Ozdobený vždyzelený stromček sa stal hlavným symbolom Vianoc. Je to tak už celé stáročia a rovnako väčšina rodín vníma zdobenie vianočného stromčeka ako dôležitú rodinnú tradíciu. Všetci túžime po tom, aby bol dokonalý. Ako to docieliť? Stačí dodržať pár pomerne jednoduchých pravidiel. Prinášame vám jednoduchý návod, ako ozdobiť vianočný stromček tak, aby bol naozaj stredobodom vašej sviatočnej výzdoby.

Prečo zdobíme stromček?

Zdobenie stromčeka je pozostatok pohanských zvykov starovekých civilizácií zo slávenia zimného slnovratu. V Ríme sa takéto slávnosti nazývali saturnálie a po svojom zosilnení  kresťanstvo na tieto slávnosti nadviazalo, aby uľahčilo ľuďom prechod na novú vieru. Najprv sa však zdobili iba menšie zväzky vetvičiek ihličnanov a vždyzelených rastlín, ktoré sa zavesili nad trám nad dvere. Zelená symbolizovala život a počas zimného slnovratu mala opäť prebudiť spiacu prírodu či boha Slnka. Navyše zelené časti rastlín mali odháňať choroby a zlých duchov.

Pravý vianočný stromček a ozdoby na stromček priniesli luteráni v 16. storočí. Vo zvyšku Európy (teda aj u nás) a USA sa nadobro udomácnil v 19. storočí. Legenda hovorí, že reformátor cirkvi Martin Luther počas štedrovečernej prechádzky uvidel žiariť hviezdy pomedzi vetvičky stromov a tento pohľad ho uchvátil. Chcel tento obraz a pocit sprostredkovať aj svojej rodine, a preto doniesol jeden strom domov a rozvešal na ňom sviečky. Z tohto dôvodu sú sviečky a svetielka najtradičnejšou ozdobu vianočného stromčeka, ktorý mal v prvom rade slúžiť ako náhrada zakázaného uctievania jasličiek.

Na dnešnom trhu nájdete nespočetné množstvo výzdob, aj tie z rozprávok

Tradičné vs. moderné vianočné ozdoby na stromček

Najtradičnejšie vianočné ozdoby ešte z čias zdobenia halúzok tvoria sušené ovocie, orechy a slamené ozdoby. Z neskorších čias, keď už bol klasický vianočný stromček úplne bežnou súčasťou každej domácnosti, teda koniec 19. storočia až po medzivojnové obdobie, sa tradične vyrábali papierové a drevené ozdoby na stromček. Bohatšie rodiny si vešali aj sklenené ozdoby na stromček. Časom si k dreveným slameným a papierovým ozdobám vyrábali aj háčkované ozdoby.

Drevené a háčkované ozdoby na stromček sú aj vianočným trendom posledných rokov tzv. udržateľného vianočného zdobenia. Nahrádzajú ďalšie moderné vianočné ozdoby na stromček z polyestru a iných plastov a nerozbitných materiálov. Takisto sa do módy vracajú prírodné ozdoby v podobe šišiek, orechov a sušeného ovocia. Najpredávanejšie sú biele ozdoby na stromček, ktoré sa v posledných rokoch kombinujú najme so zlatou, modrou alebo cyklámenovou. Biela dominuje v minimalistickom štýle, v boho štýle, aj artdeco štýle. Sú to tri top stálice vianočnej výzdoby. Nesmrteľná je aj zlatočervená kombinácia.

Ozdobený vianočný stromček kombináciou nových a starších ozdôb

Kedy sa zdobí stromček?

Najčastejšie sa vianočný stromček zdobí práve na štedrý deň, teda 24. decembra, a necháva sa stáť až do Troch kráľov, t. j. do 6. januára. S príchodom umelých stromčekov si niektoré domácnosti toto obdobie predĺžili a vianočný stromček dominuje v ich obývačke alebo na chodbe už od prvej adventnej nedele. Ak si tento trend chcete dopriať so živým stromčekom, tak mu musíte pravidelne dopĺňať vodu v stojane a aj tak sa môže stať, že na štedrý večer stratí na kráse pre popadané ihličie. 

Tipy, ako ozdobiť stromček ako profesionál

Jednoznačný návod, ako ozdobiť stromček, neexistuje. Jednotlivé trendy sa menia a pravidelne opakujú. Je na vás, aké ozdoby na vianočný stromček a vianočný štýl si vyberiete. Základ je vybrať si dopredu farebnú škálu ozdôb. Ideálne je kombinovať dve až tri farby. Moderným trendom je práve dopĺňanie klasickej červeno alebo bielo-zlatej kombinácie so zelenými ozdobami. Biely minimalizmus zas môžu osviežiť čierne ozdoby na stromček. Výber ozdôb je na vás, ale pri zdobení by ste však mali mať na pamäti nasledujúce:

1. Starostlivé umiestnenie a príprava stromčeka je základ

Toto sa odvíja hlavne od typu vianočného stromčeka. Viac sa o nich dozviete v našom článku Ako si vybrať ten správny vianočný stromček. Postavením do rohu stačí napríklad zdobiť iba spredu. Vždy by mal byť blízko zdroja elektrickej energie a hlavne živý stromček ďalej od radiátorov a zabezpečený pred malými deťmi a zvieratami. Na dokonalý vzhľad treba vetvičky jemne načechrať rukami. Aj stojan je vhodné zakryť alebo investovať do dizajnového kúska.

2. Vrchol – „koruna“ stromu sa zdobí na začiatku

Romantická predstava z filmov a kníh vo väčšine z nás zakódovala potrebu zdobenia koruny – vrcholu stromu nakoniec. Jedným zo základných pravidiel, ako zdobiť vianočný stromček správne, je pravý opak. Vrchol stromu zdobte najprv. Je jedno, či tam dáte špic, hviezdu stuhu a podobne. Jednak táto ozdoba udá základný tvar stromu a jednak predídete hrozbe rozbitia ostatných ozdôb či prevrhnutia celého stromu.

3. Svetlá umiestňujte na stromček ešte pred ostatnými ozdobami

Ďalšie zásadné pravidlo zdobenia vianočného stromčeka je, že po umiestnení ozdoby na vrchol stromu nasleduje jeho obmotanie svetlami. Mali by ste postupovať odspodu hore a obmotať každé poschodie stromu a následne žiarovky pevne upevniť na každú väčšiu vetvičku. Ideálne by na každých 30 cm stromu mal pripadnúť meter osvetlenia. Vyberajte si káble zelenej alebo čiernej farby, aby sa dobre maskovali.

Zdobenie s deťmi má svoje čaro 🙂

4. Nájdite správnu mieru v použití reťazí, girlánd, pozlátka, mašieľ a stúh

Trblietavé girlandy s perím a pozlátka idú skôr do úzadia. Svoje miesto majú v retro štýle. Nahrádzajú ich skôr korálikové reťaze vhodné do minimalistického aj boho štýlu. V ich dĺžke a obmotávaní platia rovnaké pravidlá ako pri svetlách. Ich farbu vyberajte podľa toho, ktorá farba má na strome dominovať. Nahradiť ich môžete prírodnými reťazami z pukancov či brusníc, prípadne viacerými veľkými mašľami.

5. Ostatné vianočné ozdoby na stromček treba najmä správne umiestniť

Nasledujú vianočné ozdoby na stromček, ako sú gule, špice, postavičky atď. Tieto vianočné ozdoby na stromček by ste mali vešať podľa veľkosti a v pároch tak, aby sa zachovala symetria, tvar a hĺbka stromu. Najväčšie ozdoby vešajte na spodok stromu a bližšie ku kmeňu. Stredne veľké a najkrajšie ozdoby do stredu a menšie na vrchné vetvičky. Najlepšie zrkadlovo na každú stranu alebo do tvaru písmena Z.

6. Sladkosti na stromček umiestnite úplne nakoniec

Sladkosťami, ktoré sa na stromček vešajú hlavne kvôli deťom, povypĺňajte prípadné prázdne miesta a povešajte ich skôr na kraj vetvičiek, kam patria aj najtrblietavejšie ozdoby. Budú sa ľahšie hľadať a odrážať svetlo od žiaroviek, matné ozdoby pri kmeni dodajú stromu ešte väčšiu hĺbku. Dnes je na výber mnoho sladkostí v krásne maľovaných obaloch. V retro štýle by nemali chýbať salónky či perníčky.

Ako si vybrať ten správny vianočný stromček?

Živý vianočný stromček domácnosť príjemne prevonia a predstavuje klasiku Vianoc. Umelý vám síce domácnosť neprevonia, ale je to investícia, ktorá vám časom ušetrí peniaze. Pri plánovaní rozpočtu na kúpu vianočného stromčeka nezabúdajte na fakt, že ho treba aj ozdobiť a nasvietiť.

Prajeme šťastné a veselé Vianoce

Vianočný stromček je ústredný bod celého vianočného diania a nielen pri rozbaľovaní darčekov. Vianoce sú časom rodiny a priateľov. Navzájom sa veľa hostíme a vianočný stromček padne každému ihneď do oka. Veríme, že vďaka našim radám sme vám jeho zdobenie uľahčili, a tak dosiahnete svoj vysnívaný vzhľad tohto základného symbolu Vianoc. Prajeme vám šťastné a veselé Vianoce, plné pohody a radosti s bohatou nádielkou od Ježiška.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 204 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 47 140 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 25 566 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 15 483 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8