Posledné roky sa sviatok Halloween na Slovensku čoraz viac udomácňuje. Hlavne mladšie ročníky rady spájajú zábavu s následnou spomienkou na svojich zosnulých. Navyše podvedome si väčšina domácností zdobí svoje miestnosti aj v októbri. Využívajú na to najčastejšie práve najbežnejšie halloween dekorácie a tekvice v rôznych podobách. V článku si ukážeme, že spoločné slávenie halloweenu a Sviatku všetkých svätých sa vôbec nevylučuje. Dalo by sa povedať, že na seba nadväzujú, pričom utužuje aj medziľudské vzťahy. Navyše hallowenske kostýmy a ozdoby vôbec nemusia byť náročné na prípravu.

Aký je pôvod tohto sviatku?

Halloween sa oslavuje 31. októbra. Je to tradičný sviatok v USA a v krajinách s anglosaskou tradíciou. Vplyvom globalizácie a masmédii sa postupne rozšíril do zvyšku sveta. Korene má v starovekom sviatku Samhain. Starí Kelti slávili svoj nový rok práve v túto dobu, v noci na prelome októbra a novembra a verili, že v túto noc sa stenčuje hranica medzi naším pozemským svetom a záhrobím. Počas osláv Samhainu sa zapaľovali veľké ohne a hralo sa na hlasné bubny, ktoré mali viesť návštevníkov z podsvetia. Kelti nosili kostýmy a farbili si tváre, aby zahnali všetkých zlých duchov, ktorý by mohli preniknúť do nášho sveta spolu s dušami mŕtvych. Dokonca si časť týchto rituálnych ohňov prenášali domov, pomocou fakieľ, alebo svietnikov vyrezávaných z repy, alebo tekvice, aby ich zosnulí k nim ľahšie našli cestu. Časom sa Samhain spojil so starorímskym sviatkom Feralie – sviatkom mŕtvych a bohyne plodov a stromov.

Kresťanská cirkev v 8. storočí vyhlásila 1. november za deň, v ktorom budú vyznamenaní všetci svätí a mučeníci, ktorý bol známy ako Deň všetkých svätých. Názov Halloween sa dá doslova preložiť ako predvečer všetkých svätých, čo poukazuje na fakt, že tieto dva sviatky na seba nadväzujú a dopĺňajú sa. Keltské zvyky sa v istej podobe uchovali dodnes prezliekaním sa do masiek s rôznorodou tematikou a vyrezávaním svietiacich tekvíc. Deti chodia od k domu a za to, že sa nebudú správať ako ”zlí duchovia” a škodiť obyvateľom domu dostanú od nich sladkosti. Do Ameriky to doniesli predovšetkým Íri a Škóti.

Kelti v minulosti prenášali rituálne ohne pomocou fakieľ, aby si ich zosnulí našli k nim ľahšie cestu

Prečo sa u nás zamaskovať na Halloween?

Halloween u nás mnohí zatracujú ako import zo západu, ktorý znevažuje našu pamiatku zosnulých. Opak je však pravdou. Aj u nás existuje tradícia stará niekoľko storočí, na ktorú sa časom zabudlo. Už naši predkovia si počas októbra vydlabávali repu, tekvicu, či zemiak a dávali do nej sviečku. Vychádza to z povier o tom, že z ľudí, čo ukradnú omšové víno, kostolnú sviečku, či dary do kostola z nepokrstených detí vzniknú svetlonosi. Tých ani peklo neprijme a po smrti blúdia a lákajú ľudí do močiarov, či ku skalným zrázom. Tieto lampáše z jesenných plodov mali ukazovať ľuďom cestu domov, aby nezablúdili v čase, keď už sa skoro stmieva.

Jeseň je pomerne pochmúrne obdobie a nezaškodí sa od negatívnych myšlienok odpútať zábavou v podobe stretnutia s rodinou a priateľmi v kostýmoch, pri výbere ktorých popustite uzdu fantázii. Dospelí aj deti sa na chvíľu  môžu stať čímkoľvek len chcú. Počas halloweenu je všetko dovolené. Navyše halloween dekorácie sa dajú aj vyrobiť. Počas upršaných dní môžete svoje deti zamestnať práve kreslením strašidelných obrázkov a vyvesiť ich po dome, či ich nechať vystrihovať z papiera. Vyrezávaná, svietiaca strašidelná tekvica rozžiari nielen miestnosť, ale aj detské oči. Halloweenske obdobie sa dá brať ako obdobie strávené s deťmi, zmysluplnou činnosťou rozvíjajúcou ich kreativitu a jemnú motoriku, pričom im vysvetlíte pôvod a zmysel týchto činností. Popritom pospomínate v dobrom aj na rodinných príbuzných, ktorých možno už deti nestihli zažiť. Budú sa úplne inak pozerať na našu Pamiatku zosnulých a tieto sviatky sa krásne prepoja.

Správny výber masky vám zaručí tajuplnosť u druhých po celý večer

Aké sú trendy kostýmov na Halloween 2021?

Kostýmy inšpirované čiernou mágiou

Tento druh kostýmov nadprirodzených bytostí patrí medzi úplnú klasiku a najbližšie sa približujú k maskám, ktoré používali aj starí Kelti, aby oklamali zlých duchov, že patria k nim. Patria medzi ne masky duchov čarodejníc, elfov, rôznych kostlivcov a strašiakov.

Kostým čarodejnice, zdroj: partyspirit.sk

Kostým Voodoo čarodejnica, zdroj: heliumking.sk

Masky inšpirované mexickým sviatkom mŕtvych – Dia De Los Muertos

Mexičania čas od 31.10. do 2.11. trávia v podstate veselými zábavami a hostinami na cintorínoch, uliciach a v domácnostiach. Oblečení sú v pestrofarebných kostýmoch, s tvárami pokreslenými farebnými smrtkami. Takéto farebné cukrové smrtky aj ukladajú na niekoľko poschodové oltáre, ktoré si doma budujú na uctenie svojich mŕtvych. Motívy týchto pestrofarebných smrtiek sa preniesli do celého sveta v podobe obľúbených masiek na halloween.

Škraboška – Day od the Dead, zdroj: partyspirit.sk

Maska – Day of the Dead, zdroj: partyspirit.sk

Zombie masky

Taktiež patria medzi nestarnúcu klasiku. Zombie sú mŕtvi, ktorí ušli z hrobu. Ich vzhľad je rôznorodý. Môžete si kúpiť jednu z mnohých silikónových zombie masiek na tvár a obliecť sa do roztrhaných šiat, alebo si rozpadávajúcu sa zombie tvár nechať nakresliť priamo na pokožku.

Kostým – Zombie – ľanový muž, zdroj: heliumking.sk

Make-up set Krvavý zombie, zdroj: partyspirit.sk

Kostýmy inšpirované hororovými filmami

Hororové filmy k halloweenu patria. Tou najkultovejšou je hororová séria Piatok trinásteho a povestná maska Jasona z tohto filmu. Podobné postavenie nestarnúcej klasiky má aj špecifická maska smrtky, ktorú nosil vrah z filmov Vreskot. Najnovší hororový trend je Billyho strašidelná maska bábky z najnovšej časti série filmov Saw, ktorý vyšiel iba tento rok (2021).

Maska Jasona, zdroj: partyspirit.sk

Kostým Billyho z filmov Saw, zdroj: heliumking.sk

Masky desivých klaunov

Táto kategória nadväzuje na tú predošlú, pretože najznámejšia maska desivého klauna pochádza z filmu “To”. Klaun Pennywise je hlavnou postavou tohto hororu a zároveň hlavným predstaviteľom desivého klauna. Ďalším známym predstaviteľom tejto kategórie je Joker – úhlavný nepriateľ Batmana. Masku desivého klauna si môžete prispôsobiť akokoľvek chcete, nemusí to byť iba kópia filmových postáv.

Kostým klauna z filmu “To”, zdroj: heliumking.sk

Maska Jokera, zdroj: partyspirit.sk

Prevlek  za svojho komiksového superhrdinu

Keď už sme spomenuli Batmana, tak ten je tiež častou voľbou pre halloweensky kostým. Kto z nás by nechcel byť na chvíľu superhrdinom? Na halloween ním môžete byť bez ohľadu na pohlavie. Môžete si vybrať z množstva mužských aj ženských komiksových postáv. V kurze sú najviac najnovší Spiderman: No Way Home, ktorý má prísť do kín v decembri 2021 a Catwoman, ktorej slávu oživil seriál Gotham.

Maska Catwoman, zdroj: partyspirit.sk

Maska Batman, zdroj: heliumking.sk

Kostýmy inšpirované seriálovými a filmovými trhákmi

Nasledujúce dve kategórie najviac podliehajú aktuálnym módnym trendom. Ľudia sa často prezliekajú za aktuálne obľúbené postavy z filmových a seriálových noviniek. V roku 2021 sú inšpiráciou na kostým seriály a filmy:

  • The Squid game
  • Emily in Paris,
  • Bringethon,
  • The Cruella
  • The Undoing
  • The Mandalorian
  • a mnohé iné

Inšpirovať sa môžete aj staršími klasikami ako Forest Gump, Titanic, Dirty dancing, Star wars a podobne. Poprípade siahnite po niečom československom. Slovenský trhák Sviňa so svojim titulným snímkom muža v obleku  s prasačou hlavou je jednoducho realizovateľnou maskou.

Detský kostým z filmu The Mandalorian, zdroj: mall.sk

Kostým z filmu The Cruella, zdroj: heliumking.sk

Prevlek za svoj idol – herca, speváka, športovca

Kohokoľvek život, či módny vkus obľubujete sa vám môže stať inšpiráciou pre kostým. Hitom bývajú aj módne výstrelky celebrít. Tento rok vedú Rihanna a A$AP Rocky na Met Gala ako inšpirácia na párový kostým. Muž si cez čierny oblek oblečie pestrofarebnú patchworkovú prikrývku. Dáma si dá k šatám nadrozmernú čiernu mikinu  trblietavé šperky a čiernu čiapku a maska je hotová.

Športovci sú tiež osobnosti, za ktoré sa ľudia maskujú. Rok 2021 sa niesol v znamení olympiády. Priniesla so sebou mnoho nečakaných momentov, ktoré si môžete pripomenúť na Halloween. Celosvetovo je najznámejšia gymnastka Simone Bilesová, ktorá odstúpila zo súťaží kvôli psychickým problémom. Tisíce Američanov sa za ňu chystá prevliecť, poprípade skupiny kamarátov za americký gymnastický tím. Aj my na Slovensku máme inšpiratívnu športovkyňu so zaujímavým olympijským príbehom, Zuzana Rehák Štefečeková znovu naštartovala svoju kariéru po materskej dovolenke a na poslednej olympiáde v streľbe, v trape, trafila všetkých 125 terčov a zlato tak zavŕšila rekordom, ktorý sa už nedá prekonať. Tiež môže byť inšpiráciou na halloweensky kostým.

Akú masku vybrať pre deti?

Druhy detských masiek sa v podstate nelíšia od tých dospeláckych. Môžete vsadiť na klasiku čarodejníc, černokňažníkov, smrtiek a duchov, či komiksových superhrdinov typu Batman a Spiderman. Staršie deti sa môžu prezliecť za svoje idoly z popkultúry či športu, rovnako ako ich rodičia. Pokiaľ chystáte rodinnú halloween party, tak dokonca môžete zvoliť takzvané skupinové kostýmy z obľúbeného seriálu či filmu. Populárne halloween masky v  dospeláckom aj detskom spracovaní pochádzajú napríklad z filmu Piatok trinásteho, Star Wars, Harry Potter, či seriálu Papierový dom. V obchodoch nájdete kostýmy a silikónové masky na tvár podľa postáv z týchto a mnohých iných filmových diel v rôznych veľkostiach. Tá škála kostýmov, ktorú sme spomenuli v predchádzajúcej kapitole sa akurát rozširuje o rozprávkové postavy nesúvisiace s mágiou. Najviac populárne rozprávky, z ktorých si deti vyberajú kostýmy sú Labková patrola, Ľadové kráľovstvo – Frozen, Baby shark, Sofia prvá a mnohé ďalšie. Možnosti sú neobmedzené. Základom je počúvať prianie vašich detí. Vtedy pri výbere masky pre deti nemôžete šliapnuť vedľa.

Detský kostým – Ľadová princezná, zdroj: heliumking.sk

Detský kostým – Harry Potter, zdroj: heliumking.sk

Ako si sami vytvoríte halloweensku masku?

Halloweenske kostýmy si nemusíte kupovať ani požičiavať. Výroba kostýmu je ekonomická a ekologická voľba. Starým materiálom, ktoré inak nepoužívate dáte nový život. Stačí si líčidlami nakresliť halloween makeup, ušiť, alebo vystrihnúť a pomaľovať papierové masky na tvár, mierne prešiť staré oblečenie a máte hotovo. Namiesto silikónových a plastových masiek si môžete vystrihnúť akýkoľvek tvar masky z výkresu. Prevliecť cez vystrihnuté otvory po bokoch šnúrku, aby sa dala zviazať a držala na hlave a nalepiť si tam fotografiu postavy za ktorú chcete ísť, alebo nakresliť čokoľvek vám napadne a máte hotovo.

Tekutý latex na tvár – biely, zdroj: heliumking.sk

Falošná krv – UV zelená, zdroj: heliumking.sk

Farebné šošovky, zdroj: heliumking.sk

Takisto si môžete vystrihnúť dieru na hlavu a ruky zo starej plachty a kreslením spolu s lepením vyrobiť originálny kostým aj bez šitia. V obchodoch sa dajú za pár eur kúpiť farby, aj na telo, aj na látku, trblietky, či falošná krv, prostredníctvom ktorých vytvoríte čokoľvek. Silikónové masky nahradia napríklad farby na tvár, či tekutý latex. Pokiaľ nepatríte medzi zručných jedincov, tak ani nôž, nožnice, talent na kreslenie a šitie na výrobu masky na Halloween nepotrebujete. Stačí sa obliecť v retro štýle do šiat svojej babky a kostým máte hotový. Taktiež sa môžete obliecť do čisto čiernej farby, postriekať si vlasy zmývateľným farebným sprejom, nalepiť falošné tetovanie a je z vás punker/punkáčka. Dokonca aj obyčajné džínsové šortky a jednofarebné tielko môže byť halloweensky kostým, ak ich doplníte natočenými vlasmi. Bude to totiž evokovať scénku z Dirty dancing a Baby. Na mnoho podobných jednoduchých nápadov na halloweenske kostýmy určite prídete aj vy.

Čo dodať na záver

Halloween je v našich končinách často kritizovaný sviatok, má však svoj hlbší význam a vôbec nie je až tak v rozpore s našimi sviatkami, počas ktorých si uctievame našich zosnulých, ako by sa mohlo zdať. Je na vás ako a či vôbec ho budete sláviť. Ak áno, prajeme príjemnú zábavu a dúfame, že vás tento článok inšpiroval.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

4,9 

(zdroj: heureka.sk; 506 recenzií)

4,8 

(zdroj: heureka.sk; 1 076 recenzií) 

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

4.3/5 - (6 votes)