Pravdepodobne každý majiteľ mačky sa stretol s tým, že mu poškriabala nábytok, záclony, steny alebo podlahu. Škrabanie je pre mačku úplne prirodzené. Mačku nemožno od škrabania odnaučiť. Treba jej len poskytnúť atraktívny priestor, kde si bude môcť tento pud slobodne naplniť. Na to slúžia škrabadlá pre mačky. V obchodoch majú veľký výber a vhodný kus si nájde každý majiteľ mačky bez ohľadu na priestorové a finančné možnosti.

To najdôležitejšie v skratke

  Škrabanie je prirodzený mačací pud, ktorý mačke pomáha udržiavať sa v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Nikdy sa od neho neodnaučí, ale môžete ho presmerovať od vybavení v dome na škrabadlo pre mačky. Existujú vertikálne a horizontálne škrabadlá pre mačky, ktoré je dobré kombinovať, aby mala mačka špeciálny pohyb.

  Existujú multifunkčné mačacie stromy s mnohými hracími prvkami a odpočívadlami, ale aj jednoduché na škrabanie, podložky na škrabanie alebo nástenné škrabadlá slúžiace len na škrabanie a naťahovanie chrbtice. Strednou cestou sú valce na škrabanie, ktoré poskytnú nielen plochu na škrabanie, ale aj miesto na šplhanie, odpočívanie a pozorovanie okolia z výšky.

  Kľúčovým parametrom je materiálové prevedenie a kvalita spracovania. Škrabadlo pre mačky musí byť hlavne stabilné. Ideálnym materiálom je drevo, sisal, plyš a rôzne mäkké tkaniny. Dôležité sú aj vaše priestorové možnosti. Naozaj náročné na priestor sú len mačacie stromy a škrabadlo pre mačky na stenu ho šetrí úplne.

  Škrabadlo pre mačky nie je veľká investícia. Jeho cena sa odvíja hlavne od typu škrabadla. Najlacnejšie sú podložky na škrabanie, hračky a závesné škrabadlá pre mačky. Kvalitné valce na škrabanie by nemali stáť menej ako 30 eur a kvalitný mačací strom kúpite od 100 eur vyššie. Kupujte radšej overené značky ako Trixie, Duvo+, Magic cat a podobne.

Čo si predstaviť pod škrabadlom pre mačky?

Škrabadlá pre mačky sú rôzne konštrukcie, ktoré poskytujú domácej mačke, žijúcej prevažne vnútri, praktizovať pre ňu prirodzené a nevyhnutné správanie – škrabanie.

Mačka si škrabaním čistí a brúsi pazúry, značkuje si ním teritórium pomocou pachových vankúšikov na spodku labiek a v neposlednom rade je to pre ňu aj relax a spôsob, ako vyventilovať stres a dopriať svojmu telu strečing. Škrabadlá môžu byť z rôznych materiálov. Najčastejšie sa kombinuje drevo, sisal a vlnitá lepenka, prípadne drsná tkanina. Môže byť vertikálne alebo horizontálne. Rôzne stĺpiky, závesné konštrukcie a mačacie stromy, na ktoré sa mačka musí šplhať, sú však pre ňu oveľa lákavejšie ako jednoduché ležiace podložky na škrabanie.

Mačke treba poskytnúť dostatok plôch na škrabanie v rôznych častiach bytu/domu, aby dala nábytku naozaj pokoj. Preto môžete zložitejšie mačacie škrabadlo doplniť menšími a lacnejšími podložkami a hračkami na škrabanie. Škrabadlo pre mačku by ste mali kúpiť spolu s novou mačkou, aby nezískala návyk škrabať nábytok, koberce či steny. Dôležité je mačku na škrabadlo nalákať pomocou vôní alebo priamo bylín, ktoré mačku lákajú, prípadne rôznymi maškrtkami za odmenu, vždy keď použije škrabadlo. Je vhodné ho aj strategicky umiestniť pred nábytok, ktorý chcete pred poškriabaním ochrániť.

VÝHODY

  poskytuje osobný priestor pre mačku

  chráni domov pred poškodením škrabancami

  široký výber

 rozumná cena

NEVÝHODY

  nutnosť kúpi viacerých kusov

  mačka si naň musí navyknúť

  zložitejšia údržba

Aké škrabadlá pre mačky existujú?

Škrabadlá pre mačky sa v prvom rade delia podľa toho, v akej polohe sa používajú: na vertikálne – stojaté; horizontálne – ležiace. Častejšie a praktickejšie je kombinovať ich, pretože vertikálne umožňujú mačke natiahnuť sa po celej dĺžke tela. Horizontálne zas v iných uhloch a použiť iné svaly. Pravidelný telový strečing tela je na fyzickú kondíciu mačky veľmi dôležitý. Preto by škrabadlá pre veľké mačky mali byť vysoké aspoň 90 cm. Pre bežné plemená postačí aj 60 cm. Škrabadlá sa však ďalej delia podľa svojho tvaru a spôsobu uchytenia.

Stĺpik na škrabanie

Patria medzi najčastejšie a najobľúbenejšie škrabadlá pre mačky. Sú dobrým kompromisom medzi pohodlím mačky a šetrením priestoru v byte. Valec s hrúbkou, ktorú bez problémov mačka obsiahne svojimi labkami, sa tiahne do výšky väčšinou 60 – 90 cm. Tento býva pripevnený k štvorcovej platforme kvôli lepšej stabilite.

Takúto platformu máva často aj na svojom vrchu, takže mačka sa na ňu môže vyšplhať a odpočívať vo výške. Keď takéto škrabadlo umiestnite pri okne, stane sa obľúbenou pozorovateľňou vašej mačky. Zo stĺpika môže často visieť aj loptička na motúziku, čo jej poskytne aj inú zábavu.

VÝHODY

  jednoduché účelové prevedenie

  výber rôznorodého dizajnu

  nenáročné na priestor

  rozumná cena

  poskytne mačke možnosť natiahnuť sa a relax

NEVÝHODY

  nutnosť ustráženia jeho stability

  menej možností hry a lezenia

  menší výber pre väčšie plemená

Rohové škrabadlá

Z názvu vyplýva, že ich môžete pripevniť do rohu miestnosti priamo na stenu, prípadne existujú rohové škrabadlá pre mačky na gauč. Tieto sa hodia pre majiteľov, ktorí buď majú minimum priestoru na iné typy škrabadiel, alebo nevedia mačku odnaučiť od škrabania stien, alebo nábytku. V takom prípade ich skrátka ochránia rohovým škrabadlom, ktoré umiestnia na už obľúbené miesto svojej mačky.

Väčšinou sú neutrálnych farieb so sisalu alebo plyšu. Škrabadlo pre mačky na stenu zväčša siaha do výšky 100 cm. Nevyčnieva v interiéri a poskytuje mačke dostatočnú starostlivosť o pazúry a natiahnutie chrbtice za rozumnú cenu.

VÝHODY

  nižšia obstarávacia cena

  poskytnú ochranu stene/gauču

  šetria priestor

  neutrálny vzhľad

NEVÝHODY

  poskytujú menej stimulácie

  menší výber

  rýchlejšie sa opotrebujú

Závesné škrabadlá

Tak ako predošlé dva druhy, aj tu ide o škrabadlá vertikálneho typu. Tiež to môže byť škrabadlo pre mačky na stenu rôznych tvarov a farieb alebo valec, ktorý zavesíte zo stropu. Tak vôbec nezaberajú priestor, a teda sa hodia aj do veľmi malých bytov.

Majú v podstate rovnaké vlastnosti ako rohové škrabadlá, ale dajú sa zavesiť takmer kdekoľvek a majú rozmanitejšie tvary a farebné prevedenie. Na trhu nájdete závesné valce, dosky, dokonca aj závesné škrabadlá v tvare stromov či rôznych zvierat.

VÝHODY

  rozmanitý dizajn

  šetria priestor a vojdú sa všade

  dobrý pomer ceny a kvality

  rôzne veľkosti a materiály

NEVÝHODY

  menej hracích prvkov

  mačka po nich nemôže loziť

  menšia stabilita

Mačacie stromy a preliezačky

Najobľúbenejším typom škrabadiel mačiek, pretože im poskytujú dostatok stimulov, pohybových možností a miest na bádanie a odpočinok. Ide o ucelený komplex rôznych prvkov, ako sú napríklad závesné hračky, povrazy, tunely, striešky a podobne.

Väčšinou sú v tvare stromu, čo je prirodzený prvok mačacieho života. Takéto škrabadlá pre mačky však vyžadujú veľa priestoru a väčšinou si za ne priplatíte. Treba si dať pozor na ich stabilitu už pri kúpe. Vydržia vám však naozaj dlho. Mačku len tak ľahko neomrzia.

VÝHODY

  pútavé pre mačky

  obsahuje veľa hracích prvkov

  vymeniteľné plochy na škrabanie

  dlhá životnosť

  rôznorodý dizajn

NEVÝHODY

  vyššia cena

  náročné na priestor

Podložky na škrabanie

Tieto škrabadlá sú pre zmenu horizontálne a naklonenie pod istým uhlom umožňuje používať pazúry v oboch smeroch – hore aj dolu. Mnoho mačiek uprednostňuje hrabanie do zeme a na to sú úplne ideálne. Kartónové prevedenie poskytne mačke aj zvukový efekt škrabania, čo väčšina mačiek obľubuje.

Je vhodné ich kombinovať s niektorými z predošlých typov škrabadiel, aby sa mačka nenudila a mala možnosť praktizovať všetky druhy pohybov. Sú pomerne lacné a je ich možné rozmiestniť v ktorejkoľvek miestnosti, takže predídete nude a ničeniu nábytku. Na výber je veľké množstvo takýchto hračiek za rozumnú cenu.

VÝHODY

  nízka cena

  veľký výber

  poskytuje mačke iný druh pohybu

  vhodné do každej miestnosti

  ľahko vymeniteľné

NEVÝHODY

  neumožňujú lezenie a naťahovanie sa do výšky

  môžu rýchlo mačku omrzieť

Čo treba zvážiť, pri kúpe škrabadla pre mačky?

Škrabadlo pre mačky je nevyhnutná investícia každého majiteľa mačky. Poskytne jej priestor na praktizovanie nevyhnutnej činnosti na jej zdravý psychický a fyzický vývoj. So škrabadlom však musíte byť spokojní obaja, mačka aj vy. Musí mačku zaujať a poskytnúť jej dostatok stimulov, aby nepoškodzovala váš domov a zároveň musí do domova aj zapadnúť.

Materiál a farba

Škrabadlá pre mačky v sebe kombinujú hlavne prírodné materiály a mäkké tkaniny, ktoré mačky uprednostňujú. Sú nimi hlavne sisal vo forme koberca alebo lana, kobercovina, plyš, drevo, juta, banánový list a vrúbkovaný kartón. Do týchto materiálov sa ľahko pazúry zaryjú a obrúsia sa. Zároveň často pritom vydávajú zvuk, ktorý mačky obľubujú. Kobercovina by však v nich nemala prevládať, lebo mačka nerozozná plochu na škrabanie od vašich kobercov. Na trhu je na výber aj mnoho farebných prevedení, a to práve preto, aby si majitelia mačiek mohli vybrať kúsok, ktorý bude pasovať k zvyšku zariadenia.

DOBRE VEDIEŤ:

Za škrabanie nežiaducich povrchov mačku nikdy “nehrešte”. Krik môže narušiť dôveru mačky k vám, prípadne si môže začať užívať aj nežiaducu pozornosť. Keď mačka začne škrabať niečo, čo nechcete, jednoducho ju preneste a položte na škrabadlo pre mačky. 

Kvalita spracovania

Kľúčovým parametrom najmä pri vertikálnom škrabadle pre mačky, ako sú valce na škrabanie a mačacie stromy, je obzvlášť dôležitá stabilita. Labilné kúsky by mačke mohli ublížiť a ani ich nebude používať. V obchode by ste si teda mali overiť ich hmotnosť a spracovanie. Pri valcoch sú bezpečnejšie duté valce na štvorcovej dostatočne hrubej platforme, než je guľatina. Mačací strom by tiež mal mať hrubšiu štvorcovú základňu a dostatok oporných stĺpov na každé poschodie. Plochy na škrabanie by mali byť dostatočne hrubé a absorbovať pachy – sisalové lano je na to ideálne. Dlho vydrží a ľahko ho vymeníte za nové.

Umiestnenie a rozmery

Závesné a rohové škrabadlo na stenu alebo gauč má jasne dané miesto. Kam však umiestniť mačací strom alebo valec s odpočívadlom? Odpoveď je – k oknu. Výhľad von dá mačke nové stimuly a číhanie na korisť je jej ďalším prirodzeným pudom, ktorý pozorovanie vtákov za oknom čiastočne vynahradí. Dajte však pozor, aby mačka nemala prístup k záclonám. Pred kúpou škrabadla si musíte vymedziť priestor, ktorý chcete obetovať. Pokiaľ žiadny nemáte voľný, zvoľte škrabadlo pre mačky na stenu. Ak máte priestoru viacej, mačací dom nikdy nesklame.

Ak máte v byte/dome lepšie priestorové možnosti určite si zaobstarajte “mačací strom”. Mačku len tak ľahko neomrzí.

Veľkosť, vek a správanie mačky

U mačiek je bežné, že sa rady naťahujú a škrabú vertikálne, na čo využívajú nábytok a steny. Rady však škrabú aj horizontálne, keď sa napríklad hrabú v koberci. Preto pri hľadaní škrabadla, ktoré by si vaša mačka vybrala, keby mohla, je dobré zakomponovať plochy na škrabanie v oboch smeroch, čo zvyčajne znamená poskytnutie niekoľkých rôznych škrabadiel a podložiek. Do čoho investujete viac, zistíte podľa pozorovania vašej mačky. Výška a veľkosť škrabadla by mala byť aspoň jeden a pol násobok dĺžky tela mačky bez chvosta. Navyše treba zohľadniť aj vek mačky. Pri mačacích stromoch je zvyčajne napísaná veková kategória mačiek, pre ktoré sú určené.

Uhol škrabadla

Dobrým nápadom je mať v domácnosti vertikálne (vysoké) 90-stupňové škrabadlo pre mačky a horizontálne (ploché) alebo šikmé, ideálne 45-stupňové škrabadlo pre mačky. Šikmé škrabadlá umožňujú mačkám škrabať v oboch smeroch a lepšie prehnúť chrbticu a zapojiť opačné svaly, aké používajú pri naťahovaní sa na vertikálnom škrabadle. Poskytnúť mačke vertikálne a horizontálne škrabadlo naraz – znamená poskytnúť jej všestranný prirodzený pohyb a dlhšie zdravie. Pokiaľ šikmé škrabadlá budete premiestňovať a mačka ich bude môcť objavovať, poskytnete jej aj mentálnu stimuláciu.

Ostatné

Škrabadlo pre mačky je multifunkčným kúskom, ktorý poskytuje mačke hneď niekoľko služieb. Stará sa o jej pazúry – čistí ich a skracuje, udržuje telo a hlavne chrbticu v dobrej kondícii a poskytuje jej relax a zábavu. O zábavu sa nepostará len strategické umiestnenie pri okne, ale hlavne rôzne hracie prvky. Na valci na škrabanie a na závesných škrabadlách by mala byť umiestnená aspoň loptička na špagáte a mačacie stromy by mali byť plné hracích prvkov, jaskýň, úkrytov, lán a miest na spanie. Obľúbené sú aj hojdacie siete.

Dobrou voľbou je aj podložka na škrabanie z kartónového prevedenia.

Ktoré značky vyrábajú kvalitné škrabadlá pre mačky?

Mačka si síce na značky nepotrpí, ale značka, ktorá má vo svojom sortimente široký výber daného typu tovaru, je väčšinou zárukou, že sa prieskumom kvality a výrobou daného tovaru naozaj zaoberá. A ako sme si už povedali, kvalita prevedenia je na škrabadlo pre mačky kľúčová. Nejde o frajerinu, ale o bezpečnosť vášho miláčika. Nasledujúce značky by vás pri výbere škrabadla nemali sklamať. Dobrým kompromisom medzi cenou a kvalitou je škrabadlo pre mačku Lidl.

Magic Cat – všetko potrebné pre mačky

Pôvodom anglická značka je moderná dynamická značka, ktorá sa špecializuje na sortiment pre mačky. Ponúka široký výber produktov od hračiek, misiek až po podstielky či toalety a v neposlednom rade aj škrabadlá. V súčasnosti značka má k dispozícii viac ako 1 000 produktov a jej portfólio sa stále rozširuje. Tieto produkty môžete zakúpiť už v 20 štátoch EÚ. Vyrábajú ich z trvanlivých a netoxických materiálov. Výroba spĺňa všetky potrebné požiadavky kvality a bezpečnosti.

Duvo+ – žiť dlhšie zdravšie a šťastnejšie

Máte tu na výber široký sortiment belgických a holandských produktov pre psov, mačky, (záhradné) vtáky, hlodavce, králiky a drobné hospodárske zvieratá. Nájdete tu inovatívne, hravé a moderné produkty navrhnuté s ohľadom na prirodzené správanie a zvyky zvierat. Škrabadlá pre mačky presne zapadajú do tohto konceptu tejto značky a môžete si byť istí ich kvalitou.

Trixie – prvotriedna nemecká kvalita

Nemecká značka fungujúca niekoľko desaťročí sa venuje výrobe veľkého množstva produktov pre domácich miláčikov, exportuje svoje výrobky do viac ako sto krajín sveta. Výrobky tejto značky sú známe svojou prvotriednou kvalitou, pretože prechádzajú niekoľkostupňovými kontrolami prostredníctvom špecialistov na túto oblasť. Významnú rolu vo filozofii tejto značky hrá aj ekologickosť a trvalá udržateľnosť.

Nobby – synonymum slova odbornosť

Nemecká značka fungujúca od roku 1991. Zameriava sa na výrobu širokého sortimentu pre domácich miláčikov. Ide o rodinnú spoločnosť založenú na odbornosti a bazírovaní na kvalite, vďaka čomu má dobrú reputáciu. Dnes svoje výrobky predáva vo viac ako šesťdesiatich krajinách sveta.

Koľko môže stáť škrabadlo pre mačky?

Škrabadlo pre mačky nie je príliš veľká investícia, väčšina typov stojí iba pár desiatok eur a podložky a hračky na škrabanie dostať aj za menej ako 10 eur. Najdrahšie sú mačacie stromy, ktoré zabavia aj niekoľko mačiek naraz. Tam môžete naraziť aj na modely drahšie ako 300 eur. Pri kúpe škrabadla pre mačky si treba dať pozor aj na extrémy. Príliš lacné znamená prípadne nekvalitné a možno aj nebezpečné pre mačku, príliš drahé môže byť zas zbytočné vyhadzovanie peňazí. Ako teda na to a čo v jednotlivých cenových hladinách získate?

Škrabadlá pre mačky v cenových reláciách do 30 €

V tejto cenovej hladine nájdete všetky typy škrabadiel pre mačky okrem mačacích stromov. Valce na škrabanie za takúto cenu bývajú nižšej kvality. V tejto cenovej hladine kupujete škrabadlá pre mačky na stenu, rohové, ale aj závesné a podložky a hračky na škrabanie. Pri nich si môžete byť istí kvalitou aj za túto cenu.

Škrabadlá pre mačky v cenových reláciách od 30 € do 100 €

Zlatá stredná cesta naozaj pre všetky typy škrabadiel. Na kvalitu tu musíte byť opatrní iba pri mačacích stromoch. V hornej hranici tu nájdete aj bezpečné mačacie stromy. Pri valcoch, podložkách a nástenných škrabadlách za túto cenu už nemusíte pochybovať o ich kvalite.

Škrabadlá pre mačky v cenových reláciách nad 100 €

V tejto cenovej hladine by mala byť zaručená naozajstná kvalita výrobku. Zoženiete tu hlavne valce a preliezačky. Od 150 do 250 eur by ste mali zohnať naozaj kvalitné mačacie stromy s početnými hracími prvkami. Cena, ktorá výrazne presahuje sumu 300 eur, sa už dá považovať za pomerne nevýhodnú.

Ako vyrobiť škrabadlo pre mačku?

Vyrobiť si doma samostatne klasický valec na škrabanie pre mačku alebo horizontálne škrabadlo nie je vôbec zložité. Na valec postačí drevená guľatina (alebo dutá rúrka, ktorá bude stabilnejšia), ktorú si zrežete do potrebnej dĺžky a priklincujete (alebo prisvorkujete) k nej štvorec z drevotriesky, obalený nejakou tkaninou s takými rozmermi, aby sa mačke na ňom pohodlne ležalo zhora aj zdola.

Následne valec oblepíte po celom obvode sisalovým lanom – a máte to hotové. Takto môžete prepojiť viacero valcov na dlhšej doske, pridať herné prvky a laná – a máte mačaciu preliezačku. Horizontálne škrabadlo vyrobíte ešte jednoduchšie. Z viacero drevených dosiek zbijete obdĺžnikovú platformu a obalíte ju plyšom, sisalom alebo starým čalúnením.

Na jednu stranu môžete pribiť nožičky, aby z toho vznikla plošina. Fantázii sa medze nekladú, akurát voľte skôr prírodné materiály, akým je drevo či sisal. Prípadne kartón a plyš. Vyhnite sa kobercu, aby mačka nezačala ničiť aj iné koberce v dome.

Ochráňte svoj domov a poskytnite svojej mačke miesto na relax

Domáci miláčikovia nám majú robiť spoločnosť a radosť na oplátku za našu príkladnú starostlivosť. Súčasťou takejto starostlivosti o mačku by malo byť naplnenie jej základných potrieb. Medzi nimi je aj škrabanie. Škrabadlo pre mačku tomu plne vyhovie bez zbytočného poškodzovania vášho domáceho zariadenia a prinesie do vášho spolužitia harmóniu. Prajeme veľa príjemných spoločných chvíľ – vám aj vašej mačke.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ako zvyknúť mačku na škrabadlo?

Položte v okolí škrabadla maškrty alebo bylinky, ktoré mačky lákajú (napr. kocúrnik záhradný), prípadne ho nastriekajte špeciálnymi feromónmi. Hlavne mačku pochváľte a odmeňte vždy, keď škrabadlo použije.

Kde je najlepšie miesto na škrabadlo pre mačku?

Stĺpikové škrabadlo alebo mačací strom s platformami na ležanie vo výške postavte blízko okna, aby mala mačka výhľad napr. na vtáky. Odstráňte však z dosahu mačky záclony. Závesné škrabadlo dajte tam, kde mačka mala vo zvyku škrabať už predtým.

Aké veľké by malo byť škrabadlo pre mačku?

Pri bežnej mačke dosahujúcej bez chvosta v priemere 46 cm postačí 60 cm škrabadlo. Pri väčších plemenách treba aspoň 90 cm výšku. Hlavnou zásadou je, aby sa mačka mohla natiahnuť po celej dĺžke tela.

Ako vyčistiť škrabadlo pre mačky?

Do škrabadla pre mačku by ste nemali príliš zasahovať. Je to jej teritórium a zanecháva na ňom pachové stopy, ktoré by ste mohli výrazným čistením narušiť. Keď zapácha príliš alebo je opotrebované, treba ho vymeniť. Maximálne ho pretrite navlhčenou handrou bez čistiaceho prostriedku a povysávajte. Potrebu by v ňom mačka vykonávať nemala.

Kto by si mal zaobstarať škrabadlo pre mačku?

Každý majiteľ mačky ideálne v čase, keď si mačku zaobstaráva a vie, že mačka nebude mať možnosť voľného pohybu mimo bytu alebo domu. Najlepšie je mačke poskytnúť vertikálne aj horizontálne škrabadlo v rôznyc častiach interiéru.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 472 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 28 787 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 24 859 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 805 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8