Pravidelná ústna hygiena je povinnosťou každého z nás. Slúži ako prevencia voči ochoreniam ústnej dutiny, zápachu z úst či zafarbeniu zubov. Zahŕňa starostlivosť o zuby, ďasná a taktiež aj jazyk, na ktorého čistenie sa častokrát zabúda. Baktérie prítomné na jeho povrchu môžu byť jednoducho prenesené na zuby a následne ich poškodiť. Pýtate sa, ako tomu zamedziť? Odpoveď je jasná, použite čistič na jazyk!

Čo je to čistič jazyka?

Čistič jazyka je nástroj pre dôkladné očistenie jazyka v rámci každodennej dentálnej hygieny. Jeho princíp spočíva v zoškriabaní nežiaduceho filmu (biely povlak) z jazyka, ktorý pozostáva z odumretých buniek, zvyškov jedla a baktérií. Medzi typické čističe jazyka patrí škrabka a kefka na jazyk – obe tieto pomôcky vám ho vyčistia doružova.

Aký význam má čistenie jazyka?

Zo zdravotného hľadiska je čistenie jazyka mimoriadne dôležité – biely povlak na jazyku nie je skrátka ničím príjemným. Hromadenie odumretých buniek, pozostatkov jedla a baktérií vedie ku nepríjemnému zápachu z úst. Ich zoškrabanie poskytuje efektívnu prevenciu voči vzniku zubného kazu, ochorení dutín, či problémov s ďasnami a jazykom. Súčasne si vyčistíte aj chuťové poháriky, takže budete schopný lepšie rozlíšiť jednotlivé chute.

K dokonalej ústnej hygiene bezpochyby patrí aj čistenie jazyka

Ako sa používa stierka na jazyk?

Používanie stierky na jazyk je jednoduché a samotný proces trvá necelé dve minúty. Postačí vyplaziť jazyk, jemne sa dotknúť zadnej strany jazyka pomocou zaobleného konca škrabky a pomaly ňou potiahnuť smerom ku špičke jazyka. Proces môžete následne opakovať až pokým nezoškrabete všetky nečistoty z jazyka. Po vyčistení celého jazyka nezabudnite škrabku na jazyk umyť mydlom (pod prúdom teplej vody), usušiť a uskladniť v čistom prostredí.

Aké typy čističov na jazyk poznáme?

Plastová škrabka na jazyk

Plastové škrabky na jazyk disponujú dlhou rukoväťou, pričom povrch škrabacej plochy obyčajne pozostáva z jednej alebo dvoch škrabacích čepelí. Na očistenie jazyka potrebných veľa ťahov. Zoženiete ich za priateľskú sumu kdekoľvek – zvyčajne sa ich cena pohybuje od 1 € do 10 €.

VÝHODY

  dlhá rukoväť

  nízka cena

NEVÝHODY

  na správne očistenie je potrebných veľa ťahov

  nepokryje celý jazyk

  nemožno ju sterilizovať

  nutnosť ju často obmieňať

Škrabka na jazyk z nehrdzavejúcej ocele

Škrabky na jazyk z nehrdzavejúcej ocele sú jednoduché kovové čističe jazyka v tvare písmena U pre úplné pokrytie jazyka. Keďže je oceľ aj skvelým odpudzovačom baktérií, odporúčame si zvoliť celokovovú škrabku bez plastovej rukoväte. Cena nerezového prevedenia sa pohybuje od 5 € do 35 €.

VÝHODY

  úplné pokrytie jazyka

  efektívne čistenie

  odpudzovanie baktérií

  možnosť sterilizácie

  nie je nutná častá obmena

NEVÝHODY

  vyššia cena

Kefka na jazyk

Kefka na čistenie jazyka je novinkou vo svete dentálnej hygieny. Vyzerá niekedy podobne ako klasická zubná kefka, pričom jej štetiny sú značne mäkšie a sú prispôsobené na efektívne čistenie povrchu jazyka. Dokážu tak pokryť omnoho väčšiu plochu jazyka než bežná kefka. Ich cena sa pohybuje od 1 € do 10 €.

VÝHODY

  jemné štetinky

  pokrytie väčšej plochy, ako pri bežnej kefke

  nízka cena

NEVÝHODY

  potrebných veľa ťahov na správne očistenie

  nutnosť ju často obmieňať

Čistič jazyka – akým kritériám venovať pozornosť pri jeho kúpe?

Materiál

Plastové čističe jazyka sú obvykle lacnejšie, vyžadujú častú výmenu a pre dokonalé vyčistenie jazyka je nimi nutné vykonať množstvo ťahov. Naopak, nerezové škrabky sú o čosi drahšie, odpudzujú baktérie, nevyžadujú častú výmenu a umožňujú úplné vyčistenie jazyka na 1 až 2 ťahy.

Typ (kefka vs. škrabka)

Kefky a škrabky na čistenie jazyka sú na tom s efektivitou rovnako. Hlavný rozdiel spočíva v technike čistenia. Škrabka vyžaduje ťahy po povrchu jazyka na zoškrabanie nečistôt. Naopak, pri kefke sa o čistotu jazyka postarajú jemné štetinky.

Tvar

Škrabky na jazyk v tvare V sú flexibilnejšie, zvyčajne plastové a možno ich prispôsobiť šírke vašich úst. Modely v tvare U patria medzi najbežnejšie, najlacnejšie a dizajnovo najjednoduchšie, pričom dokážu pokryť celú plochu jazyka.  Posledným variantom je škrabka v tvare T, ktorá je určená pre ľudí s obmedzenou obratnosťou – disponuje totiž menšou hlavou.

Nopky a štetinky

Plastové čističe môžu byť vybavené nopkami alebo štetinkami naviac, ktoré poslúžia na zefektívnenie škrabania jazyka. Čím viac ich na výrobku nájdete, tým bude čistenie efektívnejšie.

Doprajte si zdravý a ružový jazyk

Ako ste sa mohli dozvedieť, čističe jazyka sú skvelými pomocníkmi na komfortné odstránenie odumretých buniek, zvyškov jedla či nechcených baktérií z vášho jazyka. Vďaka nim si môžete byť istý, že váš jazyk je zdravý a vždy sfarbený doružova. Pevne veríme, že sa vám tento nevšedný tip na produkt zapáčil a niečo nové ste sa vďaka nám dozvedeli.

Najčastejšie kladené otázky

Ako často meniť čistič jazyka?

Plastový čistič jazyka je vhodné meniť každé 3-4 mesiace. Kovový čistič jazyka môžete pri pravidelnom sterilizovaní využívať donekonečna, resp. až pokým na ňom nespozorujete poškodenie.

Sú na trhu aj čističe jazyka pre deti?

Áno, na trhu nájdete aj čističe jazyka pre deti, ktoré disponujú rôznymi detskými motívmi alebo redukujú dáviaci reflex. Používať by ich však nemali deti mladšie než 5 rokov.

Existuje aj alternatívna k čističu jazyka?

V prípade, ak momentálne nemáte čistič jazyka po ruke, postačí vám aj bežná zubná kefka. Hoci sa mu efektívnosťou nevyrovná, no ako jeho dočasná náhrada poslúži naozaj skvelo.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 4 871 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 66 473 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 31 434 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 86 716 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)