vy istý, či vaše vozidlo disponuje dostatkom priestoru pre danú batériu, radšej daný priestor presne zmerajte. Každé z vozidiel má totiž rôzne riešené usporiadanie dielcov, takže prispôsobiť sa musíte vašim priestorovým možnostiam pod kapotou. Pri kúpe autobatérie s príliš malými alebo veľkými rozmermi sa môže jednoducho stať, že danú batériu nebudete vedieť na dané miesto vhodne nainštalovať.

Kapacita

Kapacita alebo výdrž autobatérie udáva množstvo elektrickej energie, ktoré je schopná vydať za daný čas. Obyčajne je uvádzaná práve v ampérhodinách označovaných ako Ah. Pri tomto parametri platí jedno pravidlo: nikdy nekupujte batériu s nižšou kapacitou než je uvedené v príručke vozidla. Vždy je lepšie mať akúsi rezervu a to najmä v zimnom období. Predídete tak zbytočným problémom so štartovaním a prevádzkou vozidla. Pre benzínové motory sa hodnoty kapacít pohybujú okolo 60 Ah, pričom u tých dieselových modelov je dobré siahnuť po autobatériách s kapacitou okolo 74 Ah. Hodnoty nad 100 Ah sú určené pre dodávky či kamióny.

DOBRE VEDIEŤ:

Dôležitá je aj takzvaná reverzná kapacita, ktorá nám hovorí o tom, ako dlho dokáže autobatéria napájať elektrický systém auta pri zlyhaní alternátora či motora. Ide tak o čas, ktorý má zabezpečiť bezpečný dojazd do servisu. Priemerne sa jedná o dobu 3 hodín.

Štartovací prúd

V súčasnosti sa v moderných automobiloch nachádza množstvo elektroniky, takže je potrebné si zadovážiť autobatériu s dostatočným štartovacím prúdom. Štartovací prúd udáva veľkosť prúdu, ktorý je schopná autobatéria poskytnúť počas štartovania vášho auta. Pri benzínových automobiloch sa poväčšine jedná o 500 A, ale pri tých dieselových vám neodporúčame ísť pod hodnotu 600 A. Zároveň však nezabúdajte ani na rezervu, ktorá je potrebná hlavne v zimnom období. Radšej tak zvážte autobatérie s trošku vyššími hodnotami štartovacieho prúdu. Nech vás v zime nič neprekvapí.

Tiež si dávajte pozor aj na polaritu samotnej autobatérie. Každá batéria disponuje dvojicou pólov a to kladným a záporným. Do európskych automobilov sú obyčajne už pri výrobe montované batérie s pravým pólovaním, čo znamená že kladný pól je umiestnený na pravej strane.

Napätie autobatérie

Pri výbere tej správnej batérie si dajte pozor aj na jej potrebné napätie. Najčastejšie sa stretnete práve s autobatériami, ktoré disponujú klasickým napätím 12 V. Tie sú štandardne montované do väčšiny vozidiel, ktoré jazdia na našich európskych cestách. Samozrejme, naraziť môžete aj na napätia s inými hodnotami. Pri starších autách sa môže jednať o nižšie napätia okolo 6V. Naopak, pri tých novších a modernejších vozidlách sa môžu vyskytnúť aj autobatérie s vyššími hodnotami ako napríklad 15 V či 16 V.

Hľadáte pre svojho tátoša len to najlepšie? Máme tu zoznam tých najznámejších výrobcov a predajcov autobatérií na trhu

Bosch – záruka nemeckej kvality

Popredná nemecká spoločnosť Bosch je považovaná za špičkového výrobcu automobilových dielcov, stavebného materiálu, ale aj spoľahlivých priemyselných zariadení. Jedným z dôvodov jej vysokej popularity  je široká dostupnosť jej produktov. Predávané sú totiž vo viac ako stopäťdesiatich krajinách sveta. V rámci jej sortimentu samozrejme nájdete aj niekoľko typov vysokokvalitných autobatérií.

Varta – kráľ inovatívnych riešení

Varta (Vertrieb, Aufladung, Reparatur Transportabler Akkumulatoren) je dnes pomerne známym hráčom na trhu s autobatériami. Ide o renomovanú nemeckú spoločnosť, ktorá bola založená v Ellwangene v roku 1887. Zameriava sa prevažne na produkciu galvanických článkov a kvalitných akumulátorov do všetkých typov osobných či nákladných automobilov.

Exide – spoľahlivý dodávateľ autobatérií do prvovýroby

Najväčším výrobcom olovo-kyselinových akumulátorov je práve Exide. Táto značka okrem jedenástich výrobných podnikov disponuje aj dvomi výskumnými centrami, ktoré neustále pracujú na zlepšovaní jej produktov a jednotlivých technológií. Niet čudo, že Exide bol mnohými európskymi automobilkami zvolený aj ako dodávateľ autobatérií do prvovýroby.

Banner – rakúsky špecialista na autobatérie

Rakúsky výrobca autobatérií Banner je značkou, ktorá je uznávaná na medzinárodnej úrovni. Táto značka ponúka širokú ponuku kvalitných autobatérií s rôznymi kapacitami, ktoré sú vhodné aj do tých najnáročnejších podmienok. Banner je taktiež dodávateľ autobatérií do prvovýroby automobilov a to u značiek ako je Audi, BMW či Volkswagen.

Yuasa – japonský výrobca vo svete autobatérií

Japonský výrobca autobatérií Yuasa je priemyselným štandardom už dlhé roky. Značka sa vyznačuje nadpriemernou kvalitou, skvelou životnosťou svojich produktov a dlhoročnými skúsenosťami v tomto odbore. Spoločnosť vznikla v dvadsiatych rokoch minulého storočia, pričom sa takmer od samého začiatku venuje práve výrobe akumulátorov.

Aká môže byť cena autobatérie? Na výber máte z troch cenových relácií.

Lacné autobatérie v cenových reláciách do 70 €

Najlacnejšia cenová kategória autobatérií do 70 € ponúka naozaj iba tie najzákladnejšie modely, ktoré sú charakterické menšími rozmermi. Rovnako sú tieto modely ľahšie, disponujú nižšou kapacitou a menším štartovacím prúdom. Tieto modely sú preto vhodnejšie pre staršie autá, ktoré neobsahujú veľké množstvo elektroniky.

Autobatérie v cenových reláciách od 70 € do 200 €

V cenovej kategórii autobatérií od 70 € do 200 € nájdete tie priemerné, ale aj veľmi kvalitné bezúdržbové autobatérie – myslíme tým aj AGM a gélové autobatérie. Disponujú teda skvelou kapacitou, štartovacím prúdom a výkonom. Tieto modely sú preto vhodnejšie pre moderné autá obsahujúce množstvo elektroniky.

Autobatérie v cenových reláciách nad 200 €

Cenová kategória autobatérií nad 200 € je určená predovšetkým pre úžitkové vozidlá. Nájdete tu teda nielen bezúdržbové autobatérie, ale aj tie trakčné. Tie disponujú obrovskou kapacitou a veľmi vysokým štartovacím prúdom, ktorý zabezpečí ich plynulú prevádzku.

Príprava auta na zimu. Jazdite v zime bezpečne!

S pribúdajúcimi chladnými a mrazivými dňami vám už nepostačí povinná výbava len v podobe teplého oblečenia a rukavíc. Myslieť treba i na svoje auto, ktoré je po letnej sezóne nutné pripraviť na miestami tuhú a chladnú zimu. V prípade, že nechcete riskovať počas zimnej sezóny nejaké nemilé prekvapenie, rozhodne si na príprave auta na zimu dajte záležať.

Nabíjanie autobatérie a jej výmena? Toto sú tri najdôležitejšie rady

  • Nabíjanie autobatérie sa najčastejšie vykonáva pomocou špeciálne určenej pomôcky nazývanej nabíjačka autobatérií. Pri jej používaní je potrebné sa riadiť predovšetkým pokynmi, ktoré sú uvedené v jej manuáli.
  • Nabíjanie autobatérie v núdzi môžete vykonať aj pomocou štartovacích káblov, dajte si však pozor na správne zapojenie káblov na jednotlivé kladné a záporné póly autobatérie.
  • Overiť jej stav vám pomôže merač kapacity autobatérie.

Ak nie ste skúseným automechanikom, autobatériu nikdy nevymieňajte svojpomocne. Moderné autá majú totiž množstvo bezpečnostných prvkov a zlou manipuláciou by ste mohli starú, ale aj novú autobatériu nenávratne poškodiť.

Bez kvalitnej a spoľahlivej autobatérie sa ďaleko nepohnete

Ako ste sa isto presvedčili, kvalitná a spoľahlivá autobatéria je nevyhnutná na naštartovanie vášho vozidla. Keďže na trhu je dostupných niekoľko druhov, tak je občas ťažké sa v danej problematike zorientovať. My pevne veríme, že ste práve vďaka našim radám našli svojho autobatériového favorita. Prajeme vám ešte veľa šťastných kilometrov a hojne napätia na cestách. Samozrejme toho v autobatérii.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (4 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ako a kde zlikvidovať starú autobatériu?

Autobatéria je považovaná za nebezpečný chemický odpad. V žiadnom prípade ju nevyhadzujte do nádob komunálneho odpadu. Odovzdať ju môžete bezplatne jej distribútorovi, ale aj v niektorých autoservisoch či na rôznych výkupných miestach.

Ako dlho vydrží autobatéria?

Autobatéria vám vydrží pomerne dlho. Závisí to hlavne od toho, o aký typ batérie sa jedná a taktiež od jej vyťaženia počas prevádzky. Jej priemerná životnosť sa zvyčajne pohybuje okolo troch či štyroch rokov.

Sú hlboké vybitie a prebitie škodlivé pre autobatériu?

Hlbokému vybitiu a prebitiu by ste sa mali vyvarovať. Samozrejme, niektoré autobatérie sú odolnejšie voči týmto neduhom, ale rozhodne to žiadnej autobatérii neprospieva.

Ktorý typ batérie je najlepší?

Najlepším typom batérie je práve gélová autobatéria, ktorá poskytuje najväčší výkon spomedzi všetkých druhov. Zároveň tiež disponuje menšími rozmermi. Pre istotu sa riaďte výhradne podľa svojich potrieb a podľa príručky, ktorú ste obdržali k motorovému vozidlu. 

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 327 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 43 588 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8