pokemon album s pokemon karty

Pokémon je celosvetový fenomén, ktorý si udržuje svoju obľúbenosť celé desaťročia. Ich fanúšikmi sú nielen dnešné deti vo veku 8 rokov a vyššie, ale aj dnešní tridsiatnici až štyridsiatnici, ktorých chytil za srdce v čase svojho vzniku. Pre dospelákov, ktorí tomu neprišli na chuť vo svojom detstve, môže svet Pokémonov pôsobiť chaoticky. Ich deti mu však často naplno prepadnú a hovoria o ňom s veľkým zanietením. Prečo im teda neurobiť radosť a v tejto neškodnej a v mnohých smeroch prospešnej záľube ich nezačať podporovať. Pripravili sme pre vás základný popis, ako to vo svete Pokémonov funguje.

To najdôležitejšie v skratke

  Pokémon je herný fenomén pochádzajúci z Japonska. Zrodil sa v roku 1996 ako videohra. Potom ho preslávili animované seriály a filmy a teraz si držia obľúbenosť zberateľské a hracie pokémon karty. V hre ide o to, že hráč, tréner, zbiera rôzne druhy príšeriek – Pokémonov. Trénuje ich, aby porazili iných Pokémonov druhého hráča.

  Existujú stovky Pokémonov a delia sa na rôzne druhy podľa druhu energií, ktoré využívajú na útok. Sú nimi napríklad ohnivá, vodná, elektrická a tak ďalej. Pokémoni majú rôznu silu a poradové číslo. Všetko podstatné je o nich napísané na pokémonskej karte. Doplnkovým typom kariet sú energetické a trénerské karty.

  Na kartách treba sledovať ich zberateľské číslo, názov série, z ktorej pochádzajú, a symbol vzácnosti podľa počtu jej vydaných kusov. Vzácnosť karty určuje aj to, z ktorej generácie Pokémonov pochádzajú. Treba si dávať pozor aj na prípadné falzifikáty. Treba sledovať veľkosť kariet, spôsob výroby, farby a písmo. Vhodné sú pokémon albumy na ich ochranu.

  Pre fanúšikov Pokémonov sú na trhu k dispozícii aj pokémon hračky, kľúčenky, kalendáre a podobne. Často vyhľadávané je aj pokémon oblečenie. Najpopulárnejší sú na ňom Pokémon Charizard a Pikaču. Pikaču je známy aj medzi nefanúšikmi, lebo je titulnou tvárou Pokémonov v seriáloch a filmoch.

(vesely-drak.sk)

Čo je to Pokémon?

Pokémon je pôvodne videohra Game boy od Nintenda z roku 1996, pochádzajúca  z Japonska. V roku 1998 prerazila v USA a následne aj v Európe a u nás. Slovo Pokémon je skratka pre pocket monsters – vreckové príšerky. Hráči preberajú na seba úlohu trénerov Pokémonov, ktorých existuje mnoho druhov. Chytajú ich a trénujú, aby sa vyvíjali a boli schopní porážať iné skupinky Pokémonov. Neskôr na tomto princípe vznikla aj kartová hra.

Kartičky rôznych Pokémonov môžete zbierať a hrať s nimi stolovú alebo online hru (prostredníctvom QR kódov) proti inému zberateľovi. Pokémonov preslávil hlavne kreslený seriál a niekoľko filmov s hlavnou postavou – elektrickým Pokémonom Pikaču. Vďaka tomu sa stal najznámejším Pokémonom vôbec. Existujú však stovky ďalších s rôznymi schopnosťami a silou a vychádzajú aj pokémon kartičky s novými generáciami Pokémonov, a tak pokémon karty a ich zbieranie môže byť záľubou na celý život.

Medzi zberateľmi vzniká silná komunita a je to niečo, čo vášmu dieťaťu pomôže s lepšou socializáciou v triede a medzi inými rovesníkmi. Popisky na kartách sú v angličtine, čím pomáhajú osvojiť si tento svetový jazyk rýchlejšie. Navyše zbieranie vyžaduje aj dobrú organizáciu kartičiek a plánovanie, čo s nimi ďalej. Rozvíja to teda aj strategické, logické myslenie a zmysel pre poriadok. V roku 2016 dokonca vznikla hra Pokémon go, kde sa lovili Pokémoni vonku pomocou mobilu a súradníc GPS, takže to môže byť aj spôsob, ako deti podnietiť k väčšiemu pohybu. Deťom môžete ponúknuť aj rôzne pokémon hračky, komiksy alebo oblečenie. Výber je široký.

pokémon hračky a pokémon karty

Tématiku Pokémon dnes nájdete na kartičkách, albumoch, plyšákoch, postavičkách, ale aj na oblečení

Pokémon karty

Pokémon kartičky sú najobľúbenejšou formou, v akej sa Pokémoni vyskytujú. Dá sa s nimi hrať hra pre dvoch, v ktorej  sa vytvorí štadión – aréna, kde proti sebe bojujú Pokémoni, ktorých majú hráči v balíčku. U nás ich však deti  väčšinou „iba“ zbierajú. Na to je vhodné dokúpiť pokémon album, kde si kartičky Pokémonov systematicky uložia. Za 27 rokov existencie tejto hry k základným 150 Pokémonom pribudlo mnoho ďalších generácií vreckových príšeriek na kartičkách. Majú však rôznu hodnotu podľa početnosti vydaných kusov pokémon kariet, na ktorých je vyobrazený a opísaný konkrétny Pokémon. Sú však len jedným typom týchto kariet. K nim ešte treba prirátať karty energie a karty trénera.

vzácna pokémon kartička

Karta Pokémona

Existuje deväť druhou Pokémonov, ktorí sa odlišujú sfarbením, slabosťami, ale hlavne typom energie, z ktorej vyplývajú ich schopnosti. Existujú trávoví, ohniví, vodní, bleskoví, psychickí, bojoví, viloví, temní, kovoví a bezfarební. Na každej takejto karte by sa malo nachádzať meno a typ Pokémona, jeho evolučné štádium, predvývoj a počet bodov zdravia. Podrobný opis schopností Pokémona by sa mal nachádzať v strede karty a na jej spodku symbol série, v ktorej karta vyšla, tiež číslo karty.

Vysvetlivky ku kartičke:

1, Počet životov; 2, Meno karty (meno Pokémona); 3, Vývojový stupeň; 4, Schopnosť s popisom; 5, Energia potrebná k útoku; 6, Údaj o slabosti; 7, Symbol série; 8, Číslo karty a vzácnosť; 9, Odolnosť; 10, Cena za ústup; 11, Poškodenie pri útoku; 12, Typ pokémona

pokémon karta tréner

Karta trénera

Ide o podporný typ kariet a existujú štyri typy, a to predmety, nástroje, štadión a pomocníci. Karta trénera má na vrchu nápis Trainer a typ karty. Pod nimi sa nachádza meno trénerskej kary a v strede opis, k čomu karta Pokémonovi dopomôže. Na spodku okrem názvu série vydania nájdete aj pravidlá jej použitia.

Vysvetlivky ku kartičke:

1, Typ trénerskej karty; 2, Označenie “Tréner”; 3, Názov trénera; 4, Označenie sady; 5, Vzácnosť karty; 6, Pravidlo trénera; 7, Efekt trénera

pokémon karta energie

Karta energie

Pokémon môže zaútočiť, len ak k nemu hráč priloží kartu energie, ktorou daný Pokémon dokáže disponovať. Typy energií sa zhodujú s druhmi Pokémonov. Bleskový Pokémon potrebuje elektrickú kartu energie. Ohňový oheň, trávový zem, chrobák jed a podobne. Farebne sú rozdelené rovnako ako pokémon karty. Nachádza sa na nich aj ikona, znak konkrétneho typu energie. Aj tu by mal byť popis série, v ktorej bola karta vydaná.

Vysvetlivky ku kartičke:

1, Typ energie; 2, Označenie “Energie”

DOBRE VEDIEŤ:

Zbieranie nie je len o kupovaní nových balíčkov náhodných kariet, ale aj vymieňaní kariet s inými zberateľmi. Pokiaľ na to nestačia spolužiaci a kamaráti, existujú rôzne zberateľské komunity na internete.

Ktoré karty sú vzácne?

Karty Pokémonov majú na sebe aj označenie ich rarity/vzácnosti, podľa toho koľko kusov danej karty bolo vyhotovených. V podstate je šesť druhov rarity pokémonových kariet:

  • Common – bežné – sú označené čiernym krúžkom.
  • Uncommon – menej bežné označuje čierny diamant.
  • Rare – zriedkavé označuje čierna hviezda.
  • Holo Rare – majú holografickú úpravu rubu.
  • Ultra Rare – označuje ich čierny diamant v bielom krúžku a mávajú výraznú grafiku a/alebo rám.
  • Secret Rare – ich zberateľské číslo je vyššie ako číslo série, v ktorej boli vyrobené.

Existuje 150 základných Pokémonov, ktorých vzácnosť je pomerne nízka. Existujú aj novšie generácie Pokémonov, ktoré už prešli istým vývojom a disponujú rôznymi hracími mechanikami podľa špeciálnych sérií, v ktorých boli vydané. Tieto sú už omnoho vzácnejšie. Takýmito sú napríklad Pokémoni V, VMAX a V-Star. Sú to mocní Pokémoni, pretože majú vysoký počet životov a spôsobujú súperom väčšie poškodenie. Toto sú karty z generácie vydanej v roku 2020/21. Predošlé generácie pokémonskych kariet, ktoré sa považujú za vzácnejšie, sú napríklad GX, EX, X  či DX.

Keď začínate so zbieraním pokémonových kariet, je dobré kúpiť si takzvané booster balíčky, ktoré obsahujú náhodný výber kariet z konkrétnej súpravy. Balíček obsahuje viac kariet z nižších rarít a niekoľko (alebo žiadne) kariet vyšších rarít. Pokiaľ chcete pokémon karty využívať aj na hranie, je dobré si kúpiť PCD balíčky, predpripravené hotové balíčky na hranie. Tiež sa treba rozhodnúť, ktorú verziu/sériu hry chcete hrať. Časom si môžete skladať vlastné balíčky z kariet z booster balíčkov. Balíčky na hranie by mali obsahovať aj QR kód na prihlásenie sa do online verzie hry.

Ako sa do zbierania pustíte, je už na vás. Môžete si napríklad zvoliť, že budete zbierať len určitý druh Pokémonov, napr. len ohňových alebo vodných. Zamerať sa môžete aj na určité vydania/série hry a podobne. Ciest zbierania je mnoho, ale určite by ste si hneď na začiatku mali zadovážiť album na pokémon karty. Pokémon album môžu doplniť aj plastové obaly, ako napríklad na duplicitné karty vhodné na výmenu. Základ je, aby bola zbierka prehľadná a všetky karty chránené pred poškodením.

(vesely-drak.sk)

Ako rozoznať, či je pokémon karta pravá?

Pokémon karty za desaťročia svojej existencie nabrali na svojej zberateľskej hodnote. Preto je vhodné si ju pred kúpou či výmenou pozorne prezrieť a overiť jej pravosť. Venujte pozornosť detailom. Ideálne je vziať si na porovnanie kartu z rovnakej série, o ktorej pravosti nepochybujete. Falošné karty bývajú o kúsok väčšie alebo menšie. Dávajte pozor na okraje kariet. Ak si všimnete sériu bielych bodiek alebo malých kúskov lepenkových „chumáčov“ prilepených k okraju karty, potom musíte spozornieť.

Falošná karta používa často aj iný font a veľkosť písma a bývajú v nej niekedy chyby v symboloch a gramatike. Máva menej jasné farby. Originál karty používajú na rube karty viac odtieňov modrej a je iná na dotyk, väčšinou hladšia. Pri zapečatených baleniach sa zamerajte na ochranné známky výrobcu a či je na spodku a vrchu balenia rovný rez. V originálnom balení by sa karty nemali vôbec hýbať. Najlepším spôsobom ako zaručene predísť sklmaniu z kúpy falošnej pokémon karty je overený e-shop, kde patrí aj vesely-drak.sk.

originálne a falošné karty

Falošné karty (modrá karta – Inteleon) sú menšie a majú menej jasné farby

povrch originálnych kariet

Povrch originálnych kariet (tzv. Full art-ových) má narozdiel od falošných vrúbkovaný vzor

prehľadnosť originálna karta

Falošnú kartu od tej pravej zistíte aj priložením zapnutého svetla (napr. na mobile) na povrch karty. Falošnú kartu presvietite, viď. krúžok na modrej karte. Opakom je zas príliš hrubá falošná karta. 

hrúbka originálna karta

Originálne karty (A) sa vďaka svojmu zloženiu (viď. hrana karty, viditeľný čierny ochranný prúžok) narozdiel od falošných (B) ohýbajú ťahšie. Pri väčšom ohnutí pri falošnej karte (B) dochádza v priehybe k jej zlomeniu

Pokémon hračky

Ak vaše dieťa zbiera pokémon kartičky, určite ho potešia aj pokémon hračky. Dokonca sú často doplnkovým zberateľským artiklom dospelých, hlavne ak ide o akčné figúrky Pokémonov alebo trhacie kalendáre. Vyslovene pre deti sú vhodné aj plyšové hračky Pokémonov, skutočné pokémon bally, s ktorými sa stanú na chvíľu ozajstnými trénermi, či rôzne školské potreby na túto tému. Radosť urobia aj pokémon puzzle a rozbeh detskej fantázii dajú aj pokémon stavebnice, kde si sami vyskladajú svoj pokémon svet a figúrky podľa vlastných predstáv.

(vesely-drak.sk)

Pokémon oblečenie

Najobľúbenejším Pokémonom je ohnivý lietajúci Charizarzd. Tento býva aj najčastejším motívom na tričkách, bundách, teniskách a podobne pre dospelých. Pikaču zas býva najčastejším motívom pre detské pokémon oblečenie. Pre ne sa okrem oblečenia na bežné nosenie vyrábajú aj pokémon pyžamá, čo pri dospelých nie je takým častým javom. Bez ohľadu na vek je však pokémon oblečenie skvelý spôsob, ako prejaviť navonok, že patríte ku komunite fanúšikov a zberateľov Pokémonov. Na výber nemáte len z týchto dvoch najčastejších motívov, ale aj z mnohých iných.

pokémon album a pokémon karty

Pred poškodením kartičiek odporúčame výber vhodného albumu

Podporte záľuby svojich detí, aj keď im nerozumiete

Ak patríte medzi rodičov, ktorých dieťa zanietene rozpráva o Pokémonoch a pre vás to znie ako španielska dedina, tak pevne veríme, že tento článok vám pomôže ich trochu viac pochopiť. Ide o neškodnú zábavu, ktorá im pomôže lepšie sa socializovať, rozvinúť si fantáziu a zlepšiť si angličtinu. Výber na trhu je taký pestrý, že urobiť im radosť nebude problém. Stačí im pozorne načúvať a zistíte, po čom presne túžia.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (5 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Akých je 10 najsilnejších Pokémonov?

Najsilnejší sú takzvaní legendárni Pokémoni. Podľa štatistík a súčtu schopností TOP 10 najsilnejších je: Arceus, Zamazenta, Zacian, Kompletná forma Zygarde, Čiernobiely Kyurem, Eternatus, Rayquaza, Mewtwo, Ho-Oh, Giratina.

Aký je najsilnejší typ Pokémona?

Legendárni Pokémoni: Arceus je najmocnejší legendárny Pokémon. Tento mýtický Pokémon normálneho typu je tvorcom vesmíru, a preto má vo svete Pokémonov najbližšie k bohu. Silným typom sú aj ohniví Pokémoni.

Ktoré pokémon kartičky si kúpiť ako prvé?

Na hranie PCD balíčky – predpripravené hotové balíčky 60 kariet na hranie. Balíček obsahuje všetky typy kariet potrebné v hre. Pri zbieraní sa treba rozhodnúť, akú sériu chcete zbierať a siahnuť po booster balíčkoch z tejto série.

– KDE VIETE NÁKUP ZREALIZOVAŤ –

veselý drak

(zdroj: heureka.sk; 530 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8