
Vhodné pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy, pretože majú priamy dopad na jazdné vlastnosti vozidla. Častou otázkou vodičov je ako zistiť vek pneumatiky, pretože práve rok jej výroby je jedným z dvoch hlavných ukazovateľov vhodnosti pneumatiky na vozovku – tou druhou je ich opotrebovanosť. Pýtate sa, ako opotrebovanosť ovplyvňuje pneumatiky, ako zistiť rok výroby pneumatiky alebo kde odovzdať tie staré a zničené? Poznáme odpovede.
(spintero.sk)
Rok výroby pneumatiky – prečo je dobré ho poznať?
Poznať rok výroby vami používaných pneumatík je dobré hneď z viacero dôvodov – tým najhlavnejším je práve bezpečnosť jazdy. Príliš staré pneumatiky majú horšiu priľnavosť k povrchu vozovky, čo dokáže negatívne ovplyvniť jazdné vlastnosti vozidla – a to bez ohľadu na to, či jazdíte na mokrej alebo suchej vozovke. Zároveň samotné pneumatiky postupom času degradujú a gumová zmes v nich stráca svoje optimálne vlastnosti. Prejaviť sa to môže jednak horším komfortom, nižším výkonom, ale aj o čosi vyššou spotrebou paliva. V neposlednom rade si dajte pozor na predpisy. Hoci u nás vek pneumatík nie je zákonom obmedzený, no v niektorých krajinách to platiť nemusí.
Ako zistiť rok výroby pneumatiky – pomôže DOT na pneumatike
Ako zistiť vek pneumatiky je častá otázka mnohých vodičov – avšak je to naozaj veľmi jednoduchá a rýchla záležitosť. Každá pneumatika by mala disponovať DOT kódom (odvodené od ministerstva dopravy v USA – Department of Transportation), ktorý je možné veľmi ľahko vyčítať z nápisu na bočnici pneumatiky. DOT na pneumatike zvyčajne pozostáva z 8 alebo 12 znakov, ktoré označujú pôvod pneumatík (resp. výrobný závod pneumatík), ich samotný rozmer a nami hľadaný rok výroby. Dátum výroby na každej pneumatike vyjadruje práve posledné štvorčíslie DOT kódu, pričom prvé dve číslice označujú týždeň výroby v príslušnom roku a posledné dve číslice samotný rok výroby. Napríklad posledné štvorčíslie 3821 DOT kódu znamená, že pneumatika bola vyrobená v 38. týždni v roku 2021.

Ako vybrať a kedy prezuť pneumatiky. Skladovanie pneumatík
Správne pneumatiky zlepšujú jazdné vlastnosti, násobne zvyšujú bezpečnosť na cestách a šetria peňaženku. Súčasný trh ponúka obrovské možnosti výberu, preto sme pre vás spísali nákupného poradcu najdôležitejších parametrov, na ktoré sa zamerať.
Maximálna životnosť pneumatiky závisí od výrobcu, ale aj intenzity jej používania
Vo všeobecnosti platí, že väčšina výrobcov uvádza maximálnu životnosť pneumatík práve 10 rokov. Po uplynutí desiatich rokov od výroby je dobré vymeniť takéto pneumatiky za nové, bez ohľadu na to či boli používané alebo nie. Skutočná životnosť pneumatík sa však častokrát líši od tej maximálnej. Dôvodom je nesprávny spôsob používania pneumatík, napr. agresívnejší štýl jazdy, zlé vyváženie kolies alebo nevhodný tlak v pneumatikách. Samozrejme, najčastejším dôvodom rýchlejšieho opotrebovania pneumatík je ich intenzívne a pravidelné používanie. Opotrebované pneumatiky dokážete spoznať napr. na základe vzniknutiu prasklín, vibrácií pri jazde, zníženej priľnavosti k vozovke, zvýšenia tvrdosti, deformácií alebo zmenšenia hrúbky dezénu pod zákonom stanovený limit.
(mikona.sk)
Rok výroby pneumatiky – aj staršie nepoužívané pneu stráca na kvalite
Množstvo ľudí často láka aj kúpa starších, ale nepoužívaných pneumatík – na prvý pohľad sa to môže zdať ako skvelý nápad, no opak je pravdou. Materiál, z ktorých je pneumatika zhotovená, časom stráca svoje optimálne vlastnosti a to aj bez jej aktívneho používania. Staršie pneumatiky časom strácajú najmä svoju elasticitu a priľnavosť v dôsledku dlhodobého vystavenia vzduchu, vlhkosti, teplotným výkyvom a pôsobeniu slnečného UV žiarenia.
Dôjsť tiež môže k vzniku rôznych prasklín a zväčšeniu brzdnej dráhy vozidla, čo výrazne znižuje funkčnosť a bezpečnosť takýchto pneumatík. Pozor si dajte aj pri kúpe nových pneumatík – natrafiť totiž môžete aj na modeli staršej výroby, ktoré strávili dlhší čas na sklade. V prípade, ak vám predali pneumatiky staršie ako 5 rokov, odporúčame požiadať predajcu o výmenu týchto pneumatík za novšie modely.

Autokompresor 12 V do auta – udržte pneumatiky v top stave
Cestovanie autom je neodmysliteľnou súčasťou každodenného moderného života. Samotnú bezpečnosť výrazne ovplyvňuje aj kvalita výbavy vášho auta, ktorá vám dokáže pomôcť v kritických situáciách. Jedným z takýchto pomocníkov je práve kompresor do auta
Ako často kontrolovať, kedy vymeniť a kde odovzdať staré pneumatiky?
Aby ste sa vyvarovali zvýšenému riziku počas jazdy, je dobré pravidelne kontrolovať aktuálny stav vašich pneumatík. Základom je vizuálna kontrola pred každou jazdou, napr. viditeľné deformácie či spustenie pneumatiky. Pre detailnejšiu kontrolu, kontrolujte hrúbku dezénu a tlak v pneumatikách a to najlepšie aspoň každé 2 týždne. Vyššiu pozornosť venujte hrúbke dezénu v prípade letných pneumatík, pretože ich životnosť je znateľne nižšia v porovnaní s tými zimnými pneumatikami. Nezabúdajte ani na pravidelné nastavenie geometrie kolies, ktoré je dobré vykonávať aspoň raz ročne. Počas jazdy si je tiež dobré všímať vznik vibrácií, ktoré môžu naznačovať buď opotrebovanosť pneumatiky či zle nastavenú geometriu kolies. A kde odovzdať staré pneumatiky? Tie môžete odovzdať bezplatne v každom zbernom dvore alebo v servise pri výmene za nové.
Bezpečné pneumatiky zabezpečia bezpečnú jazdu
Aj keď neexistuje žiadna veková hranica pre použiteľnosť pneumatík v rámci Slovenskej republiky, je stále dobré brať ohľad na tento parameter. Ako ste sa mohli presvedčiť, opotrebované pneumatiky sú obrovským rizikom, ktorému je nutné vyvarovať sa za každých okolností. Pevne tak veríme, že vám náš návod na zistenie veku pneumatík pomohol. Veľa šťastných kilometrov.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ako staré pneumatiky môžem bezpečne používať?
Maximálna životnosť pneumatík je vo všeobecnosti približne 10 rokov – staršie pneumatiky tak už rozhodne nepoužívajte. Riadiť sa však musíte hlavne podľa opotrebovania a stavu pneumatík, aby bola jazda za každých okolností bezpečná.
Má staršia pneumatika horšie jazdné vlastnosti aj pri dobrom dezéne?
Áno, pneumatika staršia ako 10 rokov má horšie jazdné vlastnosti pri dobrom dezéne a dokonca aj keď nebola vôbec používaná. Pneumatiky totiž časom strácajú svoje optimálne vlastnosti a to aj bez aktívneho používania.
Existuje zákonná veková hranica pre používanie pneumatík?
Nie, v rámci Slovenskej republiky neexistuje žiadna veková hranica pre používania pneumatík. Avšak, aj keď u nás vek pneumatík nie je zákonom obmedzený, v niektorých krajinách to platiť nemusí – pri vycestovaní do zahraničia si dajte pozor.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.