Čistenie rúry patrí k najmenej obľúbeným domácim prácam. Je však potrebné ju čistiť pravidelne, aby ste predĺžili jej životnosť a predišli nepríjemnému zápachu. Existuje pár trikov ako sa zbaviť pripálených tukov bez väčšej námahy a navyše sa vo veľkej miere môžete vyhnúť aj tomu, aby vôbec vznikli. Stačí nasledovať tento jednoduchý návod ako vyčistiť rúru a udržovať ju čistú priebežne. Z nočnej mory sa stane jednoduchá rutina, ktorá zaberie minimum času.

Čo použiť na čistenie rúry na pečenie?

Existuje hneď niekoľko spôsobov ako vyčistiť rúru na pečenie. Môžete na to využiť komerčné prostriedky na odstránenie mastnoty alebo jednoduché, ale účinné domáce recepty. Čistenie elektrickej rúry vyžaduje presný postup. Rúra musí byť vypnutá a studená. Najprv z nej vyberte všetky vyberateľné veci, ako sú rošty, plechy na pečenie a mriežky. Umyte ich v umývačke riadu alebo ručne v teplej mydlovej vode a dobre ich opláchnite. Väčšie pripáleniny odstráňte pomocou drôtenej kefy, ale dajte pozor, aby ste nepoškrabali povrch. Následne naneste čistiaci prostriedok na celé vnútro rúry okrem vyhrievacích telies a elektrických komponentov. Nechajte ho pôsobiť aspoň 30 minút alebo podľa návodu a zotrite ho navlhčenou špongiou. Ak je rúra stále špinavá, tak postup s čističom opakujte. Nakoniec, vložte späť rošty a plechy na pečenie. Uistite sa, že sú čisté a suché.

Špeciálne čistiace prostriedky z obchodu

Fungujú na základe svojich chemických zložiek, ktoré majú schopnosť rozpúšťať tuky, mastnotu a usadeniny v rúrach. Väčšinou sú to prípravky, ktoré možno použiť na rúry, varné dosky, sporáky a grily. Najčastejšie obsahujú rozpúšťadlá ako acetón, alkohol alebo rozpúšťadlá na báze uhľovodíkov, ktoré sú schopné rozpúšťať tuky a mastnotu. Ďalej detergenty pozostávajúce z rôznych chemických látok ako sú enzýmy, tenzidy a emulgátory, ktoré rozložia mastnotu a prírodné tuky.

Na rozpustenie minerálnych usadenín sa používajú kyseliny ako síran amónny a kyselina octová. Okrem účinných látok na boj s nečistotami špeciálne prípravky obsahujú aj rôzne arómy na zlepšenie ich vône. Ich špeciálne zloženie je vysoko účinné a pôsobia rýchlo, avšak môžu dráždiť kožu, oči a dýchacie cesty. Preto musíte byť opatrní s ich používaním a skladovaním. Na výber však máte aj ich prírodné a ekologické varianty.

VÝHODY

  možnosť okamžitého použitia

 vysoká účinnosť

  rýchle pôsobenie

  jednoduché použitie

  vysoký výber rôznych druhov

NEVÝHODY

  obsah chemikálií

  vyššia cena hlavne ekologických alternatív

  možné poškodenie zdravia alebo rúry pri nesprávnom použití

Domáce prostriedky

Babské veci ako vyčistiť rúru často fungujú rovnako dobre ako špeciálne čistiace prostriedky. Najznámejšie je čistenie rúry octom alebo sódou bikarbónou. Kým čistenie rúry sódou bikarbónou je vysoko účinné už po samotnom rozriedení vodou, tak ocot zväčša treba s niečím skombinovať, aby sa eliminoval jeho nepríjemný zápach. Na to ideálne poslúži citrónová šťava. Táto však môže fungovať ako samostatný čistič rúr.

Dobrou náhradou chemického čističa je aj prášok do pečiva. Soľ pomôže s odstraňovaním odolnej mastnoty vďaka svojej kryštalickej forme. Väčšinou stačí ktorúkoľvek z týchto prísad zriediť v pomere 1:1 s vodou, naniesť na celý povrch rúry, nechať pôsobiť cez noc a zotrieť vodou.

Najúčinnejšia je kombinácia sódy bikarbóny s octom a citrónovej šťavy v pomere  1:1: ½. Znova túto zmes nechajte pôsobiť na stenách rúry 30 – 120 minút a zotrite zmes spolu s uvoľnenými nečistotami vlhkou špongiou.

VÝHODY

  zdravotná nezávadnosť

  ekologickosť

  nižšia cena

  ľahká dostupnosť

  jednoduché používanie

NEVÝHODY

  nutnosť prípravy prostriedku

  potreba dlhšieho pôsobenia

  možná nižšia účinnosť

Samočistiace programy sú ďalším spôsobom ako vyčistiť elektrickú rúru

Moderné elektrické rúry väčšinou disponujú špeciálnym programom, vďaka ktorému čistenie elektrickej rúry prebieha prakticky samo. Dôležité je si prečítať návod k použitiu konkrétne k vašej rúre na pečenie, pretože rôzne modely a značky môžu ponúkať rôzne typy samočistiaceho programu a môžu mať špecifické pokyny na použitie a bezpečnosť. Najčastejšie sa môžete stretnúť s tromi druhmi samočistenia rúr na pečenie.

Pyrolýza

Tento samočistiaci program využíva vysokú teplotu na rozklad zvyškov jedla a mastnoty v rúre na popol, ktorý sa potom jednoducho zmetie a utrie. Počas pyrolýzy sa rúra zahrieva na veľmi vysokú teplotu (obvykle medzi 400 °C až 500 °C), čo môže trvať niekoľko hodín. Možno ho však načasovať na dobu kedy sa rúra nepoužíva, napríklad v noci. Dvierka rúry sa počas tohto procesu uzamknú a dajú sa otvoriť až po jeho skončení.

Po ukončení programu stačí zvyšný popol vytiahnuť a vyčistiť vnútro rúry jednoduchým pretretím vlhkou handričkou. Pri takto vysokých teplotách sa spoľahlivo spália všetky druhy nečistôt. Vyžadujú si však drahšie konštrukčné materiály, ktoré vydržia extrémne teploty.

VÝHODY

  vysoká účinnosť

  nevyžaduje dodatočné čistenie

  nie je potrebná výrazná údržba

  možnosť načasovania čistenia

  bezpečnostný prvok uzamknutia

  čistí bez chemikálií

NEVÝHODY

  energetická náročnosť

  vysoké počiatočné náklady

  nutnosť dobrej ventilácie v kuchyni

Katalytické čistenie

Katalytické rúry na pečenie majú smaltové steny, ktoré majú v sebe zabudované  špeciálne katalytické vložky. Hlavným prínosom katalytického čistenia je, že na čistenie nepotrebuje dosahovať extrémne teploty. Tieto zložky reagujú na vysoké teploty už okolo 80 – 200 ºC tak, že začnú prenikať do mastnoty a rozpúšťať ju, a to aj počas bežného pečenia. Vďaka tomu sa predchádza výraznému znečisteniu rúry.

Počas spustenia čistiaceho cyklu sa katalytická rúra zahreje na približne na 200 ºC, pri ktorých môže spáliť mastnotu a zvyšky jedla. V porovnaní s pyrolytickou rúrou, ktorá spáli zvyšky jedla na popol, si však môže vyžadovať dodatočné čistenie tuku inými spôsobmi čistenia, ale nesmiete pri tom použiť chemikálie. Tie by mohli poškodiť špeciálne vložky alebo smalt a znemožniť budúce spustenie programu. Trvá väčšinou okolo   pol hodiny, občas dlhšie. Tento program treba spúšťať pravidelne, aby katalytické vložky fungovali ako majú.

VÝHODY

  jednoducho sa používa

  katalytické zložky zabraňujú znečisteniu aj počas bežného pečenia

  nepotrebujete na čistenie rúry chemikálie

  nepotrebuje extrémne teploty takže šetrí energiu

  proces čistenia netrvá dlho

NEVÝHODY

  nižšia účinnosť – odolné nečistoty neodstráni

  potrebná pravidelná údržba a výmena špeciálnych vložiek

  smalt je náchylný na poškrabanie

Parné čistenie

Je špecifický spôsob samočistenia rúry na pečenie. Nejedná sa však o špecifický program ako pri pyrolýze alebo katalytickom čistení. Využíva sa tu čistenie pomocou vodnej pary, ktorá vzniká pri vysokých teplotách. Táto para sa potom nasmeruje dovnútra rúry, kde pôsobí na povrch a nečistoty. Horúca para rozpúšťa mastnotu, zvyšky potravín a iné znečistenia, čo následne  uľahčuje ich odstránenie.

Vyžaduje si však vašu aktivitu, pretože okrem použitia programu Eco clean, ktorý zahraje rúru na potrebnú teplotu, musíte do stredu rúry umiestniť nádobu s vodou. Po skončení programu, ktorý trvá oveľa kratšie ako iné samočistiace programy musíte uvoľnené nečistoty manuálne odstrániť vlhkou handrou. Avšak pri parnom čistení nemusíte odstraňovať z rúry rošty a umyjete ich naraz s vnútrom rúry.

VÝHODY

  ekologickosť

  nižšia energetická náročnosť

  nižšia počiatočná cena rúry

  menšia náročnosť na konštrukčné materiály rúry

  rýchlejší priebeh čistenia

NEVÝHODY

  nutnosť zabezpečiť zdroj vody

  potreba manuálneho dočistenia rúry

  možnosť poškodenia citlivej elektroniky rúry

Ako predísť znečisteniu rúry na pečenie?

Základným tipom ako udržať rúru na pečenie relatívne čistú je jej pravidelné čistenie každý mesiac. Nečistoty sa najľahšie odstránia krátko po ich vzniku. Pretrite rúru vlhkou handrou po každom pečení. Teplý tuk ide dole ľahšie ako zaschnutý. Takouto rutinou predídete výraznému znečisteniu rúry a vyhnete sa pracnému odstraňovaniu usadenín. Jedlo v rúre prikrývajte pokrievkou. Bude dokonca chutnejšie a šťavnatejšie. Aj dno  nádoby na pečenie vystielajte papierom na pečenie alebo jedlo ukladajte na alobal, aby ste predišli presiaknutiu mastnoty na rošty a dno rúry.

Jedlo vždy správne umiestnite. Ideálne vždy do stredu rúry. Ak pečiete mäso alebo iné jedlá, ktoré výraznejšie púšťajú šťavu alebo tuky, tak ho pečte na hornom rošte a naspodok umiestnite nádobu na zachytávanie šťavy. Tým sa minimalizuje pretečenie a znečistenie dna rúry.

Čistenie rúry na pečenie nemusí byť náročné alebo nechutné.

Pokiaľ si vytvoríte mesačnú rutinu čistenia rúry a osvojíte si zvyk zotrieť veľké škvrny ihneď po použití rúry, vyhnete sa veľkému odolnému a zapáchajúcemu znečisteniu rúry. Čistenie rúry nemá byť zdĺhavá práca. Stačí si vybrať alebo vyrobiť správny čistiaci prostriedok, naniesť ho na pár minút na celý povrch rúry a nechať ho pôsobiť. Pri miernom znečistení jeho zotretie bude jednoduché a zaberie pár minút. Veríme, že sa z neobľúbenej domácej práce stane jednoduchá rutinná aktivita.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ako často by sa mala rúra čistiť?

Domáce čistenie rúry by malo prebiehať pravidelne každý mesiac, aby ste predišli jej výraznému znečisteniu a náročnému drhnutiu. Následne by ste mali zavolať raz ročne na jej čistenie profesionálov, aby sa postarali o jej výhrevné telesá a citlivé súčiastky.

Aký je najlepší spôsob na vyčistenie rúry?

Profesionálne čističe sú väčšinou všetky veľmi účinné. Treba ale nasledovať pokyny výrobcu. Ako najúčinnejší domáci čistič je kombinácia sódy bikarbóny s octom v pomere jedna k jednej.

Ktorý spôsob čistenia v samočistiacich rúrach je najlepší a prečo?

Pyrolýza patrí medzi najúčinnejšie samočistenie rúry. Vysoké teploty premenia na popol všetky druhy nečistôt vznikajúce po pečení. Vzniknutý popol len jednoducho pozametáte a zotriete.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 410 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 18 793 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 59 713 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 946 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9