Každý z nás miluje pocit, ktorý máme pri použití voňavej a jemnej bielizne. Tieto vlastnosti jej dodáva hlavne aviváž. Avšak posledné roky sa čoraz viac ozývajú hlasy tvrdiace, že chemické látky v nej obsiahnuté škodia nám a životnému prostrediu, a že je v podstate zbytočné ju používať. Ako to vlastne je? Pozrieme sa na to v nasledujúcom článku.

Dozviete sa čo to aviváž vlastne je, ako funguje a čo všetko s oblečením robí. Nájdete tu návod ako si ju správne vybrať a zoznam najlepších výrobcov aviváží dostupných na našom trhu, ktorí ponúkajú výrobky šetrné k našej pokožke a navyše ekologicky udržateľné.

Ako funguje aviváž a kedy ju používať?

Aviváž je tekutý prostriedok, ktorý sa pridá do prania počas posledného cyklu žmýkania, aby bola bielizeň mäkká a voňavá. Dôvodom prečo je oblečenie po usušení (hlavne na vzduchu) drsné na dotyk a ťažšie sa žehlí je fakt, že sa na povrchu jeho vlákien nahromadí elektrostatický náboj, väčšinou negatívny. Ocitne sa pod takzvaným elektrickým stresom. Tento stres liečia tenzidy, najčastejšie katiónové, čo sú povrchovo aktívne látky. Sú hlavnou účinnou látkou v avivážach. Tvoria 5 – 15% ich obsahu. Katióny sú kladne nabité ióny priťahované opačne nabitým elektrostatickým nábojom v sušenom oblečení a následne tento náboj neutralizujú. Vlákna obalené tenzidmi sa stávajú hladšími, jemnejšími a pružnejšími. Navyše mierne odpudzujú vodu, čiže uschnú rýchlejšie a bez elektrického náboja sa na nich ťažšie prichytia nečistoty z okolia. Ďalšími významnými zložkami aviváže sú rôzne vonné látky, či už syntetické parfumy, alebo prírodné vonné látky, vďaka ktorým oblečenie dlhodobo vonia. Samozrejme, keďže sa jedná o produkt, ktorý má mať pomerne dlhú trvanlivosť, tak väčšinou sa v jej zložení v drvivej väčšine nevyhnete ani rôznym stabilizátorom a konzervantom a emulgátorom.

Z toho vyplýva, že používanie aviváže má svoje výhody, ale nesie v sebe aj isté riziká.

VÝHODY jej používania sú

 látka sa stáva príjemnou na dotyk

 oblečenie si dlhšie drží svoj tvar a farbu

 oblečenie sa menej krčí a ľahšie žehlí

 dlho si udrží príjemnú vôňu

NEVÝHODY jej používania sú

 riziko alergickej reakcie pokožky

 potencionálne zdravotné problémy (malátnosť, bolesť hlavy, vyvolanie astmy)

 vodeodolnosť vlákien po jej použití môže časom znížiť účinnosť pracích prostriedkov

 pri nesprávnom používaní môže poškodiť práčku či sušičku

Rozhodne sa aviváž oplatí používať pri syntetických materiáloch, v ktorých sa statická elektrina vytvára vo veľkej miere. Vďaka aviváži, ktorá ju eliminuje sa oblečenie z nich nebude lepiť na pokožku. Navyše sa bez aviváže aj pomerne výrazne krčí a zložito sa žehlí. Medzi takéto materiály jednoznačne patria polyester (PL), polyamid (PA), či polyakryl (PC) a mnohé iné výhody použitia aviváže oceníte aj pri vlnených svetroch. Pomôže im dlhšie zachovať si tvar. Dobre ju znáša aj bavlna.

DOBRE VEDIEŤ:

V žiadnom prípade aviváž nepoužívajte pri funkčnom športovom oblečení s membránou, alebo vyrobených z mikrovlákien. Aviváž by ich zalepila a zničila. Rovnako neprospieva ani prírodnému hodvábu. Takisto je nevhodná na uteráky a osušky, pretože tým že vlákna robí odolnejšími voči vode, znižuje ich najdôležitejšiu vlastnosť – savosť.

Použitie aviváže by ste mali zvážiť aj v prípade, ak trpíte kožnými alergiami, atopickým ekzémom, či iným kožným ochorením. Mohla by vám zhoršiť váš stav. Z dôvodu citlivosti pokožky je dobré vynechať ju aj pri praní detských vecí. Výhodnejšie je ju nepoužívať ani na posteľnú bielizeň. Trávime v nej počas spánku veľa hodín a pokožka by mala mať nejaký čas na regeneráciu bez podráždenia. Prenikavá vôňa môže narúšať spánok, navyše by horšie odvádzala pot, čo je tiež kvôli kvalite spánku dôležité. Toto však nechávame na vašom uvážení. Na trhu dnes existuje mnoho aviváží šetrných k pokožke s najrôznejšími arómami. Je na vás čo si zvolíte.

Aké druhy aviváže existujú?

V základe sa aviváže delia na klasické a ekologické. Aviváž je v podstate tekutá emulzia s pridanými tenzidmi, ktoré odstraňujú elektrostatický náboj z textilu s pridanou vôňou.

Klasické aviváže majú pridanú zväčša umelú arómu a jej zloženie sa skladá z chemikálií. Zväčša sú neškodné, pár z nich však môže u niektorých jedincoch spôsobiť alergie a iné menej závažné zdravotné problémy. Existujú však aj hypoalergénne klasické aviváže, ktoré prešli prísnymi dermatologickými testami a napriek umelému zloženiu sú vhodné na senzitívnu pokožku. Preto sa najčastejšie označujú anglickým slovom sensitive.

VÝHODY

  vysoká účinnosť

 dlhotrvajúca intenzívna vôňa

NEVÝHODY

 pravdepodobné podráždenie pokožky u citlivých jedincov

 nižšia ekologickosť

 

Pokiaľ sa chcete čo najviac vyhnúť chemikáliám a uistiť sa že budú v maximálne možnej miere šetrné k pokožke aj k nášmu prostrediu, tak máte na výber ekologické aviváže. V nich nájdete pridanú arómu len z prírodných zdrojov ako sú vonné silice, éterické oleje a podobne. Z vysokého percenta sú všetky ich zložky čisto prírodného pôvodu. V niektorých z nich však tiež v malom množstve nájdete umelé stabilizátory. Väčšinou sú uskladňované v recyklovaných obaloch, ktoré je možno ľahko znovu recyklovať. Ľahšie ako pri klasických avivážach.

VÝHODY

 zdravšie zloženie

 šetrné k životnému prostrediu

NEVÝHODY

 zmäkčenie vydrží kratšiu dobu

 málo výrazné vône

 

V zásade pravá aviváž je vždy len tekutá. Jedine tak vykoná naplno svoju najdôležitejšiu funkciu – preniknúť do vlákna látky, obaliť ho a zjemniť ho. Jej druhú funkciu – prevoňanie bielizne však môžu plnohodnotne zastať:

  • vonné perličky – pridáte ich rovno do bubna práčky a vôňu uvoľňujú postupne počas celého pracieho cyklu.
  • vône do skrine – môžu mať rôznu formu. Sú to napríklad voňavé guličky, ktoré uložíte na poličku medzi oblečenie, alebo tenké štvorce, ktoré môžete zavesiť aj na vešiak.
  • vonné obrúsky do sušičky – väčšina z nich dokáže v podstate úplne nahradiť klasickú tekutú aviváž, pretože obsahujú vo veľkom percente aj kationové povrchovo aktívne látky a oblečenie sušené v sušičke je vo všeobecnosti jemnejšie, než to sušené na vzduchu aj bez prídavných prostriedkov. Navyše veľa odborníkov hovorí, že pridávať aviváž do sušičky nie je dobrý nápad. O tom si však viac povieme v nasledujúcej kapitole.

Čo je potrebné vziať do úvahy pri použití aviváže? Odpovede na časté otázky

1, Sú aviváže škodlivé pre ľudí a životné prostredie?

Aviváže, ktoré sa vyrábajú v Európe sú pre životné prostredie pomerne malou záťažou. Najmä vďaka nariadeniu Európskej únie o detergentoch EG / 907/2006 z roku 2006) musia byť všetky povrchovo aktívne látky, teda aj tie v avivážach, úplne biologicky odbúrateľné. Takže problém so znečisťovaním odpadových látok sa výrazne zmenšil, aj keď na parfumy a farbivá sa smernica nevzťahuje. Takisto obaly klasických aviváží nie sú vždy plne recyklovateľné.

Pravdou tiež je, že predovšetkým v klasických avivážach je niekoľko potenciálne nebezpečných látok, zvlášť ak prekročia isté množstvo. Ich dávkovanie v kozmetických a drogistických výrobkoch je však limitované a starostlivo sledované pred uvedením na trh. Aviváže teda vo všeobecnosti toxicky závadné pre človeka nie sú, ale pri náchylnejších jedincoch môže prísť k podráždeniu kože alebo slizníc aj pri bežných hodnotách týchto prísad. Ak medzi nich patríte, pozor si dávajte hlavne na Benzisothiazoline, Benzyl Acetát, Etylacetát Benzylalkohol, Formaldehyd, Limonene, Linaloon a Ftaláty.

Najkľúčovejšie v tomto ohľade je dávkovanie aviváže. Nikdy neprekračujte jej odporúčané množstvo. Jej účinok tým nezvýšite a ušetríte tým nielen peniaze, ale predovšetkým svoje zdravie a prírodu.

Všetky aktívne látky v avivážach sú úplne biologicky odbúrateľné, čím sa znížila záťaž na životné prostredie. 

2, Ako správne dávkovať aviváž?

Informácie o optimálnom dávkovaní daného druhu aviváže nájdete vždy na obale. Malo by tam byť uvedené jej množstvo v milimetroch na určité množstvo bielizne v kilogramoch. Častokrát je tam uvedených viacero možností, vzhľadom na to akú intenzitu vône bielizne chcete dosiahnuť. Vo väčšine prípadov môžete ako odmerku využiť samotný vrchnák aviváže. Moderné práčky majú v sebe zabudovaný zásobník na dávkovanie aviváže. Nikdy ju totiž nesmiete naliať priamo na oblečenie, aby nedošlo k jeho poškodeniu.

3, Kedy sa neodporúča používať aviváž?

Už sme si spomenuli pri akých druhoch textílii je rozhodne nevhodné aviváž použiť, a to: mikrovlákno, froté, či prírodný hodváb. Sú však aj iné dôvody prečo nepoužiť aviváž. Napríklad, časť výrobcov sušičiek na bielizeň tvrdí, že oblečenie vypláchané v aviváži do tohto prístroja nepatrí. Aviváž do sušičky nepatrí, pretože môže upchať jej filtre, či jej iné dôležité časti. Iní odborníci však tvrdia, že aj tu je dôležité dávkovanie. Ak aviváž dávkujete podľa odporúčaní jej výrobcu, tak takéto oblečenie v sušičke sušiť môžete. Totižto, vtedy sa aviváž udrží vo vlákne a nedostane sa do priameho kontaktu s časťami sušičky. Tu treba opäť zdôrazniť, že opatrní pri rozhodovaní či použiť aviváž by mali byť ľudia s vážnejšími kožnými ochoreniami, aj keď sme už objasnili, že nie sú vyslovene škodlivé, stále môžu u niekoho zhoršiť stav pokožky. Takisto bežná aviváž neprospieva bielej bielizni. Potrebuje aviváže špeciálne na ňu určené, inak môže časom žltnúť.

4, Môžete použiť na pranie detského oblečenia aviváž?

Áno môžete, ale aj deti patria medzi osoby s citlivou pokožkou. Preto, ako sme už spomenuli vyššie deti a alergici by sa mali rozhodnúť skôr pre hypoalergénnu a dermatologicky testovanú aviváž. Najlepšie sú tie s certifikátmi. V Európskej únii je to napríklad certifikát ECARF. Veľmi vítané sú pre deti alergikov aj ekologické varianty aviváže. Mali by ste sa jej však úplne vyhnúť pri praní bielizne na spanie.

DOBRE VEDIEŤ:

Pre extrémne citlivých jedincov a bábätká, ktorým nevyhovuje žiadna aviváž, ani tá hypoalergénna, či ekologická pomôže ocot pridaný do prania. Ten zjemní vlákna textílie a vôňu im dodajú vône do skrine, ktoré vyrábajú aj rôzni výrobcovia aviváže. Nič chemické sa tak nedostane do priameho kontaktu s látkou a pokožka nebude tak dráždená.

Pri použití aviváže na detské oblečenie, odporúčame siahnuť po hypoalergénnej a dermatologicky testovanej aviváži.

5, Je na štítku oblečenia symbol aviváže?

Štítok aviváže na oblečení nebýva. Nájdete tam pokyny skôr na pranie, sušenie, žehlenie, bielenie a profesionálne čistenie. Pokiaľ sa jedná o kúsok háklivý pri praní a sušení, tak to pravdepodobne nebude vhodný kandidát na aplikáciu aviváže. Radíme vám zistiť materiály z ktorých je daný kúsok vyrobený a hľadať si tieto materiály na internete, kde určite zistíte či na ne možno použiť aviváž. Ikonku aviváže v tvare kvietku nájdete oveľa častejšie na automatických pračkách. Označuje zásobník určený na dávkovanie aviváže.

6, Dá sa aviváž použiť aj na niečo iné?

Jednoznačne áno. Aviváž využijete nielen pri údržbe vášho oblečenia, ale aj vašej domácnosti.

  • zriedená s vodou v pomere 1:4  je skvelým leštidlom na okná, PVC podlahy, kúpeľňové dlaždice, vaňu a umývadlo.
  • zriedená s vodou v pomere 1:1, pridaná do rozprašovača zas perfektne vytepuje váš koberec, poťahy, či sedačku.
  • zriedená aviváž skvele odstraňuje aj mastnotu či lepidlo (či už zo stien po tapetách alebo nálepiek zo zaváraninových pohárov).
  • keď pár kvapiek aviváže kvapnete na handru a utriete ňou prach, vytvorí sa na nábytku vrstva, ktorá spomalí opätovné usadzovanie prachu.
  • v neposlednom rade naliatím aviváže do formičky na ľad a jej zamrazením si vytvoríte vlastné vône do skrine.

DOBRE VEDIEŤ:

V niektorých návodoch odporúčajú aviváž zohriať a zmiešať so želatínou. Aviváž je však vysoko horľavá látka a jej zohrievanie a postavenie nad plameň, by mohlo viesť k nehode.

Na čo sa treba zamerať pri kúpe aviváže?

Ponuka aviváží je na našom trhu veľmi široká. Na to, aby ste zistili, ktorá z nich je tá najlepšia aviváž pre vás musíte sledovať pri jej kúpe nasledujúce veci:

1, Množstvo tenzidov (väčšinou kationových povrchovo aktívnych látok) sa musí pohybovať v rozmedzí 5-15% z celkového zloženia.

2, Výdatnosť a koncentrovanosť aviváže vyjadrujú ako dlho trvá kým vôňa z oblečenia vyprchá a aké veľké množstvo aviváže na optimálne výsledky budete musieť použiť. Čím koncentrovanejšie zloženie, tým menej aviváže spotrebujete na jedno pranie. Čo sa týka trvácnosti vône vypraného oblečenia pohybuje sa od štyroch až dvanástich týždňov. Veľa klasických aviváží to dokáže vďaka špeciálnej kapsulovej formule, vďaka ktorým sa vôňa do vlákien uvoľňuje postupne. Vo všeobecnosti platí že pri ekologických avivážach je vôňa slabšia a vydrží menej. Koncentrovanejšie zloženie mávajú rakúske a nemecké aviváže.

3, Sledujte hlavne zloženie a vyhýbajte sa avivážam s príliš veľa umelými vôňami a farbivami. Predovšetkým si dávajte pozor na zložky, ktoré sme spomenuli v otázke o toxicite. Treba konštatovať fakt, že väčšinou sa jedná o výber medzi výdatnou vôňou a ekologickosťou. Platí, že ekologické aviváže sú priateľskejšie k prírode aj k zdraviu, ale ako sme spomenuli v predchádzajúcom bode, extra výraznú trvácnu vôňu na oblečení od nich nečakajte. Aj jemnosť materiálu je u zákazníkov pocitovo trvácnejšia u klasických aviváží. Tu však ten rozdiel nie je až tak výrazný a ak patríte do skupiny alergikov, detí a výrazne starších ľudí, tak čím viac prírodných zložiek, tým lepšie.

4, Vyberajte si overených výrobcov a značky. Pokiaľ hľadáte širokú paletu vôní a ich naozaj dlhotrvajúci účinok, najvhodnejšie sú pre vás Coccolino aviváž a Tesori aviváž. Jedná sa o talianske značky s dlhoročnou tradíciou.

Tesori prišlo na trh s celou radou aviváží s orientálnou vôňou s aromaterapeutickými účinkami.

Coccolino  vyvinulo špeciálnu technológiu, pri ktorej  je vôňa sústredená v malých kapsulách, ktoré potom naviazané v látke praskajú postupne. Vďaka tomu si oblečenie udrží vôňu dlho, ale hlavne pomalšie stráca na intenzite. Navyše aviváže tejto značky vyrábajú aj koncentrované aviváže. Jedno balenie vám vydrží veľmi dlho.

Medzi veľmi obľúbené patrí aviváž Lenor , pretože sa jedná o etablovanú značku v oblasti starostlivosti o bielizeň. Neposkytne iba jej zjemnene a prevoňanie, ale výrazne predlžuje jej životnosť vďaka technológii Anti Age 3.

Aviváž Silan  je taktiež stálica na tomto trhu. V jej ponuke nájdete klasické aviváže s výdatnou účinnosťou, aj eko aviváže s 99% prírodných zložiek, ktoré oblečenie aj pomerne dôkladne prevoňajú. Lenor a Silan patria medzi nemecké a rakúske aviváže, ktoré hlavne v eshopoch dostanete v koncentrovanejšej forme. Medzi takéto značky patrí aj Softlan, či Kuschelweich.

Medzi obľúbené ekologické značky patrí aviváž Dedra . Ide o českého výrobcu pôsobiaceho na domácom a slovenskom trhu už viac ako 25 rokov. Kľúčovými zložkami aviváží Dedra sú antistaticum a elastil me. Ich aviváže majú vyše 98% obsah prírodných látok a fľaše sú plne recyklovateľné.

Aviváž Frosch v sebe kombinuje kvalitu a ekologickosť. Je to nemecká aviváž a firma pôsobí v oblasti ekologických pracích prostriedkov už od roku 1986.

Ďalšou typicky ekologickou značkou s ponukou aviváží je Tierra Verde . Používa iba suroviny šetrné k životnému prostrediu a zdraviu. Je to opäť česká firma založená v roku 2008, ktorá sa špecializuje výhradne na ekologické produkty. Aviváž Tierra Verde však v prepočte na jedno pranie patria k tým drahším.

5, Cena aviváže nie je rozhodujúcim faktorom pri jej kúpe, pretože aj u tých najdrahších sa v prepočte na jednu odmerku/pranie jedná o pár centov. Ceny aviváže sa pohybujú v rozmedzí od 3 centov na jedno pranie, po 25 centov na jednu praciu dávku. Pochopiteľne za  ekologickú aviváž si priplatíte. Platí aj priama úmera, čím väčšie balenie, tým nižšia cena jedného prania. Koncentrované aviváže vám tiež šetria peniaze, pretože na optimálny výsledok z nich spotrebujete menej.

Čo dodať na záver

Na záver si zhrnieme to najdôležitejšie o avivážach. Pri ich používaní jednoznačne platí: Všetkého veľa škodí. Prekročenie ich odporúčanej dávky je najčastejšou chybou zákazníkov. Zvyšujú tak riziko, že si poškodia oblečenie aj zdravie. Na trhu je ohromne široký výber vôní, ich intenzity aj zloženia aviváží. Vyberie si naozaj každý a dúfame, že tento článok vám pomohol zvoliť si tie správne kritériá výberu tej najlepšej aviváže pre vás.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 022 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 167 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 1 201 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 153 223 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (3 votes)