Vysávač je efektívny domáci elektrospotrebič, ktorý naše domácnosti zbavuje prachu a nečistôt už niekoľko desaťročí. Klasické zametanie je už skrátka pasé. Moderné modely vysávačov však disponujú množstvom vychytávok, o ktorých by sa nám pár rokov dozadu ani len nesnívalo. Nejde len o množstvo funkcií, ale aj možnosť autonómneho vysávania. Stačí si len správne vybrať a môžete si užívať pohodlie moderného sveta.
To najdôležitejšie v skratke
Efektívne odstránenie nečistôt z rôznorodých povrchov dosiahnete jedine za pomoci kvalitného, spoľahlivého a predovšetkým výkonného vysávača. Tento užitočný domáci pomocník dokáže do značnej miery zjednodušiť starostlivosť o čistotu a poriadok vo vašej domácnosti – vaša podlaha tak bude neustále v tip-top stave. Ostáva už len vybrať ten správny.
Pri výbere praktického vysávača do domácnosti je dôležité si uvedomiť, čo všetko od neho budete vlastne požadovať. Samotný výber vysávača by sa tak mal odvíjať hlavne od povrchu a veľkosti plochy, ktorú budete pravidelne vysávať. Zabúdať pri tom samozrejme nesmiete
ani na svoje pohodlie – v dnešnej dobe totiž už nemusíte pohnúť ani len prstom.
Pre záruku čo najväčšej spokojnosti so zakúpeným vysávačom je viac než vhodné staviť na zákazníkmi overené značky. Zvoliť si môžete napríklad tradičnú českú kvalitu pod označením ETA, celosvetovo uznávanú značku Bosch alebo ekologicky zameranú nemeckú Rowentu. Jedno je však isté – kúpu produktov týchto značiek rozhodne neobanujete.
Aj pri výbere produktov overených značiek však musíte zvážiť kľúčové parametre vysávača, ktoré majú priamy dopad na účinnosť, kvalitu a pohodlie procesu vysávania. Stratiť sa v tom kvante špecifikácií a prevedení je však naozaj veľmi jednoduché. S výberom toho správneho modelu vám však rýchlo pomôže náš návod na kúpu vysávača.
(prevysavace.sk)
Aký je vlastne princíp fungovania vysávača?
Vysávač je elektrospotrebič slúžiaci na zber nečistôt z rôznych povrchov. Tento nenahraditeľný domáci pomocník využíva elektrickú energiu na pohon ventilátora. Ten vo vnútri zbernej trubice vytvára podstatne nižší tlak oproti okoliu, dochádza ku vzniku podtlaku a vysávač nadobúda saciu silu. Vysávač tak v konečnom výsledku vťahuje nečistoty priamo do zberného priestoru. Zberný priestor môže predstavovať jednorazové vrecko (klasický vysávač), úložná/zberná nádoba (bezvreckový vysávač) alebo nádrž naplnená vodou (vodný vysávač).
Aké sú základné typy vysávačov, ktoré si môžete zaobstarať?
Vysávače sú neodmysliteľnou a nenahraditeľnou súčasťou výbavy každej domácnosti. Pre dostatočnú spokojnosť s týmito elektrospotrebičmi je však nutné vybrať si ten správny. Z hľadiska funkčnosti máte na výber hneď z piatich druhov vysávačov. Zvoliť si môžete overený klasický typ vysávača, mobilnejšie tyčové alebo ručné prevedenia, autonómny robotický vysávač alebo multifunkčný model pre náročných zákazníkov.
Klasický vysávač
Klasický vysávač je najpredávanejším a najznámejším druhom vysávača na našom trhu, ktorý je vhodný na vysávanie tvrdých podláh, čalúneného nábytku a kobercov. Jeho najväčšou výhodou je podstatne nižšia obstarávacia cena v porovnaní s ostatnými typmi vysávačov, čo ocenia najmä zákazníci s menším rozpočtom.
V rámci tejto kategórie nájdete naozaj široké množstvo modelov s rôznorodými farebnými prevedeniami, užitočnými funkciami, praktickými dizajnami či rôznorodým príslušenstvom. Najväčším lákadlom je skvelý pomer cena/výkon, ale aj vysoký sací výkon. Nevýhodou môže byť horšia mobilita vysávača z dôvodu jeho vyššej hmotnosti a nutnosti neustáleho zapojenia v elektrickej sieti.
VÝHODY
vysávanie tvrdých podláh a kobercov
široké možnosti funkcií a dizajnov
skvelý pomer cena/výkon
nižšia obstarávacia cena
skvelá dostupnosť
vysoký sací výkon
NEVÝHODY
horšia mobilita
vyššia hmotnosť
neustále zapojenie v elektrickej sieti
Tyčový vysávač
Tyčový vysávač je charakteristický hlavne svojou skvelou mobilitou a nesmierne dobrou skladnosťou – dokáže totiž stáť bez opory, vďaka čomu ho môžete postaviť skrátka kdekoľvek. So skvelou mobilitou je spätá aj jednoduchá obsluha a nízka hmotnosť, ktoré zaručujú jednoduchú manipuláciu s tyčovým vysávačom. Výhodou je tiež nižšia obstarávacia cena, vďaka ktorej kúpa tohto praktického vysávača nezruinuje vaše financie.
Tyčové vysávače vyžadujúce zapojenie do elektrickej siete zvyčajne disponujú aj vysokou sacou silou, ktorá sa ale výkonovo nevyrovná klasickým vysávačom. Pri akumulátorových prevedeniach sa však musíte zmieriť s nižšou sacou silou, ktorá výrazne zhorší efektivitu vysávania kobercov – odporúčané sú tak iba pre vysávanie tvrdých podláh.
VÝHODY
nižšia obstarávacia cena
dokáže stáť bez opory
jednoduchá obsluha
dobrá skladnosť
nízka hmotnosť
skvelá mobilita
NEVÝHODY
horšia sacia sila (pri akumulátorových)
AKU modely nie sú vhodné na čistenie kobercov
Ručný vysávač
Ručné vysávače sú charakteristické tým, že sú určené predovšetkým na upratovanie v malom. Ide o maličké a kompaktné vysávače s nízkou hmotnosťou, ktoré obyčajne disponujú menším výkonom. Určené sú tak prevažne na príležitostné upratovanie nečistôt na menších plochách. Drvivá väčšina ručných vysávačov funguje na princípe akumulátorového napájania, ktoré výrazným spôsobom zvyšuje ich mobilitu.
Pýšiť sa tiež môžu jednoduchou manipuláciou, intuitívnym ovládaním, ale aj skvelou skladnosťou. Ručný vysávač je vďaka malým rozmerom vhodný aj ako vysávač do auta (ak je možné pripojenie do 12V zásuvky). Nevýhodou môže byť dlhšia doba nabíjania akumulátora.
VÝHODY
vhodné ako vysávač do auta
kompaktné rozmery
jednoduchá obsluha
intuitívne ovládanie
najlepšia mobilita
skvelá skladnosť
nízka hmotnosť
NEVÝHODY
vhodné na upratovanie malých plôch
dlhšia doba nabíjania akumulátora
vhodné na príležitostné vysávanie
horšia sacia sila a výkon
Robotický vysávač
Robotické vysávače sú autonómne elektrospotrebiče v tvare disku, ktoré dokážu povysávať podlahu bez vašej prítomnosti a asistencie. Pohon týchto vysávačov zabezpečuje akumulátor, takže je potrebné ich pravidelné nabíjanie – aj toto však zvládnu bez vašej pomoci. Jedná sa tak o skvelých domácich pomocníkov na udržanie čistoty a poriadku v domácnosti, vďaka ktorým ušetríte kopec svojho drahocenného času.
Kúpa robotického vysávača je vhodná aj pre alergikov, astmatikov alebo majiteľov domácich miláčikov (napr. psov a mačiek). Tieto vysávače sú vhodné do každej domácnosti, v ktorej prevažujú hladké povrchy a nízke koberce. Hlavnou nevýhodou robotických vysávačov je nižší sací výkon, ale taktiež aj výrazne vyššia obstarávacia cena – za pohodlnosť si skrátka musíte priplatiť.
VÝHODY
ušetria množstvo času
nabíjanie bez vašej asistencie
autonómne pravidelné vysávanie
vhodné pre alergikov a astmatikov
vhodné pre majiteľov domácich zvierat
NEVÝHODY
vhodné len pre hladké povrchy a nízke koberce
výrazne vyššia obstarávacia cena
nižší sací výkon
Multifunkčný/priemyselný vysávač
Multifunkčné alebo priemyselné vysávače umožňujú vysávanie obrovských plôch. Už na prvý pohľad si môžete všimnúť ich robustnú konštrukciu, ktorá zabezpečuje veľký objem nádrže (aj vyše 20 litrov), vysoký výkon zariadenia, ale aj jeho stabilitu. Samozrejmosťou je možnosť suchého a mokrého vysávania, pričom problémom by nemalo byť ani šampónovanie kobercov, čalúnených povrchov či autosedačiek.
Ide o najlepší vysávač na koberce. Niektoré modely zvládnu aj odstraňovanie popola. Hlavnou nevýhodou tohto typu vysávača je jeho vysoká obstarávacia cena, veľké rozmery a veľká hmotnosť.
VÝHODY
možnosť suchého a mokrého vysávania
vysávanie obrovských plôch
možnosť šampónovania
vysoký výkon a stabilita
robustná konštrukcia
veľký objem nádrže
NEVÝHODY
veľké rozmery
veľká hmotnosť
vysoká obstarávacia cena
(planeo.sk)
Vysávače možno rozdeliť aj z hľadiska zbernej nádoby. Ktorý z nich vám vyhovuje?
Vysávače do domácnosti sa nedelia len na základe funkčnosti, ale aj z hľadiska typu zbernej nádoby. Vyberať si môžete z troch hlavných kategórií: vreckové, bezvreckové alebo vodné vysávače. Každá z týchto kategórií vysávačov ponúka odlišné výhody, ale zároveň disponuje aj odlišnými nevýhodami. Samotný výber vysávača by ste tak mali prispôsobiť jednak vašim individuálnym potrebám, ale aj samotnému rozpočtu.
Vreckový vysávač – hygiena je tu na prvom mieste
Vreckové vysávače sú najhygienickejším typom vysávačov na našom trhu, pretože odvádzajú všetky povysávané nečistoty do jednorazového vrecka. Po jeho naplnení postačí jednoducho vymeniť naplnené vrecúško za prázdne. Zbavíte sa tak množstva starostí spojených s čistením vysávača.
Filtre sú obsiahnuté už priamo v samotnom vrecku. Zároveň je však starostlivosť o vreckový vysávač o čosi finančne náročnejšia a podstatne menej ekologická. Príčinou je práve potreba pravidelnej výmeny starých vrecúšok za nové.
Niektoré modely vreckových vysávačov umožňujú aj použitie opakovateľne použiteľných vreciek, ktoré poskytujú lacnejšiu a ekologickejšiu starostlivosť o vysávač. Nedajú sa však dokonale vyčistiť a po istom počte čistení môžu začať rednúť.
VÝHODY
filtre obsiahnuté už vo vrecku
najhygienickejšia prevádzka
jednoduchá starostlivosť
ľahká výmena vreciek
NEVÝHODY
drahšia prevádzka
menej ekologické
Bezvreckový vysávač – menšia záťaž pre vašu peňaženku a prírodu
Bezvreckové vysávače odvádzajú nečistoty do úložnej/zbernej nádoby, ktorú je nutné pravidelne vyprázdňovať. Pri výbere modelu si vždy vyskúšajte, či je nádobku možné jednoducho vybrať a vložiť späť. Samotné vyprázdňovanie nádoby však nie je príliš hygienické. Rovnako je potrebné pri každom vyprázdnení vyčistiť aj samotný filter, čo je pomerne veľkým mínusom v porovnaní s vreckovými vysávačmi.
Starostlivosť o bezvreckový vysávač je však menej náročná pre životné prostredie, ale aj váš rozpočet – vyhnete sa totiž neustálemu kupovaniu nových vreciek. Tento typ vysávača umožňuje aj mokré vysávanie.
VÝHODY
absencia neustáleho kupovania vreciek
možnosť mokrého vysávania (podľa typu vysávača)
lacnejšia prevádzka
ekologickejšie
NEVÝHODY
nehygienické vyprázdňovanie nádoby
pravidelné vyprázdňovanie nádoby
nutnosť čistenia filtrov
zložitejšia starostlivosť
Vodný vysávač – najlepší vysávač pre alergikov
Vodné vysávače sú špeciálny typ bezvreckových vysávačov, ktoré odvádzajú nečistoty do nádrže naplnenej vodou. Počas vysávania tak nevzniká žiaden zápach a samotné nečistoty nemajú žiadnu šancu unikať mimo nádrže – výsledkom je podstatne nižšia prašnosť. Ide tak o skvelú voľbu pre alergikov a astmatikov.
V rámci starostlivosti o vysávač je nutné pravidelne vymieňať špinavú vodu za čistú, aby sa zabránilo vzniku baktérií a plesní. Medzi nevýhody tohto typu patrí vyššia hlučnosť v porovnaní s ostatnými druhmi vysávačov.
VÝHODY
žiadny zápach
nízka prašnosť
nečistoty neunikajú mimo nádrže
najvhodnejší pre alergikov a astmatikov
NEVÝHODY
pravidelná výmena vody
vyššia hlučnosť
(okay.sk)
Hľadáte najlepší vysávač? Na tieto parametre sa musíte jednoznačne zamerať.
Kúpa každého elektrospotrebiča by sa mala odvíjať od jeho parametrov – a vysávač do domácnosti nie je žiadnou výnimkou. Sústrediť sa musíte predovšetkým na kritériá, ktoré priamo ovplyvňujú výkon vysávača, jeho využitie, ale aj pohodlie počas vysávania. Zároveň však musia zohľadniť aj samotnú rozlohu vysávanej plochy. Pre vašu úplnú spokojnosť so zakúpeným vysávačom odporúčame zohľadniť tieto parametre: výkon a príkon, akčný rádius, napájanie, filtre, objem vrecka alebo zbernej nádoby, hlučnosť, hmotnosť, veľkosť, ale aj rozmanitosť príslušenstva.
Výkon a príkon
Príkon vysávača určuje množstvo energie, ktoré vysávač spotrebuje počas svojho fungovania. Čím je príkon vysávača väčší, tým je väčšia aj jeho spotreba. Jedným z najviac smerodajných parametrov je ale sací výkon vysávača, ktorý určuje účinnosť samotného vysávania. Sací výkon predstavuje približne 30% príkonu, pričom je ovplyvnený hlavne kvalitou konštrukcie a trubice vysávača. Rôzne netesnosti, nepresnosť spojov či nesprávne osadenie hlavice výrazným spôsobom znižujú sací výkon. Táto účinnosť je uvádzaná na energetickom štítku vysávača v rozmedzí od A+++ po D, pričom tie najúčinnejšie vysávače patria do A+++. Štítok obsahuje aj zaradenie vysávačov do energetických tried podľa typu povrchov.
Akčný rádius
Akčný rádius vysávača poskytuje informáciu o dĺžke jeho napájacieho kábla. Dostatočne dlhý napájací kábel totiž poskytne väčší komfort počas samotného vysávania. Jeho dĺžka by tak mala zohľadňovať jednak veľkosť vysávaných priestorov, ale aj dostupnosť elektrických zásuviek vašej domácnosti. Štandardné dĺžky napájacích káblov sa pohybujú od 5 do 8 metrov, pričom kvalitnejšie vysávače môžu disponovať káblom s dĺžkou až 15 metrov. Nikdy však pri kúpe nezabúdajte na to, že výrobcovia do akčného rádiusu zarátavajú aj dĺžku hadice vysávača. Vo väčšine prípadov tento parameter býva vyznačený priamo na vysávači.
Napájanie
Z hľadiska napájania máte pri výbere vysávača iba dve možnosti. Prvou z nich je elektrické prevedenie, ktoré vyžaduje neustále zapojenie v elektrickej sieti pomocou pripájacieho kábla. Jedná sa o najviac rozšírené prevedenie, ktoré poskytuje najvyšší výkon. Druhou možnosťou je akumulátorové prevedenie, ktoré vyžaduje pravidelné nabíjanie a fungovať dokáže len obmedzený čas – v závislosti od modelu sa môže jednať o pár desiatok minút až 3-4 hodiny. Zmieriť sa tiež budete musieť s o čosi nižším výkonom a vyššou cenou.
Filtre
Správne zvolený vysávač by mal disponovať aj veľmi kvalitnou formou filtrácie. V dnešnej dobe rozpoznávame až tri stupne filtrácie. Prvým stupňom filtrácie je samotné vrecko, ktoré aktívne zabraňuje prístupu nečistôt do oblasti motora vysávača. Druhým stupňom ochrany je vstupný filter, ktorý rovnako slúži na ochranu motora. Najdôležitejším filtrom z pohľadu zákazníka je práve výstupný filter brániaci návratu nečistôt späť do miestnosti. Na výber máte v podstate z trojice typov filtrov a to EPA, HEPA a ULPA. Každé z týchto označení navyše disponuje aj číselným označením, ktorá určuje účinnosť samotnej filtrácie.
Skupiny a triedy filtrácie
Percentuálna účinnosť
EPA 10
85%
EPA 11
95%
EPA 12
99,5%
HEPA 13
99,95%
HEPA 14
99,995%
ULPA 15
99,9995%
ULPA 16
99,99995%
ULPA 17
99,999995%
Objem vrecka alebo zbernej nádoby
Objem vrecka alebo zbernej nádoby vysávača je dobré zvoliť v závislosti od veľkosti vysávanej plochy. Čím je totiž ich objem väčší, tým menej často je potrebné vyprázdňovanie nádoby alebo výmena vrecka. Je však nutné podotknúť, že vreckové vysávače majú spravidla o čosi väčší objem ako tie bezvreckové. U vreckových vysávačov platí, že na vysávanie plôch do 50 m² si bez problémov vystačíte s objemom do 2 litrov. Pre vysávanie plôch do 100 m² bude lepšou voľbou objem 3-4 litrov. Naopak, bezvreckové vysávače si vystačia aj s objemom 1-2 litrov, pretože ich je možné jednoducho vyprázdniť po každom vysávaní.
Hlučnosť
Hlučnosť vysávača ovplyvňuje nielen komfort počas vysávania, ale aj vaše zdravie a sluch. Medzi faktory určujúce hlučnosť vysávača patrí najmä nastavenie sacieho výkonu, kvalita konštrukcie vysávača, ale aj samotná obstarávacia cena vysávača. Lacnejšie modely častokrát disponujú porovnateľne väčšou hlučnosťou ako drahšie modely. Úroveň hlučnosti tých najtichších vysávačov sa obyčajne pohybuje okolo 60 decibelov. Naopak, tie najhlučnejšie modely môžu dosahovať hlučnosť približne 80 dB. Čím je tak hodnota decibelov nižšia, tým tichší bude aj váš vysávač.
Pri výbere najlepšieho vysávača zohráva svoju úlohu, okrem vášho pohodlia pri obsluhe, aj jeho hlučnosť
Hmotnosť a veľkosť
Hmotnosť a veľkosť vysávača sa môže javiť ako menej dôležitý parameter, ale opak je pravdou. Prenášanie ťažkého vysávača počas vysávania totiž môže spôsobiť istý diskomfort. Celková váha vysávača do domácnosti závisí hlavne od jeho konštrukcie a výkonu. Zvyčajne platí, že vysávače s vyšším výkonom a väčšími rozmermi disponujú aj vyššou hmotnosťou. Malé, kompaktné a obratné vysávače môžu vážiť aj menej ako 4 kilogramy. Naopak, hmotnosti obrovských multifunkčných a priemyselných vysávačov môžu dosiahnuť aj vyše 12 kilogramov.
Príslušenstvo a doplnkové funkcie
Pri výbere a kúpe nového vysávača si je vždy dobré overiť, či vami vybraný model disponuje samonavíjacím mechanizmom určeným pre napájací kábel. Jedine táto šikovná funkcia vám zabezpečí to, že napájací kábel vysávača sa vám počas vysávania nebude zbytočne pliesť pod nohy. Pri vysávačoch je dôležitá aj rozmanitosť samotných nadstavcov. Jednať sa môže o turbokefu zachytávajúcu chlpy a vlasy zvierat, štrbinový nadstavec pre zle dostupné miesta, parketovú hubicu na vysávanie plávajúcich podláh či kefu určenú na dôkladné čistenie kobercov. Tu si musíte jednoducho vybrať vysávač s výbavou, ktorá vyhovuje vašim potrebám
Priemyselný vysávač – efektívny odstraňovač stavebného prachu
Zdraviu škodlivý stavebný prach je najväčším nepriateľom každého stavbára a kutila. Dlhodobé vystavenie sa prašnému prostrediu je veľkým rizikom pre organizmus človeka. Rýchle a efektívne zbavenie sa stavebného prachu je teda mimoriadne dôležité.
Najpredávanejšie vysávače – známa a zákazníkmi overená značka je stávka na istotu.
Chcete si byť naozaj istý, že si zakúpite spoľahlivý a výkonný vysávač? V tom prípade je lepšie staviť na istotu a zvoliť si model od overenej značky. Jedná sa totiž o značky, ktoré sa pýšia dobrými predajmi, vysokou kvalitou a pozitívnou odozvou od samotných zákazníkov. Jedná sa napríklad o produkty značiek Rowenta, Dyson, Sencor, ETA alebo Bosch. Kúpou produktov týchto značiek rozhodne chybu nespravíte.
Rowenta je nemecká značka, ktorá vznikla v roku 1909. Preslávená je nielen technologickými inováciami a prvotriednou kvalitou svojich produktov, ale aj ich nesmiernou praktickosťou. V rámci jej sortimentu nájdete rôzne druhy elektrospotrebičov a to od žehličiek cez sušiče na vlasy až po vysávače do domácnosti. Populárnou sa medzi zákazníkmi stala aj vďaka neustálemu vývoju ekologických riešení.
Britská značka Dyson je známa predovšetkým produkciou vysokokvalitných a špičkových vysávačov, ktoré disponujú tými najmodernejšími technológiami. Ide tak o technologickú špičku spomedzi vysávačov do domácnosti. Okrem toho však Dyson ponúka aj moderné produkty na starostlivosť o vlasy a poskytuje inovácie v oblasti úpravy vzduchu – ventilátory a čističky/zvlhčovače vzduchu.
Sencor je populárna japonská značka, ktorá vznikla v roku 1969. Na začiatku svojho pôsobenia sa venovala prevažne len výrobe audio techniky. V priebehu niekoľkých rokov sa však stala dominantným hráčom v oblasti spotrebnej elektroniky a domácich elektrospotrebičov. Okrem kvalitnej bielej a čiernej techniky ponúka aj mobilné telefóny, kalkulačky, autorádia, tablety, ale aj rôzne druhy vysávačov.
Medzi veľmi populárne značky patrí aj česká ETA, ktorá bola založená v roku 1943. Jedná sa o tradičnú značku, ktorá poskytuje vysokokvalitné a spoľahlivé domáce spotrebiče už niekoľko desaťročí. Zákazníkom ponúka množstvo inovatívnych riešení, pričom veľký dôraz tiež kladie na praktickosť a dizajn svojich produktov. V rámci jej sortimentu nechýba ani široká ponuka vysávačov všetkého druhu.
Celosvetovo známa nemecká značka Bosch patrí medzi najúspešnejších výrobcov automobilových dielcov, kvalitného stavebného materiálu, ale aj domácich a priemyselných elektrospotrebičov na svete. V rámci jej sortimentu nájdete množstvo spoľahlivých vysávačov všetkého druhu. Dostupnosť jej produktov je na vysokej úrovni – bez problémov ich zoženiete vo viac než stopäťdesiatich krajinách sveta.
Ako si vybrať vysávač na základe ceny? Pohybovať sa môžete v týchto kategóriách.
Pre väčšinu zákazníkov je rozhodujúca aj obstarávacia cena zariadenia z dôvodu obmedzeného rozpočtu. Tie najzákladnejšie modely vysávačov si viete zaobstarať už za pár desiatok eur. Za výkonnejšie, modernejšie a účinnejšie kúsky s rozmanitým príslušenstvom si však budete musieť priplatiť o čosi navyše. Na základe samotnej ceny je tak možné vysávače rozdeliť do troch rôznych cenových kategórií.
Vysávače v cenových reláciách do 80 €
V rámci cenovej kategórie do 80 € nájdete vreckové aj bezvreckové typy vysávačov, ktoré pomerne dobre zvládajú vysávať tvrdú podlahu. Pri niektorých modeloch môže byť problémom vysávanie kobercov. Slabou stránkou vysávačov v rámci tejto kategórie býva menej kvalitné vyhotovenie a menší sací výkon. Ak hľadáte vysávač s nižšou cenou, istotne nájdete slušný model aj v tejto cenovej relácii.
Vysávače v cenových reláciách od 80 € do 200 €
V rámci cenovej kategórie od 80 € do 200 € nájdete najpredávanejšie vysávače s vysokým sacím výkonom, väčším objemom zbernej nádoby, ale aj vysokou úrovňou filtrácie. Táto stredná kategória je tak vhodná aj pre alergikov alebo majiteľov domácich miláčikov. Navyše, nájdete tu aj moderné autonómne robotické vysávače, ktoré dokážu vysávať bez akejkoľvek asistencie či pomoci.
Vysávače v cenových reláciách nad 200 €
V rámci cenovej kategórie nad 200 € nájdete tie najúčinnejšie, najvýkonnejšie a najlepšie modely vysávačov, ktoré majú množstvo funkcií a využití. Nájdete tu aj multifunkčné vysávače s možnosťou suchého a mokrého sania, ale aj tých najmodernejších robotických pomocníkov. Ak hľadáte najlepší robotický vysávač alebo spoľahlivého multifunkčného pomocníka, táto cenová relácia je určená pre vás.
Energetický štítok vám prezradí spotrebu aj výkon vysávača.
Pri výbere toho správneho modelu si všímajte aj energetický štítok na vysávači. Energetický štítok totiž poskytuje všetky potrebné informácie o elektrickej náročnosti daného modelu vysávača. Na energetickom štítku vysávača nájdete jednak energetickú triedu vysávača, ale aj účinnosť vysávania tvrdých podláh a kobercov, hladinu hluku vznikajúceho pri vysávaní a mieru prachových emisií opúšťajúcich vysávač.
Energetická trieda
Najčastejšie kontrolovaným parametrom na energetikom štítku je práve energetická trieda, ktorá vyjadruje pomer medzi efektivitou vysávania a spotrebou elektrickej energie. Udávaná je taktiež vo forme ročnej spotreby energie (KWh). Poznáme nasledovné energetické triedy: A+++,A++,A+,A, B,C a D. Rozdiel medzi každou triedou je 6KWh a najlepšou triedou je A+++.
Účinnosť vysávania
Účinnosť vysávania sa delí do 2 kategórií. Účinnosť vysávania tvrdých podláh udáva efektivitu pohltenia prachových častíc na tvrdej podlahe ako je napr. drevo alebo parketa. Účinnosť vysávania koberca udáva efektivitu pohltenia prachových častíc z koberca. Obe z týchto parametrov môžu byť v rozmedzí od A po G, pričom vysávače s účinnosťou A sú najlepšie.
Hladina hluku pri vysávaní
Hladina hluku pri vysávaní udáva, ako veľmi je hlasný chod samotného vysávača. Tento parameter je udávaný v decibeloch (dB), pričom každé +3 decibely znamenajú polovičný nárast hlučnosti vysávača. Pri nižšom počte decibelov je tak vysávač výrazne tichší. Na našom trhu vysávače hlučnejšie ako 80 dB už nenájdete.
Miera prachových emisií
Miera prachových emisií udáva, ako veľké sú prachové častice, ktoré vysávač vypúšťa naspäť do miestnosti. Efektivita udržania prachu vo vysávači je udávaná v rozmedzí od A po G, pričom trieda A je najlepšia – 0,02% vzduchu je tvorených prachovými emisiami. Pri miere prachových emisií s hodnotou G je to viac ako 1%.
Typy energetického štítku: A. – univerzálne vysávače; B. – vysávače na tvrdé podlahy; C. – vysávače na koberce. Vysvetlivky energetického štítku: 1 – energetická trieda; 2 – priemerná ročná spotreba energie; 3 – miera prachových emisií; 4 – hladina hluku pri vysávaní; 5 – účinnosť vysávania na tvrdej podlahe; 6 – účinnosť vysávania na koberci
Čistota a poriadok v domácnosti sú dôležité
Čistota a poriadok je v každej domácnosti prvoradá. Starostlivosť o svoj dom, chatku alebo byt si už bez vysávača ani len nedokážeme predstaviť. Jedine vďaka nemu dokážete rýchlo a efektívne odstrániť všetky nečistoty a prachové častice z rôznych typov podláh a kobercov. My len pevne veríme, že ste si vďaka našim cenným radám vybrali svojho nového favorita a budete s ním nadovšetko spokojný.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ktorý vysávač je najlepší?
Najlepší vysávač je taký, ktorý má dostatočne dobrú saciu silu a vyhovuje všetkým vaším potrebám pre budúce použitie. Na čistenie bežnej podlahy si vystačíte aj s obyčajným vysávačom. Pre čistenie hustejších kobercov sa zíde vysávač s vyšším výkonom.
Aký druh vysávača je najlepší pre alergikov a astmatikov?
Najlepším druhom vysávača pre alergikov a astmatikov je vodný vysávač, ktorý odvádza nečistoty do nádrže s vodou. Pri tomto procese nedochádza ku vzniku zápachu a povysávané nečistoty nemajú žiadnu šancu unikať mimo nádrže – výsledkom je podstatne nižšia prašnosť.
Kedy sa odporúča výmena vrecka, resp. vyprázdnenie zbernej nádoby?
Vyprázdnenie vrecka sa odporúča po jeho naplnení, pretože plné vrecko výrazne znižuje saciu silu vysávača. Vyprázdňovanie zbernej nádoby odporúčame po každom vysávaní, aby nedošlo ku rozmnoženiu plesní a baktérií.
Je lepší vysávač s vreckom alebo bez neho?
Vreckové vysávače sú najhygienickejšie a obsahujú filtre už priamo vo vrecku. Nevýhodou je potreba pravidelnej výmeny starých vrecúšok za nové. Viac ekologické sú bezvreckové vysávače, ktorých údržba je finančne menej náročná.
Aký typ vysávača je vhodný pre majiteľov domácich miláčikov?
Najvhodnejším typom vysávača pre majiteľov domácich miláčikov je práve robotický vysávač, ktorý sa vie postarať o pravidelné čistenie podláh a nízkych kobercov vo vašej domácnosti. Dokáže tak s ľahkosťou udržať váš domov v čistote a poriadku.
Aký výkon by mal mať dobrý vysávač?
Dobrý vysávač by mal mať taký výkon, aby jeho sacia sila bola dostatočne veľká. To znamená, že musí dokázať bez akýchkoľvek problémov vyčistiť podlahu a koberce. Rovnako by mal disponovať dobre tesniacou trubicou a konštrukciou.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.