Umývanie okien väčšina z nás vníma iba ako zdĺhavú a namáhavú domácu prácu. Pravidelné kompletné čistenie okien je však nevyhnutné pre naše zdravie, na správne fungovanie okien a dokonca na šetrenie energiami.

Prečo je umývanie okien dôležité?

Keď sú okná čisté, prenikne do domu alebo bytu viac slnečného svetla a tepla. To sa hodí práve v jesennom a zimnom období, keď sa dni skracujú a prebieha vykurovacia sezóna. Keď pustíte do interiéru svetlo, pôsobí priestrannejšie, čo pozitívne ovplyvňuje náladu a produktivitu. Navyše budete môcť menej času využívať umelé osvetlenie a ušetríte elektrickú energiu. Slnko navyše poskytuje aj prirodzené teplo, čo pomôže s úsporou pri kúrení. Pravidelné umývanie okien má  vplyv aj na zdravie.

Na špinavých oknách sa oveľa jednoduchšie zachytia ďalšie nečistoty, ako sú prach, peľ a medzi rámom aj plesne, ktoré sú výraznými alergénmi, zhoršujú stav dýchacieho ústrojenstva a zhoršujú obranyschopnosť organizmu. Navyše ak sa pravidelne nečistia rámy okien, zníži sa samotná funkčnosť okna, sťaží sa jeho otváranie a zatváranie. Opotrebuje sa kovanie a parapeta. Bude potrebná ich častejšia výmena než pri okne, ktoré prechádza pravidelnou údržbou.

Ako často a kedy umývať okná?

Čistenie okien je v podstate sezónnou činnosťou. Väčšinou ich postačí umyť raz za šesť mesiacov. Ak kúrite drevom, často pálite sviečky, bývate pri ceste alebo máte v okolí veľa vtáctva, tak je lepšie  umývať okná raz za tri mesiace. Nikdy neumývajte okno v období, keď naň svieti priame slnko. Čistiaci prostriedok by zasychal prirýchlo a zanechal by na okne šmuhy. Rovnako by ste nemali umývať okná, keď mrzne. Sklo je krehkejšie a mrznúca voda môže poškodiť aj vnútornú konštrukciu okna. Umývanie okien si teda naplánujte v časoch, keď je vonku minimálne 5 °C a nesvieti na ne priame slnko. Pri zimnom umývaní okien by ste mali okenné tesnenia nielen vyčistiť a osušiť, ale aj natrieť silikónovým mazivom.

Okrem umývania okien netreba zabudnúť ani na tienenie, akými sú napr. žalúzie alebo rolety “deň a noc”

Aké prostriedky sú vhodné na umývanie okien?

Základnými prostriedkami  na čistenie okien sú:

  • teplá, nie horúca voda (okolo 30 °C),
  • čistiaci prostriedok, ktorý obsahuje odmasťovaciu zložku a veľký podiel alkoholu.

Vďaka alkoholu sa rýchlo odparí. Inak by po umytí na skle zanechal šmuhy a film, na ktorý sa rýchlejšie nachytajú nové nečistoty. Z toho dôvodu sa na umývanie okien neodporúča používať prostriedok na riad. Ten môžete použiť akurát na veľmi znečistený rám okna a parapety. Existujú dva typy čistiacich prostriedkov na okná: profesionálne čistiace prostriedky a domáce čistiace prostriedky.

Profesionálne čistiace prostriedky – obsahujú tenzidy na rozpustenie nečistôt, alkohol, aby nezanechávali šmuhy, a pridané rôzne umelé arómy.

VÝHODY

  zložením určené na sklo – vytvoria ochrannú vrstvu

  vysoká účinnosť

  šetrnosť

NEVÝHODY

  obsahujú chemické látky

  ekologicky ťažko odbúrateľné

  môžu vyvolať alergie

Domáce čistiace prostriedky – namiesto tenzidov obsahujú ocot alebo čpavok, alkohol; prevoňať ich môžete éterickými olejmi. Recept na domáci prostriedok na umývanie okien: zmiešajte 2 šálky vody s 1/2 šálky bieleho/ jablčného octu a 1/4 šálky alkoholu s koncentráciou 70 %.

VÝHODY

  neobsahujú dráždivé chemikálie

  ekologickosť

  ekonomickosť

NEVÝHODY

  musia sa namiešať

  nižšia trvanlivosť

  okná sa môžu zašpiniť rýchlejšie ako po umytí profesionálnym prostriedkom

Ako vyzerá správne umývanie okien?

Umývanie okien by malo prebiehať v 3 fázach:

1, príprava – odstráňte z okien záclony (a operte ich) a pripravte si:

  • vedro s teplou vodou,
  • prostriedok na umývanie okien v rozprašovači,
  • mokrú handru z mikrovlákna alebo jelenicu, či papierové utierky,
  • suchú handru na utieranie,
  • stierku na umývanie okien,
  • v prípade vysávač s nadstavcom na úzke štrbiny a trochu mydla;

2, odstránenie nečistôt z okenných rámov a parapetov – najskôr očistite parapety a okenné rámy od prachu a pavučín pomocou mokrej handry (možno aj mydlovej vody), môžete ich aj dôkladne povysávať;

 3, čistenie skiel – nastriekajte väčšie množstvo prostriedku na sklá a vyčistite ich suchou alebo mierne vlhkou handrou z mikrovlákna alebo jelenicou. Stierka na umývanie okien poslúži na stiahnutie stekajúcej vody. Ťahajte stierku zhora dole a po každom ťahu stečenú vodu utrite suchou handrou. Tou potom dosucha utrite aj rámy a parapet. Najskôr vyčistite okno z vonkajšej a potom z vnútornej strany.

Výsledkom správneho čistenia sú sklá bez šmúh a taká priehľadnosť, že nadobudnete pocit, že vám chýbajú sklá 🙂 

Celý tento proces môže nahradiť stroj na umývanie okien, jedinou jeho nevýhodou je, že sa plní prostriedkom na vodnej nealkoholickej báze a môže zanechávať šmuhy. Okná potom musíte doleštiť novinami alebo papierovou utierkou. Osvedčená značka Kärcher na umývanie okien vyrába množstvo takýchto pomocníkov. Ak chcete mať od umývania okien úplný pokoj, kúpte si robot na umývanie okien na diaľkové ovládanie pomocou smartfónu.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Na záver by sme vás radi upozornili, že pri umývaní okien treba myslieť na svoju bezpečnosť. Preto pri tom využívajte radšej stabilný rebrík alebo schodíky, prípadne čističe s teleskopickou rúčkou než stoličku a iný nábytok. Oblečte sa do priliehavého oblečenia, aby ste sa ním nezachytili omylom o kľučku a nestratili rovnováhu.

Slnečné svetlo prospieva nielen vašim izbovým rastlinám, ale aj vám a vášmu domovu. Uľahčite mu cestu dnu pravidelným umývaním okien. Dúfame, že sme vám to týmto textom uľahčili.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 24 426 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 16 453 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 41 812 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 172 483 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8