Najdôležitejšou časťou výbavy žiaka je práve školská taška. Pre deti stačí mať na taške obľúbeného hrdinu z rozprávky, ale pre nás rodičov ide hlavne o zdravie našich detí. V prvom rade treba byť obozretný a dbať o zdravotnú nezávadnosť a bezpečnostné prvky tašky. Výber školskej tašky je tak razom zodpovednou úlohou. Pri množstve produktov, reklám a zliav sa však výber školskej tašky stáva ťažším orieškom. Nebojte sa, my vám s tým pomôžeme.  

Pri výbere tašky máme možnosť vybrať si zo štyroch základných kategórií, pričom každá z nich má svoje za a proti. Medzi školskými taškami teda poznáme kategórie: školské aktovky, školské batohy, kombinácie aktovky a batohu, tašky na kolieskach. My sme si pre vás pripravili menší súhrn informácií o každej z nich.

Rozdelenie školských tašiek do 4 kategórií

1, Školské aktovky

Školské aktovky sú vhodné najmä pre prváčikov nastupujúcich do prvého ročníka. Keďže sú prispôsobené pre potreby žiakov nižších ročníkov majú menšie rozmery a značne nižšiu hmotnosť.  Deťom poskytujú lepšiu stabilitu, takže pri žiackej lavici sa taška neprevracia a samostatne stojí popri nej. Taška obsahuje zvyčajne jednu komoru a väčšie množstvo priehriadok, takže dieťa si vie lepšie rozvrhnúť obsah tašky. Tak má dieťa lepší prehľad o tom, čo kde má a ľahšie tak zistí či mu niečo na vyučovanie nechýba.

Medzi nevýhody patrí krátkodobá investícia, nakoľko školské aktovky často zobrazujú detské motívy, ktoré deti vo vyšších ročníkoch už nemajú v láske. Odradiť od kúpy vás môže i ťažšie zapínanie pomocou spony.

2, Školské batohy

Prvé čo si na školských batohoch všimnete, je to, že nemajú pevný tvar. Sú populárne u starších žiakov a obsahujú mnoho komôrok a priehriadok, ktoré možno samostatne uzatvoriť. To môže byť pre prváčika trošku mätúce, ale pre starších žiakov je veľkou výhodou nemať všetko pokope. Samotné komory sú uzatvárateľné zipsom. Stabilita tašky je slušná a častokrát batohy disponujú i spevneným chrbtom a dnom.

Je nutné brať ohľad nato, že detský chrbát je neustále vo vývoji a je potrebné mu dať dostatočnú oporu. Tašku možno považovať za kvalitnú, ak je pevná a vybavená  anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou. Na pevnosť tašky majú dopad i popruhy, ktoré by mali byť široké aspoň 4 centimetre, aby dokonale rozložili tlak na chrbticu.

Pri výbere zohľadnite aj perspektívu školskej tašky/batohu do budúcna

3, Kombinácie aktovky a batohu

Jedná sa o akýsi hybrid medzi školskými aktovkami a batohmi, pričom jednotlivé prvky si požičiava od oboch predošlých typov. Každá taška je však svojim spôsobom unikát, takže ťažko zhrnúť plusy a mínusy.

4, Tašky na kolieskach

Menej populárny druh tašiek na kolieskach sa líši len tým jediným. Dieťa ho vie za sebou ťahať a nemusí si namáhať chrbát knihami a pomôckami do školy. Nevýhodou môže byť ťažšia manipulácia na nerovnom povrchu alebo riziko ulomenia kolieska pri nešetrnom používaní produktu. Taktiež problémy môžu nastať v zimnom období, kedy dieťa môže mať problémy sa s taškou prebrodiť cez sneh.

Čo brať pri kúpe školskej tašky do úvahy?

Strávený čas pri výbere vhodnej školskej tašky pre vaše dieťa rozhodne neoľutujete. Ide nielen o investíciu do vzdelania, ale taktiež i do jeho zdravia a bezpečnosti. Preto je nutné nebrať nič na ľahkú váhu. Pri výbere školskej tašky je potrebné byť ostražitý a brať ohľad na viacero faktorov:

A, Konštrukcia/ergonómia

Na začiatok treba zvážiť, aký typ tašky (zo štyroch kategórií spomenutých vyššie) je pre vaše dieťa najvhodnejší. Ak hľadáte tašku pre prváčika, najlepšou voľbou bude školská aktovka. Pre staršie dieťa je vhodnejšie zvoliť školský batoh alebo kombináciu školského batohu a aktovky. V prípade, ak hľadáte pre dieťa niečo s najmenšou záťažou na chrbticu, taška na kolieskach je možno tým najlepším riešením. Platí pravidlo, že uhol medzi dnom a chrbtovou taškou má mať 90°. Výsledok je, že taška neťahá vaše dieťa dozadu a dieťa si sklon nekompenzuje neprirodzeným predklonom ramien smerom dopredu. Samotný predklon môže spôsobiť zaguľatenie chrbtice a problémy s držaním tela.

B, Hmotnosť (podľa triedy)

Je dobré vedieť, že hmotnosť tašky by spravidla mala zodpovedať veku a výške dieťaťa. Dôležité je tašku nepreťažovať. Obyčajne celková doporučená hmotnosť tašky i s jej obsahom by nemala presiahnuť 10% aktuálnej hmotnosti dieťaťa. Ak by bola váha školskej tašky väčšia, ľahko môže dôjsť k bolestiam chrbta, krčnej chrbtice, hlavy či nebodaj skolióze chrbtice. Čím je hmotnosť tašky menšia, tým je daná taška lepšou a vhodnejšou alternatívou pre vaše dieťa. Najľahšie prvácke školské tašky majú hmotnosť okolo 300 – 500 gramov. Školská taška pre žiakov prvého stupňa nesmie vážiť viac ako 1,2 kilogramov a školská taška pre žiakov druhého stupňa nesmie vážiť viac ako 1,4 kilogramov.

C, Motív/vzhľad

Keďže sa jedná o školskú tašku, pri výbere vzhľadu je tiež potrebné dbať na vek dieťaťa. Je dobré, ak si dieťa samé vyberie vzor či dizajn. Je tak oveľa viac pravdepodobné, že bude lepšie dbať o starostlivosť svojej novej aktovky, keďže si ju ľahko obľúbi. Samozrejme mladšie ročníky poteší obľúbená rozprávková postavička. Pre staršie ročníky je viac prijateľnejší moderný dizajn a striedmejší výber farieb.

Rôzne dizajny v závislosti od veku dieťaťa (zdroj: topgal.sk)

D, Materiál

Výber farebnej kombinácie je jednoduchší. Svetlý materiál sa ľahšie zašpiní ako tmavý. Tmavý materiál má tak jednoduchšiu údržbu. Veľmi tmavý materiál však nie je vhodný z hľadiska bezpečnosti, keďže farebnejší a výraznejší materiál zlepšuje viditeľnosť dieťaťa na ceste či chodníku. Taktiež uprednostnite nepremokavé a vodeodolné materiály, zosilnené šitie, spevnené rohy a vyhnite sa taškám s ostrými hranami.

E, Vybavenie a príslušenstvo

Pri výbave školskej tašky sú mimoriadne dôležité reflexné prvky, ktoré by mali byť povinnou výbavou každej kvalitnej tašky. Bezpečnosť školákov by mala byť prvoradá. Reflexné prvky nie sú dôležité len za šera či tmy, ale svoju rolu hrajú i za denného svetla. Reflexné prvky zväčšujú viditeľnosť vášho dieťaťa až desaťnásobne. Reflexné pásiky by mali byť našité vpredu a po bokoch, ba dokonca i na ramenných popruhoch. Spĺňať by mali i materiálové kvality, pričom odolnosť voči UV žiareniu by mala byť samozrejmosťou.

F, Objem a veľkosť

Veľkosť by rovnako ako hmotnosť tašky mala zodpovedať veku a výške dieťaťa. Nesprávne zvolená veľkosť do dĺžky, šírky a hĺbky môže dieťaťu spôsobiť neskoršie problémy s držaním tela, chrbticou či s bolesťami hlavy. Síce sa dieťaťu do tašky musí zmestiť všetko, no netreba to preháňať. Taška by mala byť široká nie viac ako sú široké jeho ramená a dĺžka tašky by mala byť od ramien po pás dieťaťa.

G, Značka

Aj samotná značka tašky je dôležitá, pretože pri overených značkách máte záruku kvality a spokojnosti. Je tak lepšie ak nakupujeme od overeného predajcu. Pri výbere vhodnej školskej tašky treba sledovať aj odborné testy a certifikáty daného produktu.

H, Popruhy

Pri popruhoch hrá významnú rolu ich šírka. Je dôležité aby neboli užšie než štyri centimetre. Popruhy by mali byť anatomicky tvarované, aby ich nosenie tašky bolo pohodlné. Samozrejme musia byť nastaviteľné, prispôsobiteľné a vystužené, pričom by im zároveň nemala chýbať pevnosť. Dieťa by malo tašku nosiť po správnosti na oboch ramenách, aby celková váha tašky nezaťažovala len jedno rameno, ale aby zaťaženie bolo rovnomerne vyvážené. Popruhy by sa nemali dotýkať krku dieťaťa, aby bola zamedzené odretiu a poraneniu kože dieťaťa.

Najpopulárnejší výrobcovia školských tašiek

Školská taška Beckmann

Značka Beckman patrí medzi najpredávanejšie školské batohy. Batoh má nízku hmotnosť a dobré ergonomické vlastnosti s ohľadom na zvýšenú bezpečnosť vďaka množstvu reflexných prvkov. Má vylepšenú ventiláciu vzduchu na chrbtovej časti, polstrovaný bedrový pás na odľahčenie záťaže a hliníkové vystuženie chrbtovej časti. Batoh obsahuje i štítok na uvedenie mena dieťaťa, množstvo vreciek a hlavná komora je uzatvárateľná šnúrkou.

Školská taška Topgal

Obľúbená značka Topgal je populárnou najmä v našich končinách. V ponuke nájdete množstvo veľkostí pre každú vekovú kategóriu. Vyrobené sú z kvalitných materiálov a majú zníženú hmotnosť. Sú veľmi praktické a ich údržba je nenáročná. Značka Topgal sa môže pochváliť víťazstvami vo viacerých testoch a jej tašky spĺňajú tie najprísnejšie certifikácie.

Školská taška St. Majewski

Majewski je tiež obľúbenou taškou pre malých školákov, ktorá oplýva detskými motívmi a je tak vhodnejšia hlavne pre žiakov prvého stupňa. Tašky sú tvorené z vodeodolného materiálu a ponúkajú výborné ergonomické vlastnosti. Obsahujú pogumované držadlo
na prenos tašky v ruke a optimálne rozložené reflexné prvky.

Školská taška Explore

Výrobca Explore sa venuje skôr výrobe tašiek pre starších žiakov, nakoľko oplývajú mladíckym vzhľadom a modernými prvkami. Ponuka je pestrá a máte na výber z ultraľahkých verzií či verzií s kolieskami. Jedná sa o školské a taktiež voľnočasové batohy, takže vám taška poslúži i pri výletoch do prírody.

Školská taška Karton P+P

Karton P+P je česká značka školských tašiek určených predovšetkým žiakom prvého stupňa. Výrobky obsahujú dizajny s rôznymi rozprávkovými postavičkami z filmov či komixov. Pre deti sú tak mimoriadne lákavé. Majú nízku hmotnosť, široké a mäkké popruhy, a výhodou oproti iným taškám je pogumovaný úchyt na prenášanie v ruke. Na oboch bokoch sú vrecká na fľaše, v prednej časti sú zasa vrecká na uloženie drobných predmetov.

Ako by mala správne sedieť školská taška?

Je dobre vedieť, že základným pravidlom je vždy ukladať ťažké veci najbližšie ku chrbtu, takže najťažšie pomôcky umiestnite ku stene chrbtového systému. Popruhy nemôžu byť príliš dlhé, ale nemôžu ani škrtiť. Všeobecne platí, že pokiaľ ramenný popruh tvorí rovnomerný oblúk, je dĺžka ideálna. Deti veľmi rýchlo rastú, preto odporúčame kontrolovať pravidelne dĺžku ramenných popruhov. Dotiahnutím doťahovacích pásikov zabezpečíte dokonalé priľnutie aktovky ku chrbtu dieťaťa, pričom následne taška dobre sedí na chrbte. Odporúčaný uhol pritiahnutia je cca 45°. Hrudný popruh u malých detí taktiež zabezpečí dokonalé priľnutie školskej tašky ku chrbtu dieťaťa. Podstatné je správne nastavenie jeho dĺžky hrudného popruhu.

Aké školské potreby pre prváka nakúpiť a na čo nezabudnúť

Ak máte doma budúceho prváka, je najvyšší čas, aby ste ho na nástup do školy pripravili. Je to veľký krok pre každé dieťa aj rodiča, čo môže byť pre všetkých stresujúce. Základ úspechu je dôkladná príprava, pozitívny prístup a zapojenie budúceho školáka do príprav na školský rok.

Internet vs. kamenný obchod. Kde je lepšie nakúpiť školskú tašku?

Výber školskej tašky, ako ste sa už mohli dozvedieť, nie je taký jednoduchý ako sa na prvý pohľad zdá. Pri samotnom vyberaní máme dve možnosti. Buď navštíviť osobne kamenné obchody alebo si produkt vybrať cez internet. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody, takže ťažko povedať čo je lepšie, nakoľko je to dosť individuálne.

Na internete máte rozhodne väčší výber školských tašiek ako v kamennom obchode. Kamenný obchod má na sklade menšie množstvo produktov, nakoľko je obmedzený skladovými kapacitami. Pestrejší výber tašiek tak máte práve v internetovom obchode. V internetovom obchode si taktiež môžete pozrieť čerstvé novinky v oblasti školských tašiek, čiže máte možnosť si objednať sezónny hit, ktorý ešte ani nevkročil do žiadnej z kamenných predajní. V kamennej predajni si budete musieť vystačiť s menším počtom produktov. Ďalšou výhodou nákupu cez internet je lepšia cena produktov. V kamenných predajniach sú ceny produktov vyššie, nakoľko v cene sú zarátané aj skladovacie náklady predajne a personál. Takže, ak máte za cieľ nakúpiť čo najvýhodnejšie, tak internetový obchod je pre vás to pravé orechové.

Na kamennej predajni však máte možnosť produkt priamo vyskúšať, poriadne si ho popozerať z vnútra i vonka, prípadne overiť akoby sedel vášmu dieťaťu. Taktiež máte priamy kontakt s predajcom, ktorý vám vie dať zopár odborných rád a osobne pomôcť s výberom najvhodnejšej školskej tašky pre vaše dieťa. Kúpou produktu na kamennej predajni sa vyhnete i poplatkom za poštovné a balné. Výhodou taktiež môže byť možnosť reklamácie produktu priamo na predajni, pričom nemusíte reklamovaný produkt posielať nikam poštou, o všetko sa postará obchodník.

Čo dodať na záver

Ako ste sa už mohli dozvedieť, výber tašky rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. Pri výbere je nutné brať ohľad na mnoho faktorov a parametrov, pričom netreba zabúdať hlavne na bezpečnosť vašich ratolestí. Buďte pri výbere opatrní. Dúfame, že sme vám v zorientovaní sa v parametroch školských tašiek pomohli. Veríme, že nájdete to pravé pre vaše dieťa.

Najčastejšie kladené otázky

Ako čistiť školskú tašku?

Najlepším spôsobom čistenia školskej tašky je osprchovať ju vo vlažnej vode. Následne hubkou či jemnou handričkou ju očistiť. Nakoniec školskú tašku znova osprchujte a nechajte odkvapkať a vyschnúť. Samotné čistenie netrvá dlhšie než 15 minút.

Kedy je najlepší čas na kúpu školskej tašky?

Najlepšie je kúpiť školskú tašku v miernom predstihu, aby ste mali z čoho vyberať. Nenechávajte si kúpu na poslednú chvíľu, pretože už tie najlepšie kusy môžu byť rozpredané. Najlepšie je s kúpou tašky vhodné začať aspoň mesiac alebo dva mesiace pred začiatkom školského roka, aby malo vaše dieťa všetko vopred pekne pripravené.

Aká veľká by mala byť školská taška?

Veľkosť školskej tašky by mala zodpovedať veku a výške dieťaťa. Taška by mala byť široká nie viac ako sú široké jeho ramená a dĺžka tašky by mala byť od ramien po pás. Nesprávne zvolená veľkosť do dĺžky, šírky a hĺbky môže dieťaťu spôsobiť neskoršie problémy s držaním tela, chrbticou či s bolesťami hlavy.

Aká ťažká by mala byť školská taška?

Hmotnosť tašky by mala zodpovedať veku a výške dieťaťa. Obyčajne celková doporučená hmotnosť tašky i s jej obsahom by nemala presiahnuť 10% aktuálnej hmotnosti dieťaťa. Školská taška pre žiakov prvého stupňa nesmie vážiť viac ako 1,2 kilogramov a školská taška pre žiakov druhého stupňa nesmie vážiť viac ako 1,4 kilogramov.

Ako správne zbaliť školskú tašku (rozloženie váhy)?

Základné pravidlo je vždy ukladať vždy ťažké veci najbližšie ku chrbtu, takže najťažšie pomôcky umiestnite ku stene chrbtového systému. Popruhy nemôžu byť príliš dlhé, ale nemôžu ani škrtiť. Všeobecne platí, že pokiaľ ramenný popruh tvorí rovnomerný oblúk, je dĺžka ideálna. Dotiahnutím doťahovacích pásikov sú zabezpečíte dokonalé priľnutie aktovky ku chrbtu dieťaťa, pričom následne taška dobre sedí na chrbte dieťaťa. Odporúčaný uhol pritiahnutia je cca 45°. Hrudný popruh u malých detí taktiež zabezpečí dokonalé priľnutie školskej tašky ku chrbtu dieťaťa. Podstatné je správne nastavenie jeho dĺžky hrudného popruhu.

Aká je najlepšie školská taška?

Najlepšia školská taška je taká, ktorá sa páči vášmu dieťaťu, dokonale chráni jeho zdravý vývin chrbtice a zabezpečí mu bezpečnosť v cestnej premávke.

Aká je cena kvalitnej školskej tašky?

Lacnejšie a menej prepracované modely menej známych značiek zoženiete už aj do 40€, no nemusí im na kvalite nič chýbať. Vo výpredaji tak získate dobrú školskú tašku za skvelú cenu. Nekupujte však tašky neznámeho pôvodu, nakoľko pri nich neviete, či sa jedná o pravdivé údaje a či je taška naozaj taká, ako na prvý pohľad vyzerá. Najpredávanejšie školské tašky a batohy nájdete do cenovej hranice 100€, pričom pomer cena/kvalita je v tejto cenovej relácie najvýhodnejší. Do tejto cenovej kategórie spadá i obľúbený Topgal. Školské tašky nad 100€ sa väčšinou predávajú v setoch, v ktorých máte všetko pohromade a v jednom dizajne. Môžu obsahovať navyše inovatívne prvky, ktoré v nižších cenových kategóriách nezoženiete.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 6 218 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 22 805 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 1 663 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 153 223 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)