Domáce majstrovstvo, drobné remeselné opravy či väčšie projekty na vylepšenie domácnosti, už dávno nie sú čisto mužskou doménou. Dôkazom je veľký výber náradia pre ženy v špecializovaných obchodoch. Spoznáte ho predovšetkým podľa typického dizajnu väčšinou v ružovej alebo fialovej farbe. Náradie pre ženy sa však nevyznačuje iba špeciálnym dizajnom, ale hlavne ergonomickým tvarovaním pre menšie ruky a nižšou hmotnosťou vybraných náradí. Väčšinou dostanete už vyskladanú kompletnú sadu náradia pre ženy. Ukážeme si, čo všetko by mala obsahovať a načo si pri jej výbere dávať pozor.

Aké základné náradie by mala obsahovať sada náradia pre ženy?

Dostať kúpiť rôzne veľké sady náradia, ktoré obsahujú rôzny počet kusov náradia a takisto aj rôzne druhy náradia. Je dobré zamyslieť sa na čo všetko budete sadu náradia používať. Čím väčší počet činností s ňou plánujete robiť, tým rozmanitejší obsah by mala mať. Treba však myslieť aj na hmotnosť kufríka. Špeciálna sada náradia pre ženy by mala vážiť menej, aby sa s ňou žene ľahko manipulovalo bez pomoci druhého. Avšak, aby bola sada náradia pre ženy naozaj všestranná a plne funkčná mala by rozhodne obsahovať tieto základné typy náradia:

Skrutkovače

Existuje veľké množstvo typov skrutkovačov. Dva základné typy skrutkovačov, a to plochý a krížový nemôžu chýbať vo výbave domácich majstrov. Skrutkovačmi vykonáte naozaj veľké množstvo remeselných úloh.

Utiahnete nimi skrutky pri montovaní nábytku, pripevníte nimi vypínače a kryty zásuviek na elektrickú energiu, či nimi otvoríte rôzne kryty na elektronických zariadeniach a mnoho iného.

Skrutkovač na bity

Rukoväť skrutkovača by mala byť ergonomicky tvarovaná a mala by sa dať pohodlne otáčať bez väčšieho úsilia a  nadmerného odierania kože. Ideálne je, ak sa dá skrutkovač rozložiť na rukoväť a bit.

Do rukoväte tak potom môžete vložiť rôzne druhy bitov vhodné na prácu s konkrétnou skrutkou.

Bity

Sú vlastne koncovky skrutkovačov či už manuálnych alebo elektrických. Bity majú rôznorodé koncovky, ktoré špecificky pasujú na utiahnutie alebo uvoľnenie konkrétneho typu skrutiek.

Optimálne by sada mala bezpodmienečne obsahovať krížové bity (Phillips), ploché bity (slot), torx bity rôznych druhov a napríklad aj imbusové bity, ako doplnok navyše.

Tesárske kladivo

Umožňuje klince jednoducho zatĺkať aj vyťahovať do rôznych povrchov. Bežné tesárske kladivo váži zvyčajne okolo 500 – 900 gramov, v závislosti od jeho veľkosti a konštrukcie. Ženské tesárske kladivá mávajú menšiu veľkosť a hmotnosť, preto sú lepšie aj pre ľudí s malými rukami.

Hmotnosť tesárskeho kladiva pre ženy býva okolo 350 – 560 gramov a máva ergonomicky tvarovanú rukoväť.

Magnetická vodováha

Určuje či je povrch alebo predmet vodorovný, alebo zvislý. Vďaka nej dokážete dosiahnuť presne vodorovnú alebo zvislú stenu, presne umiestniť tapetu, obraz, alebo nábytok. To je veľmi dôležité pre estetiku priestoru.

Obsahuje v sebe trubičku naplnenú kvapalinou a vzduchovou bublinou, gravitácia ťahá bublinu do najužšieho bodu trubice – libely, keď je bublinka v strede je povrch alebo predmet rovno.

Imbusové kľúče

Sú nazývané aj hex klúče, majú tvar písmena L alebo T. Slúžia na uťahovanie, uvoľňovanie skrutiek v tvare šesťhranu, pretože na jednom alebo oboch koncoch majú práve tento tvar.

Keďže veľkosť šesťhranných skrutiek býva rôzna, treba mať aj sadu imbusových kľúčov rôznych veľkostí.

...

Zvinovací meter

Pri majstrovaní v domácnosti platí dobrá rada dvakrát meraj a raz rež dvojnásobne, takmer pri akejkoľvek činnosti od kúpy nového nábytku cez maľovanie stien, montáž rôznych zariadení a podobne.

Zvinovací meter je veľmi praktický, pretože ho nemusíte sami navíjať. Stačí stlačiť jeden gombík a sám sa zasunie dnu. Zaberie tak  málo miesta. Ideálna dĺžka metra na domáce práce sú tri metre.

Kombinačky

Kombinujú v sebe niekoľko typov klieští. Viete nimi ohýbať, tvarovať a strihať drôt. Ďalej slúžia na uťahovanie a držanie rôznych druhov skrutiek a matíc.

Poslúžia aj na podržanie a stabilizáciu rôznych materiálov. Sú vhodné na mnoho úloh v dielni a domácom majstrovstve.

Orezávací / ulamovací nožík

Pomáha rezať rôzne materiály, ako sú napríklad kartón, lepenka, tapety, peny a iné mäkké materiály s veľkou presnosťou bez väčšieho sústredenia sa. Môžete ním rezať presné dĺžky materiálu rovným rezom bez väčšej námahy.

Väčšina ulamovacích nožov má zasúvateľné a vymeniteľné čepele. To zabezpečí bezpečnosť a stálu ostrosť. Veľa sád má v sebe viacero náhradných ostrí noža.

Račňa s nástrčnými hlavicami

Je to nástroj, do ktorého sa pomocou štvorhranných hlavíc upínajú tzv. “orechy” rôznych veľkostí a tvarov slúžiace na uťahovanie a povoľovanie matíc a skrutiek.

Na uvoľnenie treba vďaka nej menšiu silu, pretože rukoväťou hýbete len v niekoľkostupňovom uhle tam a nazad a račňa to premieňa na krúživý pohyb do jedného smeru. Je pomocníkom pri zostavovaní nábytku, oprave auta a v mnohých iných veciach.

Nastaviteľný kľúč

Je ďalší nástroj, ktorý sa využíva na uvoľňovanie šróbov a matíc. Avšak viete ho nastaviť na matice a šróby rôznych veľkostí.

Okrem hlavy s rukoväťou má aj kĺb pomocou, ktorého čeľusti nastaviteľného kľúča k sebe priblížite alebo ich naopak oddialite. Umožňuje pracovať aj s atypickými maticami a šróbami.

Elektrická skúšačka

Je elektrický prístroj určený na detekovanie elektrického napätia. Pomáha s diagnostikou, kde došlo k prerušeniu elektrického obvodu, keď nám spotrebič nefunguje. Pri zistení prietoku prúdu zvykne svetelne signalizovať.

(allegro.sk)

Aké doplnkové náradie pre ženy je dobré ešte dokúpiť ?

Vyššie spomenuté nástroje zväčša postačia k bežnej údržbe domu, k drobným opravám a k bežným manuálnym činnostiam v domácnosti. Keď však chcete skúsiť niečo viac kreatívne a vyrobiť si do domu vlastné dekorácie ako aj zavesiť obrazy, tak skúste nájsť rozšírenejšie sady náradia pre ženy. S takými už na realizáciu väčšiny svojich nápadov nebudete musieť na nikoho čakať. Veľmi užitočnými doplnkovými pomocníkmi v domácnosti sú:

AKU vŕtačka

Elektrický nástroj, ktorým vyvŕtate otvor do rôznych materiálov, pomocou rôznych druhov vrtákov, bez nutnosti prístupu k elektrickej zásuvke. Je totiž poháňaná pomocou akumulátora – väčšinou lítium iónovú nabíjateľnú batériu, ktorá vŕtačku poháňa.

Vŕtačka pre ženy je typická menšou ergonomicky tvarovanou rukoväťou pre pohodlný úchop aj menšími rukami s odľahčenými materiálmi pre nižšiu hmotnosť.

Vrtáky

Existuje veľké množstvo druhov vrtákov. Sú špeciálne uspôsobené na vŕtanie otvorov do rôznych materiálov. Najbežnejší je špirálový vrták, ktorý, prejde aj drevom, aj mäkším kovom a plastom.

Existuje špecializovaný vrták na železo, tehlu a drevo. Napríklad na vŕtanie do dlaždíc a betónu je potrebný diamantový vrták.

Ostatné príslušenstvo

Skrutky, hmoždinky, klinčeky, menšia ručná pílka, taviaca lepiaca pištoľ. Tieto vecičky vám v kombinácii s predošlým náradím umožnia robiť menšie práce. Pracovať s drevom a inými materiálmi a prispôsobovať jeho veľkosť a spájať ho rôznymi spôsobmi.

Môžete si vyrobiť vlastné úložné boxy, stolíky, obrazy a čokoľvek čo vás napadne.

Načo sa zamerať pri kúpe náradia pre ženy?

Ako už bolo povedané na trhu dostať už hotové sady náradia pre ženy rôzneho rozsahu. Ideálne je kúpiť si takú, ktorá v sebe už obsahuje čo potrebujete, prípadne aj niečo navyše. Je to jednoduchšie a často aj lacnejšie, ako vyskladanie si vlastnej sady z jednotlivých nástrojov. Navyše takéto hotové sady sú uložené v navrhnutých kufríkoch, kde má každý kus svoje miesto. K vlastnoručne vyskladanej sade by ste museli dokupovať aj kufrík, kde ju uložíte. To sa hodí len, ak chcete robiť nejaké špeciálne remeselné projekty (výroba  nábytku z dreva, umelecké diela a podobne). Na bežnú údržbu domu postačia dostupné sady náradia pre ženy, s naozaj rôznorodým obsahom. Pred kúpou konkrétnej sady zvážte nasledovné faktory:

Očakávané použitie nástrojov

Pri každej sade náradia nájdete v internetových obchodoch aj popis toho čo daná sada náradia pre ženy obsahuje. Pokiaľ ju kupujete kvôli tomu, aby ste si vedeli zmontovať novo kúpený nábytok a drobné opravy, aby ste svoju domácnosť udržali v chode, tak vám postačí sada so základnými nástrojmi. Vhodný a vítaný pomocník je aj AKU vŕtačka. Pokiaľ plánujete rozsiahlejšie práce hľadajte špecializované sady na prácu s drevom. Prípade existujú aj sady náradia pre ženy na prácu v záhrade. Treba si v prvom rade dôkladne ujasniť na čo chcete náradie pre ženy použiť.

...

Hmotnosť kufríka s náradím

Jedným z kľúčových atribútov náradia pre ženy je jeho hmotnosť. Kladivo alebo vŕtačka pre ženy váži menej ako bežné kladivá a vŕtačky. Lepšie sa s nimi, vďaka tomu, manipuluje. Rozhodujúca je aj celková organizácia a prenosnosť celej sady náradia pre ženy. Preto by ste mali dbať aj na optimálnu hmotnosť kufríka naloženého náradím. To sa pokojne môže hýbať aj okolo 13 kg na hornej hranici. Optimálne by však vo všeobecnosti táto váha nemala presiahnuť 5 kg. Potreby žien majsteriek sú však individuálne.

Rozmery a materiál kufríka

Hmotnosť kufríka sa odvíja aj od materiálu kufríka. V drvivej väčšine sú vyrobené z odľahčeného plastu. Ten bohate stačí na bežné používanie v domácnosti. Nájdete však aj kúsky z tvrdeného hliníka. Tento výrazne chráni náradie pred poškodením nárazom. Zvyšujú však jeho hmotnosť. Hodia sa na viac profesionálne použitie. Rozmery balení sád sú tiež rôzne. Od minimalistického balenia, ktoré vložíte bez problémov do “kabelky”, po väčšie kufríky s robustnejšími rukoväťami pre pohodlnejšie nosenie. Časté sú aj jednoduché štvorcové puzdrá na zips rôznych rozmerov, ktoré závisia od počtu kusov náradia vo vnútri. Výrobcovia dokonca prikročili aj k výrobe látkových puzdier na náradie v podobe tašiek, ktoré nosíte na ramene.

Správne zvolené náradie je prvým krokom k dobre odvedenej remeselnej práce

Náradie pre ženy rozhodne nie je len módnym výstrelkom. Hoci na prvý pohľad sa odlišuje od bežného náradia iba dizajnom a farbami, ktoré uprednostňujú najmä ženy, ide o viac. Pri väčšine nástrojov je pre dobrú a bezpečnú prácu nutný správny úchop. Preto sú špeciálne navrhnuté pre menšie ženské ruky a upravuje sa aj ich hmotnosť, aby manipulácia s nimi vyžadovala menšiu silu. Želáme šťastnú ruku pri výbere.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 3 063 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 67 786 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 31 490 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 851 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9