Ak máte doma budúceho prváka, je najvyšší čas, aby ste ho na nástup do školy pripravili. Je to veľký krok pre každé dieťa aj rodiča, čo môže byť pre všetkých stresujúce. Základ úspechu je dôkladná príprava, pozitívny prístup a zapojenie budúceho školáka do príprav na školský rok. Zorientujte sa v tom, aké školské potreby bude prváčik potrebovať.

Ako by mala vyzerať školská taška pre prváka?

Školská taška je vec, ktorou sa budúci prvák najviac chváli. Preto je jej výber preňho veľmi dôležitý. Náležitú pozornosť by ste však jej výberu mali venovať aj vy. Pred vzhľadovými preferenciami dieťaťa uprednostnite ich funkčnú konštrukciu. Školská taška pre prváka by mala byť čo najľahšia a zároveň dostatočne stabilná, aby ostala stáť aj po otvorení. Ideálna je školská aktovka. Po nasadení na chrbát by ho nemala ťahať dolu. Traky by mala mať nastaviteľné. Hmotnosť školskej tašky po naplnení by nemala presiahnuť desať percent hmotnosti dieťaťa. Veci v nej by sa mali dať uložiť čo najprehľadnejšie.

Je mnoho detailov, ktoré treba pri výbere školskej tašky zvážiť, a pomôže vám s tým aj náš článok “Výber školského ruksaku pre vaše dieťa“. Až po zvážení týchto faktorov nechajte svojho prváčika si vybrať z vyhovujúcich modelov svoj obľúbený motív. Školská taška pre chlapca býva tmavších farieb. Školská taška pre dievča zas v pastelových farbách, ale nie je to podmienkou.

(topgal.sk)

Čo by mal obsahovať peračník pre prváka?

Peračník je opäť vec, na výbere ktorého sa má aktívne podieľať samotný prvák. Okrem jeho obsahu je dôležité, či má všetko v ňom svoje miesto a či s ním dieťa dokáže jednoducho narábať. Malo by si z peračníka samo môcť jednoducho vybrať veci a vzápätí ich doň aj uložiť. Priehradky na veci by nemali byť ani príliš tesné, ani príliš voľné. Pokiaľ ide o jeho obsah, každá škola vyžaduje podobné vybavenie. Môžu sa vyskytnúť mierne odchýlky. Väčšina škôl má zoznam školských pomôcok pre jednotlivé ročníky, zverejnený na svojich webových stránkach.

Bude lepšie si to skontrolovať, prípadne si počkať na kompletný septembrový zoznam, no vo všeobecnosti platí, že prvák bude potrebovať nasledovné:

  • 2 – 3 ks mäkkých ceruziek č. 2,
  • 10 – 12 farebných  pasteliek (väčšinou sa odporúča značka Jolly), k nim môžete, ale i nemusíte pridať farebné fixky,
  • uzavreté strúhadlo na ceruzky,
  • bielu gumu a zmizík,
  • 1 – 2 ks atramentového, bombičkového pera (najčastejšie Pilot alebo Tornado),
  • handričku na utieranie atramentu.

 

...

Aké zošity a obaly na zošity pre prvákov vyžaduje väčšina škôl?

Prváci  budú potrebovať  nasledujúce druhy zošitov:

  1. zošit číslo 511 po 5 kusov – linajkový zošit so širokými riadkami formátu A5. Budú sa využívať na predmete Slovenský jazyk na nácvik rôznych tvarov a písmeniek a na diktáty. Väčšina škôl odporúča kúpiť tieto zošity s pomocnou linajkou, ale naopak, zopár škôl ju zas zakazuje;
  2. zošit 513 po 2 kusy – linajkový zošit s riadkami bežnej šírky formátu A5 na matematiku. V niektorých školách môžu na matematiku vyžadovať aj  štvorčekový zošit číslo 5110;
  3. slovníček č. 624 po dva kusy – linajkový zošit formátu A6 na triedne oznamy a na oznamy zo školského klubu/družiny;
  4. zošit číslo 520/540 po 2 až 3 kusy – s čistými  stranami formátu A5 sa bude používať na prvouku, hudobnú výchovu, prípadne na angličtinu;
  5. Zošit č. 420 – s čistými stranami formátu A4 po 1 – 2 kusoch. Vyžaduje sa všade na nácvik písania a niekde aj na náboženskú alebo etickú výchovu.

Ku každému zošitu treba dokúpiť obaly, plus obaly na jednotlivé učebnice a pracovné zošity. Obaly na zošity pre prvákov by mali byť dostatočne pevné. Zošity je ideálne prenášať v laminátových doskách s pevným chrbtom, aby sa nekrčili.

Aké sú základné školské potreby na výtvarnú výchovu?

Na výtvarnú výchovu budete musieť nakúpiť najviac vecí. Deti si na nej majú rozvíjať jemnú motoriku, fantáziu a vyskúšať rôzne umelecké techniky. Väčšina detí má tento predmet rada. Berú ho skôr ako hru a určite si užijú aj nákup pomôcok na ňu. Na celý školský rok by mali vystačiť nasledujúce veci:

  • náčrtník alebo 40 kusov kancelárskeho papiera,
  • 20 – 30 kusov farebného papiera rôznych farieb,
  • 20 kusov výkresov A4,
  • 20 kusov výkresov A3,
  • vodové farby,
  • temperové farby,
  • 2 – 3 guľaté a 2 – 3 ploché štetce rôznych hrúbok,
  • nádoba na vodu,
  • handrička,
  • obrus,
  • ochranné oblečenie (plášť, stará košeľa s dlhými rukávmi),
  • voskové pastelky,
  • malé nožnice (oblý hrot),
  • lepidlo (najčastejšie tyčinkové),
  • plastelína, základná súprava farieb.

Tieto pomôcky na výtvarnú výchovu sa väčšinou ukladajú v triede do plastového boxu s menovkou. Každá triedna učiteľka vyžaduje iné rozmery, preto ho kupujte až v septembri po dohode s ňou. Často učiteľky vyžadujú pomôcky značiek, ktoré nie sú čínskej výroby.

...

Aké sú základné školské potreby na telesnú výchovu?

Výbava na telesnú výchovu je pomerne jednoduchá. Pozostáva z trička s krátkymi rukávmi, teplákov, teplákovej mikiny na zips, ponožiek a tenisiek s bielou podrážkou. To všetko vložíte do pláteného vrecúška s menovkou. Pri kúpe tejto výbavy, čo sa týka farebnosti a dizajnu, môžete dať svojej ratolesti v podstate voľnú ruku. Hlavné je, aby sa v tom cítili pohodlne a aby tenisky boli v správnej veľkosti. Ani malé, ani veľké. Rozhodne nekupujte pár s prílišnou medzerou na palec, aby vám vydržali dlhšie. Investujte do nich radšej viackrát, podľa toho, ako dieťa rastie. Nesmú nikdy za sebou zanechávať šmuhy.

Uistite sa, že si vaše dieťa svoje veci na telesnú výchovu bez problémov rozozná od cudzích. Naučte ho týždňovú až dvojtýždňovú rutinu, že si vždy po poslednej hodine telesnej výchovy vezme úbor domov, aby ste ho mohli vyprať. 

Ako by mali vyzerať prvácke prezuvky do školy?

Prezuvky do školy pre chlapcov aj dievčatá v prvej triede by mali spĺňať rovnaké kritériá ako tie škôlkarské. Malo by ísť o pevnú obuv, ktorá obopína členok aj priehlavok nohy. Rozhodne žiadne šľapky, žabky a takzvané „našuchovačky“. Najbežnejším typom prezuviek sú papuče na zapínanie s rôznymi chlapčenskými a dievčenskými motívmi. Veľmi často ako prezuvky slúžia do školy pre dievčatá sandáliky a pre chlapcov tenisky. Je to v poriadku, pokiaľ v nich nechodia aj vonku. Musia mať však svetlé podrážky, ktoré nezanechávajú šmuhy.

Vítaným bonusom je protišmyková podrážka. Uistite sa, že sa dieťaťu v nich chodí naozaj pohodlne a nepotí sa im v nich noha. Ideálne je ich kúpiť s dostatočným predstihom a rozchodiť ešte doma. Vrecúško na prezuvky a topánky by malo byť označené menom a dostatočne veľké na zimnú obuv.

Čo všetko by malo obsahovať hygienické vrecko prváka?

Odporúčaný obsah vrecka s hygienickými potrebami sa líši od školy k škole. Niekde majú k dispozícii toaletný papier na WC, niekde nie. Niekde sa na umývadle v triede nachádza tekuté mydlo, inde zas nie. To si treba zistiť a toaletný papier a tekuté mydlo v prípade potreby doplniť. Každopádne by v ňom nemal chýbať uterák na ruky a niekoľko balíčkov papierových vreckoviek. Niekde sa vyžaduje aj balíček vlhčených utierok a obrus či prestieranie na lavicu, kým prvák desiatuje.

Na hygienické vrecko a uterák opäť musíte vyšiť meno aby ich vedel bez ťažkostí rozpoznať. Oboje musí mať aj uško na zavesenie. Ako by sa malo prvákovi pripomínať, že veci na telesnú výchovu treba pravidelne nosiť domov na vypranie, tak to isté platí o uteráku a o pravidelnom dopĺňaní spotrebovaného obsahu hygienického vrecka.

Nezabudnite na desiatový box a nerozbitnú fľašu

Školy u nás mávajú len dve podmienky týkajúce sa občerstvenia žiakov. Okrem spomenutého obrúska, aby sa netrúsilo na lavicu a mimo nej, je to nerozbitná fľaša. Fľaša z plechu alebo plastu BPE free je pre malé dieťa lepšia ako klasická PET fľaša. Ideálne zainvestujte do drahšieho kúska, ktorý bude lepšie odolávať rôznym nárazom. Príprava obľúbenej a pestrej desiaty motivuje k jej zjedeniu rovnako ako spôsob jej servírovania. Krabicový desiatový box je lákavejší ako plastové vrecúško s papierovým obrúskom. Navyše  je o dosť praktickejší. Nehrozí, že sa výrazne poškodí a jedlo skončí v taške, ktorú potom musíte prácne čistiť.

To, či sa rozhodnete pre box s priehradkami, alebo bez, je na vás, ale kupujte ho až po nákupe školskej tašky. Zistíte tak jeho žiaduce rozmery, aby sa zmestil do vopred určeného priečinku. Ideálny objem fľaše je 0,7 l, nemala by byť príliš ťažká, ale mala by poskytovať dostatočný pitný režim. Predávajú sa aj súpravy fľaše a desiatového boxu s rovnakým motívom.

...

Výber školského ruksaku pre vaše dieťa

Najdôležitejšou časťou výbavy žiaka je práve školská taška. Pre deti stačí mať na taške obľúbeného hrdinu z rozprávky, ale pre nás rodičov ide hlavne o zdravie našich detí. V prvom rade treba byť obozretný a dbať o zdravotnú nezávadnosť a bezpečnostné prvky tašky. Výber školskej tašky je tak razom zodpovednou úlohou.

Ďalšie školské pomôcky pre prvákov a finančný príspevok

Pri nástupe do školy musíte rátať aj s výdavkami navyše. Štát poskytuje automaticky (príspevok k prídavku na dieťa pre prváčika sa od 1.1.2023 ruší) príspevok v rámci septembrového prídavku na deti rodičom každého prváka. Dokonca aj mnoho samospráv a mestských častí poskytuje podobný príspevok. Treba oň však požiadať. Informácie získate na mestskom/obecnom úrade. Tieto príspevky by mali, ak nie celkom, tak z veľkej časti, pokryť vyššie spomenuté výdavky na veci. Ušetrené peniaze potom môžete investovať do väčšieho pohodlia vášho prváka. Napríklad už to, že veľkú časť dňa musí presedieť, je nepríjemný. Malá investícia do podsedáku mu to môže uľahčiť.

Šesťročné dieťa je ešte malé na to, aby vlastnilo mobilný telefón. Miesto neho mu však môžete kúpiť detské smart hodinky s GPS a s možnosťou hovorov. Budete mať tak dobrý prehľad o aktivitách a pocitoch vášho dieťaťa počas dňa. Navyše je často nutná kúpa špeciálnych učebných pomôcok. Takými bývajú napríklad učebnice a pracovné zošity pre prvákov na učenie cudzieho jazyka či kúpa izbovej rastliny do triedy na názornú výučbu prvouky a na mnohé iné.

Nezabudnite požiadať o finančný príspevok pre vášho budúceho prváka

Prvákom prajeme veľa chuti do učenia a rodičom veľa trpezlivosti

Nástup do školy a príprava naň je len začiatok pomerne náročnej cesty za vzdelaním. Prajeme vám veľa trpezlivosti pri dodržiavaní školského režimu. Dúfame, že sme pomohli vám a budúcemu školákovi k úspešnému štartu školskej dochádzky.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (3 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 916 recenzií)

(zdroj: facebook.com; 84 594 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 1 144 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 7 238 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8