Keď sa spomenie slovo klimatizácia, tak väčšina z nás si predstaví centrálne klimatizačné systémy, ktoré posielajú vzduch potrubím do všetkých miestností v budove. Málokomu však napadne prenosná klimatizácia do bytu, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube. Mobilné klimatizácie sú efektívne, jednoducho premiestniteľné a nevyžadujú žiadny stavebný zásah. Postačí len zvoliť ten správny model a môžete si vychutnať príjemný chládok aj počas horúcich letných dní.

To najdôležitejšie v skratke

  Mobilné klimatizácie slúžia na chladenie vzduchu v miestnosti, takže sú zdrojom príjemného osvieženia počas horúcich dní. To však nie je všetko. Niektoré modely týchto zariadení umožňujú zvlhčenie, odvlhčenie či dokonca vykúrenie miestnosti. Práve vďaka tejto univerzálnosti tak ide o užitočné elektrospotrebiče, ktoré nájdu využitie v každej domácnosti.

  Pri výbere správneho modelu prenosnej klimatizácie je dobré zvážiť veľkosť miestnosti, v ktorej ju chcete využívať – na základe toho totiž musíte zvoliť aj dostatočný výkon chladenia. Zobrať do úvahy je tiež potrebné aj iné parametre, ktoré majú priamy dosah na spokojnosť s chladením priestorov, napr. hlučnosť, veľkosť či rôznorodosť samotných funkcií.

  Ak chcete mať zaručené, že kupujete naozaj kvalitný elektrospotrebič, jednoduchým riešením je siahnuť po zákazníkmi overených značkách. Pri nich si totiž môžete byť istý, že kupujete klimatizáciu zhotovenú z kvalitných materiálov, pričom sa neustále môžete spoľahnúť na prvotriedny servis. Investícia do dobrej značky sa skrátka vždy vypláca.

  Pozitívne skúsenosti s mobilnou klimatizáciou vám však nemusí zaručiť len kúpa overenej značky prenosných klimatizácií či voľba tých správnych parametrov. Zvážiť by ste mali aj ostatné alternatívne možnosti chladenia miestností, pričom každá z týchto alternatív je špecifická a svojim spôsobom jedinečná.

Čo je to mobilná klimatizácia? Ako funguje? Aké sú jej funkcie?

Mobilná klimatizácia je prenosný elektrospotrebič slúžiaci na reguláciu teploty v miestnosti. Zabezpečené musí mať pripojenie ku elektrickej sieti, ale aj samotný odvod tepla z miestnosti za pomoci hadice (a to buď cez okno alebo balkón). Princíp fungovania je prostý – teplý vzduch je ventilátorom vháňaný do klimatizácie, chladiace médium nasáva teplo zo vzduchu a ochladený vzduch sa následne vypúšťa do miestnosti. Kondenzát vznikajúci v rámci tohto procesu je zhromaždený v nádržke alebo je odvádzaný hadicou spoločne s teplým vzduchom. Použitie tohto elektrospotrebiča je najužitočnejšie práve na zníženie teploty v miestnosti počas horúcich letných dní. Dnešné moderné mobilné klimatizácie je možné navyše využiť aj na zvlhčovanie/odvhlčovanie vzduchu alebo vykurovanie.

VÝHODY

  kompaktnosť

  pomerne nízka hmotnosť

  rýchle chladenie miestnosti

  nevyžaduje žiadne stavebné úpravy

  nižšia cena ako stacionárne klimatizácie

  skvelá mobilita (ľahký prenos elektrospotrebiča)

NEVÝHODY

  nutnosť zabezpečiť odvádzanie tepla

  menšia účinnosť pri väčšej miestnosti

   hlučnejšie ako stacionárne klimatizácie

Mobilná klimatizácia – čo všetko je potrebné zvážiť pri jej kúpe?

Pri výbere tej správnej mobilnej klimatizácie by ste nemali zabudnúť zohľadniť všetky dôležité technické parametre zariadenia, ktoré majú priamy vplyv na samotnú efektivitu chladenia. Jedine voľba tých vhodných parametrov vám dokáže poskytnúť jednoznačnú spokojnosť s klimatizáciou a svieži pocit z vychladených priestorov počas horúcich dní. Nezabudnite ani na jeden z týchto parametrov, aby ste mali zaručené len a len pozitívne skúsenosti s mobilnou klimatizáciou.

Výkon chladenia a veľkosť ochladzovanej miestnosti

Veľkosť miestnosti je pri kúpe prenosnej klimatizácie jedným z najdôležitejších parametrov. Výkon chladenia klimatizácie musí byť dostatočný na to, aby dokázala samotnú izbu s danými rozmermi chladiť. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že chladiaci výkon 1 kW postačí na chladenie miestnosti s rozmermi 10m². Ak má teda vaša miestnosť napríklad rozlohu 35m², je dobré si zaobstarať zariadenie s chladiacim výkonom vyšším ako 3,5 kW. Týmto docielite efektívne chladenie izby a vysokú spokojnosť so zakúpenou klimatizáciou.

DOBRE VEDIEŤ:

Aby ste zvolili prenosnú klimatizáciu s dostatočným chladiacim výkonom, je dobré zobrať do úvahy aj počet osôb v miestnosti, orientáciu miestnosti na danú svetovú stranu či vplyv okien a balkónu na chladenie izby.

Rôznorodosť funkcií

Každá všestranná prenosná klimatizácia by mala disponovať aj rôznorodými funkciami. Pomerne žiadanou funkciou býva odvhlčovanie vzduchu, ktoré zabezpečí zníženie vlhkosti v miestnosti, čím sa zníži aj riziko vzniku plesní či vlhnutia múrov. Nemenej žiadanou je aj funkcia vykurovania miestnosti, ktorá je sprostredkovaná tepelným čerpadlom vo vnútri zariadenia. Veľkou výhodou býva aj nočný režim, ktorý umožní zníženie hlučnosti klimatizácie počas spánku. Medzi ďalšie užitočné funkcie patria časovač, diaľkové ovládanie, automatická regulácia teploty alebo možnosť efektívnej filtrácie vzduchu za pomoci špeciálnych filtrov.

Chladivo a spôsob chladenia

Pri kúpe prenosnej klimatizácie si môžete zvoliť aj druh chladiva, ktoré zabezpečuje prenos tepla tým správnym smerom. Bežne využívané chladivá sa medzi sebou líšia prevažne efektivitou chladenia, ale aj dopadom na životné prostredie. V súčasnosti je najekologickejším a najefektívnejším chladivom práve klimatizačné chladivo R290. Častokrát sa tiež môžete stretnúť s chladivami R32, R407C, R134A a R410A, ktoré majú nižšiu efektivitu. Pri chladivách sa je možné riadiť potenciálom globálneho otepľovania označovaným ako GWP. Čím vyššia je hodnota GWP, tým horší vplyv má chladivo na klímu. Vybrať si môžete aj spôsob chladenia samotnej chladiacej kvapaliny a to klasické chladenie vzduch-vzduch alebo novšie účinnejšie chladenie voda-vzduch, ktoré je o čosi drahšie a navyše disponuje aj nádržkou na vodu.

Typ chladiva

Označenie

R 290

GWP 3

R 32

GWP 675

R 134A

GWP 1430

R 407C

GWP 1774

R 410A

GWP 2088

Energetická účinnosť a spotreba energie

Vzhľadom na rastúce ceny energií je dobré si zvoliť prenosnú klimatizáciu s nízkou spotrebou elektrickej energie – s presnými hodnotami spotreby energie sa však trápiť nemusíte. Riadiť sa stačí hlavne podľa energetickej triedy, do ktorej je zaradená. Energetická trieda klimatizácie udáva pomer medzi efektivitou chladenia/kúrenia a spotrebou elektrickej energie. Aktuálne môžu mobilné klimatizácie spadať do energetických tried: najvyššia A+++, A++, A+, B, C a najnižšia D. Samozrejme vám odporúčame siahnuť po modeloch, ktoré sú zaradené do vyššej energetickej triedy, aby ste sa vyhli zbytočným výdavkom za elektrickú energiu.

Hlučnosť

Hlučnosť chodu je pri prenosných klimatizáciách mimoriadne dôležitá, pretože prenosné prevedenia sú v porovnaní s tými stacionárnymi o čosi hlučnejšie. Hlučnosť klimatizácie závisí hlavne od jej výkonu – výkonnejšie modely majú spravidla vyššiu hlučnosť. Výkon je však možné pri väčšine modelov jednoducho regulovať. Drahšie modely môžu byť taktiež lepšie odhlučnené – pozor si teda dávajte hlavne na tie lacnejšie zariadenia. Hladina hlučnosti prenosných klimatizácií sa pohybuje v rozmedzí od 50 dB do 70 dB.

Solárna sprcha – doprajte si ekologicky a bezplatne zohriatu vodu

Kempovanie v prírode, práca v záhrade a užívanie si letnej pohody v bazéne bez poriadnej sprchy rozhodne nie je to pravé orechové. Tento neduh môžete razom vyriešiť a to prostredníctvom geniálnej investície do kvalitnej solárnej sprchy. Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať.

Cena

Pre mnohých kupujúcich je obstarávacia cena prenosnej klimatizácie jedným z najdôležitejších parametrov. Ceny jednotlivých modelov sa obvykle pohybujú na úrovni niekoľko stoviek eur. Najlacnejšie modely bez prémiových funkcií sú určené prevažne pre nenáročných zákazníkov, pričom počítať môžete s cenami do sumy 300 €. Naopak, ak chcete tie najvýkonnejšie modely na našom trhu, rátať musíte so sumou vyššou ako 800 €. Zlatou strednou cestou sú zariadenia medzi týmito dvomi cenovými skupinami, ktoré ponúkajú skvelý pomer cena/výkon, dobrú spotrebu elektrickej energie či rôzne užitočné funkcie navyše.

Veľkosť, hmotnosť a dizajn

Veľmi dôležitým a praktickým parametrom prenosných klimatizácií je ich veľkosť a hmotnosť. Obe z týchto vlastností totiž výrazne ovplyvnia pohodlie pri manipulácii so zariadením. Najčastejšie tieto klimatizácie disponujú hmotnosťou 25 až 35 kilogramov – to ale neznamená, že na trhu nenájdete ľahšie či ťažšie modely. Dopredu však myslite na to, že pri pravidelnom prenášaní klimatizácie pocítite každý kilogram navyše. Rovnako odporúčame dobre zvážiť, či veľkosť a dizajn klímy vyhovuje vaši požiadavkám.

Mobilné klimatizácie – v akých cenových reláciách sa zvyčajne pohybujú?

Pri výbere vhodnej prenosnej klimatizácie nehrajú dôležitú úlohu iba jej technické parametre, ale z veľkej časti aj jej obstarávacia cena. Aj keď je cena prenosných klimatizácií omnoho nižšia v porovnaní so stacionárnymi prevedeniami, stále sa jedná o väčšiu investíciu. Výkonnejšie, modernejšie a úspornejšie modely vás budú stáť o čosi viac. A práve preto sme pre vás prenosné klimatizácie rozdelili do troch rôznych cenových relácií.

Mobilné klimatizácie v cenových reláciách do 300 €

V rámci cenovej kategórie do 300 € nájdete predovšetkým modely, ktoré disponujú podstatne menším výkonom. Svoje využitie nájdu prevažne u nenáročných užívateľov, ktorí nemajú záujem o prémiové funkcie a stačí im chladenie menších miestností. Ak teda hľadáte klímu s nižšou cenou a netreba vám veľký výkon, táto kategória je práve pre vás.

Mobilné klimatizácie v cenových reláciách od 300 € do 800 €

V rámci cenovej kategórie od 300 € do 800 € nájdete už pomerne výkonné modely. Orientovať sa v tejto cenovej kategórii musíte hlavne na základe výmery miestnosti, ktorej teplotu chcete regulovať. Z hľadiska funkcií je možné považovať za samozrejmosť odvhlčovanie miestnosti, ktoré nájdete u väčšiny predávaných modelov v tejto cenovej kategórii.

Mobilné klimatizácie v cenových reláciách nad 800 €

V rámci cenovej kategórie nad 800 € nájdete tie najvýkonnejšie modely prenosných klimatizácií, ktoré sú schopné si poradiť aj s väčšími miestnosťami, väčším počtom ľudí či zníženou efektivitou chladenia kvôli otváraniu okien, balkónov či dverí. V rámci tejto kategórie nájdete aj množstvo prémiových funkcií – skrátka tu zoženiete len to najlepšie.

...

Najlepšia mobilná klimatizácia – najlepšie a najspoľahlivejšie značky na našom trhu.

Chcete si zakúpiť novú prenosnú klimatizáciu, ale obávate sa kúpy nekvalitného modelu? Riešenie je naozaj jednoduché – staviť musíte na tie najlepšie a zákazníkmi overené značky. Zakúpením modelu od značky s dobrým renomé máte zaručenú kvalitu použitých materiálov, precízne spracovanie, ale taktiež veľmi spoľahlivý servis. Medzi tie najspoľahlivejšie značky prenosných klimatizácii zaraďujeme Klarstein, Sencor, Rohnson, Adler alebo Argo.

Klarstein – spoľahlivý nemecký distribútor

Nemecká značka Klarstein sa špecializuje hlavne na výrobu a distribúciu domácich spotrebičov a spotrebnej elektroniky. Ponúka široký sortiment produktov vrátane chladničiek, práčok, umývačiek riadu, čističiek vzduchu, kuchynských spotrebičov, ale aj prenosných klimatizácií. Obľúbenou sa stala hlavne vďaka množstvu inovácií a kvalite spracovania svojich produktov.

Sencor – japonská kvalita na dosah ruky

Japonská značka Sencor svoje pôsobenie na trhu započala v roku 1969. Spočiatku sa venovala predovšetkým výrobe a predaju kvalitnej audio techniky, ale v priebehu niekoľkých rokov si získala významné postavenie vo svete domácich a spotrebných elektrospotrebičov. V rámci jej sortimentu nájdete rôzne druhy čiernej a bielej techniky, mobilných telefónov, autorádií, vysávačov či prenosných klimatizácií.

Rohnson – prenosné klimatizácie za rozumnú cenu

Grécka značka Rohnson vznikla v roku 1993, pričom na slovenský trh sa dostala až v roku 2002. V rámci svojho sortimentu ponúka rôznorodé druhy elektrospotrebičov do domácnosti, ktoré sú vyrábané v spolupráci s obrovskými závodmi umiestnenými v Číne, Kórei či Taliansku. Pod záštitou tejto značky nájdete aj kvalitné modely prenosných klimatizácií.

Adler – európsky líder na trhu s domácimi elektrospotrebičmi

Značka Adler spadá pod Adler Europe Group, ktorej súčasťou sú ADLER Europe, MESKO Home a CAMRY Premium. Adler do roku 2002 existoval iba na poľskom trhu, no postupne sa rozšíril do okolitých európskych krajín. V súčasnosti ponúka široký sortiment vysokokvalitných domácich elektrospotrebičov, ktoré distribuuje takmer po celej Európe.

Argo – populárny český predajca

Argo je českým predajcom elektroinštalačného materiálu, ktorý sa teší vysokej popularite vo svojej domovskej krajine, ale aj v iných európskych krajinách. Samotné produkty Argo odoberá priamo od rôznych európskych výrobcov. Argo je známe nielen spoľahlivosťou, ale aj vysokou kvalitou a precíznym spracovaním samotných produktov.

Viete, čo je dôležité vedieť o čistení a údržbe mobilnej klimatizácie?

Účinnosť klimatizácie môže byť znížená usadeninami prachu, špiny a nečistôt vo vnútri klimatizácie. Absencia čistenia môže viesť ku vzniku plesní, ktoré vám môžu spôsobiť zdravotné problémy. Čistenie je pomerne jednoduché, no odporúčame sa riadiť výhradne návodom na použitie od výrobcu. V prvom rade je vždy nutné klimatizáciu odpojiť z elektrickej siete, ale aj skontrolovať správny odvod kondenzátu a priechodnosť otvoru pre prívod/odvod vzduchu.

Základom údržby je čistenie vzduchového filtra na zadnej strane klimatizácie, pričom väčšinou vám postačí kefa s mäkkými štetinami, handrička či vysávač. Očistiť je vhodné aj všetky ostatné filtre, ktorými môže klimatizácia disponovať. Zabúdať nikdy netreba ani na dezinfekciu, ktorá zabráni množeniu plesní a baktérií.

Existujú aj rôzne alternatívy k mobilnej klimatizácii. Čo dokážu ponúknuť?

Chladenie miestností samozrejme nemusia zabezpečovať len prenosné klimatizácie, ale na trhu existuje aj viacero využiteľných alternatív na spríjemnenie letných horúčav. Medzi najpopulárnejšie alternatívy prenosnej klimatizácie patria ventilátory, ochladzovače vzduchu, ale aj statické klimatizácie. Každá z týchto alternatív ponúka rozdielne vlastnosti, efektívnosť chladenia, ale aj cenovú dostupnosť.

Ventilátor

Najklasickejším spôsobom chladenia vzduchu v miestnosti je chladenie prostredníctvom ventilátora, ktorý urýchľuje prúdenie vzduchu v miestnosti. Pohybujúci sa vzduch následne znižuje teplotu v miestnosti. Inštalácia a prevádzka ventilátora je jednoduchá. Všetky druhy majú podstatne nižšiu obstarávaciu cenu v porovnaní s ostatnými zariadeniami.

Nevýhodou je malá efektivita chladenia a vírenie prachu v miestnosti – niektorým ľudom tiež môže vadiť rýchlejšie prúdenie vzduchu. Ventilátor je vhodný pre zákazníkov, ktorí hľadajú najlacnejšie riešenie a uspokoja sa s malou efektivitou chladenia vzduchu.

VÝHODY

  ľahká inštalácia

  nenáročná prevádzka

  výrazne nižšia hmotnosť

  najnižšia obstarávacia cena

  jednoduchý princíp fungovania

NEVÝHODY

  víri prach v miestnosti

  malá efektivita chladenia vzduchu

  rýchlejšie prúdenie vzduchu môže niekomu prekážať

Ochladzovač vzduchu

Ochladzovač vzduchu je prenosná “klimatizácia” do bytu bez vývodu, ktorá je kompromisom medzi klasickým ventilátorom a klimatizáciou. Jedná sa o zariadenie, ktoré umožňuje ochladenie a zvlhčenie vzduchu súčasne. Principiálnym rozdielom medzi ochladzovačom a klimatizáciou je, že ochladzovač neobsahuje žiadne chladivo.

Samotné chladenie zabezpečuje špeciálna chladiaca vložka a ventilátor, ktorý slúži na rozprúdenie ochladeného vzduchu do miestnosti. V porovnaní s klimatizáciou je menej hlučný, nedisponuje hadicou na odvod teplého vzduchu, pričom niektoré prevedenia dokonca umožňujú aj použitie v exteriéri. Efektivita chladenia je ale podstatne nižšia.

VÝHODY

  nižšia hlučnosť

  nenáročná starostlivosť

  umožní aj zvlhčenie vzduchu

  nižšia cena v porovnaní s klimatizáciou

  absencia hadice na odvod teplého vzduchu

   niektoré prevedenia sú použiteľné aj v exteriéri

NEVÝHODY

  nižšia efektivita chladenia

  nadmerne zvlhčuje vzduch

Pevná (stacionárna) klimatizácia

Pevná (stacionárna) klimatizácia je profesionálne riešenie chladenia nielen jednej miestnosti, ale aj viacerých miestností súčasne. Hlavný rozdiel v porovnaní s prenosnou klimatizáciou spočíva v tom, že ju nie je možné nikam prenášať. Tieto klimatizácie nevyžadujú použitie hadice na odvod teplého vzduchu a to bez ohľadu na to, či sa jedná o stropné, podstropné, okenné či iné typy stacionárnych klimatizácií.

Spomedzi všetkých spôsobov chladenia miestnosti poskytnú najväčšiu efektivitu chladenia – musíte len rátať s vysokou cenou. Vhodná je tak prevažne pre zákazníkov, ktorí hľadajú najvyšší výkon bez ohľadu na cenu.

VÝHODY

  profesionálnosť

  najväčšia efektivita chladenia

  chladenie viacerých miestností súčasne

  absencia hadice na odvod teplého vzduchu

NEVÝHODY

  vysoká obstarávacia cena

  nemožnosť prenosu klimatizácie

...

Mobilná klimatizácia umožní efektívny a jednoducho prenosný spôsob chladenia

Pri letných horúčavách vďaka efektívnemu spôsobu chladenia vzduchu miestnosti sa môžete spokojne venovať svojej obľúbenej činnosti bez zbytočného potenia sa. A mobilná klimatizácia vám zaručí skvelú efektivitu chladenia, ale aj možnosť jej prenosu podľa potreby. Snáď sme vám s výberom tej správnej prenosnej klimatizácie pomohli a prajeme vám množstvo príjemných chvíľ bez zbytočného potenia sa.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Je možné si kúpiť mobilné klimatizácie bez vývodu?

Nie, pretože mobilná klimatizácia bez hadice je v podstate ochladzovač vzduchu. Každá pravá klimatizácia, ale vyžaduje odvod teplého vzduchu a vlhkosti, ktoré zabezpečia vysokú efektivitu chladenia.

Chladia mobilné klimatizácie rovnako dobre ako pevne nainštalované?

Mobilné klimatizácie majú o čosi nižšiu efektivitu ako pevne nainštalované stacionárne klimatizácie. Stacionárne modely tiež umožňujú vychladenie aj viacerých miestností súčasne.

Aká je najlepšia mobilná klimatizácia?

Nevyberajte zbytočne najvýkonnejšie zariadenie na chladenie miestností s malými rozmermi. Najlepšia mobilná klimatizácia je tá, ktorá dokáže efektívne zabezpečiť chladenie všetkých vami požadovaných miestností.

Je možné predĺžiť výfukovú hadicu na mobilnej klimatizácii?

Nie, výfukovú hadicu nie je možné predĺžiť a ani sa o to nijakým spôsobom nepokúšajte. Dĺžka hadice je vždy presne nadimenzovaná pre odvod teplého vzduchu podľa typu zariadenia a jej zmena môže viesť ku zlému vyfukovaniu teplého vzduchu či prehriatiu klimatizácie.

Ako zistím, akú výkonnú mobilnú klimatizáciu potrebujem?

Výkon chladenia mobilnej klimatizácie musí byť dosť veľký na to, aby dokázal miestnosť s danými rozmermi efektívne chladiť. Všeobecne platí, že chladiaci výkon 1 kW stačí na chladenie miestnosti s rozmermi 10 m².

Pre koho je vhodná mobilná klimatizácia?

Mobilná klimatizácia je vhodná pre každého zákazníka, ktorý si chce dopriať čo najlepšie chladenie miestnosti a súčasne chce zariadenie aj prenášať z jedného miesta na druhé.

Ako hlučné sú mobilné klimatizácie?

Chod prenosných klimatizácií je v porovnaní s tými stacionárnymi modelmi o čosi hlučnejší. Hladina hlučnosti prenosných klimatizácií sa pohybuje v rozmedzí od 50 dB do 70 dB.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 3 756 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 5 095 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 10 344 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 851 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9