Výlet do prírody je skvelým spôsobom ako osviežiť telo, ale i myseľ. Pri návšteve prírody je potrebné mať so sebou tú správnu výbavu. Základom výbavy každého dobrodruha je nepochybne aj turistický stan. S výberom toho správneho vám radi pomôžeme v nasledujúcich riadkoch. 

To najdôležitejšie v skratke

V úvode článku sa dozviete, čo to vlastne turistický stan je a taktiež si zhrnieme aj jeho význam pre kempistu. Počas pobytu v prírode sa bez tohto improvizovaného prístrešia jednoducho nezaobídete. Ide teda o nenahraditeľnú súčasť výbavy každého turistu alebo oddaného fanúšika kempingu.

Pri výbere a kúpe stanu musíte byť mimoriadne obozretný, aby ste následne boli s produktom maximálne spokojný. Na výber máte medzi vyskakovacím stanom, kupolovým stanom, rodinným stanom, tunelovým stanom, hrebeňovým stanom, geodetickým stanom alebo tzv. stanom típí. Každý z nich disponuje rozličnými výhodami a nevýhodami, ktoré sme pre vás v článku prehľadne zhrnuli.

Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Medzi tie najdôležitejšie z nich patrí hlavne postavenie stanu, jeho stabilita, hmotnosť, vodný stĺpec, veľkosť stanu, typ stanu, veľkosť samotného balenia, materiál jeho zhotovenia, vetranie či cena. Ak si túžite vybrať to najlepšie, rozhodne nezabudnite ani na jeden z nich.

Samotný výber stanu vám uľahčí aj zoznam užitočného príslušenstva či pätica najznámejších a najobľúbenejších značiek, ktoré sa venujú predaju turistických stanov. Ide o značky ako Quechua, Husky, Trimm, Coleman alebo High Peak. Nechýba však ani zhrnutie tých najčastejšie kladených otázok, ktoré vám môžu nákup zjednodušiť a pomôcť vám vybrať si ten správny kúsok.

(decathlon.sk)

Turistický stan je povinnosťou každého poctivého turistu v prírode

Turistický stan je improvizované prístrešie, ktoré je obyčajne využívané pri pobyte vo voľnej prírode. Bez stanu sa v prírode jednoducho nevyspíte, práve preto je jeho vlastníctvo povinnosťou každého poctivého turistu v prírode. Vyrobený by mal byť z nepremokavých materiálov, ktoré sú vďaka využitiu konštrukčných tyčí stále napnuté. Jednotlivé stany môžu disponovať rôznymi materiálovými prevedeniami a spôsobmi ukotvenia v závislosti od veľkosti. Niektoré malé stany môžu stáť samovoľne, ale tie väčšie už vyžadujú pevnejšie ukotvenie v podobe lán a kolíkov. Výber toho správneho teda určite nebude len prechádzka ružovou záhradou. 

Ako vybrať stan? Najprv si zhrnieme jednotlivé typy stanov na trhu.

Vyskakovací/samorozkladací stan

Vyskakovacie stany alebo tzv. pop-up stany sú spomedzi všetkých typov stanov asi tou najnovšou kategóriou na trhu. V súčasnosti sú pomerne dosť populárne a to najmä vďaka ich jednoduchému spôsobu skladania – postačí ich vybrať z obalu, hodiť do priestoru a stan sa vám jednoducho sám postaví. Tento efekt je zabezpečený pružinovými tyčami a taktiež malou váhou stanu. Skladanie je už o čosi ťažšie a vyžaduje trošku cviku. Z hľadiska komfortu sú tieto stany pomerne pohodlné a postačia najmä občasným výletníkom.

Je potrebné mať však na pamäti, že tento druh stanu nie je práve najvhodnejší do veľmi veterného alebo upršaného počasia. Taktiež musíte rátať s horšou životnosťou pri niektorých lacnejších a menej kvalitných modeloch. Medzi najpredávanejšie modely patrí samorozkladací stan pre 2 osoby a samorozkladací stan pre 4 osoby.

VÝHODY

  jednoduchý spôsob rozkladania

  nízka váha

  malé rozmery stanu

  kompaktné balenie stanu

NEVÝHODY

  menej odolné pri horšom počasí

  stan nezvláda silnejší vietor

  menšia stabilita

  nevhodné pre dlhodobé kempovanie

Kupolový stan

Kupolové stany alebo tzv. stany typu iglu sú tým najuniverzálnejším typom stanov. Ich konštrukcia je zložená z dvojice prútov krížiacich sa v hornej časti stanu – pri niektorých druhoch však môžete nájsť týchto prútov aj viac. Je však nutné rátať s tým, že čím viacerými prútmi stan disponuje, tým väčšia bude aj jeho hmotnosť. Samotné skladanie je veľmi jednoduché. Kupolové stany taktiež disponujú aerodynamickým tvarom, takže sú pomerne dosť pevné a stabilné aj vo veternom počasí.

Tento tvar taktiež umožňuje plynulé stekanie vody po stranách stanu, takže sa nemusíte obávať zaťaženia jeho strechy hmotnosťou dažďovej vody. Nevýhodou iglu je, že neposkytuje veľa miesta, nakoľko v strede stanu je vrcholová výška najvyššia a vzďaľovaním sa od stredu stanu jeho výška klesá. Stan je vhodný pre občasných, ale aj pravidelných kempistov.

VÝHODY

  pomerne nízka hmotnosť

  slušná výška stanu (v strede)

  ľahké skladanie stanu

  vhodné do veterného počasia

NEVÝHODY

  obmedzená veľkosť stanu

  výška vzďaľovaním sa od stredu stanu klesá

  vyššia hmotnosť

Rodinný (viacizbový) stan

Rodinné alebo viacizbové stany sú najčastejšie vyrábané ako kombinácia tunelového a kupolového stanu. Ich hlavnou výhodou je nesmierne dobrá priestrannosť, ktorá dokáže zabezpečiť dostatok priestoru aj pre väčšie množstvo ľudí. Viacizbové stany disponujú priečkami tvoriacimi izby. Tieto stany sú teda vhodné pre rodiny s deťmi alebo väčšie skupinky ľudí. Obvykle môžu disponovať kapacitou pre osem, desať či dokonca až dvanásť osôb.

Pýšiť sa môžu aj mimoriadne skvelým komfortom, vďaka čomu vám dokážu poskytnúť plnohodnotný zážitok z kempovania. Značnou nevýhodou je ich vyššia hmotnosť, horšia skladnosť a mobilita. Prenášanie a skladanie týchto stanov je teda o čosi komplikovanejšie a zdĺhavejšie – určené sú hlavne na stanovanie na jednom mieste.

VÝHODY

  nesmierne dobrá priestrannosť

  vhodné pre rodiny a väčšie skupinky ľudí

  miestnosti v stane sú oddelené priečkami

  skvelý komfort

NEVÝHODY

  vyššia hmotnosť

  horšia skladnosť

  horšia mobilita

  komplikované a zdĺhavé skladanie stanu

Típí

Už podľa samotného vzhľadu ľahko spoznáte, že stany typu típí sú dosť podobné tradičným obydliam indiánskych kmeňov. Dnešné típí stany sa už samozrejme nevyrábajú zo zvieracích koží – využívané sú moderné materiály pre čo najväčší komfort. Stany majú kužeľovitý tvar, ktorý zabezpečuje vysokú výšku v strede stanu. Výsledkom je pocit priestrannosti a dostatočný komfort.

Jedná sa o jediný typ stanu, ktorý poskytuje možnosť otvoreného ohňa (v závislosti od stanu a podložia), pričom vetracie otvory v hornej časti stanu umožňujú horúcemu vzduchu unikať von. Stanovať tak môžete aj pri mínusových teplotách. Po zhasnutí ohňa sa však stan rýchlo ochladí, keďže jeho materiál nefunguje ako izolant, ale ako reflektor. Skladanie stanu je pomerne jednoduché, je preto vhodný v podstate pre každého. Nevýhodou môže byť vysoká cena.

VÝHODY

  vysoká výška stanu

  skvelý komfort

  možnosť otvoreného ohňa

  jednoduché a rýchle skladanie

NEVÝHODY

  vyššia cena

  pri menších típí je priestrannosť horšia

Tunelový stan

Tunelové stany sú podobné kupolovým stanom, avšak v strednej časti sú značne predĺžené. Držané sú sériou tyčí ovíjajúcich sa z jednej strany na druhú. Tunelové stany majú teda obdĺžnikový pôdorys. Výhodou je ich vysoký strop, vďaka ktorému sú mimoriadne priestranné a poskytujú značný komfort. Vhodné sú pre každého kempistu, pričom vďaka ich priestrannosti sú využiteľné aj väčším množstvom ľudí súčasne.

Väčšina stanov tohto typu nestojí samovoľne, ale je potrebné viacero upevňovacích bodov a to z dôvodu veľkých rozmerov stanu. Dobré upevnenie znamená aj skvelú stabilitu, takže stany tohto typu sú extrémne odolné voči nepriaznivému počasiu v podobe silnejšieho vetra. V období dažďov ho veľmi používať neodporúčame – možné hromadenie vody na vrchu stanu (v závislosti od typu) môže totiž spôsobiť jeho prehnutie.

VÝHODY

  stan má skvelú dĺžku

  nízka hmotnosť stanu

  veľmi dobrá priestrannosť

  dobrá stabilita

  skvelý komfort

NEVÝHODY

  nutnosť viacerých upevňovacích bodov

  nevhodný počas obdobia dažďov

Hrebeňový stan

Hrebeňový stan alebo tzv. stan s rámom A je typ stanu, ktorý z čelného pohľadu vyzerá ako písmeno A. Konštrukcia je obyčajne tvorená dvomi tyčami nesúcimi vrcholy stanu, pričom po bokoch sa nachádzajú šikmé steny – je nutné ho upevniť aj pomocou lán a kolíkov. Hrebeňové stany poskytujú dostatok miesta a pevnosti, vďaka čomu boli v minulosti mimoriadne populárne – dnes sa už ale veľmi nepredávajú. Dôvodom je hlavne pokrok vo výrobe stanových tyčí, ktoré už nie sú viac vyrábané z hliníka, ale zo sklenených vlákien. A práve toto viedlo ku vzostupu popularity kupolových a tunelových stanov – tie sú totiž pevnejšie, stabilnejšie a odolnejšie voči poveternostným podmienkam.

Hrebeňové stany sú dnes vhodné ako záhradný prístrešok pre deti alebo ako lacnejšia a menej komfortná alternatíva na kempovanie.

VÝHODY

  dostatok miesta v stane

  dobrá alternatíva

  slušná ochrana pred poveternostnými vplyvmi

  ľahké skladanie

  nízka cena

NEVÝHODY

  nutnosť pripevnenia lanami a kolíkmi

  menšia pevnosť, stabilita a odolnosť

Geodetický stan

Geodetické stany sú tým najodolnejším typom stanov, ktoré sú vhodné do tých najextrémnejších a najmenej priaznivých poveternostných podmienok. Štruktúra týchto stanov pripomína kupolu, pričom obsahuje omnoho viac tyčí ako obyčajný kupolový stan. Tieto tyče sa krížia na rôznych miestach stanu, vďaka čomu disponuje vysokou stabilitou a brilantnou odolnosťou voči poveternostným podmienkam.

Pýšiť sa môže aj mimoriadne skvelým komfortom a nízkou hmotnosťou. Jeho hlavnou nevýhodou je veľmi vysoká cena a zložité skladanie. Geodetický stan je vhodný pre každého, kto stanuje v zlom alebo nepredvídateľnom počasí.

VÝHODY

  najodolnejší typ stanu

  vysoká stabilita a pevnosť stanu

  dobrý komfort

  nízka hmotnosť

NEVÝHODY

  vysoká cena

  dlhé a zložité skladanie

DOBRE VEDIEŤ:

Na trhu máte možnosť nájsť aj špecifickejšie typy stanov. Jednať sa môže napríklad o ultraľahký stan, zimný stan, nafukovací stan či batohový stan. Tieto stany sú však väčšinou založené na rovnakom princípe ako tie vyššie uvedené.

(huskysk.sk)

Ako vybrať stan a na čo sa zamerať pri jeho výbere?

Typ stanu, postavenie stanu a veľkosť balenia

Najdôležitejším parametrom je typ stanu. Medzi základné konštrukcie stanov patria: kupolové, tunelové, hrebeňové a kombinácia kupolové-tunelové. Väčšina stanov je založená na ich základe, pričom špecifickým typom je napríklad típí stan, ktorý nepatrí ani do jednej z týchto kategórií. Od typu stanu závisí aj jeho zložitosť skladania. Samorozkladací stan (pop-up) je na skladanie najjednoduchší, keďže sa poskladá v podstate sám. Najkomplikovanejším skladaním sa vyznačuje geodetický stan. Taktiež zvážte či vašim potrebám vyhovuje aj veľkosť balenia, v ktorom budete stan prenášať.

Hmotnosť a stabilita

Hmotnosť stanu vás bude zaujímať vtedy, ak ho plánujete nejakú tú chvíľku nosiť na chrbte. V tomto prípade odporúčame zvoliť radšej stany pre menší počet ľudí –  malo by sa jednať napríklad o stan pre 2 osoby alebo stan pre 3 osoby. Stan pre 4 osoby by už mohol byť príliš veľkou záťažou. Hmotnosť tých najľahších sa pohybuje okolo 2 kilogramov, pričom hraničná hodnota sú 3 kilogramy. Nezabúdajte však, že ak váš stan je ľahký, jeho stabilita bez zaťaženia je nízka – je potrebné ho tak poriadne upevniť.

Stanovanie v prírode má svoje nezameniteľné čaro

Veľkosť stanu a počet osôb

Veľkosť stanu je veľmi dôležitým kritériom pri kúpe. Obvykle platí, že čím je stan väčší, tým je vyššia aj jeho cena. Samozrejme, výrobcovia uvádzajú pre aký počet ľudí je stan určený. Jedná sa však o počet osôb, ktoré sa dokážu v stane vyspať ležiac vedľa seba, pričom nemajú veľa miesta na ďalší pohyb. Pre lepší komfort je teda nutné sa poobzerať po stanoch s väčšou veľkosťou a rozmermi. Dobre teda zvážte, aký veľký stan budete potrebovať – nech máte dostatok komfortu nielen počas spania v noci, ale aj cez deň.

Vodný stĺpec a vetranie

Hodnota vodného stĺpca je u turistických stanov meraná v milimetroch. Jednotlivé hodnoty by sa mali pohybovať v rozmedzí od 1000 mm do 10 000 mm. Čím je samotná hodnota vyššia, tým je stan vodotesnejší. Vodný stĺpec udáva hodnotu, ktorá definuje nepriepustnosť tkaniny, resp. jej odolnosť voči premoknutiu. Výber správnej hodnoty vodného stĺpca vám zaručí, aby sa voda nedostala do vnútrajška stanu. Čím je ale hodnota vodného stĺpca vyššia, tým horšie stan prepúšťa vzduch – je teda nutné poriadne skontrolovať, či majú tieto stany vhodne riešené vetranie.

DOBRE VEDIEŤ:

Na bežné kempovanie s možnosťou ľahkej búrky si vystačíte s hodnotou 3000 mm, pričom zlatou strednou cestou sú hodnoty 4000-5000 mm. Stany do extrémnych poveternostných podmienok môžu disponovať hodnotami aj nad 6000 mm.

Materiál

Medzi najzákladnejšie materiály patrí nylon a polyester. Nylon sa využíva na výrobu podlahy stanu, keďže je pevnejší a odolnejší voči poškodeniu než polyester. Nevýhodou je však jeho rýchlejšia degradácia pôsobením UV svetla. Polyester je využívaný na výrobu vonkajšej časti stanu, pretože nie je tak náchylný na UV žiarenie. Najnovšie dostupnými materiálmi sú materiály s technológiou RIPSTOP, ktorá zabraňuje trhaniu materiálu, umožňuje znížiť hmotnosť stanu, ale aj značne zvýši jeho odolnosť a pevnosť v ťahu.

(sportisimo.sk)

Známi výrobcovia a predajcovia turistických stanov na trhu

Quechua

Značka Quechua vznikla v roku 1997 v obci Domancy vo Francúzsku. Názov Quechua je odvodený od pôvodného kmeňa Quechua, ktorý obýva strednú časť pohoria Andy v Peru. Kmeň s úspešným udržateľným spôsobom života v horách je symbolom schopnosti produktov tejto značky sa prispôsobiť horskému prostrediu. Prevažne sa jedná o predaj outdoorového oblečenia, outdoorovej obuvi či turistickej a kempingovej výbavy. Najinovatívnejší produkt značky je 2-sekundový stan.

Husky

Značka Husky vznikla v roku 1997, pričom jej hlavné sídlo sa nachádza v Českej republike. Firma pôsobí aj v zahraničí, pričom jej pobočky môžete nájsť vo viac ako 20 európskych či amerických krajinách. Prevažne sa venuje predaju turistických a kempingových stanov, spacích vakov či outdoorového oblečenia a batohov. Husky kladie dôraz na kvalitu produktov, ich pravidelné testovanie a šetrnosť k životnému prostrediu. Rovnako disponuje spoľahlivým a kvalitným servisom.

Trimm

Značka Trimm vznikla v roku 2000. Jedná o firmu sídliacu v Českej republike, ktorá taktiež pôsobí aj v zahraničí. Názov Trimm je odvodený od trimovania plachiet na lodi, ktoré vyžaduje dôsledné nastavenie rovnováhy a smeru – v rovnakom duchu sa nesie aj zmýšľanie samotnej značky. Tá sa venuje predaju kvalitného outdoorového oblečenia a vybavenia pre každého aktívne žijúceho človeka. Trimm kladie dôraz na kvalitu, módne trendy a všestranné využitie.

Coleman

Značka Coleman bola založená v roku 1900 v Spojených štátoch amerických. Firma začala predajom benzínových tlakových lámp v meste Kingfisher – počas svojho pôsobenia sa venovala aj výrobe domácich sporákov či žehličiek. V súčasnosti je dcérskou spoločnosťou amerického výrobcu Newell Brands. Coleman sa venuje prevažne predaju rôznorodého turistického a kempingového vybavenia, štvorkoliek či motocyklov typu minibike.

High Peak

Nemecká značka High Peak bola založená spoločnosťou SIMEX Sport v roku 1984. Zameriava sa na predaj turistických stanov a spacích vakov, outdoorových batohov či kempingového vybavenia pre aktívneho človeka. High Peak si zakladá na vysokej kvalite svojich produktov, ich spoľahlivej funkčnosti a nesmiernej pokrokovosti. Firma je známa aj tým, že pri samotnej výrobe využíva len tie najlepšie a najmodernejšie materiály.

Ako si vybrať ideálny turistický batoh. Komplexný sprievodca pri jeho výbere

Nadšenie pre prírodu a únik z každodenného života preniká do všetkých vekových kategórii, od najmenších, po tých čo si pamätajú najviac. Obzvlášť populárne sú jednodňové výlety. K bezstarostnému výletu by preto okrem vhodného turistického vybavenia, akými sú turistické topánky, bunda a nohavice, nemal chýbať ani kvalitný turistický batoh.

Ako vybrať stan podľa ceny? Pomôže vám naše zhrnutie cenových relácií

  • Turistické stany v cenových reláciách do 50 €

V rámci cenových relácií do sumy 50 € zoženiete iba tie najjednoduchšie stany, napr. detské stany na hranie, plážové stany alebo tie najmenej kvalitné turistické stany pre 2 osoby so zlou odolnosťou voči vode.

  • Turistické stany v cenových reláciách od 50 do 200 €

V rámci cenových relácií od 50 € do 200 € sa pohybuje väčšina dostupných stanov –  zahrnuté tu sú všetky typy stanov s výnimkou stanov típí. Stany disponujú dobrou odolnosťou voči vode a vodný stĺpec obyčajne disponuje hodnotou vyššou ako 3000 mm. Veľkostne sa môže jednať o stany pre 4 až 5 osôb.

  • Turistické stany v cenových reláciách od 200 € do 400 €

V rámci cenových relácií od 200 € do 400 € zoženiete mimoriadne kvalitné stany, ktoré ocenia najmä tí, ktorí v prírode trávia veľa času. Samozrejmosťou je vysoká odolnosť voči vode (nad 6000 mm). Veľkostne sa môže jednať o stany až pre 6 ľudí.

  • Turistické stany v cenových reláciách nad 400 €

V rámci cenových relácií nad 400 € zoženiete stany špičkovej kvality – najvyššia odolnosť voči vode, luxusné prevedenia a kapacita pre väčšie množstvo ľudí. Tieto stany vás ochránia aj v extrémnych podmienkach.

(exisport.com)

V rámci prípravy na stanovanie určite nezabudnite na odporúčané príslušenstvo

Medzi typické príslušenstvo turistických stanov patrí napríklad karimatka na zmäkčenie podlahovej časti, spacák pre prečkanie chladnejších nocí alebo kempingová stolička spolu so stolom na pohodlné sedenie počas pobytu v prírode. Komfortné kempovanie vám istotne zaistí aj kempingový varič či kempingový riad – počas kempingu sa vďaka nim viete aj plnohodnotne posilniť. V prípade, ak ste ku stanu nedostali stanové kolíky, je možné ich dokúpiť aj osobitne.

Nepremokavý stan? Ultraľahký stan? Stan pre deti? Na výber toho máte veľa …

Žiaden oddaný kempista sa bez stanu v prírode jednoducho nezaobíde. A ako ste si už istotne všimli, výber toho správneho kúsku nie je vôbec ľahký. My však pevne veríme, že ste to s našou pomocou úspešne zvládli. 

Najčastejšie kladené otázky

Akým spôsobom je možné turistický stan vyčistiť ?

Turistický stan postačí očistiť vlažnou vodou, ale nikdy netreba zabúdať ani na jeho sušenie. Pri rozsiahlejších nečistotách je možné vykonávať čistenie pomocou vlažnej vody a šetrného čistiaceho prostriedku na báze vody.

Akým spôsobom naimpregnovať stan a aký prostriedok je možné na to použiť?

Impregnácia stanu je naozaj veľmi jednoduchá. Postačí vám impregnačný sprej, nasprejovať stan z vonkajšej a vnútornej strany a následne počkať pokým sprej nezaschne. Rátať však musíte s vyššou spotrebou samotného spreja.

Ako zistím, že môj turistický stan je naozaj vodotesný?

Hodnota vodotesnosti turistického stanu je meraná v milimetroch, pričom jednotlivé hodnoty by sa mali pohybovať v rozmedzí od 1000 mm až 10 000 mm. Čím je samotná hodnota vyššia, tým je stan vodotesnejší.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 690 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 4 225 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 28 553 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 9 571 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

9
8
5/5 - (5 votes)