Hľadáte ten správny spôsob, ako zachytiť dianie na ceste či v okolí vášho auta? Práve ste ho našli! V súčasnosti máte možnosť si zakúpiť špeciálnu kameru, ktorá je prispôsobená na natáčanie obrazu priamo z vášho vozidla. Vďaka našim stručným radám si každý z vás môže vybrať ten správny model už dnes. Budete chránený v prípade nečakanej dopravnej nehody, vlámania do auta alebo vzniknutej škodovej udalosti.

To najdôležitejšie v skratke

  Autokamery sú skvelými doplnkami do každého vozidla. Dokonale poslúžia na zachytenie diania pred vašim autom alebo v jeho tesnej blízkosti. Poslúžiť tak môžu na natáčanie záberov z vášho roadtripu alebo v prípade dopravnej nehody, vlámania do vášho vozidla či vzniku škodovej udalosti.

  Najlacnejšie modely zoženiete aj pod sumu 50 €, ale rátať musíte so značne obmedzenými funkciami. Zlatou strednou cestou sú pomerne kvalitné modely okolo 100 €. Tí najnáročnejší zákazníci si môžu priplatiť za rôzne pokročilé funkcie či možnosť použitia SD karty s väčšou kapacitou.

  Pri kúpe autokamery nie je dôležitá len cena. Vaša spokojnosť závisí od niekoľkých dôležitých parametrov. Medzi tie najdôležitejšie patria: rozlíšenie kamery, GPS modul, stabilizácia obrazu, režimy nahrávania, kapacita úložiska, pozorovací uhol, napájanie kamery či doplnkové funkcie.

  Okrajovo sa povenujeme aj legálnosti používania samotnej autokamery na území Slovenskej republiky, ale aj v okolitých zahraničných krajinách. Pri jej používaní však neustále platí, že je nutné si pozorne pozrieť aktuálne platné pravidlá ohľadom používania takéhoto zariadenia vo vašom aute.

(alza.sk)

Čo je to autokamera a ako vlastne funguje?

Autokamera je malá kamera napájaná priamo zo zapaľovača alebo USB portu vášho auta, ktorá slúži na tvorbu videozáznamu zachytávajúceho dianie pred, prípadne aj za vašim vozidlom. Počas jej používania vo vozidle je upevnená buď na palubnej doske, spätnom zrkadle alebo čelnom skle, pričom sa môže zapínať ručne alebo automaticky pri štarte vozidla. Samotný záznam je ukladaný na pamäťovú kartu. Väčšina kamier je taktiež vybavená schopnosťou nahrávania v slučke, takže automaticky nahrádza najstaršie zábery tými novými pri plne zaplnenej pamäťovej karte.

Za akých podmienok je možné používať autokameru v rámci Slovenska či v zahraničí?

Autokameru na území Slovenskej republiky môžete prevádzkovať na osobné alebo preukazovacie účely (v súlade so zákonmi o ochrane súkromia). Používanie autokamery je povolené aj v Českej republike alebo Poľsku. Každopádne vám odporúčame si pred vycestovaním do zahraničia pozrieť aktuálne platné pravidlá ohľadom používania takéhoto zariadenia – časom sa totiž tieto pravidlá môžu meniť. Počítajte však s tým, že v krajinách ako RakúskoMaďarsko môže byť používanie kamery o čosi komplikovanejšie, pričom je potrebné sa riadiť špecifickými požiadavkami.

Pred vycestovaním do zahraničia si pozorne prečítajte, aktuálne platné pravidlá používania autokamery

Aké typy autokamier do vozidla je možné zakúpiť?

Pred podrobným zhrnutím štyroch základných typov autokamier je dobré vedieť, že každé z týchto zariadení môže byť označené ako tzv. duálna kamera. Duálne autokamery sledujú dianie nielen v prednej, ale aj v zadnej časti vozidla. Predná a zadná kamera do auta bude tak istotne súčasťou balenia. Naopak, zariadenia bez tohto označenia zachytávajú iba dianie pred samotným vozidlom.

Klasická (predná) kamera do auta

Klasická predná kamera je najlacnejším druhom autokamery, ktorú je možné umiestniť na palubnú dosku alebo upevniť na hornú časť čelného skla. Je nutné však podotknúť, že ide o najzákladnejší model, ktorý nedisponuje funkciou GPS. Neposkytuje tak žiadne údaje o polohe ani rýchlosti vozidla, čo výrazne uberá na užitočnosti samotnej kamery v prípade nehody alebo škodovej udalosti.

Jej menšou nevýhodou tiež je, že v porovnaní s kamerou umiestnenou v spätnom zrkadle zaberá väčšie množstvo priestoru v prednej časti vozidla. Taktiež je omnoho nápadnejšia pre ostatných účastníkov premávky. Klasická predná kamera do auta je vhodná pre nenáročných zákazníkov.

VÝHODY

  najlacnejší druh autokamery

  skvele poslúži na tvorbu videozáznamu

  vhodná pre nenáročných zákazníkov

NEVÝHODY

  nedisponuje funkciou GPS

  žiadne údaje o polohe ani rýchlosti vozidla

  nápadnejšia ako kamera v spätnom zrkadle

  menej užitočná pri nehode/škodovej udalosti

  väčšie rozmery ako kamera v spätnom zrkadle

Predná kamera do auta s GPS

Predná kamera s GPS je pomerne populárnym typom autokamery, ktorá je zvyčajne umiestnená na palubnej doske alebo v hornej časti čelného skla. Veľkou výhodou tejto kamery je, že disponuje funkciou GPS. Dokáže vám tak poskytnúť údaje o polohe alebo rýchlosti vášho vozidla, čo môže byť veľmi užitočné v prípade nehody alebo škodovej udalosti. V porovnaní s kamerou umiestnenou v spätnom zrkadle vám však zaberie značne viac priestoru v prednej časti vozidla. Rovnako môže byť omnoho nápadnejšia pre ostatných účastníkov premávky – podobne ako klasická predná kamera.

Predná kamera s GPS je vhodná pre zákazníkov, ktorí chcú autokameru využívať pravidelne a naplno. Rátať je však nutné s vyššou cenou v porovnaní s klasickou prednou kamerou bez funkcie GPS.

VÝHODY

  disponuje funkciou GPS

  skvele poslúži na tvorbu videozáznamu

  poskytuje údaje o polohe a rýchlosti vozidla

  užitočnejšia pri nehode/škodovej udalosti

  vhodná pre pravidelných vodičov

NEVÝHODY

  nápadnejšia ako kamera v spätnom zrkadle

  väčšie rozmery ako kamera v spätnom zrkadle

  drahšia ako autokamera bez GPS

Navigácia s autokamerou

Navigácia s kamerou je akýmsi praktickým hybridom navigácie a autokamery. Jedná sa o klasickú navigáciu do auta, ktorá je navyše vybavená aj kamerou snímajúcou dianie na ceste. Každá kamera tohto druhu tak automaticky obsahuje aj GPS modul, vďaka ktorému dokáže poskytovať údaje o polohe a rýchlosti vášho vozidla. Pri tomto zariadení 2v1 je však nutné rátať s tým, že ani jednu z týchto funkcií dokonale neplní – ide tak o kompromis medzi praktickosťou a kvalitou zariadenia.

Navigácia s kamerou je vhodná predovšetkým do menších áut, kde by dve samostatne fungujúce zariadenia zaberali príliš veľa miesta. Nevýhodou je aj cena týchto zariadení – je totiž lacnejšie zakúpiť oba prístroje zvlášť.

VÝHODY

  praktickosť

  disponuje GPS modulom

  navigácia a kamera v jednom (2v1)

  poskytuje údaje o polohe a rýchlosti vozidla

  zaberá menej miesta ako dve zariadenia

  vhodná do menších áut

NEVÝHODY

  značne vyššia cena

  je lacnejšie kúpiť oba prístroje zvlášť

  kompromis medzi praktickosťou a kvalitou

Autokamera v spätnom zrkadle

Autokamera v spätnom zrkadle je akási mini kamera do auta, ktorá sa zvyčajne upevňuje na spätné zrkadlo. Vo výsledku tak vyzerá ako klasické spätné zrkadlo, ktoré je ale navyše vybavené kamerou. Kvalita obrazu je zhodná s klasickými kamerami, takže sa nejedná o kompromis medzi kvalitou a praktickosťou. Najväčšou výhodou v porovnaní s ostatnými druhmi autokamier sú jej malé rozmery, nenápadnosť a diskrétnosť. Pre ostatných účastníkov premávky je tak ťažšie si ju všimnúť.

Výhodou tiež je, že žiadnym spôsobom nebráni vodičovi vo výhľade z auta – je tak zo všetkých druhoch kamier pravdepodobne najbezpečnejšia. Menšou nevýhodou môže byť jej vyššia cena v porovnaní s klasickými prednými kamerami.

VÝHODY

  skvele poslúži na tvorbu videozáznamu

  najbezpečnejší typ autokamery

  nenápadnosť a diskrétnosť

  zaberá málo miesta

NEVÝHODY

  drahšia ako klasické kamery

  niekomu môže prekážať kamera na zrkadle

DOBRE VEDIEŤ:

Predávané sú aj špeciálne kamery na motorku, ktoré je možné upevniť  na rôzne druhy motoriek či motocyklov. Pri výbere kamery pre vášho dvojkolesového tátoša sa teda klasickým kamerám do auta oblúkom vyhnite.

(allegro.sk)

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe kamery do auta?

Rozlíšenie kamery

Rozlíšenie kamery udáva počet pixelov na jednotlivých snímkach nahratého videa v horizontálnej a vertikálnej polohe. Vyššie rozlíšenie umožní zobrazenie väčšieho množstva detailov, vďaka čomu bude celkový obraz jasnejší a ostrejší. Súčasným štandardom je Full HD rozlíšenie disponujúce 1920 x 1080 pixelmi – nižšie rozlíšenie neodporúčame. Pri častom šoférovaní v noci je ale lepšie vyššie rozlíšenie. Pre tých náročnejších zákazníkov sú tak dostupné aj prevedenia s rozlíšením 4K Ultra HD, ktoré disponujú až 3840 x 2160 pixelmi.

Stabilizácia obrazu

Stabilizácia obrazu je veľmi užitočná funkcia, ktorá slúži na minimalizáciu rozmazania či sekania obrazu spôsobeného otrasmi pohybujúceho sa vozidla. V súčasnosti existujú dve techniky stabilizácie obrazu: digitálna a optická. Digitálna stabilizuje obraz len softvérovo, resp. posúvaním samotných pixelov na jednotlivých snímkach. Vytvorený videozáznam je následne stabilnejší a menej rozochvený. Jej nevýhodou je potreba orezania veľkosti obrazu, čo pri väčších otrasoch auta vedie k nižšiemu rozlíšeniu a kvalite videa. Efektívnejšou a podstatne drahšou technológiou je práve optická stabilizácia. Táto metóda využíva mechanické komponenty, ktoré pohybujú samotným objektívom a tým stabilizujú obraz už počas jeho snímania.

Prítomnosť GPS modulu

Prítomnosť GPS modulu je asi jednou z najdôležitejších vecí, ktorými môže autokamera disponovať. Dôvodom je hlavne to, že rozširuje možnosti využitia samotnej kamery. Umožňuje zaznamenať trasu vašej cesty na mape, vďaka čomu viete presne určiť, kde sa v daný moment vaše auto nachádzalo. GPS modul vám teda dokáže v rámci videozáznamu poskytnúť údaje o polohe vášho auta a taktiež zobraziť jeho rýchlosť. Obe z týchto informácií môžu byť veľmi užitočné a to napríklad v prípade nehody alebo škodovej udalosti.  

Niektoré kamery do auta dokážu zaznamenávať dianie pred a za autom

Režim nahrávania

Ľudí často zaujíma aj to, kedy sa spustí samotné nahrávanie videozáznamu. Jednou z možností je, že kameru bude možné zapnúť iba ručne. Ak však daná kamera disponuje funkciou “Automatický štart“, tak zapnutie kamery prebehne automaticky po naštartovaní auta. Každá správna autokamera by mala disponovať aj schopnosťou nahrávania v slučke, resp. umožniť automatické nahradenie najstarších záberov tými novými v prípade plne zaplnenej pamäťovej karty.

Veľmi praktickou funkciou je tiež G-senzor (senzor nárazu), ktorý umožní automatické uloženie videa pri náraze a zamedzí jeho prepísaniu na karte. Z hľadiska bezpečnosti je rovnako populárna aj funkcia “Parkovací mód“, ktorá zabezpečí sledovanie auta a detekciu pohybu aj v čase, keď je vaše auto zaparkované. Nahrávanie vďaka nej začne v momente, keď kamera nasníma pohyb v blízkosti vozidla alebo G-senzor zaznamená otrasy. Ide tak o skvelého pomocníka pri zaznamenaní vykradnutia a poškodenia auta.  

Kapacita úložiska

Kapacita úložiska priamo určuje množstvo záznamu, ktoré dokáže zariadenie uložiť. V súčasnosti platí, že takmer všetky kamery do auta ukladajú záznam priamo na SD/MicroSD kartu, resp. pamäťovú kartu typu flash. Pri niektorých modeloch nájdete túto kartu už v balení, ale zvyčajne je potrebné rátať s jej samostatným zakúpením. Videozáznam dokáže zaberať veľké množstvo pamäte, takže je dobré si vybrať kartu s dostatočným úložným priestorom. Zvyčajne veľkosti kariet začínajú na hodnote 16 GB, pričom odporúčame zvoliť kartu s veľkosťou aspoň 64 GB.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri kúpe pamäťovej karty nikdy nezabudnite overiť jej kompatibilitu s vašou kamerou. So správnym výberom by vám mal pomôcť manuál priložený v balení. Niektoré autokamery umožňujú použitie pamäťových kariet s kapacitou až 256 GB.

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol je veľmi dôležité kritérium, od ktorého závisí, čo všetko na výslednom zázname uvidíte. Hodnoty tohto parametru sa môžu pohybovať od 110 do 180 stupňov. Vo všeobecnosti platí, že najlepším riešením je zlatá stredná cesta – za ideálny pozorovací uhol považujeme 150 stupňov. Príliš malý pozorovací uhol neumožní zachytiť veľa informácií z okolia – na zázname tak nemusia byť zaznamenané dopravné značky či chodník. Naopak, príliš široký pozorovací uhol môže spôsobiť zvlnený alebo skreslený záznam.

Uchytenie autokamery a jej napájanie

Uchytenie autokamery vo vozidle je umožnené prostredníctvom prísavky alebo nalepovacieho držiaka. Nikdy však nezabudnite kontaktné miesto odmastiť, aby ste mali zabezpečený pevný úchyt. Samotné zapojenie zariadenia sa medzi jednotlivými modelmi môže značne líšiť. Väčšina autokamier je napájaná priamo zo zapaľovača alebo USB portu vášho auta, pričom po vypnutí vozidla sa okamžite vypne. Niektoré modely však môžu disponovať aj vstavanou batériou, ktorú využijete na nahrávanie aj v čase, keď je vaše vozidlo zaparkované.

Doplnkové funkcie

Pri výbere kamery sa môžete stretnúť aj s doplnkovými funkciami, ktoré poskytujú väčší komfort pri jej používaní, lepšiu kvalitu samotného videa alebo nejaké tie bezpečnostné prvky navyše. Užitočná môže byť bezdrôtová kamera do auta, kamera do auta s nočným videním, detekciou radarov či WiFi modulom, ktorý umožní prehrávanie videozáznamu na vašom mobile v reálnom čase. Ku zvýšeniu bezpečnosti samotnej jazdy môžu dopomôcť aj rôzne bezpečnostné prvky, napr. upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu alebo varovanie pred kolíziou.

Akú značku autokamery do auta zvoliť? Tu je pätica tých najpredávanejších
na našom trhu.

Mio

Popredná taiwanská značka Mio patrí spoločnosti Mio Technology, ktorá bola založená v roku 2002. Zameraná je prevažne na vývoj a predaj navigácii či kamier do áut. Mio v súčasnosti pôsobí aj v Európe či Ázii, pričom samotný predaj produktov realizuje vo viac ako 56 krajinách sveta. Pýšiť sa môže pozitívnymi odozvami od zákazníkov a množstvom inovatívnych technologických riešení.

TrueCam

TrueCam je pomerne známym hráčom na európskom trhu. Táto značka sa venuje vývoju a predaju autokamier už od roku 2014. Za jej úspechom sa skrýva spokojnosť zákazníkov a hlavne precízna práca šikovných českých ručičiek. Európskym vodičom tak dokáže poskytnúť najnovšie technológie, neustále zlepšovanie svojich produktov, vysokú kvalitu videozáznamu a predovšetkým istotu za volantom.

Navitel

Ruská značka Navitel je známa predovšetkým širokou ponukou najmodernejších prenosných digitálnych kamier a navigačných systémov. Spoločnosť stojaca za touto značkou vznikla v roku 2010, takže sa môže pýšiť viac ako dvanásťročnými skúsenosťami na trhu. V priebehu tejto doby si získala obrovskú popularitu, pričom v súčasnosti jej produkty využíva viac ako 40 miliónov ľudí po celom svete.

Lamax

Česká značka Lamax je známa predovšetkým ako spoľahlivý výrobca elektroniky, ktorý sa zameriava na produkciu a predaj slúchadiel, prenosných reproduktorov a autokamier do áut. Jedná sa o pomerne dosť obľúbeného hráča na trhu a to hlavne vďaka pozitívnej odozve zákazníkov, priateľským cenám, vysokej kvalite produktov a ich štýlovým dizajnom.

Cel-Tec

Cel-Tec je značka, ktorá sa venuje oblasti spotrebnej elektroniky a špionážneho vybavenia. V rámci ich sortimentu samozrejme nájdete ako autokamery, tak aj veľké množstvo športových kamier pre cyklistov, lyžiarov či bežcov. Pomerne obľúbenou kategóriu sú aj špionážne kamery a fotopasce, ktoré dokonale poslúžia na ochranu vášho majetku a súkromia.

Kamery do auta – v akých cenových reláciách sa pohybujú?

 • Autokamery v cenových reláciách od 20 € do 50 €

V rámci týchto cenových relácií dostanete len modely v základnej výbave. Obyčajne sa jedná o autokamery disponujúce Full HD rozlíšením, nahrávaním v slučke či funkciou “Parkovací mód”. Pri tých drahších modeloch je možné natrafiť aj na WiFi modul či nočné videnie.

 • Autokamery v cenových reláciách od 50 € do 100 €

V rámci týchto cenových relácií dostanete modely s dobrou podporou SD kariet, lepšie rozlíšenie či širší pozorovací uhol. Ide o skvelé riešenie pre bežných vodičov, keďže sa v tejto kategórii vyskytujú aj modely so vstavaným GPS modulom.

 • Autokamery v cenových reláciách od 100 € do 200 €

V rámci týchto cenových relácií môžete získať 4K Ultra HD rozlíšenie, možnosť pridania SD karty so značne väčšou veľkosťou, infračervené nočné videnie či rôzne bezpečnostné prvky navyše ako napr. upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu.

 • Autokamery v cenových reláciách nad 200 €

V rámci cenových relácií nad 200 € sú predávané tie najdrahšie, najmodernejšie a najkvalitnejšie kamery do auta, ktoré disponujú tými najnovšími doplnkovými funkciami. Rátať môžete tiež so skvelou stabilizáciou obrazu.

  Vyberte si s nami len tie najlepšie kamery do auta

  Pevne veríme sa nám podarilo vás presvedčiť, že autokamera do auta rozhodne nie je na škodu. Ostáva nám už len dúfať, že sme vám s voľbou toho správneho modelu pomohli. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov a pohodu na cestách. 

  Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

  5/5 - (1 vote)

  Najčastejšie kladené otázky

  Ktorá kamera do auta je najlepšia?

  Každý z uvedených typov autokamier disponuje rozličnými vlastnosťami a ponúka iné výhody, resp. nevýhody. Najlepšia kamera do auta je teda tá, ktorá vyhovuje vašim požiadavkám a potrebám.

  Je technicky možné napájať kameru v aute cez powerbanku?

  Áno, u niektorých kamier to technicky možné je. Zistite si však, či bude mať daná powerbanka dostatok výkonu nato, aby vašu autokameru počas celej doby poháňala. Nezabudnite sa teda riadiť manuálom autokamery, ale aj powerbanky.

  Kde je najlepšie umiestniť kameru v aute?

  Kameru v aute je najlepšie umiestniť na palubnú dosku, spätné zrkadlo alebo čelné sklo vášho vozidla a to v závislosti od typu vami zakúpenej autokamery a taktiež vašich preferencií.

  Ako dlho môžete nahrávať pomocou kamery v aute?

  Nahrávať pomocou kamery v aute môžete dovtedy, kým bude na jej pamäťovej karte dostatok voľného miesta. Videozáznam dokáže zaberať veľké množstvo pamäte, takže je lepšie si zvoliť kartu s dostatočným úložným priestorom – aspoň 64 GB.

  – NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

  (zdroj: heureka.sk; 2 327 recenzií)

  (zdroj: heureka.sk; 20 932 recenzií) 

  (zdroj: heureka.sk; 42 106 recenzií)

  (zdroj: heureka.sk; 3 219 recenzií)

  NakupnyKompas.sk

  NakupnyKompas.sk

  - Prinášame reálnu skúsenosť -

  Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

  Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

  9
  8