Našli ste si svoju vyvolenú a chcete urobiť vo vzťahu ďalší krok? Zásnuby môžu byť stresujúce, pretože ponuka zásnubných prsteňov je veľmi široká. Najčastejšie sa kupujú zásnubné prstene z bieleho zlata s diamantom, ale na výber máte z rôznych iných kovov a drahých kameňov. Pri kúpe ideálneho zásnubného prsteňa sa teda vynára množstvo otázok. Ako vybrať zásnubný prsteň? Koľko by mal stáť zásnubný prsteň? Ako vybrať veľkosť zásnubného prsteňa? Na všetky tieto a mnohé iné otázky vám prinášame odpoveď v nasledujúcom článku.

To najdôležitejšie v skratke

  Pri výbere zásnubného prsteňa je potrebné si odpovedať na dve základné otázky. Koľko by mal stáť zásnubný prsteň? Stanovenie rozpočtu je kľúčové. Aký je štýl vašej partnerky? Od toho sa odvinie výber materiálu aj farba a tvar vzácneho kameňa. Jeho farba má aj rôzne symbolické významy.

  Ľudia najčastejšie kupujú zásnubné prstene s diamantom, ale populárne sú aj iné drahokamy, ktoré ponúkajú inú farebnosť, ako je škála  bielych (bezfarebných) až žltých odtieňov. Najčastejšou voľbou je červený rubín, zelený smaragd, modrý zafír alebo fialový ametyst a mnohé iné.

  Dôležitý je aj typ kovu do ktorého sa kameň vsadí.  Zásnubný prsteň z ružového zlata je čoraz populárnejší, ale bežnejšou voľbou je stále žlté a biele zlato. Veľmi vyhľadávané sú aj platina a striebro. Všetko sú to kvalitné pevné materiály vhodné na dlhodobé nosenie. Kombinácia materiálu prsteňa s kameňom a tvar kameňa by sa mali odvíjať od vkusu budúcej nevesty.

  Zásnubný prsteň symbolizuje prísľub večného záväzku a lásky. Táto tradícia vznikla už v staroveku. Pred svadbou sa nosí na ľavom prstenníku a po svadbe buď na ňom ostane nad obrúčkou, alebo sa presunie na pravý prstenník. Dôležité je vybrať správnu veľkosť, kúpte radšej väčší ako menší prsteň. Ten sa dá dostatočne zúžiť. Vzhľad prsteňa výrazne ovplyvňuje hrúbka krúžku a tvar kameňa. Dbajte aj na praktickosť.

Aký má zásnubný prsteň význam?

Zásnubný prsteň symbolizuje záväzok dvoch ľudí, ktorí plánujú vstúpiť do manželstva. V romantickej rovine symbolizuje večnú lásku. Výskumy dokazujú, že zásnubné prstene sa nosili už v starovekom Egypte. Buď ich plietli z tŕstia, alebo vyrábali z kovu. Ich kruhový tvar symbolizoval večnosť – nesmrteľnosť. V tomto prípade prísľub večnosti partnerského zväzku. Zásnubný prsteň v pravom zmysle slova, vo forme symbolu formálneho prísľubu manželstva, sa dá vystopovať do antického Ríma.

Prsteň symbolizoval schopnosť muža ženu finančne zabezpečiť. Častokrát bol totiž zásnubný prsteň aj kľúčom k truhlici so zásnubným darom. Prijatím prsteňa sa žena zaviazala vernosťou k danému mužovi. V antike nájdeme aj odpoveď na otázku, na ktorej ruke sa nosí zásnubný prsteň. Na ľavej, pretože v antike verili, že sa v ňom nachádza žila lásky, ktorá vedie priamo do srdca. Zvyk darovať prsteň, ako symbol budúceho záväzku sa uzákonil v stredovekom cirkevnom práve a táto zvyklosť pretrvala dodnes.

Diamantové zásnubné prstene spopularizoval v renesancii rakúsky arcivojvoda Maximilián, keď podaroval zlatý zásnubný prsteň s diamantom Márii Burgundskej. Dovtedy sa používali iba zlaté alebo kovové krúžky.

...

Čo všetko treba zvážiť, keď kupujete zásnubný prsteň?

Zásnubný prsteň je pomerne zásadná investícia. Na jeho kúpu si treba starostlivo stanoviť rozpočet a ideálne, čo najviac poznať priateľkin vkus a preferencie na šperky. Ak si nie ste istý a za každú cenu ju chcete zásnubami prekvapiť, tak poproste o pomoc jej rodinu a kamarátky. Zaručene sa dopracujete k správnemu kúsku a vyčaríte jej úsmev na perách, ak si vy a všetci jej blízki spoločne starostlivo zvážite nasledovné parametre:

Veľkosť prsteňa

Kde sa nosí zásnubný prsteň a prečo už vieme. Ako však zistiť veľkosť jej ľavého prstenníka? Pokiaľ to s istotou nikto nevie, tak kúpte radšej väčší ako menší prsteň. Ten sa dá dodatočne upraviť. Prípadne nenápadne prehrabte šperkovnicu svojej budúcej manželky (alebo si prsteň od nej môže požičať jej kamarátka) a prineste do klenotníctva prsteň, ktorý sama nosieva. Tam ho už premerajú a zistia správnu veľkosť.

Ďalšia tajná metóda je pre odvážnych. Pomocou povrázku alebo meracieho prúžku omotaného okolo ľavého prstenníka zistíte správnu veľkosť prsteňa sám, kým priateľka spí. Merací prúžok získate na internete alebo v klenotníctve. Meranie s ním bude presnejšie ako s povrázkom. Ten by mal byť, čo najtenší a dlhý aspoň 20 cm. Po obmotaní okolo prsta ho mierne stiahnite v strede, kde sa oba konce spájajú. Na oboch častiach povrázku starostlivo vyznačte bod spojenia. Dĺžka výslednej úsečky je veľkosť prsteňa.

Materiál prsteňa

Typ krúžku prsteňa a spôsob osadenia kameňa v ňom sú veľmi dôležité. Rovnako ako samotný typ kameňa v prsteni. Najvyhľadávanejšími sú zásnubné prstene z bieleho zlata s diamantom. Približne rovnako populárne však stále zostáva žlté zlato s rôznofarebnými drahokamami. Čoraz vyhľadávanejší je zásnubný prsteň z ružového zlata. Moderným a obľúbeným kovom na zásnubné prstene je aj platina. Kľúčovým pre nich je to, že sú odolné proti poškodeniu aj poveternostným podmienkam a vydržia dlhodobé nosenie. Navyše sú dobre tvárne. Vyberajte ideálne podľa iných šperkov, ktoré partnerka pravidelne nosí.

Pri výbere vhodného materiálu a kameňa sa inšpirujte v šperkovnici svojej priateľky wink

Typ kameňa na prsteni

Okrem najobľúbenejších diamantov symbolizujúcich stálosť a večnú lásku sú bežné aj iné drahokamy, ako napríklad rubín reprezentujúci vášeň a lásku. Romantické sú aj bledomodré zafíry, ktoré predstavujú nevinnosť a vernosť. Veľmi obľúbené sú pre svoju nádhernú zelenú farbu aj smaragdy, hoci nemajú veľmi romantický význam. Symbolizujú silu a plodnosť.

Topásy majú rôzne farby, sú variabilné a cenovo dostupné. Vyjadrujú priateľstvo a lásku. Zirkón je zas výborná cenovo dostupnejšia náhrada diamantu. Podobne ako syntetické diamanty. Vyzerajú veľmi podobne a používajú sa aj z anuletov, lebo vraj prinášajú šťastie. Možností drahých kameňov je omnoho viac. Záleží len na osobných preferenciách.

Dizajn prsteňa

Pri výbere dizajnu prsteňa by ste mali poznať osobný štýl vašej nádejnej manželky. Zásnubný prsteň skúste zladiť k jej obľúbeným šperkom. Vo všeobecnosti platí, že malé kamene sú určené skôr mladším ročníkom a väčšie kúsky zas starším. Krúžok zásnubného prsteňa by mal byť pevný, ale nie príliš hrubý. Mal by vyniknúť skôr kameň. Jeho farbu vyberajte podľa vkusu a ich symbolike. Vertikálne orientovaný kameň opticky predlžuje prsty. Horizontálny dizajn ich zas skracuje. Vašou hlavnou úlohou je však trafiť sa do správneho typu kovu, z ktorého je krúžok zásnubného prsteňa. Doporučujeme pred jeho kúpou pozorne sledovať priateľku a zistiť, čo nosí často a čo iba občas.

Cena prsteňa

Koľko by mal stáť zásnubný prsteň? To je večná otázka. Filmy a reklamné spoločnosti nás naučili, že by mal mať hodnotu troch až štyroch mesačných výplat. Nie je to však nevyhnutnosť. Cena zásnubného prsteňa závisí od mnohých faktorov. Od typu kameňa a materiálu prsteňa. Syntetické diamanty a topásy predstavujú cenovo prijateľný variant a platina je drahšia než zlato. Cenu navyšuje aj ručné remeselné spracovanie.

Zásnubný prsteň môže stáť stovky, tisíce, ale aj desaťtisíce eur. Preto je dôležité, stanoviť si pevný rozpočet hneď na začiatku. Rodinný rozpočet by nemal výrazne utrpieť, ale neoplatí sa ani výrazne šetriť. Avšak nezabúdajte, že láska nie je o peniazoch. Mali by ste sa prispôsobiť očakávaniam partnerky, svojim možnostiam a stretnúť sa niekde uprostred.

(sperky-eshop.sk)

Na čo si dať pozor, keď kupujete zásnubný prsteň s diamantom?

Diamant je extrémne tvrdý a obvykle číry druh kryštalického uhlíka. Vzniká hlboko pod povrchom zeme v topiacich sa horninách za extrémneho tlaku, kedy sa vplyvom týchto vzácnych podmienok správne usporadúvajú atómy uhlíka a vznikne diamant. Súhra týchto okolností je vzácna, a preto cena zásnubného prsteňa s prírodným diamantom je pomerne vysoká. Kvalitu a hodnotu diamantu určujú hlavne takzvané 4 C – z angličtiny, ale aj veľkosť a tvar drahokamu. Posudzujú sa nasledovne:

1. Farba (color)

Brúsené prírodné diamanty majú byť ideálne úplne číre, teda priehľadné. Tie sú najviac cenené, ale môžu byť aj s nádychom žltej až hnedej farby. Diamanty v tejto farebnej škále sú označované písmenami od D po Z, pričom D sú úplne bledé – číre a Z s výraznou prímesou hnedej. Nikdy však nečakajte pri pravých diamantoch výraznú žltú alebo hnedú farbu. Vždy ide iba o jemné odlesky. Diamant by mal byť vždy priehľadný a skôr bezfarebný. Vzácne kamene iných farieb sa už zaraďujú medzi takzvané drahokamy alebo aj vzácne kamene inej kryštalickej štruktúry ako diamant.

2. Čistota (clarity)

Čistota alebo jasnosť sleduje v drahokamoch existenciu akýchkoľvek vnútorných alebo vonkajších kazov pri desaťnásobnom zväčšení  lupou. Gemológovia používajú na meranie čistoty stupnicu, ktorá zaraďuje drahokamy do kategórie od „bezchybných“ (žiadne nedokonalosti viditeľné pri 10-násobnom zväčšení) až po rôznorodé úrovne inklúzií alebo škvŕn. Čistota výrazne zvyšuje hodnotu drahokamu a má vplyv na jeho vzhľad a jas. Avšak aj tu existujú výnimky. Pri špecifických drahokamoch sú určité druhy kazov – inklúzii vítané (napr. Takzvaný „jardin“ v smaragdoch).

DOBRE VEDIEŤ:

Hodnotenie kvality diamantu na základe 4 C overenie jeho pravosti a certifikáciu diamantu poskytujú na odbornej úrovni overené gemologické laboratóriá. U nás je to napríklad Slovenský gemologický inštitút v Trenčíne.

3. Brus (cut)

Diamantový vybrús je asi najdôležitejšou vlastnosťou diamantu. Určuje jeho tvar a proporcie. Práve proporcie diamantu ovplyvňujú, ako ním prechádza svetlo a tým aj intenzitu jasu. Dôležitá je pri tom symetria a celková povrchová úprava. Platí tu priama úmera, čím lepší brus a väčšia symetria, tým vyšší jas, teda trblietanie pri kontakte so svetlom. Kvalita výbrusu sa hodnotí päťstupňovou stupnicou od brilantný po slabý. Určuje sa tým konečná hodnota voľného diamantu. Brus nesmie byť príliš plytký ani hlboký, aby mohlo svetlo prúdiť po celom vnútri diamantu.

4. Karát (carat)

Karát je jednotka hmotnosti diamantu. Jednokarátový diamant váži dvesto. Ľahším diamantom sú prideľované len body, pričom jeden karát je rovný sto bodom. Všeobecne platí, čím väčší diamant je, tým je aj vzácnejším a aj drahším. Neplatí však, že diamanty s rovnakým počtom karátov majú automaticky rovnakú cenu. Cena sa vyvíja aj od kvality zvyšných troch C a iných jednotlivých drobností.

Tvar diamantu

Tvar diamantu sa výrazne odvíja od jeho výbrusu a celkovo ovplyvňuje znenie prsteňa. Tromi základnými tvarmi diamantu sú briliantový rez alebo aj klasický okrúhly briliant, na ktorom najlepšie vynikne jas diamantu. Princeznovský rez má zase tvar štvorca s ostrými hranami a ponúka modernú eleganciu. Rez emerald je zas obdĺžnikový rez, ktorý dovolí vyniknúť čistote diamantu. Existujú však desiatky ďalších tvarov diamantu, ktoré majú rôzne vizuálne výhody a symbolické významy. Ako napríklad tvar srdca symbolizuje romantiku a hodí sa skôr na dlhší prst. A tvar ascher inšpirovaný Ľudovítom XV.  zas eleganciu a noblesu, pričom opticky naopak predlžuje prst.

...

Ako rozoznať pravé zásnubné prstene s diamantom od falošných?

Zásnubné prstene s diamantom sa stali najčastejšou voľbou snúbencov, pretože diamant je vnímaný ako večný. Táto jeho večnosť má zaručiť aj večnú lásku medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa rozhodli uzavrieť manželstvo. Cena zásnubného prsteňa s diamantom je pomerne vysoká.  Z jeho ceny a obľúbenosti chcú profitovať aj podvodníci. Preto by ste mali nakupovať len v overených klenotníctvach, vsadiť na diamanty s certifikátom a ideálne ho dať preveriť odborníkovi.

Existujú aj tri pomerne spoľahlivé testy pravosti diamantu, ktorými rýchlo zistíte jeho prípadnú falošnosť. Ak kupujete samostatný diamant, ktorý necháte osadiť do prsteňa až následne, tak ho ponorte do pohára s vodou. Ak bude plávať na hladine určite je falošný. Ďalšou cestou ako pomerne spoľahlivo odhaliť falošný diamant je párkrát na neho dýchnuť teplý vzduch. Z pravého diamantu para rýchlo zmizne. Navyše cez pravý diamant neprečítate písaný text, lebo výrazne láme svetlo. Avšak, ak diamant prejde týmito testami stále nemáte stopercentnú istotu, že je pravý. Tú vám dá len overený odborník.

Tieto testy navyše platia iba na prírodné diamanty. Ich lacnejšou alternatívou sú syntetické diamanty. Vyrobili ich v laboratóriu, aby boli cenovo dostupnejšie aj širším masám a nedajú sa označiť za falošné. Predajca to však musí pravdivo uviesť v certifikáte.

Prajeme vám dlhoročné šťastné manželstvo plné lásky a pohody

Zásnubný prsteň je významný šperk, ale výber typu kameňa, kovu a cena zásnubného prsteňa je len na vás. Záleží hlavne na spokojnosti a vkuse budúcich manželov. Symbolizuje lásku, oddanosť a vernosť naveky. Tieto veci si treba v manželstve starostlivo pestovať. My vám prajeme veľa šťastných spoločných rokov v pevnom manželskom zväzku. Dúfame, že sme vám týmto článkom uľahčili jeho začiatok.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Na ktorej ruke sa nosí zásnubný prsteň?

Pred svadbou sa zásnubný prsteň nosí na prstenníku ľavej ruky. Je tak najbližšie k srdcu a podľa povery ním prechádza žila lásky. Je symbolom lásky, oddanosti a vernosti snúbencovi.

Čo spraviť so zásnubným prsteňom po svadbe?

Po svadbe sa zásnubný prsteň najčastejšie presunie z ľavého prstenníka na pravý a na ľavom prstenníku sa nosí svadobná obrúčka. Čoraz častejšie sa však stáva, že obrúčky sa ladia k zásnubnému prsteňu a nevesta ho naďalej nosí na ľavom prstenníku nad obrúčkou ako zladený set.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 6 935 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 8 249 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 161 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 12 447 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9