Krádeže motoriek nie sú v dnešnej dobe ničím nevídaným. Zlodeji jednoducho využijú chvíľku vašej nepozornosti a motorku máte raz-dva fuč. Príležitosť skrátka robí zlodeja. Povinnosťou každého motorkára tak je, čo najlepšie chrániť svojho milovaného dvojkolesového tátoša. V boji proti týmto kriminálnym živlom vám môže pomôcť práve zámok na motorku, ktorý bude odstrašujúcim prostriedkom pre všetkých dlhoprstých vo vašom okolí.

To najdôležitejšie v skratke

  Zámok na motorku poskytuje každému majiteľovi motorky skvelý spôsob, ako odradiť potenciálnych zlodejov a ochrániť tým svojho dvojkolesového miláčika. A to bez ohľadu na to, či parkuje svoju motorku na rušnej mestskej ulici alebo doma v garáži. Motorka musí byť vždy v bezpečí.

  Pri výbere efektívneho zámku na motorku je dôležité si vždy dopredu rozmyslieť, kde všade plánujete motorku zaparkovať. Zobrať do úvahy je potrebné jednak riziko krádeže na konkrétnych lokalitách, ale zabúdať netreba ani na vlastné pohodlie počas samotného nasadzovania zámku na motorku.

  Aby ste mali spokojnosť so zámkom zaručenú, siahnuť môžete aj po najpredávanejších značkách na našom trhu. Nezáleží však na tom, či si zvolíte tradičnú českú kvalitu pod menom W-tec alebo španielskeho lídra s najširším sortimentom motocyklistických zámkov v Európe. Ani s jedným z nich totiž krok vedľa nespravíte.

  Zvážiť je tiež dobré aj kľúčové parametre zámku, ktoré majú priamy dosah na účinnosť ochrany voči krádeži, bezpečnosť produktu a kvalitu jeho spracovania. Vďaka výberu tých správnych parametrov budete mať pocit, že váš motocykel je v bezpečí. A vy si tak môžete vychutnávať bezstarostné chvíle na cestách spoločne s vašou mašinou.

(muziker.sk)

Ako funguje zámok na motorku?

Zámok na motorku je ochranný prvok určený pre motorky, ktorý slúži na jej zabezpečenie voči krádeži alebo prinajmenšom na spomalenie zlodeja počas samotnej krádeže. Princíp fungovania zámkov je naozaj jednoduchý. Lankové, reťazové a U-zámky fungujú na rovnakom princípe – vyžadujú pripevnenie motorky ku pevne osadenému objektu ako je napr. zábradlie, lampa či stĺp. Osobitným druhom zámku je zámok brzdového kotúča, ktorý sa pripevňuje o kotúčové brzdy motorky, aby dokázal zabrániť otáčaniu jej kolesa. Nie je tak potrebné pripevnenie motorky ku pevnému objektu, vďaka čomu môžete voľne stojacu motorku uzamknúť prakticky kdekoľvek.

Jeden z hlavných parmaterov výberu zámku na motorku je bezpochyby typ zámku.

Aké typy zámkov na motorky sú dostupné na našom trhu?

Bez zámku na motorku máte omnoho vyššiu šancu, že vaša mašina bude odcudzená. Využite tak tohto skvelého pomocníka na boj proti zlodejom a užívajte si svoje voľné chvíle s pocitom, že ste pre bezpečie svojho dvojkolesového miláčika spravili maximum. Pre praktickosť a hlavne dostatočnú bezpečnosť je však potrebné vybrať si ten správny druh zámku. Zvoliť si môžete spomedzi piatich typov, z ktorých každý ponúka čosi odlišné.

Reťazový zámok na motorku

Reťazový zámok na motorku sa skladá z pevného visiaceho zámku a článkovanej oceľovej reťaze. Oceľová reťaz býva častokrát pokrytá gumovým, textilným alebo plastovým materiálom, aby nedošlo ku poškodeniu laku na vašej motorke. Jedná sa veľmi robustný a pevný typ zámku, ktorý je dokonalý na zabezpečenie vašej motorky o zemné kotvy, stĺpy, zábradlia alebo iné pevne stojace objekty.

Hlavnou výhodou tohto zámku je jeho odolnosť voči použitiu klasických píl a fréz. Nevýhodou je však jeho vyššia objemnosť, hmotnosť a ťažkopádnosť pri parkovaní a nasadzovaní zámku niekde na ulici – najvhodnejšie je ho tak využívať vo vlastnej garáži. Pri samotnej jazde tiež môžu prekážať väčšie rozmery zámku alebo rinčanie reťaze pri jej prevážaní v priehradke motorky.

VÝHODY

  pevnosť

  robustnosť

  ideálny na uzamknutie v garáži

  odolnosť voči klasickým pílam/frézam

NEVÝHODY

  väčšie rozmery

  vyššia objemnosť

  rinčanie reťaze pri jej prevoze v priehradke

  ťažkopádnosť pri nasadzovaní/parkovaní na ulici

Lankový zámok na motorku

Lankový zámok na motorku pozostáva z pevného visiaceho zámku a oceľového lanka. Oceľové lanko je najčastejšie potiahnuté gumovým, textilným alebo plastovým materiálom, aby sa predišlo poškodeniu laku motorky. Lankové prevedenie však ani zďaleka nedosahuje odolnosť reťazového zámku – ide totiž o zámok s menšou úrovňou bezpečnosti.

Jeho hlavnou výhodou je predovšetkým nízka hmotnosť a kompaktné rozmery, ktoré sú častým lákadlom pre mnohých zákazníkov. Aj práve preto je parkovanie a nasadzovanie tohto zámku na ulici podstatne jednoduchšie. Na základe týchto vlastností je použitie lankového zámku vhodné prevažne len na krátkodobé uzamknutie, pri ktorom budete mať svoju mašinu neustále
pod dohľadom.

VÝHODY

  kompaktnosť

  nízka hmotnosť

  jednoduchosť pri nasadzovaní/parkovaní na ulici

NEVÝHODY

  menšia úroveň bezpečnosti

  menšia odolnosť ako reťazové zámky

  potrebné mať motorku pod dohľadom

  ideálny len na krátkodobé uzamknutie

U – zámok na motorku

U-zámok na motorku je veľmi bezpečným typom zámku, ktorý je charakteristický svojím tvarom v podobe písmena U. Tento druh zámku je veľmi robustný, pretože je vyrobený z mimoriadne odolného oceľového materiálu. Samozrejme, aj samotný mechanizmus uzamknutia je omnoho spoľahlivejší, pevnejší a bezpečnejší. Skladnosť zámku v porovnaní s reťazovými alebo lankovými prevedeniami je na tom trošku horšie.

Určité modely motoriek ale umožňujú uchytenie U-zámku rovno pod sedadlom, vďaka čomu vám nebude počas jazdy nijakým spôsobom prekážať. Na základe týchto vlastností je vhodný na krátkodobé, ale aj dlhodobé uzamknutie motorky. Odradiť vás môže jedine vyššia obstarávacia cena v porovnaní lankovou/reťazovou verziou.

VÝHODY

  robustnosť a veľká odolnosť

  vyššia spoľahlivosť a bezpečnosť

  možnosť uchytenia pod sedadlom motorky

  vhodné na krátkodobé/dlhodobé uzamknutie

NEVÝHODY

  vyššia cena

  trošku horšia skladnosť

Zámok brzdového kotúča na motorku

Zámok brzdového kotúča na motorku je vyrobený z veľmi odolnej ocele, pričom princíp jeho použitia spočíva v pripevnení o kotúčové brzdy motorky. Zámok tak dokáže jednoducho zabrániť otáčaniu kolesa, vďaka čomu poskytuje celkom slušnú úroveň bezpečnosti. Zároveň tento typ zámku nevyžaduje pripevnenie ku statickému bodu – vyhnete sa tak hľadaniu vhodnej lampy či zábradlia.

Pýšiť sa tiež môže aj svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, ktoré zabezpečia ľahkú manipuláciu pri jeho nasadzovaní. Menšou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena v porovnaní lankovým/reťazovým prevedením.

VÝHODY

  nízka hmotnosť

  kompaktné rozmery

  slušná úroveň bezpečnosti

  robustnosť a dobrá odolnosť

  nevyžaduje pripevnenie k statickému objektu

NEVÝHODY

  vyššia cena

Zámok na motorku s alarmom

Zámok na motorku s alarmom je špeciálnym typom zámku, ktorý dokáže odstrašiť väčšinu zlodejov motoriek. Pokročilá technológia ukrytá v tomto zámku dokáže detekovať buď zmenu polohy alebo poškodenie samotného zámku motorky. Následne sa spustí alarm, ktorý dokáže upozorniť nielen majiteľa motorky, ale aj všetkých okoloidúcich ľudí.

Niektoré modernejšie prevedenia dokážu dokonca odoslať upozornenie na váš smartfón a upozorniť tak na nekalé zaobchádzanie s vašim dvojkolesovým miláčikom. Jedinou nevýhodou týchto prevedení je vyššia obstarávacia cena. Za maximálnu bezpečnosť si skrátka musíte priplatiť.

VÝHODY

  odstrašenie väčšiny zlodejov

  možnosť upozornenia priamo na smartfón

  upozornenie majiteľa na prebiehajúcu krádež

  upozornenie okoloidúcich na prebiehajúcu krádež

NEVÝHODY

  vysoká obstarávacia cena

(insportline.sk)

Zámky na motorku sa môžu líšiť v niekoľkých dôležitých parametroch

Počas výberu vhodného zámku na motorku by ste mali zohľadniť všetky parametre, ktoré majú priamy vplyv na úroveň bezpečnosti motorky, praktické využitie zámku, ale aj jeho obstarávaciu cenu. Jedine správne zvolená kombinácia týchto parametrov vám zaručí dostatočnú spokojnosť s produktom a dobrý pocit z bezpečia vášho motocykla. Odporúčame sa tak sústrediť predovšetkým na nasledujúce parametre:

Typ zámku – od neho závisí úroveň bezpečnosti, hmotnosť a zložitosť nasadenia

Najťažšou voľbou je nepochybne voľba typu zámku na motorku. Z pohľadu hmotnosti, zložitosti nasadenia zámku, ale aj úrovne bezpečnosti sú na tom najlepšie zámok brzdového kotúča a U-zámok. Reťazový zámok má vysokú hmotnosť a je vhodnejší výhradne na použitie na jednom mieste – napr. vo vlastnej garáži. Lankový zámok je zasa o čosi praktickejší, no poskytuje slabšiu úroveň bezpečnosti a zlodejom obyčajne len predĺžite čas potrebný na samotné odcudzenie motorky. Ak teda chcete maximálne bezpečie, U-zámok a zámok brzdového kotúča je určený práve vám.

Úroveň bezpečnosti – bezpečnosť by mala byť na prvom mieste

Za najbezpečnejšiu voľbu sa považuje predovšetkým U-zámok a zámok brzdového kotúča, ktoré sú súčasne vybavené alarmom. Jednak ich prelomenie bude trvať najdlhší čas a súčasne bude zlodej na seba pútať všetku pozornosť. Ak hľadáte zámok výhradne na konkrétnu lokalitu, siahnuť môžete aj po reťazových modeloch. Hoci sú akýmsi kompromisom z hľadiska bezpečnosti, stále dokážu decentne ochrániť vašu motorku. Najhoršie je na tom z hľadiska bezpečnosti lankové prevedenie, pretože poskytuje najslabšiu úroveň ochrany motorky voči krádeži – vhodné je prevažne len na krátkodobé uzamknutie pod dozorom.

Najbezpečnejšou voľbou je U – zámok a zámok brzdového kotúča s alarmom

Aj materiál a priemer zámku ovplyvnia jeho bezpečnosť

Pri výbere vhodného zámku hrá významnú úlohu aj samotný materiál, z ktorého je zámok zhotovený. Väčšina zámkov je vyrobených z ocele, pričom sa medzi sebou líšia hlavne spôsobom opracovania a odolnosťou. Lankový zámok je vybavený oceľovým lankom, ktoré je zo všetkých prevedení najmenej odolné. Lepšiu odolnosť má už reťazový zámok pozostávajúci z článkovanej oceľovej reťaze. Obe tieto prevedenia sú častokrát pokryté gumovým, textilným alebo plastovým materiálom – ide o ochranu voči poškodeniu laku. Najviac odolnými oceľovými zámkami sú U-zámok a zámok brzdového kotúča. Zabúdať taktiež nesmiete ani na správne zvolený priemer zámku, aby dostatočne dobre sedel na vašej mašine.

Pred investíciou do zámku zhodnoťte aj pomer ceny zámku a hodnoty motorky

Do úvahy by ste mali zobrať aj to, či sa vám veľká investícia spojená s kúpou zámku na motorku skutočne oplatí. Ak totiž vlastníte staršiu alebo lacnú motorku, možno nie je kúpa toho najdrahšieho zámku na motorku ten najlepší nápad. Vystačíte si aj s lacnejším a menej bezpečným zámkom – čím je totiž hodnota motorky nižšia, tým je aj menším lákadlom pre zlodejov. Samozrejme, ak vlastníte novú a hodnotnejšiu mašinu, na bezpečnosti rozhodne neodporúčame šetriť – radšej teda zvoľte kvalitnejší, spoľahlivejší a bezpečnejší zámok.

Uzamykací mechanizmus a miesto parkovania spolu úzko súvisia

Uzamykací mechanizmus a miesto parkovania môžu výrazne ovplyvniť bezpečnosť motorky. Reťazový a lankový zámok disponuje klasickým visiacim zámkom, pričom obe z nich je nutné pripevniť nielen o samotný motocykel, ale aj o nejaký pevne stojaci objekt. Reťazový zámok má vysokú hmotnosť a je vhodné ho využiť len na jednom mieste – napr. vo vlastnej garáži. Lankový zámok je zasa o čosi ľahší a praktickejší, takže jeho nasadenie na rušnej ulici je omnoho jednoduhšie – poskytuje ale slabšiu úroveň uzamknutia. Mechanizmus uzamknutia U-zámkov a zámkov brzdového kotúča je omnoho bezpečnejší a spoľahlivejší. Hlavným rozdielom je, že zámok brzdového kotúča sa priamo pripevňuje o kotúčové brzdy motorky. Nevyžaduje sa tak pripevnenie ku pevnému bodu a motorku môžete uzamknúť kdekoľvek. Rovnako svoj výber prispôsobte aj tomu, či žijete na dedine alebo v meste. V meste je totiž riziko krádeže vyššie, čo si vyžaduje vyššiu úroveň ochrany.

Medzi vašu výbavu nezabudnite zakúpiť aj zámok na prilbu

Dĺžka zámku je dôležitá pri reťazových a lankových zámkoch

Jednou z výhod reťazových a lankových zámkov je hlavne to, že ich väčšia dĺžka vám poskytuje možnosť pripevnenia zámku o väčší počet pevne osadených predmetov. Zabúdať však nesmiete na to, že čím je samotný zámok dlhší, tým je jeho celková hmotnosť výrazne vyššia. A to platí u reťazového prevedenia dvojnásobne. Naopak, pri kratších dĺžkach zámku si dopredu radšej vyskúšajte, či je naozaj dostatočne dlhý. Zámok by ste totiž mali byť schopný využiť všade, kde ste bežne zvyknutý svoj motocykel uzamknúť.

Ku kvalitnému zámku patrí aj kvalitné príslušenstvo

Bez kvalitného príslušenstva to rozhodne nie je ono. Je preto dobré si overiť, či vami vybraný model disponuje aj náhradným kľúčom navyše. Strata kľúču je bežná vec – a vďaka náhradnému kľúču sa vyhnete zbytočným komplikáciám. Zvýšenie komfortu počas používania môže zaručiť aj kryt uzamykacej vložky alebo prepravná taška, ktorá slúži na uloženie zámku počas jazdy motorkou. V neposlednom rade je nutné spomenúť ešte alarm, ktorý dokáže poskytnúť efektívnejšiu ochranu proti krádeži a lepšie odradí prípadných zlodejov.

(alza.sk)

Najznámejšie značky zámkov na motorky – žiadna overená značka vás nesklame

Chcete pre svoju motorku len to najlepšie, najkvalitnejšie a najmodernejšie zabezpečenie?  V tom prípade by ste mali siahnuť po značke, ktorá má skvelé renomé. Kúpou produktov takejto značky máte totiž zaručenú prvotriednu kvalitu zámku a hlavne dopredu viete, do čoho idete. Vo svete zámkov na motorky ide o značky ako Abus, Oxford, M-style, W-tec alebo Luma. Kúpu produktov týchto značiek rozhodne neobanujete.

Abus – synonymum slova bezpečnosť

Celosvetovo pôsobiaca nemecká značka ABUS už od roku 1924 ponúka obrovské množstvo inovatívnych a moderných riešení v oblasti bezpečnosti motoriek a bicyklov. Spoločnosť disponuje rôznymi technologickými patentmi, ktoré spoločne aj so špeciálne vyvinutými materiálmi využíva na produkciu svojich výrobkov. V rámci jej sortimentu tak určite nájdete zámok na motorku, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Oxford – príslušenstvo pre všetky typy dvojkolesových tátošov

Značka Oxford ponúka obrovský výber príslušenstva pre všetky typy dvojkolesových vozidiel, ktorý máte možnosť zakúpiť u viac ako stovky obchodných partnerov po celom svete. Značka vznikla v roku 1973, pričom pod jej označením zoženiete kvalitné oblečenie pre cyklistov a motorkárov, prvotriedne servisné diely, bezpečnostné prvky pre ochranu vášho zdravia, ale aj zámky pre ochranu vášho dvojkolesového kamoša.

M-style – kvalita od našich českých susedov

Česká značka M-style sa venuje predaju auto-moto doplnkov a cyklistického príslušenstva. Svojim zákazníkom sa snaží ponúkať kvalitné produkty, ktoré berú do úvahy dlhoročné potreby a skúsenosti každodenných motoristov. Spomedzi bezpečnostných produktov tu môžete nájsť rôzne druhy reťazí, zámkov a alarmov, ktoré poskytnú vášmu vozidlu lepšiu ochranu proti krádeži a odradia nádejných zlodejov.

W-tec – česká značka pre oddaných motocyklistov

W-tec je česká značka, ktorá sa venuje predaju motocyklistického oblečenia, bezpečnostných prilieb a chráničov, ale aj širokého množstva doplnkov ako sú napr. zámky na motorky. Značka W-tec svoje produkty predáva prevažne asi v dvadsiatich európskych krajinách, v ktorých dosahuje skvelé predaje a pozitívnu odozvu od svojich zákazníkov.

Luma – najširší výber motocyklistických zámkov v Európe

Španielska značka Luma predáva motocyklistické zámky všetkého druhu, ktoré exportuje do viac ako osemdesiatich krajín sveta. Spomedzi všetkých predajcov sa môže pýšiť najširším sortimentov zámkov na motocykle, ktoré disponujú prvotriednou kvalitou, dlhou životnosťou, najmodernejšími technológiami, ale aj množstvom inovatívnych riešení.

Zámok na motorku – v akých cenových reláciách sa môžete pohybovať?

Pre väčšinu zákazníkov je kľúčová nielen efektivita zámku, ale aj jeho obstarávacia cena. Pri zámkoch na motorku sa príliš vysokých výdavkov obávať nemusíte – tie najlacnejšie zámky zoženie už za pár eur. Za tie bezpečnejšie, pevnejšie a efektívnejšie si samozrejme budete musieť priplatiť o čosi navyše. Na základe samotnej ceny je tak možné zámky na motorky rozdeliť do troch rôznych cenových relácií.

Zámky na motorku v cenových reláciách do 20 €

V rámci cenovej kategórie do 20 € nájdete iba tie najlacnejšie reťazové a lankové zámky na motorku. Samozrejme neposkytujú tak vysokú úroveň bezpečnosti pre vašu mašinu ako drahšie zámky. Ak hľadáte zámok s nižšou cenou a nepotrebujete veľké zabezpečenie, istotne v tejto kategórii nájdete vhodný model.

Zámky na motorku v cenových reláciách od 20 € do 100 €

V rámci cenovej kategórie od 20 € do 100 € nájdete všetky typy zámkov na motorku a to dokonca aj tie s alarmom. Táto kategória je tak vhodná pre každého, kto hľadá skvelý pomer ceny a bezpečnosti zámku. Produkty tejto kategórie disponujú vysokou kvalitou a patria medzi najviac vyhľadávaný tovar.

Zámky na motorku v cenových reláciách nad 100 €

V rámci cenovej kategórie nad 100 € nájdete už iba tie najúčinnejšie, najbezpečnejšie a najlepšie modely zámkov na motorky, ktoré sú tými najlepšími produktami na ochranu motorky. Nájdete tu veľmi odolné zámky s kvalitným príslušenstvom, ktoré zabezpečí maximálne pohodlie a komfort pri jeho používaní.

(allegro.sk)

Ako znížiť riziko krádeže vašej motorky? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov

Riziko krádeže motorky je možné znížiť hneď niekoľkými spôsobmi. Základom je nenechávať ju bez dozoru. Najideálnejšie je, ak motorku zaparkujete vo vlastnej garáži. Tam by mala byť totiž v najväčšom bezpečí. Ak to však možné nie je, tak je dobré si zvoliť parkovacie miesto na verejne dostupnom mieste, ktoré je dostatočne osvetlené a súčasne monitorované kamerovým systémom. Skvelou alternatívou je tiež montáž kvalitného zámku s alarmom, vďaka ktorému budete mať motorku vždy pod kontrolou.

Zabezpečenie motorky pomocou zámku na motorku je najlepším riešením

Ako ste sa mohli dozvedieť, zámky na motorku sú nesmierne dôležitou súčasťou prevencie voči krádeži motocyklov. Vďaka nim poskytnete svojej milovanej motorke dostatočnú bezpečnosť, nech sa už nachádzate kdekoľvek. Sme presvedčení, že sme vám s výberom tohto produktu aspoň trošku pomohli a veríme, že ste medzi zámkami na motorku našli svojho favorita.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Aký typ zámky je najbezpečnejší?

Najbezpečnejším typom zámky je U-zámok a zámok brzdového kotúča, ktoré sú súčasne vybavené alarmom. Jednak ich prelomenie bude trvať najdlhší čas, no vďaka spusteniu alarmu bude zlodej na seba pútať všetku pozornosť.

Akú dĺžku (reťazové, lankové) by mal mať zámok pre motorku?

Reťazové a lankové zámky na motorku by mali mať vždy takú dĺžku, aby vám umožnila pripevnenie motorky všade tam, kde ste bežne zvyknutý svoj motocykel uzamknúť.

Sú na trhu aj zámky s GPS lokalizátorom?

Áno, na našom trhu sú dostupné aj zámky na motorku, ktoré disponujú užitočným GPS lokalizátorom. Zámok kombinovaný s GPS a alarmom je tým najúčinnejším spôsobom ako zakročiť proti zlodejom.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 945 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 18 458 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 60 224 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 15 654 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9