
Naparovacia žehlička je našim každodenným pomocníkom v nekonečnom boji s pokrčeným oblečením a jeho dezinfekciou. Množstvo ľudí má však tendenciu zabúdať na pravidelné čistenie tohto elektrického spotrebiča, čo vedie k zníženiu jeho funkčnosti. Tichým škodcom naparovacích žehličiek je práve vodný kameň, ktorý sa ukladá v ich vnútri. Dostať tento vodný kameň preč je naozaj jednoduché – stačí len vedieť ako na to.
(alza.sk)
Prečo vzniká vodný kameň v žehličke?
Hlavnou príčinou vzniku vodného kameňa vo vnútri žehličky je odparovanie vody a následné usadzovanie minerálov, ktoré sú bežne obsiahnuté vo vode (napr. vo vode z vodovodného kohútika). Najviac problémov s usádzaním vodného kameňa majú predovšetkým domácnosti s tvrdou vodu, ktorá obsahuje veľké množstvo vápnika spôsobujúceho rýchlu tvorbu usadenín. Najviac náchylné miesta na usádzanie vodného kameňa v žehličkách sú práve nádržky na vodu a tiež parné otvory, cez ktoré voda zo žehličky vychádza – často tak dochádza k ich upchávaniu.
Vodný kameň – ako zistiť, že je žehličku potrebné vyčistiť?
Zistiť, či je žehličku potrebné vyčistiť, je veľmi jednoduché. Najčastejšie si to môžete všimnúť na základe toho, že žehlička zanecháva biele škvrny na vašom oblečení. V horšom prípade môže pri žehlení nevyčistenou žehličkou vznikať dokonca až nepríjemný zápach, ktorý je spôsobený nahromadenými nečistotami. Dôjsť tiež môže zhoršeniu parného výkonu alebo prerušovanému fungovaniu pary z dôvodu upchatia parných otvorov – v tomto prípade si zo spodnej strany žehličky môžete všimnúť aj hromadenie sa minerálnych zvyškov. V neposlednom rade sa môže prejaviť napríklad pomalšie zohrievanie žehličky alebo jej prehrievanie, čo je znakom usadenín na výhrevnom telese žehličky.
Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?
Čistenie žehličky od vodného kameňa, resp. jej odvápnenie, odporúčame vykonávať výhradne metódami, ktoré nie sú v rozpore s návodom na použitie danej žehličky a sú odporúčané výrobcom. V opačnom prípade zbytočne riskujete stratu záruky. Pri čistení rozlišujeme predovšetkým dva rôzne typy žehličiek a to: samočistiace žehličky s funkciou samočistenia a žehličky bez samočistenia.
Žehličky s funkciou samočistenia
Niektoré drahšie modely žehličiek disponujú aj funkciou samočistenia, ktorá dokáže spraviť všetky potrebné úkony čistenia za vás. Žehličku postačí jednoducho nahriať a pri dosiahnutí najvyššej možnej teploty do nej doliať studenú destilovanú vodu. Vďaka tomu vznikne para schopná odstrániť samotný vodný kameň v systéme žehličky – vodný kameň spolu s nečistotami sa tak odplaví cez parné otvory.
Žehličky bez samočistenia
Lacnejšie modely naparovacích žehličiek bohužiaľ nemajú k dispozícii funkciu samočistenia, ktorá by vás odbremenila od manuálneho čistenia – s údržbou žehličky si tak musíte poradiť na vlastnú päsť. Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa? Najčastejšou a najefektívnejšou voľbou je práve čistenie žehličky za pomoci octu a vody v pomere 1:1.
a, Ocot a voda – ako odstrániť vodný kameň čo najefektívnejšie
Najefektívnejším riešením je čistenie žehličky za pomoci roztoku obyčajného octu a vody v pomere 1:1, ktorý si viete jednoducho pripraviť aj doma. Takto pripravený roztok len vlejte do nádržky žehličky a zapnite naparovaciu funkciu na približne 5-10 minút. Následne nádržku niekoľkokrát prepláchnite čistou vodou pre vymiznutie zápachu octu a pretrite žehliacu plochu žehličky a parné otvory suchou handričkou.
b, Citrónová šťava – čistá žehliaca plocha je základ
Jednoduchým pomocníkom pri boji s vodným kameňom je aj citrónová šťava, v ktorej stačí omočiť bavlnenú handričku. Takto navlhčenou handričkou zotrite povrch žehliacej plochy žehličky a následne už len doleštite do sucha. Dávajte však pozor, aby ste citrónovou šťavou čistili iba vychladnutú žehličku a nechali žehličku pred zapnutím poriadne vysušiť. Taktiež sa vyvarujte nechcenému poškriabaniu povrchu žehliacej plochy žehličky drsnou handričkou.
c, Špeciálne čistiace prostriedky
Využiť môžete aj špeciálne práškové a tekuté čistiace prostriedky na odvápnenie, ktoré dostanete bežne v obchodoch. V tomto prípade sa riaďte návodom na použitie – zvyčajne tento prípravok nalejete do nádržky, necháte pôsobiť niekoľko minút a prepláchnete nádržku samotnej žehličky. Vždy si však dajte pozor, či je naozaj vhodné použiť daný prostriedok, aby ste sa vyvarovali nechcenému poškodeniu žehličky a strate záruky.
(andreashop.sk)
Nestačí odstrániť vodný kameň na poslednú chvíľu – dôležitá je aj prevencia
Najlepším spôsobom ako predísť zaneseniu vašej žehličky vodným kameňom je nezanedbávať jej pravidelné čistenie – čistiť ju odporúčame najneskôr po každom 15 žehlení. Ak však máte v domácnosti tvrdšiu vodu, odporúčame intervaly medzi jednotlivými čisteniami skrátiť podľa potreby.
Pomôcť by tiež malo pravidelné vypúšťanie vody zo systému žehličky, čo do istej miery spomalí usadzovanie vodného kameňa. Siahnuť tiež môžete po destilovanej vode, ktorej používanie dokáže výrazne predĺžiť životnosť vašej žehličky.
Ako postupovať, keď sa žehlička upchá? Pripravte sa na komplikácie
V prípade žehličiek sa niekedy môže stať, že dôjde k ich upchatiu. V tomto prípade vám už klasické odvápnenie nepomôže. Jedným z riešení je hĺbkové čistenie, ktoré je však o čosi náročnejšie a môže sa líšiť v závislosti od výrobcu. Návod na takéto čistenie by ste mali nájsť v manuáli pre danú žehličku. Druhou možnosťou je využitie servisu, kde sa vám o vyčistenie upchatej žehličky postarajú skúsení profesionáli – rátať však v tomto prípade musíte aj s výdavkami navyše.
Vodný kameň – úhlavný nepriateľ naparovacích žehličiek
Ako ste sa už istotne presvedčili, vodný kameň dokáže dať naparovacej žehličke poriadne zabrať. Usádzanie vodného kameňa totiž neznižuje len samotný výkon žehličky, ale tiež rapídne znižuje jej celkovú životnosť. Aj preto je odstraňovanie vodného kameňa dôležitou súčasťou údržby nielen žehličiek, ale aj iným domácich spotrebičov. Veríme, že ste zistili dostatok informácií o tom, ako odstrániť vodný kameň efektívne a hlavne šetrne k samotnej žehličke.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Ako často by sa mala žehlička odvápňovať?
Vo všeobecnosti platí, že každá žehlička by sa mala odvápňovať najneskôr po 15 žehleniach. Ak však máte v domácnosti tvrdú vodu, odporúčame žehličku odvápniť aspoň každé dva týždne.
Akú vodu používať do žehličky, aby sa netvoril vodný kameň?
Čím je voda mäkšia, tým vhodnejšia je pre vašu žehličku. Ideálne je však používanie destilovanej vody, vďaka ktorej zabránite usádzaniu vodného kameňa v žehličke.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.