Každý z vás sa už nejedenkrát stretol s pojmom Black Friday alebo čierny piatok. Akcie, zľavy a výpredaje – to je nerozlučná trojka, ktorú si väčšina ľudí vybaví pri pomyslení na tento deň. Príležitosť využiť výhody tohto nákupného ošiaľu máte každoročne a to niekoľko týždňov pred začiatkom vianočných sviatkov. Black Friday však nie je spätý len s výhodnými nákupmi, ale aj množstvom marketingových ťahov a predajných trikov.

To najdôležitejšie v skratke

  Akcie, zľavy a výpredaje sú najčastejšie spájané práve s Black Friday. Obrovské výpredaje zaujmú masy ľudí túžiacich len po jednej veci – získať čisto novú elektroniku, odevy a spotrebný tovar za čo najnižšiu cenu. Samozrejme, kto by si nechcel dopriať čosi naviac a navyše ušetriť.

  Veľké zľavy rozhodne potešia, ale prípadné následky nákupov “bez rozmyslu“ už také krásne byť nemusia. Ako sa vraví: nie je všetko zlato, čo sa blyští. A to platí počas predvianočného nákupného ošiaľu dvojnásobne. Ak sa chcete vyvarovať zbytočným chybám pri nákupe, ste na správnom mieste.

  Najčastejšími prešľapmi zákazníkov sú impulzívne a nekontrolovateľné nákupy. Čo je potrebné na to, aby ste sa im oblúkom vyhli? Pomôže vám jedine obozretnosť, pripravenosť a poriadna dávka pozornosti. Ak sa naučíte zvládať tieto tri najdôležitejšie veci, nákup s chladnou hlavou máte hneď zaručený.

  V rámci pripravenosti máte možnosť spraviť niekoľko vecí, vďaka ktorým si nakúpite výhodne a súčasne nezruinujete všetky svoje financie. Predísť je totiž nutné zbytočnému zadlžovaniu sa a nákupom nepotrebných produktov len z dôvodu ich nízkej ceny. Nakupovať treba s rozumom a rozvahou.

(nakupnykompas.sk)

Čo je to vlastne Black Friday ?

Black Friday (v preklade: čierny piatok) je v podstate označenie alebo prívlastok piatka, ktorý nasleduje hneď po najdôležitejšom americkom sviatku v Spojených štátoch amerických nazývaným ako Deň Vďakyvzdania. Samotné označenie tohto piatka za čierny piatok vzniklo v americkej Filadelfii v priebehu druhej polovice 20. storočia a to z dôvodu veľmi rušnej premávky, veľkých zmätkov a obrovských dopravných zápch po Dni Vďakyvzdania.

Obchodné reťazce v priebehu niekoľkých rokov využili obrovskú popularitu pojmu Black Friday na marketingové účely. Odvtedy sa tak Black Friday považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky a obdobie akcií, zliav a výpredajov za mimoriadne nízke ceny. Každoročne takto obchodné reťazce dokážu do svojich predajní a e-shopov pritiahnuť rekordné množstvá zákazníkov. Tento populárny trend sa časom dostal aj na Slovensko, kde sa očividne veľmi úspešne ujal.

Slovenský Black Friday, na rozdiel od toho amerického, však väčšinou trvá jeden až dva týždne. V rámci tohto obdobia tak máte možnosť zakúpiť si oblečenie, elektroniku a rôzny spotrebný tovar vo veľkých zľavách a za veľmi výhodné ceny.

Black Friday, teda čierny piatok je pre mnohých príležitosť ako ušetriť desiatky, až stovky Eur pri nákupe.

Ako sa na Black Friday pripraviť ?

Využiť Black Friday na výhodný nákup rôzneho druhu produktov rozhodne nie je zlý nápad. Samotný nákup však vyžaduje zachovanie rozvahy a zvýšenú pozornosť zákazníka v tomto období. Na nákupy počas tohto komerčného sviatku je tak vhodné dostatočne sa pripraviť. Ako na to? Základom je zostavenie prijateľného rozpočtu pre nákupy, príprava nákupného zoznamu a poctivé sledovanie cenového vývoju daného produktu.

Stanovenie rozpočtu

Veľkým problémom čierneho piatku je možnosť podľahnutia zľavovému ošiaľu, ktoré následne vedie ku nekontrolovateľným nákupom. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že miniete väčšiu sumu peňazí než ste mali pôvodne v pláne. V prípade nákupu na splátky hrozí až obrovské zadlženie sa. Najlepšou prevenciou voči takýmto problémom je stanovenie prijateľného rozpočtu, ktorý vám pomôže ustrážiť si svoje financie. Správne stanovený rozpočet by nemal ohroziť pokrytie vašich každodenných výdavkov. Mali by ste byť tak schopný bez problémov vyžiť aj bez tejto sumy peňazí. Taktiež pri kúpe tovaru formou pôžičky si vždy dopredu rozmyslite, či budete schopný ju aj dlhodobo splácať.

Nákupný zoznam

Nekontrolovateľným nákupom sa môžete jednoducho vyhnúť aj zostavením nákupného zoznamu, ktorý vám dokáže veľmi efektívne pomôcť udržať sa v rámci vami zvoleného rozpočtu. To platí jednak pri nákupe osobne v predajni, ale aj pri online objednávkach. Práve vďaka nákupnému zoznamu tak predídete nákupu takých vecí, ktoré neskôr nevyužijete a kupujete ich len za vidinou nízkej ceny. V tomto nákupnom zozname odporúčame všetky položky priorizovať podľa dôležitosti – resp. zoradiť si všetky produkty podľa toho, ako veľmi ich potrebujete. Samozrejme, zoznam majte počas nákupu vždy poruke, aby ste sa mohli podľa neho orientovať.

Predčasne vypracovaným nákupným zoznam predídete nekontrolovateľným nákupom.

Cenový vývoj produktu

Základným pravidlom pri každom nákupe je neriadiť sa podľa veľkosti zľavy, ale cenového vývoju daného produktu. U mnohých predajcov je zvykom zdražovať jednotlivé produkty pred zľavovaním, aby výsledná zľava bola väčšia. Čím je totiž zľava väčšia, tým viac zákazníkov dokáže prilákať. Jedinou cestou ako bojovať proti takýmto nekalým marketingovým ťahom je poctivé sledovanie cenového vývoju produktov. Takýto prieskum o cenách produktov môžete realizovať za pomoci internetových porovnávacích portálov, vďaka ktorým si tak viete jednoducho overiť výhodnosť vašej kúpy a súčasne sa vyhnúť predraženým produktom.

Vrátenie tovaru

Pri nákupe počas čierneho piatku sa môže stať, že kúpu produktu obanujete a budete ho chcieť vrátiť späť. Je tu však jeden háčik. Pri nákupe osobne na prevádzkach vám vrátenie tovaru nemusia uznať. Každý kamenný obchod má totiž vlastné podmienky na vrátenie tovaru, ktoré je potrebné dodržať. Samozrejme, vrátiť je vždy možné iba nepoškodený tovar v pôvodnom balení. Pri nákupe online máte zo zákona možnosť tovar vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu. Všeobecná rada ohľadom jednoduchého vrátenia tovaru je nakupovanie u spoľahlivých a zákazníkmi overených predajcov. Vyhnete sa tak zbytočným problémom s vrátením tovaru.

(nakupnykompas.sk)

Viete čomu sa vyvarovať počas Black Friday? Toto sú najväčšie chyby zákazníkov…

Skvelé akcie, veľké zľavy a masívne výpredaje dokážu človeka prilákať veľmi ľahko. Niet sa však čomu čudovať – veď koho by nepotešilo zakúpiť si niečo pre seba a navyše výhodne. Občas sa však oplatí nachvíľu sa zastaviť a nekonať unáhlene. Samotný nákup tovaru si je lepšie najprv poriadne rozmyslieť, aby ste sa vyhli následným komplikáciám a dlhom. Najväčší pozor si dávajte na rôzne predajné triky, ale aj impulzívne a nekontrolovateľné nákupy.

Impulzívne nákupy sú najväčšou chybou

Najčastejšou chybou väčšiny zákazníkov sú impulzívne nákupy počas Black Friday. Riešenie tohto problému je však jednoduché ako “facka”. Skontrolujte a presvedčte sa, či daný produkt naozaj potrebujete. Kupovať niečo nepotrebné len preto, že je to v zľave, je naozaj hlúposť. Skvelou pomôckou môže byť práve vytvorenie nákupného zoznamu, podľa ktorého sa viete počas nákupu orientovať – vďaka nemu tak kúpite naozaj len to potrebné.

Nekontrolovateľné nákupy vás ekonomicky zruinujú

Pre každého zákazníka je ľahké sa nechať uniesť zľavami, ktoré ponúkajú na každom rohu. Vidina lacnej a výhodnej kúpy sa pri väčšom počte položiek môže zmeniť na poriadny balík, ktorý vie doslova zruinovať váš rozpočet. Nevyhnutné je tak rázne zakročiť v ten správny moment, aby ste zabránili vzniku finančných problémov. Odporúčame vám tak z nákupného košíka vyhodiť tovar, o ktorého kúpe by ste za bežných okolností ani len neuvažovali. Taktiež pouvažujte či je daná kúpa opodstatnená – niekedy sa totiž viac oplatí staršie veci len opraviť.

Predajné triky

Black Friday je okrem výhodných zliav známy aj vďaka agresívnym marketingovým trikom. Niektoré obchodné reťazce zvyknú umelo navyšovať ceny produktov pred čiernym piatkom, aby mohli následne produkty predávať vo väčších zľavách. Odporúčame preto sledovať cenový vývoj daného produktu na rôznych porovnávacích portáloch, aby ste si overili výhodnosť kúpy daného produktu. Takýmto spôsobom sa vyhnete nákupu nechcených a zbytočne predražených produktov.

Pri nákupe počas Black Friday buďte obozretný, aby ste kúpili naozaj výhodne.

Ak budete obozretný, Black Friday ponúka skvelú príležitosť na výhodný nákup

Názor na Black Friday si musí každý spraviť sám. Faktom je, že čierny piatok ponúka každému zákazníkovi skvelú príležitosť zakúpiť si množstvo elektroniky, odevov či spotrebného tovaru za veľmi výhodné ceny. Zvýšenú pozornosť však musíte venovať tomu, aby ste neprepadli nákupnej horúčke a marketingovým ťahom obchodných reťazcov. Ak si dokážete zachovať pri nákupoch chladnú hlavu, výsledkom bude bezpečný a výhodný nákup.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ako sa vyhnúť podvodom a falošným zľavám počas Black Friday?

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť falošným zľavám a podvodom je sledovanie cenového vývoja daného produktu na rôznych porovnávacích portáloch, aby ste si overili výhodnosť kúpy daného produktu v zľave.

Má zmysel nakupovať na Black Friday online alebo osobne v obchodoch?

Zmysel má nakupovať osobne v obchodoch, ale aj online v e-shopoch. Treba si však vždy zachovať rozvahu či ostražitosť pri nákupe a súčasne nezabudnúť na overenie výhodnosti kúpy daného produktu.

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9