Vyberať darčeky pre deti je náročnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Sú obdarovávané pomerne často nielen na Vianoce, narodeniny alebo meniny, ale aj na Deň detí, na konci školského roka a podobne. Ako v tom nájsť balans, aby sme ich nezahltili vecami a prispeli k ich rozvoju? Darčeky pre deti by totiž mali byť primerané veku dieťaťa a mali by ho naozaj zaujať. Pripravili sme si pre vás tipy na darčeky pre deti podľa veku a návod, podľa čoho ich vyberať.

To najdôležitejšie v skratke

  Keď kupujete darčeky pre deti, mali by ste mať na pamäti jedno pravidlo –  menej je niekedy viac. Nemusíte ich zahltiť množstvom nových vecí. Stačí vybrať jeden až dva, po ktorých túžia. Stačí sa ich spýtať alebo ich rodičov. Prípadne, ak ste rodič, určite poznáte ich záujmy a priania. Cena tiež nie je rozhodujúca.

  Základom je kúpiť darček primeraný veku dieťaťa. Rozlišujeme v podstate päť vývojových fáz dieťaťa. Sú nimi dojča, batoľa, predškolák, školák a adolescent, ľudovo tínedžer. V každej fáze má iné potreby a vyvíjajú sa u neho rôzne zručnosti. Darčekmi by ste tento vývoj mali podporovať. Deti samy k takým typom darov prirodzene inklinujú, takže tým určite nešliapnete vedľa.

  Deti nie vždy túžia po veciach, ktoré sú pre ne vhodné. Myslite na bezpečnosť hlavne pri deťoch do troch rokov. Tam musíte dbať hlavne na vhodné materiály a na prevedenie hračky. Bezpečnosť je dôležitá aj v predpubertálnom a pubertálnom veku. Napríklad smartfón kupujte deťom, keď majú minimálne desať rokov. Predtým ho nahraďte radšej smart hodinkami pre deti. Nezabúdajte na rodičovský zámok.

  Hlavne vtedy, keď nakupujete  darčeky na vianoce pre deti, tak skúste obmedziť ich množstvo. Aj tak sa väčšinou zamerajú na jeden až dva obľúbené dary a ostatné skončia v kúte. Preto skúste zo zoznamu pre Ježiška vybrať dve veci, ktoré naozaj chcú, a k tomu dokúpiť ďalšie dve, ktoré potrebujú, zároveň k tomu môžete dokúpiť dar pre celú rodinu a nejakú knihu.

(agatinsvet.sk)

Ako vybrať darčeky pre deti?

Vek dieťaťa

Vek dieťaťa je pri výbere daru prvoradý. Do troch rokov musíte extrémne dbať na to, či sú veci vhodné pre najmenších. Mali by ste dbať na to, aby rozvíjali ich jemnú motoriku a pohybové schopnosti. Od troch do šiestich rokov zas musíte dbať na rozvoj ich fantázie, komunikácie a spoločenských zručností. Školáci už zase musia rozvíjať svoju samostatnosť. Najkomplikovanejšie je asi kupovať darčeky pre deti od 10 rokov, pretože to je prechodné obdobie medzi malým dieťaťom a tínedžerom, ktorý si už jasnejšie vyhraňuje svoje záujmy. K tínedžerom už môžete pristupovať ako k dospelým aj pri výbere daru.

Rozvoj a záujmy dieťaťa

Do troch rokov vám s kúpou darčekov pomôže prihliadnutie na rôzne vývojové štádiá dieťaťa. Od troch rokov sa už začína prejavovať dieťa naplno a vy musíte vypozorovať, čo ho baví. Naplno sa to prejaví v školskom veku. Pokojne kúpte kuchynku aj pre chlapcov škôlkarov, pokiaľ vidíte, že k tomu inklinuje. Takisto sa dievčatko môže potešiť autíčku. Rodové stereotypy zahoďte za hlavu a pozorujte svoje deti, prípadne sa spýtajte rodičov dieťaťa. Keď kupujete darček pre deti od 6 rokov vyššie, stačí sa nenápadne spýtať, čo ich baví alebo čo by chceli od Ježiška.

Pozorovať radosť detí z darčekov je na nezaplatenie

Množstvo a cena darčekov

Menej je niekedy viac. Nezabúdajte na to, že druhých by sme mali obdarovávať preto, aby sme im urobili radosť. Nie preto, aby nás obdarovávaný mal radšej. Nekupujte si priazeň detí veľkým množstvom drahých darčekov. Radšej kúpte menej vecí, po ktorých viete, že túžia. Aj tak väčšina hračiek končí po pár použitiach nepovšimnutých a deti sa neustále hrajú len s pár obľúbenými. Napríklad, keď kupujete vianočné darčeky pre deti a nevyhnete sa väčšiemu množstvu darov, skúste ich množstvo obmedziť na 4 až 7. Pričom len jeden až dva budú väčšie dary, ktoré chcú, a zvyšok drobnosti pokojne aj praktického rázu, ktoré potrebujú.

Nezabudnite ani na bezpečnosť

Bezpečnosť je dôležitá hlavne, keď kupujete darčeky pre deti do troch rokov. Nemali by obsahovať malé časti, ktoré by mohli prehltnúť. Nepatria im do ruky ani ostré predmety. Aj hrany by mali byť zaoblené. Kupujte len hračky vyrobené z bezpečných materiálov a farieb s bezpečnostným certifikátom EÚ.  Pri starších deťoch dbajte na bezpečnosť tiež. Pri športových aktivitách im vždy nasaďte prilbu a chrániče. Pri používaní elektroniky im stanovte jasné pravidlá. Užitočným nástrojom môže byť rodičovský zámok. Ten je vhodný používať pokojne aj do 15. roku života.

Tipy na darčeky pre deti podľa veku

Detstvo je obdobie, keď sa človek výrazne vyvíja, avšak v každom veku sa rozvíjajú iné zručnosti. Darčeky pre deti by tento ich vývoj mali adekvátne podporovať.

Darčeky pre deti do 1 roka

Darčeky pre deti do 1 roka bývajú najčastejšie veci, ktoré využijú skôr jeho rodičia, napríklad ako detské oblečenie, fľašky, cumlíky, nosiče a podobne. Ak si však myslíte, že bábätká nevnímajú a darčeky pre nich by mali predovšetkým uľahčiť život rodičom, mýlite sa. Oblečením a perinkami nič nepokazíte, ale môžete potešiť aj takéto malé bábo, hoci si to nebude pamätať. Vhodným darčekom môžu byť aj retro pančušky na traky, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené u detí aj rodičov. Bábätká do pol roka rady pozorujú.

Zvyčajne uprednostňujú tváre a svetlé farby. Zaujme ich kontrast bielej a čiernej. Takisto sa rady načahujú po veciach a dokážu byť fascinované tým, čo dokážu ich ručičky a nožičky. Dvíhajú a otáčajú hlavu smerom k zvukom. Rovnako rady skúmajú veci ústami. Od 7 mesiacov sú už značne pohyblivejšie. Začínajú sa plaziť a pomaly sa stavať na nohy.

Textilné a plyšové hračky

Bábätka sa rady túlia. Pre najmenších sa vyrábajú takzvaní mojkáčikovia. Teda buď krátke dečky s mäkkou zvieracou hlavou bez gombíkov, alebo rôzne vankúšiky v tvare zvierat. Plyšové hračky sú ideálne vo väčších rozmeroch, pretože sa deti po nich môžu váľať a oprieť sa o ne. Treba dať pozor, aby hračky mali oči, nosy a iné malé časti prišité pevne.

(dadaboom.sk)

Drevené hračky

Drevo je vyhovujúci materiál na výrobu hračiek pre najmenších. Dá sa z neho urobiť čokoľvek: škatuľky na triedenie tvarov, kocky, ktoré môže dieťa stavať na seba, hrkálky, v podstate aj čokoľvek iné. Musia byť však dobre ohobľované. Ich jedinou nevýhodou je, že robia väčší hluk a úder nimi viac bolí.

(agatinsvet.sk)

Hrkálky a hryzadlá

Bábätká rady pozorujú svoje ruky a nohy a otáčajú sa za zvukmi. Hrkálky ozvláštnia obe tieto záľuby. Len čo sa deťom začínajú prerezávať zuby, dávajú si do úst čokoľvek. Na to sú určené hryzadlá a sú úplne bezpečné. Dokonca sa dajú zamraziť, a tým môžu uľaviť od bolesti ďasien.

(4kids.sk)

Hračky do vody

Niektoré deti vodu milujú, iné sa jej boja. Pre obe skupiny však kúpeľ prebehne pokojnejšie, keď sa môžu hrať. Často stačí súprava farebných pohárov, v ktorých prelievate vodu, poprípade hračky, ktoré sa môžu vo vode presúvať samy. Nafukovačka, ktorú dáte okolo krku dieťaťu, dá pri kúpaní istotu jemu aj vám. Zabráni nechcenému potopeniu pod vodu.

(najlepsiehracky.sk)

Hracie podložky a senzorické hračky

Existujú hracie podložky/deky s rôznofarebnými motívmi, po ktorých bábätko môže bezpečne a v teple na zemi ležať a loziť. K lozeniu ho môžu motivovať práve rôzne valce či textilné knižky s rôznymi povrchmi na ohmatanie, s odrazovými sklíčkami a roľníčkami, ktoré podnietia jeho zmysly a následne zvedavosť.

(feedo.sk)

Nevybrali ste si? Skúste pozrieť na nasledovných e-shopoch

(5,0*; zdroj: heureka.sk; 136 recenzií)

(4,9*; zdroj: heureka.sk; 1 320 recenzií)

(4,8*; zdroj: heureka.sk; 3 545 recenzií)

(4,8*; zdroj: heureka.sk; 1 108 recenzií)

Darčeky pre deti od 1 do 3 rokov

Obdobie batoľaťa predstavuje najväčší skok vo vývoji. Deti sa učia hovoriť a rýchlo si rozširujú slovnú zásobu. Pomerne rýchlo si rozvíjajú aj pohybové schopnosti. Z chôdze prechádzajú do behu a skákania. Učia sa chodiť po schodoch a celkovo testujú svoje schopnosti. Plynule prechádzajú z ľahu do sedu a následne do stoja. Takisto sa im výrazne zlepší jemná motorika.

Dokážu jednoducho manipulovať s malými predmetmi, navliekať koráliky a podobne. Darčeky pre deti od dvoch rokov by im mali pomáhať so skúšaním vlastných hraníc. Ideálne sú hračky na rozvoj pohybu, ako sú lopty rôznych veľkostí na kopanie a hádzanie či hračky na podporu reči, pri ktorých deti získajú predstavu, ako použiť slová v jednoduchých vetách.

Odrážadlá

Pomáhajú posilňovať svaly a rozvíjať motoriku a orientáciu v priestore. Deti ich väčšinou milujú. Motorky, autíčka či zvieratká – na tom všetkom si deti môžu pomerne jednoducho zajazdiť bez veľkého rizika pádu. Existujú varianty, ktoré slúžia ako chodidlá a odrážadlá v jednom – sú to hračky, ktoré sa budú využívať niekoľko rokov.

(mackoviahracky.sk)

Zvukové hračky

Zvukových hračiek je mnoho, učia deti spoznávať farby tvary a čísla. Tým, že to deti počujú, naučia sa rýchlejšie hovoriť. Často sa aj pohybujú, a tak podnecujú dieťa k pohybu. Prípadne môžete takouto hračkou uspokojiť túžbu malých detí po živom zvieratku.

(4kids.sk)

Autíčka, bábiky a príslušenstvo

Všeobecný úzus je taký, že autíčka sa kupujú pre chlapcov a bábiky pre dievčatá. Väčšinou to tak aj je, ale nemusí byť. Dievčatká sa pokojne môžu plnohodnotne zabaviť s autíčkami a naopak. Výber je široký, k jednému sviatku môžete kúpiť policajné auto, na Vianoce zas sanitku. Autíčok a bábik môže mať dieťa viac a je to taká istota úspechu v akomkoľvek veku. K nim sa ďalej dajú dokupovať garáže, dráhy, kočíky, oblečenie pre bábiky a podobne. Vždy sa uistite, že auto alebo bábika je vhodná pre deti do troch rokov.

(feedo.sk)

Lego DUPLO

Ponúka mnohé druhy stavebníc, ktoré sú navzájom kompatibilné. Stavebné kocky sú väčšie ako pri bežnom legu, a preto sú vhodné od jedného – dvoch rokov. Dieťa sa môže pridŕžať návodu, ale časom, keď má viac stavebníc, môže z kociek poskladať čokoľvek, čo mu napadne.

(alza.sk)

Hračky na “riešenie problémov”

Penové puzzle či škatuľky na triedenie kociek podľa tvarov a farieb. Interaktívne stolíky, pulty a podobne. To všetko dieťa zabaví aj ho naučí mnoho nových vecí tým, že si ich skúsi v praxi. Detských hlavolamov je na trhu mnoho a často sa dajú využiť na viacero hier.

(kidmania.sk)

Nevybrali ste si? Skúste pozrieť na nasledovných e-shopoch

(4,6*; zdroj: heureka.sk; 3 836 recenzií)

(4,8*; zdroj: heureka.sk; 7 032 recenzií)

(4,9*; zdroj: heureka.sk; 332 recenzií)

(4,6*; zdroj: heureka.sk; 45 130 recenzií)

Darčeky pre deti od 3 do 6 rokov

Tu sú deti v takzvanom predškolskom veku. Pokračuje rozvoj pohybu a reči, k tomu sa pridáva naberanie sociálnych zručností. Deti začínajú byť o dosť nezávislejšie. Začínajú samy spať, obliekať sa, umývať a podobne. Rady napodobňujú dospelých a dlhšie udržia pozornosť na jednu činnosť, aj keď do piateho roku života sú stále pomerne neposedné.

Ich fantázia a kreativita pracujú naplno a treba ich naplno podporiť hračkami, ktoré im pomôžu dať fantáziám konkrétnu podobu. Veľa sa pýtajú a napodobňujú dospelých. Treba im na to poskytnúť možnosti bezpečným spôsobom. Ten ponúknu hračkárske napodobeniny dospeláckeho sveta.

Hudobné nástroje

Väčšina detí si rada vyrába „hudobné nástroje“ z kuchynského náčinia. Kúpa bubna, xylofónu, klavíra či malej gitary im pomôže tvoriť oveľa viac melódií. Tie môžu byť časom uchu lahodnejšie, hudobný sluch totiž rozvíjajú cielene, pretože poskytujú cielenú voľbu tóniny. Navyše mnoho hudobných hračiek umožňuje reguláciu ich hlasitosti.

(4kids.sk)

Autodráhy a rôzne stavebnice

Z komplikovanejších stavebníc si deti môžu vystavať svoje vlastné mesto a zahrať sa podľa vlastnej fantázie. Aj autodráhy možno postaviť do viacerých tvarov. Sú teda ideálne na rozvoj kreativity a po ukončené hry si ich deti samy ľahko upracú nahádzaním do škatule.

(allegro.sk)

Interaktívne knihy

Podobne ako zvukové hračky obohacujú slovnú zásobu detí. Väčšinou kombinujú obrázky, zvuk aj text. Predškoláci a čerství školáci si na nich môžu pestovať novonadobudnuté vedomosti. Sú výborné na prechod k samostatnému čítaniu.

(eshop.albi.sk)

Hry a hračky na profesie

Chce vám dieťa pomáhať v kuchyni či pri oprave? Skúste mu vyhovieť a kúpte mu detské kuchynské náčinie alebo iné náradie a nechajte ho variť alebo kutiť vedľa vás v bezpečnej vzdialenosti. Stačí dieťaťu kúpiť detskú upratovaciu súpravu a ono vám pomôže s upratovaním. Dieťa sa pri takýchto hrách bude cítiť dôležito a budete mať spoločné aktivity, zatiaľ čo sa vy popritom povenujete aj domácim prácam.

(najlepsiehracky.sk)

Umelecké a kreatívne hračky

Darujte deťom netoxické prstové farby. Široké fixky, pastelky a podobne, naučte ho kresliť základné tvary. Časom vás prekvapí svojimi umeleckými dielami. Pre najmenších sú tu aj omaľovánky pomocou vody. Neurobí to veľký neporiadok a deti to zabaví často aj na dlhší čas bez toho, aby sledovali nejakú obrazovku.

(bonybon.sk)

Nevybrali ste si? Skúste pozrieť na nasledovných e-shopoch

(4,6*; zdroj: heureka.sk; 2 327 recenzií)

(4,9*; zdroj: heureka.sk; 1 244 recenzií)

(5,0*; zdroj: facebook.com; 15 recenzií)

(4,6*; zdroj: heureka.sk; 12 276 recenzií)

Darčeky pre deti od 6 do 12 rokov

Nástup do školy predstavuje pre deti výraznú zmenu a otvorí sa im mnoho nových možností vďaka nadobudnutým vedomostiam. Už v prvých dvoch ročníkoch sa im slovná zásoba rozšíri približne päťnásobne. Rýchly – skokovitý vývoj mozgu sa spomalí v 10. roku života, avšak vystrieda ho rýchly fyzický rast. Okrem zdravého stravovania by ste mali deti viesť k pravidelnému pohybu, aby ste urobili svaly spolu so šľachami pružnými a aby tie poskytli oporu rýchlorastúcej kostre.

Navyše treba brať na zreteľ fakt, že deti od 10 do 12 rokov si už začínajú naplno hľadať svoje miesto aj mimo rodiny, ale stále chcú tráviť čas aj s vami. Podporujte teda ich spoločenské aktivity pod patričným dohľadom dospelých.

Veci na športové aktivity

Lopty, korčule, trampolína, basketbalový kôš, bicykel – možnosti sú široké. Hlavné je, aby ste deti viedli k pohybu. V škole presedia značnú časť dňa a vo voľnom čase by sa to malo kompenzovať. Vybitie energie znamená aj jednoduchšie zaspávanie. Hlavné je ísť im príkladom. Športovanie môže byť i rodinná aktivita.

(alza.sk)

Spoločenské hry a puzzle

Spoločenské hry môžu byť ďalšou spoločnou aktivitou celej rodiny, prípadne dieťa môže prizvať kamarátov. Spoločenské hry a puzzle umocňujú logické a strategické myslenie a učia prehrávať. Formou hry sa dieťa naučí rozpoznávať a spracúvať negatívne pocity.

(allegro.sk)

Lego a zložitejšie stavebnice

Lego a stavebnice sú súčasťou celého detstva. Časom sú len o niečo zložitejšie. Rozvíjajú fantáziu, plánovacie schopnosti a technické zručnosti. Navyše ich môžete kupovať aj opakovane, lebo vždy vychádzajú nové súpravy.

(alza.sk)

Knihy

Sú ideálnym darom nielen pre školákov. Musíte ich však viesť k čítaniu odmalička tým, že im budete čítať najprv vy, keď sa naučia čítať samy, môžete si roly vymeniť. Časom im knihy pomôžu uniknúť do sveta fantázie, prípadne im dajú návod na hru či riešenie problémov.

(martinus.sk)

Detské smart hodinky

Do istého veku by deti nemali mať smarfón, ale smart hodinky im dávajú možnosť kontaktovať vás kedykoľvek. Môžu im pomôcť preklenúť čas, kým im povolíte smartfón a budú sa cítiť menej ukrivdene. A tiež uspokoja ich túžbu po vlastnej elektronike.

(alza.sk)

Nevybrali ste si? Skúste pozrieť na nasledovných e-shopoch

(4,8*; zdroj: facebook.com; 1 662 recenzií)

(4,8*; zdroj: heureka.sk; 9 765 recenzií)

(4,6*; zdroj: heureka.sk; 16 601 recenzie)

(4,7*; zdroj: heureka.sk; 10 606 recenzií)

Darčeky pre deti od 12 do 17 rokov

Ranná puberta sa začína u chlapov okolo 12. roku života, u dievčat už o niečo skôr. Pokračuje rýchly rast a k nemu sa pridáva očividné osamostatňovanie sa od rodičov. Tínedžeri inklinujú skôr k svojim kamarátom ako k rodičom. Dajte im pocit súkromia a voľnosti za bezpečných podmienok. Darujte im prostriedky na komunikáciu s priateľmi, poprípade veci, ktoré im pomôžu občas uniknúť do svojho sveta, ale v rozumných medziach.  Dôležité je nájsť medzi všetkým balans.

Dajte deťom najavo, že im dôverujete a pravidlá sú tu pre ich dobro. Darčeky pre deti od 12 rokov vyberajte podobne ako pre dospelých, ale hlavne u mladších tínedžerov sa uistite, že s elektronikou a so sociálnymi sieťami zaobchádzajú rozumne. Ideálne bude, ak sa ich priamo opýtate, po čom túžia.

Bluetooth slúchadlá

Hudba je pre tínedžerov veľmi dôležitá, lebo aj pomocou nej si utvárajú svoj svetonázor a spracúvajú emócie. Ponúka im únik kdekoľvek a kedykoľvek. Počúvajú ju takmer stále. Kúpou slúchadiel predídete mnohým hádkam o tom, či by to mali vypnúť, alebo dať tichšie. Pripomeňte im však rozumnú mieru hlasitosti a ochranu sluchu.

(okay.sk)

Notebook

Využijú na hru aj na učenie. Navyše vďaka nemu môžu byť v kontakte s priateľmi aj cez prázdniny. Priateľstvo je v tomto veku veľmi dôležité a pokiaľ sa nachvíľu ocitnú mimo partie, tak mávajú pocit, že o veľa prichádzajú. Dôležité je hlavne mladším deťom nastaviť rodičovský zámok, aby ste mali istotu, že sa nepohybujú na nevhodných stránkach.

(andreashop.sk)

Herné konzoly

Videohry pomáhajú s plynulejším učením sa angličtiny a podnecujú logické myslenie. V rozumnej miere môžu byť prínosné aj takzvané hry – strieľačky. Pomáhajú dostať zo seba hnev, ktorý sa v tínedžeroch často prirodzene nahromadí. Dôležité je s nimi o tom hovoriť a objasniť im rozdiel medzi životom a virtuálnou realitou, teda čo patrí iba do hry.

(alza.sk)

Smartfóny

Pre smartfón platia rovnaké pravidlá ako pre notebook. Jeho vlastníctvo však býva pre tínedžera omnoho dôležitejšie. Od istého veku sa bez neho môže stať medzi rovesníkmi outsiderom. Navyše dá pocit bezpečia a istoty aj vám, pretože v prípade potreby ho môžete kedykoľvek kontaktovať. Základ je stanoviť si pravidlá rozumného používania a ísť im v tom príkladom.

(planeo.sk)

Oblečenie

Puberta je obdobím, keď si deti naplno utvárajú svoje názory, a oblečenie je spôsob, ako ich vyjadriť a zapadnúť medzi rovesníkov. Navyše deti rýchlo rastú a kupovať ho musíte tak či tak. Pokojne im určite rozpočet a nechajte ich vybrať samostatne. Prípadne im kúpte tričko s obľúbenou kapelou, videohrou a podobne. Ukážete im takto, že poznáte ich záujmy.

(ermaan.sk)

Nevybrali ste si? Skúste pozrieť na nasledovných e-shopoch

(4,4*; zdroj: heureka.sk; 21 136 recenzií)

(4,7*; zdroj: heureka.sk; 3 410 recenzií)

(4,9*; zdroj: heureka.sk; 468 recenzií)

(4,4*; zdroj: google.com; 33 recenzií)

Správne vybraný darček poteší dieťa aj vás

Vieme, že vybrať darček môže byť zložité. Ak sa netrafíte do vkusu, môže to rozladiť vás aj obdarúvaného. Pri deťoch to býva o to zložitejšie, že majú väčšinou aj tak veľa hračiek, s ktorými sa ani nehrajú, navyše ich záujmy sa menia pomerne rýchlo. Veríme, že sme vám pomohli s rozhodovaním. Základ je pozorovať, pýtať sa a hlavne pri menších deťoch zistiť, v ktorej fáze vývoja sa nachádzajú. Dúfame, že vami vybraný darček im vyčaruje úsmev na tvári.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (5 votes)
NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8