Rozmýšľate nad kúpou kobercov do domácnosti a neviete si vybrať ten správny kúsok do vašej obývačky, kuchyne, detskej izby či spálne? Pri výbere vhodného koberca musíte pozornosť venovať množstvu vlastností, aby koberec dokázal verne poslúžiť svojmu účelu. A stratiť sa vo svete kobercov je naozaj ľahké. Na trhu je totiž dostupné množstvo prevedení, ktoré sa líšia použitými materiálmi či spôsobom spracovania. Ako si teda správne vybrať?

To najdôležitejšie v skratke

Koberce sú moderné bytové doplnky, ktoré verne poslúžia na zútulnenie každej domácnosti a poskytujú jednotlivým členom domácnosti príjemný komfort a pocit domova. Umiestniť ich môžete kdekoľvek sa vám zaumieni. Koberec je vhodným doplnkom do kuchyne, spálne, obývačky, ale aj detskej izby.

  Samotný výber koberca by sa mal odvíjať nielen od vašich potrieb, ale aj bytových možností. Voľba toho správneho modelu môže mať výrazný vplyv na komfort pri jeho používaní. Zohľadniť musíte predovšetkým to, kde chcete daný koberec umiestniť. Nejde však o jediný parameter, ktorý hrá významnú rolu.

  Pri výbere toho správneho koberca je potrebné zvážiť aj to, či sa vo vašej domácnosti nachádzajú deti alebo domáci miláčikovia. V takomto prípade je viac než vhodné si zaobstarať koberec, ktorý sa jednoducho čistí a disponuje lepšou odolnosťou voči nečistotám, vode a poškodeniu.

  Ak si chcete byť istý, že naozaj kupujete kvalitný kúsok, odporúčame vám sa popozerať najmä po drahších prevedeniach. Pri nich sa totiž môžete spoľahnúť na vyššiu odolnosť materiálov, možnosť vyššej záťaže, ale aj podstatne vyššiu životnosť koberca. Na koberci
sa šetriť nevyplatí.

(koberce.sk)

Aký je rozdiel medzi kobercom a behúňom?

Koberec a behúň sú často považované za jedno a to isté. Do istej miery je to samozrejme pravda, no jedna odlišnosť by sa predsa len našla. Samotný rozdiel spočíva v podklade koberca. Behúne sú v podstate klasické koberce, ktoré ešte navyše disponujú aj špeciálnym gélovým protišmykovým podkladom. Gélový podklad má schopnosť priľnúť k podlahe a zabrániť tak šmýkaniu koberca po jej povrchu. Behúň s gélovým podkladom je tak vhodný práve na miesta s častejším pohybom ľudí, napr. v kuchyni. Klasický koberec bez gélového podkladu je vhodný na miesta s menším pohybom ľudí, napr. spálňa.

Behúň dokáže príjemne dotvoriť štýl miestnosti alebo chodby

Koberce do obývačky, kuchyne, detskej izby a spálne – aké typy poznáme podľa vláken?  

Každý koberec je zložený z obrovského množstva vláken, ktoré môžu disponovať rôznymi vlastnosťami a charakteristikami. Najčastejšie sa odlišujú práve svojou dĺžkou, ktorá výrazným spôsobom ovplyvňuje následné využitie koberca. Odlišovať sa však môžu aj orientáciou vláken, či podstúpením rôznych tepelných úprav. Medzi tie najčastejšie typy vláken zaraďujeme vlákna typu heat-set, frieze, shaggy a velúr.

Heat-set

Heat-set je typ kobercového vlákna, ktoré bolo podrobené špeciálnou tepelnou úpravou. Práve vďaka tepelnému spracovaniu jednotlivých vláken koberec nadobúda výrazne lepšiu pevnosť, ale aj odolnosť voči vode, škvrnám a poškodeniu. Riziko mechanického poškodenia a prešliapania koberca je tým pádom podstatne nižšie a jeho životnosť výrazne vyššia.

Aj napriek silnej odolnosti a pevnosti však takýto koberec nie je drsný – po tepelnej úprave je dokonca ešte o čosi príjemnejší na dotyk. Tepelná úprava tiež rozjasní a zintenzívni samotné farby koberca, vďaka čomu sa jeho vzhľad stane podstatne atraktívnejším.

Heat-set vlákna najčastejšie nájdete u syntetických kobercov zhotovených z polypropylénu, pričom možnosti vzorov u tohto typu vláken sú veľmi bohaté. Nevýhodou je hlavne deformácia koberca pri dlhodobejšom skladovaní napríklad v zrolovanom stave – vlákna sa jednoducho ohnú a naspäť ich už nenarovnáte. Taktiež by ste ich nemali umiestňovať vedľa ohrievačov, pretože vplyvom vysokých teplôt môže dôjsť k poškodeniu vláken.

VÝHODY

  lepšia pevnosť

  vyššia životnosť

  príjemný na dotyk

  atraktívnejší vzhľad a pestré farby

  odolnosť voči vode, škvrnám a poškodeniu

NEVÝHODY

  deformácia pri zrolovaní

  poškodenie vplyvom vyšších teplôt

Frieze

Frieze je typ kobercového vlákna, ktoré je charakteristické kučeravou textúrou. Disponuje výrazne väčšou dĺžkou a hustotou samotných vláken v porovnaní s Heat-set. Vďaka tomu sú tieto koberce silnejšie a odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Odolnosť voči škvrnám je naopak o čosi nižšia, nakoľko sa nečistoty môžu usadiť hlbšie do koberca. Frieze koberce majú štýlový neformálny vzhľad, sú veľmi jemné a príjemné na dotyk.

Veľkou “výhodou” tiež je, že nečistoty dokážu dokonale zakryť vďaka hustým a dlhým vláknam. Tieto koberce sú tak vhodné aj do domácností, kde sa vyskytujú malé deti. Ich nevýhodou je o čosi vyššia cena, výrazne vyššia zložitosť samotného čistenia, ale aj menšia dostupnosť jednotlivých vzorov a prevedení na trhu.

VÝHODY

  zakrytie nečistôt

  silnejší ako Heat-set

  jemný a veľmi príjemný na dotyk

  vhodný do domácností s malými deťmi

  odolnejšie voči mechanickému poškodeniu

NEVÝHODY

  vyššia cena

  zložitosť čistenia

  usadzovanie nečistôt hlboko v koberci

  menšia dostupnosť vzorov a prevedení

Shaggy

Shaggy vlákna jednoducho spoznáte podľa typického zakrútenia a huňatého rozcuchaného vzhľadu koberca. Patria medzi tie najdlhšie vlákna, ktoré sú veľmi trvácne a orientované náhodne do rôznych smerov. Koberec vďaka nim tak disponuje tvarovou pamäťou. Navyše je mimoriadne mäkký, extrémne príjemný na dotyk a dokáže si zachovať aj sýtosť samotných farieb. Aj preto koberce so shaggy vláknami sú tými najpohodlnejšími pre chôdzu – navyše sú považované za veľmi moderné.

Ich údržba a čistenie je najzložitejšia spomedzi všetkých typov vláken a to z dôvodu ich veľkej dĺžky a náhodnej orientácie. Rovnako je dosť pravdepodobné, že sa po istom čase z koberca začnú uvoľňovať samotné vlákna. Zmieriť sa taktiež budete musieť aj s vyššou cenou koberca.

VÝHODY

  moderné

  tvarová pamäť

  najdlhšie vlákna

  mimoriadna mäkkosť

  zachovanie sýtosti farieb

  najpohodlnejšie pre chôdzu

NEVÝHODY

  vyššia cena

  uvoľňovanie vláken z koberca

  najzložitejšia údržba a čistenie

Velúr

Velúrové vlákna sú známe svojou krátkou dĺžkou, dobrou odolnosťou a predovšetkým jednoduchým čistením. Koberce disponujúce týmito vláknami majú veľmi hladký povrch, vďaka čomu sú vhodné do miestností s častým pohybom ľudí. Navyše sú dobre známe aj schopnosťou tlmenia zvukov či protišmykovým povrchom, čo najviac oceníte pri umiestnení takéhoto koberca na schodoch.

Nevýhodou je vyššia náchylnosť na zafarbenie vodou, ktorá môže na koberci zanechať viditeľné a ťažko odstrániteľné škvrny. Pozor si dajte aj na poškodenie velúrového koberca pôsobením vysokého tlaku –  napríklad ťažký nábytok ho dokáže jednoducho pretlačiť a znehodnotiť tak samotné vlákna koberca.

VÝHODY

  hladký povrch

  tlmenie zvukov

  dobrá odolnosť

  protišmykový povrch

  vhodné na miesta s častým pohybom ľudí

NEVÝHODY

  náchylnosť na zafarbenie vodou

  poškodenie pôsobením vysokého tlaku

(najkoberce.sk)

Čo treba zvážiť pri ich kúpe?

Pri výbere správneho koberca do vašej domácnosti musíte vziať do úvahy niektoré dôležité kritériá, ktoré môžu ovplyvniť celkovú spokojnosť s vami zakúpeným kobercom. Prispôsobiť sa je nutné predovšetkým potrebám daného priestoru. Medzi tie najdôležitejšie kritériá patria: umiestnenie koberca v domácnosti, použité materiály, veľkosť, dizajn, zaťaženie či zložitosť samotného čistenia a údržby koberca.

Umiestnenie koberca v domácnosti – hľadať kompromisy je nevyhnutné

V závislosti od danej miestnosti by mal koberec spĺňať aj náležité vlastnosti. Ak hľadáte ten správny typ do kuchyne, je vhodné zvoliť odolnejší a bezpečnejší koberec s protišmykovými vlastnosťami – bezpečnosť je tu prvoradá. V rámci spálne je možné uprednostniť komfort pred jednoduchosťou čistenia, keďže táto miestnosť sa využíva výhradne počas ranných a večerných hodín. Obozretný musíte byť však pri výbere koberca do obývačky, aby zapasoval k dizajnu pohovky a dokázal poskytnúť dostatok tepla pre nohy. Naopak, do detskej izby si môžete zadovážiť aj tie pestrofarebnejšie a výraznejšie kúsky, ktoré dokážu vaše dieťa zaujať a poskytnúť mu vhodnú a jednoducho udržiavateľnú hraciu plochu.

...

Materiály a zložitosť ich čistenia – prírodné a syntetické materiály sa nelíšia len cenou

Z hľadiska použitého materiálu si môžete zvoliť buď prírodné alebo syntetické materiály. Koberce zhotovené z prírodného materiálu majú priam vynikajúce izolačné vlastnosti, skvelú odolnosť a disponujú jemnejším a hebkejším povrchom. Hlavnou nevýhodou týchto kobercov je výrazne vyššia cena a podstatne náročnejšia údržba v porovnaní so syntetickými modelmi. Jedná sa napríklad o koberce vyrobené z vlny či hodvábu.

Koberce zhotovené zo syntetického umelého materiálu sú o čosi praktickejšie, pretože ich čistenie je omnoho jednoduchšie. Taktiež sú vhodnejšie pre alergikov a majiteľov domácich miláčikov. Jednou z hlavných výhod syntetických kobercov je značne nižšia cena. Nevýhodou je zasa nižšia životnosť a horšie izolačné vlastnosti. Jedná sa napríklad o koberce vyrobené z polypropylénu, polyesteru a polyakrylu.

VÝHODY prírodných materiálov

  skvelá odolnosť

  vynikajúce izolačné vlastnosti

  jemnejší a hebkejší povrch

NEVÝHODY prírodných materiálov

  vyššia cena

  náročnejšia údržba a čistenie

VÝHODY syntetických materiálov

  nižšia cena

  praktickejšie

  jednoduchšie čistenie

NEVÝHODY syntetických materiálov

  nižšia životnosť

  horšie izolačné vlastnosti

Veľkosť koberca si jednoducho prispôsobte vlastným potrebám

Koberce si do svojej domácnosti môžete zaobstarať v rôznych veľkostiach. Kusové koberce do obývačky, spálne a detskej izby je potrebné prispôsobiť veľkosti nábytku. Pod konferenčný stolík vám postačí aj menší koberec s menšími rozmermi, pričom najčastejšie sa jedná o veľkosť 80×150 cm. Ku jedálenskému stolu či pohovke však odporúčame siahnuť po väčších kobercoch, aby dokázali pokryť väčšiu plochu – minimálne však 120×170 cm. Pri kúpe koberca do kuchyne, resp. vedľa kuchynskej linky, sú častou voľbou práve behúne. Behúne môžu byť predávané buď metrážne alebo ako kusové koberce, napr. 80×200 cm. Ak túžite po koberci, ktorý pokryje celú miestnosť, odporúčame zakúpenie metrážneho koberca alebo koberca vyrobeného na mieru – veľkosť samozrejme musíte prispôsobiť rozmerom miestnosti.

Farba, dizajn a vzor by sa mali odvíjať aj samotnej miestnosti

Farbu, dizajn, ale aj vzor kobercov môžete vždy navoliť podľa vlastného vkusu. V niektorých miestnostiach je však vhodné prispôsobiť sa okolitému nábytku. Pri výbere kobercov do obývačky je dôležité sa podriadiť dizajnu a farbe pohovky, ktorá určuje celkový štýl miestnosti – v opačnom prípade bude koberec pôsobiť veľmi rušivo. V prípade kuchyne máte voľnosť výberu dizajnu a farieb väčšiu, ale stále odporúčame zvoliť farbu v odtieňoch okolitého nábytku. Miestnosť vďaka tomu bude pôsobiť harmonicky a koberec nebude zbytočne pútať pozornosť. Najväčšiu voľnosť pri výbere farby, dizajnu a vzorov máte práve v detskej izbe, kde môžete zvoliť aj pestré a výrazne vzory, ktoré dieťa zaujmú.

Dizajnovo ladeným kobercom dokážete osviežiť akúkoľvek miestnosť  smile

Nikdy nezabúdajte na záťaž samotného koberca

Pod záťažou koberca rozumieme predovšetkým frekvenciu pohybu ľudí, ktorej sa musíme pri výbere vhodného koberca bezpodmienečne podriadiť. V miestnostiach s väčším pohybom ľudí je spravidla vhodnejšie zvoliť tie odolnejšie koberce, ktoré majú podstatne vyššiu úroveň odolnosti voči nečistotám, menšiu dĺžku vláken a jednoducho sa udržiavajú v čistote. Jedná sa napríklad o obývačku, kuchyňu či chodbu. Taktiež odporúčame zvoliť prevažne tmavšie farby a odtiene, vďaka ktorým budú vzniknuté škvrny na koberci omnoho menej viditeľné. Naopak na miestach s nižším pohybom ľudí, napr. spálňa či hosťovská izba, môžete spokojne siahnuť aj po kobercoch s dlhšími vláknami vo svetlejších farbách a vzoroch.

Piktogramy vám napovedia viac o vlastnostiach koberca

Každý predávaný koberec musí disponovať špeciálnymi značkami, ktoré označujú vlastnosti všetkých podlahovín – jedná sa o tzv. piktogramy FCSS. Označovať môžu jednak vlastnosti koberca, ale aj možnosť jeho použitia v špecifických prípadoch. Vyjadrovať môžu napríklad vhodnosť použitia koberca vo vlhkom prostredí, na schodisku, pri použití podlahového vykurovania, ale aj úroveň samotného komfortu koberca. Značiť tiež môžu odolnosť voči rozstrapkaniu, reakciu na oheň, rozmerovú či farebnú stálosť. Najdôležitejšími piktogramami sú triedy záťaže kobercov.

Trieda záťaže

Popis

21

Domáce priestory - mierna

22

Domáce priestory - stredná

22+

Domáce priestory - stredne vysoká

23

Domáce priestory - vysoká

(xxxlutz.sk)

Ako zvoliť ten správny koberec do detskej izby, obývačky, kuchyne či spálne?

Výber každého koberca by sa mal odvíjať predovšetkým od miestnosti, do ktorej ho máte v pláne umiestniť. Každá miestnosť v domácnosti totiž vyžaduje odlišné vlastnosti koberca. V rámci kuchyne je potrebné staviť na praktickosť koberca, pričom pri voľbe koberca do obývačky môžete dať väčší dôraz na jeho štýl a dizajn. Tie najdôležitejšie informácie pri výbere koberca do obývačky, spálne, detskej izby či kuchyne sme pre vás v krátkosti zhrnuli.

Koberec do obývačky

Obývačka je spoločenskou miestnosťou, kde sa každodenne stretáva celá rodina. Po správnosti by mala odzrkadľovať hodnoty vašej rodiny a súčasne pôsobiť útulne. Najčastejšie sú koberce do obývačky umiestňované popri pohovke.

Musia tak spĺňať tri veľmi dôležité parametre. Moderné koberce do obývačky by mali disponovať dostatočnou odolnosťou, pôsobiť na dotyk príjemne a súčasne zabezpečiť dostatok tepla pre nohy. Práve z tohto dôvodu sú vhodné koberce so strednou dĺžkou vláken – najlepšou voľbou sú práve koberce s vláknami frieze.

Ponúkajú kompromis medzi komfortom a zložitosťou údržby. Stále sa jedná o variant s hebkými vláknami, ktorý sa však čistí omnoho jednoduchšie ako shaggy koberce. Koberce do obývačky by mali farebne a vzorovo ladiť s pohovkou, ktorá udáva štýl celej obývačky. Najčastejšie kupovaným typom sú kusové koberce do obývačky, ktoré sú dostupné vo veľkom množstve prevedení.

Koberec do kuchyne

Kuchyňa je miesto, kde musíte dbať v prvom rade na bezpečnosť a praktickosť. Najvhodnejšie sú tak odolné koberce do kuchyne, pretože práve v kuchyni sa vždy niečo vyleje či okvapká. Siahnuť je tak dobré predovšetkým po kobercoch, ktoré sa jednoducho čistia, sú odolnejšie voči škvrnám a disponujú protišmykovými prvkami, aby ste boli pri varení vždy v bezpečí.

Najvhodnejšie sú tak behúne s heat-set vláknami odolnými voči škvrnám, vode a nečistotám. Navyše každý behúň má gélový podklad, vďaka ktorému priľne k podlahe a zabráni sa jeho šmýkaniu po podlahe. Z hľadiska dizajnu a farieb sú najvhodnejšie práve vzory, ktoré pôsobia harmonicky s dizajnom kuchyne. Odporúčame preto koberce vo farbách samotnej kuchyne, ktoré sa líšia iba odtieňom.

Koberec do detskej izby

Detská izba je miesto, kde nemusíte hľadieť na súlad farieb a pravidlá dizajnu – dôležitá je hlavne praktickosť a atraktívnosť daného koberca. Koberce do detskej izby by mali byť dostatočne odolné a ľahko čistiteľné, keďže ich deti pri hre dokážu veľmi rýchlo zašpiniť či zafarbiť. Ideálne sú hlavne koberce a behúne odolné voči nečistotám.

Najlepšou materiálovou voľbou je práve polyester alebo nylon, ktoré ponúkajú dostatočnú odolnosť a súčasne sú dostatočne jemné pre poskytnutie hracej plochy pre deti. Z hľadiska dizajnu môžete siahnuť po rôznych detských vzoroch v podobe rozprávkových postavičiek a pestrých farebných kombinácií, ktoré oživia celkový priestor detskej izby. Medzi moderné a populárne kúsky patria pestrofarebné okrúhle koberce do detskej izby.

Koberec do spálne

Pri výbere koberca do spálne je mimoriadne dôležité si uvedomiť, že v spálni sa zdržiavame výhradne v ranných a večerných hodinách. Jedná sa v podstate o prvú a súčasne poslednú vec, ktorú ucítia vaše nohy v priebehu dňa. Práve z tohto dôvodu je pri výbere koberca do spálne vhodné siahnuť po veľmi mäkučkom, huňatom a na dotyk príjemnom koberci.

Takýmito vlastnosťami disponuje práve koberec s tými najdlhšími vláknami, resp. shaggy koberec. Tento typ koberca sa čistí najťažšie, no v spálni sa v priebehu celého dňa zdržiavate prakticky najmenej – shaggy koberec tak vydrží čistý podstatne dlhší čas.

Z hľadiska výberu materiálu koberca je tou najvhodnejšou voľbou práve vlna alebo plyš, ktoré sú charakteristické svojou jemnosťou. Pre zachovanie útulnosti spálne by samotný materiál a farba koberca mali byť v súlade s ostatnými materiálmi a farbami použitými v miestnosti. Vhodné sú najmä malé koberce do spálne vedľa postele alebo kusové koberce do spálne, ktoré môžete umiestniť ľubovoľne v rámci miestnosti.

...

Aká je cena kobercov do obývačky, kuchyne, detskej izby a spálne?

Pri výbere koberca do domácnosti sa mnohí zákazníci orientujú aj podľa ceny samotného koberca, ktorý je častokrát úmerný aj samotnej kvalite. Hlavný cenový rozdiel spočíva vo veľkosti koberca a hlavne v použitých materiáloch na jeho zhotovenie. Prírodné materiály patria obvykle medzi tie drahšie v porovnaní s tými syntetickými. Pripravili sme si pre vás 3 základné cenové relácie, v ktorých sa môžete pohybovať.

Koberce v cenových reláciách do 10 €/m²

V rámci najlacnejšej cenovej relácie do 10 €/m² nájdete predovšetkým syntetické koberce, ktoré neboli tepelne nijak upravované a disponujú nízkou dĺžkou jednotlivých vlákien. V rámci tejto kategórie však nehľadajte žiadne špeciálne vlastnosti, možnosť vysokej záťaže a vysokú odolnosť – budete sa musieť zmieriť s kompromismi.

Koberce v cenových reláciách od 10 €/m² do 25 €/m²

V rámci cenovej kategórie od 10 €/m² do 25 €/m² už nájdete odolnejšie koberce s vyššou dĺžkou jednotlivých vlákien. Rátať tiež môžete so značne zvýšenou odolnosťou, možnosťou vyššej záťaže či špeciálnymi vlastnosťami navyše. Ide o zlatú strednú cestu, v ktorej bežný zákazník nájde vždy to, čo potrebuje.

Koberce v cenových reláciách nad 25  €/m²

V rámci cenovej kategórie nad 25 €/m² už nájdete len a len to najkvalitnejšie a najlepšie. Nájdete tu koberce s vysokou odolnosťou, vysokou dĺžkou vlákien a množstvom špeciálnych vlastností. Cena niektorých kobercov sa v závislosti od použitého materiálu môže vyšplhať na astronomické sumy.

(mood.sk)

Ako sa správne starať o koberec a ako ho čistiť?

Základom starostlivosti o každý koberec je suché čistenie, ktoré je možné realizovať u kobercov zhotovených zo syntetických, ale aj prírodných vláken. Hoci sa jedná o prašnejší a menej dôkladný čistiaci proces, na druhú stranu je šetrný ku kobercu. Pri suchom čistení je koberec nutné dôkladne povysávať aspoň raz týždenne a naniesť prášok na koberec podľa priloženého návodu.

Mokré čistenie pozostáva z nanesenia čistiaceho roztoku, vyschnutia koberca a následného povysávania. Aj keď je mokré čistenie dôkladnejšie, trvá omnoho dlhšie kvôli dlhému schnutiu samotného koberca (aj vyše 24 hodín). Mokré čistenie nie je vhodné pre prírodné materiály. Stretnúť sa taktiež môžete aj so špeciálnym strojovým čistením, ktoré je dôkladnejšie a podstatne nákladnejšie – vyžaduje totiž použitie špeciálneho vysávača. Strojové čistenie nie je vhodné pre prírodné materiály.

...

Koberce sú neodmysliteľnou súčasťou takmer každej domácnosti.

Koberce sú skvelým doplnkom do takmer každej domácnosti, pretože poskytujú nesmierny komfort, príjemné teplučko pre vaše nohy, ale aj nenahraditeľný pocit domova. Vieme, že výber toho správneho koberca môže byť niekedy nesmierne zložitý a občas aj poriadne frustrujúci. Pevne však veríme, že sme vám s výberom toho správneho koberca dostatočne pomohli a dokázali ste si vďaka nám vybrať svojho favorita.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Aký je rozdiel medzi kobercom s krátkym a dlhým vlasom?

Koberec s krátkym vlasom sa čistí ľahšie ako koberec s dlhým vlasom a hodí sa na miesta s častým pohybom ľudí. Naopak, koberec s dlhým vlasom sa hodí na menej frekventované miesta a je podstatne jemnejší a hebkejší pri chôdzi.

Aký koberec je vhodný, ak vlastníte domáceho miláčika? (psa alebo mačku)

Pre majiteľov domácich miláčikov sú najvhodnejšie koberce zhotovené zo syntetického umelého materiálu s menšou dĺžkou vláken, pretože ich čistenie je omnoho jednoduchšie.

Ako sa zbaviť škvŕn na koberci?

Prvou pomocou proti škvrne na koberci je jej precízne odsatie za pomoci papierovej servítky a následne vyčistenie povrchu handričkou namočenou v mydlovej vode. Ak škvrna nezmizne, je potrebné použitie špeciálnych prípravkov.

Aký typ koberca je najlepší pre alergikov?

Pre alergikov sú najvhodnejšie koberce zhotovené zo syntetického umelého materiálu, pretože ich čistenie je omnoho jednoduchšie. Rovnako pre alergikov sú vhodnejšie koberce s menšou dĺžkou vláken, aby sa alergény neusádzali hlboko v koberci.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 4 075 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 903 recenzií)

(zdroj: google.com; 6 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 22 661 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9