Hľadáte niečo, s čím si spríjemníte oslavy, párty, stretnutia s priateľmi či rodinné večery?  Niečo, vďaka čomu zažijete množstvo smiechu, zábavy a radosti? Niečo, čo oživí a spestrí dlhé hodiny cestovania na výlet či dovolenku? Máme pre vás riešenie.

Spoločenské hry sú nato priam ako stvorené. Niet lepšej príležitosti ako stráviť spoločný čas v kruhu rodiny a priateľov. Nezabudnuteľné spomienky a kopu smiechu máte zaručenú. A to sa oplatí. Konečne sa navzájom uvidíte vo svojich skutočných farbách a možno sa aj niečo nové priučíte. Čeľte spolu výzvam, víťazstvám i prehrám. Prekonajte prekážky, tešte sa z úspechu, ponaučte z prehry a prekvapte všetkých navôkol svojimi schopnosťami. To všetko vám ponúka večer s tou správnou spoločenskou hrou. Nezáleží na tom, či chcete spoločenskú hru pre deti, dospelých či páry. O zábavu máte vždy postarané.

To najdôležitejšie v skratke

 Možno sa zdá, že kúpa spoločenskej hry je ľahkou záležitosťou, no aj tu vás môže čosi zaskočiť. Pri kúpe vám odporúčame zobrať do úvahy štyri základné parametre: vek hráčov, časovú náročnosť, jazyk a počet hráčov. Správnym definovaním bude pre vás výber hry jednoduchší a neostanete po jej zakúpení zaskočený.

 Okrem parametrov je mimoriadne dôležité si premyslieť, aký druh spoločenskej hry máte v úmysle si zakúpiť. Na výber máte k dispozícii: doskové/stolové hry, elektronické hry, kockové hry, figúrkové hry a kartové hry.  Každý druh je charakteristický svojim spracovaním, takže je viac než vhodné pouvažovať, čo vám bude sedieť viac.

 Rovnako si je nutné stanoviť s kým a pri akej príležitosti plánujete spoločenskú hru využívať. Možnosti sú veľmi široké, na výber máte: rodinné hry, tematické party hry, strategické hry, postrehové a logické hry, vzdelávacie a vedomostné hry, logické hry a hry pre deti.

 V článku sa dočítate taktiež o výhodách a pozitívnych vplyvoch spoločenských hier na hráčov. Spoločenské hry napríklad podporujú duševný stav u dospelých a kognitívne schopnosti u detí, zlepšujú sebavedomie či komunikačné schopnosti a pozitívne vplývajú na medziľudské vzťahy.

Čo je spoločenská hra a aké je jej tajomstvo úspechu?

Spoločenská hra je hra určená pre dvoch alebo viacerých hráčov, pričom každá hra má obmedzenie na ich maximálny počet. Je charakteristická jednoduchými, jasnými a vopred stanovenými pravidlami, vysokým počtom interakcií hráčov, zaujímavou témou hry a pestrým spracovaním jej jednotlivých komponentov. Dôvodom tak veľkej obľúbenosti a popularity spoločenských hier sú práve tieto vlastnosti, ktoré sú vám zaručia množstvo zábavy a smiechu.

Ako prvé je nutné si dôkladne prečítať a preštudovať pribalené inštrukcie, návod a pravidlá hry. Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pravidiel, nakoľko práve tie robia hru vzrušujúcou a plnou napätia. Veď čo môže byť vzrušujúcejšie ako poznať pravidlá a využiť ich vo svoj prospech tak, aby vás doviedli do víťazného cieľa. Máte tak možnosť si zvoliť hernú taktiku a stratégiu. Neskôr už len na vlastných chybách zistíte, či je tá správna.

Vhodne zvolenou stratégiou a hernou taktikou dokážete byť o krok vpred pred spoluhráčmi 

Vysoká intenzita interakcie medzi hráčmi zaručuje, aby sa každý z hráčov zapájal do hry pravidelne a komunikoval so všetkými zúčastnenými. Hráči tak majú možnosť využiť jednak svoje verbálne schopnosti a tak isto majú možnosť bližšie spoznávať jednotlivých hráčov. Práve pri aktivitách akými sú spoločenské hry sa prejaví skrytý charakter či vlastnosť človeka. Poznávajte sa navzájom hravou formou, komunikujte a možno práve vy v sebe objavíte skrytý talent.

Zaujímavá téma je ďalšou významnou vlastnosťou, ktorú musí spĺňať každá dobrá spoločenská hra. Nato, aby sa hráči do hry naplno ponorili a užili si atmosféru, musí byť pre hráčov téma spoločenskej hry lákavá a niečím výnimočná. Rovnako samotný progres v rámci hry musí byť premyslený tak,
aby samotní hráči boli motivovaní hrať aj v pozdejšej fáze hry. Významnú rolu v tomto hrá taktiež aj náhoda. Jedinou hernou mechanikou spoločenských hier v minulosti bol prvok náhody, napr. hod kockou či potiahnutie karty. Dnes má v spoločenských hrách náhoda oveľa menšiu rolu, nakoľko víťazstvo hráča záleží v prvom rade na jeho rozhodnutiach v hre. Hráč si tak vie zvoliť stratégiu akou bude hrať a aký herný prístup si zvolí.

Pestré spracovanie jednotlivých komponentov spoločenskej hry je taktiež veľký lákadlom pre hranie, pretože hráč sa vie lepšie ponoriť do hry. Medzi komponenty zahrňujeme napríklad hraciu plochu, figúrky či napríklad hraciu kocku. To všetko by malo byť v súlade s témou hry a pôsobiť lákavo pre jednotlivých hráčov. Čím je pestrejšia hracia plocha alebo unikátnejšie figúrky, tým je väčšia šanca, že hra všetkých zúčastnených nadchne a budú si ju chcieť zahrať aj znova.

Aké faktory pri kúpe spoločenskej hry zohľadniť?

Vek hráčov

Pri kúpe spoločenskej hry treba byť obozretný, kto každý ju bude hrať. Spoločenská hra musí zodpovedať veku a zručnostiam hráča.

Prváčik sa s náročnou spoločenskou hrou bude trápiť,
naopak školák sa pri príliš ľahkých hrách začne nudiť. Vekové odporučenie máte nakreslené na krabici, takže vám už len ostáva vybrať to, čo vám vyhovuje.

Časová náročnosť

Odhadovaná dĺžka hry je mimoriadne dôležitá vlastnosť každej spoločenskej hry. Na odľahčenie večera vám postačí hra na pol hodinu a počas cestovania vám postačia hry s dĺžkou hracej doby
pod 25 minút.

A v prípade, ak hľadáte niečo, čím sa zabavíte na dlhšie, hrať môžete aj celé hodiny. Výber je len na vás.

DOBRE VEDIEŤ:

Strategické a zložité spoločenské hry môžu trvať až niekoľko hodín. Rovnako je potrebné zobrať do úvahy aj dobu potrebnú na preštudovanie pravidiel a rozostavenie štartovacích častí. Príprava strategických hier môže zabrať aj celú hodinu.

Jazyk

V prípade ak kupujete hru, pri ktorej hrá jazyk značnú rolu, mali by ste byť v strehu. Niektoré hry zoženiete len v angličtine alebo inom svetovom jazyku. Je tak nutnosťou, aby všetci zúčastnení hráči daný jazyk ovládali, inak môžu vznikať rôzne nedorozumenia.

Pouvažujte teda o tom, v akom jazyku si chcete spoločenskú hru zakúpiť.

Počet hráčov

Pri výbere spoločenskej hry si dopredu zistite počet ľudí, ktorí budú s vami hru hrať. Niektoré hry je možné hrať aj vo dvojici. Pri niektorých hrách je zas nutné mať aspoň 4 hráčov.

Nízky počet hráčov neznamená, že spoločenská hra nie je časovo náročná. Niektoré hry pre dvoch hráčov môžu trvať aj niekoľko hodín. Pozor nato.

Vyberte si druh spoločenskej hry, ktorá vám sedí najviac

Svet spoločenských hier je mimoriadne pestrý a rôznorodý, takže sa rozhodne pri výbere tej správnej a vhodnej spoločenskej hry neraz zapotíte. Poznáme veľké množstvo druhov a kategórii spoločenských hier, pričom každá z nich je čímsi výnimočná. Jednotlivé kategórie spoločenských hier sa líšia hlavne zložitosťou, témou a taktiež zameraním na určitú vekovú kategóriu. Naopak, jednotlivé druhy spoločenských hier sa zase líšia hlavne svojim spracovaním, respektíve vyhotovením.

Aké druhy spoločenských hier existujú?

Doskové/stolové hry

Doskové hry sú špecifické tým, že hra sa odohráva priamo na hernej doske. Plán hry sa môže líšiť medzi jednotlivými spoločenskými hrami, ale poväčšine je vopred striktne daný. I keď je herný plán striktný, každá hra sa bude od tej predchádzajúcej líšiť. Môžu zato široké možnosti hráčov si zvoliť vlastnú stratégiu a robiť voľby, ktoré nie sú primárne ovplyvnené náhodou. Doskové hry možno považovať za nákladnejšie a časovo náročnejšie hry, avšak o to viacej času máte na zábavu s priateľmi alebo rodinou.

DOBRE VEDIEŤ:

Typickým príkladom doskovej hry je Monopoly od firmy Hasbro, ktoré pozná asi každý z vás. Monopoly sa stalo akýmsi symbolom moderných spoločenských hier, ktoré sú už dneska obohatené napríklad aj o elektronické čítačky kariet.

Elektronické hry

Elektronické hry sú zaujímavé tým, že sa nezaobídu bez energetického zdroja. Formy jednotlivých elektronických hier sú mimoriadne pestré a môžu byť vo forme elektronických tabuliek, stopiek, displejov alebo svetielok. Poväčšine sa jedná o hry určené predškolákom, pričom sú určené na vzdelávanie. U dospelých sa môže jednať napríklad o hry, ktoré vyžadujú dobrý postreh.

Figúrkové hry

Figúrkové hry sú charakteristické tým, že v ich balení nájdete množstvo maličkých postavičiek, ktoré sú zároveň základom herného mechanizmu celej hry. Najčastejšou témou figúrkových hier sú väčšinou strategické alebo bojové hry. Rovnako môže ísť o herné kúsky z postapokaliptického sveta alebo zo sveta fantasy, ktoré sa v dnešnej dobe tešia obrovskej popularite medzi deťmi či staršími ročníkmi. Tento druh spoločenských hier je určený pre skúsenejších hráčov, ktorí sú ochotní si priplatiť. Jedná sa o trochu drahšie hry, ktoré sú určené užšej komunite hráčov alebo zberateľov.

Kartové hry

Kartové hry sú asi najčastejším a najrozšírenejším druhom spoločenských hier. Základom herného mechanizmu sú výhradne karty, takže spoločenské hry tohto typu sú mimoriadne skladné. Čo sa týka náročnosti, sú asi najľahšie zo všetkých druhov spoločenských hier na trhu.

Kartové hry sú svojou skladnosťou ideálne na cestovanie

Kockové hry

Kockové hry sú špecifické tým, že celý herný mechanizmus je založený na kockách. Jednotlivé spoločenské hry môžu byť doplnené herným plánom, kartičkami alebo figúrkami. Sú charakteristické hlavne veľkou mierou závislosti výsledku hry na náhode. Samotné steny jednotlivých kociek môžu byť označené číslami, bodkami, obrázkami alebo farbami v závislosti od konkrétnej spoločenskej hry. Legendou medzi kockovými hrami je nepochybne “Človeče, nehnevaj sa“, ktorú pozná z detstva takmer každý. 

Aké kategórie spoločenských hier existujú?

Cestovné

Cestovné spoločenské hry sú obvykle určené menšiemu počtu hráčov a herná doba by nemala presiahnuť 25 minút. Sú mimoriadne skladné, majú jednoduchšie pravidlá a sú skvelým spôsobom ako si spríjemniť dlhé cestovanie.

Rodinné hry

Rodinné spoločenské hry sú určené pre celú rodinu a obvykle umožňujú hranie bez limitovania veku. Väčšinou sú výrazne ovplyvnené náhodou, aby mal možnosť vyhrať aj najmladší hráč. Sú skvelým spríjemnením večerov v kruhu rodiny, pričom každý z členov má sily vyrovnané.

Tematické party hry

Tematické party hry sú určené na určitý typ udalostí. Väčšinou sa jedná o narodeninové, silvestrovské či novoročné oslavy. Jedná sa o rôzne kvízy, hádanky či pestré aktivity, ktorými sa zabaví každý hráč na danej spoločenskej udalosti. Do tejto kategórie možno zaradiť aj spoločenské hry pre páry.

Strategické hry

Strategické spoločenské hry sú prispôsobené tak, že bez taktizovania a znalosti komplikovaných pravidiel to ďaleko nedotiahnete. Počas hrania je nutné sa sústrediť a naplánovať si niekoľko ťahov dopredu. Náhoda tu nehrá príliš veľkú úlohu, víťazstvo tak visí len a len na pleciach jednotlivých hráčov.

Náhoda pri strategických hrách nemá žiadnu váhu. Treba mať premyslený každý jeden ťah

Postrehové a logické hry

Postrehové hry vyžadujú vynikajúci postreh či pamäť, nakoľko je spoločenská hra založená na vneme a schopnosti logicky uvažovať. Hra obvykle vyžaduje bleskurýchlu odozvu, takže pomalší hráči môžu byť hrou frustrovaní. Tu skrátka vyhráva ten najlepší.

Vzdelávacie a vedomostné hry

Významnou a veľmi dôležitou kategóriou u spoločenských hier sú práve vzdelávacie a vedomostné hry. V tejto kategórii nájdete hry, ktoré precvičia vaše vedomosti a taktiež sa aj niečomu novému priučíte. Väčšinou sa jedná o hry založené na princípe kvízu a súťaže. V rámci jednotlivých hier možno nájsť kvízy v danej tematike alebo tzv. univerzálne kvízy, ktoré vás preveria zo všeobecných znalostí. Náučné spoločenské hry nikdy nesklamú.

Logické hry

Logické spoločenské hry dokonale odstraňujú prvok náhody z hernej mechaniky. Víťazstvo závisí v prvom rade na jednotlivých hráčoch, na ich kreativite, predstavivosti a inteligencii. V prípade logických hier tak hráči vo veľkej miere využívajú logické myslenie. Môže sa jednať o rôzne hádanky, únikové hry alebo napríklad puzzle.

Hry pre deti

Spoločenské hry pre deti je mimoriadne dôležité rozlíšiť podľa toho, či sú určené pre školákov alebo predškolákov. Jednotlivé hry sú prispôsobené veku dieťaťa, pričom v závislosti od vekovej kategórie dieťaťa závisí aj zameranie spoločenskej hry. Aj na základe toho sa spoločenská hra zameriava buď na myslenie dieťaťa, pamäť, socializáciu, trpezlivosť, kognitívne schopnosti dieťaťa alebo vnímanie. Tak isto sa pri rozličných vekových kategóriách líšia aj materiály, z ktorých sú spoločenské hry vyrobené. V prípade spoločenských hier pre malé deti, spoločenská hra nesmie obsahovať malé komponenty, ktorými by sa dieťa mohlo udusiť.

DOBRE VEDIEŤ:

Spoločenské hry možno ešte rozdeliť na dve kategórie. Kooperatívne, kde je nutná spolupráca na dosiahnutie cieľa a splnenie úlohy. Kompetitívne, kde víťazí ten najlepší.

Výhody a nevýhody spoločenských hier

Aj spoločenské hry majú svoje výhody a nevýhody, avšak očividne výhod nájdeme omnoho viac.

Podpora duševného stavu u dospelých

Nie je žiadnou novinkou, že hranie spoločenských hier zlepšuje výkonnosť a funkčnosť vášho mozgu. Starší ľudia si pomocou hrania spoločenských hier ľahšie udržia čistú myseľ a znižuje sa u nich riziko vzniku demencie. Ako to je možné? Oblasti mozgu zodpovedajúce za tvorbu a tok myšlienok sú stimulované aj práve hraním spoločenských hier. Rovnako tak dochádza k mimoriadnemu zlepšeniu pamäte a logického myslenia jedinca. U dospelých ľudí tak hry podporia duševný rast, čo znižuje riziko vzniku depresie a ďalších podobných neduhov. Spoločenské hry okrem iného značne zlepšujú kognitívne funkcie, a to v oblasti vnímania, učenia a rozhodovania.

Hraním spoločenských hier zlepšujete pamäť a logické myslenie

Zlepšenie komunikačných zručností a podpora sebavedomia

Nakoľko je hranie spoločenských hier späté s nadmernou komunikáciu medzi jednotlivými hráčmi, výrazne sa hraním budujú komunikačné a sociálne zručnosti. Pri hre sa využíva argumentovanie a vyjednávanie, čo výrazne zlepšuje schopnosti vedenia dialógu v rámci procesu socializácie. Rovnako tak dochádza k rozvoju fantázie, kreativity a individuálnosti jedinca, čo vedie k zlepšeniu sebavedomia a sebarealizácie v rámci sociálneho začlenenia sa.

Pozitívny efekt na vývoj dieťaťa

Spoločenské hry sú skvelým pomocníkom pri snahe učiť deti sociálne interagovať. Nejde tak len o samotnú zábavu. Práve vďaka spoločenským hrám sa deti môžu mnohému priučiť. Jednak deťom hranie zlepšuje a spestruje slovnú zásobu, no rovnako tak môže poslúžiť ako prevencia pred problémami s čítaním alebo písaním. Základným významom spoločenskej hry pre dieťa je naučiť sa prijať výhru, vyrovnať sa s prehrou a naučiť sa dodržiavať dané pravidlá. Rovnako si hraním spoločenskej hry rozvíjajú kreativitu, sústredenosť a trpezlivosť.  

DOBRE VEDIEŤ:

Hra je pre dieťa tým najprirodzenejším, najintuitívnejším a najlepším prostriedkom ako prijímať poznatky, vedomosti a informácie.

Zlepšenie medziľudských vzťahov

Hranie spoločenských hier a všeobecne všetky formy hry zlepšujú medziľudské vzťahy doma, na pracovisku či v školskom kolektíve. Ide o rozhodenie lepšie strávenie voľného času, ako sedieť doma pred televízorom alebo sa hrať na telefóne. Spoločenská hra donúti každú zúčastnenú osobu komunikovať, sústrediť sa na hru a využívať logické myslenie. Hraním spoločenskej hry tak dostávate priestor na vzájomnú interakciu, ktorá rozvíja vzťahy a posilňuje rodinnú väzbu.

Hraním spoločenských hier sa zlepšujú medziľudské vzťahy, nielen doma, ale aj na pracovisku

Časová náročnosť a potreba viacerých hráčov

Menšou nevýhodou pri spoločenských hrách môže byť aj časová náročnosť, nakoľko niektoré hry sa môžu hrať aj niekoľko hodín. Práve preto je nutné pri kúpe dobre pouvažovať, či herná doba spoločenskej hry nie je pre vás veľmi dlhá. Rovnako ako časová náročnosť môže byť nevýhodou aj potreba viacerých hráčov. Niektoré hry vyžadujú prítomnosť viac ako 2-3 hráčov, čo môže byť v niektorých ťažké splniť.

VÝHODY

  podpora duševného stavu u dospelých

  podpora kognitívnych zručností a kreativity

  zlepšenie sebavedomia

  rozvoj individuality jedinca

  zlepšenie komunikačných zručností

  zjednodušenie procesu socializácie

  pozitívny efekt na vývoj dieťaťa

  zlepšenie medziľudských vzťahov

NEVÝHODY

  potreba viacerých hráčov

  časová náročnosť

 

Cena jednotlivých spoločenských hier

Spoločenské hry sú mimoriadne rôznorodé i v cenách a možno ich rozdeliť do troch kategórií.

Cena do 25 Eur

V cenovej relácii do 25 eur zoženiete väčšinu jednoduchých kartových hier a klasických kockových spoločenských hier. Lacné spoločenské hry nesklamú, ale lákavú hraciu dosku v balení za tieto peniaze budete hľadať márne. Nájdete tu len základné spoločenské hry. Ak hľadáte väčšiu výzvu je nutné si priplatiť.

Cena od 25 – 50 Eur

V cenovej relácii od 25-50 eur nájdete množstvo zaujímavých a pestrých kúskov. Väčšinu rodinných spoločenských hier nájdete práve tu, napr. veľmi populárne Monopoly. Obyčajne sa jedná o väčšie krabicové balenia, ktoré obsahujú hraciu plochu. Za menšiu čiastku tak dostanete hru, ktorá zabaví celú rodinu a priateľov.

Cena 50 – 100 Eur

V cenovej relácii od 50-100 eur dostanete už spomínané elektronické hry, ktoré sú náročnejšie na výrobu a sú spomedzi spoločenských hier najoriginálnejšie. Za tieto peniaze získate aj množstvo zložitých strategických figúrkových hier.

Populárne a známe značky spoločenských hier

Albi

Značka Albi ponúka predovšetkým klasické spoločenské hry alebo moderné rodinné spoločenské hry, ktoré zabavia celú rodinu. Široký sortiment malých a veľkých spoločenských hier na rôzne témy vás rozhodne potrápi pri výbere. Jedná sa o českú značku.

Blackfire

Blackfire je popredným českým vydavateľstvom doskových hier, pričom ich sortiment ponúka aj produkty s motívmi detských filmov, postavičiek alebo populárneho fantasy žánru. Firma pôsobí taktiež v rámci celej Európy, takže sa jedná o veľkého hráča.

Dino

Značka Dino ponúka väčšinou detské spoločenské hry alebo klasické doskové spoločenské hry. Je popredným producentom puzzle, doskových hier, kariet a hračiek na českom trhu. Za najznámejšiu nimi predávanú spoločenskú hru možno považovať “Človeče, nehnevaj sa“.

Mindok

Značka Mindok ponúka široký sortiment spoločenských hier, pričom okrem vydávania svetoznámych hier ponúka aj kúsky od českých vydavateľov. Spoločnosť bola založená hráčmi českej hernej komunity.

Piatnik

Značka Piatnik je dve storočia symbolom hracích kariet, ktorá uzrela svetlo sveta práve v Rakúsku. Venuje sa výrobe hracích kariet, puzzle či doskových spoločenských hier. Najznámejším kúskom z ich dielne je spoločenská party hra Activity, ktorá nesmie chýbať na žiadnej oslave.

Hasbro

Značka Hasbro je svetoznámou značkou vo svete hier. Spoločnosť sa zaoberá spoločenskou zodpovednosťou a etickým správaním. Medzi ich najpopulárnejšie kúsky patrí spoločenská hra Monopoly, ktorá je akousi klasikou vo svete hier. Zmyslom celej hry je využiť obchodné taktiky a získať čo najviac majetku.

Príjemnú zábavu v kruhu rodiny a priateľov želáme

Ako ste sa dočítali v článku, spoločenské hry majú množstvo výhod. Sú prospešné pre každé dieťa či dospelého, pretože každému dávajú čosi naviac. Spoločenská hra je príjemným prostriedkom na spríjemnenie si spoločných chvíľ s rodinou a priateľmi. Rovnako tak môžu obohatiť každú slávnosť či párty. Pevne dúfame, že sme vám s výberom spoločenskej hry pomohli a niečo nové ste čítaním článku zistili. Veríme, že ste s našou pomocou našli svojho favorita zo sveta spoločenských hier. Prajeme príjemnú hru.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 9 309 recenzií)

(zdroj: facebook.com; 1 646 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 162 769 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 9 769 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)