Praktická, organizovaná a čistá pracovná plocha je základom kvalitnej a efektívnej práce na pracovnom a písacom stole. Ochranná podložka na pracovný stôl ponúka jednoduché riešenie, ako dosiahnuť všetky tri požadované vlastnosti. Použitím podložky na stôl sa razom zbavíte neprehľadného neporiadku, nevhodného povrchu na písanie, ale aj zvýšeného rizika poškriabania samotného povrchu stola.

Pracovná podložka na stôl – čo si pod týmto pojmom predstaviť ?

Pracovná podložka na stôl je neoceniteľný doplnok ku každému písaciemu stolu, ktorý zlepší vlastnosti jeho povrchu a výrazným spôsobom uľahčí samotné písanie. Nejedná sa však len o obyčajného a praktického pomocníka k písaciemu stolu. Podložka na pracovný stôl môže mať aj ochrannú, reprezentatívnu či dekoratívnu funkciu. Ponúka jednak zvýšenú ochranu pred nečistotami, ale aj dodatočnú ochranu voči nechcenému mechanickému poškodeniu. Použitím tejto podložky sa taktiež zlepší aj reprezentácia vašej pracovnej  plochy – razom tak na stole zavládne poriadok a lepšia organizácia. Zabudnúť však nesmieme ani na to, že podložka na stôl môže slúžiť aj ako dekorácia – dokáže totiž skrášliť váš pracovný stôl a zlepšiť tak pohodu pri práci.

Podložka na pracovný stôl – aké typy podložiek poznáme?

V kamenných prevádzkach a internetových obchodoch môžete natrafiť na rôzne druhy ochranných podložiek na stôl. Najdôležitejším delením je práve delenie na základe materiálu, z ktorého sú podložky zhotovené. Z tohto dôvodu je tak vhodné pouvažovať nad tým, ktorý materiál spĺňa vaše požiadavky a očakávania. Najčastejšie si môžete vyberať medzi plastovou, textilnou, koženou či papierovou podložkou vo forme papierového plánovača.

Papierová podložka na stôl

Papierová podložka na stôl je často označovaná aj ako trhací papierový plánovač, pretože poskytuje možnosť písania na jej povrch. Využiť to môžete nielen na zapísanie krátkych poznámok, ale dokonca aj na rozplánovanie celého týždňa vopred – niektoré modely totiž disponujú potlačou v podobe kalendára či rozvrhu hodín. Každá papierová podložka obsahuje určitý počet listov, ktoré viete jednoducho odtrhnúť. Pre svoju potrebu tak môžete vždy využiť nový nezapísaný a nezašpinený list.

Výhodou tohto papierového materiálu je to, že je lacný, praktický a dobre sa naň píše. Zákazníkov však môže odradiť jeho nízka odolnosť. Zničiť ho dokáže vyliaty nápoj, ktorým celá podložka nasiakne a dôjde k vzniku neodstrániteľných škvŕn. Vývinom väčšieho tlaku na podložku ju tiež viete ľahko nenávratne zdeformovať.

VÝHODY

  nízka cena

  praktickosť

  dobre sa naň píše

  možnosť písania na podložku

  možnosť písania poznámok/plánovania

  dizajn v podobe kalendára/rozvrhu hodín

NEVÝHODY

  nízka odolnosť

  vyšším tlakom sa deformuje

  vyliatím nápoja sa nenávratne poškodí

Plastová podložka na stôl

Plastová podložka na stôl je častou voľbou mnohých zákazníkov a to z dôvodu jej skvelej odolnosti. Odolná je voči vode a rôznym tekutinám, takže sa nemusíte obávať znehodnotenia podložky nechceným obliatím. V prípade obliatia ju postačí jednoducho opláchnuť pod tečúcou vodou alebo utrieť handrou. Rovnako odolná je aj voči zvýšenému tlaku a následnej deformácii.

V porovnaní s papierovým prevedením je dostupná v širšej palete farieb a vzorov, vďaka čomu ju viete lepšie prispôsobiť samotnému interiéru izby. Za nevýhody považujeme časté zotrvávanie odtlačkov prstov na povrchu, nemožnosť písania na podložku, ale aj horšie estetické vlastnosti. Využitá je najčastejšie ako podložka na stôl pre deti.

VÝHODY

  jednoduché čistenie

  odolnosť voči obliatiu

  najvhodnejšie pre deti

  odolnosť voči deformáciám

  široká paleta vzorov a farieb

NEVÝHODY

  horšie estetické vlastnosti

  nemožnosť písania na podložku

  zotrvávanie odtlačkov prstov na povrchu

Textilná podložka na stôl

Textilná podložka na stôl je vo veľkej miere využívaná predovšetkým v kanceláriách. Dôvodom je hlavne jej reprezentatívny a profesionálny vzhľad. Obyčajne je zhotovená zo syntetických vláken alebo klasickej vlny, ktorá je veľmi príjemná na dotyk. Rovnako je dostupná v rôznych farebných prevedeniach, takže sa viete jednoducho prispôsobiť vzhľadu samotnej kancelárie.

Veľkou výhodou je, že textil dokáže veľmi efektívne ochrániť váš stôl pred oliatím, pretože dobre saje vodu a iné kvapaliny (hlavne pri podložkách zhotovených z klasickej vlny). Vyžaduje však pravidelné čistenie, aby sa zabránilo vzniku škvŕn na jej povrchu. Rátať tiež musíte s vyššou cenou.

VÝHODY

  príjemná na dotyk

  reprezentatívny a profesionálny vzhľad

  dostupnosť rôznych farebných prevedení

NEVÝHODY

  vyššia cena

  nutnosť pravidelného čistenia

Kožená podložka na stôl

Kožená podložka na stôl je považovaná za to najluxusnejšie materiálové prevedenie a jej cena je tak v porovnaní s ostatnými materiálmi najvyššia. Táto elegantná podložka na stôl je charakteristická svojou mimoriadnou odolnosťou, vďaka ktorej bude váš stôl vždy chránený voči oliatiu, odretiu či oškretiu.

Výhodou je tiež ľahké čistenie, ktoré však vyžaduje aj použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov na kožu. V prípade poškodenia kože je tiež možné ju opraviť a podložku využívať aj naďalej. Kožená podložka je najvhodnejšia do kancelárie z dôvodu skvelej ochrany písacieho stola a luxusného vzhľadu.

VÝHODY

  ľahké čistenie

  luxusné prevedenie

  mimoriadna odolnosť

  najvhodnejšie do kancelárií

  možnosť opravy poškodenej kože

NEVÝHODY

  najvyššia cena

  čistenie špeciálnymi prípravkami na kožu

Aké kritériá je dobré zvážiť pri kúpe podložky na stôl?

Pri výbere podložky na stôl do vašej domácnosti či kancelárie je dobré brať ohľad aj na niekoľko dôležitých kritérií, ktoré majú priamy dosah na spokojnosť s podložkou. Rozhodne odporúčame dobre porozmýšľať nad rozmermi podložky a typom materiálu, aby ste boli so zakúpeným produktom čo najviac spokojný. Zabúdať by ste však nemali ani na úroveň odolnosti podložky alebo jej samotný dizajn.

Rozmery podložky

Najdôležitejším kritériom pri výbere vhodnej podložky sú práve jej rozmery – prispôsobiť sa totiž musíte veľkosti povrchu stola. Podložka by nemala byť väčšia ako samotná plocha povrchu stola, aby vám pri práci prevísajúce časti podložky neprekážali. Zároveň by mala byť dostatočne veľká na to, aby pokryla čo najväčšiu plochu stola. Jedine voľbou tej správnej veľkosti zaručíte dokonalú ochranu pred poškodením stola.

Typ materiálu a jeho cena

Materiál zohráva pri podložkách významnú rolu, pretože každý z nich poskytuje rozličné výhody. Najideálnejšia podložka na písací stôl pre deti je rozhodne plastová, pretože je lacná, odolná voči kvapalinám a je možné ju jednoducho očistiť. Do kancelárií zas odporúčame drahšie materiálové prevedenia ako je textil alebo koža. Dôvodom je to, že nielen dokonale ochránia váš pracovný stôl, ale taktiež pôsobia esteticky a reprezentatívne. Rátať pri nich musíte s náročnejším čistením a vyššou obstarávacou cenou.

DOBRE VEDIEŤ:

Zvýšenú pozornosť venujte aj odolnosti podložky voči zošmyknutiu. Niektoré modely obsahujú špeciálnu vrstvu, ktorá zabezpečuje lepšiu priľnavosť podložky ku povrchu stola. Z praktického hľadiska tak odporúčame predovšetkým podložky, ktoré ňou disponujú.

Dizajn

Voľba farby a dizajnu podložky je výlučne subjektívna záležitosť. Zvoľte si tak prevedenie, ktoré vyhovuje vášmu osobnému vkusu. Pri výbere podložky na stôl však odporúčame brať ohľad na okolitý nábytok v miestnosti (a to najmä samotný pracovný stôl). Len tak budete mať zaručené, že podložka nebude pôsobiť rušivo a zbytočne na seba pútať pozornosť. Všeobecná rada však neexistuje – riadiť sa musíte vlastným estetickým cítením.  

Ochranná podložka je vhodná nielen pre deti, ale aj dospelých.

Ochranná podložka na stôl je skvelým doplnkom, ktorý je vhodný nielen pre deti, ale aj dospelých. Ceny kvalitných písacích stolov sú dnes dosť vysoké, takže ich vhodná ochrana je priam na nezaplatenie. Pevne veríme, že vďaka našim radám si budete schopný vybrať ten správny model, ktorý váš stôl udrží v čistote a bez zbytočného poškodenia.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Akú veľkosť by mala mať podložka na stôl?

Podložka by nemala byť väčšia ako samotná plocha pracovnej plochy stola a zároveň by mala byť dostatočne veľká na to, aby pokryla čo najväčšiu časť pracovnej plochy vášho stola.

Aká podložka na stôl pre deti je tá najvhodnejšia?

Najvhodnejšia podložka na stôl detská je zhotovená z plastu, pretože je odolná voči obliatiu a deformácii, lacná a jej výmena v prípade väčšieho poškodenia tak nebude drahá.

Ako možno predĺžiť životnosť podložiek na stôl?

Životnosť podložiek je možné predĺžiť pravidelnou údržbou. Plastové modely stačí jednoducho opláchnuť vodou. Náročnejšie čistenie vyžadujú textilné a kožené prevedenia.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 4 764 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 851 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 69 170 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 340 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9