Trápia vás otázky ohľadom kúpy kávovaru? Neviete, ako si vybrať ten správny? Radi vám pomôžeme. Ako dobre mnohí viete, káva pripravená kávovarom je oproti tej zalievanej omnoho zdravšia. A práve preto je jeho kúpa skvelým nápadom. Pri výbere toho správneho sa však občasní kávičkári, ale aj milovníci kávy často strácajú. Ponuka kávovarov je totiž mimoriadne pestrá a na trhu je množstvo druhov a typov. No nebojte sa, postupne si prejdeme každý z nich. Preberieme si ich jednotlivé výhody, aby ste si vedeli vybrať ten správny kúsok podľa vašich potrieb. Neváhajte, a poďte sa s nami na to pozrieť bližšie.

To najdôležitejšie v skratke

V úvode článku sa dozviete, prečo je vlastne dobré si taký kávovar zaobstarať. Oboznámite sa s jeho skvelými výhodami, ktoré využijete doma, v práci či dokonca aj na cestách. Doprajete si vďaka nemu zdravú a čerstvú kávu s rozmanitou chuťou a nezabudnuteľnou vôňou. Ak túžite po káve so skvelou chuťou, kúpa kávovaru je teda skvelá voľba.

Dôležité je však vybrať si ten správny. Na výber máte medzi pákovými, automatickými, kapsulovými, moka kanvičkami, predkvapkávačmi alebo aj špeciálnymi druhmi ako french press, aeropress či vákuum pot. Jednotlivé typy samozrejme disponujú určitými výhodami a nevýhodami, ktoré sú v článku podrobne rozobraté.

Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi tie najdôležitejších z nich patrí hlavne objem nádrže na vodu, typ konvičky pri kanvicových typoch kávovarov, príkon zariadenia, jednotlivé funkcie, cena, rozmery či tlak prístroja. Výber kávovaru so správnymi parametrami pre vaše potreby je zárukou vašej spokojnosti.

Voľbu toho správneho kávovaru vám určite zjednoduší aj zhrnutie pätice najznámejších a najobľúbenejších značiek, ktoré sa venujú ich predaju –  ide o značky De´Longhi, Krups, Nespresso, Jura, či Philips. Nechýba však ani rozdelenie zariadení do jednotlivých cenových kategórií či zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť.

Prečo si zaobstarať kávovar?

Najčastejším spôsobom prípravy kávy v našich končinách je zalievaná káva. Príprava takejto kávy vyžaduje jemné mletie pre dobré vylúhovanie samotnej kávy. Postup je jednoduchý – do šálky nasypete želaný objem kávy, ktorý zalejete vriacou vodou a počkáte 3-5 minút na usadenie kávy. Tento spôsob prípravy kávy nie je však veľmi zdravý. Dôvodom je dlhé lúhovanie zrniečok kávy, ktoré negatívne vplýva na srdce či žalúdok človeka. Tento problém razom vyriešite zakúpením kávovaru, ktorý vám okrem zdravej kávy zabezpečí aj jej rozmanitú chuť a pôžitok z jej prípravy.

Aké typy kávovarov poznáme? Nájdite ten správny kúsok pre vás.

Kávovar na predkvapkávanú kávu

Predkvapkávače, resp. kávovary na prekvapkávanú kávu sú vhodné predovšetkým tam, kde sa pije káva vo veľkom. Spomedzi všetkých druhov kávovarov dokáže pripraviť najviac kávy, pričom samotná príprava je rýchla a ľahká. Pri tomto type kávovaru sa využíva mletá káva, ktorú je nutné ručne nadávkovať.

Výsledná káva nie je tak silná (narozdiel od typu kávovaru na espresso) a jej chuť závisí predovšetkým od vami zvoleného filtra –  kúpa nekvalitného filtra teda dokáže výrazne zhoršiť kvalitu samotnej kávy. Výhodou je jeho nižšia cena a menšie rozmery v porovnaní so zložitejšími typmi.

VÝHODY

  dokáže pripraviť veľké množstvá kávy

  jednoduchá a ľahká obsluha

  nižšia obstarávacia cena

  menej silná káva

NEVÝHODY

  nekvalitné filtre pokazia chuť kávy

  potreba dávkovať kávu ručne do spotrebiču

Pákový kávovar

Pákové kávovary sú určené hlavne pre tých, ktorí si radi vychutnávajú aj samotný proces prípravy kávy. Aj profesionálni baristi odporúčajú práve tento typ kávovaru, keďže môžu mať celý proces jednoducho pod palcom a môžu pri výrobe kávy experimentovať. Obvykle sa pri tomto type kávovaru nápoj pripravuje z mletej kávy, ktorú je potrebné vo vhodnom množstve natlačiť do páky kávovaru.

Rovnako si taktiež musíte odmerať potrebné množstvo vody do nádobky. Následne je potrebné dať samotnú páku do polohy smerom k vodnej tryske. Počítať musíte aj s nutnosťou manuálneho čistenia a odvápnenia zariadenia.

VÝHODY

  nižšia cena

  priama kontrola celej prípravy kávy

  odporúčané profesionálnymi baristami

  príprava rôznych nápojov

NEVÝHODY

  nutnosť pravidelného manuálneho čistenia

  potreba mletej kávy

  nutnosť odmerať potrebné množstvo vody

  zložitá a časovo náročná príprava kávy

Automatický kávovar

Automatické kávovary sú najzložitejšie a najdrahšie kávovary na trhu, no zároveň ich používanie je oproti tým ostatným mimoriadne jednoduché a hlavne pohodlné. Jediné, čo stačí spraviť je vybrať si svoju šálku, stlačiť tlačidlo a počkať kým sa vám pohár naplní. Ide o kávovar s mletím kávy a súčasne smart kávovar.

Starostlivosť o zariadenie spočíva väčšinou v dopĺňaní kávových zŕn alebo vody, keďže samotné čistenie a odvápnenie si kávovar spravuje sám a automaticky. Rovnako tieto zariadenia disponujú množstvom funkcií. Automatické kávovary sú vhodné pre každého, kto nemá v obľube dlhú prípravu kávy, ale vždy si chce dopriať kvalitu ako od pravého baristu.

VÝHODY

  jednoduchá obsluha

  skvelá kvalita kávy

  príprava rôznych nápojov

  minimálna údržba

  množstvo dodatočných funkcií

  vždy čerstvo zomletá káva

NEVÝHODY

  vyššia cena

  väčší rozmer

  nemožnosť zmeniť chuť kávy

Kapsulový kávovar

Kapsulové kávovary pripravujú kávu za využitia kapsúl – na prípravu chutnej kávy vám stačí len naplniť nádobku s vodou a do spotrebiča vložiť samotnú kapsulu. Tento typ kávovaru je vhodný pre ľudí, ktorí nechcú míňať množstvo peňazí za drahé automatické kávovary, no súčasne nechcú prípravou kávy strácať zbytočne čas.

Spotrebič nie je veľmi veľký, takže nepotrebuje veľa voľného priestoru. Samozrejmosťou pri tomto type je široký výber jednotlivých druhov káv a nápojov. Počítať je však nutné so zvýšenou cenou za jednu šálku kávy a rovnako menšou ekologickosťou samotnej výroby kávy, keďže kapsule sú jednorazové.

VÝHODY

  nízka cena

  jednoduchá obsluha

  minimálna údržba

  kvalitná káva

  malé rozmery spotrebiču

  príprava rôznych káv, kakaa alebo čaju

  tichá prevádzka

NEVÝHODY

  vyššia cena na jednu šálku kávy

  najmenej ekologický typ

  chýbajú odrodové kávy

Moka konvička

Moka konvičky sú určené pre tých, ktorí zbožňujú originálnu taliansku kávu. V spodnej časti tohto kávovaru sa nachádza nádobka na vodu – tu sa voda varí. Vzniknutá para spôsobí tlak, ktorý následne vodu pretláča cez sitko, v ktorom je umiestnená mletá káva. V hornej časti sa už potom bude nachádzať váš hotový kávový alebo iný nápoj.

Káva pripravená touto metódou je silná a samotná príprave nie je veľmi náročná. Tento kávovar môžete získať už za nízku cenu, preto si ho dovoliť môže naozaj každý. V kuchyni vám nezaberie veľa miesta vďaka svojim kompaktným rozmerom – nebude vám tak nikde na kuchynskej linke zavadzať.

VÝHODY

  nízka cena a jednoduchá obsluha

  silná a kvalitná káva

  malé rozmery spotrebiču

  typická talianska káva

NEVÝHODY

  príprava pod tlakom

  riziko prepálenia kanvice pri nepozornosti

absencia prípravy iných druhov nápojov

French press

French press je v podstate valcová nádoba s piestom obsahujúcim filter. Základom tohto spôsobu prípravy kávy je pritlačenie mletej kávy na dno šálky, čím sa docieli rozmanitosť a koncentrovanosť kávy. Hlavnou výhodou tejto metódy je predovšetkým nízka obstarávacia cena a nezameniteľná chuť samotnej kávy. French press je vhodný pre každého, kto si potrpí na kvalitu a to nech je kdekoľvek. Tento typ kávovaru vďaka svojim kompaktným rozmerom využijete doma, na chate či v práci. Nevýhodou môže byť pre niekoho výsledok – káva má menší obsah krému než je obvyklé u iných typoch kávovarov. 

Príprava kávy pomocou French pressu je principiálne jednoduchá. Mletá káva sa vloží do nádoby, klasicky sa zaleje vriacou vodou a istý čas ju ponecháme lúhovať sa. Následne jemným tlakom piesta s filtrom dôjde ku oddeleniu nápoja od mletej kávy. Nakoniec sa nápoj preleje do šálky.

VÝHODY

  jednoduchá a rýchla obsluha

  nízka cena

NEVÝHODY

  kávy s malým obsahom krému

Aeropress

Aeropress je moderný spôsob prípravy kávy, ktorý je založený na princípe vzduchového tlaku. Filtrácia kávy teda prebieha pomocou vzduchu cez papierový filter, pričom hotový nápoj sa pomocou piestu pretlačí až do vašej šálky. Aeropress môžete získať za pomerne nízku obstarávaciu cenu, pričom vďaka svojej nízkej hmotnosti a kompaktnej veľkosti je vhodným spoločníkom na cestách.

Kávovar je samozrejme nutné čistiť, no postačí ho jednoducho opláchnuť alebo umiestniť do umývačky riadu. Jedinou nevýhodou je nutnosť pravidelnej kúpy a výmeny jednotlivých filtrov.

VÝHODY

  jednoduchá a rýchla obsluha

  nízka cena

NEVÝHODY

  kávy s malým obsahom krému

Vacuum pot

Vacuum pot je určený predovšetkým pre tých, ktorí zbožňujú prípravu kávy. Tento druh kávovaru je založený na princípe vodnej pary – no samotná príprava je pomerne zložitá. Netradičný spôsob prípravy kávy je nepochybne zaujímavý a pri jeho používaní si precvičíte nejeden fyzikálny zákon, no rozhodne ho neodporúčame na každodenné použitie.

Veľkou nevýhodou je aj to, že dokáže pripraviť len malé množstvo kávy za pomerne dlhý čas.

VÝHODY

  zaujímavý proces prípravy kávy

NEVÝHODY

malá produkcia kávy

  príprava trvá dlho

DOBRE VEDIEŤ:

Na trhu taktiež nájdete aj iné skupiny kávovarov – môže ísť napríklad o retro kávovar, vstavaný kávovar alebo prenosný/cestovný kávovar, ktorý oceníte hlavne na cestách. Rovnako si vybrať môžete z rôznych dizajnov, takže si viete ľahko nájsť kávovar, ktorý bude ladiť s farbami vašej kuchyne.

Na čo sa zamerať pri kúpe, aby ste si dopriali ten najlepší kávovar do domácnosti?

Objem nádrže a typ konvičky

Objem nádrže na vodu sa môže pohybovať od 0,3 litra do 2 litrov. Samozrejme, čím je objem nádrže väčší, tým menej často je nutné nádrž dopĺňať. Všetko záleží od vašich potrieb – ak chcete maximálne pohodlie, rozhodne si zvoľte kávovar s veľkým objemom nádrže. Ak hľadáte niečo na cesty, stačí vám nádrž s čo najmenším objemom. Pri modeloch vo forme konvičky si rovnako môžete vybrať aj materiál z ktorého je samotný kávovar a teda aj nádržka zhotovená – ide o sklenené, plastovév alebo kávovary vo forme termosky.

Príkon

Príkony kávovarov môžu nadobúdať rôzne hodnoty. Väčšinou sa pohybujú v rozmedzí od 300 W do 1800 W, pričom so zvyšujúcim sa príkonom nerastie len výkon zariadenia, ale aj jeho spotreba. U modeloch s nižším príkonom nečakajte veľké množstvo funkcií. Naopak, modely nad 1000 W už disponujú rôznorodými funkciami a dokážu pripraviť veľké množstvo kávy za čo najkratší čas.

Funkcie

Funkcie kávovaru sú kľúčové pre dostatočný komfort pri používaní samotného kávovaru. Medzi najčastejšie a najvyužívanejšie funkcie patrí automatické vypnutie kávovaru pre šetrenie elektrickej energie, integrovaný mlynček a trvalý filter pre jednoduchšiu obsluhu, časovač, automatické odvápnenie zariadenia uľahčujúce jeho čistenie, ohrievač šálky, možnosť prípravy viacerých druhov káv, funkcia Bluetooth či dotykový displej pre pohodlný výber vami preferovaného nápoju.

Niektoré kávovary disponujú viacerými funkciami, ako napríklad voľbou preferovanej kávy (zdroj: Philips)

Cena

Samozrejme dôležitým parametrom pre zákazníka je aj cena kávovarov. Modely s jednoduchou manuálnou obsluhou a minimom funkcií zoženiete už za pár eur. Ak však túžite po kávovare, ktorý poskytuje maximálny komfort pri používaní a má množstvo funkcií (napr. automatické kávovary), rozhodne je nutné siahnuť hlbšie do peňaženky.

Tlak

Tlak je jedným z najdôležitejších parametrov v kávovaroch espresso. Tento údaj udáva limit tlaku samotného čerpadla kávovaru. Obvykle by sa jeho hodnoty mali pohybovať medzi 7-15 bar-ov pre dokonalú extrakciu kávy. O kávovaroch s hodnotou nižšou ako 7 bar-ov ani len nepremýšľajte, pretože výsledná káva bude mať slabšiu a horšiu chuť.

Najlepší kávovar do domácnosti – známi výrobcovia a predajcovia na trhu

De´Longhi

De´Longhi je talianska značka sídliaca v Trevise, ktorá sa venuje predovšetkým produkcii domácich/kuchynských spotrebičov rôzneho druhu, klimatizačných zariadení, kuchynských nožov, žehličiek, prístrojov na výrobu zmrzliny či elektrických vysávačov. Svetoznámou sa značka stala aj výrobou kávovarov. Test kávovarov tejto značky má skvelé výsledky. Vo svojej ponuke ukrýva radu kvalitných pákových a plnoautomatických kávovarov.

Krups

Krups je svetoznáma značka, ktorá sa venuje predaju kávovarov. Značka je známa svojou precíznosťou, profesionalitou a spokojnosťou zákazníkov. Jej história siaha až do roku 1846. V rámci jej sortimentu nájdete prístroje na prípravu kávy v elegantnom prevedení, ale aj preslávené Dolce Gusto kávovary. Tie sú známe možnosťou pripraviť teplé, ale aj studené druhy nápojov. Test kávovarov tejto značky má taktiež skvelé výsledky.

Nespresso

Nespresso je známa značka, ktorá sa môže pýšiť svojimi kávovarmi fungujúcimi na báze kapsúl. Pomocou nich si viete dopriať kvalitnú kávu doma alebo v práci, ktorá chutí rovnako skvelo, ako tá z kaviarne. Elegantné prevedenie kávovarov dopĺňa pestrý výber kapsúl, vďaka ktorým máte možnosť širokého výberu kávy. Rovnako máte možnosť prípravy aj iných nápojov, napr. mliečnych drinkov.

Jura

Jura je švajčiarska spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1931. V súčasnosti je známa predovšetkým výrobou plnoautomatických kávovarov, ktoré sú distribuované do krajín celého sveta. Značka si zakladá hlavne na kvalite produktov, skvelom servise, dobrom prístupe k zákazníkom a štýlovom dizajne kávovarov. Ambasádorom značky Jura je profesionálny tenisový hráč Roger Federer.

Philips

K veľmi populárnym značkám kávovarov patrí aj Philips, ktorý je známy nielen kvalitou svojich výrobkov, ale aj skvelými cenami. Produkty tejto značky sa môžu pochváliť jednoduchým ovládaním, všestrannosťou, moderným dizajnom a desiatkami funkcií. Philips v rámci svojho sortimentu kávovarov ponúka predovšetkým automatické, poloautomatické, prekvapkávacie alebo kávovary na latte a cappuccino.

Ako vybrať kávovar podľa ceny? Výber je naozaj veľmi bohatý.

  • Kávovary v cenových reláciách do 50 €

V rámci cenových relácií do sumy 50 € zoženiete predovšetkým kávovary vyžadujúce manuálnu obsluhu a ide teda o zariadenia fungujúce na jednoduchom princípe. Jedná sa predovšetkým o produkty ako moka kávovar, frenchpress alebo aeropress.

  • Kávovary v cenových reláciách od 50 € do 250 €

V rámci cenových relácií od 50 € do 250 € zoženiete predovšetkým kvalitné kapsulové kávovary alebo základné pákové kávovary. Rozmerovo ide o menšie prístroje, takže sú skvelou voľbou pre zákazníkov s obmedzenými priestorovými možnosťami. V tejto cenovej kategórií nájdete
aj najlacnejšie automatické kávovary.

  • Kávovary v cenových reláciách od 250 € do 500 €

V rámci cenových relácií od 250 € do 500 € zoženie momentálne najpredávanejšie automatické kávovary, ktoré disponujú množstvom funkcií a možnosťou prípravy rôznych druhov nápojov. Ak hľadáte niečo kvalitné a poskytujúce maximálne pohodlie, táto cenová relácia je určená pre vás.

  • Kávovary v cenových reláciách nad 500 €

V rámci cenových relácií nad 500 € už nájdete ponuku automatických kávovarov v luxusných prevedeniach alebo profesionálne pákové kávovary. Rátať môžete so skvelou kvalitou, množstvom funkcií, moderným dizajnom s dôrazom na detail. Táto cenová kategória je určená pre naozajstných fajnšmekrov.

Občasní kávičkári, ale aj milovníci kávy na kávovary nedajú dopustiť.

Milovníci kávy si kávovary pochvaľujú a nedajú na ne dopustiť. Nielenže káva pripravená pomocou nich je omnoho zdravšia než tá zalievaná, no naviac ponúka rozmanitú a nezameniteľnú chuť. Nehovoriac o pohodlí, ktoré niektoré druhy kávovarov poskytujú. Množstvo kávovarov na trhu vám umožňuje vybrať si naozaj to, po čom túžite. Výber kávovaru nepochybne nie je hračka, no my pevne veríme, že sme vám s tým pomohli.

Najčastejšie kladené otázky

Prečo je potrebné odvápňovať kávovar?

Odvápnenie kávovaru je dôležité, pretože usadeniny vodného kameňa dokážu upchať jeho jednotlivé  komponenty. To môže viesť ku spomaleniu ohrevu vody alebo dokonca až ku vážnemu poškodeniu zariadenia.

Ako často je potrebné odvápňovať kávovar?

Každý stroj je rozlične postavený a neexistuje univerzálna sada pokynov pre ich odvápnenie. Z tohto dôvodu odporúčame, aby ste sa pri čistení a odstraňovaní vodného kameňa riadili pokynmi v pribalenom manuáli.

Čo všetko ovplyvňuje chuť kávy?

Samotnú chuť kávy ovplyvňujú predovšetkým faktory, ako sú pôda a podnebie, druh kávovníka, nadmorská výška rastu, čas zberu, druh spracovania (mokré a suché), praženie a samozrejme v neposlednom rade aj príprava kávy.

Je možné kávovarom pripraviť aj iný nápoj?

Áno, niektorými kávovarmi je možné pripraviť aj iný nápoj ako je káva. Táto možnosť závisí predovšetkým od typu kávovaru a jeho princípu fungovania. Príkladom kávovaru pripravujúceho aj iné nápoje je plnoautomatický kávovar.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 2 772 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 302 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 170 377 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 35 445 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
5/5 - (3 votes)