VÝHODY AKUMULÁTOROVÝCH PREREZÁVACÍCH PÍL?

Akumulátorová prerezávacia píla nájde svoje uplatnenie, ak plánujete orezať ťažko dostupné konáre väčšieho priemeru na strome bez použitia rebríka. Jej výhody oceníte v strmom terénne, ako aj v prípade ak nechcete poškodiť kmeň a konáre stromu. Vďaka teleskopickej rukoväti a otočnej hlave sa dostanete aj na ťažko prístupné miesta.

bez potreby dokupovania drahého benzínu alebo ťahania kábla

 v porovnaní s motorovými pílami sú veľmi tiché

 jednoduché štartovanie

 žiadne exhalácie (šetrné voči životnému prostrediu)

 minimálna údržba

– PRVÝ DOJEM –

Pri rozbaľovaní produktu, ktorý je zabalený do kartónovej krabice sa vám naskytne pohľad na zabalenie jednotlivých častí dodatočne ešte do sáčkov. V bielych krabičkách nájdete zabalený akumulátor (batéria) a akumulátorovú nabíjačka pre ich väčšiu citlivosť pri prevážaní. Samozrejmosťou je návod na použitie. V balení nájdete aj reťaz na pílenie a lištu na pílu. Aby ste ju mohli po zakúpení používať nezabunite na olej pre reťaz, ktorý nebýva súčasťou balenia.

Materiálové prevedenie hodnotíme, ako prijateľné, ak berieme do úvahy zohladnenie použitia, kde sa vyžaduje nízka hmotnosť z dôvodu manipulácie. Tvrdený plast a hliníková teleskopická rukoväť sú dobre dielensky spracované. Pôsobí na nás stabilne s jednoduchým a intuitívnym návodom na zostavenie. Pri lepšej predstavivosti dokážete poskladať aj bez návodu. Kompletné zostavenie netrvá dlhšie, ako pár minút a to bez potreby akéhokoľvek skrutkovača. Pre tých menej zdatných je priložený návod, vrátane obrazovej prílohy.

Nemecký výrobca elektrického náradia nesklamal a vhodne zvolil kompromis medzi užívateľským používaním a zvolenými materiálmi.

Zabalené komponenty akumulátorovej prerezávacej píly

Rozbalené komponenty akumulátorovej prerezávacej píly

– TECHNICKÉ PARAMETRE –

 • pílová lišta s dĺžkou 200 mm
 • maximálna dĺžka rezu 170 mm
 • teleskopická rukoväť s možnosťou predĺženia až o 94 cm
 • nastavenie rukoväte do štyroch polôh
 • hlava píly umožňuje nastavenie 7 úrovní, až 90°
 • rýchlosť rezania je 3,76 m/s
 • rozstup reťaze 3/8“ (33 zubov)
 • objem olejovej nádrže 125  ml
 • hmotnosť 3,9 kg
 • hlučnosť 81,05 dB
 • akumulátor s kamapicou 3 Ah a 18V; čas nabíjania cca. 1h 15 min.
 • rozmery (h x š x v) cca. 122 x 205 x 1215 mm

– OBSAH BALENIA A SKLADANIE –

Akumulátorová prerezávacia píla prišla v rozloženom stave, ktorú tvorili tri hlavné celky a to: teleskopická tyč, rukoväť a hlavná pohonná jednotka (motor) zabezpečujúca plynulý chod pílovej reťaze. Na tieto hlavné celky sa pripevňuje pílová lišta s reťazou, prídavná stredová rukoväť, popruh a akumulátor bez ktorého by to nešlo. Akumulátor odporúčame pred použitím nabiť, prišiel len čiastočne nabitý.

Kompletné zloženie vám zaberie pár minút a nie je potrebné používať dodatočné nástroje. Pri nasadzovaní reťaze nie je na škodu použiť rukavice.

RUKOVÄŤ A JEJ DETAILY

Polohu rukoväte určujú výstupky (bodky) na otočnom kĺbe. Na obrázku máte možnosť vidieť aj miesto umiestenia akumulátora a uchytenie teleskopickej tyče. Uchytenie teleskopickej tyče je jednoduché a doslova hotové do pár sekúnd.

PREVODNÁ A POHONNÁ JEDNOTKA

Prevodná jednotka zabezpečujúca zmenu pohybu a správne fungovanie chodu reťaze.  Súčasťou je aj olejová nádrž s objemom 125 ml a ukazovateľom stavu oleja. Otočné koleso slúži na povolenie krytu a nastavenie napnutia reťaze.

Rozobratá prevodná jednotka s pohľadom na ozubené koleso (výstupky z vnútornej strany). Osadenie pílovej lišty pridržiavanej vnútorným magnetom (sivá lesklá plocha).

Pohľad na pohonnú jednotkou s kovovým zakončením a vnútorným ozubením. Čierny výstupok slúži na uzamknutie protiľahlých komponentov.

Spojenie pohonnej jednotky (motorovej časti) s prevodnou jednotkou jednoduchým nasadením a pootočením.

AKUMULÁTOR A NABÍJAČKA

Prerezávacia píla je dodávaná vrátane jedného Li-Ion akumulátora a nabíjačky. Akumulátor má kapacitu 3Ah a disponuje napätím 18V čo mu zabezpečuje pomerne solídne parametre. Výdrž akumulátora závisí od viacerých faktorov akou je exterérová teplota, druh prerezávanej dreviny (tvrdá, mäkká), záťaž (nonstop pílenie vs. občasné) a iné. Ak máte na pláne väčšie prerezávanie, určite odporúčame zadovážiť si ešte jeden akumulátor. Aktuálny stav akumulátora sa vám zobrazí dotykom na plochu vykreslenej baterky bielou farbou (viď. pohľad na akumulátor zhora).

Doba nabíjania akumulátora je výrobcom udávaná na 1 hod. 15 min. Zo skúseností je to o niečo kratšie cca. 45 min. – 1 hod. Nabíjačka má na zadnej strane predripravené otvory v prípade zavesenia na stenu.

DOBRE VEDIEŤ:

Výhodou Li-Ion akumulátora je nabíjanie kedykoľvek bez zníženia nabíjacej kapacity. Aj pri čiastočnom vybití a nabíjaní sa výkon a výdrž batérie nezníži. Životnosť takýchto typov akumulátorov je na urovni 500 – 800 nabíjacích cyklov.

NEPOSTRÁDATEĽNÉ DOPLNKY

Dôležitou súčasťou akumulátorovej prerezávacej píly sú nepochybne doplnky bez ktorých by práca bola veľmi obtiažna. Prídavná rukoväť s nastaviteľnou výškou úchopu vám padne vhod pri maximálnej dĺžke teleskopickej tyče, ramenný popruh zas oceníte pri dlhšej práci a poistnú maticu na predĺženie teleskopickej tyče v prípadoch ťažšie dostupných výškových miest.

– SKÚSENOSTI S PREREZÁVACOU PÍLOU Einhell GE-LC 18 LI T Kit Expert Plus

Pred samotným použitím píly nezabudnite na doliatie oleja, aby jej chod bol plynulý a všetko fungovalo, tak ako má. Skontrolujte napnutie pílovej reťaze, nabitie akumulátora a nezabudnite ani na ochranný štít, prípadne pracovné okuliare pre vašu väčšiu bezpečnosť.

Prvý krát sme sa rozhodli použiť prerezávaciu pílu na ovocných stromoch (jablone, slivky). Musíme ju ohodnotiť, ako vhodné náradie, ktoré určite pri takejto práci využijete. Svoje opodstatnenie má predovšetkým pri hrubých konároch, kedy si nevystačíte s bežnými nožnicami. Práca s ním bola na začiatku hlavne o spoznávaní a zisťovaní, ako pracovať čo najefektívnejšie bez potreby vynaloženia veľkej námahy. Môžete nadobudnúť pocit, že práca s prerezávacou pílou je nemotorná a zbytočne komplikovaná.

Akonáhle, ale pochopíte ako správne držať rukoväť, ako si nastaviť ramenný popruh, aby ste celú váhu nemali na rukách a zároveň si osvojíte uchopenie aj prídavnej rukoväte, potom sa práca s pílou stáva jednoduchou a oceníte jej skutočnú pridanú hodnotu. Pri pílení nie je potrebné veľmi tlačiť, gravitácia spraví svoje a bez problémov si poradí aj s konármi s priemerom 15 cm, minimálne pri jabloni a slivke.

Po práci nezabudnite na dôkladné očistenie, predovšetkým pílového listu a reťaze. Skôr, ako, ale začnete vyberte akumulátor, aby ste predišli prípadnému zraneniu pri náhodnom spustení píly. Očistenie od hrubých nečistôt stačí previesť vlhkou handričkou. Pri uskladnení nechajte akumulátor oddelený od prevodnej jednotky.

– VÝHODY A NEVÝHODY –

VÝHODY

  ľahké nastavenie 4 polôh rukoväte a 7 úrovní nastavenia hlavy píly

  veľmi tichý chod; poradí si aj s konármi s Ø 15 cm

  jednoduchá a intuitívna montáž bez potreby dodatočných nástrojov

 pomerne dlhá výdrž akumulátora (závisí od spôsobu použitia, druhu dreviny) a rýchlosť nabíjania

 teleskopická rukoväť s predĺžením až o 94 cm

 kvalitné spracovanie

 odporúčané pre hobby záhradkárov

NEVÝHODY

 použitie predovšetkým pri hrubých konároch; pri tenkých konároch odporúčame použiť skôr nožnice na teleskopickej tyči

 pre menej skúsených je potrebný väčší čas pri nastavení napnutia reťaze

 rez je rozstrapkanejší (odporúčame najskôr zapíliť zdola a potom zhora)

– RECENZIE A SKÚSENOSTI ZO STRANY UŽÍVATEĽOV –

Celkové hodnotenie z amazon.de; 426 hodnotiacich zákazníkov

PREKLAD: 

 • “S vysokou pílou je možné odpíliť aj hrubé konáre. Problémy môžu nastať pri tenkých konároch . Nie sú odrezané čisto, pretože sú na strome príliš pohyblivé. Inak je práca s náradím príjemná.”

PREKLAD: 

 • “Sám o sebe dobrý nástroj pre vetvy do 40 mm, tým sa dostanete na maximum. Rýchlosť reťaze by mala byť vyššia, pretože zariadenie začne mať trhavý pohyb. Tento dojem získate najmä vtedy, ak ste zvyknutý pracovať s prerezávacou pílou na benzín.” 
 •  Mnohokrát vyzdvihovná všestranná nastaviteľnosť môže byť v porovnaní s inými zariadeniami pozitívna, ale celkovo dobrá pílka na teleskopickej tyči (Fiskars) zvládne väčšinu práce rovnako (s podstatne nižšou hmotnosťou).” 

PREKLAD: 

 • “Prerezávač funguje skutočne veľmi dobre. Konáre hrubé ako ruka sa dajú píliť bez námahy a to je prekvapivo tichý, kosačka vydáva podstatne väčší hluk. Naozaj ma zaujal otočný nadstavec o 90°. Spolu s výklopnou hlavou motora môžete strmo rastúce konáre rovno odpíliť. Samozrejme najskôr pílte pod určitým uhlom, aby konár správne spadol a nezovrel pílový list.”
 • “Bolo by dobré uviesť informáciu, že nie je zahrnutý žiadny olej na reťaz, ani malá fľaštička. Bez oleja sa nemôže píla používať. Ľudia, ktorí si kupujú prvý krát pílu, to možno nevedia.”

– NAŠE HODNOTENIE –

Ak ste s niečím podobným ešte nepracovali, bude vám na začiatok pripadať manipulácia trochu krkolomná, ale to len do doby, kedy si nájdete váš ideálny spôsob práce. Rovnako tomu bolo aj u nás. Po pár prepíleniach a nastaveniach to bolo už podstatne lepšie.

Jej nepostrádateľnosť bola predovšetkým pri hrubších konároch (ø 10 – 15 cm), kde si zastala svoju funkciu naozaj dobre. Pri pílení zhora neodporúčame priamo tlačiť na pílu (začne sa píla trhať), ale skôr využiť gravitáciu, ktorá urobí svoje. Horizontálne pílenie bolo o niečo ťahšie aj z dôvodu samotnej váhy.

Veľkou výhodou bolo pílenie na miestach, kde použitie rebríka nebolo možné (strmý svah) a ručné pílenie by bolo zdĺhavé a namáhavé (napr. pílenie konára s ø 10 cm).

Spracovanie prerezávacej píly na nás pôsobilo kvalitne, nielen pri rozbaľovaní, ale aj pílení. Pri kúpe by sme zvážili určite druhý akumulátor, ak plánujete pílenie bez väčšej prestávky. Ak by píla disponovala nižšou hmotnosťou, vyššou rýchlosťou rezania a o niečo nižšou cenou bolo by to veľkým plusom. Napriek týmto skutočnostiam je určite vhodným a oceniteľným pomocníkom v záhrade.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčila sa vám recenzia? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)