S blížiacou sa zimnou sezónou je spojená aj dôkladná príprava všetkých vozidiel na zhoršené poveternostné podmienky. Zasnežené a zľadovatené cesty totiž môžu dať zabrať aj nejednému skúsenému vodičovi. Najlepším riešením je zaobstarať si kvalitnú zimnú výbavu, vďaka ktorej budete pripravený naozaj na všetko. Dobrou investíciou sú práve kvalitné snehové reťaze, ktoré ponúkajú zvýšenú stabilitu a trakciu vozidla na snehom a ľadom pokrytej vozovke.

To najdôležitejšie v skratke

  Snehové reťaze sú prakticky jediným možným pomocníkom na zdolávanie horšie priechodných terénov v zimnom období. Hoci nie sú povinnou výbavou u vozidiel pod 12 ton, rozhodne by nemali vo vašej zimnej výbave chýbať. Využijete ich jednak počas cesty na hory, ale aj pri jazde v meste.

  Výber snehových reťazí by sa mal odvíjať od jednotlivých parametrov pneumatík, aby nedochádzalo k ich poškodeniu počas jazdy. Zároveň je potrebné nájsť kompromis medzi cenou, použiteľnosťou a odolnosťou tohto zimného pomocníka na cestách. Veľký vplyv na tieto faktory má práve materiál.

  Sortiment snehových reťazí je naozaj široký. Tekuté snehové reťaze či vyslobodzovacie pomôcky nájdete za pár desiatok eur, ale ich použiteľnosť je veľmi obmedzená. Naopak, nároční zákazníci musia rátať so sumami nad 150 €, aby naplnili svoje očakávania. Zlatou strednou cestou je rozsah 30 € – 150 €.

  Ak si chcete byť naozaj istý kúpou kvalitných a odolných snehových reťazí, odporúčame vám nákup spoľahlivých a zákazníkmi overených značiek. Tie sú vždy zárukou dobrej úrovne kvality materiálov a ich spracovania. Dobrou investíciou sú napríklad snehové reťaze značky Compass, Pewag či Thule.

Čo je to snehová reťaz na auto a ako vlastne funguje?

Snehové reťaze sú nadštandardnou súčasťou výbavy auta, ktorú môžete jednoducho pripevniť na jeho pneumatiky – konkrétne na hnaciu nápravu. Nie sú súčasťou povinnej výbavy bežných osobných vozidiel, ale množstvo vodičov ich v zimných mesiacoch nosí so vždy sebou. Pri správnom nainštalovaní snehových reťazí vám zaručia lepšiu trakciu vozidla na zasneženej vozovke a pri výskyte poľadovice na ceste.

Ako je to možné? Snehové reťaze sú schopné sa efektívne zaryť do snehu a zamrznutých povrchov – práve vďaka tomu dokážu lepšie a efektívnejšie priľnúť k samotnej vozovke. Výsledkom je tak výrazne lepšia trakcia, zlepšená odozva vozidla na terén a zníženie pravdepodobnosti šmyku. Zabúdať však netreba, že pri použití snehových reťazí nemôžete jazdiť vysokou rýchlosťou.

...

Aké typy snehových reťazí podľa využitia existujú? Poznáme viacero druhov.

Pri výbere správneho typu snehových reťazí je potrebné byť mimoriadne opatrný, pretože v stávke je predovšetkým bezpečnosť posádky vozidla. Celkovo poznáme dvojicu rôznych typov snehových reťazí, ktoré sú od seba diametrálne odlišné. Líšia sa totiž nielen svojimi konštrukčnými prvkami a charakteristickými vlastnosťami, ale aj spôsobom samotnej inštalácie. Zvoliť si tak môžete klasické plnohodnotné snehové reťaze alebo rôzne vyslobodzovacie pomôcky. Aký je medzi nimi rozdiel?

Plnohodnotné snehové reťaze na auto

Plnohodnotné snehové reťaze na auto ponúkajú veľmi efektívne a šikovné riešenie pre bežnú jazdu na vozovke pokrytej snehom a ľadom. Uľahčiť tiež môžu aj výjazd z blata. Jednoznačne najväčšou výhodou klasických snehových reťazí je vyššia pevnosť a robustnosť v porovnaní s vyslobodzovacími pomôckami.

Montáž a skladnosť sú na tom však o čosi horšie, avšak výsledný efekt na jazdné vlastnosti auta rozhodne stojí za väčšiu námahu pri ich inštalácii a prevoze. Aj napriek vyššej cene sa tiež jedná o ekonomickejšie riešenie a to najmä z dôvodu ich lepšej životnosti. Plnohodnotné snehové reťaze sú vhodné pre všetkých vodičov, ktorí jazdia často po snehovej/zľadovatenej vozovke a chcú sa cítiť na ceste čo najbezpečnejšie.

VÝHODY

  univerzálnosť

  lepšia životnosť

  vhodné pri bežnej jazde

  vhodné pri výjazde zo snehu/blata a pri poľadovici

NEVÝHODY

  vyššia cena

  horšia skladnosť

  zložitejšia montáž

Vyslobodzovacie pomôcky pre auto (vyslobodzovacie pásy na auto, protisklzové pásky,…)

Vyslobodzovacie pomôcky pre auto nie sú považované za snehové reťaze a používať ich nemôžete počas bežnej jazdy na vozovke. Avšak, ponúkajú veľmi efektívne a šikovné riešenie v prípade zapadnutia v snehu. Rovnako môžu uľahčiť výjazd v blate či rozbeh počas poľadovice. Jednoznačne najväčšou výhodou týchto vyslobodzovacích pomôcok je efektívna pomoc v krízovej situácii.

Ich montáž je jednoduchá – postačí ich nainštalovať na behúň samotnej pneumatiky, vďaka čomu dôjde k zlepšeniu jej priľnavosti k vozovke. Výhodou je aj nižšia cena a lepšia skladnosť v porovnaní s klasickými snehovými reťazami. Avšak, ich celková životnosť je podstatne nižšia. Protisklzové a vyslobodzovacie pásy na auto sú vhodné pre vodičov, ktorí nejazdia často po snehovej/zľadovatenej vozovke a postačí im mať vždy po ruke pomôcku pre prípad krízovej situácie.

VÝHODY

  nižšia cena

  lepšia skladnosť

  jednoduchosť montáže

  pomoc pri výjazde zo snehu/blata a pri poľadovici

NEVÝHODY

  podstatne horšia životnosť

  nesmú sa použiť pri bežnej jazde

Oceľové, plastové či textilné snehové reťaze? Ktoré z nich vám najviac vyhovujú?

Kúpa snehových reťazí nepatrí medzi veľké investície. Avšak, financie zákazníkov s menším mesačným rozpočtom to však môžu pocítiť o čosi výraznejšie. Najčastejšou príčinou väčších rozdielov v cenách klasických snežných reťazí je materiál použitý na ich výrobu, ale aj ich samotná kvalita. Vybrať si môžete celkovo zo štvorice materiálových prevedení, pričom každý z nich ponúka odlišné výhody a nevýhody.

Oceľové snehové reťaze

Oceľové snehové reťaze sú vyrobené z kvalitnej pevnej ocele. Jedná sa o najúčinnejší typ snehových reťazí, pretože disponujú najlepšou odolnosť, dlhotrvácnosťou a životnosťou. Použiť ich je tak možné aj v tých najnáročnejších podmienkach na ceste. Takéto reťaze sú schopné zabezpečiť skvelú trakciu a priľnavosť, ktorá posádke vozidla zabezpečí čo najvyššiu úroveň bezpečnosti na vozovke.

Nevýhodou oceľového prevedenia je predovšetkým výrazne zvýšená hlučnosť pneumatík počas jazdy. Za zmienku stojí, že u športových vozidiel nemusí byť možné nainštalovať oceľové reťaze.

VÝHODY

  dlhotrvácnosť

  skvelá životnosť

  najlepšia odolnosť

  najvyššia úroveň bezpečnosti

  najefektívnejšie zlepšenie trakcie/priľnavosti

  pomoc pri výjazde zo snehu/blata a pri poľadovici

NEVÝHODY

  zvýšená hlučnosť počas jazdy

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze sú vyrobené z pevnej látky, vďaka čomu sú ľahké a jednoducho skladovateľné. Ich samotná inštalácia pomocou suchého zipsu je veľmi rýchla a nevyžaduje využitie ďalších nástrojov. Textilné prevedenia sú veľmi účinné pri jazde na hladkej zasneženej/zľadovatenej vozovke a vozidlu umožňujú získať dobrú trakciu.

Vhodné však nie sú na dlhšie trasy a problém im môže robiť aj strmšie stúpanie. Vo všeobecnosti však platí, že umožňujú tichšiu jazdu v porovnaní s oceľovými snehovými reťazami. Ich životnosť je však podstatne nižšia.

VÝHODY

  tichá jazda

  skvelá skladnosť

  slabšia životnosť

  vhodné na hladký povrch vozovky

  jednoduchosť montáže pomocou suchého zipsu

NEVÝHODY

  nižšia životnosť

  nevhodné na dlhšie trasy

  problém so strmším stúpaním

Plastové snehové reťaze

Plastové snehové reťaze sú vyrobené z pevného plastu. Toto materiálové prevedenie je najčastejšie dostupné vo forme protisklzových či vyslobodzovacích pásov, ktoré ponúkajú efektívne riešenie v prípade zapadnutia v snehu alebo blate. Výhodou plastového prevedenia je nižšia cena a pomerne jednoduchá inštalácia na behúň samotnej pneumatiky.

Životnosť a odolnosť plastových snehových reťazí je podstatne horšia – aj preto sú použiteľné jedine v prípade krízovej situácie a nie počas bežnej jazdy autom.

VÝHODY

  nižšia cena

  jednoduchosť inštalácie

  pomoc pri výjazde zo snehu/blata a pri poľadovici

NEVÝHODY

  slabšia životnosť

  nevhodné na bežné pravidelné používanie

Tekuté/chemické snehové reťaze

Tekuté/chemické snehové reťaze sú v podstate spreje, ktoré je nutné aplikovať na pneumatiky vozidla. Jedná sa o skvelú pomôcku v prípade, ak chcete prekonať krátky úsek cesty, ktorý je ťažko zjazdný. Priľnavosť pneumatík totiž zvyšujú iba na pár stoviek metrov. Hlavnou výhodou je ich jednoduchá aplikácia a najnižšia cena spomedzi všetkých ostatných typov snehových reťazí.

Nevýhodou tekutého/chemického prevedenia je výrazne nižší účinok a nevhodnosť do náročných horských podmienok. Tekuté/chemické snehové reťaze sú vhodné pre vodičov v mestách, aby boli schopní zdolať problémový úsek na ceste domov či do práce.

VÝHODY

  najnižšia cena

  jednoduchá aplikácia

NEVÝHODY

  výrazne nižší účinok

  nevhodné do horských podmienok

  vhodné iba na prekonanie krátkeho úseku cesty

Ako vybrať najlepšie snehové reťaze? Toto sú tie najdôležitejšie parametre.

Hľadáte snehové reťaze na štvorkolku, osobné auto či dokonca kamión? Nezabúdajte na správnu voľbu jednotlivých parametrov – iba tá vám zaručí maximálnu spokojnosť na cestách. Najdôležitejšie je, aby reťaz zodpovedala špecifikám vašich pneumatík. Zamerať sa je tiež nutné na kritériá, ktoré priamo ovplyvňujú odolnosť, použiteľnosť, ale aj cenu snehových reťazí. Na ktoré kritéria sa teda zamerať?

Typ vozidla hrá najdôležitejšiu úlohu pri kúpe snehových reťazí.

Snehové reťaze je nutné kupovať podľa typu vášho vozidla. Osobné vozidlá, dodávky, SUV, štvorkolky, traktory, ale aj nákladné vozidlá vyžadujú odlišné typy snehových reťazí z dôvodu ich konštrukčných odlišností. Problémom sú tiež obrovské hmotnostné rozdiely u jednotlivých tried vozidiel. Pri výbere vhodných snehových reťazí je tak potrebné sledovať aj ich maximálne zaťaženie. Osobné vozidlá najčastejšie vyžadujú snehové reťaze pre vozidlá do 2 ton, ktoré postačuje jednoducho upevniť na hnaciu nápravu (buď prednú alebo zadnú). Snehové reťaze na SUV, terénne vozidlá, dodávky či nákladné vozidlá už vo väčšine prípadov vyžadujú snehové reťaze pre vozidlá do 7,5 tony, ktoré sa navyše vždy upevňujú na všetky štyri pneumatiky.

Rozmer snehovej reťaze sa odvíja od rozmerov pneumatík.

Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať aj konkrétnym rozmerom samotnej pneumatiky, ktoré musia byť v súlade s rozmermi snehových reťazí. Údaje o rozmeroch pneumatiky je možné vyčítať z nápisu na bočnici pneumatiky, ktorý udáva jednak priemer pneumatiky, ale aj šírku a samotný profil pneumatiky. Tento nápis je vo formáte RXX XXX/XX, pričom X vyjadruje konkrétne čísla (RXX = priemer pneumatiky, XXX/XX = šírka/výška. Správnosť zvolených rozmerov snehových reťazí zabezpečuje nielen ich správnu funkčnosť, ale rovnako znižuje aj riziko poškodenia samotných pneumatík a zlepšuje bezpečnosť vašej jazdy na vozovke.

Materiál je kľúčovým prvkom určujúcim odolnosť, životnosť a použiteľnosť snehových reťazí.

Najtypickejším materiálovým prevedením snehových reťazí je práve oceľové, ktoré oplýva najlepšou odolnosťou, životnosťou a efektívnosťou. Na druhej strane niektorých odradí podstatne vyššia cena, ale aj horšia skladnosť či zvýšená hlučnosť počas jazdy. Problém s hlučnosťou môžu vyriešiť textilné snehové reťaze, ktoré sú podstatne tichšie, ľahšie a skladnejšie, no ich efektívnosť a životnosť sú podstatne nižšie v porovnaní s oceľovým prevedením. Stretnúť sa môžete s plastovým prevedením, ktoré nájdete najčastejšie v podobe vyslobodzovacích pásov určených na pomoc pri rozbehu na snehu, blate či ľade. S prekonaním krátkeho úseku môžu pomôcť aj chemické/tekuté snehové reťaze.

V prípade cesty do horských oblastí odporúčame mať so sebou snehové reťaze

Priemer oka a hrúbka reťaze sa musí odvíjať od hmotnosti vozidla a náročnosti terénu.

Vyšší priemer oka a hrúbka reťaze navyšuje odolnosť a účinnosť snehovej reťaze – to však neznamená, že by ste mali hneď kupovať reťaz s najvyššou hodnotou priemeru oka a hrúbky reťaze. Pre vozidlá do 2 ton sú vhodné bežné reťaze s priemerom oka 9-12 mm, ktoré dokonale postačia napr. osobným vozidlám. Pre vozidlá do 7,5 tony sú zas vhodné reťaze s priemerom oka 12-16 mm. Ak chcete snehové reťaze využívať iba za bežných podmienok mimo horských oblastí, postačí vám zvyčajne hrúbka reťaze do 3 mm. Ak chcete svoje auto využívať aj v náročnejšom prostredí a horských terénoch, odporúčame siahnuť po snehových reťaziach s hrúbkou reťaze nad 3 mm.

Tvar stopy

U klasických oceľových snehových reťazí si môžete zvoliť aj medzi rôznymi tvarmi samotnej stopy reťaze. Najdrahšou, najodolnejšou a najefektívnejšou voľbou sú snehové reťaze so šikmou stopou, ktoré pokrývajú povrch celého behúňa samotnej pneumatiky. Ďalším typom sú rebríkové snehové reťaze, ktoré sú tvorené sériou rovnobežných reťazí naprieč samotnou pneumatikou. Jedná sa o jednoduché prevedenie, ktoré oplýva podstatne nižšou cenou v porovnaní s ostatnými typmi. Nevýhodou je komplikovaná montáž, slabší efekt a vhodnosť do miernejších podmienok. Vylepšeným prevedením rebríkových reťazí sú snehové reťaze s priečkami, ktoré sú zlatou strednou cestou.

Rýchloupínacie snehové reťaze vám ušetria množstvo času.

Skvelou funkciou snehových reťazí je rýchloupínací systém, ktorý výrazne uľahčí inštaláciu snehových reťazí – to ocenia hlavne pravidelní návštevníci horských oblastí v zimnom období. Rýchloupínacie snehové reťaze je tak možné ľahko nasadiť a demontovať, vďaka čomu sa viete rýchlo prispôsobiť meniacim sa podmienkam vozovky. Samozrejmosťou je, že si za takýto systém priplatíte o čosi navyše, ale rozhodne to stojí za ušetrený čas a námahu. U niektorých reťazí môžete natrafiť aj na automatickú reguláciu napnutia reťaze, vďaka čomu bude inštalácia snehových reťazí ešte jednoduchšia. Ak sa chcete vyhnúť zdĺhavej inštalácii snehových reťazí, rýchloupínacie prevedenia sú pre vás tou správnou voľbou.

Snehové reťaze na auto – aká je cena snehových reťazí?

Obstarávacia cena snehových reťazí sa môže výrazne líšiť a to v závislosti od typu vozidla, použitia, materiálu, značky a rôznych technických parametrov. Nezáleží na tom, či nakupujete podľa vopred stanoveného rozpočtu alebo chcete len to najkvalitnejšie bez ohľadu na cenu. Pri každej kúpe je totiž vždy dobre vedieť, v akých cenových reláciách sa viete pohybovať. Aká je teda cena snehových reťazí?

Snehové reťaze v cenových reláciách do 30 €

V rámci cenovej kategórie do 30 € nájdete lacnejšie oceľové snehové reťaze, ale aj tekuté/chemické prevedenie, ktoré postačí na prekonanie niekoľkometrového problémového úseku. Nájsť v rámci tejto kategórie môžete aj väčšinu vyslobodzovacích pásov, ktoré vám uľahčia rozbeh pri bežnej poľadovici alebo výjazd zo snehu a blata.

Snehové reťaze v cenových reláciách od 30 € do 150 €

V rámci cenovej kategórie od 30 € do 150 € nájdete textilné a oceľové snehové reťaze pre väčšinu typov vozidiel. Táto kategória je vhodná prevažne pre bežných zákazníkov, ktorí hľadajú skvelý pomer ceny a výkonu. Snehové reťaze svojmu účelu spoľahlivo poslúžia, ale rozhodne neočakávajte výnimočnú kvalitu či najnovšie technológie.

Snehové reťaze v cenových reláciách nad 150 €

V rámci cenovej kategórie nad 150 € nájdete tie najodolnejšie a najkvalitnejšie moderné snehové reťaze, ktoré vás rozhodne nesklamú – a to aj pre traktory a nákladnú dopravu. Rátať môžete s prvotriednymi materiálmi, dobrou stopou, ale aj skvelou životnosťou. Ak vám nerobí problém si priplatiť za čo najvyššiu kvalitu, táto kategória je pre vás ako ušitá na mieru.

...

Kvalitná značka vám dozaista zaručí vysokú spokojnosť so snehovými reťazami

Chcete si vybrať naozaj kvalitné a odolné snehové reťaze, ale máte obavy o kvalitu daného produktu? V tom prípade odporúčame siahnuť po overených a pomerne známych značkách snehových reťazí na našom trhu. Známe značky majú totiž bohaté niekoľkoročné skúsenosti s výrobou rôznych typov snehových reťazí a množstvo spokojných zákazníkov na svojom konte. Medzi tie najpopulárnejšie značky na slovenskom trhu patria: Compass, Pewag, SnowDrive, Welldone alebo Thule.

Compass – autodoplnky zo susedného Česka

Compass je česká značka, ktorá sa venuje výrobe rôznorodého sortimentu autodoplnkov, ale aj rôznych cyklistických reflexných prvkov či doplnkov. Existuje na našom trhu už niekoľko desiatok rokov. V rámci sortimentu tejto značky nájdete aj množstvo kvalitných snehových reťazí, ktoré vám zaručia spokojnosť a spoľahlivosť.

Pewag – rakúsky výrobca reťazí s bohatou históriou

Pewag je spoľahlivým rakúskym výrobcom, ktorý má bohaté skúsenosti s výrobou reťazí – jeho história siaha až do roku 1479. V súčasnosti je jedným z najvýznamnejších celosvetových producentov vysokokvalitných reťazí, ktoré sa využívajú v rôznych odvetviach vrátane dopravy, poľnohospodárstva a stavebníctva. V rámci sortimentu tu nájdete aj snehové reťaze Pewag.

SnowDrive – taliansky expert na autodoplnky

Snowdrive je taliansky výrobca, ktorý sa venuje produkcii príslušenstva a výbavy pre rôznorodé typy bicyklov, motocyklov, áut, dodávok, ale aj kamiónov. Produkty tejto značky disponujú tými najnovšími vychytávkami a to platí aj pre snehové reťaze na auto, ktoré sú súčasťou ich sortimentu.

Welldone – overená voľba všetkých motoristov

Welldone je dôveryhodná značka, ktorá je pravidelnou voľbou automobilových nadšencov a vodičov. Známa je hlavne priateľskými cenami, dobrou kvalitou produktov a množstvom spokojných zákazníkov. V rámci jej sortimentu nájdete množstvo prevedení vysokokvalitných snehových reťazí pre rôzne typy osobných vozidiel.

Thule – outdoorové doplnky všetkého druhu

Značka Thule je medzinárodne uznávanou značkou sídliacou vo Švédsku, ktorá je známa produkciou širokého sortimentu outdoorových doplnkov pre turistov, cyklistov a motoristov. Ponúka široký sortiment od detských kočíkov cez strešné nosiče až po rôzne outdoorové tašky. Nájdete tu samozrejme aj kvalitné snehové reťaze pre vášho tátoša.

Snehové reťaze na auto – aké sú najlepšie tipy na ich čistenie a údržbu?

Čistenie a údržba snehových reťazí pomáha predĺžiť ich životnosť a zabezpečiť maximálnu účinnosť pri ich používaní na cestách. Základom je samozrejme správnosť montáže snehových reťazí na pneumatiky vozidla – nutné je hlavne sa riadiť návodom na použitie. Po každom použití je vhodné ich vyčistiť od nečistôt a cestárskej soli na cestách – napr. opláchnutím teplou vodou alebo použitím kefy v prípade hrubších nánosov.

Pred uskladnením ich nezabudnite dôkladne vysušiť, aby sa vám uskladnené snehové reťaze nepoškodili vplyvom vlhkosti. Potrebné je tiež skontrolovať, či snehové reťaze nevykazujú známky poškodenia alebo opotrebovania, aby ste sa vyhli následnému použitiu poškodenej reťaze a zbytočne neriskovali vlastnú bezpečnosť počas jazdy. Posledným pravidlom je nikdy nezabúdať na odporúčania výrobcu týkajúce sa mazania.

Snehové reťaze vám pomôžu zdolávať zasnežené cesty bezpečne a najmä s istotou.

Používanie snehových reťazí počas jazdy na zasneženej a zľadovatenej vozovke poskytuje zvýšenú úroveň bezpečnosti posádky vozidla. Snehové reťaze dokážu zabezpečiť lepšiu trakciu a kontrolu nad vozidlom, vďaka čomu výrazne znižujú riziko nehôd na cestách. A to je investícia, ktorá sa vyplatí. Nedovoľte, aby vám sneh a ľad zabránili užiť si bezpečnú a pohodovú jazdu – vybavte svoje vozidlo snehovými reťazami a zdolávajte zimné cesty s istotou.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako rýchlo môžete jazdiť so snehovými reťazami?

Najčastejším rýchlostným obmedzením u väčšiny snehových reťazí je rýchlosť 50 km/h, pretože vyššia rýchlosť by nadmerne ničila pneumatiky a ohrozovala bezpečnosť jazdy.

Kedy sa odporúča nasadiť snehové reťaze? Kedy sú snehové reťaze povinné?

Snehové reťaze je možné používať jedine v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou ľadu alebo snehu. Nosenie reťazí je povinné len u vozidiel s hmotnosťou nad 12 ton.

Aké sú najlepšie snehové reťaze?

Najlepšie snehové reťaze sú oceľové, pretože sú najefektívnejšie a najodolnejšie. Dobré je tiež zvoliť model s rýchloupínacím systémom, ktorý výrazne uľahčí montáž reťazí na pneumatiky.

Môžu byť snehové reťaze namontované na všetky pneumatiky?

Snehové reťaze na SUV, terénne vozidlá, dodávky či nákladné vozidlá už vo väčšine prípadov vyžadujú snehové reťaze pre vozidlá do 7,5 tony, ktoré sa upevňujú na všetky 4 pneumatiky.

Ako sa montujú snehové reťaze?

Všeobecný návod na montáž snehových reťazí samozrejme neexistuje, nakoľko riadiť sa je nutné výhradne návodom a odporúčaniami výrobcu vami zakúpených snehových reťazí.

Predstavujú snehové reťaze nebezpečenstvo pre pneumatiky?

Áno, snehové reťaze predstavujú nebezpečenstvo v prípade zlej inštalácie samotnej reťaze. Zároveň pri používaní snehových reťazí je nutné rátať so zvýšeným opotrebovaním pneumatík.

Ako dlho vydržia snehové reťaze?

Životnosť snehových reťazí je veľmi ťažké odhadnúť, nakoľko závisí od toho, ako často ich budete využívať. Vo všeobecnosti majú najvyššiu životnosť oceľové snehové reťaze.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 851 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 79 170 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 34 792 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 130 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9