Vlasy sa nazývajú aj korunou krásy a ich zdravie a vzhľad sú pre každého z nás veľmi dôležité. Padanie vlasov v určitej miere je normálny jav. Každý vlas má svoju životnosť a je časom nahradený novým. Avšak vlasy a pokožka hlavy sú veľmi citlivé na akúkoľvek zmenu v našom organizme. Ak vlasy začnú vypadávať vo veľkom množstve, treba zbystriť pozornosť, zistiť príčiny a riešiť ich.

To najdôležitejšie v skratke

  Vypadávanie vlasov je prirodzený jav. Keď vlas dorastie do určitej dĺžky prirodzene ho vytlačí nový vlas vyrastajúci z tej istej folikuly. Problém nastáva, ak vlasy začínajú rednúť, prípadne prirodzená línia vlasov ustupovať. Vtedy treba vlasom dopriať špeciálnu starostlivosť. Pred návštevou lekára môžete skúsiť voľne dostupné prípravky proti vypadávaniu vlasov.

  Vlas môžete posilniť zvonka aplikáciou rôznych prípravkov priamo na vlasovú pokožku alebo zvnútra užívaním výživových doplnkov. Na výber máte nielen šampón proti vypadávaniu vlasov, ale aj rôzne vlasové masky a toniká. Typickým vitamínom proti vypadávaniu vlasov, ktorý sa užíva v tabletách, je biotín. Dopĺňať by ste mali aj vitamín A, D, C, E a B komplex. Dôležité sú aj zinok, selén, železo a vápnik.

  Účinnými látkami na rast vlasov vo voľnopredajných prostriedkoch sú hlavne minoxidil, ženšen, chinín, žihľava a mnohé ďalšie. Priamo sa dá užívať aj keratín (druh proteínu), ktorý z 95 % tvorí štruktúru vlasu. U mužov výrazne pomáha pri padaní vlasov kofeín ako účinná zložka prípravku. Výber je široký a mali by ste sledovať, pre koho je primárne určený a pre koho sa jeho používanie neodporúča.

  Okrem dostatočnému príjmu vitamínov, vypadávaniu vlasov pomáha predchádzať strava bohatá na surovú zeleninu a bielkoviny. Výživu v podobe masky by ste vlasom mali dopriať aspoň raz do týždňa. Umývať vlasy by ste si mali aspoň trikrát do týždňa, aby sa udržala zdravá pokožka hlavy. Voľte však šetrné prípravky, ideálne s prírodnými zložkami. Takisto minimalizujte úpravu vlasov teplom.

Základné informácie o vlasoch

Vlas je v podstate špecifický druh chlpu vyrastajúci z temena hlavy. Je ekvivalentom srsti typickej pre cicavcov. Vlasy a chlpy sú z 95 % tvorené keratínom – stavebnou bielkovinou. Tá určuje, aký  typ vlasov máme. Keď sa z nich keratín stráca, vlasy slabnú. Zvyšok vlasu tvorí voda, tuky a rôzne enzýmy. Ich úlohou je regulovať teplotu tela. Medzi ľuďmi vlasy plnia aj spoločenskú funkciu. V dávnejšej minulosti dĺžka vlasov naznačovala postavenie človeka v spoločnosti. Šľachta bez ohľadu na pohlavie nosila dlhé vlasy a extravagantné účesy. Poddaní zas nosili účesy jednoduchšie a muži mali vlasy krátke. V 20. storočí sa dĺžka vlasov začala odlišovať medzi pohlaviami. V dnešnej dobe tieto veci idú do úzadia a účes skôr vyjadruje individuálny postoj človeka.

Na hlave sa v priemere nachádza 100 – 150-tisíc vlasov a každý prechádza cyklom, ktorý pozostáva zo štyroch fáz:

  • fázy rastu,
  • fázy pokoja,
  • fázy vypadávania,
  • fázy opätovného rastu.

Preto je vypadávanie vlasov prirodzený jav. Denne človeku v priemere vypadne 50 – 150 vlasov a na ich mieste vyrastú nové vlasy. Na hlave sa nikdy nenachádzajú všetky vlasy v rovnakej fáze, a preto by sa nemalo stávať, že by sme mali výrazné lysiny. Problém nastáva vtedy, keď vlasy padajú prirýchlo, nestíhajú sa obnovovať a citeľne rednú. Príčin môže byť niekoľko. Isté typy vlasov sú na to náchylnejšie.

Podľa rôznych kritérií poznáme vlasy:

  • svetlé, tmavé a ryšavé – podľa ich odtieňa,
  • rovné, vlnité a kučeravé – podľa štruktúry vlasov,
  • jemné, polohrubé a hrubé – jemný vlas má v priemere menej ako 0,05 mm a hrubý nad 0,07 mm,
  • suché a mastné,
  • prirodzené a farbené.

Prvé dve kategórie vypadávanie vlasov neovplyvňujú, ale jemné vlasy sú na nadmerné vypadávanie veľmi náchylné. Častejšie vypadáva suchý typ vlasu než mastný a častým farbením a tepelným upravovaním si vlasy tiež môžete poškodiť. Vlasy treba pravidelne hydratovať a vyživovať vitamínmi, ako sú biotín, A, D, E a B6.

Tajomný mikrosvet vitamínov. Vitamíny a minerály dôležité pre ľudské zdravie

Napriek tomu, že sú neviditeľné, sú nepostrádateľné pre ľudský organizmus. Asi preto sa snažíme s vitamínmi oboznámiť už aj naše ratolesti od veľmi útleho veku. Vitamíny sú životne dôležité pre ľudské zdravieBez nich organizmus nedokáže správne fungovať, dokonca môže ochorieť.

Základné informácie o vlasoch

Príčiny vypadávania vlasov sa pri pohlaviach do istej miery líšia. U mužov je plešatosť omnoho častejšia. Ženám vlasy väčšinou „len“ rednú, ale málokedy sa objavujú na hlave holé miesta. U mužov je najčastejšou príčinou reakcia vlasových korienkov na mužské pohlavné hormóny, predovšetkým dihydrotestosterón – DHT. Vypadávanie vlasov ovplyvnené hormónmi býva u žien na rozdiel od mužov iba dočasné. Napríklad pri menopauze alebo ak žena začne brať antikoncepciu, krátkodobo po vysadení antikoncepcie, pri tehotenstve a dojčení. Naopak ženské vlasy oveľa viac ako mužské ovplyvňujú vonkajšie okolnosti.

Ako napríklad:

  • ročné obdobia – vlasy viac vypadávajú na jar a na jeseň,
  • nedostatok biotínu, železa, proteínov či zinku – častejšie tým trpia ženy ako muži – biotín však patrí medzi typické vitamíny posilňujúce vlasy, zamedzujúce ich vypadávanie (posilňuje ich aj u mužov pri rôznych príčinách vypadávania),
  • prílišné upravovanie účesu teplom,  príliš tesné uťahovanie vlasov, napríklad do vrkoča.

Následne sú tu príčiny, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov pri oboch pohlaviach rovnako:

  • dedičnosť,
  • hormonálna nerovnováha,
  • choroby – štítnej žľazy, rakovina, pohlavné prenosné choroby, psoriáza a pod.,
  • stres,
  • užívanie liekov,
  • toxíny,
  • mikrozápaly na pokožke hlavy,
  • nedostatok vitamínu A, K D, C či vápnika.

Príčin vypadávania vlasov môže byť viac, ale vymenované sú najčastejšie. Väčšina z nich je riešiteľná voľno predajnými prípravkami, ktoré obsahujú rôzne vitamíny, prírodné zložky alebo liečivo minoxidil. Pri včasnom nasadení môžu obnoviť 30 – 80 % poškodených vlasových folikul.

DOBRE VEDIEŤ:

Lekára navštívte pri rýchlom a viditeľnom ústupe línie vlasov, prípadne ak vám pokožka hlavy začína viditeľne presvitať pomedzi vlasy. Okrem medikamentóznej liečby môžete na odporučenie lekára podstúpiť aj laserovú terapiu a mnohé iné.

Aké prípravky na vypadávanie vlasov dostať bez lekárskeho predpisu?

Prípravkov proti vypadávaniu vlasov a na stimuláciu ich rastu je mnoho. Každý z nich má svoje špecifické zloženie a často aj špecifickú zložku, ktorú inde nenájdete. Väčšinou ide o komplex vitamínov a látok pôsobiacich na vlasové folikuly. V rámci lepšej orientácie sa dajú rozdeliť do troch nasledovnyćh kategórií.

Prípravky s užívaním zvonku

Patria sem rôzne šampóny, kondicionéry, vlasové masky a vlasové toniká. Všetky sa nanášajú vmasírovaním do korienkov vlasov a postupne po celej dĺžke. Šampóny, kondicionéry sa po pár minútach pôsobenia opláchnu, kým toniká sa väčšinou nevyplachujú. Preto bývajú o niečo účinnejšie ako šampóny. Aby sa pri prípravkoch na použitie zvonka dostavili výsledky, musíte ich používať dlhodobo a je časté, že spočiatku vlasy vypadávajú ešte viac. Najprv vás totiž zbavia poškodených vlasov, posilnia korienky a z nich vyrastú silnejšie vlasy.

VÝHODY

  vhodné aj pre dojčiace a tehotné ženy

  široký výber

  menej časté vedľajšie účinky

  rýchle dostavenie sa prvých výsledkov

  dostupné v rôznych cenových hladinách

NEVÝHODY

  nutnosť dlhodobejšieho používania

  zložitejšie používanie

  vyššie celkové náklady na plnohodnotnú kúru

Prípravky s užívaním zvnútra

Patria sem rôzne tablety, kapsule, dražé a želé vyrobené čisto na ozdravenie vlasov alebo aj rôzne doplnky stravy a vitamíny, ktoré môžu mať viacnásobné využitie. Typickým príkladom je keratín v tabletách alebo v prášku, ktorý využívajú aj športovci na zvýšenie výkonnosti. Buď sa dopĺňa jedna zložka, ktorá vašim vlasom môže chýbať, ako je keratín, biotín, alebo sa dopĺňa jedna dávka obsahujúca celý komplex zložiek podporujúcich zdravie vlasov. Väčšinou jedno balenie vydrží na 3 mesiace, počas ktorých by sa mali dostaviť trvalejšie výsledky.

VÝHODY

  jednoduché užívanie

  rýchlejšie viditeľné účinky

  široký výber

  výhodnejšia cena na jednu kúru

  pozitívne účinky nielen na vlasy

NEVÝHODY

  možné podráždenie žalúdka

  nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy

  vyššie počiatočné náklady

Domáce recepty na vypadávanie vlasov

Existuje veľa surovín, ktoré dokážu vlasy vyživiť a môžete ich na vlasy aplikovať aj niekoľkokrát týždenne. Napríklad vajíčko zmiešate s lyžicou medu a olivového oleja a máte výživnú vlasovú masku. Takto môžete vlasom poskytnúť aj masku čisto z kokosového oleja, čím podporíte rast nových silných vlasov. Vlasové korienky posilňuje aj vychladnutý zelený čaj, ktorý predtým lúhujete päť minút v horúcej vode, či šťava z cibule. Účinná je aj šťava z aloe vera, prípadne macerát z rozmarínu či žihľavy. Väčšinou postačí 20 až 30-minútová kúra jedným z týchto receptov 1 až 3-krát týždenne. Podobných receptov nájdete na internete mnoho a sami si môžete odskúšať, čo vám najviac vyhovuje. Domáce recepty na vypadávanie vlasov môžu byť skvelou alternatívou, pokiaľ je vaša pokožka hlavy citlivá na výrobky z lekárne.

DOBRE VEDIEŤ:

Kokosový olej chráni vlasy aj pred poškodením vlasov slnečným žiarením či tepelnou úpravou vlasov. Votrite ho teda do vlasov po každom kulmovaní, fénovaní či po dni strávenom na slnku.

VÝHODY

  veľa možností na vyskúšanie

  menšia hrozba podráždenia pokožky

  nízke náklady na výrobu

  dostupné kedykoľvek

  vhodné pre každého

NEVÝHODY

  dlhšia príprava

  potrebná častejšia aplikácia

  ostáva po tom neporiadok

Čo treba zvážiť, keď kupujete prípravok proti vypadávaniu vlasov?

Prípravkov proti vypadávaniu vlasov je na trhu veľké množstvo a nie všetky zaberú optimálne. Ich výberu musíte venovať pozornosť a často sa stane, že kým nájdete pre seba ten pravý prípravok, vyskúšate viacero možností. Na čo si teda pri jeho kúpe dať pozor?

Jeho zloženie a pre koho je určený

Prípravky proti vypadávaniu vlasov sú buď unisex, alebo špeciálne určené pre mužov a pre ženy. Zistíte to vždy pri popise produktu na internete alebo priamo na fľaške. Rozdiel býva v účinnej zložke. Výskumy totiž preukázali, že napríklad kofeín najviac zaberá pri mužskej alopécii spôsobenej testosterónom a žihľava či železo skôr prospievajú ženským vlasom ako mužským. Biotín, keratín, minoxidil, zinok, chinín či ženšen a iné zas pomáhajú bez ohľadu na pohlavie. Ideálne je poradiť sa pri výbere konkrétneho prípravku s lekárnikom.

Typ prípravku proti vypadávaniu vlasov

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či chcete prípravok na použitie zvonka – šampóny, masky či toniká, alebo zvnútra – tablety a rôzne vitamínové doplnky. Rôzne šampóny, masky a toniká proti vypadávaniu vlasov sú vhodné pre každého bez ohľadu na zdravotný stav či tehotenstvo. Sú vhodnejšie v prípade, ak netušíte presnú príčinu vypadávania vlasov. Výživové doplnky sa zas hodia, keď viete, že máte nedostatok vitamínov, prípade v období nadmerného stresu alebo sezónneho vypadávania vlasov. Čistý biotín či keratín posilní vlasy vždy. Mnoho značiek má v ponuke celú súpravu na posilnenie vlasov v podobe šampónu, tonika a biotínových tabliet.

Spôsob jeho aplikácie

Prípravky na vonkajšie použitie môžu byť oplachové a bezoplachové. Šampóny a následne kondicionéry by ste mali nechať pôsobiť na hlave 2-3 minúty a následne vlasy opláchnuť. Vlasové masky pôsobia pred opláchnutím aj niekoľko desiatok minút. Niektoré sú dokonca aktivované teplom takže vlasy treba baliť po prameňoch do fólií či alobalu. Niekedy stačí vlasy natreté takýmto typom  masiek  zabaliť do uteráka. Tablety zas stačí užiť jeden až trikrát denne. Zapijete ich vodou a máte po starostiach. Vyberajte preto aj podľa toho, koľko času chcete starostlivosti o vlasy venovať.

Pri výbere zohráva úlohu aj spôsob aplikácie. Preferujete skôr s pôsobením zvnútra alebo zvonku? 

Vedľajšie účinky

Väčšina prípravkov proti vypadávaniu vlasov, ktoré dostať bez receptu, nemá výrazné vedľajšie účinky, a to bez ohľadu na to, či pôsobia zvonku, alebo zvnútra. Pri prípravkoch aplikovaných priamo na vlasy sa môžete stretnúť s podráždením kože, so svrbením, vyrážkou a šupinami. Dočasne môže nastať ešte výraznejšie padanie vlasov a môžu sa aj viac mastiť. Prípravky užívané zvnútra môžu podráždiť trávenie. Vyvolať žalúdočnú nevoľnosť alebo hnačku. Vyskytnúť sa môže aj zadržiavanie vody v tele. Opatrní by ste mali byť, ak trpíte závažnými ochoreniami obličiek, a to hlavne pri užívaní keratínu. Vždy sa pri konkrétnom prípravku uistite, či sa môže kombinovať s liekmi, čo práve užívate.

Dĺžku trvania kúry

Boj proti vypadávaniu vlasov je naozaj dlhodobá záležitosť. Na začiatku kúry sa dokonca stav vlasov môže viditeľne zhoršiť – lebo to sa telo zbavuje slabých vlasov a pomaly buduje silnejšie. Prvé výsledky v podobe menšieho vypadávania vlasov sa dostavia zvyčajne do mesiaca. Následne sa vlasy môžu začať zahusťovať. Žiadna kúra by nemala trvať kratšie ako tri mesiace. Je jedno, či sa rozhodnete pre šampón proti vypadávaniu vlasov, či výživové tonikum, alebo dopĺňate vitamíny proti vypadávaniu vlasov. Všetko by malo trvať 3 až 6 mesiacov, v extrémnych prípadoch rok a následne po pauze môžete kúry obnoviť.

Konečnú cenu

Ako sme už spomenuli, pri riešení vypadávania vlasov si musíte uvedomiť, že to bude dlhodobý proces a prípravky budete musieť pravdepodobne používať opakovane. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že investícia do šampónov a toník je na prvý pohľad nízka, ale keď sa zrátajú celkové náklady, tak na prvý pohľad drahé tablety, ktoré vám vydržia 3 až 12 mesiacov v závislosti od balenia a dávkovania sa cenovo vyrovnajú kúram s vonkajším použitím. Zvlášť ak kombinujete šampón s kondicionérom a tonikom. Pripravte sa na celkovú investíciu v podobe niekoľkých desiatok eur mesačne.

Koľko vás to môže stáť?

Vo všeobecnosti platí, že ak sa rozhodnete vypadávanie vlasov riešiť komplexne, budete musieť kombinovať rôzne výrobky, ktoré dostať v rôznych cenových hladinách. Celkovo musíte rátať s vyššou investíciou približne do 50 eur na 1 až 3 mesiace.

Prípravky proti vypadávaniu vlasov do 10 €

Kúpite rôzne šampóny proti vypadávaniu vlasov a vlasové toniká, ktoré vyživia vlasy. Toniká však za túto cenu vydržia okolo troch týždňov.

Prípravky proti vypadávaniu vlasov od 10 – 20 €

V tejto cenovej hladine dostanete toniká vo väčšom balení alebo aj šampóny spolu s kondicionérom, ktoré môžete používať 1 až 3 mesiace. Dokonca tu nájdete aj tablety na vnútorné užitie.

Prípravky proti vypadávaniu vlasov od 20 – 30 €

V tejto cenovej hladine už dostanete takmer všetky výživové doplnky na posilnenie vlasov na 3 až 6 mesiacov. Takisto aj výrobky overených značiek venujúcich sa danej problematike komplexne, ako sú Revalid, Eucerin a podobne.

Prípravky proti vypadávaniu vlasov nad 30 €

Kúpite už súpravy výrobkov na komplexnú starostlivosť o vlasy. Dôležitá je prevencia proti vypadávaniu vlasov. Často sa tu kombinuje výživový doplnok so šampónom a vlasovým tonikom.

    ...

    Základom je prevencia proti padaniu vlasov

    Medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov však patrí práve dedičnosť, ktorú môžeme zmierniť životným štýlom a prevenciou. Práve zdravý životný štýl je receptom na to, ako zastaviť vypadávanie vlasov dlhodobo. Skúste vo svojej dennej rutine aplikovať nasledujúce:

    • upravte si stravu – inšpirujte sa spôsobom stravovania obyvateľov Stredomoria. Konzumujte veľa surovej zeleniny. Vlasy vyživuje hlavne petržlen, bazalka a zelené šaláty rôznych druhov. Zaraďte ich do jedálnička aspoň 3-krát do týždňa.
    • dopĺňajte vitamíny – typické vitamíny proti vypadávaniu vlasov sú biotín (tzv. vitamín H), vitamín D, C, E, A, B-komplex vitamínov B. Mali by byť dopĺňané vápnikom, selénom a zinkom. Nebojte sa siahnuť po vitamínových doplnkoch. Najviac ich však získate práve zo zeleniny, E vitamín z avokáda, A vitamín z mrkvy, C z citrusov a šípok, D vitamín zo slnka a rýb, B zas z mäsa, z vnútorností a vajec.
    • dbajte na príjem dostatku proteínov – väčšina ľudí prijíma v strave málo proteínov, teda bielkovín, a tak trpia nedostatkom aminokyselín. Aj stavebný materiál vlasov keratín je druh proteínu. Obohaťte teda svoj jedálny lístok o vajcia, biele mäso, mliečne výrobky. Ak nedokážete prijať dostatok bielkovín v bežnej strave, siahnite po proteíne v prášku a vypite ho.
    • pravidelne vlasy umývajte – umývanie vlasov aspoň 3-krát do týždňa jemným prírodným šampónom bez chemikálií pomáha udržovať pokožku hlavy zdravú. Predchádzate tým mikrozápalom, ktoré oslabujú vlasové korienky.
    • pravidelne vlasy vyživujte maskami, aj keď práve nevypadávajú – minimálne raz za týždeň by ste mali vlasom dopriať výživovú masku. Nemusíte zakaždým investovať do drahých prípravkov. Postačí na ne pravidelne na pol hodinu naniesť kokosový alebo olivový panenský olej, prípadne oboje a opláchnuť studenou vodou.
    • obmedzte úpravu účesov na minimum – obmedzte používanie stylingových prípravkov, ako sú farby, lak, tužidlá a pod., na minimum, rovnako aj fénovanie a kulmovanie. Chemikálie a teplo vlasy oslabujú. Radšej ich nechajte vysušiť prirodzene a účes upravujte skôr prípravkami z prírodných zložiek.
    • na noc si vlasy vždy rozpustite a prečešte. Vlasom nesvedčí ani príliš tesné stiahnutie do vrkočov alebo drdolov. Potrebujú vzduch. Celkovo by ste ich mali nosiť čo najviac rozpustené, prípadne nosiť šatku alebo čelenku. Doprajte im voľnosť minimálne na noc.

    Pokiaľ vám rozpustené vlasy prekážajú, nahraďte klasické bavlnené gumičky ich saténovým alebo hodvábnym náprotivkom, ktorý spôsobuje menšie trenie a vlasy menej ohýbajú.

    Vlasy sa vám za starostlivosť odvďačia

    Vlasy sú prvé, ktoré svojím stavom odzrkadľujú naše celkové zdravie. Keď správne vyživujeme svoje telo, správne vyživujme aj vlasy. Tak ako nezabúdame na vonkajšiu starostlivosť o pleť a pokožku, nemali by sme zabúdať ani na vonkajšiu starostlivosť o vlasy. Chce to určitú disciplínu, ale výsledkom budú zdravé lesklé silné vlasy, po ktorých túžime všetci. Veríme, že sme vám dali dostatočný návod, ako na to. Dovoľte zažiariť svojej korune krásy.

    Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

    5/5 - (3 votes)

    Najčastejšie kladené otázky

    Môžu mať prípravky proti vypadávaniu vlasov vedľajšie účinky?

    Väčšinou nemajú vedľajšie účinky. Pri aplikácii zvonka môžu podráždiť pokožku hlavy. Prejavuje sa to svrbením, vyrážkou, lupinami. Tablety môžu spôsobiť mierne tráviace ťažkosti, malátnosť a zadržiavane vody. Pri oboch môže nastať silnejšie vypadávanie vlasov. Pozor na kombináciu s niektorými liekmi.

    Ako predísť vypadávaniu vlasov?

    Častým umývaním vlasov šetrným šampónom, aby ostala pokožka hlavy zdravá. Prijímaním dostatku vitamínov a bielkovín. Treba obmedziť úpravu vlasov na minimum a dopriať im pravidelnú výživu.

    V akom skupenstve je prípravok najúčinnejší?

    Pri prípravkoch aplikovaných zvonku vo všeobecnosti platí, že sú účinnejšie bezoplachové toniká. Sú tekuté, preniknú priamo ku korienkom a pôsobia dlhšie. Tablety vo forme želé a dražé pomáhajú telu účinné látky vstrebať lepšie.

    Ktoré látky pomáhajú najviac proti vypadávaniu vlasov?

    Najčastejšími účinnými látkami prípravkov proti vypadávaniu vlasov sú biotín, minoxidil, ženšen, chinín, žihľava a iné. Užívať sa dá priamo aj keratín. U žien to môže byť železo, u mužov kofeín.

    Ktorá strava je vhodná proti vypadávaniu vlasov?

    Aby vlasy ostali zdravé, je potrebná strava bohatá na surovú zeleninu a proteíny. Kľúčové vitamíny sú biotín, D, A, E, C, B komplex, zinok selén a vápnik.

    Je možné používať prípravky na rast vlasov počas tehotenstva?

    Počas tehotenstva je vhodné používať prípravky na vonkajšie použitie – šampóny, masky a toniká. Prípadne po porade s lekárom zvýšiť príjem železa a kyseliny listovej. Väčšina tabliet proti vypadávaniu vlasov je nevhodná pre tehotné ženy.

    – NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

    (zdroj: heureka.sk; 73 547 recenzií)

    (zdroj: heureka.sk; 30 413 recenzií) 

    (zdroj: heureka.sk; 34 953 recenzií)

    (zdroj: heureka.sk; 29 173 recenzií)

    NakupnyKompas.sk

    NakupnyKompas.sk

    - Prinášame reálnu skúsenosť -

    Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

    Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

    9
    8