Čoskoro sú tu opäť Vianoce a základom vianočnej atmosféry je vianočný stromček. Jeho výberu treba venovať náležitú pozornosť. Možností je mnoho a my vám prinášame návod ako si vybrať ten najlepší vianočný stromček pre vašu domácnosť.

To najdôležitejšie v skratke

 Živý vianočný stromček domácnosť príjemne prevonia a predstavuje klasiku Vianoc. Je potrebné si ho kupovať každý rok čo zaťaží váš rozpočet pred Vianocami. Umelý vám síce domácnosť neprevonia, ale je to investícia, ktorá vám časom ušetrí peniaze. Pri správnom zaobchádzaní a starostlivosti vám vydrží aj niekoľko rokov. Navyše dnešné modely vďaka 2D a 3D spracovaniu ihličia pôsobia veľmi realisticky.

 Široký výber umelých stromčekov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Správny kúsok si vyberie každá domácnosť, bez ohľadu nato, aký veľký priestor dokáže pre strom vyčleniť. Vo všeobecnosti platí, že strom by mal siahať aspoň 20 cm pod úroveň stropu. Sledovať by ste mali aj celkový priemer stromu. Ten určuje koľko priestoru zaberie do šírky. Pokiaľ potrebujete tento priestor ušetriť siahnite po takzvaných polovičných vianočných stromčekoch s rovným chrbtom, ktorý opriete o stenu, alebo po plnom vianočnom stromčeku v tvare kužeľa.

 Pri plánovaní rozpočtu na kúpu vianočného stromčeka nezabúdajte na fakt, že ho treba aj ozdobiť a nasvietiť. Rátajte v rozpočte aj s kúpou ozdôb, dizajnovejšieho stojanu alebo podložky pod stromček, ktorá nevzhľadný stojan zakryje. Pokiaľ nezainvestujete do modelu so zabudovanými optickými vláknami s LED osvetlením, tak významnú položku vianočnej výzdoby bude tvoriť niekoľko kusov svetelných reťazí alebo sviečok na baterky.

 Umelý vianočný stromček na rozdiel od živého nevyžaduje po zostavení a ozdobení žiadnu špeciálnu starostlivosť. Je však vhodné dať si pozor pri jeho skladovaní. Pokiaľ ho pred uložením po sviatkoch očistíte od prachu, poskladáte ho, tak ako vám prišiel v pôvodnom balení a nevystavíte ho priamemu slnku a vlhku, uchová si svôj pôvodný vzhľad a funkčnosť dlhé roky.

Živý vianočný stromček alebo umelý vianočný stromček?

Na začiatok musíte urobiť základný výber medzi umelým a živým vianočným stromčekom. Poďme si ich jednotlivo popísať a porovnať, aby ste zistili, ktorý je pre vás lepší.

Živý vianočný stromček

Živý vianočný stromček je klasika, bez ktorej si niektorí nevedia predstaviť Vianoce. Najpredávanejšími sú rôzne druhy jedlí, borovíc a smrekov. V dnešnej dobe sú živé vianočné stromčeky z 90% pestované na plantážach s málo úrodnou pôdou, špeciálne vyčlenenou na tieto účely, takže ich výrub nenarúša ekosystém, tak ako to bývalo v minulosti. Jeho každoročný výber pár dní pred štedrým večerom mnohí považujú za vítanú rodinnú tradíciu. V podobe predobjednávky je ho možné  kúpiť aj cez internet a v dohodnutom termíne vám ho dodajú až domov.

Živý vianočný stromček vám príjemne prevonia celú domácnosť

Domácnosť príjemne prevonia a navodí pravú atmosféru. Jeho kúpu však treba patrične zvážiť a dobre načasovať, aby neuschol príliš rýchlo. Navyše, aby si udržal pekný vzhľad celé sviatky, tak je nutné sa oň starať – dopĺňať mu vodu a zabezpečiť, aby v jeho okolí nebol príliš suchý vzduch. Zaujímavou variantou môže byť aj živý vianočný stromček v kvetináči, ktorý ostane pri občasnom zaliatí krásny aj roky a po sviatkoch skvele zapadne do vašej záhrady či balkónu. V prípade balkónovej ozdoby mu však treba dopriať aj pravidelné presadenie do čerstvej zeminy a väčšieho kvetináču podľa aktuálnej potreby.

VÝHODY

  vytvorí autentickejšiu sviatočnú atmosféru

 prevoňajú priestor vonnými látkami, ktoré majú relaxačný účinok

 vďaka plantážnemu spôsobu pestovania sú ekologickou voľbou

NEVÝHODY

 neekonomickosť; nutnosť kupovať každý rok

 vítaná, až nutná návšteva obchodu osobne

 nutnosť pod ním upratovať a starať sa oň po celé sviatky

 menší výber vo veľkostiach a tvaroch stromu

 nerovnomerný tvar a časom zhoršujúci sa vzhľad

Umelý vianočný stromček

Umelý vianočný stromček je napodobenina živého stromu vyrobená z plastu. Dnešné umelé vianočné stromčeky sa už nedajú porovnať so svojimi predchodcami. Už sa jedná o na pohľad nerozoznateľné kópie svojich predlôh v 2D a 3D prevedení ihličia. Dokonca sa vyrábajú z kvalitných, jemných a ohybných materiálov, ktoré imitujú správanie ihličia čiastočne aj na dotyk. Na trhu je výber z množstva veľkostí a tvarov, vrátane extra úzkych prevedení vhodných aj pre menšie priestory. Neestetickosť a nemotornosť teda už dávno nie sú argumentmi prečo si umelý vianočný stromček nekúpiť.

Na trhu je na výber veľké množstvo umelých vianočných stromčekov na nerozoznanie od živého

Paradoxne sa ním stala ekológia, pretože pestovaním na plantážach sa živé vianočné stromy stali obnoviteľným zdrojom, ktorý, navyše počas svojho niekoľkoročného rastu produkuje kyslík a vytvára úkryt pre hmyz a vtáctvo. Druhou stranou mince sú energetické náklady na výrobu a likvidáciu plastových stromov, ktoré produkujú uhlíkovú stopu. Sú tak vysoké, že svoj strom by ste museli používať okolo 20 rokov, aby ste mohli povedať, že šetríte životné prostredie.

V priemere však ľudia obmieňajú vianočný stromček každých 5 – 10 rokov. Na druhej strane po pár rokoch používania sa vám vrátia náklady za jeho kúpu, pretože živý stromček musíte kupovať každý rok. Takže, ak si vyberiete umelý stromček, časom to výrazne prospeje vašej peňaženke. Pokiaľ si dáte záležať na správnom uskladnení, vydrží vám v pôvodnom stave aj niekoľko desaťročí. Inak nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Stačí ho zostaviť, ozdobiť a už sa z neho môžete celé sviatky iba tešiť. Pre extra zaneprázdnených dostať už aj dopredu vyzdobené umelé vianočné stromčeky.

VÝHODY

 jednoduchá kúpa na diaľku

 dlhodobá trvácnosť vzhľadu

 široký výber realistických aj atypických kúskov

 nevyžaduje žiadnu dodatočnú starostlivosť

 rýchla návratnosť investície

NEVÝHODY

 vyššia počiatočná investícia

 po rokoch vám môže zovšednieť

 nutnosť skladania

 neekologickosť

Aké druhy umelých vianočných stromčekov existujú?

Výber umelých vianočných stromov na trhu je naozaj veľmi bohatý. Nájdete tu exempláre rôznych výšok, tvarov, farieb, ale aj spôsobov skladania, či vzhľadu ihličia.

1, Podľa výšky umelého vianočného stromčeka

 • Miniatúrny vianočný stromček do 60 cm využijete skôr ako doplnkovú vianočnú výzdobu na stolík do predsiene, kuchyne, či detskej izby.
 • Malý vianočný stromček dosahuje výšku najčastejšie 120 cm, maximálne 150 cm. Ideálne vynikne po postavení na menší stôl, alebo poličku pri stene. Je to vhodná voľba pre domácnosti s menším finančným rozpočtom.
 • Stredne vysoký stromček v rozmedzí 150 -180 je vhodný do menších bytov a obzvlášť ak máte nízke stropy, tak u vás vynikne rovnako, ako jeho vyšší klasický náprotivok.
 • Klasická, najpredávanejšia výška sa pohybuje medzi 180 – 220 cm. Bežný vianočný strom by mal byť vyšší ako priemerný dospelý muž a siahať maximálne 20 cm pod hranicu stropu. Tento typ to dokonale spĺňa.
 • Vianočné stromčeky nad 220 cm sa hodia skôr pre verejné priestory a miestnosti s klenutými stropmi.
 • V ponuke nájdete aj extrémne vysoké umelé stromy do 4,5 m. Tie sa už hodia skôr na vonkajšie použitie, alebo do výstavných priestorov.

Ideálna výška vianočného stromčeka do bytu alebo domu je od 180 – 220 cm

2, Podľa tvaru umelého stromčeka

 • plný tvar – je najčastejší a zákazníkmi najviac preferovaný. Jedná sa o presnú kópiu tvaru živého stromu.
 • štíhly, kužeľovitý tvar – jedná  sa o úzky vianočný stromček a okrem toho, že šetrí miesto sa jedná aj o čoraz obľúbenejší dizajnový kúsok.
 • rovný chrbát, nazývaný aj polovičný vianočný stromček – z polovice má plný profil a vzhľad klasického stromu, ale druhá polovica akoby chýba. Rovnou časťou ho opriete o stenu a ušetríte tým mnoho miesta.
 • preriedený strom – ide o strom, ktorý má výraznejšie medzery medzi vetvami. Je vhodný pre tých, ktorí chcú upriamiť pozornosť na výzdobu vianočného stromčeka. Tento tvar na ozdoby poskytuje extra priestor.

Plný tvar vianočného stromčeka

Štíhly, kuželovitý tvar vianočného stromčeka

Polovičný vianočný stromček

Preriedený vianočný stromček

3, Podľa spracovania ihličia umelého stromčeka

 • jedľahusté konáre s plochými a pružnými ihličkami, vyrastajú jednotlivo zo stonky
 • smrekhrubé konáre s ihličím vyrastajúcim jednotlivo zo stonky. Na rozdiel od jedlí má smrekové ihličie štyri strany a ostré hroty
 • borovica má okolo kmeňa redšie konáre, s tenkými ihličkami pripevnenými na stonke v zhlukoch po dvoch, troch alebo piatich

Veľmi dôležitým je aj materiál a spôsob výroby jednotlivých ihličiek. Vyrábajú sa, buď z PVC materiálu – tieto sú ploché, teda dvojrozmerné (2D), jemné ako papier, alebo z polyetylénu (PE). Toto ihličie je väčšie, ohybné a má 3D rozmer. Niektoré stromy obsahujú kombináciu oboch. Platí, že čím realistickejší strom, tým vyšší počet PE.

2D ploché ihličie

3D ohybné ihličie

4, Podľa farby vianočného umelého stromčeka

Najčastejšie a najpreferovanejšie sú zelené naturálne umelé stromčeky, ktoré ideálne obsahujú viac odtieňov zelenej kvôli väčšej realistickosti. Zákazníkmi vyhľadávaný je aj vianočný stromček zasnežený po celom povrchu alebo iba po okrajoch, či so šiškami. Dodáva to atmosféru rozprávkových bielych Vianoc. Pomerne bežný je aj čisto biely model. Preferujú ho najmä ľudia s moderným zmýšľaním, ktorí chcú upozorniť skôr na samotnú výzdobu. Pre odvážnych sú k dispozícii aj iné farebné modely, predovšetkým červené, modré, zlaté a strieborné.

Treba si však uvedomiť, že umelý vianočný stromček sa kupuje na dlhšiu dobu a farebné stromy sa ťažšie prispôsobia prípadnej zmene vkusu. Odporúčame ich teda skôr v menších modeloch, ako doplnkovú vianočnú výzdobu.

Štandardný zelený vianočný strom

Viac odtieňov zelenej farby na vianočnom strome

Zasnežený vianočný strom

Biely vianočný strom

5, Podľa spôsobu zloženia umelého stromčeka

Väčšinou sa umelý strom skladá z troch až štyroch časti, ktoré sa postupne nastoknú na seba a vznikne kmeň. Potom sú už postranné vetvy, buď pripevnené napevno a stačí ich rozprestrieť a vymodelovať, alebo ich treba namontovať podľa návodu a číslovania.

Koľko môže stáť vianočný stromček?

Pred kúpou stromu si samozrejme musíte zvážiť koľko doň chcete investovať. Nezabudnite pri tom na to, že vianočný stromček tvorí len časť vianočnej výzdoby. Vo všeobecnosti platí, čím väčší/vyšší stromček, tým vyššia cena, a to bez ohľadu na to, či je strom živý, alebo umelý. Ako sme už spomenuli, na trhu dostať kusy od nízkych 60 cm kusov až po extra vysoké, 450 cm exempláre.

Väčšinou pri nákupe umelého stromčeka musíte rátať s vyššou cenou za kus než pri jeho živom variante, ale treba mať na pamäti, že umelý stromček budete využívať niekoľko rokov po sebe. Pri živom stromčeku musíte rátať s investíciou niekoľko desiatok eur každý rok. Rokmi sa tak voľba živého vianočného stromčeku predraží.

Ceny rezaných živých stromčekov podľa veľkosti:

 • od 60 do 120 cm sa hýbu od 15 do 20 € za kus
 • od 120 do 150 cm sa hýbu od 20 do 35 € za kus
 • od 150 do 180 cm od 30 do 45 € za kus
 • od 180 – do 210 cm od 40 – 50 € za kus
 • za 2,5 metrové stromy si zaplatíte od 50 do 70 € za kus

Kusy, ktoré presahujú výšku 3 a 4 metrov stoja už cez 100 niekedy až cez 200 € za kus. Ceny živých vianočných stromčekov v kvetináči zvyknú byť o niečo vyššie oproti tým rezaným. Zhruba o 10 – 20 percent.

Cena živých stromčekov závisí aj od druhu (smrek, jedľa, borovica, …) pre ktorý sa rozhodnete

Ceny umelých vianočných stromčekov:

Okrem výšky sa odvíjajú aj od prevedenia ihličia 2D ihličie je lacnejšie ako kombinácia s 3D a takzvané Full 3D umelé stromy sú najdrahšie. Pre lepšiu orientáciu sme vytvorili štyri cenové hladiny s popisom, aké umelé vianočné stromčeky v nich môžete zakúpiť.

1, do 50 eur

Táto cenová hladina je určená pre menej náročných užívateľov. Nájdete tu stromy výhradne s menej realistickým 2D spracovaním ihličia z tvrdého PVC materiálu. Na výber tu máte prevažne z nižších stromov do 180 cm.

2, od 50 do 100 eur

Táto kategória ponúka najlepší pomer kvality a ceny. Nájdete tu už aj 3D vianočné stromčeky. Prevažne sú však k dispozícii 2D a kombinované spracovania. Väčšinou sú to nižšie 150 centimetrové, ale aj najvyhľadávanejšie výšky medzi 180 -210 cm.

3, od 100 do 150 eur

Bežne tu už nájdete 3D vianočný stromček, dokonca aj so zabudovanými optickými vláknami. Na výber tu máte zo všetkých bežne žiadaných výšok.

4, nad 150 eur

Ide o luxusné modely s veľmi realistickým vzhľadom a všetkých výšok. Bez problémov za túto cenu získate Full 3D vianočné stromčeky.

Čo ešte okrem ceny treba zvážiť pri kúpe umelého vianočného stromčeka?

Kam ho plánujete umiestniť ?

Miesto umiestnenia vianočného stromčeka si dobre zvážte ešte pred jeho samotnou kúpou. Plánujete ho mať v interiéri alebo v exteriéri? Väčšina modelov je vhodná aj pre vonkajšie použitie, ale vždy si to v prípade výzdoby exteriéru zistite dopredu. Takisto si vymerajte priestor, kde ho chcete postaviť nielen do výšky, ale aj do šírky.

Predajca by vždy mal udávať aj údaj, aký je priemer – najväčšia šírka stromčeka. Výšku vyberajte podľa toho, že vrchol by mal siahať aspoň 20 cm pod úroveň stropu. Minimálne 20 cm by mal byť priestor aj medzi zemou a posledným poschodím stromu, aby ste mali kam uložiť darčeky.

Pri kúpe je dôležité brať do úvahy aj najväčší priemer stromčeka. Pri výške je dobré zohladniť, aby bol strom 20 cm pod úrovňou stropu a 20 cm medzi podlahou a prvými vetvičkami

Chcete klasický realistický vzhľad či dizajnový kúsok?

Túto otázku ste si zrejme položili už pri opise rôznych druhov vianočných stromov dostupných na trhu. Pokiaľ vsadíte na klasiku vo všeobecnosti platí, že čím viac PE, teda 3D ihličia strom obsahuje, tým je realistickejší. Nemusíte sa však za každú cenu hnať do stopercentných 3D stromčekov. Stačí, ak je vianočný stromček 3D len zo 65%, zvyšok doplní klasické 2D ihličie z PVC.

Dokonca ak sa 2D ihličie použije hlavne v blízkosti kmeňa, dodá stromčeku väčšiu hustotu koruny. Kombinácia 2D a 3D prevedenia je skvelý kompromis medzi kvalitou a prijateľnou cenou. Taktiež sa medzi sebou nemusí biť ani klasika s dizajnom. Stačí, ak si vyberiete zelený strom s rôznymi trblietkami, alebo užší kužeľový tvar a získate symbiózu klasiky s moderným dizajnom v jednom modely.

Ako vyzdobiť vianočný stromček, aby naplno vynikol?

Ozdobený vždyzelený stromček sa stal hlavným symbolom Vianoc. Je to tak už celé stáročia a rovnako väčšina rodín vníma zdobenie vianočného stromčeka ako dôležitú rodinnú tradíciu. Prinášame jednoduchý návod, ako ozdobiť vianočný stromček tak, aby bol stredobodom vašej sviatočnej výzdoby.

Ako chcete riešiť osvetlenie stromčeka?

Pri umelých modeloch sa nemusíte spoliehať na samostatné svetelné reťaze. Mnoho kúskov má už rovno v ihličí zabudované optické vlákna s LED osvetlením. Väčšinou ponúkajú na výber rôzne režimy osvetlenia od klasického bieleho svetla po rôznofarebné varianty.  Navyše si môžete vybrať či bude svietiť stále alebo blikať či postupne zhasínať a zapínať svetlá.

Vhodne zvolené osvetlenie dodá vianočnému stromčeku kúzelné čaro

Stromčeky s LED osvetlením bývajú o niečo drahšie, ale ušetrí vám to každoročné rozmotávanie a rovnomerné umiestňovanie svetelných reťazí, prípadne kúpu nových. Bez ohľadu na to, pre ktorý variant sa rozhodnete, uistite sa, že po vypálení jednej žiarovky budú zvyšné naďalej svietiť. Kvôli osvetleniu by bolo dobré myslieť aj na fakt, aby bol strom umiestnený dostatočne blízko zdroju elektrickej energie, poprípade zvoliť osvetlenie na batérie. Skutočným sviečkam sa na umelých stromčekoch radšej vyhnite. Môžete využiť ich verné napodobeniny na baterky.

Kde nakupovať vianočné stromčeky?

V dnešnej dobe sa pri akomkoľvek druhu tovaru diskutuje o tom, či je lepší nákup cez eshop alebo v kamennom obchode. Pri vianočných stromčekoch je táto dilema ešte vypuklejšia. Pri živých vianočných stromčekoch síce existuje možnosť predobjednávky cez internet s dovozom priamo domov pár dní až týždňov pred Vianocami, ale tu jednoznačne platí, že je lepšie nakupovať osobne. Len tak si viete strom obzrieť a pochytať ihličie a overiť jeho čerstvosť bez zbytočných komplikácií.

Výhody a nevýhody nakupovania v e-shope

VÝHODY

 široký výber z rôznych typov

výber v rôznych cenových hladinách, nižšie ceny

možnosť nakúpiť v pokoji s časom na rozmyslenie

 možnosť odstúpenia od kúpy

 väčšinou s dopravou zadarmo alebo za nízky poplatok 

NEVÝHODY

nemožnosť obzrieť/chytiť si tovar

nemožnosť poradiť sa osobne

rôznorodá čakacia doba na dodanie, minimálne 24 hodín

 

Pri umelých stromčekoch voľba nie je taká jednoznačná, ale dá sa prikloniť k nákupom cez overené eshopy. Je to pohodlné a každý internetový obchod má povinnosť umožniť vrátenie tovaru bez udania dôvodu minimálne do 14 dní.

E-shop, nakupujete v pohodlí domova bez zbytočného stresu. Kamenný obchod, zažívate príjemnú vianočnú atmosféru 

Porovnajme si nákupy stromčekov v internetových a v kamenných obchodoch. Vianočné stromčeky sú sezónne predávaný tovar, takže v kamenných obchodoch mávajú omnoho menší výber než v eshopoch. Na druhú stranu aj pri umelých stromčekoch je dobré ich kvalitu prevedenia preveriť osobne. Navyše, ihneď po kúpe si ho môžete zobrať domov. Kamenný obchod je dobrá voľba, keď si kupujete strom na poslednú chvíľu, alebo nemáte presnú predstavu o tom, aký typ chcete/potrebujete. V prípade, že túto predstavu máte a netlačí vás pri kúpe čas, tak internetový obchod je ideálnou voľbou.

Výhody a nevýhody nakupovania v kamennom obchode

VÝHODY

 možnosť poradiť sa osobne s odborníkom

možnosť overiť si kvalitu ešte pred samotnou kúpou na vlastné oči

stromček máte doma v deň nákupu

NEVÝHODY

menší výber

vyššie ceny

 často je potrebné za nákupom absolvovať dlhšie cesty

 

Ako sa starať o umelý vianočný stromček ?

Po rozostavení a ozdobení nepotrebuje umelý vianočný stromček vôbec žiadnu starostlivosť. Kľúčové pre zachovanie jeho vzhľadu a vlastností je hlavne to, ako ho uskladníte po sviatkoch. Dodržujte tieto tri základné zásady a budete sa tešiť zo svojho stromčeka veľmi dlho.

1, Uchovajte si pôvodné balenie stromčeka

Ideálne je, ak si nielen uchováte krabicu v ktorej stromček prišiel, ale si aj zapamätáte spôsob, ako ho tam predajca uložil. Pomôcť vám v tom môžu fotky, ktoré si môžete urobiť pri prvom vybaľovaní. Väčšina predajcov totiž veľmi dbá na to, aby tovar prišiel nepoškodený a v balení majú prax. Využite ich finty a máte pomerne veľkú istotu, že sa manipuláciou stromček nepoškodí. Následne opäť zalepte pôvodné balenie.

2, Pred uložením ho očistite od prachu

Postupom času sa na vašom umelom strome nahromadí jemná vrstva prachu. Zabráňte tomuto hromadeniu nečistôt a strate ilúzie novosti pomocou suchej handričky alebo prachovky a dôkladne ho očistite , najmä pred umiestnením do krabice.

3, Uskladňujte ho na tmavom, chladnom a suchom mieste

Nevystavujte strom priamemu slnečnému žiareniu. To by mohlo poškodiť jeho farbu. Vyhýbajte sa aj prílišnému teplu a vlhku. Mohli by narušiť tvar stromu a pružnosť jeho ihličia.

DOBRE VEDIEŤ:

Pôvodné balenie môžete nahradiť aj vakmi na oblečenie či vákuovým vrecami. Uložíte doň časti stromu v pôvodnej polohe a zazipsujete ho. V prípade vákuového vreca vysajete vzduch vysávačom, zaručene ho tak ochránite pred vlhkom aj prípadnými škodcami v pivnici, či na povale.

Ktoré príslušenstvo sa oplatí k vianočnému stromčeku dokúpiť ?

Kúpa samotného stromu je len prvým krokom k dokonalému vianočnému stromčeku. Následne treba zabezpečiť jeho stabilitu a ozdobiť ho.

Stojan

Je nevyhnutnou súčasťou vianočného stromčeka, pretože mu dodáva stabilitu a len vďaka nemu stojí rovno. Vianočný strom sa vždy predáva spolu so stojanom, ale tie sú väčšinou pomerne jednoduchého a často nepekného vzhľadu. V ponuke je aj mnoho špeciálne tvarovaných a pomaľovaných kúskov, ktoré zapadnú lepšie k vašej výzdobe. Dávajte však pozor, aby váš strom doňho zapadol presne.

Podložka pod stromček

Nevzhľadný stojan však môžete prekryť aj hitom tejto sezóny – podložkou pod stromček. Ide vlastne o koberček s dierou uprostred, cez ktorú prevlečiete kmeň, nastokne ho na stojan a ten sa zakryje kobercom. Ide o elegantný a často oveľa lacnejší variant ako umelecky spracované stojany.

Svetelné reťaze

Ak nemáte strom už so zabudovaným LED osvetlením budete na dokonalé ozdobenie stromčeka potrebovať niekoľko LED reťazí. To koľko ich budete potrebovať, závisí od toho ako husto chcete mať jednotlivé žiarovky pri sebe a od výšky stromu. Ich výhodou je, že sa dajú navzájom prepájať a na výber máte mnoho farebných prevedení.

Vianočné ozdoby

Druhov vianočných ozdôb je nespočetné množstvo a ktoré z nich využijete záleží len na vás a vašom vkuse. V žiadnej domácnosti však nesmú chýbať vianočné gule rôznej veľkosti a takisto mašle. Platí zásada, čím hustejší strom, tým väčšie ozdoby, aby dostatočne vynikli. Tento rok dizajnéri dávajú do popredia bielu farbu a ilúziu zasneženej krajiny. Trendy bude využitie veľkých kvetov z rôznych materiálov. Pokiaľ sa ozdobovaním nechcete zaoberať, tak v posledných rokoch je bežné zakúpiť si vianočný stromček ozdobený už v obchode.

DOBRE VEDIEŤ:

Čím skôr začnete kupovať vianočné dekorácie, tým lepšie. Za prvé, ušetríte, lebo začiatkom novembra obchody ponúkajú vianočný tovar v rôznych akciách za výborné ceny. Za druhé, rôzne vedecké štúdie dokazujú, že ak si domácnosť vyzdobíte už začiatkom decembra, ušetríte čas tesne pred sviatkami na iné povinnosti a vyhnete sa nadmernému stresu.

Príjemné zdobenie vianočného stromčeka želáme

Vianoce sa blížia a mnoho eshopov, aj kamenných obchodov práve v tomto období naskladňuje rôzny vianočný tovar, často v akcii. Je preto pravý čas zamyslieť sa, po akom vianočnom stromčeku túžite.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 19 060 recenzií)

(zdroj: google.com; 7 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 12 413 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 158 385 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (5 votes)