Pre zabezpečenie lepšej budúcnosti vašich detí je dobré ich už od útleho veku viesť k čítaniu kníh. Nejedná sa totiž len o zábavnú aktivitu, ale aj o činnosť edukačného charakteru. Čítanie kníh rozvíja slovnú zásobu detí, pomáha im naučiť sa čítať s porozumením a podporuje rozvoj ich kognitívnych schopností, napr. pamäť, udržanie pozornosti či kritické myslenie. Navyše, využiť tiež môžete aj možnosť čítať knihy spoločne s vašim dieťaťom – posilní to jednak váš vzťah a prinesie dieťaťu množstvo nezabudnuteľných spomienok na spoločne strávený čas.
(bonami.sk)
Detská knižnica – z akých typov knižníc pre deti si môžete vybrať?
Založenie detskej knižnice v domácnosti umožní dieťaťu získať jednoduchý prístup k veľkému množstvu rôznych kníh, ktorých čítaním si môže rozvíjať svoju predstavivosť, kognitívne schopnosti či kreatívne myslenie. Ide o skvelý spôsob ako motivovať deti k čítaniu, ktoré vedie k vybudovaniu zdravého vzťahu k literatúre. Z takejto knižnice si môže dieťa vybrať to, čo ho naozaj zaujíma – detská knižnica nie je len úložným priestorom pre knihy. Na trhu možno nájsť 4 rôzne varianty.
Nástenná detská polica na knihy
Nástenná detská polica na knihy je v podstate obyčajná drevená polica/doska bez pevných bočných stien, ktorá sa montuje napevno na stenu. Poskytuje lacnejšie riešenie, jednoduchý prístup ku knihám, ale aj o čosi otvorenejší úložný priestor pre vaše knihy, predmety či dekorácie.
Zvoliť toto prevedenie je dobré najmä v prípade, ak sa jedná o uloženie menšieho množstva kníh. Neponúka totiž až toľko voľného miesta a možností organizácie kníh ako je tomu v prípade klasickej knižnice či samostatne stojacej police. Jednou z nevýhod takto voľne položených kníh na polici je nulová ochrana pre prachom. Odradiť vás tiež môže aj potreba vŕtania do steny počas montáže samotnej police.
VÝHODY
vhodné pre menšie množstvo kníh
otvorenejší úložný priestor
najjednoduchší dizajn
najlacnejšie riešenie
NEVÝHODY
nevhodné pre väčšie množstvo kníh
malé možnosti organizácie kníh
žiadna ochrana pred prachom
potreba vŕtania
Samostatne stojaca polica pre deti
Samostatne stojaca polica pre deti je akousi strednou cestou medzi klasickou nástennou policou a závesnou knižnicou. Podobne ako nástenná polica poskytuje otvorený priestor pre uloženie kníh, ktorý však často býva členený do rôznych segmentov, priehradiek alebo radov. Z hľadiska veľkosti úložného priestoru tiež ponúka akýsi kompromis.
Bohužiaľ, rátať musíte stále s chýbajúcou ochranou voči prachu, ale aj s tým že vám zaberie podstatne viac miesta ako nástenná polica alebo závesná knižnica. Výhodou tohto prevedenia je predovšetkým montáž bez potreby vŕtania.
VÝHODY
kompromis z hľadiska úložného priestoru
lepšie možnosti organizácie kníh
otvorený úložný priestor
bez potreby vŕtania
NEVÝHODY
nevhodné pre veľké množstvo kníh
žiadna ochrana pred prachom
zaberá viac miesta
Závesná knižnica pre deti
Závesná knižnica pre deti ponúka najefektívnejší spôsob uloženia kníh, pretože poskytuje dostatok úložného priestoru pre veľké množstvo kníh a predmetov. Disponuje skvelými možnosťami organizácie kníh a ochranou voči prachu vďaka prítomnosti pevných bočných stien, zásuviek alebo uzatvárateľných dvierok.
Rátať musíte s podstatne vyššou cenou, ale aj nutnosťou upevnenia na stenu. Ak teda chcete svojmu dieťaťu dopriať čo najlepší výber kníh, tak závesná knižnica pre deti je tým správnym riešením.
VÝHODY
bohaté možnosti organizácie kníh
vhodné pre veľké množstvo kníh
ochrana pred prachom (v prítomnosti závusiek a dvierok)
NEVÝHODY
nutnosť upevnenia na stenu
vyššia cena
Detská knižnica na kolieskach
Detská knižnica na kolieskach je mobilnou verziou závesnej knižnice, ktorú si dieťa/rodič môže svojvoľne premiestniť podľa vlastného uváženia. Obyčajne je členená do niekoľkých segmentov a priehradiek, aby mohli byť knihy uložené organizovane. Samozrejme, kapacitne nedokáže poslúžiť na uloženie rovnako veľkého množstva kníh ako v prípade závesnej knižnice – najmä z dôvodu bezpečnosti, resp. vyššieho rizika prevrhnutia samotnej knižnice.
Potešiť môže aj absencia vŕtania pri montáži. Zmieriť sa však musíte hlavne s tým, že táto knižnica vám zaberie nejaký ten priestor navyše – vďaka kolieskam ju však môžete kedykoľvek presunúť na iné miesto.
VÝHODY
možnosť presúvania knižnice
možnosti organizácie kníh
absencia vŕtania
NEVÝHODY
menšia kapacita ako závesná knižnica
vyššie riziko prevrhnutia
zaberá viac miesta
(wilsondo.sk)
Knižnica do detskej izby – čo je dobré zvážiť ešte pred samotnou kúpou?
Hľadáte vhodný regál na knihy pre deti? Aj pri voľbe takejto detskej knižnice je dobré zvážiť vopred niekoľko parametrov, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť vašu spokojnosť s produktom. Najdôležitejšie je premyslieť si hlavne požadované rozmery a prispôsobiť výber konkrétneho modelu potrebám vášho dieťaťa – či už z hľadiska veku, bezpečnosti alebo konkrétnych dizajnových preferencií. Skvelou voľbou u detí je hlavne detská knižnica montessori, ktorá pomôže dieťaťu prirodzenou a hravou formou získať vzťah k samotnému čítaniu.
Rozmery
Na základe množstva kníh a veku dieťaťa je dobré sa v prvom rade rozhodnúť, ako veľká má byť knižnica do detskej izby. Pri malom množstve kníh vám postačí aj nástenná polica na knihy pre deti. Naopak, ak máte kníh neúrekom, je rozhodne dobrou voľbou práve závesná knižnica. Pri menších deťoch odporúčame predovšetkým menšie varianty, ktoré je možné napevno primontovať o stenu. Hlavným dôvodom je bezpečnosť – zabránite tak nechcenému prevráteniu knižnice a vzniku úrazu. Pre staršie deti je skvelou voľbou knižnica na kolieskach, ktorú si môžu jednoducho presúvať. Alternatívou môže byť samostatne stojaca polica bez potreby zbytočného vŕtania do steny.
Materiál
Jedným z kľúčových kritérií je aj materiál použitý na zhotovenie detskej knižnice, ktorý má dôležitú úlohu predovšetkým z hľadiska bezpečnosti dieťaťa, ale aj praktickosti či dizajnu. Drevo je prírodný tvrdý materiál, ktorý poskytuje pevnosť, stabilitu a skvelú životnosť. Plastové prevedenia zas ponúkajú výrazne nižšiu hmotnosť, pestrejšie farby a jednoduchosť samotného čistenia. Zvoliť si môžete aj látkové alternatívy, ktoré sú mimoriadne pružné a mäkučké – vhodnejšie sú tak hlavne pre menšie deti, u ktorých je podstatne vyššie riziko úrazu. Stretnúť sa môžete aj s kombináciou týchto materiálov.
Ako vybrať správny písací stôl pre školáka?
Škola sa blíži a počas vyučovania bude vaše dieťa sedieť dlhé hodiny v lavici. Dlhodobé sedenie nie je pre telo najprirodzenejšie a môže škodiť zdraviu. Preto by ste svojmu školákovi aspoň doma mali písanie úloh čo najviac spríjemniť.
Dizajn
Častou otázkou je aj dizajn samotnej knižnice/police, ktorý by mal zodpovedať veku a preferenciám dieťaťa. Menšie deti preferujú poličky/knižnice s rôznymi detskými dekoráciami, napr. tvar zvieratka či vyobrazenie obľúbeného hrdinu z rozprávky. Treba však rátať s tým, že vekom sa vkus dieťaťa zmení a takéto dekorácie už dieťa nebude chcieť mať vo svojej izbe. Niekedy je tak vhodnejšie vyberať najmä produkty, ktoré sú trvácne a využiteľné aj v budúcnosti. Neskôr sa tak vyhnete opätovnému nákupu knižnice a políc len z toho dôvodu, že je na nich vyobrazený detský motív. Rovnako nezabúdajte voliť vždy taký kus nábytku, aby ladil s farbami danej izby.
Mobilita
Posledným z kritérií je práve mobilita danej knižnice/police pre deti. Statické a stabilne stojace detské knižnice sú na tom lepšie z hľadiska bezpečnosti, nakoľko pri nich hrozí oveľa menšie riziko prevrhnutia. Na druhú stanu, dieťa si mobilné knižnice na kolieskach môže svojvoľne presúvať po zemi podľa toho, ako sa mu zapáči. Rátať je však nutné s tým, že takéto knižnice sú vhodné najmä pre staršie deti a uložiť do nich dokážete iba menšie množstvo kníh a predmetov v porovnaní so statickými variantmi. Pri výbere je tak nutné spraviť kompromis a zvážiť, ktorá z možností je pre vaše potreby najvhodnejšia.
(kondela.sk)
Detské knižnice sú miestom, kde majú deti priestor objavovať nové svety a príbehy
Na záver je dôležité pripomenúť veľký vplyv detských knižníc na rozvoj kognitívnych funkcií a kreativity u detí, ale aj na budovanie pozitívneho vzťahu k samotnému čítaniu. Najlepší vplyv na takýto rozvoj má detská knižnica montessori, ktorá dokáže dieťaťu poskytnúť prirodzenú a hravú možnosť získať dobrý vzťah k čítaniu kníh. Nám už nezostáva nič iné, len popriať vašim ratolestiam príjemné chvíle strávené s knihou v ruke.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ako možno v deťoch prebudiť a podporiť radosť z kníh a čítania?
U detí je možné prebudiť a podporiť radosť z čítania kníh práve výberom detskej knižnice v detských motívoch, ktorá dokáže získať ich pozornosť. Navyše, ak má dieťa knihy vždy po ruke, je preňho jednoduhšie si vybudovať k čítaniu pozitívny vzťah.
Ako najlepšie usporiadať detské knihy na poličke?
Pri menších deťoch je lepšie knihy v regáli natočiť tak, aby obrázky na obale kníh boli ľahko viditeľné – ľahšie si tak získajú pozornosť detí. Pri starších deťoch je už dobré zoradiť knihy podľa témy alebo výšky, aby si deti navykli vyberať knihy na základe názvu či autora.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.