Obliekanie je umením, ktoré sa oplatí naučiť. Čím lepšie vyzeráte, tým lepšie sa aj budete cítiť. Dobre zvolený outfit vám pomôže získať nielen pozornosť a rešpekt ľudí okolo vás, ale aj poriadnu dávku sebaistoty. Je totiž dokázané, že dobre oblečení ľudia sú omnoho sebavedomejší a úspešnejší. V bežnom živote je však niekedy ťažké zladiť štýlovosť odievania a jeho praktickosť. Nie je to však nemožné. Skvelou možnosťou je práve kúpa šikovnej a vkusnej tašky cez plece – tá by vo vašom šatníku rozhodne chýbať nemala.

To najdôležitejšie v skratke

  Tašky cez rameno sú štýlovým a praktickým módnym doplnkom, vďaka ktorému môžete mať všetky dôležité veci vždy po ruke. A to doslova. Tie lacnejšie modely zoženiete v nylonovom prevedení, ktoré poskytne taške dostatočnú flexibilitu. Zmieriť sa však musíte s jej výrazne kratšou životnosťou.  

  Hľadáte čosi kvalitnejšie a trvácnejšie? Na trhu môžete nájsť aj kvalitnejšie kožené tašky cez plece, ktoré sú pevnejšie a odolnejšie voči opotrebovaniu. S trhaním samotnej tašky si tak už lámať hlavu nemusíte. Kožené prevedenia sú zároveň omnoho elegantnejšie a mäkšie na dotyk.

  Pri kúpe tašky cez rameno je potrebné zaujímať sa nielen o kvalitu samotného materiálu, ale aj o niekoľko dôležitých parametrov. Medzi tie najdôležitejšie z nich nepochybne patria: veľkosť tašky, dĺžka popruhu, spôsob otvárania/zatvárania, obstarávacia cena, ale aj štýl jej prevedenia.

  V rámci článku sa teda dozviete všetky cenné informácie potrebné pre výber najvhodnejšej tašky cez plece. Samozrejme, chýbať nebude ani tradičné zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ale ani niekoľko dôležitých rád spojených so starostlivosťou o materiál z ktorého je taška vyrobená.

Čo je to taška cez rameno a čím sa líši od tých ostatných?

Taška cez rameno je druh tašky, ktorý disponuje iba jediným dlhším popruhom. Hlavným rozdielom oproti ostatným druhom tašiek je práve prítomnosť tohto popruhu. Musí byť totiž dostatočne dlhý, aby umožnil jednoduché prevesenie tašky cez rameno. Vďaka tomu jej nosenie nevyžaduje použitie rúk, je šikovne podopretá vašim ramenom.

Nejedná sa však iba o štýlový doplnok pre dámy. Bez problémov tak v obchodoch nájdete nielen dámske tašky cez plece, ale aj elegantné pánske tašky cez plece. A to bez ohľadu na to, či máte záujem o cestovné, elegantné či športové tašky cez rameno. Všetko skrátka môžete prispôsobiť vašim potrebám.

Najpopulárnejšie dámske a pánske tašky cez rameno, ktoré si môžete zaobstarať.

Brašňa cez rameno (Messenger bag / Postbag)

Brašňa cez rameno je štýlový a pomerne populárny druh tašky, ktorý disponuje dlhým popruhom umožňujúcim jej prehodenie cez jedno rameno alebo diagonálne cez hruď. Jej hlavnou výhodou
je priestrannosť, štýlový dizajn, ale aj praktický obdĺžnikový tvar vhodný na prenášanie dokumentov, učebníc alebo notebooku. Je tak ideálnou investíciou pre študentov a ľudí, ktorí chcú vyzerať vždy profesionálne a zároveň potrebujú mať všetky svoje pracovné veci vždy po ruke.

Messenger bag taktiež obsahuje množstvo priehradiek a vreciek, ktoré dokonale poslúžia na organizované uloženie jednotlivých predmetov v taške. Menšou nevýhodou je horší prístup k priehradkám pri nosení tašky na jednom ramene, ale aj väčší objem tašky, ktorý môže pri dlhšej chôdzi prekážať.

VÝHODY

  možnosť nosiť tašku aj diagonálne cez hruď

  množstvo priehradiek a vreciek

  priestrannosť a praktickosť

  profesionálny dojem (v závislosti od typu)

  štýlový dizajn

NEVÝHODY

  väčší objem tašky

  horší prístup k priehradkám pri nosení

  na jednom ramene

Notebook taška cez rameno

Notebook taška cez rameno je špeciálny druh tašky, ktorý slúži predovšetkým na bezpečný prenos vášho notebooku či tabletu. Jedná sa o polstrovanú tašku, ktorej veľkosť by mala byť spravidla trošku väčšia ako samotný notebook. Vyrobená je z pevnejších materiálov, ktoré držia tvar a poskytnú dostatočnú ochranu notebooku voči nárazom, poškriabaniu a vplyvu prachových častíc. Hoci sa nejedná zrovna o módny hit, svoj hlavný účel spĺňa dokonale – je totiž ľahká, praktická a kompaktná.

Zvyčajne disponuje aj osobitným vreckom, ktoré využijete na uloženie príslušenstva k notebooku. Vďaka tomu budete mať ľahký prístup nielen k samotnému notebooku, ale aj ostatným veciam v taške. Notebook tašky cez rameno sú tak vhodné na pravidelné nosenie pre cestovateľov a študentov, ktorí potrebujú mať svoj notebook vždy so sebou.

VÝHODY

  bezpečný prenos notebooku či tabletu

  zhotovenie z pevnejších materiálov

  ochrana notebooku voči poškodeniu

  nízka hmotnosť a kompaktnosť

  každodenné nosenie

NEVÝHODY

  niekedy prevažuje praktickosť na úkor módnych trendov

Taška s chlopňou (Flap bag)

Taška s chlopňou (Flap bag) je jedným z najznámejších druhov kabeliek pre nežné pohlavie, ktoré sú obyčajne zhotovené z pravej kože. Jej charakteristickým znakom je chlopňa s gombíkovým zapínaním, ktorá chráni vrecko so zipsovým mechanizmom. Disponuje nastaviteľným popruhom, vďaka ktorému je kabelku možné nosiť krížom cez telo.

Jedná sa o pohodlný, štýlový a kompaktný druh kabelky, ktorý by nemal chýbať v ženskom šatníku. Nevýhodou môže byť, že kabelka je vhodná len na prenášanie menších predmetov a zariadení. Tašky s chlopňou sú tak vhodné na každodenné nosenie všetkých drobností, ktoré dámy potrebujú mať počas dňa neustále pri sebe.

VÝHODY

  chlopňa zakrývajúca zips vrecka

  vhodné na každodenné nosenie

  kompaktnosť a štýlovosť

  zhotovenie z pravej kože

   nastaviteľný popruh

NEVÝHODY

  vhodná len pre menšie predmety

Víkendová taška (Weekender)

Víkendová taška je špeciálny typ cestovnej tašky, ktorá sa od tých ostatných líši predovšetkým svojou veľkosťou. Je totiž dostatočne veľká na uloženie všetkých vecí, ale nie príliš veľká na to, aby ste ju nemohli nosiť jednoducho prehodenú cez plece. Zvyčajne disponuje predĺženým tvarom, stabilne vystlatým dnom, robustnými rukoväťami a hrubým pohodlným popruhom – skrátka je vybavená všetkým, čo spraví jej používanie pohodlnejším.

Nevýhodou môže byť jej nižšia kapacita v porovnaní s klasickým kufrom. Počas nosenia tašky cez rameno pri plnom zaťažení sa tiež musíte zmieriť s tým, že sa vaše rameno dokáže veľmi ľahko unaviť. Víkendová taška je vhodná pre všetkých cestovateľov, ktorí radi cestujú nezaťažení, ale zároveň pripravení na všetko.

VÝHODY

  pohodlnejšie a kompaktnejšie cestovanie

  kompromis medzi kufrom a batohom

  hrubý pohodlný popruh

  stabilne vystlaté dno

  robustné rukoväte

NEVÝHODY

  nižšia kapacita ako u klasického kufra

  pri plnom zaťažení unavuje rameno

Hobo Bag

Hobo Bag je priestranný a praktický typ tašky, ktorý pochádza ešte z čias „hippie“. Hlavnou dominantou tejto tašky je ležérny polmesiačikovitý tvar, obrovská veľkosť a priam geniálna kombinácia štýlu a pohodlia. Veľký úložný priestor bez výrazného členenia je akýmsi symbolom voľnosti a slobody. Všetky vyššie uvedené vlastnosti tak umožňujú nosiť túto tašku prakticky každodenne.

Zhotovená býva z mäkkých elastických materiálov, čo niekedy môže byť aj menšou nevýhodou. Taška totiž nie je schopná udržať pevný tvar – veľmi krehké veci a elektroniku v nej tak radšej neprenášajte. Hobo Bag je vhodná na každodenné nosenie a to pre všetky dámy bez rozdielu. Dámske tašky cez rameno Hobo Bag je možné kombinovať s rôznymi bundami, dlhými sukňami a šatami.

VÝHODY

  ľahké kombinovanie s rôznymi outfitmi

  každodenné nosenie

  veľký úložný priestor

  praktickosť

NEVÝHODY

  neudrží si pevný tvar po zložení z ramena

  nevhodná na prenos krehkých vecí

Pánske a dámske tašky cez plece – čo je dobré zvážiť pri ich kúpe?

Veľkosť – hlavné kritérium pri výbere každej tašky

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere vhodnej tašky cez rameno je práve jej veľkosť. Odvíjať by sa mala primárne od účelu využitia samotnej tašky. Na drobnosti ako sú telefón, kľúče či kozmetiku vám postačí aj taška s malými rozmermi. Naopak, pri cestovaní do práce či na výlet si musíte kompaktne zbaliť viacero predmetov. Siahnuť je tak nutné po modeloch s väčšími rozmermi. V prípade, ak si hľadáte vhodnú tašku cez rameno na prenos vášho tabletu alebo notebooku je dobré sa riadiť veľkosťou zariadenia. Veľkou výhodou je aj množstvo priehradiek a vreciek vo vnútri tašky, ktoré poslúžia na organizované uloženie jednotlivých predmetov v nej. Dámske a pánske tašky na doklady cez rameno by boli bez nich prakticky nepoužiteľné.

Spôsob otvárania/zatvárania tašky – jednoduchý systém otvárania môže byť občas na škodu

Spôsob otvárania a zatvárania tašky je dôležitý nielen z praktického hľadiska, ale závisí od neho aj bezpečnosť a použiteľnosť tašky. Na výber máte množstvo variant, napr. zatváranie pomocou klasického zipsu, chlopne, gombíka, suchého zipsu či remienkov. Systém otvárania by ste si mali vyberať podľa toho, čo najviac vyhovuje vašim požiadavkám. Suchý zips patrí medzi tie najrýchlejšie spôsoby zatvárania, ale súčasne je najmenej bezpečný. Jednoduché otváranie znamená väčšie riziko nechceného otvorenia tašky pri jej používaní – pravdepodobnosť straty predmetov je tak značne vyššia. Medzi praktickosťou a bezpečnosťou je tak vždy potrebné nájsť akýsi kompromis.

Materiál – kvalitný materiál má neporovnateľne lepšiu životnosť

Najbežnejším materiálom využívaným na výrobu tašiek je nepochybne nylon, ktorého hlavnou výhodou je nízka cena, flexibilita a schopnosť udržať tvar. Tento materiál má však kratšiu životnosť, nakoľko nie je veľmi odolný a ľahko sa roztrhne. Medzi tie kvalitnejšie modely patria najmä dámske a pánske kožené tašky cez plece, ktoré disponujú skvelou pevnosťou, odolnosťou a mäkkosťou na dotyk. Stretnúť sa môžete aj s lacným a ľahko udržateľným džínsovým materiálom. Upokojiť vaše potreby tiež môžu aj látkové tašky cez plece. Pri výbere vhodného materiálu samozrejme nezabudnite zvoliť vhodnú farebnú kombináciu. Svetlejší materiál sa totiž ľahšie zašpiní, vďaka čomu je jeho údržba o čosi zložitejšia.

Výber materiálu rozhodne nenechajte na náhodu. 

Dĺžka popruhu cez rameno – lepší popruh znamená vyšší komfort počas nosenia tašky

Pri výbere popruhu hrá dôležitú úlohu predovšetkým jeho dĺžka, ktorá má vplyv na celkový komfort nosenia tašky. Jej nosenie by malo byť pohodlné a nemala by vás v pohybe nijako obmedzovať. Ideálna dĺžka popruhu však neexistuje – všetko to závisí od typu vašej postavy, výšky a spôsobu chôdze. Vo všeobecnosti však platí, že samotná taška by sa mala nachádzať v oblasti vášho pásu alebo stehien. Ak toto daná taška spĺňa, dĺžka popruhu je ideálna. Práve vtedy z nej totiž môžete jednoducho vytiahnuť všetko, čo potrebujete.

Štýl – vyhovujú vám mestské, voľnočasové alebo športové tašky cez plece?

Pri výbere vhodnej tašky cez rameno je dobré zohľadniť aj štýl jej prevedenia. Tašky ladené prevažne v decentnom a elegantnom mestskom štýle je možné využívať počas bežného dňa a to pri stretnutiach s priateľmi, doma alebo v práci. Jedná sa o skvelé spojenie formálnosti a praktickosti v jednom. Pomerne populárnym štýlom sú aj športové tašky cez rameno, ktoré sú najvhodnejšie pri výkone športových aktivít. Obvykle sa vyznačujú svojou kompaktnosťou, aby vám počas športovania neprekážali v pohybe. Natrafiť môžete aj na voľnočasové tašky, ktoré využijete najmä počas rôznych výletov a cestovania.

Cena – hľadieť iba na cenovku sa rozhodne nevypláca

Zakúpenie tašky cez rameno neberte ako zbytočný výdavok, ale ako investíciu do budúcna. Modely vyrobené z menej kvalitných a lacnejších materiálov sú síce lákavé, ale nedajte sa nachytať. Životnosť lacného materiálu je nízka a po niekoľkých mesiacov tak budete donútený vymeniť takúto tašku za novú. A to rozhodne nie je ani ekonomické ani ekologické. Pouvažujte preto radšej o kúpe drahších modelov, ktoré sú vyrobené z kvalitnejších materiálov a disponujú lepším opracovaním.  Z dlhodobého hľadiska to prospeje nielen vašej peňaženke, ale aj životnému prostrediu.

Nezabúdajte, že aj taška cez rameno vyžaduje istú starostlivosť.

Starostlivosť o tašku cez rameno je mimoriadne dôležitá. Čistenie koženej tašky je najnáročnejšie a vyžaduje rôzne špeciálne čističe či kondicionér na kožu. Najjednoduchšie sa čistí práve nylonová taška. Postačí ju vyprázdniť, otvoriť všetky jej vrecká/priehradky a ponoriť ju na jednu hodinu do teplej vody s malým množstvom jemného tekutého pracieho prostriedku. Následne postačí tašku opláchnuť v čistej teplej vode. Po skončení čistenia nezabudnite jednotlivé vrecká utrieť suchou handričkou a tašku nechať poriadne vysušiť.

Správnym čistením tašky cez rameno zachováte jej pôvodný vzhľad a nebudete mať pocit výrazného opotrebenia, ako je na obrázku.

Tašky cez rameno sú štýlovým, moderným a užitočným módnym doplnkom outfitu.

Ako ste sa už určite presvedčili, štýlové obliekanie sa jednoducho vypláca. Taška cez rameno je skvelým spôsobom, ako si ho zachovať aj v prípade, keď so sebou musíte neustále nosiť veľké množstvo vecí. Snáď vám náš stručný návod v značnej miere uľahčil výber tohto užitočného módneho doplnku, vďaka ktorému budete trendy vždy a všade. Obliekanie je skrátka umením, ktoré sa oplatí naučiť.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

4.5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ako sa líšia pánske tašky cez rameno od dámskych?

Hlavný rozdiel medzi pánskymi a dámskymi taškami cez rameno spočíva predovšetkým v ich dizajnovom prevedení. Dámske tašky cez plece majú iné ladenie farieb a lesklosti materiálu, ale aj rozdielne šírky samotného popruhu.

Ktoré tašky cez rameno sú obzvlášť obľúbené?

Medzi tie najobľúbenejšie a najznámejšie značky tašiek cez rameno patria napríklad značky Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Hugo Boss, Guess, Calvin Klein, Visconti, Kipling či Eastpak.

Sú na trhu tašky cez rameno aj pre deti?

Na trhu sa samozrejme vyskytujú aj tašky cez rameno, ktoré sú určené pre deti. Hlavný rozdiel spočíva v samotnej veľkosti tašky. Navyše môžu disponovať rôznymi detskými motívmi alebo bezpečnostnými ochrannými prvkami.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 313 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 770 recenzií)

(zdroj: facebook.com; 784 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 31 966 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8