Udržiavanie živého plota v zdravom stave vedie k výrazne lepšiemu vzhľadu okolia vášho domu, chatky alebo záhrady. Poctivá starostlivosť o živý plot zahŕňa pravidelné strihanie, zalievanie, hnojenie, ale aj odstraňovanie nežiaducej buriny. Takáto pravidelná údržba však nemá iba estetický účel, ale pomáha tiež brániť sa voči škodcom a vzniku rôznych chorôb u týchto okrasných drevín. Výsledkom je tak vyššia životnosť, ale aj kvalita živého plotu.

To najdôležitejšie v skratke

  Nožnice na živý plot sú nenahraditeľným nástrojom pre každého záhradkára, ktorý chce svoj živý plot udržať v perfektnom a esteticky prijateľnom stave. Na našom trhu nájdete rôzne typy nožníc, pričom každý z nich disponuje určitými výhodami a nevýhodami. Ako vybrať ten správny?

  Základom je uvedomiť si, že na strihanie živého plotu je dôležité mať k dispozícii kvalitné a spoľahlivé nástroje, ktoré vám uľahčia prácu a zabezpečia precízny výsledok. Medzi najčastejšie predávané typy nožníc na živý plot patria ručné nožnice a nožnice poháňané elektrinou, akumulátorom či benzínom.

  Pri výbere konkrétneho modelu majte aspoň približnú predstavu o tom, čo budete od týchto nožníc požadovať. Poctivo zvážte všetky vaše možnosti – prispôsobiť sa totiž musíte práve živému plotu vo vašej záhrade. Najdôležitejšiu úlohu hrá hrúbka konárov, rozmery, ale taktiež aj hustota živého plotu.

  Pre zaistenie čo najväčšej spokojnosti s danými nožnicami je dobré sa poobzerať po zákazníkmi overených značkách, ktoré sú zaručene garanciou prvotriednej kvality. Výrobe nožníc určených na úpravu živého plotu sa venuje viacero renomovaných značiek, takže rozhodne máte z čoho vyberať.

(alza.sk)

Čo sú to nožnice na živý plot a ako fungujú?

Nožnice na živý plot sú špeciálnym záhradným náradím, ktoré sa používa na strihanie živých plotov. Živé ploty je možné takýmto spôsobom jednoducho upravovať a tvarovať podľa svojich predstáv. Okrem estetického účelu pravidelné strihanie podporuje tiež hustejší rast a tvorbu nových výhonkov, čo zvyšuje celkovú kvalitu a zdravie rastliny. Taktiež umožňuje odstrániť mŕtve alebo oslabené časti rastlín, vďaka čomu táto okrasná drevina získa lepší prístup k slnečnému svetlu a čerstvému vzduchu.

Vo všeobecnosti môžu tieto nožnice fungovať dvojakým spôsobom. Jednoduchšou formou sú ručné nožnice na živý plot, ktoré sú principiálne totožné s klasickými nožnicami a vyžadujú tak väčšiu fyzickú silu na strihanie. Efektívnejším variantom sú nožnice poháňané priamo elektrickým prúdom zo zásuvky, akumulátorom alebo benzínom.

...

Aké typy nožníc na živý plot poznáme?

Pri strihaní živého plotu je dôležité mať kvalitné a hlavne spoľahlivé nástroje, ktoré vám uľahčia prácu a zabezpečia precízny výsledok. Nožnice na živý plot je možné rozdeliť na ručné, elektrické, akumulátorové alebo benzínové. Každé z týchto prevedení má svoje výhody a nevýhody – preto je dôležité vybrať ten správny typ nožníc na základe vašich potrieb. V nasledujúcej časti článku sa preto pozrieme bližšie na jednotlivé typy nožníc a porovnáme ich.

Ručné nožnice na živý plot

Ručné nožnice na živý plot sú jednoduchým a cenovo dostupným záhradným nástrojom, ktorý je ideálny pre nízkonákladovú údržbu malých zarastených plôch. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá manipulácia a podstatne nižšia cena v porovnaní s ostatnými variantmi. Vyznačujú sa ľahkou konštrukciou, no zároveň sú veľmi odolné a disponujú dlhou životnosťou.

Na svoju prevádzku nevyžadujú žiadny zdroj energie, čoho výsledkom sú takmer nulové prevádzkové náklady. Nevýhodou môže byť podstatne dlhšia doba potrebná na strihanie a nutnosť použitia značnej fyzickej sily pri používaní. Problémom tiež môže byť nižšia presnosť rezu. Ručné nožnice sú z týchto dôvodov vhodné predovšetkým pre nenáročných zákazníkov, ktorí majú v pláne strihať iba malé plochy.

VÝHODY

  najnižšia cena

  vysoká odolnosť

  ľahká konštrukcia

  nízkonákladová údržba

  jednoduchá manipulácia

  dobrá životnosť a odolnosť

NEVÝHODY

  nižšia presnosť rezu

  vhodné len pre malé plochy

  dlhšia doba potrebná na strihanie

  potreba väčšej fyzickej sily pri strihaní

Elektrické nožnice na živý plot

Elektrické nožnice na živý plot sú skvelým nástrojom pre efektívne a presné strihanie živého plotu. Ich výhodou je skvelý pomer cena/výkon, žiadne emisie, jednoduchá manipulácia a nízka hmotnosť, ktorá zabezpečí komfort aj počas dlhšej doby strihania. Okrem toho, elektrické nožnice disponujú širokou ponukou výkonových prevedení elektrického motora a nízkou hlučnosťou.

Vybrať si tak viete model, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu. Hlavnou nevýhodou týchto nožníc je obmedzenie pohybu z dôvodu prítomnosti prívodného kábla a riziko jeho poškodenia pri strihaní. Problémom môže byť aj strihanie tvrdších konárov z dôvodu nižšieho výkonu, takže používať ich odporúčame prevažne na úpravu mäkších drevín a tenších vetiev.

VÝHODY

  nízka cena

  žiadne emisie

  jednoduchá manipulácia

  nízka hlučnosť a hmotnosť

  rôzne výkonové prevedenia

NEVÝHODY

  nevhodné na strih tvrdších drevín

  riziko poškodenia kábla počas strihania

  obmedzenie pohybu prívodným káblom

Akumulátorové nožnice na živý plot

Akumulátorové nožnice na živý plot sú mobilným variantom. Ich hlavnou výhodou oproti klasickému elektrickému prevedeniu je skvelá mobilita vďaka prítomnosti akumulátora – na otravné ťahanie kábla za sebou tak môžete rovno zabudnúť. Zároveň neprodukujú žiadne emisie a majú nízku hlučnosť, čo ocenia hlavne ekologicky zmýšľajúci zákazníci. Zmieriť sa však musíte aj s podstatne vyššou cenou a hmotnosťou v porovnaní s bežnými elektrickými modelmi.

Rátať je nutné aj s obmedzeným časom strihania, vyššou hmotnosťou a potrebou pravidelného dobíjania samotného akumulátora, čo môže spomaliť prácu v prípade strihania väčších plôch. Používať ich tak odporúčame hlavne na úpravu mäkších drevín a tenších vetiev. Strihanie tvrdších drevín je dosť problematické kvôli nižšiemu výkonu.

VÝHODY

  žiadne emisie

  nízka hlučnosť

  skvelá mobilita

  žiadny prívodný kábel

NEVÝHODY

  obmedzený čas strihania

  nevhodné na strih tvrdších drevín

  vyššia cena ako elektrické prevedenia

  vyššia hmotnosť ako elektrické prevedenia

Benzínové nožnice na živý plot

Benzínové nožnice na živý plot sú tým najvýkonnejším prevedením nožníc na živý plot, ktoré si dokáže poradiť aj s hrubšími a tvrdšími drevinami. Jedná sa tak o model vhodný aj do náročnejších podmienok a na strihanie veľkých plôch. Oproti elektrickému prevedeniu nevyžaduje ťahanie prívodného káblu za sebou, vďaka čomu disponuje výrazne lepšou mobilitou. Hlavnou nevýhodou benzínových nožníc na živý plot je najvyššia cena spomedzi všetkých prevedení.

Zároveň vás môže odradiť vyššia hmotnosť, väčšia hlučnosťou a vypúšťanie emisií do ovzdušia počas samotného používania. Rátať tiež musíte so zložitejšou údržbou a nutnosťou pravidelne dopĺňať palivo do nádrže. Benzínové nožnice sú vhodné hlavne pre náročných zákazníkov, ktorí majú v pláne strihať veľké plochy a tvrdšie dreviny.

VÝHODY

  najvyšší výkon

  dobrá mobilita

  žiadny prívodný kábel

  vhodné do náročných podmienok

  vhodné aj na strihanie tvrdších drevín a väčších plôch

NEVÝHODY

  najvyššia cena

  vyššia hmotnosť

  zložitejšia údržba

  vypúšťanie emisií

  pravidelné dopĺňanie paliva

Teleskopické nožnice na živý plot

Teleskopické nožnice na živý plot sú špeciálny typ záhradného náradia, ktoré umožňuje strihanie živých plotov a kríkov na ťažko dostupných miestach. Pri používaní takýchto nožníc je totiž možné nastaviť dĺžku samotnej rukoväte podľa vašej potreby. Navyše, teleskopické nožnice sú ľahké a manipulácia s nimi je extrémne pohodlná, čo výrazne uľahčuje proces strihania. Avšak, nevýhodou môže byť ich cena, ktorá je značne vyššia ako u bežných nožníc na živý plot.

Okrem toho, teleskopické nožnice majú obmedzenú silu strihania a nie sú vhodné pre hrubé a tvrdé konáre. Vzhľadom k ich kompaktnosti a jednoduchosti použitia sú vhodné pre amatérov, ale aj profesionálov. Natrafiť môžete jednak na teleskopické elektrické nožnice na živý plot alebo teleskopické aku nožnice na živý plot.

VÝHODY

  kompaktnosť

  pohodlná manipulácia

  možnosť nastaviť dĺžku rukoväte

  strihanie aj na ťažko dostupných miestach

NEVÝHODY

  vyššia cena

  nevhodné pre hrubé a tvrdé konáre

(merkurymarket.sk)

Nožnice na živý plot – aké parametre sú tie najdôležitejšie?

Pri kúpe nožníc na živý plot je dôležité zvážiť niekoľko dôležitých kritérií, aby ste dosiahli čo najväčšiu spokojnosť so zakúpeným produktom. Voľba správnych parametrov nožníc je kľúčová pre efektívne a bezproblémové strihanie živého plotu. Správne zvolené nožnice vám totiž ušetria nielen množstvo času a námahy pri práci, ale zároveň vám zabezpečia kvalitný výsledok a starostlivo upravený živý plot.

Všeobecné nákupné kritériá

Dĺžka rezu by sa mala odvíjať od rozmerov živého plotu

Pomerne dôležitým parametrom pri výbere nožníc na živý plot je dĺžka rezu, ktorá vo výraznej miere ovplyvní komfort a kvalitu strihania. Pre maličké a nízke ploty vám postačia aj prevedenia s dĺžkou rezu do 20 cm. Najčastejšie predávané modely majú dĺžku od 40 do 70 centimetrov a to najmä z dôvodu univerzálnosti použitia. Pri starostlivosti o vysoké ploty vám odporúčame zvoliť čo najväčšiu dĺžku rezu v tomto rozsahu.

Ergonómia, kvalita a bezpečnosť je pri týchto nástrojoch kľúčová

Nožnice na živý plot by mali byť zhotovené z kvalitného materiálu, ktorý je ergonomicky tvarovaný pre pohodlné držanie počas strihania. Najčastejšie sa jedná o ergonomické úchytky, možnosť otočenia rukoväte alebo prítomnosť antivibračného systému, vďaka ktorému nebudú vibrácie vznikajúce strihaním následne prenášané na vaše ruky. Z hľadiska bezpečnosti odporúčame modely s bezpečnostnou brzdou, ktorá dokáže nože prístroja automaticky zastaviť pri jeho upustení rukou.

Správne zvolené nožnice vám ušetria množstvo času a námahy

Hmotnosť výrazne ovplyvní fyzickú náročnosť samotného strihania

Keďže nožnice držíte počas strihania vo vašich rukách, komfort pri strihaní ovplyvní aj hmotnosť samotných nožníc. Najľahšími nožnicami sú klasické manuálne nožnice, ktorých efektivita a využiteľnosť je však značne obmedzená. Medzi efektívne nožnice s nižšou hmotnosťou patria hlavne elektrické prevedenia bez prítomnosti akumulátora. S vyššou hmotnosťou nožníc musíte rátať v prípade akumulátorového prevedenia alebo modelu s benzínovým pohonom.

Obstarávacia cena a rýchlosť nožníc sa výrazne líši v závislosti od ich kvality a pohonu

Obstarávacia cena je najnižšia v prípade ručných nožníc na živé ploty. Elektrické a aku nožnice na živý plot sú spravidla drahšie v porovnaní s tými ručnými a poskytujú väčšiu efektivitu či rýchlosť strihania bez zbytočnej fyzickej námahy. Najdrahšie modely sú benzínové nožnice na živý plot, ktoré disponujú klasickým benzínovým motorom zabezpečujúcim veľký výkon, najvyššiu rýchlosť strihania a najlepšiu efektivitu strihania spomedzi všetkých prevedení.

Lepšia výbava nožníc povedie k vyššiemu komfortu počas strihania

Najčastejšou výbavou nožníc na živý plot sú ergonomické prvky pre ich ľahší a pohodlnejší úchop. Užitočným pomocníkom je aj antivibračný systém chrániaci vaše ruky pred otrasmi, otočná rukoväť umožňujúca polohovanie počas práce s nožnicami, kryt prednej ruky na ochranu rúk či bezpečnostná brzda slúžiaca na zastavenie nožov prístroja automaticky pri jeho upustení z rúk. Drahšie modely môžu tiež disponovať teleskopickou rukoväťou slúžiacou na dosiahnutie ťažko dostupných miest.

Nákupné kritériá pre ručné nožnice na živý plot

Ručné nožnice môžu mať buď rovné alebo zvlnené čepele

Rovné čepele sú vhodné pre presné a rovnomerné strihanie živého plotu, zatiaľ čo zvlnené čepele majú lepšiu schopnosť zachytiť a odstrihnúť hrubé či tvrdé konáre. Rovné čepele sú ideálne pre živé ploty s jemnejšími a tenšími konármi. Zvlnené čepele sú zasa vhodné pre hustejšie a robustnejšie živé ploty. Výber medzi rovnými a zvlnenými čepeľami tak závisí hlavne na type živého plotu, ktorý chcete strihať.

Ručné nožnice sú jednoduchým a cenovo najdostupnejším nástrojom na živý plot

Nákupné kritériá pre akumulátorové nožnice na živý plot

Každý typ batérie nie je rovnako spoľahlivým zdrojom energie

Najčastejšími typmi batérií akumulátorových nožníc sú NiCD a Li-ion batérie. Menej spoľahlivejším zdrojom energie sú NiCD batérie, ktoré majú nižšiu výdrž, väčšiu hmotnosť a ich výkon sa po určitom čase od nabitia výrazne znižuje. Kvalitnejšie modely sú zvyčajne vybavené už lepšími batériami Li-ion, ktoré sú ľahšie, výkonnejšie, spoľahlivejšie a fungovať dokážu aj viacero hodín bez poklesu výkonu.

Nezabudnite si taktiež overiť, či má batéria dobrú kapacitu

Kapacita batérie je uvádzaná spravidla v ampérhodinách – určuje totiž ako dlho dokáže batéria poháňať vaše akumulátorové nožnice bez potreby nabitia. Vyšší počet ampérhodín znamená väčšiu kapacitu a tým väčšiu dĺžku samotnej prevádzky nožníc. Tie najlacnejšie modely dokážu vydržať iba niečo vyše 30-40 minút, pričom tie kvalitnejšie a drahšie kúsky vám budú spoľahlivo fungovať až niekoľko hodín bez potreby nabitia.

Doba nabíjania a životnosť batérie závisí hlavne od vás

Doba nabíjania a životnosť batérie sú dôležité faktory pri výbere akumulátorových nožníc. Priemerné trvanie nabíjania batérie trvá približne 4 – 5 hodín. Niektoré modely však disponujú aj rýchlonabíjacím systémom, ktorý dokáže dobu nabíjania skrátiť na 1 hodinu. Z hľadiska životnosti batérie sú lepšie Li-ion batérie narozdiel od NiCD batérie. Životnosť batérie sa však môže líšiť podľa frekvencie používania a starostlivosti o samotnú batériu. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané postupy pre nabíjanie, ale aj skladovanie batérie – jedine to vám zaručí čo najdlhšiu životnosť batérie.

Nákupné kritériá pre elektrické nožnice na živý plot

Výkon motora je u elektrických nožníc slabší

Elektrické nožnice na živý plot sú napájané z klasickej 230 V zásuvky, takže ich výkonnosť je v porovnaní s benzínovými modelmi výrazne nižšia. Aj preto elektrické nožnice nie sú schopné strihať veľmi hrubé konáre. Najčastejšie sa ich výkon pohybuje približne okolo 600 – 800 W, ale dosahovať môže aj vyššie hodnoty. Pri elektrických modeloch odporúčame siahnuť hlavne po tých kúskoch, ktoré majú vyšší výkon, aby strihanie konárov bolo dostatočne presné a efektívne.

Nákupné kritériá pre benzínové nožnice na živý plot

Výkon motora benzínových nožníc je najlepší

Benzínové nožnice na živý plot sú poháňané dvojtaktným benzínom motorom, ktorý je výkonovo omnoho silnejší ako elektromotor. Najčastejšie sa jeho výkon pohybuje nad hranicou 600 W a dosahovať môže hodnoty až vyše 1500 W. Aj preto sú tieto nožnice schopné ľahko strihať aj hrubšie konáre. Spomedzi ostatných prevedení majú najväčšiu silu na správne tvarovanie a strihanie živých plotov, čím vám ušetria čas a námahu pri údržbe záhrady.

Hlučnosť je udávaná vždy v decibeloch

Benzínové nožnice sú najefektívnejšie nástroje na strihanie živých plotov. Avšak ich používanie je vždy sprevádzané zvýšeným hlukom, čo môže mať negatívny vplyv na vaše okolie. Skrátka, pri benzínovom pohone musíte rátať s o čosi väčším rámusom. Ak však chcete tento hluk čo najviac minimalizovať, vyberajte modely s nižšou hodnotou decibelov. Čím je počet týchto decibelov nižší, tým tichší chod bude mať daný model.

(planeo.sk)

V akých cenových reláciách sa pohybujú nožnice na živý plot?

Pri výbere správnych nožníc na živé ploty je veľmi dôležité dbať nielen na ich kvalitu a vlastnosti, ale aj na ich obstarávaciu cenu. Ceny nožníc na živé ploty sa môžu líšiť v závislosti od značky, parametrov či samotného materiálu, z ktorého sú zhotovené. Aj preto sme si pre vás pripravili trojicu cenových kategórií, v ktorých rozhodne nájdete ten správny nástroj na strihanie vášho živého plotu.

Nožnice na živý plot v cenovej kategórii do 50 €

V rámci cenovej kategórie do 50 € máte k dispozícii veľmi široký výber kvalitných ručných nožníc na živý plot, ktoré vám dokonale postačia na starostlivosť o malé plochy a príležitostné použitie. Nájdete tu tiež tie najzákladnejšie modely elektrických a akumulátorových nožníc bez akumulátora, avšak nutné je rátať s istými obmedzeniami vzhľadom na nízku cenu.

Nožnice na živý plot v cenovej kategórii od 50 € do 200 €

V rámci cenovej kategórie od 50 € do 200 € sa vám dostane tých najkvalitnejších ručných nožníc na trhu, ale aj množstvo bežne predávaných kvalitných akumulátorových a elektrických nožníc s množstvom funkcií a príslušenstva. Natrafiť tiež môžete na tie najzákladnejšie modely benzínových nožníc na živý plot, ktoré v rámci svojej výbavy ponúkajú naozaj len to najnutnejšie.

Nožnice na živý plot v cenovej kategórii nad 200 €

V rámci cenovej kategórie nad 200 € už dostanete tie najkvalitnejšie, najvýkonnejšie a najspoľahlivejšie nožnice na živý plot poháňané elektrinou, akumulátorom či benzínom. Rátať môžete so skvelým výkonom, skvelou výbavou, množstvom funkcií zlepšujúcich efektivitu strihania a komfort pri použití.

...

Renomovaná značka je zárukou spokojnosti

Pri výbere nožníc na živý plot je dôležité zvoliť si tiež kvalitnú a zákazníkmi overenú značku. Prečo? Takéto značky si totiž získali dôveru tisícok zákazníkov vďaka svojej dlhoročnej tradícii, jedinečnej kvalite a vysokej spoľahlivosti. Sú navrhnuté tak, aby zabezpečili efektívne a presné strihanie živého plotu s ohľadom na potreby používateľa. Vyberte si svoje ideálne nožnice na živý plot od jednej z týchto renomovaných značiek a kúpu zaručene neobanujete.

Parkside (LIDL) – lepší pomer ceny a kvality by ste hľadali len márne

Značka Parkside je známou a pomerne obľúbenou značkou pracovných nástrojov pre domácich majstrov, ale aj profesionálnych stavbárov. Sortiment tejto značky najčastejšie zakúpite v prevádzkach obľúbeného obchodného reťazca Lidl. Istý si môžete byť vysokou kvalitou, spoľahlivosťou a výhodným pomerom cena/výkon.

Bosch – nemecká kvalita za rozumnú cenu

Bosch je renomovaná nemecká spoločnosť, ktorá patrí medzi lídrov vo výrobe priemyselných zariadení, automobilových súčiastok, ale aj rôznych stavebných nástrojov. Svojou bohatou ponukou kvalitných produktov si získala dôveru zákazníkov vo viac ako 150 svetových krajinách. Samozrejmosťou je bohatá ponuka nožníc na živý plot.

Fieldmann – záhradné nástroje od našich českých susedov

Fieldmann je česká značka zameraná na výrobu náradia a záhradnej techniky. Známa je predovšetkým spoľahlivosťou, kvalitou a hlavne cenovou dostupnosťou svojich produktov. V rámci jej sortimentu nájdete širokú škálu elektrických, akumulátorových, ale aj benzínových nástrojov pre záhradu a domácnosť. Samozrejmosťou je skvelý zákaznícky servis.

Makita – kvalitné japonské náradie pre každého záhradníka

Japonská Makita je známa nielen svojou kvalitou, ale aj inováciami v oblasti elektrického náradia. Spoločnosť už od svojho založenia v roku 1915 investuje do výskumu a vývoja nových technológií, aby poskytla zákazníkom tie najmodernejšie nástroje na trhu. Je preto obľúbenou značkou nielen medzi profesionálmi, ale aj domácimi majstrami.

Stihl – záhradné nástroje všetkého druhu

Značka STIHL je známa po celom svete pre svoje vysoko kvalitné a spoľahlivé záhradné nástroje, ktoré využijú nielen obyčajní záhradkári, ale aj profesionáli pri práci v lese, na stavbe alebo pri údržbe vonkajších priestranstiev. Spoločnosť STIHL vznikla v roku 1926 v Nemecku a ponúka široký sortiment produktov vrátane nožníc na živý plot.

Gardena – dominantný hráč s dlhoročnou tradíciou

Nemecká značka Gardena je známa po celom svete práve vďaka výrobe kvalitných záhradných nástrojov a doplnkov. Známa je svojou dlhoročnou tradíciou, pričom na trhu pôsobí už od roku 1961. Populárnou sa stala hlavne kvôli inovatívnym riešeniam a technologickým vylepšeniam, ktoré zefektívnili prácu v záhrade.

Podľa čoho viem, aké nožnice na živý plot si vybrať ?

Ako ste si už mohli všimnúť, nožnice na živý plot si môžete zaobstarať v niekoľkých variantoch v závislosti od typu pohonu. S pohonom tohto záhradného pomocníka úzko súvisí aj jeho využiteľnosť. Niektoré typy pohonu využijete jedine pri strihaní menších živých plotov, naopak tie drahšie univerzálnejšie modely využijete aj pri starostlivosti o podstatne väčšie plochy. Ako vybrať ten správny model na základe veľkosti živého plotu?

Nožnice na príležitostné strihanie menších plôch

Pri nožniciach na príležitostné strihanie menších plôch je veľkou výhodou veľmi nízka cena, jednoduchá manipulácia, skvelá mobilita a možnosť strihania živého plotu bez nutnosti pripojenia k elektrickej sieti či dopĺňania paliva. Áno, na mysli máme práve ručné nožnice na živý plot, ktoré sú skvelým nástrojom pre strihanie menších plôch. Vhodné sú hlavne pre tých, ktorým nevadí použitie väčšej fyzickej sily.

Nožnice na malé a stredné živé ploty

Nožnice na malé a stredné živé ploty môžu byť poháňané buď akumulátorom alebo elektrickou energiou priamo zo zásuvky. Ich kompaktný dizajn a jednoduchosť samotnej manipulácie ich robia ideálnymi záhradnými nástrojmi pre domáce použitie. Nožnice sú tiché a pomerne efektívne, čoho výsledkom je minimálna rušivosť pre okolie. Avšak, hlavnou nevýhodou je obmedzenie spojené s dĺžkou prívodného kábla či obmedzenou prevádzkou z dôvodu vybitia akumulátoru.

Nožnice pre stredné až veľké živé ploty

Nožnice pre stredné až veľké živé ploty sú vždy vybavené benzínový motorom, ktorý poskytuje dostatok výkonu na efektívne strihanie väčších plôch a hrubších konárov. Výhodou je teda ich silný výkon a väčšia flexibilita pri práci. Nemusíte tak byť závislí na stálom prívode elektrickej energie či obmedzovaný zdĺhavým dobíjaním akumulátora. Nevýhodou môže byť väčšia hlučnosť benzínového prevedenia a väčšie náklady na jeho údržbu.

Vysoké živé ploty

Pre údržbu vysokých živých plotov sú najvhodnejšie špeciálne teleskopické nožnice pre živé ploty. Ich hlavnou prednosťou je možnosť jednoduchého nastavenia dĺžky rukoväte podľa potreby, čo zvyšuje pohodlie pri práci a umožňuje dosiahnutie aj tých ťažko dostupných miest. Odradiť vás od tohto užitočného pomocníka môže jedine výrazne vyššia obstarávacia cena v porovnaní s bežne predávanými nožnicami bez teleskopickej rukoväte.

(allegro.sk)

Ako sa správne starať o živý plot?

Starostlivosť o živý plot je dôležitá pre udržanie jeho zdravia a krásneho vzhľadu. Jedným z hlavných krokov pri starostlivosti o živý plot je pravidelné strihanie. Dôležité je vybrať správnu dobu na strihanie, aby sa zabránilo poškodeniu rastlín a zároveň podporil ich rast. Najvhodnejšou dobou na strihanie živého plotu je jar a jeseň. Na jar je vhodné strihať živý plot predtým, než začnú rásť nové výhonky, aby sa podporil rast nových výhonkov a celkové zdravie živého plotu. Strihanie na jeseň sa odporúča tesne pred začiatkom zimného obdobia. Pri strihaní je dôležité mať predovšetkým ostré nožnice.

Živý plot je tiež potrebné zalievať, odstraňovať z neho burinu a hnojiť ho na podporu zdravého rastu. V prípade potreby ho je tiež dobré ošetriť proti škodcom a chorobám. Vzniknutý odpad zo strihania môžete zužitkovať ako kompost – nikdy ho však nespaľujte.

Podarilo sa vám vybrať svojho favorita?

Ako ste sa už určite presvedčili, údržba živého plotu sa bez kvalitných nožníc jednoducho nezaobíde. A jedine výber toho správneho modelu vám zaručí kvalitné strihanie a výsledný estetický strih. Aj preto pevne dúfame, že ste vďaka našim vecným radám našli svojho favorita a budete s ním nadmieru spokojný. Každá záhrada si totiž zaslúži úhľadný živý plot bez chorôb, škodcov a so štýlovým strihom.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

Hodnotenie

Najčastejšie kladené otázky

Kedy je vhodné strihať živý plot?

Strihanie živého plotu je vhodné na jar a na jeseň. Na jar strihajte živý plot ešte predtým, než začnú rásť nové výhonky. Na jeseň je zasa najlepšie živý plot strihať tesne pred začiatkom zimného obdobia.

Ako očistiť nožnice na živý plot?

Nožnice na živý plot je vhodné čistiť mydlovou vodou a zatvrdnuté zvyšky odporúčame vyčistiť za pomoci tvrdej kefy. Nožnice je potrebné čistiť po každom strihaní tak, aby na nich neostal žiadny organický materiál.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 851 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 84 436 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 8 191 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 21 448 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9